LTO Nederland positief over nieuw plan schadevergoeding voor ganzen Vereniging Oranjefeest Stellendam werkt aan een Koninginnedag voor jong en oud Eksters Vervolg verhaal Leerlingen RGO zoeken sponsoren voor Zip Your Lip Damkampioen- schap Goeree- Overflakkee Inleveren rommel- marktspuUen Nieuwe-Tonge Bomen kappen uit voorzorg uitbraak eiken- processierups EIIIVftDBi.f1lEIJWS Verdubbeld Straffer regiem Administratie Leden Ingezonden: V PAGINA 6 DINSDAG 4 MAART 2008 VIIDDELHARNIS - Woens dag 19 en donderdag 20 maart is het zover. Dan wordt Zip Voirr lip weer georganiseerd op de R(;0 Middelharnis. Van woensdag 19.00 tot donderdag 19.00 uur zullen bijna 550 leer lingen van de RGO op school verblijven en 24 uur lang hele maal niets eten. Deze leerlingen zijn voor deze attie op zoek naar enthousiaste buren, familie en vrienden die hen willen sponsoren. De actie wordt wereldwijd in 21 landen gehouden en ruim 2 miljoen jongeren doen mee. Het geld dat hiermee wordt opgehaald, gaat naar projecten die aids vvezen in Afrika helpen. Vorig jaar haalden de leerlingen van de RGO maar liefst ruim 15.000 euro voor hen op. Tijdens de/e 24 uur op school worden veel leuke activiteiten en workshops georganiseerd. (5p 7 februari heeft de organisatie van Zip Youi Lip de school al eens bezocht. Er was toen ook een optreden van Rivelino en Ninlhe, en leeftijds genoten uit Afrika kwarnen hun verhaal vertellen. Li kunt ook enthousiaste leer lingen verwachten die u vra gen als sponsor De RGO hoopi natuurlijk dat ook u meehelpt om van deze actie weer een groot succes te maken. Voor meer informatie over kunt u kijken op de websites www. rgDmiddelharnis.nl en www. zipyourlip.nl. DEN HAAG - LTO Nederland reageert positief op het plan dat de gezamenlijke provincies bij het ministerie van LNV hebben neergelegd voor volledige, marktcon forme vergoeding van de schade als gevolg van over winterende ganzen in fourageergebieden. Het voorstel moet de komende maanden worden goedgekeurd door de Europese Commissie. Het Interprovinciaal Overleg (IPO) kiest hiermee volgens LTO voor een realistische benadering. De meeste boeren binnen de fourageergebieden krijgen een redelijke» vergoe ding voor de schade aan hun gewassen, "maar gemiddeld komt één op de vijf er aantoon baar op tekort", zegt Peter de Koeijer, LTO-portefeuilleiiou- der Flora en Fauna. De'Koeijer is benieuwd of ook de vervolg schade, bij voorbeeld door een lagere kwaliteit van het gewon nen veevoer, ook in de regeling zal worden opgenomen. In het voorgestelde plan ver goeden cfe provincies de gemis te inkomsten van de boeren, die voor tie aangewezen foe- rageergebieden een contract voor zes jaar zijn aangegaan. De provincies hebben met minister \'erbin'g van Land bouw afgesproken dat in totaal 65.000 hectare landbouwgrond als foerageergebied fungeert. Binnen deze gebieden mogen ganzen niet afgeschoten of ver jaagd worden. Het aantal ganzen in ons land blijft overigens enorm toene men en wordt geschat op 2 a 2,5 miljoen. Sinds 2001 is het totaal aantal ganzen in ons land verdubbeld. Zo ligt het aan tal kolganzen nu circa twintig procent hoger dan vorig jaar. Het almaar stijgende aantal dieren zorgt voor toenemende schade. Volgens LTO is een straf regiem nodig om het 'ganzen- probleem' de komende jaren beheersbaar te houden. Daar voor is meer afschot nodig dan tot nu toe via ontheffingen is gerealiseerd. Naast overwinte rende en doortrekkende gan zen zijn er meerdere soorten die in ons land