Koe met staart van 4 meter geopereerd in Dierenkliniek te Sommelsdijk Vuile handen?! Politiek en compromis Woning wethouder Visser gekeurd voor energielabel Herman den Blijker te gast bij KNRM EIIIVtlDEri-'llELWS Puzzeltocht 'Cultuur en Natuur Goeree- Overflakkee' S.GP Jongerenavond: KIES-training, voor Kinderen In Echtscheiding Situatie Praten en luisteren Paasavond 'Christenvrouw' Schaakver. De Zwarte Pion Extra prikpunt Middelharnis Jeugd- middag SWO Morgen krentenbroden- actie Woord en Daad PAGINA 7 VRIJDAG 14 MAART 2008 SOMMELSDIJK - Tijdens de extursie op 11 maart jl. van de groepen ;ia en 3b van de School met de Bijbel te Sommelsdijk - aansluitend op de taallessen die over de dierenarts gingen - ontstond er grote hilariteit in de dieienkliniek aan het Haveneind te Sommelsdijk. Wat gebeurde er namelijk? Er werd een platte veewagen bimicn gereden met een koe erin. Het arme beest loeide van pijn. Dieieiiaits Sandra besloot omiiiddellijk om lot aetie over te gaan. Na hel beest plaatselijk verdoofd te hebben knipte /e mei haar vlijmscher pe o]jeratieschaar de opperste huidlaag weg. Op vakkundige wijze verwijderde ze het ver dere vel. 'lot haar grote schrik en die van de kinderen had het beest een cassetterecorder ingeslikt en had het een kali'in zich. Ook dit jonge dier werd opengemaakt (zonder verdo ving!) en wat schetste de ver bazing toen daar óók nog een kalf in zat. Het laatste diertje bleek vol te zitten met romige Milka chocoladerepen, die als bedankje bedoeld waren voor het team dierenverpleegkun digen. De koeienstaart werd als trolee mee terug genomen naar .school, bij nadere bestu dering bleek hel een elektrisch snoer te zijn. Alle kinderen kre gen een zak mee met wat leuke spullen, o.a. vooi hun huisdier. De school ontving twee schitte rende posters en boekjes van katten en honden. Met veel plezier en dankbaarheid den ken kinderen en leerkrachten niet hun begeleiders lenig aan de bezichtiging van de röiit- genkamer, waar alle leerlin gen het ha2t van een hele lie\e hond mochten beluisteren, hel bekijken van de vroeggebooi- tes op sterk water, de medicij- nenkast en operatiekamer De activiteitencommissie van de Gereformeerde Gemeente te Middelhar- nis organiseert Tweede Paasdag, maandag 23 maart, een puzzeltocht over Goeree-Överflakkee. De opbrengst is bestemd voor het bouwfonds van de kerk. Deelnemers kunnen kiezen tussen een fiets- of autotocht. De fietstocht voert langs de mooiste plekjes van Flakkee, de autotocht neemt daarbij ook (ioeree nog mee. Vanwege het vroege tijdstip in het jaar biedt cle natuur verrassende (ver)gezichten. En het onderdeel cultuur laat u sdlstaan bij het bijzondere erfgoed dat op het eiland nog in stand is gehouden; ook de bimkers op Cloeree krijgen de autopuzzelaars te zien. De lengte van de rou tes is ca. 30 km vf)or de fiets en 50 km voor de auto, met voor beide routes een tus senstop in Melissant. De start is tussen 13.00 en 14.00 uur bij het kerkgebouw van de Cereforrneerde Oemeente aan de C^hristiaan de Vries- laan te Middelharnis. Vanaf l;i.30 uur kan eveneens worden gestart in Melissant, vanaf het adres Bouwdijk 11. De tussenstop ligt clan in jMiddelharnis. Inschrijf kosten voor de fietspuzzel- locht bedragen 5, met een maxiinum gezinsprijs van 15; deelname met de auto kost 12,50. Koffie en thee met iets lekkers erbij zijn gra tis. Wie meer wil weten, kan bellen naar 0187-489338 of 484813. MIDDELHARNIS - Vrijdag 7 maart was er weer een bijeen komst van de SGP-]ongeren Flakkee. De avond stond in het teken van 'vuile handen', het politiek bedrijven als christen. Voorzitter Marco van der Bok opende de avond met gebed en het laten zingen van psalm 2 de verzen 1 en 6. Hierna las hij Daniël 6, een hoofdstuk waarin de spanning van principe en praktijk meteen al centraal stond. Om het geheel nog dui delijker af te tekenen las hij aansluitend artikel 36 van de Nederlandse Geloofsbelijdenis met daarin de beruchte '21 woorden'. Hierna kregen beide sprekers een klein kwartier om zich te profileren en standpunten duidelijk te maken. Eén profeet in de kamer, broodnodig! Allereerst was dal mr C:. Ver kade (C;DA). Hij gaf een korte uitleg wie hij was en waar we hem moesten plaatsen. Hij is CDA-er, maar met SGP trekjes. Hij raadt dan ook ieder in de zaal aan geen CDA Ie stemmen maar $G\'. "De SGP is brood nodig, maar één zetel is vol doende. Wel liefst - ondanks alle respect en waardering voor dhr. Van Der Vlies - een dominee. De SCiP i.s een getui genispartij, dus één profeet in cle Tweede K;uiier." "Daniël regeerde in een hei dens land. Hij draaide volledig mee in het leven daar Hij heeft met hel bestaande publieke bestel mee gehuppeld. Hij legde geen Jehu's ijver aan de dag. Dal had hij wel kun nen doen als hij in Jeruzalem regeerde. Maar in dit heiden se land heeft Daniël niet één afgodsbeeld omvei' getrokken. Psalm 99 getuigt van theocra tie! God regeert... De SGP pakt echter artikel 36. Daar moet de overheid ineens heel veel. De SGP overvraagt dan de over heid. Dan wordt het neuro tisch theocratische politiek", aldus Verkade. "De overheid moet eenvoudig besturen. Dat is haar taak. Dat moet zo goed mogelijk. Het kwade zover mogelijk indannuen. Norm is daarbij de draagkracht van het volk." Dit illustreeide de spre ker mei verschillende voor beelden: "Aboilus, een debiele wil van hel volk. Ernstig fout! Maar durf ook dan je verant woordelijkheid te nemen! Dus een wet maken die abortus zo minimaal toestaat, leg het aan zoveel mogelijk bancleii. Dam het kwaad, zoveel als mogelijk is, in." "Zo ook", vervolgde hij, met de koopzondagen. De SGP steunde een tussenvoorstel van de Christenunie niet! Ai is de Christenunie dan een partij van niets, waarom ont brak hier de steun? Dit is een 'kop in het zand steek' politiek. De wereld verandert toch? We moeten keuzes blijven maken. Vuile handen zijn daarbij niet te schuwen." Dat illustreerde hij aan de band \'an een voor beeld. "Stel, ik krijg straks auto pech. Dan kan ik twee dingen doen: 1) mijn vrouw bellen en zeggen dat de auto kapot is en ik dus niet thuis kan komen, of 2) mijn colbert uitdoen en de mouwen opstropen en probe ren de aiuo Ie maken, en straks samen met mijn lieve vrouw mijn handen schoonmaken. Zo ook in de politiek, vuile han den daar ontkom je niet aan. Politiek moet je bedrijven vol gens de vier V's van Verkade: Visie, Vaan, Vuur en Vlam." "Denk hierbij ook aan de geschiedenis van Naanian de Syriër. Hij was genezen door onderdompeling in die vieze rivier de jordaan. Een ieder is bekend met deze geschiedenis. Hij had echter nog een vraag aan de profeet: als ik straks terugga naar mijn koning, dan moet ik hem dienen, maar kan dat? Ook in verband met de afgodendienst. Elisa zegt dan: ga tot uw heer, zelfs tot aan hel altaar. Nogitiaals het voorbeeld \'an de abortuswet. Het volk wil iels heel ergs. Hoe kini je die volks wil matchen met de wil en de eis \an C.od? Maak dan een wet die zo onslecht mogelijk is. Het CDA gaat dan voor indammen van het kwaad, nemen \an (regerings) verantwoordelijk heid. SGP gaat voor principiële politiek, schone handen. Maar ze bereiken weinig tot niets... .\lstublieft! Steek niet de kop in het /and." CDA: Het compromis voorbij... Vervolgens kreeg de heer Van Dijk vijftien minuten het woord. Hij begon met het t;DA te typeren"'als het com promis voorbij'. Dit als eerste reactie op het referaat van de heer Verkade. Daarna volgden twee citaten: Het eerste van dr. Hoedemaker: 'Het is dwaas het onmogelijke te zoeken, maar het is even dwaas, ja het is god deloos, zich bij het verkeerde neer te leggen'. Hel tweede van ds. Sikkel over de knappe zonen die de plaats van de vaderen innemen. "Die knappe zonen, gereformeerd gebleven maar principieel verloren... Als hel stortregent bij het CD/>i en de CU dan drupt het bij de SGP Pragmatisme steekt de kop op, hel wordt een 'way (il life'. Het compromis