Een groter kindertal Kerk diensten I perfect 4You Damvereniging E.N.E.O. '52 viert 55-jarig bestaan EIIAIIDEII-niEUWS Radio Flakkee presenteert nieuw progt-amma Vier-koren- concert op 14 maart Inleveren spullen snuffelmarkt Ontmoetings dag in Ouddorp Franse les bij de Zwaluw Lezing Reformatorisch Contact Minister Verburg geeft subsidie aan innovatie in de visketen Paschamaaltijd in Emmaüskerk Eimmfti.iiiEiJws Geen overheidsdwang Kritiek full copy-service Verschuiving programmering Zondag 9 maart 2008 Zesde Lijdenszondag PAGINA 2 Ethiek Een ministeriële uitspraak Niet onopgemerkt bleef de uitspraak van minister Rou- voet, die ertoe aanmoedigde in de gezinnen een groter kindertal te doen komen. Ter men als 'bemoeizucht, betut teling' klonken door in en via de media. Een zin als 'ik duld de minister niet in mijn slaap kamer' konden we lezen in de krant. Raakte deze minister wellicht een heel gevoelige zenuw bij velen? En is die uit spraak nu zo onterecht? Deze uiting deed hij, als ik het goed begrepen heb, om met ons als burgers en onderdanen zijn zorg te delen over de toene mende vergrijzing en de oude- renverzorging. Vlak na de oor log zijn velen in het huwelijk getreden en degenen die in de jaren 1945 -1947 geboren zijn en nog leven, zijn al over de zestig jaar wat hun leeftijd betreft en komen dus dicht bij de pensioengerechtigde leef tijd of zijn al in de VUT. En kan de verzorging ook financi eel worden opgebracht? Want het aantal werkenden die de basis vormen neemt gestaag af Een bewindspersoon mag bepaalde zorgen met de onderdanen delen, en ik denk dat we daarmee ook blij kun nen en mogen zijn. Het is er ver vandaan dat minister Rouvoet een maatre gel heeft opgelegd wat betreft het kindertal of de grootte van het gezin. Dat gebeurde des tijds wel en dat gebeurt nog. Wie van onze ouderen her innert zich niet, hoe al voor en in de jaren van de tweede wereldoorlog Hitler de Duitse bevolking min of meer dwin gend voorschreef 'het edel Germaanse bloed en het zui vere ras' in stand te houden, en te zorgen voor een groot getal kinderen, waarvan er in de Wehrmacht konden dienen. Spottend werd wel gesproken over 'kanonnenvlees'. Ook in sommige zo gehe ten 'moslimlanden' wordt toe name van de bevolking en een oplopend percentage van het geboortecijfer zeer op prijs gesteld. En daartegenover mag men als getrouwd paar in China maar één kind hebben vanwege de overbevolking! Worden er meer kinderen geboren dan wordt of een boe te opgelegd dan wel gevange nisstraf gegeven. Maar in ons land maakt gelukkig niet de overheid uit hoe groot de gezinnen mogen zijn. Op geen enkele wijze is en was de uitspraak van bovengenoemde minister in die richting zelfs ook maar te duiden. Wel deelde hij zijn zorg met ons en wel wees hij ons op onze verantwoordelijk heid. Niet nemen, wel krijgen Nog altijd krijgen we kin deren. Dat hebben we zelf niet in de hand. En de christen of christin mag geloven en belij den dat kinderen aan ons in het huwelijksleven geschon ken worden en dat wij deze uit de hand van God ontvangen. Hoe vaak horen we zeggen: 'We nemen zoveel kinderen' of ook wel: 'Neen hoor, de eerste tijd nemen we geen kinderen, we blijven voorlopig nog fijn samen'. Alsof kinderen alleen maar een