Klassiek leren waarderen ^Kijken we niet vooruit^ dan gaan we er aan' Uieil-s^^ -CLXt Activiteiten fotoclub De Rarekiek Zuiderdiep zoet-zout- discussie: hoe nu verder? Bomenkap Oostflakkee EIIAHD^-tllEUWS Classic Express op Goeree-Overflakkee: Ophalen oud papier Stellendam Melissant Ex-raadslid Ben Overweg blikt terug Open avond Zaterdagavond jeugdwerk Schaakver. De Zwarte Pion Cursus Leren masseren •Se DIERENBELANG HOEKSCHE WAARD :r7' Ingezonden: Ingezonden: Herinnering aan Holland PAGINA 7 VRIJDAG 7 MAART 2008 Soms schel, dan weer zacht en met rauwe uithalen bespeelt Stefan zijn instru ment. Een saxofoon. Hij is een van de drie leerlingen van het conservatorium die basisschoolkinderen laten kennismaken met klassieke muziek. Vandaag zijn kin deren van De Regenboog uit Ooitgensplaat en het Startblok uit Oude-Tonge aan de beurt. In een grote trailer, omgebouwd tot con certzaal, luisteren ze gecon centreerd naar de voorstel ling. Ondanks dr opsl;ni(lif;x' hou ding van cTikcIo kinderen vooral (.-n de runiociigi- cnlrcc /ijn ze slil wainicci de Irêlf Lcslaii Scliollc-s begint nicl de inliodneüe. Na een smkje |)ia- nonuiziek van Scluif)ert viaagl /e de kinderen ol ze nieei com ponisi en namen kennen. Kn jawel: Ueellioven, liaili en Mozail zijn bekende namen. I.estaii .speelt vei-.seliillende stijlen op de piano. De muziek klinkt in dc/.v Chissit: K.vprcss als in een eonceil/.aal. De akoes tiek is er geweldig en elektro nisch regelbaar. Ken lichtshow mei kleurige beeUlen op meer- deie schejineii, betovert de /aal. Wisselende kleuren bren gen verschillende sieren. Dan wordi lie Ki-jaiige Judith de Haas geïntroduceerd. Zij laat zien wal er allemaal mogelijk is met de viool. Niet alleen het gebruikelijke spel met strijk stok van paardenhaar, maar ook tokkelen of spelen zoals op een gitaai. Op de vraag uit de zaal hoe de klank uit de kast komt, probeert Juflilh zo goed mogelijk Ie antwoorc|en. Zij zit nog op de middelbare school, maar gaat ook al naar de |ong Talenten Klas van het conser vatorium. Judith vertelt dat ze na haar examen naar het con servatorium in 'lilburg wil om daar viool te studeren. Testari daarentegen is bijna klaar als 6'' jaars pianiste aan het con- servaloi'iiim van Amsterdam. .Samen sjrelen ze een levendige Ierse volksdans. De kinderen tellen hoe vaak het refiein teriigkoml. Er wordt goed opgelet! Wanneer Judith vertelt hoe lang ze studeert per dag, blijkt dat er nog meer muzikantjes in lie zaal zitten. In deze omge ving tlurven ze best te vertel len dat ze per dag een hairuur ol een uur studeren op hun muziekinstrument. Er zijn veel kinderen die gitaar spelen, maar ook keyboard, accordeon en (Ifnnts. Hierna komt de 20-jarige Ste fan de Wijs op hel podium. Er is weinig alstand tussen de jonge docenten, die zelf ncjg leerlingen zijn, en de kinderen van de ba.sis.scho()l. Dat ntaakt ileze praktijkles zo toegan kelijk. "Hallo, ik ben Stefan en mijn lievcliiigseten is fri tes". Hij swingt op zijn saxo- l()oii, die hij heeft opgewarmd boven een kacheltje. Daarna legt de 2' jaars student conser- vatoritini uit dat zijn vingers anders te koud zijn om soe pel te kunnen spelen. Na een serenade speelt hij een tango. De kinderen merken duidelijk het verschil in ritme en kracht. Het lijkt alsof de saxofoon een verhaal vertelt met verschil lende steminen. Het spelen op de saxofoon is intensief en Stefan bekent dat hij wel eens helemaal buiten adem is. De muzikale ochtend wordt afge sloten met een gezamenlijk optreden. Op .school