moet een onmogelijke mogelijkheid tjlijven. Als de pijn ervan ver dwijnt, is het geen compromis meer. We moeten daarom ook niet alleen kijken naar wat is binnengehaald, maar ook naar de kosten. Lijden en belijden gaan altijd hand in hand. Voor een christen is het compromis de noodzakelijke aanvaarding van minder dan wat iemand op grond \an Gods geboden m(.)et nastreven. Het compromis is lijden, nood. Het absolute van Gods wel stuit af op de weer barstige werkelijkheid. Is het lijden weg, wordt het niet meer gevoeld? Dan is het geen com promis meer, en geen belijden. Wanneer is een compromis aanvaardbaar? Als het een ver betering is. De SGP heeft als enige norm Gods Woord. Dat is kort en krachtig gezegd waar men voor staat." Van Dijk vroeg zich af waar de 'C' blijft van het CDA? "De 'C' van Christenunie en CDA heb ben meer de invulling van het COC dan de invulling van het Christelijk. Letterlijk is gezegd door het CDA in de Tweede Kamer dat opvoeding door vader en moeder, ol door twee mensen van hetzelfde geslacht niets uitmaakt...! Nogmaals, het CDA sluit geen compro missen, maar is een midden partij met hier en daar kleine conservatieve trekjes", aldus Van Dijk. Overeenkomsten en verschillen Na deze korte uiteenzettin gen volgde een pauze. Daarna brandde de discussie los. De heer Verkade schoot zijn \'ra- gen af Hij had spraakwaler te o\er. Hij bejammeide hel dat de SGP niet meeslemde met hef tussenvoor.stel van de Christenunie over de koop zondagen. Van Dijk: "Dal was ook een kleine stap in de ver keerde richting. Wellicht om erger te xoorkomen, maar toch een stap in de \erkeerde rich ting! Daar stemt de St;P nooit mee in. Dat is de algemene lijn." Vervolgens een link naar de actualiteit, de film van Wilders. "Nu niet zwichten voor de druk \'an de Islam. Want we weten nog niet eens wat er in de film voorkomt!", zo stelde Van Dijk. Verkade: "Helemaal mee eens. ik wil nog verder gaan. De lilm moet gefinancierd worden door de regering. Zend hem naar andere landen en alle bevolkingsgroepen." Vervolgens kwam de theocra tie (van artikel 36 NGB) ter sprake. Van Dijk: '"Theocratie is meer dan ooit actueel. De overheid moet kleur bekennen ten op zichtte van de Islam. Er blijkt maar steeds meer dan een neutrale ovei beid een sprookje is. De Islamisering tnoet wor den tegengegaan. 'I heocrade bewijst ons ook in dit opzicht goede diensten. Het wortelt in het Christelijk geloof. The ocratie richt zich niet legen personen maar tegen zaken, het waarborgt de vrijheid van het geweten. Juist de weten schap dat God alleen een mens kan bekeren geeft tolerantie. Wij kunnen het niet doen, een mens kan een mens niet beke ren. Maar we gaan niet voor concessie maar voor confessie! Theocratie is het enige alterna tief voor een falende overheid. Neutraliteit is dodelijk." Ook waren er vragen uit de zaal. Dhr. Verkade die aangaf van een bepaald 'bloedgroep' (voormalig CHL') binnen het CDA te zijn, kreeg de vraag hoe hij gestalte geeft aan de 'anti papistische' houding die altijd sterk aanwezig was bij deze 'bloedgroep'. Ook werd gexraagd waarom, als de draag kracht van hel volk normatief is, er dan moeite gedaan moest worden om bepaalde wets voorstellen erdoor te drukken. Is de stem van het volk dan opeens niet normatief meer? Op het scherp van de snede De discussie was fel maar werd op een waardige en vriend schappelijke toon gevoerd. Scherpe opmerkingen waren niet van de lucht. Zo stelde Van Dijk liever met de paus te pra ten dan met Bas Plaisier of met ds. W. Visscher Verkade citeer de op zijn beurt de bekende leus van V;in Randwijk die in Amsterdam te lezen is (en aan gepast is aan de actualiteit) 'Een land dat voor Koran nen zwicht, zal meer dan lijf en goed \erliezen, dan dooft het licht'. De aanwezigen hebben geno ten van het debat. De sprekers gaven aan om graag nog eens verder te praten o\er deze inge wikkelde materie. De avond werd besloten met het zingen van de Psalm 85 de verzen 1. 