Project 'Samen Ongevallen Stoppen' werpt vruchten af, maar extra controle blijft nodig O Grote brand legt bedrijfshal volledig in de as Gemeentepenning voor Corrie van den Berg I. Bewustwording van rijgedrag heel belangrijk 80e jaargang Nr 7689 ^>^:J\?^|^|tórj 2008 Christelijk streekhlad op gerefohmiM^:^oiidsIag Resultaat Oorzaak A— Visser Visser Vergrijzing Waardering ■P^'^, GOEREE-OVERFLAKKEE - Onlangs werd bekend dat de Nederlandse wegen tot de veiligste van Europa behoren. Door allerlei veiligheidsmaatregelen die aan zowel wegen als auto's zijn getroffen is het aantal dodelijke ongeval len in de afgelopen decennia fors teruggelopen. Deze tendens is ook op Goeree-Overflakkee waarneembaar. Maar in verhouding tot vergelijkbare gebieden elders in den lande is het aantal ernstige verkeersongevallen op het eiland toch nog groot. Daarom is twee jaar geleden het project 'Samen Ongevallen Stoppen' van start gegaan. Hoofdagent Marieke Bekker van District De Eilanden van Politie Rotterdam-Rijnmond, die met collega Hans den Haan het project begeleidt, legt op het politiebureau in Middelharnis uit dat ondanks wat hoopvolle tekenen de huidige situatie zeker nog de aandacht van de politie en de burgers nodig heeft. Want men is zich nog niet altijd bewust van onveilig rijgedrag. Door Adri van der Laan Als men in het archiel van het Kilanden-Nieuws de jaargan gen van de jaren zeventig of tachtig hekijkt, valt het op dat er in die tijd, loen het autoge bruik sterk toenam en door de ,-V.*!ï.v'K«««lg Gebruikt was nog j' nooft zo nieuw. J Ontdek '1 bij uw Gi-(J*ü:(( p( h;\ ulvay op yifwöp(l!i!«u".i.r.| Knop» BV longeiwq 113 3MS KG - Sommeh*!* - 0187 *«767 Akkcrdotn BV - KkMMtcnvtg 1 4317 AL - Mowdgou»* - D11M01347 ontsluiting van het eiland het drukker op de wegen werd, ook het aantal ongevallen op de weg slerk toenam. In die kranten komt men regelmatig foto's tegen van enorme rava ges op de weg na een verkeers ongeval, waarbij veelal één oi' meerdere doden (e betreuren waren. Door het veiliger wor den van de auto's en de aan passingen van de wegen liep aan het eind van de vorige eeuw het aantal ernstige onge- va//en tavs terug. Et' was dl.:i- delijk sprake van een dalende tendens. In 2005 echter bleek het aantal dodelijke ongeval len ineens hoger te zijn. In dat jaar vonden negen dodelijke ongevallen plaats, waarbij in totaal dertien doden waren te betreuren. Door de Regionale Project groep Verkeersveiligheid Goeree-Overflakkee, waarin de vier gemeenten, de politie en de wegbeheerders samen werken, werd toen het project Samen Ongevallen Stoppen (SOS) gestart. De controles op zowel alcoholgebruik als snel heid werden verscherpt en irien richtte zich hierbij vooral op de doelgroep van 18 tot 30 jarigen. Want uit onder zoek bleek dat juist deze jon ge bestuurders zich schuldig maakten aan te hard rijden en het ook niet schuwden om 'met een slok op' achter het stuur te gaan zitten. Marieke Bekker legt uit dat de oorzaak van de meeste onge vallen te hard rijden is en het rijden onder invloed. Door verschillende acties wil men de automobilisten bewust maken van hun rijgedrag. "Momenteel is het zo dat we bij ejke contact met bestuurders, al is het maar bij een waarschuwing voor bij voorbeeld onvoldoende ver lichting, we hen laten blazen. Of dit nu laat in de avond is of halverwege de ochtend". Daar naast is het wijkteam Goeree- Overflakkee uitgerust met een extra lasergun waarmee - nog onopvallender - de snelheid kan worden gecontroleerd. Volgens Marieke is het resul taat van de verschillende acties die worden ondernomen "voorzichtig positief" te noe men, "want je ziet het aantal