broeden. Het gaat om grauwe ganzen, brand- ganzen, kolganzen, Nijlganzen en Canadese ganzen, die scha de veroorzaken in vooral gras land en graszaad, maar ook suikerbieten en aardappelen. De ganzen eten één kilo droge stof, bijvoorkeur jong gras, per dag. Dat er sprake van ganzenoverlmt is duidelijk te zien op deze foto waar de wintertarwe is weggevreten (kaal gebied in het gewas) door de ganzen. Foto: Adri van der Laari De Koeijer ziet steeds minder onderscheid tussen overwin terende en overzomerende ganzen: "De aanwezigheid van ganzen wordt steeds meer jaarrond. Het aantal dieren dat hier 's zomers huist wordt intussen zo groot, dat de scha de per bedrijf aanzienlijk kan oplopen. Vooral voor de over zomerende ganzen zal door een straffer regiem reductie van de populatie en beperking of voorkoming van de schade moeten worden bereikt. Ini- tiarieven daartoe worden in LTO-verband op dit moment ingezet. De voorlaatste ronde van het Damkampioenschap Goeree- Overflakkee 2008 is achter de rug. In de kopgroep is weinig veranderd. Mackloet en Vis been, die beiden remise speel den, gaan nog steeds aan de lei ding, nu met 9 punten. Ze wor den door Van den Ouden en Van Hoorn op de voet gevolgd met een puntje minder. De laatste ronde moet de beslissing brengen. Van Hoorn krijgt het zwaar. Hij moet tegen Visbeen. Mackloet krijgt D. Wolfert als tegenstander De slotwedstrijd wordt gespeeld op woensdag 19 maart in Dirksland, aan vang 19.30 uur. Hieronder de uitslagen van de zesde ronde. I. Mackloet -J. v. Hoorn 1 - 1 P. Leroy - B. Visbeen 1 - 1 C. Polder-J.v.d. Ouden 0-2 M. Klink - D. Wolfert 1 - I L. Blokland -Joh. Wolfert 1 - 1 H.H. Verolme - H. Keuvelaar 0-2 I. Koese - J. van Koppen 1 - 1 A. van Huizen - A. Jelier 1 - 1 R. Jacobs - J.J. Meiaard O - 2 Op zaterdag 28junia.s. hoopt de Hervormde gemeente van Nieuwe-Tonge voor de 2' keer haar jaarlijkse rommel markt/verkoping te houden in en rondom verenigingsge bouw 'Elim'. Wie nog bruikbare spullen heeft zoals salontafels, klein- meubels, boeken, elektri sche apparatuur, speelgoed, gereedschap, computers, fietsen, spulletjes uit groot moedertijd of antiek kan dit inleveren op de zaterdagen 8 maart, 19 april en 17 mei a.s. van 9.00 tot 12.00 uur bij de familie Van Kempen, Oude- landsedijk 4-a (de dijk vol gen langs graanhandel Van Schelven) of bij 'Elim', Zuid- dijk 19 te Nieuwe-Tonge. Wie niet in de gelegenheid is om zelf spullen in te leve ren, kan bellen naarde fami lie Lugtenburg, tel. 652184, dan worden de spullen bij u opgehaald op de daarvoor bestemde dagen. STELLENDAM - Als alles volgens plan verloopt, zal aanstaande Koninginnedag in Stellendam anders ver lopen dan de afgelopen twee jaar. In 2006 was er door gebrek aan mankracht al niet zo veel te beleven en vorig jaar was er vrijwel geen enkele activiteit te bespeuren. Toen kon in Stellendam zelfs de traditionele aubade niet doorgaan. Door allerlei oorzaken was de Oranjevereni ging niet meer in staat enige festiviteiten te organise ren. En het leek erop dat de Stellendammers dit maar zouden aanvaarden. Maar inmiddels is het tij gekeerd en heeft een groep dorpsbewoners zich gegroepeerd rondom een nieuwe organisatie, de Vereniging Oran jefeest Stellendam. Zij is druk bezig om een "leuk en gezellig feest" voor 30 april voor te bereiden. De voor zitter van deze nieuwe vereniging, Iman HoUeman, licht een en ander graag toe. Door Adri van der Laan Het leek veel Stellendammers toch niet zo 'lekker' te zitten dat hun dorp Koninginnedag