last zijn en veroor zaken! Wat doet die gedachte pijn aan hen die ongewild kin derloos blijven. We trouwen niet allereerst om kinderen te verwekken, maar om de liefde tot elkaar te ontplooien en de ander gelukkig te mogen maken. Kinderzegen mag daarbij als een bekroning van het huwe lijk gezien worden. Koning Salomo horen we zingen in Psalm 127: 'Ziet, de kinderen zijn een erfdeel des HEEREN; de vrucht van de schoot is een beloning'. Fijn is het en we zijn er blij mee als dat ook op het geboortekaartje door de ouders wordt aangegeven met een Bijbeltekst of een aanspre kend gedicht of vers. En heer lijk als dat ook in de opvoe ding meegaat en ook met de kinderen wordt ervaren. Sociale zorg We leven, zeker vergele ken met andere landen en volken, in een welvaartsstaat. En de sociale zorg die ook blijkt uit de pensionnering van ouderen en de uitkering aan alleenstaanden of aan die gescheiden zijn, is doorgaans goed geregeld. Jammer dat er dan altijd ook weer misbruik van gemaakt wordt of fraude wordt gepleegd door oneer lijke opgave voor de belasting en de sociale dienst. Intussen moet die zorg wel betaalbaar blijven, en daarin en daarvoor hebben we onze taak en onze verantwoordelijkheid. Niet alleen de vergrijzing van onze bevolking geeft zorg aan de overheid maar ook het oplo pende cijfer van oudere ouders en het dalende geboortecijfer Onderzoeken wijzen uit dat steeds meer vrouwen moe der worden na hun dertigste levensjadr. Carrière inaken en meetellen in de samenlevi eisen hun tol. ing Tweeverdieners Het oude patroon van de man die verdient en de vrouw en moeder die de huishoude lijk taken verricht, is verdwe nen. In de moderne maat schappij worden de vrouwen vaak als het ware de arbeids markt opgestuurd. Eén van de gevolgen kan daarvan zijn dat er hoe langer hoe meer 'crèchekindertjes'verschijnen. We horen en lezen van proble men met en rond de buiten schoolse opvang. Waar is de tijd gebleven dat kinderen, komend uit de school, opgevangen werden door moeder met drinken, en even met hen te praten, voor dat ze gaan spelen of hun huis werk maken? Natuurlijk, de woonlasten zijn vaak hoog, bij komende kosten soms zwaar. Maar laten we ons niet de mooie jaren van schoolgaande kinderen, vooral op de basis school, ontnemen door een hogere geldelijke maatstaf aan te leggen of door een bepaalde maatschappijvisie te volgen. Drs. W. Chr. Hovius En in een gelukkig en voor al door God gezegend huwe- Ijjlc kunnen bepaalde taken best wat anders verdeeld zijn tussen man en vrouw dan vroeger. Zou de soms zo felle kritiek op de door de minister geuite opmerking veroorzaakt zijn doordat men zich toch ergens aangesproken voelde maar [lat beslist niet wil toegeven, of ook omdat deze minister bekend staat als christen, die lUn overtuiging niet onder stoelen of banken steekt maar op gepaste wijze tot uiting brengt, respectvol ook tegen over anderen? Want het klimaat en de verdraagzaamheid worden er niet beter en groter op. Dat geeft ook zorg en spanning. Te meer mag het gebed oprijzen voor deze minister, de pre mier, en heel het kabinet om eerlijk met de burgers om te gaan en hun welzijn te dienen op verantwoorde wijze. Om de vier jaar wordt normaliter ver antwoording van het gevoerde beleid