is in een voorbereidende les geoefend met ritmi.sch klappen en stam pen. Ze gaan allemaal staan en doen mee. Het gaat heel leuk, in een ongedwongen slider. De kinderen hebben er veel ple zier in. Ze hebben geluisterd naar muziek die ze niet dage lijks hoien. Muziek die je moet leren waarderen. Deze leuke kennismaking krijgt latei nog een vervolg op school. De Classic Express komt op inilialief van Stichting Podi um naar C.oeree Overflakkee. Meer dan 800 leerlingen uit de groepen 7 en 8 bezoeken de Classic Express. Van 18 tot en met 22 februari stond de truck in Oude Tonge en in Middel- harnis. Maandag 10 en dins dag 1 1 maart staat de (Jlassic Express op hel Diekhuusplein, en donderdag 13 en vrijdag 14 maart bij de Rabobank in Stel- lendam. SOMMEI.SDIJK - In maait staan er diverse activiteiten van l'otoclub De Rarekiek op sta pel. V'anall) maarl ex|)oseerl de club in verpleeghuis De Sama ritaan in Sommelsilijk. Ook is er de boekenweek in maart. Hel thema is 'Van oude men- schen'. Op dit thema maakten Rarekiek-ledeii Oirrie Venant en Wilma Schrier de afgelopen maanden foto's van bewoners in lie vier verzorgingshuizen op Cloeiee-Overllakkce. Tij dens de boekenweek worden deze Ibto's tenloongesleld in de bibliotheken op hel eiland. In het programma komt veel, fotowerk aan bod en ook ile beelilenshow met geluid, samengesteld op de computer, zie je steeds meer bij De Rare kiek. Corrie Venant vormde de beelden gemaakt tijdens een clubtocht naar .Antwerpen om tot zo'n beelilenshow. Haar man Pierre componeerde de bijbehorende muziek. Op 7 maart staat deze show op het programma naast de bespre king \an eigen fotowerk. Een week later laat de club de beoordeling van de ibto's over aan enkele fotografen van buiten de regio. Martijn Ver weel en Ton Dirveii uit Breda nemen deze taak op zich. Op 28 maart is er een avond in het kader van 'Het werk \an de ander'. Wim 'VVeeda maakt een keuze uil het fotowerk van clublid .'Vnne-Marie Vermaal en veilell daarbij wat hem treft in ilie fotogralie. De Financiële commissie van het open Hervormd Jeugd werk te Stellendam hoopt mor gen, zaterdag 8 maart, weer oud papier op te halen. Hel ophalen begint om 9.00 uur vanaf de Molenkade, Nieuweweg en de Schoolstraat. Wilt n het papier tijdig en goed gebundeld langs de weg zet ten? In Melissant wordt morgen, zaterdag 8 maart, het oud ]japier weer opgehaald voor de Hersteld Hetvoinide gemeen te aldaar. Het ophalen begint om 18.00 uur. Wilt tl het papier tijdig en goed gebundeld aan de kant van de weg zetten? NIEUWE-TONGE - Zaterdag avond 8 maart is het weer tijd voor het zaterdagavond jeugd werk voor iedereen vanaf 12 jaar. Het is een open avond tijd voor een praatje, een spel letje, een hapje en een drankje. Neem je vrienden en vriendin nen mee. De deuren van de kelkzaal van de Gereformeer de Gemeente staan vanaf 19.30 uur open. Overzicht voor ronde 22 in de huishoudelijke compedtie, gespeeld op 3 maart jl. Peeman - Moedt1-0 A. Tieleman - Van ProoijenVi-V-i Van der Staaij - Van der Waal (2)'A-'/j Boeter (2) - Van Huizen (3)0-1 Smit (3) - VisserV->-Vï Neleman (2) - Markwat (3) 1-0 Noordijk (3) - Lesuis (3).... 