weer in alle rust zou laten pas seren. Vanuit de middenstand en de gemeente Goedereede werd hier en daar geïnfor meerd of het niet mogelijk zou zijn om tijdens de komen de Koninginnedag weer een feest te organiseren. Uitein delijk bleek er toch een groep vrijwilligers te zijn die bereid is de schouders onder de acti viteiten voor komende Konin ginnedag te zetten. Iman Holleman werd gevraagd om het voorzitterschap op zich te nemen. Ondanks dat Iman Holleman 'överkanter' is - hij is afkom stig uit Rockanje, maar woont al bijna dertig jaar in Stellen dam - kent hij de Stellendamse samenleving goed. Daarnaast heeft hij bestuurlijke ervaring opgedaan bij de Stellendamse voetbalvereniging en in het vakbondswerk bij zijn werkge ver. Het is hem opgevallen dat de groep vrijwilligers die zich hebben verzameld rondom de viering van Koninginnedag "echte doeners" zijn. Daarom heeft hij er alle vertrouwen in dat het 30 april een "leuk en gezellig feest" zal worden. Volgens Iman Holleman bestaat de oorspronkelijke Oranjevereniging nog wel, maar het is niet bekend of er nog activiteiten worden ont wikkeld. Daarom hebben de enthousiaste vrijwilligers er voor gekozen om een geheel nieuwe vereniging op te rich ten: de Vereniging Oranje feest Stellendam. Het voorlo pig dagelijks bestuur van deze vereniging heeft veel werk moeten verrichten op admi nistratief gebied. De nieuwe vereniging moest natuurlijk geregistreerd worden en er moesten ook contacten met de gemeente worden gelegd. Daarnaast dienden ook de financiën geregeld te worden want het organiseren van een goede Koninginnedag kost behoorlijk wat geld. De ver eniging is met een "lege por temonnee" begonnen en is dus helemaal afhankelijk van giften, donaties of sponso ring. Iman is dan ook zeer te spreken over de medewerking van de verschillende onderne mers, die met financiële bij dragen of het financieren van attracties een bijdrage hebben toegezegd. Ook het gemeen tebestuur is blij dat er voor Koninginnedag weer activitei ten op het programma staan; de nieuwe vereniging krijgt dan ook alle medewerking en ambtelijke ondersteuning. Hoewel de Vereniging Oran jefeest Stellendam een beroep kan doen op zo'n kleine veertig vrijwilligers, kan ze financieel nog niet terugvallen op haar leden. "We hebben er voor gekozen om nog geen leden te werven. We hopen hiermee te starten tijdens Koningin nedag, waar we dan ook met een eigen stand op de Voor straat zullen staan, waar er de mogelijkheid is om zich als lid of donateur in te laten schrij ven". Later in het voorjaar zal dan een ledenvergadering worden georganiseerd, waar bij verschillende zaken, zoals de hoogte van de contributie, zullen worden vastgesteld. Om de inwoners van Stellendam op de hoogte te brengen van de ontwikkelingen is onlangs een folder huis-aan-huis verspreid, waarin de Vereniging Oranje feest Stellendam zich voorstelt. Naast voorzitter Iman Holle man, maken ook Diana Nuij en Sacha van den Nieuwendijk als respecdevelijk secretaris en penningmeester deel uit van het dagelijks bestuur. Programma De activiteiten op Koninginne dag zullen zich voornamelijk afspelen op het gedeelte van de Voorstraat dat begint bij Het Wapen van Stellendam en loopt tot aan de Dwarsweg. De festi viteiten zullen beginnen met de aubade en een oranjeterras. Vervolgens zal er een kleed- jesmarkt zijn en verschillende wedstrijden, zoals het versieren van bolderkarren, skelters of fietsen. Tijdens het middagpro gramma zullen er de kinderspe len