afgelegd aan de bevol king bij nieuwe verkiezingen. Maar groter en zwaarder is de verantwoordelijkheid van bewindspersonen tegenover God, Die het behaagt door mensen volken en landen te regeren. En gelukkig als zij het leven en hun opdracht delen met God en de bevolking niet onkundig laten. MELISSANT - In verband met het 55-jarig bestaan van damclub Ernst Nut en Ontspanning '52 te Melis sant is het bestuur voorne mens een damtoernooi te organiseren. Dit damtoer nooi zal worden gehouden op zaterdag 5 april in het verenigingsgebouw 'Melis hof', Binnenweg 61, te Melissant. De aanvangstijd is om 10.00 uur. Naast de verschillende dam- verenigingen die zijn aange schreven kunnen er uiteraard nog meerdere damliefheb- bers zich aanmelden om aan dit toernooi deel te nemen. Ongetwijfeld zullen er ook nog (huis)daiTimers zijn die ver borgen talenten in zich heb ben. Misschien wel omdat zij in vroegere tijden nog op een damclub hebben gezeten. Ook zij worden bij deze hartelijk uitgenodigd om op 5 april deel te nemen. Door diverse sponsors en ook door de vereniging zelf wor den voor deze dag verschillen de prijzen beschikbaar gesteld. Het is de bedoeling dat aan het einde van het toernooi iedere deelnemer met een prijs(je) naar huis gaat. Er wordt door een ieder drie partijen gespeeld met een bedenktijd van 45 minuten per persoon per par tij. De maximum deelname aan hel toernooi is gesteld op 60 personen. Opgave tot deelname aan het damtoernooi kan geschieden bij, de secretaris van de jubi lerende damvereniging, dhr. B. Visbeen, Beukelaar 16, 3248 BP Melissant (tel. 0187- 602238). Op dit adres zijn eventueel ook inschrijfformu lieren verkrijgbaar. In verband met de indeling is de uiterste datum van inschrijving vastge steld op 29 maart. Naar gelang de sterkte van de spelers zul len er drie groepen worden samengesteld. Het inschrijf geld is vastgesteld op 5,- per persoon (incl. 1 consumptie). Het verschuldigde bedrag kan worden voldaan vóór aanvang van het toernooi tussen 09.15 uur en 09.45 uur. Voor verdere informade of vragen over dit toernooi kunt u terecht bij de secretaris, dhr. B. Visbeen. De vereniging hoopt dat veel damliefhebbers de weg naar Melissant zullen vinden om met elkaar een fijn en genoeglijk damtoernooi te hebben. U wilt uw complete huisstijl gedrukt hebben? vvww.drukkerijdewaal.nl Gebr. de Waal bv Drukkerij Sommelsdijk (0187)47 10 20 algemeen© gebr-dewaal.com Christelijk streeiibiad op gereformeerde grondslag Uitgave: uitgeversmij. Eilanden Nieuws b.v. Verschijning: dinsdag huis-aan-huis vrijdag abonnementen uitgave Tel. (0187) 471020. Fax (0187) 485736 Postbus 8, 3240 AA Middelharnis. Langeweg 13, Sommelsdijk ADVERTENTIES EN ADMINSTRATIE Tel. (0187)471020 E-mail: algemeen@gebr-dewaal.com Tarief per mm 0,36. Contracttarieven op aanvraag Sluitingstermijn zal<eiijl<e advertenties: maandag en donderdag 14.00 uur Siuitingstermijn overlijdensbericliten: dinsdag en vrijdag 7.30 uur Voor foutief geplaatste advertenties als gevolg van onduidelijke advertentieopdrachten kan de uitgeverij niet aansprakelijk worden gesteld. Advertentie-verl<oop: Gert Verweij, tel. (06) 50448359 e-mail: g.verweij@gebr-dewaal.com REDACTIE hoofdredacteur: J.Villerius, tel. (0187)471022 e-mail: j.vlllerius@gebr-dewaal.com Plaatsing van ingezonden berichten kan zonder opgaaf van redenen worden geweigerd. ABONNEMENTEN: Abonnementen (vrijdageditie) zijn bij vooruitbetaling en worden automatisch verlengd. Opzeggingen schriftelijk vóór 30 november. Wijzigingen graag twee weken voor ingaan doorgeven. REKENINGNUMMERS: Postbank 167930 Rabobank Goeree-Overflakkee 3420.01.108 Lid NNP Van toepassing zijn de Regelen voor het Advertentiewezen (ROTA). DIRKSLAND - Enkele jaren geleden stopte bij Radio Flakkee het actuali teiten- en informatiepro gramma Wissel. Regelma tig werd aan de vrijwil ligers van Radio Flakkee gevraagd of en wanneer het programma weer terug zou komen omdat er blijkbaar een behoefte bestaat aan eilandnieuws. Een heel nieuw team van presentatoren, technici en redactie heeft het programma nieuw leven ingeblazen en dus ging maandag 3 maart het ver nieuwde Wissel van start met presentatrice Rietje Barelds. Zij presenteert op maandag, dinsdag en vrijdag het pro gramma en op woensdag en donderdag is het Gerard van Rossum die achter de micro foon plaats neemt. Het programma is iedere werkdag tussen 17.00 en 18.00 uur te beluisteren. Wissel heeft een aantal vaste items, zoals op dinsdag het boekennieuws en activiteiten verzorgd door de bibliotheken en de Neder landse Luister- en Braillebibli- otheek. Op woensdag wordt het financieel nieuws verzorgd door een assurantiemedewer ker en een hypotheekadviseur, zo mogelijk nog aangevuld met een belastingadviseur, die bij toerbeurt informatie ver zorgen. Donderdags komt het politieke nieuws aan bod en op vrijdag de uitgaanstips. De redactie is nog op zoek naar andere items en de actualiteit wordt natuurlijk op de voet gevolgd. Het redactieteam bestaat uit Trudy Blanken, Anneke Ruts, Harriet Rolaf en Teunie de Bruin. U kunt uw persberichten sturen naar: flakkee@slo£nl Dit team van enthousiaste vrij willigers is op werkdagen tus sen 15.00 en 16.30 uur aanwe zig in de studio en bereikbaar optel. 0187-603736. Doordat er elke werkdag naar het programma Wissel kan worden geluisterd hebben er enkele programma's plaats moeten maken. Zo zijn onder andere de programma's van Trudy Blanken, Cultuurpalet en het programma van Cees Briek, Uit de kunst verscho ven van donderdag naar zon dag. Deze programma's zijn nu 's zondags respectievelijk te beluisteren van 12.00 tot 14.00 SOMMELSDIJK - In de dins dageditie van deze krant was bij de aankondiging van het vier-korenconcert de datum weggevallen. Het concert vindt plaats op vrijdag 14 maart in De Grutterswei in Oude-Ton- ge. De deelnemende koren zijn: Advendo uit Ooltgensplaat, Apollo uit Nieuwe-Tonge, Smalstad uit Brouwershaven en Mannenkoor 'Ons Koor' uit Sommelsdijk. Ruim 150 zangers zullen deze avond hun beste beentje voorzetten. Het programma bestaat voor namelijk uit lichte koormuziek en is zeer gevarieerd. De koren treden een klein half uur op met een pauze tussen koor 2 en 3. De vorige edities kon den soms te lang zijn, omdat elk koor twee optredens had, dat is nu teruggebracht tot één optreden. De organisatie hoopt dat velen de weg naar Oude-Tonge zul len vinden om een gevarieerde avond koormuziek te beluiste ren. De toegangsprijs is 5,00 en de avond begint om 19.45 uur. In de