4, en 3 die Verkade opgaf Ver volgens eindigde Van Dijk de avond met dankgebed. MIDDELHARNIS - Jolanda (ja jaar): Mijn ouders zijn \'ier jaar geleden gescheiden. Vorigjaar deed ik mee aan een l;^IES-training. Het was heer lijk om te merken dat er meer jongeren dezelfde moeilijkhe den hadden als, waarmee ik Z'it. Het is misschien heel raar: Maar ik vond dat ik voor iriijn vader moest zorgen. Hij woon de alleen. En ik vond dat naar. t'ii probeerde van alles om hel hem naar zijn zin te maken. Ik heb nu gemerkt dat veel meer jongeien dit hebben, het is eigenlijk niet gek, maar ik ben er Hel achter dat ik mijn vader met gelukkig kan inaken. Dal heb ik wel geleerd door erover te pralen, en meer nog door naar anderen te luisteren. Die KltS-tiaining was zo gek nog niei. Jochem( 16 jaar): Mijn moe der is weggegaan toen ik 12 jaar was. Ze had een vriend in .Assen. Ik was boos op mijn moeder omdat ze weggegaan was en boos op mijn vader omdat hij het had laten gebeu ren. Op de KIES-training heb ik geleerd om over mijn boos heid te piaten. Dat luchtte op. De problemen zijn nog niet over, maar ik durf er nu ten minste met mijn vader over te praten. En dat is \'oor mij heel wal. Kim (13 jaar); Mijn ouders zijn gescheiden en het gaat goed met mij. Ik wilde er eerst ook helemaal niet over praten. De school maatschappelijk werker heelt me uitgelegd dat het goed is om over de scheiding te praten, vooral met anderen die hetzelfde meegemaakt hebben. Toen ben ik naar zo'n KIES- training geweest en nu begrijp ik de scheiding veel beter. Ik ben nog wel eens verdrietig, maar clan ga ik naar de buur vrouw en clan praat ik er met haar over. Dat scheelt gewoon. En ik durf ook meer dingen thuis bespreekbaar te inaken. En dat is best lijn. Joris (16jaar): Ik heb twee keer een vriendinnetje gehad, maar het lukt allemaal niet zo. Ik ben bang dat het door de scheiding van mijn ouders komt. Ze zeg gen dat kinderen van geschei- cien ouders meer kans hebben om te scheiden dan andere kin deren. Daar baal ik van. Vorig jaar zat ik bij de KIES-training, en het bleek dat meer jongeren met hetzelfde zitten, een soort bindingsangst, zeg maar Dat vond ik wel apart om te horen. Het gat me een goed gevoel om te horen dat meer mensen hiermee zitten. Bij de KIES-training mag je praten, en je mag luisteren, je doet soms spelletjes. Alle kin deren van deze groep zijn ver schillend, maar één ding is het zelfde: je ouders zijn geschei den. En dat is niet altijd leuk. Binnenkort start Bureau JIP ook in Middelharnis een trai ning, een groep voor kinderen van 8 tot 12 jaar, en een groep voor jongeren van 12 tot 18 jaar De groep komt acht keer een uur bij elkaar De training vindt plaats in Centrum de Cocon, Zernikeweg 65, Mid delharnis. Wie meer wil weten, kan con tact opnemen met EUy van Driel, tel. 06 23549707, web site www.coaching-eigenwijs. nl, of met (ieertje van Rossum, tel. 0187 603481, website www. helendeverhalen.nl. Woensdag 19 maart a.s. houdt vereniging 'De Christenvrouw' afdeling Middelharnis-Som- nielsdijk haar Paasavond in Hervormd verenigingsgebouw 'De Hoeksteen' aan de Ring te Middelharnis. Ds. H.J. Boer uit Nieuwe-Tonge hoopt de medi tatie te verzorgen. De aanvang is om 19.30 uur. Ook gasten zijn hartelijk welkom. MIDDELHARNIS - Overzicht voor ronde 23 in de huishou delijke competitie, gespeeld op 10 maart jl. Boeter (2) - De Jager (2) '/■2-V2 Loosjes (2) - .Neleman (2).. 1-0 Mulder (2) - Bom0-1 De Haan (2) - Stiahk(2)0-1 Lagendijk (3) - Noordijk (3)1-0 Meiaard (2) - Van de Velde (3) 0-1 Lesuis (3) - Becker (3)1-0 Wolters (3) - Markwat (3)0-1 Van Huizen (3) - Smit (3).. 