Drie eilandelijke bouwverenigingen geven start aan energielabeling complete woningvoorraad Ultramoderne CT-scan voor ziekenhuis Dirksland Nieuwe fietstochten op Goeree-Overflakkee 1 1 1 Klachten wildparkeren bij Faunapark terecht 1 i 1 xyyï /rK Geen her overweging ontpoldering Zuiderdiep Cijfers vertalen, koers bepalen. \i^ 80e jaargang Nr. 7687 Vrijdag 22 februari 2008 Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag Visser k Visser Sterke stijging stookkosten Rekenwonder Geen huurverhoging Hulp Actueel Veelzijdi NIEUWK-K)N(;E - Een f)mw()nende van Kaunapark Flakkee nabij Nieuwe-Tonge klaagt leiecht over de vele vvild- paikeeiders in de berm bij zijn woning op de Diiivenwaardse- dijk. Dit volgt uil een uitspraak van de Raad van State. De hoogste bestunrsrechtbank vindt dat de gemeente Middel- harnis op geen enkele manier duidelijk heeft gemaakt waar om het Kaunapark niet meer dan 43 pai keerplaatsen nodig heelt. Volgens tie omwonende komen op de roofvogeldagen die drie keer per jaar plaats vinden duizend bezoekers al met teinninste 250 auto's. Die wolden bijna allemaal in de berm op de dijk neergezet, zegt hij. De Raad van State vindt ook dat de gemeente Middelharnis niet hard heeft gemaak dat op het bestaande parkeerterrein van het Faunapark 51 auto's kunnen staan. De omwonende voerde eerder deze maand tij dens een rechtszitting in Den Haag aan dat het terrein veel te krap is voor 51 auto's. De roofvogeldagen leidden dan ook tot een parkeerfile van ongeveer een kilometer, zegt hij, en ook bij andere evene menten zou de dijk staan vol geparkeerd. De Raad van State verklaarde gisteren het beroep gegrond dat de dijkbewoner instelde tegen de nieuwe milieuver gunning van het Faunapark F'lakkee. Deze vergunning gaf het bedrijf toestemming uit te breiden met een pannenkoe kenhuis, een 12 holes gollbaan die er al ligt en een knuttelwei de met geiten en konijnen voor kinderen. DEN HA-U; - Het voorne men om de Zuideidieppolders terug te geven aan de natuur wordt niet heroverwogen. Dat hebben (iedeputeerde Staten besloten. In de gemeenteraden van (loedeieede en Dirksland zijn in december 2007 moties ingediend en aangenomen om er bij her Kijk en de prtnin- cie op aan te dringen niet tot ontpoldering over Ie gaan. De Zuiderdieppolders maken deel uit van het project Deltanatuur dat prioriteit heeft in het Pro vinciaal Meerjarenpiogramnia Landelijk Clebied 2007-2013. Dellanaluur moet 3.000 hec tare nieuwe natte natuur ople veren, waarvan 395 hectare in de Zuiderdieppolders. Het Col lege van C;S wijst erop dat het project Zuiderdieppolders in nauw overleg met het rijk en de gemeenten Dirksland en Goe- dereede is voorbeieid. Herover weging van de plannen wordt daarom niet als optie gezien. ;j Gebruikt was nc nooit zo nie^ DIRKSLAND - Tijdens een bijeenkomst in de Mauritshof te Dirksland hebben drie eilandelijke woningbouwvereni gingen dinsdagmiddag het startsein gegeven voor de ener gielabeling van hun totale woningvoorraad. Het toekennen van een energielabel aan woningen is verplicht geworden, als uitvloeisel de Europese richtlijn Energy Performance Building Directive en de daarop door Nederland vastge stelde Regeling Energieprestaties Gebouwen. Daardoor moet vanaf 1 januari 2008 iedere huur- of koopwoning die leegkomt voorzien worden van een energielabel. Alleen als woningbouwcorporaties ervoor kiezen om hun gehe le woningvoorraad in één keer te labelen geldt 1 januari 2009 als ingangsdatum. En daar hebben woningbouwver eniging 'Beter Wonen' te Goedereede, woningbouwver eniging 'Dirksland' en 'Woongoed Flakkee' te Middelhar nis voor gekozen. Na een openbare aanbesteding hebben