zijn en zal de brandweer een demonstratie geven. Ook zal de dweilband van De Hoop een optreden verzorgen. Verder zal er ook 'broekhangen voor vol wassenen' zijn. Iman Holleman legt uit dat het de bedoeling is om een feest te organiseren voor jong en oud, "zodat de (klein)kinderen ook naar de verrichtingen van hun ouders of grootouders kunnen kijken", 's Avonds zullen er ballonnen opgelaten worden en geeft De Hoop een concert. De dag wordt om 21.00 uur afgesloten met een lainpionnenoptocht. Als alles volgens plan verloop zal er 30 april ook op Stellen dam weer een waardige Konin ginnedag worden gevierd. Aan de kreekkant van de Ringstraat te Sommels- dijk staat een rij kastan jebomen. In één van die bomen, hoog in de kruin, hebben twee eksters vorig jaar een nest gebouwd. Eind januari jl. begonnen hoogstwaarschijnlijk die zelfde eksters met de her bouw van het nest, want naar hun gevoel naderde toen al het broedseizoen en dan moeten er voorbe reidingen worden getrof fen. Door het achterraam van onze woning hebben we er zicht op en dat zal zo blijven totdat het lover van de kastanjes het nest zal gaan verbergen. Maar dat duurt nog even. De eksters sle pen voortdurend met takken en takjes en verder ook met losliggend materiaal. Soms 'knagen' ze met hun sterke bek de nog jonge twijgen af van een in de buurt staande es. Die twijgen zijn vanwege hun buigzaamheid als vlechtmateri- aal zeer bruikbaar. Ook takken met doorns worden gebruikt, vandaar het gezegde 'Steek je hand niet in een eksternest'. Als de beide eksters al hippend en kwetterend in de buurt bezig zijn, vluchten de kleinere vogelsoorten weg naar veiliger plaatsen. Een ekster is nu een maal een roofvogel, waardoor de angst bij de kleintjes geheel verklaarbaar is. Anno 28 febru- (Sli-^M-n- d.c^eteera npg, steeds bezig met hun nest. Het zijn vast en zeker goede bouwers a la de firma C. Boeter, want zij bouwen een zogenaamd overkoepelend nest! Dat ver eist tenminste enige speciali satie. Over enkele weken zal het ekstervrouwtje wel gaan beginnen met haar leg en wees ervan verzekerd dat het nest dan geheel klaar is. De ekster behoort tot de familie der Kraaiachtigen. Hun voed sel bestaat uit insecten, larven, wormen en slakken, maar ook haalt hij nesten van andere vogels uit en doet zich tegoed aan de eieren. Zelfs jonge vogeltjes eten ze op! De eksters laten dan wel heel erg het recht van de sterkste gelden en ont zien daarbij geen ander leven. Zoals u ziet, de ekster verblijft graag in de nabijheid van woningen en wordt daarom als een cultuurvolger aangemerkt. En zeer bekende eigenschap van eksters is dat ze graag blin kende voorwerpen stelen en meenemen naar hun nest. In de jaren derdg van de vorige eeuw lazen ze bij ons thuis de 'Voorwaarts', en daarin stond voor kinderen een leuk strip verhaal over twee eksters. Ze werden Pak en Gap genoemd, en dat zegt genoeg. Tot slot een anekdote. In één van onze Flakkeese dorpen heeft iemand eens een mooie jonge ekster gekocht voor een stuiver. Maar helaas, na enkele dagen ging de ekster dood. De teleurgestelde man zocht daar na de verkoper op en claimde; 'Mun ekstertje is doad, mun stuuvertje vrom' D. Hoogzand Rijkswaterstaat gaat in de maand maart aan de slag met het dunnen van eiken bomen in de beplanting op het Hellegatsplein, de verbindingswegen van en naar de N59 en de paral lelweg langs de A29 tus sen de Haringvlietbrug en de Volkeraksluizen. In een zone van tien meter langs de wegen worden er bomen gekapt om dit