pauze zullen loten worden verkocht t.b.v. de onkosten. STAD a/h HARINGVLIET - De Hervormde Gemeente van Stad aan 't Haringvliet hoopt zaterdag 21 Juni een snuffel markt en verkoping te houden in de Voorstraat. Voor deze dag is men bezig met het ver zamelen rommelmarktspul len. U kunt deze spullen (geen grote meubelstukken) inle veren op zaterdag 15 maart en zaterdag 17 mei van 9.00 tot 12.00 uur. Alles wat u niet meer kunt gebruiken en wat nog heel is kan de organisatie nog verkopen. U kunt uw spul letjes inleveren bij Fam. G. van Rossum, Burg. Sterkstraat 28. Voor vragen hierover kunt u contact opnemen met de heer G. van Rossum Tel 611984 of 0651602018. uur en van 14.00 tot 15.00 uur, Kijk voor de actuele program mering van Radio Flakkee op: www.slofnl. Radio Flakkee is te beluiste ren via de kabel op 105.3 FM (gemeente Dirksland), 105.9 FM (gemeente Oostflakkee) en via de ether (autoradio) via 107.1 MHz. OUDDORP - Op zaterdag 15 maart zal de jaarlijkse Ontmoetingsdag weer wor den gehouden in en rond verenigingsgebouw Eben- Haëzer (Preekhillaan 3) in Ouddorp. De opbrengst van deze dag is bestemd voor de zending van de Hersteld Hervormde Kerk. Tijdens deze dag zal er van alles worden verkocht: kaas, fruit, bakkersproducten, huis houdelijke artikelen, wafels, bloemen, boeken en cd's, kaar ten, stoffen. Teveel om op te noemen dus. Ook voor kinderen is er deze dag van alles te beleven. Bui ten op het parkeerterrein zal een moeilijk parcours worden uitgezet voor de skelterrace met mammoetskelters. Durf je de uitdaging aan? Ook kun je verschillende andere spelletjes doen. Binnen staan een knik- kerspel en een megasjoelbak. En wat dacht je van een ritje met een paardenkar door het dorp? Voor de kleinere kinderen zijn er allerlei knutselactiviteiten. Ook voor de volwassenen is er van alles te doen. U kunt bloemschikken en een van de diavoorstellingen van dhr. K. van Koppen over Ouddorp in vroeger tijden bezoeken. In een demotuin, aangelegd door Nelis Groenprojecten, zal Anneke Grinwis gezinsfoto's maken. Met al deze ingrediënten - en nog veel meer - belooft het een goede en gezellige dag te worden. Komt u ook? Op deze manier draagt u uw steentje bij aan de zending in Malawi van de Hersteld Hervormde Kerk. U bent van harte welkom in Eben-Haëzer tussen 10.00 en 16.00 uur. SOMMELSDIJK - Voor ieder een die een woordje Frans wil leren spreken of het al een beetje kan maar het beter wil leren, start wijkvereniging De Zwaluw een cursus Frans. De lessen worden gegeven op donderdagmorgen. De begin ners hebben les van 8.45-10.00 en de gevorderden van 10.15- 11.30 uur. Er wordt gewerkt in blokken van 10 lessen a 75 minuten. Deelname kost 55 per blok. Voor meer informatie of opgave belt u naar Angelina Wagemans, tel. 0187-484941, of naar Ellen van den Berge, tel. 0187-481737. OUDDORP - Hersteld Herv. Gem. Dorpsherk: 9.30 uur ds. H. Lassche en 18.30 uur leesdienst. Eben-Haëzer: 9.30 uur ds. W. M. van der Lin den, Stellendam en 18.30 uur ds. H. Lassche - Herv. Gem. Locatie mfg Dorpstien- den: 9.45 uur ds. R. D. Kwint, Sirjansland, bediening Hei lig Avondmaal en 18.00 uur ds. C. Doorneweerd, dank zegging Heilig Avondmaal - Geref. Kerk 10.00 uur ds. C. G. Kant en 18.30 uur ds. A. S. Rienstra - Ger. Gem. 9.30 en 18.30 uur leesdienst - Doopsgezinde Gem. 9.30 en 18.30 uur ds. J. Smink. GOEDEREEDE - Herv. Gem. 10.00 en 17.00 uur ds. E. de Mots, v.m. viering Heilig Avondmaal en nam. dank zegging Heilig Avondmaal - Hersteld Herv. Gem. 9.30 uur ds. K. ten Klooster, Rid derkerk en 18.00 uur ds. A. van Wijk, Herkingen. Vrij dag 14 maart: 14.15 uur ds. J. W. van Estrik, beves tiging huwelijk van Elbert van Koppen en Marijke Metske. STELLENDAM - Herv. Gem. 10.00 uur ds. J. C. Klein, Hei- en Boeicop, bediening Heilig Avondmaal en 17.00 uur ds. J. van Belzen, Maas sluis, dankzegging Hei lig Avondmaal - Hersteld Herv. Gem. 11.00 uur kand. M. Diepeveen en 18.00 uur ds. W. M. van der Linden - Geref. Kerk 10.00 uur ds. W H. van Boeijen en 18.30 uur ds. C. G. Kant. MELISSANT - Hersteld Herv. Gem- lOOO en 18.00 uur ds P. Korteweg - Geret. Kerk 9.30 uur ds. Wattel - ^r. Gem. 10.00 en 18.00 „ur leesdienst - Ger. Gem. in Ned. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. DIRKSI-AND - Herv. Gem. 10 00 uur ds. G. van Meije- ren Welkomstdiensl Verzoening pn 18.00 uur ds. H. G. van der Ziel - Ger. Gem. 10.00 en 1800 uur ds. J. Schipper Ziekenhuis: 14.30 uur ds. L. I. Lingen. HERKINGEN - Herv. Gem. 10 00 uur ds. E. E Vergunst, Ridderkerk en 18.00 uur ds I Quist, Groot-Ammers - Hersteld Herv. Gem. 9.00 uur kand. M. Diepeveen, Stellendam en 18.15 uur ds. p C Hoek, Sint Annaland -Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. SOMMELSDIJK - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uu rds. r. w. van Mourik, v.m. bedie ning Heilig Avondmaal en nam. dankzegging Heilig Avondmaal - Lukaskapel HDG 10.30 uur ds. T W. van Bennekom - Hersteld Herv. Gem. 9.30 en 17.00 uur ds. M. Pronk, v.m. voor bereiding Heilig Avondmaal - Exodus 10.00 uur ds. S. Bruining - Remonstrantse Gem. 10.00 uur samen komst - CAMA Gem. 10.00 uur de heer C. Schrage. MIDDELHARNIS - Herv. Gem. 10.00 uur ds. H. Har- kema en 18.00 uur dr. C. A. V. d. Sluijs, Veenendaal - Geref. Kerk 10.00 uur ds. L. J. Lingen en 17.00 uur ds. R. Jvan Amstel - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur ds. A. J. Gunst - Chr. Geref. Kerk 9.30 en 18.00 uur ds. A. A. VRIJDAG 7 MAART 2008 Egas - Geref. Kerk (Vrij- gemaakt) 9.30 uur ds. D. J. van Diggele en 17.00 uur leesdienst. NIEUWE TONGE - Herv. Gem. 9.30 en 18.00 uur ds. J. Maas, v.m. bediening Heilig Avondmaal en nam. dank zegging Heilig Avondmaal - Hersteld Herv. Gem. 9.30 uur ds. H. J. Boer en 18.00 uur ds. C. (5orschot, Stellen- dam - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. P Blok. OUDE TONGE - Herv. Gem 10.00 en 18.00 uur ds. L. de Wit, v.m. bediening Heilig Avondmaal en nam. dankzegging Heilig Avond maal - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst - Beréa Gem. 10.00 uur de heer D. Scheermeijer. STAD a/h HARINGVLIET - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. H. J. Catsburg, v.m. viering Heilig Avondmaal en nam. dankzegging Heilig Avondmaal - Geref. Kerk 10.00 uur ds. A. S. Rienstra en 18.00 uur ds. A W. Estié - Ger. Gem. 10.00 uur lees dienst en 14.30 uur ds. C. van Krimpen. DEN BOMMEL - Herv. Gem. 10.00 uur ds. C. Doorne weerd en 18.00 uur ds. R. D. Kwint, Sirjansland - Geref Kerk 10.00 uur ds. I. J. Bijlsma en 