de drie corporaties besloten om voor deze klus het bedrijf Cycle Systems uit Capelle aan den IJssel in te huren, dat inmiddels al 450.000 woningen heeft gelabeld. Door het ondertekenen van een contract met Cycle Systems gaven de bestuurders van genoemde bouwverenigingen dins dagmiddag het startsein en kregen de betrokken techni sche medewerkers van de corporaties het officiële sein om met de labeling te beginnen. Door Hans Villerius OntHf k t>; ir* Ol-tifukr of ki;« ijlvo^t op -.mBoptlni».;*; n! Knopt avLonge^^g "3 - .'2« LÜ - Somfiwhdi(t - 01)7 476767 *.kkerMai BV - Ktooitcrwefl 2 43T7 Al tttnydgou-t - 0111 «13i; ACCOUNTANTS ELASTlNGADVlSEUflS MIDDELHARNIS Kon. |ulianaweg 56 OlS? 617 300 Fax 01S7 485 637 vimw.visser-visser.nl Namens de federatie van woningbouwverenigingen op Goeree-Overflakkee gal de heer Teun Bakelaar een kort woord van toelichting bij de ondertekening. "Zoals u weel zullen fossiele brandstoffen ooit een keer op raken, dus zullen we hoe dan ook zui niger om moeten gaan met energie. Richting de samen leving heeft de woningcor- poiatiebranche afgesproken een energiebezuiniging door te voeren van 20% in 2018. In federatief verband is uit voering over deze materie gediscussieerd. Uiteindelijk zullen alle woningbouHCor- poraties op het eiland dit jaar al hun woningen van een energielabel gaan voorzien." Omdat ervoor gekozen is om de labeling in één keer uit te voeren, verwachten de drie woningbouwverenigingen dat dit karwei vóór de zomer is geklaard. "Het voordeel hier van is", zo gaf Bakelaar verder aan, "dat de corporaties in één keer weten hoe energiezuinig DIRK.SL,\ND - Na een vei- boiiwings- en installatieperiode van twee maanden is afgelopen maandag in het ziekenhuis te Dirksland de nieuwe Philips CT-scan officieel in gebruik genomen. Hiermee is het zie kenhuis thans in het bezit van een CT-scanner die zich qua technologie en snelheid kan meten met de top \'an Neder land. Doordat het ziekenhuis nu beschikt over deze ultramoder ne CT-scanner, kunnen patiën ten voor diverse onderzoeken, waarvoor zij voorheen naar andere ziekenhuizen moesten worden doorverwezen, nn ook in het ziekenhuis in Dirksland terecht. Deze zomer start het ziekenhuis ook met cardio CT onderzoek. Bij dit onderzoek, dat uitslui tend mogelijk is bij gebruik van een kwalitatief hoogwaar dige scan zoals het ziekenhuis Dirksland nu heeft, worden de kransslagaderen van het hart zichtbaar gemaakt. Hiermee kan hartkalheterisatie - dat voor de patiënt eel meer belas tend is - worden voorkomen. De raad van bestuur van het ziekenhuis is iiiterniate trots op deze nieuwe aanschaf, want patiënten kunnen nu dicht bij huis terecht voor hoogwaardig onderzoek. hun woningvoorraad is, wal men moet doen om verbete ringen door te voeten en ook kunnen de gegevens worden meegenomen in het strate gisch voorraad beleid." Na het ondertekenen van de overeenkomst met Cycle Systems gaf namens dit bedriji' de heer Jan van den Boog aard de aanwezige pers tekst en uideg bij de labeling. Hij gaf aan dat de stookkosten in de toekomst sterk zullen toenemen en dat binnen de totale maandelijkse woonlas ten de stookkosten de huur prijzen zelfs fors zullen gaan overstijgen. Het is daarom nodig hierop in te spelen en irraatregels te nemen. Als gevolg van de Europese- en claarnaar vertaalde natio nale wetgeving geldt thans de plicht dat bij verkoop van een woning of bij het sluiten van een nieuw huurcontract een energielabel moet kunnen worden overlegd. Dus moeten de woningbouwcorporaties al hun woningen van zo'n label gaan voorzien. De bestuurders van de drie bouwveremgmgeu oiiderlekeiieii de overeen komst met Cycle Syslenn. I.'