jaar een uitbraak van de eiken- processierups te voor komen. De locaties waar bomen worden gekaijt, i worden na het broedse'i- zoen opnieuw aangeplant met Duindoorn. In 2007 vond op en rond het Hellegatsplein een uitbraak plaats. De eikenprocessierups kan in hogere dichtheden een bedreiging vormen voor de menselijke gezondheid. Na contact met de brandha- ren kunnen klachten ontstaan zoals hevige jeuk en irritatie van de huid en irritatie aan de ogen of luchtwegen. In het betreffende gebied vindt veel recreatie plaats waarbij bij voorbeeld fietsers in aanraking met de processierups kunnen komen. De verbindingswegen van en naar de N59 worden tijdens de werkzaamheden ook meegenomen, omdat automo bilisten daar tijdens filevor ming richting de badplaatsen met open ramen dicht bij de processierups kunnen staan. De werkzaamheden vinden in maart plaats in verband met de Flora Faunawet. Na maart mogen er geen werkzaamhe den meer worden uitgevoerd die de broedende fauna kun nen verstoren. -65- Opeens ziet hij het plaatje van Mozes op Nebo voor zijn geest. Die stond ook op zo'n hoog, vooruitstekend stuk grond! Achter zich hoort hij Arjaan iets roe pen. Diens verre, dunne stem gebiedt hem dadelijk terug te komen. Frans je gehoorzaamt, maar terwijl hij nu stroomopwaarts de kreek volgt, hoort hij een nog dunnere stem iets roepen. Het is Pier, die een heel eind verder met zijn armen staat te zwaaien en te schreeuwen. Fransje kan hem niet verstaan, maar dan ziet hij Kees er heen hollen. Hij vraagt aan Arjaan of ze ook eens zullen gaan kijken. Die is eveneens nieuwsgierig. Ze laten de emmer staan om dit goede plek je terug te kunnen vinden en lopen naar de andere jongens toe. Arjaan moet Fransje over een paar kreekjes heen helpen. Pier heeft een goede vangst gedaan. Hij staat in geuren en kleuren te ver tellen dat er vlak bij hem opeens een eend uit het gras opvloog. Als hij iets vlugger geweest was, had hij hem zo maar kunnen grijpen. Maar in elk geval heeft hij de twee eieren die daar in dat nest lagen. Hij houdt ze triom fantelijk op in beide handen. Boft hij eventjes! Fransje kijkt naar de zachtglanzende, groenigwitte eieren. Hij wou dat hij ook zo gelukkig was als die Pier. Hij zal straks ook eens gaan zoeken. Pier legt de eieren in een kuiltje op de lamsoren in zijn emmer. Maar Arjaan zegt: Je weet ginièns of as ze wè goed bin. Messchien bin ze wè stienkvuul! Daar heeft Pier nog niet aan gedacht. Hij neemt ze weer uit zijn emmer en rent er mee naar een kreek. Ze zienken as een stièn! roept hij verheugd naar boven. Arjaan keert terug naar zijn emmer. Moeder heeft gezegd dat ze proberen moeten om met het eten terug te zijn. Ze moeten hun tijd niet verbeuzelen. Fransje wil naar eendeneieren gaan zoeken, maar Aijaan vermaant hem om niet te ver van hem vandaan te lopen. Fransje zoekt naarstig tussen de dichtste pollen van het hoogste gras. Hij ziet genoeg plekjes die hem geschikt voorkomen als plaatsen om een nest te bouwen, maar blijkbaar hebben de eenden daar anders over gedacht, want zijn speurtocht is tever geefs. De jongens zijn voorspoedig. Na een uurtje hebben ze hun emmers zo goed als vol. Ze gaan nog even bij de grote botkreek kijken, die verderop in de grasvlakte ligt en met een grote elleboog bij de hoek van de dijk weg- buigt. Messchien zitten der wè kleine botjes in, oppert Pier. Hij hangt een heel verhaal op van de tientallen bot jes die hij hier al eens gevangen heeft, verleden jaar. Arjaan en Kees gaan er niet op