10.00 uur ds. P A. Boere. OOLTGENSPLAAT - Herv. Gem. 9.30 uur ds. K. Groe nendijk, Bruchem en 18.00 uur ds. T W van Bennekom - Hersteld Herv. Gem. 9.30 en 15.30 uur kand. H. Juffer, Elspeet - Geref Kerk 9.30 uu rds. Koster en 18.00 uur ds. Becker - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur leesdienst. LANGSTRAAT - Herv. Gem. 10.00 uur ds. F J, M. van Veldhuizen, Dinteloord. SIRJANSLAND - Donderdag 13 maart wordt in de zaal van de Hervormde kerk te Sirjans land een lezing voor geestelijke vorming gehouden, op deze avond wordt de inleiding ver zorgd door Ds. R.D. Kwint predikant te Sirjansland met als onderwerp: 'Schepping en Wetenschap', dit onderwerp is actueel zowel bij degenen die studeren, als in het dagelijkse leven. Na de inleiding is er volop gelegenheid om met Ds.Kwint van gedachten te wisselen, naar aanleiding van de lezing. Deze avond begint om 19.45.uur en iedereen is hier van harte wel kom. DEN HAAG - Minister Ver burg van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit (LNV) opent op 6 maart de subsi dieregeling 'Innovatie in de visketen'. Iedereen die actief is in de visserij of aquacultuur kan een subsidieverzoek voor een innovatieproject indienen. De innovatieprojecten moeten gericht zijn op de ontwikke ling of het testen van nieuwe, innoverende technieken die de visserij duurzamer en eco nomisch rendabeler maken. Een innovatieproject kan ook gericht zijn op nieuwe vormen van samenwerking in de viske ten. De subsidieregeling 'Innovatie in de visketen' wordt voor een periode van drie weken open gesteld. Minister Verburg heeft voor deze innovatieregeling 3 miljoen euro beschikbaar. Halverwege 2008 volgt een tweede openstelling. De maxi male subsidie per aanvraag is 500.000 euro. De innovaüeregeling heeft het karakter van een tender regeling. Dit betekent dat de beste projecten als eerste voor subsidie in aanmerking komen. Het Visserij Innovatie Platform (VIP) adviseert de minister over de geschiktheid van de aanvragen. Aanvragen moeten worden ingediend bij LNV-Loket van het ministerie van LNV. Een innovatieproject moet altijd in samenwerking met een wetenschappelijke of technische instantie worden uitgevoerd. De innovatieregeling is een van de regelingen die de komende jaren onder het Europese Vis serij Fonds van kracht worden. Zie voor meer informatie de websites: www.hetlnvloket.nl en www.visserijinnovatieplat- form. MIDDELHARNIS - De com missie Vorming en Toerus ting van de Emmaüskerk te Middelharnis nodigt belang stellenden uit voor het bijwo nen van een Paschamaaltijd op dinsdag 11 maart a.s. van 20.00-21.30 uur in de Emma üskerk. Evenals vorig jaar zal deze zgn. 'sedermaaltijd' worden gehouden. Volgens een bepaalde orde die is afge leid van de Joodse Pascha maaltijd zal 0.1.v. ds. L.J. Lin gen worden stilgestaan bij de symbolische betekenis van de gerechten. Tevens worden de liturgische teksten gelezen. Let wel: het is geen volledige maal tijd, maar het gaat alleen om het nuttigen van ingrediënten met symboliek. Deelname kost 2. Graag vooraf opgeven; dat kan via het e-mailadres predikantCSemmauskerkmid- delharnis.nl of telefonisch via nummer 0187-482944. Voor meer informatie kunt u kijken op website www.emmauskerk- middelharnis.nl. mailen naar IjKSpl&nef.tït of bellen naar 482944. Aaa h.