'Bommelse Boot' weer zichtbaar gemaakt bij oorspronkelijke aanlegplaats I^JKH Natuurontwikkeling Volgerland officieel van start i^lT^ f-\-k\ Toeristische ondernemers geven VEERO huiswerk Paasbingo Herinrichting Ouddorp West bijna afgerond 80e jaargang Nr. 7692 Dinsdag 11 maart 2008 Christelijk streekblad op gereJfiJi^me^ix^ grondslag Cijfers vert a Ie n, koers bepalen ji^^^ Visser Visser In Achthuizen zoek je 't niet... Maar je weet niet wat je ziet! Commissie Volgerland Model Geschiedenis Onthulling De Waal Hoveniers Nieuwe-Tonge Tel. 0187 - 65 24 84 www.dewaalhoveniers.nl Rabobank Nog 6 dagen... p Erf- en sierbestrating V^<^^ ACCOUNTANTS BELASTINGADVISEURS MIDOELHARNIS Kon, julianaweg 56 Tel. 0187 6I7 30Ü Fax 0187 4B5 637 www-vilMr-wiiMfjll De showtuin v.in William de Boet! Maak een afspraak voor inspirerende tuin ideeën: 06 - 51 39 05 12 ÜIRKSLAND - De Dirks- landse Kleindierenvereniging organiseert maandag 17 maart weer een bingo in verenigings gebouw De Schakel. Er wor den 15 rondes gespeeld en 1 superronde met als hoofdprijs €50. Kinderen die met hun (groot) ouders meekomen, spelen de hele avond voor 4. Voor iedereen is er een Paasatten- tie. OUDDORP - Vrijdagmid dag werd de officiële start- handeling verricht voor de ontwikkeling van natuurge bied 't Volgerland bij Oud dorp. Onder toeziend oog van een aantal betrokkenen onthulde burgemeester Ger van de Velde van de gemeente Goedereede een bord op de kruising van de Vrijheidsweg en de Groe neweg. Het bord verwijst naar de in gang gezette realisatie van het natuur gebied. Deze realisatie is tevens een mijlpaal voor de Landinrichtingscommissie Ouddorp-West, want in de afgelopen jaren heeft deze commissie veel werk ver zet achter de vergadertafel en achter de tekentafel. Op enkele tastbare resultaten na was er voor de meeste inwoners van Ouddorp dan ook nog niet zoveel van te zien. Met de realisatie van het natuurgebied is dit anders. Burgemeester Van de Velde en Paul Robijn, respectievelijk voorzitter en secretaris van de Land inrichtingscommissie, geven graag tekst en uitleg bij de plannen. Door Adri van der Laan Al meer dan twintig jaar gele den werd de I.andinrichtings- connuissio Ouddorp West opgerithl. Deze commissie heeft zich gebogen over een herinrichting van het Oud- dorpse landschap en betekent in grote lijnen hetzeltde voor hel gebied als een ruilverka veling. .\lleen is ruilverkave ling uitsluitend gericht op een herinrichting van agrarisch gebied, waarbij de agrariërs stemrecht hebben. Bij een landinrichting zoals in Oud dorp gaat het om een herin richting van het totale gebied, waar in dit geval niet alleen agrarische gebieden zijn her ingericht, maar er ook ruimte is gemaakt voor natuuront wikkelingen. Voorbeelden hiervan zijn 'De Enden' en het vrijdag gestarte 't Volgerland. Maar ook kleinere natuurge biedjes aan de Boutweg en de Zuidweg, zijn aangelegd in het kader van de Landinrichting Ouddorp West. Bij een land inrichting hebben de ingeze tenen geen stemrecht en wor den besiiiiien door zorg\ul(lig overleg met alle betrokkenen genomen. Paul Robijn, die naast secreta ris van de Landinrichtingscom missie, ook projectleider is bij de Dienst Landelijke (iebied, legt uit dat, ondanks de lange tijd die het ))roces in beslag heeft genomen, de plannen toch in goed o\erleg zijn gere geld. Volgens hem is de lange lijd van voorbereiding niet uit zonderlijk bij dergelijke hcriii- richtingprojecten, waarbij vele belangen meespelen. Het gebied rondom Oud dorp bestond uit vele kleinere kavels land. "Sommige agrari sche bedrijven waien veideeld over soms wel zes verschil lende stukken land die veelal nog ver uit elkaar lagen ook". Omdat er zoveel belangen spelen, is de commissie heel breed samengesteld. Naast vertegenwoordigers van de gemeente, de provincie en het Waterschap waren er afgevaardigden uit de recre atiesector en de ingezetenen, zoals natuurlijk de boeren en de natuurorganisaties. Het is zowel voorzitter Van de Velde als secretaris Robijn opgevallen dat in vrijwel alle gevallen de herinrichting van het gebied kon worden gere aliseerd zonder gerechtelijke procedures. Volgens hen is er maar in enkele gevallen beroep tegen de besluiten van de com missie aangetekend. Dit was bij de verwerving van De Enden en het beroep van de geineen- teraad van Goedereede, die tegen de sluiting van een deel van de Vrijheidsweg was. Oorspronkelijk »vas het Volger land agrarisch gebied, maar in het