0-1 Hennekes - MourikI-O Wefhuuder l'isser (r.) tijdens de keiiniigsbesprekingeti van zijn woning. MIDDELHARNIS - Op maan dagmiddag 10 maart is de woning van Wethouder Visser in Micldelharnis door cle heer Prins van Eneco gekeurd in het kader van de campagne 'Ener gielabel, energiebesparing en duurzame energie'. De woning van Wethouder Visser wercl circa 15 jaar gele den gebouwd. Op basis van de tekeningen van de woning en een korte inspectie wordt door de heer Prins een energielabel en een advies op maat gemaakt. "Het is erg prettig als er teke ningen van de woning beschik baar zijl). Hier staat betrouw bare informatie op die gebruikt kan worden voor de keuring. Daarnaast wordt onder meer gekeken naar de ventilatiemo- gelijkheden en de aanwezige apparatuur voor verwarming en afzuiging" aldus Prins, die na afloop van zijn keuring een schatting gaf van hel energie label: "De woning van de heer Visser komt waarschijnlijk uit op een C/B label," De campagne 'Eneigielabel, energiebesparing en dutn- zame energie' is een initiatief van de gemeente Middelhar nis, de overige drie gemeenten op Goeiee-Overflakkee, het ISGO, Wüongoed Flakkee en een tiental bouwprofessionals. Samen werken zij aan energie besparing en duurzahie ener gie in de bestaande woning bouw op Goeree-Overflakkee. De campagne is tot stand gekomen in samenwerking met Bouwend Nederland (de branchevereniging voor bouw bedrijven). In de campagire wordt aandacht gevraagd voor energiebesparende maatrege len aan en in de woning, zoals dubbel glas, dakisolatie, hoog- rendemenl CV-ketel, zonne- boilei, tochtstrippen en spaar- lampeji. Om de service naar de patiën ten te vei groten heeft het Labo ratorium van bet ziekenhuis in Dirksland besloten een nieuw, extra, prikpunt te openen in Middelharnis. Het is gevestigd in het Wijkcentrum, Doetin- chemsestraat 27 te Middelhai- nis. Met ingang van donderdag 13 maart 2008 kunnen patiën ten van huisartsen en specia listen daar iedere donderdag ochtend van 8.15 tot 9.15 uur voor bloedafname terecht. Het reeds langer bestaande prik punt in Middelharnis (Lange- weg 68, openingstijden iedere woensdagochtend van 8.00 tot 9.00 uur) blijft gehandhaafd. Het laboratorium van het Van Weel-Bethesdaziekenhiiis is ervan overtuigd dat met deze extra mogelijkheid tot bloedaf name de service richting aan vragers en patiënten aanzien lijk wordt verhoogd. OOLTGENSPLAAT- Het bestuur van het jeugd werk van de SWO in Oolt- gensplaat organiseert op woensdag 19 maart a.s. een creamiddag voor de jeugd in 't Centrum, van Weelstraat 10 te Ooltgens- plaat. Het thema van deze mid dag is 'Pasen'. Willen jul lie een kartonnen wc rol letje meebrengen? En er zal worden geverfd, dus trek je oude kleren aan. De middag, die duurt van 13.30-15.00 uur, is voor alle kinderen van groep 1 t/m 8. Deelnaine kost 2. Je kunt je aan melden bij Ada Floor, tel. 632470. Morgen houdt het eilail'- delijk comité van de Stichting Reformatori sche Hulpactie Woord en Daad weer de jaarlijkse krentenbrodenactie. Dit gebeurt op geheel Goe- ree-(^verflakkee, dus in alle gemeenten en in principe in alle woonkernen. De opbrengst is bestemd voor hel project waar de hulpsüchting zich dit jaar voor inzet: 'Geef ontheem den een (t)huis. De opbrengst van de actie zal gedeeltelijk worden verdubbeld door de landelijke overheid. Daarom be\'eelt Woord en Daad de krentenbrodenactie van harte bij u aan. STELLENDAM - Dat Her man den Blijker geen uitda ging uit de w eg gaat wisten we al, tnaar sinds hij enthousiast is gemaakt voor het varen is ook geen zee hem meer te hoog. Tijdens de storm van afgelopen woensdag (wind- kraclit west 8 met uitschieters naar 9) was Herman te gast bij de redders van KNRM station Stellendam. Na een uitvoerige instructie mocht hij achter het roer plaatsne men, en kon hij zelf ervaten hoe dit brok reddingsgewekl in toom moet worden gehou den. De reddingboot 'Prinses Margriet' werd door Her man door golven van soms meer dan 4,5 meter bestuurd en KNRM Schipper Eric Rodenliuis gaf Herman een compliment voor de wijze waarop de hoge zee aanpak te. Een filmpje is te bekijken op http://nl.youtube.com/ watch?v 03mX-F2t-hM. Foto: Manu Biniienrlijk

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2008 | | pagina 7