0-1 Van der Velde (3) - Wolters (3)V-i-V-i Becker (3) - W. Tieleman (3)0-1 Wie vindt het nu niet heerlijk om gemasseerd te worden? Een goed uitgevoerde massage is een weldaad voor lichaam en geest. Zo'n massage is piettig en stimuleert de stofwisseling. Massage helpt het lichaam in goede conditie te houden en blessures te voorkomen. Careyn Keuzepakket organi seert een cursus waarin u leert masseren en waarbij u zelf ei'vaart hoe het is om gemas seerd te worden. Zeker in deze drukke tijden is masseren een vaardigheid die goed van pas komt. De docent (fysiotherapeut) leert u tijdens tien bijeenkom sten van anderhalf uur hoe een ontspannende massage gegeven kan worden. Een half uur lang ondergaat u massage en een halfuur lang inasseert u zelf een medecursist. Er wordt gewerkt met een westerse massagemethode die huid en spieren laat ontspannen. Met name aan de massage van kuit, rug, nek en schouders wordt aandacht besteed. ledere les bestaat uit een halfuur theorie en een uur praktijk. Deze cur sus leidt niet op tol masseur, nraar is bedoeld voor iedereen die op verantwoorde wijze een partner, vriend of kennis een ontspannende massage wil geven. De cursus kan indiïidu- eel of als paar worden gevolgd. Het gaat om massages voor mensen zonder gezondheids problemen. De cursus start op 31 maart in Dirksland en wordt 's avonds gegeven. Voor meer infor matie of aanmelding belt u naar Careyn Contact, tel. 088- 1239988 of kijk op website ww'w.careyn.nl. •2f ffs «V 9S Kukel wordt hij door de vrijwilligers genoemd. Het is een flinke haan, drie kleurig en volgens de dierenarts ongeveer 1 jaai. Kukel is gevonden door mensen in de Renibraudtstraal in Oud-Beijerland, ilie hebben hem eten gegexen en bij ons gebracht, wam STICHTING hij werd achterna gezeten door een hond, is op zijn i'ug gebeten en kwam ook nog bijna onder een auto. Misschien is Kukel weggelopen of gedumpt, dat weten we niet. In ieder geval wacht hij nu in De Dierenstee op iemand die \oor hem een warm hok heeft met mis schien wel een gezellig koppeltje kippen. Ook Snuffie wacht op een nieuwe baas, een leuke hond, driekleurig, een soort boe- renfok. Het is een ren van maanden, en een heel lief zachtaardig dier. Snuf is lief \oor kinderen, kan bij katten, doet niet lelijk naar andere honden en hij kan bood- schappentijd alleen thuis zijn. SnulTie past in ieder gezin. Dan zoekt Woezel een nieuwe baas. Hij is halflangharig, zwart met wal wit en bijna 9 jaar. Woezel is lief voor kinderen, kan ook bij katten en zou eigenlijk graag op schoot zitten. Hij luistert goed, en kan boodschappentijd alleen thuis zijn. Ook deze hond past eigenlijk in ieder gezin. Diederik is ook op zoek naar een lieve baas. Deze kat is xvit/rood, een vondeling en vermoedelijk 4 jaar. In De Die renstee bleek dat de kat een soort voedselallergie heelt en hij krijgt daarom alleen speciale brokken en geen blikjes. Wie heeft er nog een plaatsje voor deze lieve kat? U indt deze dieren in De Dierenstee, Groe ne Kruisweg 14, Numansdorp. Tel. (0186) 655150. www.dierenstee.nl. Openingstijden: maundas: l/m ztilerdag van 11.00 tot 16.00 uur. Diederik MELISSANT - Ben Over leg (68), meer dan twintig jaar geleden één van de oprichters van Gemeentebe langen Dirksland, was vier jaar raadslid. "Vorige week donderdag trad hij terug om plaats te maken voor zijn partijgenote Domini que Boelen. Enkele dagen later, tussen de afscheids- bloemen in zijn woonhuis in Melissant, blikt hij terug en geeft hij zijn visie op de Dirkslandse en eilandelijke politiek. Door Kees van Rixoort Wat was uw drijfveer om politiek actief te worden"? "Het is een kwestie van oor zaak en gevolg. Met Leen van Prooijen, die nu wethouder is in de gemeente Hellevoelsluis, heb ik Gemeentebelangen Dirksland opgericht. Dat had absoluut niets te maken met afzetten tegen de PvdA, zoals sommige mensen toen dach ten. Geen