aanrijdingen met letsel afne men". Toch heeft dit er niet toe geleid dat de controles af zullen nemen. Volgens Marie ke heeft de politie zich voor genomen om dit jaar elke dag ongeveer drie uur controles uit te voeren. De kans is dus heel groot dat dit jaar alle autobe stuurders enkele keien zul len worden gecontroleerd en zonodig geverbaliseerd. Deze controles worden 'eilandbreed' gehouden, maar hierbij krij gen de risicowegen, zoals de Lageweg bij Den lJ(miniel en de Plaatweg tussen Melissant en Stellendam wel extra aan dacht. Daarnaast wordt er van tijd tot tijd gericht op de jonge bestuurders gecontroleerd bij uitgaansgelegenheden, grote evenementen of bij sportkanti nes. Volgens Marieke is het bij jonge autobestuurders nogal eens het geval dat ze zichzelf overschatten. Ze denken al vlug dat een paar glazen alco hol geen vat hebben op hen hebben en ze stappen gewoon achter het stuur. Deze zelfover schatting geldt ook voor het veel te hard rijden over de risi cowegen: de wegen waar veel en zware aanrijdingen plaats vinden. De controleacties hebben dan ook altijd het doel om de weg gebruikers bewust te maken van hun rijgedrag. Met controles en voorlichting wil de politie 'investeren' in de jeugd. Men doet dit door het organiseren van zogenaamde 'indrinkcontroles bij jeugddis- co's zoals de 'Vic' in Dirkland. De politie doet dit in samen werking met Boiunan GGZ en de GGD. Overigens geeft Marieke aan dat onverantwoord rijgedrag, al of niet onder invloed van alcohol, niet alleen voorbe houden is aan de eilandelijke jongeren. Want ook de oudere bestuurders hebben nogal eens te kampen met zelfoverschat ting in het verkeer. Uit het gesprek met Marieke Bekker blijkt dat er niet één oorzaak is aan te wijzen voor het relatief hoge ongeval percentage op het eiland. Zij denkt dat het een comfeinatie van gedragingen is, zoals te hard rijden en met alcohol op achter het stuur stappen. Daarnaast is er op het eiland nog een aantal wegen die wel uitnodigen om het gas wat dieper in te trappen, maar die zich er eigenlijk niet voor lenen. Ook zijn er wegen die - al houdt men zich aan de voor geschreven snelheid - toch ge\'aarlijk blijven. Waar moge lijk doet de politie er dan ook alles aan om in verschillende overlegorganen verkeerson- veilige situaties aan de wegbe heerder te melden. Marieke Bekker benadrukt dat hel de politie bij het controle ren het er vooral om te doen is om de bestuurders bewust te maken van hun onveilige rijge drag, "want we zien nog teveel dat het flink foiif kan gaan..." Snelheidscontroles, zoals hier mei de lasergun,en alcoholconlroles blijivii nog steeds nodig op de eUirndelijke wegen. Foto: Politie-Hijnmond iii|aia7)»a*rsa Cijfers vertalen, koers bepalen ACCOUNTANTS BELASTINGADVISEURS MIDDELHARNIS Kon. |ulianaweg 56 Tel. 01B7 617 3po «Fax 01871(85 ^37 wvm.vis5er-visser.ni OUDE-TONGE - In de nacht van afgelopen woensdag op donderdag heeft een grote uit slaande brand een bedrijfshal aan de Trainweg volledig in de as gelegd. Iets na 01.00 uur werd de brandweer van Oude- Tonge gealarmeerd voor een brandmelding via een automa tisch brandmeldsysteem. Toen de spuitgasten bij de brand weerkazerne aankwamen, die op nog geen honderd nieter afstand van de afgebrande loods staat, sloegen de vlam men al uit het dak en werd de melding meteen opgeschaald naar middelbrand, al heel gauw daarna tot grote brand en zeer grote brand, om uitein delijk in een GRIP 1 situaüe uit te monden. In de hal waren meerdere bedrijven gevestigd, waarvan Party Service Nederland de hoofdgebruiker was. De diver se gasflessen die nog binnen stonden, zijn in de vuurzee geëxplodeerd, wat