kader van de Landinrich ting is dit gebied - dat grof weg begrensd wordt door de duinen bij de Vuintoren, de Oroeneweg en de Westnieuw- landseweg - 'uitgeruild' en is er één natuurgebied ont staan. Natuurmonumenten zal het gebied in beheer krijgen en over enkele jaren zal het be.staan uit bloemiijk grasland en nat grasland. In het gebied zullen kieken woiden aange legd en zal er ook ruimte zijn voor reci eanten om het gebied via wandelpaden te betreden. In haar toespraak ter gelegen heid van de starthandeling sprak burgemeester Van de Vel de de hoop uit dat er rondom het gebied ook een fietspad zal worden aangelegd, zodat \'elen ook vanaf de 'randen' van het gebied kunnen genieten. De inrichting van het Volger land gebeurt door aannemer Ooms Construction. Dezelfde de aannemer die ook tekent voor de versterking van het Flauwe Werk, dat momenteel aan de gang is. De grond die bij de aanleg van 't Volgerland vrijkomt, wordt door de aanne mer gebruikt voor het karwei aan het Flaauwe Werk. Deze grond wordt gemengd met de grond die afkomstig is van het afgraven van de stuifduinen in De Kwade Hoek. De komende jaren zal het gebied uitgroeien tot een natuurgebied waar strand, duinen en de binnendtiinrand goed in elkaar zullen over gaan. Het is de bedoeling dat het grondwaterpeil wordt ver hoogd door regen- en kwelwa ter vast gehouden. Er zullen vochtige tot natte graslanden ontstaan, waar volgens Natuur monumenten in de toekomst weer bijzondere planten kun nen groeien. Hel brakke kwel water zorgt daarbij voor bijzon dere omstandigheden. Gelei delijk zullen zeldzame planten, zoals orchideeën, insecten en vogels in het gebied komen. Om het gebied open te hou den, grazen er zomers koeien van lokale boeren. In onze vrijdageditie geven de leden van de Landinrichtings commissie, veehouder Jaap van der Wende en de vertegenwoor digers van 'de natuur' Wout Vis ser, uitleg over het werk en de resultaten van de commissie. DEN BOMMEL - "Een heuglijk moment op een historische plaats", zo typeerde de Oostflak- keese wethouder Gert-Jan van der Valk zaterdag het samenzijn op de kade van de haven van Den Bommel. Leden van Watersportver eniging Het Bommelse Gors en inwoners van Den Bommel hadden zich ver zameld om getuige te zijn van de onthulling van een informatiebord dat wijst op de historie van de haven en op de Prinses Beatrix, die in het verleden jarenlang de verbinding onderhield tussen Den Bommel en Numansdorp. Door Adri van der Laan Het idee om een informatie bord bij het kantoor van de Watersportvereniging Het Bommelse Gors te plaatsen, is afkomstig van het bestuur van deze vereniging. De water sporters waren ervan op de hoogte dat die plaats een bij zondere historische betekenis had omdat daarvandaan in hel \erleden jarenlang de veerboot Prinses Beatrix vertrok. Vol gens Wil Smits van Het Bom melse Gors vindt de vereniging het jammer dat niets meer aan de Prinses Beatrix herinnerde en daar wilde men verandering in brengen, met het plaatsen van een uitgebreid informa tiebord. Vanuit de gemeente Oostflakkee werd direct posi tief gereageerd en de vereni ging ging vervolgens op zoek naar informatie over de Prin ses Beatrix. Dit bleek aanvan kelijk nog niet zo eenvoudig te zijn, maar toen men met fami lieleden van bemanningsleden van de Prinses Beatrix in con tact kwam bleek er \'oldoende materiaal aanwezig te zijn om hel bord alle informatie te bie den uit de vervlogen tijden. Zo had Peter Diepenhorst in Nijmegen, zoon van de kapi tein, nog voldoende materiaal over de veerboot in htiis, even- als lokale 'Bommelaars', zoals mevrouw Donkersloot, die gehuwd was met de machinist van de Prinses Beatrix. Wethouder Gert-jan van der Valk was graag bereid gevon den om het bord ofTicieel te Wethouder Gert-Jan van der Valk en Wil Smits van de Watersportvereniging Het Bommelse Gors onthulden het injormatiehord. Of) de voorgrond een replica van de Prinses Beatrix. iiilü: Aiïii van ilfi tjiiiii onthullen. Hij was bet bestuur van de Watersportvereniging dan ook heel erkentelijk voor het initiatief Hij hield zijn toe spraak naast een replica van de Prinses Beatrix, vervaardigd door de heer Brijs uit Oude- Tonge. Van der Valk herin nerde zich dat er een verzoek \'an de Watersportvereniging bij de gemeente binnen kwam of de gemeente een informa tiebord over de veerboot zou kunnen plaaLsen. Het gemeen tebestuur vond het een "fan tastisch idee". Maar "de vraag bij de gemeente neerleggen