sprake van. Waar wij moeite mee hadden was de cul tuur van navelstaren, weinig of geen visievorming. Daarom zijn we een nieuwe politieke partij begonnen. We zagen in dat het anders en beter kon. Er waren te weinig nieuwe ont wikkelingen, geen structureel cultureel, economisch, recrea tief beleid, enzovoorts. Jeugd- en jongerenwerk? Wat Gemeentebelangen xanaf het begin hoofdzakelijk wilde, was meer inspraak van de bur ger. Vaste inspraak, zoals nu in de dorpsraden het geval is. Dus niet ad hoc, want dan heeft de 'zittende club' de gelegenheid om zich te laten informeren als hel hen uitkomt. Wij pleitten ervoor dat burgers onderwer pen aandragen, en dat doen we nog steeds. Maar ja, dat kan worden ervaren als een aantasting van de bestaande hegemonie. Waarom is er nog geen grond- beleidsplan, geen plan voor de ontwikkeling van het haven- kanaal* in Dirksland, geen plan voor de ontwikkeling van detailhandel? Daar heb ik - en veel burgers met mij - moeite mee. Het is goed om jezelf een spiegel voor te houden en te kijken naar de dingen die je gedurende een bepaalde lijd doet. Als het goed is stel je dat ter discussie en kijkje wal beter kan. Dat je bijvoorbeeld zon der grondbeleid voor de lange termijn geen noodzakelijke economische visie en detail handelsvisie kunt ontwikkelen is toch een feit. Het is moeilijk te beoordelen maar soms lijkt het dat hel college bang is de regie kwijt te raken. Hel dualisme is in Dirksland niet van de grond gekomen. Het dualisme geeft Bij zijn afsclieid van de gemeenlemud kreeg Ben Overweg een uorlunuie voor het erelidmaatschap van Gemeentebelangen Dirksland, de jxirtij waarvan hij ruim 21 juur geleden één vnn de oprichters was. de gemeenteraad de verplich ting na Ie denken en kaders te formuleren, wat de con trole makkelijker maakt. Er horen aparte rollen te zijn \an beleidsmakers en uilvoeiders. Als raadsleden hun belcidsma- kende rol goed invullen, dan is dat goed voor de burgers. Door de burgers op tijd te informe ren en bij elkaar ie roepen kun je door daarover te discussië ren veel f(:)uten en ongencjegen voorkomen. Dat zon veel meer moeten gebeuren; laatje infor meren door de burgers, kijk wat je met die informatie kunt bereiken en haal daar, toetsend aan je verkiezingsprogramma, kaders uit voor het college. Het is belangrijk dal de burger actief benaderd wordt. Kijk naar de leefomgeving. Dat is een algemeen woord, maar het is heel belangrijk wat er in je dorp komt aan bijvoorbeeld scholen, parkeerplaatsen, speelvelden, woningbouw. De burgers moeten niet onder- schal worden. Ze welen veel, maar je moet wel met ze in contact treden. En er echt naar willen luisteren." Hebt u wal kunnen. be)-'eikeii in die vier jaar of was het vechten tegen de bierkaai'? "Nee, er is wel wat bereikt. Maar dan via de echowerkiiig. Wat dat is? Nou, je stopt veel eneigie in een onderwerp, je komt er mee in de raad, het wordt afgewezen, maar achter de schermen gaal men er toch mee aan de slag. Een paar jaar later komt dat onderwerp dan weer boven water. Een voor beeld van de echowerking is hel laten opstellen van een detailhandelsplan, dal jaren geleden in de raad werd inge bracht én afgestemd. Nu, in het kader van de leelbaarheids- bevordering - de komst van de nieuwe winkels laat zien wat dit op voorzieningenniveau betekent voor een dorp - is het onderwerp weer terug. Dan zouden wij kunnen zeggen; zie je nou wel... Jan Leenders (fractievoorzitter van Gemeen tebelangen, K.v.R.) en ik zijn geen mensen die anderen voor joker