< begin van iief schooljaar vindf er een belangf ijk Gebeuren plaats, tfoetfel deSe Gebeurtenis nie( officieel is, ra&èkt h-t i°ck deel ui( van iie( sciolierenbeS^aan. £n nief ioiuaar een deel, nee, een gr-oo( deel' £n vaf raag da( dan rfel sijn? Lees lie( verslag van een anonienie scJiolier" die vorig jaar voor lief eerst deelnam aan \zt Gebeuren... 'De eers(e feeer was ik mij er nie( be«/US( van. ik meldde mij aan op de scljoolsi^e, keek naar iie( nieuwe roosfer. Alles was voor de eerste keer, dus prinffe ik nog braaf h-t rooster uit. Twee keer, Hn keer voor ic'n moeder en één keer voor VX^iili. Aandacitige bestuurde ik ioe mijn toekomstige scJiooldagen er uit souden iien. ik vroeg me iaast angstig af of de nieuwe scliool vaak gebruik maakte van roosters en schema's, ifef leek allemaal ^o eng. Daar o^ dat kleine papiertje staat gewoon ieel je nieuwe leven vast.' De leraren kende ik niet, de afkortingen van liun namen op iet rooster waren Ijekmaal als gelieimfaal voor me. Ook met de vak ken begreep ik niet. Gelukkig bestaat er ook nog Joiets als een schoolgids. (Daarin staan ook de afkortingen van de leraren, kwam ik later achter.) ik iad dus al twee dingen ontcijferd: iet eerste rijtje gelieimtaal waren de vakken, iet tweede rijtje de leraren- Haar dat derde rij tje? £en toegangscode voor de lokalen? De lokalen? De lokalen! Oi, dat yjn de nummers van de lokalen Oi, niks bijzonders Jammer genoeg wist ik niet dat dit foci wel ieel bijzonder was. i^ijn eerste sciooldag. ik ieb last van iet bekende brugklassers- gevoel Klein visje in de grote ^ee. Dan ook nog Tjxi-t. >o'n belacielijke >ware tas. Hinacitend aangekeken door ej«-tweedeklassers, die >ici ieel wat voelen. 5e krijgt er iaast een minderwaardigieidscomplei« van. Maar, \tt op, nu komt iet- Wt wilde ik dus de iele fijd uitleg gen- yet grofe moment waarop niemand voorbereid was... De bel gaat, iedereen iijsf sijn tas op de sciouders. (3a, op de sciou- ders.' Ifoe ioger ioe beter.) £r is nog niks aan de iand. ik loop naar iét lokaal. V/acit op de leraar. Loop naar binnen. Zn BAH' Daar is iet grote vxorsizntl Voor de komende 2Ö0 sciooldagea iit ik vastge ketend op deie plek.' ik ken nog ielemaal niemand, dus iit ik ook nog eens alleen Tmt mijn smart- Vaarom ben ik iier niet voor gewaarsciuwd? De volgende les ren ik naar iet lokaal Om er dus vervolgens aói(zt te komen dat we in een ander lokaal \tz iebben.' iJ'og maar vijf les sen waarin ik een normaal plekje kan bemacitigen. Tijdens de bel van de eerste kans 'iiit ik op de UC, tijdens de bel van de tweede kans val ik van de trap, tijdens de bel van de derde kans is iet net pauze geweest en ben ik mijn tas kwijt, tijdens de bel van de vierde kans is mijn rooster voor de grap naar Afrika vertrokken en tijdens de hd van de vijfde kans...iè, iè eindelijk op tijd. LJim. Vaar is de rest? ijet voelt als een nacitmerrie. 'ifet valt uit.'' ioor ik ergens roepen. Oi, waarom worden we iier niet op voorbereid? Beste leraren, beslisf alsjeblieft Zelf waar de leerlingen moet zitten. £n dan wel graag zo dat ik altijd aciteraan zit- Om de sciade te verwerken.'

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2008 | | pagina 2