zou geen recht doen aan de initiatiefnemers. Geeft het juist niet veel meer voldoening als de Watersportvereniging zelf hel initiatief uit zou werken, zo was onze boodschap". En dat is de Watersportvereniging gelukt, met een bijdrage van het gemeentebestuur en het Welzijnsfonds, dat uit oude boedels gevoed wordt, zijn de benodigde gelden bij elkaar gekomen. De Oostflakkeese wethouder had een duik in de geschiede nis van de veerdienst genomen. Het blijkt dat al in 1313 sprake was van een veerdienst. Ook in de tijd van de Franse revoluüe waren de veerdiensten van de Zuid-Hollandse eilanden een belangrijke schakel in de verbin ding tussen Den Haag en Parijs. Maar pas in 1865 begon de eer ste dagelijkse veerdienst vanuit Den Bommel naar Rotterdam, met de Radersloomboot 'Den Bommel' van de Bomraelsche Stoomboot Onderneming. Vanaf 1938 onderhield de Prinses Beatrix de verbinding. Zij was de voormalige Rijnveer- boot 'Bad Hobbel'. De pont overleefde de oorlog, maar de Deltawerken bracht een eind aan het bestaan van de veer- verbinding. Toen op 20 juli 1964 de Haringvlietbrug werd geopend, maakte een dag later de Prinses Beatrix haar laatste oversteek. "Goeree-Overflak- kee was een onlosmakelijk deel van Nederland geworden", aldus Gert-Jan van der Valk, en de pont was met stille trom vertrokken. De historie van de pont wordt op het informatiebord uitge breid beschreven. Maar het zou wel eens kunnen dat er ooit nog eens een - toeristi.sch - pontje in Den Bommel aan zou leggen. De wethouder wees in dit verband op de plannen die er zijn rondom de uitbreiding van de pont van Nieuwendijk naar Tien Gemeten. "Zou Den Bommel en Numansdorp hier ook in passen?" zo "mijmerde Van der Valk. En verder mij merend vroeg hij of "de Water sportvereniging daar ook een trekkende ro! in zou kunnen en willen vervullen". Samen met vV'il Smits onthulde wethouder Van der Valk ver volgens het informatiebord. De bijeenkomst werd opgeluis terd door het St. Adolfskoor uit Den Bommel dat met z.ee- mansverzen de gewenst sfeer aan de haven bracht. Door het koor werd een lied ten geho re gebracht dat speciaal voor deze gelegenheid was gecom poneerd en waarin de daden van de "ponl die altijd vaart" werden bezongen. ..^-^^'^O. www,brilcentrumkeuvelaar.nl Imipi 56 - Middelhamis - Teleloon (0187) 48 34 37 I Corn's, .Beheer; Projenmanaganwm DIensi tsndelljk OeWed Irttormajic; 07O-30OSii7 if Rabobank Goeree-ÖverMUkée, Je kunt er niet omheen. NIEUWE-TONGE - Woens dag hield toeristische ondernemersvereniging VEERO haar jaarlijkse netwerkbijeenkomst op Camping De Grevelingen te Nieuwe-Tonge. Op deze avond kwamen zo'n 50 ondernemers uit toerisme en recreatie bijeen om onder het genot van een winterkostbuffet te netwer ken en te praten over hun toekomstplannen. Met de onthulling van het hord in 't Volgerland geeft bingemeester Van de Velde, net behulp van een kraan, officieel het startsein voor de natuurontu'ilikeling Na een welkom door voorzit- in't Volgerland. Foio: .^dr, van der üm, ter Kees Tanis gaf Gerd Jan Korte van branchevereniging REGRON een heldere pre sentatie over de kansen die er eilandbreed liggen voor ondernemers in toerisme en recreatie die willen investeren. Jeroen van de Merwe (NORT Zuid-Holland) informeerde de ondernemers hoe zij concreet in kunnen spelen op deze kan sen. De aanwezigen werden vervolgens in 3 werkgroepen gesplitst om een inventarisatie te maken van geplande inves teringen en eventuele knel punten qua beleid. VEERO gaat de komende maanden alle investeringsplan nen en knelpunten op Goeree- Overflakkee en de Brouwers- dam bundelen. Met deze infor matie wil VEERO bij betrokken overheden lobbyen voor een praktisch en toekomstgericht beleidskader Ter versterking van de regionale economie moeten toeristische onderne mers kunnen investeren in kwa liteit, schaalvergroting, seizoen verlenging en duurzaamheid. Bij deze lobby werkt VEERO samen met de Kamer van Koop handel Rotterdam, REGRON, HIS\VA Verenigingen Konink lijk Horeca Nederland. NORT Zuid-Holland ondersteunt de ondernemers bij het uitwerken van hun plannen en aanvragen. Als u ook toerisdsch onderne mer in deze regio bent en \or- men overheden een drempel voor uw investeringsplannen, dan kunt u contact opnemen met VEERO viawebsite www. veero.info. Firma J. J. van Gurp OudedijkHOoltgensplaat (0187)631350/ (06) 55552023 www.erf-sierbestrating.nl

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2008 | | pagina 1