in. Ze weten dat hij een opschepper is, die niet in zijn eerste leugen gestikt is. Bij de dijk gekomen, heeft Pier opeens een reuze idee. Weetje wat ze moesten doen, ze moesten een vuur tje stoken van die droge rommel, en de eieren daarin bakken. Die zullen verrekt lekker smaken. Om de ande ren over te halen, voegt hij er aan toe dat ze dan ieder net een half ei kun nen hebben. Arjaan brengt er bezwaren tegen in. Kees is al half gewonnen. Maar hij zegt dat ze geen lucifers bij zich heb ben. Daarop lacht Pier geluidloos en gemeen en diept een doosje van die gevaarlijke dingen uit zijn broekzak. Fransje ziet nog net dat die Pier net zulke zakken in zijn broek heeft als die Lebreure destijds in die broek van hem gemaakt had. Dat maakt zijn afkeer van Pier nog des te groter. Maar een vuurtje stoken en een half ei komen ook hem toch wel als aan lokkelijk voor. pier is al in het droge hooi aan het graaien. Kees helpt mee. Arjaan gaat over de betonmuur kijken of er geen onraad is. Als hij terugkomt, kronkelt er al een dun, blauw rookkoloinme- tje uit de hoop. De eieren worden er bovenop gelegd. In het binnenste van de hoop begint het te smakken en te knetteren. Een geel tongetje schiet naar boven en likt hongerig langs de strohalmen. Weldra staan Pier en Kees te dansen rond een stevig vuur tje. Fransje is dicht tegen Arlaan gekro pen. Hij is een beetje bang. Maar hij vindt het toch ook prachtig. Gevaarlijk prachtig. Hij heeft ook eens een vuur tje gemaakt, en die angst is hij nog niet vergeten. Pier komt weer met een arinvol rommel aangelopen. Hij heeft zo'n grote vracht, dat hij hele plokken laat vallen. Het vuur heeft honger, en zegt grommend dankje tegen Pier. Het hapt die hele armvol ineens op in zijn grote rode mond. De sprankels vliegen om de jongens hun oren. Dat is nog eens vuurtje stoken! Ja, hun vuur is onverzadigbaar. Het slokt alles op wat het bereiken kan. Ook de slordige vlokken die Pier heeft laten vallen. Maar de jongens hebben er eerst nog geen erg in. Niet eerder dan wanneer ze zien dat een perkoen- paaltje, dat te dicht bij het vuur staat, ook al lustig aan het branden is, Dat kan gevaarlijk worden. Dat moeten ze zien te blussen. Maar de hitte van het vuur houdt hen op een afstand. Ze kunnen onmogelijk bij dat paaltje komen. De lach besterft hen op de lippen. Want ook aan de andere kant heeft het vuur zich voortgezet langs de streep wier die ze niet opgeraapt hebben. Twee, drie andere paaltjes staan te smeulen. Opeens danst er een vlammetje langs hun naakte lijf en even later veranderen ze in laai ende fakkels. Arjaan is de eerste die beseft in wat voor hachelijke toestand ze zich bevin den. Zijn ogen vliegen eerst de ene en dan de andere kant van de dijk langs om te zien of er geen stokken in de aangespoelde rommel te bekennen zijn. Er liggen genoeg korte stuk ken drijfhout en verweerde blokken, maar niets dat op een stok lijkt. Hij rukt zijn jas uit, rolt die tot een bun del, en slaat er wild mee op de bui tenste voortvretende vlammen. Hij schreeuwt naar Pier en Kees dat die hem helpen moeten. Even schijnt het te baten, maar zodra ze een nieuwe uitloper aanvallen, begint de vorige plek weer opnieuw te branden. Een hele rij perkoenpaaltjes is nu aange tast. Zelfs het groene gras, dat door de hevige hitte eerst is verzengd, vat vlam. De vuurzee verspreidt zich nu ook in de breedte en kruipt de dijk op tot aan de betonnen trappen. (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2008 | | pagina 6