zetten, maar we heb ben zo vaak de kans gehad... We hebben wel wat bereikt, ja, maar het is vaak niet direct tastbaar. De eilandelijke ontwikke ling, het staal voor mij als een paal boven water dal er één gemeente moet komen. Bij de bestuurskrachtmeting is de gemeente op onder andere de onderdelen visie en beleids vorming beoordeeld met een onvoldoende. De gemeente voldoet niet meer aan de eisen die aan een toekomstig beleid worden gesteld. Zaken die tast baar zijn wolden goed uitge voerd. Maar hel kunnen opstel len van een langelermijnvisie is een ander verhaal. Hel Rijk en de provincie stellen eisen tol aanpassing van het bestuurlij ke ni\eau. Die \ragen om een eilandelijke structuurvisie met als belangrijke onderdelen een economische visie, een visie op recreatie, ontwikkeling van de woningbouw, et cetera. Mijn mening is; kijk niet om, recht de ruggen, de borst vooruit en maak keuzes en visies. Haal daar gerust mensen 'van de overkant' bij. Kijken we niet vooruit, dan worden wij door de ontwikkelingen elders inge haald en gaan we er aan. Die ene gemeente moei er gewoon komen. Ik zeg; investeer erin, neem het voortouw. Gemeen tebestuur van Dirksland, zeg hardop dal je ervoor gaal en blijf vooraan staan. Dan haal je ook als eerste de buit bimien. Pas waren hier leden van de Pi-ovinciale Stalen. Er was er één die zei; 'Wil je in de toe komst wat kunnen bereiken, dan moetje niet als afzonderlij ke gemeenten meer aankomen bij de provincie. Samen sla je in de onderhandelingen met de provincie sterk. Je kunt beter met een kanon schieten dan met een geweer.' Daar ben ik het helemaal mee eens. We zijn nu te zwak in het overleg met de provincie. Laten we sloppen met elkaar te beconcurreren en ons bewust zijn van onze geza menlijke situatie en belangen." Hoe kijkt u terug up uw periode in de gemeenteraad "Een leuke periode. Je kijkt als bestuurder van een politieke partij op een bepaalde manier legen raadsleden aan. En dan opeens zit je er zelf En dan ga je er tegenaan. Mijn erva ringen zijn positief De raad is onderling een leuke, gezel lige club, inclusief de burge meester en de weihouders. We staan elkaar niet naar het leven. Maar nog eens vier jaar verdergaan, nee, dat hoefl iriet voor mij." Blijfl It het politieke bedrijf in Dirksland nog volgen nu u afge treden bent? "Daar beir ik nog niet helemaal uit. .Als de oirlwikkelingen de goede kant op gaan, bestaat de mogelijkheid dat ik in één of andere klankbordgroep of werkgroep ga zitten. Dan zou ik ook de zekerheid willen heb ben dat het niet voor niets is en dat hel ergens toe leidt." Zijn vrouw vult aan; "Als Ben zich ergens voor inzet, dan doel hij dal niet voor honderd procent, maar voor tweehon derd procent. Dagen heeft hij achter die computer doorge bracht..." ",'\cli", zegt hij tol slot, "ik blijf wel meedraaien in de fractie. En natuurlijk blijf ik op de hoogte dooi- met de burgers te praten." De laatste maanden heb ben de regionale bladen vol gestaan met berichten en reacties over de omvor ming van de Zuiderdiep- polder tot een getijdenge- bied met een zoute slufter. De discussies waren fel, soms zelfs verwijtend, met name naar de natuurbe schermingsorganisaties. Hoe en waarom is dit zo ver gekomen? Eén ding is wel duidelijk: de commu nicatie had van 'meet af aan' beter gekund. Vooral de informatie over het plan en wat de 'voors en tegens' zijn. Met de Deltawerken, na de watersnoodramp in 1953, is een aantal nuttige, maar rigou reuze ingrepen in de natuur gedaan. Toentertijd