gepaard ging met enorme knallen. Omdat het pand niet meer te redden viel, heeft de brand weer het er in hoofdzaak op toegelegd om uitbreiding van het vuur naar de ernaast staande gebouwen te voorko men. Dat is gelukt. Zelfs is de brandweer erin geslaagd om de geautomatiseerde bedrijfs administratie van de onderne ming te sparen. Naast de brandweer \'an Oude- Tonge werden ook de blusgroe- pen van Den Bommel, Nieuwe- Tonge en Sommelsdijk, het hulpverleningsvoertuig en de dompelpomp van Middelhar nis en een hoogwerker uit Spij- kenisse ingezet om het vuur te bestrijden. Iets na 03.00 uur had men de situatie onder controle, zodat het sein brand meester kon worden gegeven. Tijdens de brand zijn geen schadelijke stoffen vrijgekomen en is er geen sprake geweest van een gevaarlijke situatie voor omwonenden. Ook heb ben zich geen persoonlijke ongelukken voorgedaan. Over de oorzaak van de brand is nog niets bekend. Tekst en foto: Hans Villerins OUDE-TONGE - Tijdens een ledenvergadering van de Algemene Nederland se Bond voor Ouderen (ANBO) in m.f.g. Grutters wei te Oude-Tonge, heeft wethouder Petra 't Hoen van de gemeente Oostflak- kee een gemeentepenning in brons uitgereikt aan mevrouw Corrie van den Berg-Melissant. Tekst en foto: Hans Villerius Na langdurig bestuurslidmaat- schap stopt ze met haar werk zaamheden bij de ANBO, waar ze meer dan 20 jaar penning meester is geweest en de leden administratie en alle verjaarda gen bijhield. Ook heeft ze er de dagreisjes georganiseerd. Daarnaast is ze bijna 30 jaar lid van de Vrouwenbond, waarbij ze in de reiscommissie zat, cre atieve middagen organiseerde en naailes gaf. Verder heeft ze vrijwilligerswerk gedaan bij de Toneelclub van Oude-Tonge en heeft ze jarenlang de fiets- middagen voor Fietsclub Stap Op geoiganiseerd. Dit alles was \oor de gemeente Oost- flakkee aanleiding om haar, bij haar afscheid, te onderschei den met een bronzen gemeen tepenning. Tijdens haar toespraak wees wethouder 't Hoen erop dat de vergrijzing in Nederland zo hoog is dat in de publieke opi nie dit onderwerp regelmatig in de belangstelling staat. Maar ook dat binnen Nederland het de provincie Zuid-Holland is waar de vergrijzing 't sterkst optreedt. En binnen Zuid-Hol land is dat Goeree-Overflakkee en eilandelijk gezien is het de gemeente Oostflakkee waar de vergrijzing zich het sterkst manifesteert. Dus van heel Nederland vergrijst Oostflak kee 't hardst. En wellicht is het daarom dat Oude-Tonge in de vorm van 'n ANBO afde ling zo'n actieve ouderenbond heeft, met tal van activifeiten, waaronder ook het bieden van ondersteuning en zorg voor elkaar, zodat de ANBO Oost flakkee "meer is dan een gezel- (liirrie van den Berg (l.) heeft uil handen van welhoiider 't Hoen de gemeenlelijke onderscheiding en 'n hos bloemen in onlvangst genomen. Hgheidsvereniging alleen", zo complimenteerde de wethou der de afdeling. "Graag blijf ik met u in gesprek, waar moge lijk kunnen we elkaar wellicht helpen". Tot de scheidende Gorrie van den Berg sprak de wethou der woorden van waardering uit voor haar grote inzet al die jaren op velerlei gebied. "U heeft een eigen stempel gedrukt op de dingen van de ANBO. U kon leiding geven, zegt men. En ook zegt men: 'Wat zullen we haar inissen'. Het lijkt zo gewoon dat iemand al die jaren dagelijks de zaken van een vereniging op zich neemt, maar als je de uurtjes en de inzet gaat tellen, dan is waardering op zijn plaats!" Merkbaar geëmotioneerd nam Corrie van den Berg die war me woorden in ontvangst, én de bronzen legpenning van de gemeente Oostflakkee.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2008 | | pagina 1