zeer begrijpelijk, maar van lieverlee komen ook de nadelen naar voren. Het belangrijkste gemis is de getijbeweging (lot in de Biesbosch) met de overgang van zout naar zoet water; het brakwatermilieu met alle orga nismen die daarin thuis horen. Ruim 3700 ha van dit zoge- naatnde inteigetijdengebied is verloren gegaan. In 1998 heeft hel kabinet samen met Europa de afspiaak gemaakt om ook samen een budget beschikbaar te stellen om dit verlies, voor een klein deel, te compense ren. Onder andere gaat het dan om het kierbesluit, waar bij de Haringvlielsluizen op een kier komen te staan. Ook gaat het echter om het project Zuiderdieppolders. Elders in de Delta is er geen mogelijk heid om op een veilige manier zo'n zeldzaam getijdengebied te ontwikkelen. Natuurlijk heeft dil plan con sequenties en met name voor de landbouw en de families die daar in die polders wonen en werken. Maar het gaat dan wel om de eerlijke afweging van 'voors en tegens'. Een afwe ging met de goede argumen ten en niet op basis van senti menten. Onze vereniging staat daarom dan ook open voor een gedach tewisseling met iedereen die zich betrokken voelt. Wij stel len voor gezamenlijk, op een elkaar respecterende wijze, atgumenten uit te wisselen. In de eerste plaats om elkaar beter te begrijpen en om alle 'voors en tegens' een keer goed tegen het licht te houden. Wij verzoeken dan ook geïnteres seerden per e-mail contact met ons op Ie nemen via onze web site www.nlgo.nl. Het bestuur van Natuur en Landschap Goeree Overflakkee Denkeiid aan Holland Zie ik brede rivieren Traag door oneindig Laagland gaan, Rijen ondenkbaar IJle püpidieren Ah hoge pluimen Aan den einder staan; En in de geweldige Ruimle verzonken De boerderijen Verspreid door het land, Boomgroepen, dorpen, GeknoUe torens, Kerken en olmen In een groots verband. De lucht hangt er laag En de zon luordt er langzaam In grijze veelkleurige Dampen gesmoord En in alle geivesten Wordt de stem van hel water Met zijn eeuwige rampen Gevreesd en gehoord. H. Marsman Kom je Flakkee op rijden vanaf de Haringvlietbrug zie je daar nog 'de fjle populieren als hoge pluimen aan den einder staan.' Maar niet lang meer! Want het waterschap heeft in al haar wijs heid besloten deze rij van 334 machtige en gezonde popu lieren te vellen. Reden; asfalt schade aan het wegtlek. Waar? Wij hebben het niet kunnen ontdekken. /\ndere reden; het nog aan Ie leggen verbindings fietspad van Den Bommel naar de haven van Ooitgensplaat. Tussen de teen van de dijk en de voet van de boom i' vrijwel overal een ruimte Van ongeveer 5 m beschikbaar. Hoe breed moet dat fietspad dan worden? Hoe worill het na de kaalslag? Geen beschutting meer voor fietser, wandelaar en schaap, en het beeld van het eiland dal veel mensen zo dierbaar is, voorgoed vernietigd. Het com promismodel was snel gevon den. Het NLGO de L .staat nota bene voor landschapsbe scherming) en het waterschap hebben het op een akkoordje gegooid en hier en daar een cluster jonge boompjes ergens in Zuid-Holland vinden ze vol doende compensatie voor de beeldbepalende rij populie ren die al tientallen jaren onze dijken en horizon sieren. Het is ook hier weer hel bekende liedje: alles wat onderhoud en verzorging nodig heeft wordt afgestoten, van de hand gedaan of vernietigd. Om dan ook maar met een dichter te eindigen, nl. Lucebert; 'Alles van waarde is weerloos.' Dal blijkt maar weer!. Ria Buscop en Ton Korteweg, Ooitgensplaat.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2008 | | pagina 7