/.h.i; serretiiris Leen Kieviet ev voorzitter Peter Braber vnv -Beier Wonen' te Goedereede, directeur Simon van Nieuwaal van Woongoed Flakkee ev directeur Wilmade Bmine van imningboUlovereniging 'Dirksland'. I'«i«: W""< !'"'"/<- Het gaat in totaal om ca. 4.500 woningen die Cycle Systems voor de drie corporaties gaat bekijken. Er wordt begonnen met een nulmeting. Vervol gens wordt een database opge bouwd waarin alle energiege- relaleerde gegevens van de woningen terechtkomen, van iedere woning afzonderlijk. Bijvoorbeeld gegevens over de verwarmingsinstallatie, de toegepaste isolatie, de venti latie in de woning, het dak, de kozijnen, welke vorm van beglazing is gebruikt, enz. De gegevens worden in een reken- kern gevoerd, die tenslotte aan iedere woning een score toekent die de warmtetrans- missie per vierkante meter uitdrukt, zodat de woningen ondanks verschil in grootte en inhoud mei elkaar verge leken kunnen worden en men in één keer weet hoe hoog de energielasten zijn. Gerelateerd aan de behaalde score krijgt de woning energie-indexering toegekend, variërend van A t/m G. Een G kwalificatie staat voor zeer energie onzuinig en A voor zeer zuinig. Het uitbesteden van de energie labeling heeft voor de woning bouwverenigingen niet alleen als voordeel dat dit omxang- rijke werk professioneel en binnen afzienbare tijd te reali seren valt, maar een zeker zo belangrijk voordeel is dal aan de hand van de energiegege- vens in de door Cycle Systems opgebouwde database straks onmiddellijk uitgerekend kan worden \vélke (bouwkundige) aanpassingen tot welke betere indexering zouden kunnen leiden. En hóeveel die aan passingen gaan kosten en of deze investering wel opweegt tegen het rendement dat men ermee beoogt, of ze wel terug verdiend worden. Maar ook welke indexering maximaal in een woning te behalen valt, en of het wellicht economischer is om een bestaand woonob- ject te slopen en nieuwbouw te plegen. En om alles up to date te houden, worden in de data base vier maal per jaar de prijs indexen bijgewerkt omdat ook de prijzen op de bouwmarkt aan veranderingen onderhe vig zijn. Het beheer \'an de database berust uitsluitend bij Cycle Systems, zodat niet door bij voorbeeld andere meetcrite- ria van buitenaf het systeem bevuild raakt. Wel is afgespro ken dat, als de woningbouwcor poraties op enig moment niet meer met Cycle Systems verder zouden willen, de bouwvereni gingen de datebases in eigen handen krijgen. En - voor de huurders niet onbelangrijk - de energielabeling leidt ni'et tot hogere huurprijzen. Tijdens de vergadering van het Algemeen Bestuur van het ISGO op 19 februari heeft de voorzitter, de heer S. Stoop, de eerste complete serie themaroutes in ontvangst geno men. Het fietsroutenetwerk Goeree-Overflakkee, daar is het in 2005 mee begonnen. Al fietsend komt men langs allerlei bezienswaardigheden zoals molens, kerken, boer derijen en cultuurhistorische elementen. Bezienswaar digheden waarvan het de moeite waard is om de fietser wat meer over te vertellen. Zo is samen met VW Zuid- Hollandse Eilanden en Ouddorp aan Zee het idee gebo ren om zogenaamde themaroutes te ontwikkelen. Tien routes gebaseerd op het fietsroutenetwerk met elk een ander thema. Dat was hel beoogde resultaat. In de afge lopen twee jaar zijn de volgen de routes ontwikkeld; tulpen, boerderijen, akkerranden en bloemzaadteelt, molens, ker ken, RTM, vogelspot, twee over landschap en als laatste de Waterroute. Het samenstellen van de rou tes is makkelijker gezegd dan gedaan. Het uitstippelen van de routes, het verzamelen van fotomateriaal en het opstel len van de teksten. Gelukkig kon gebruik worden gemaakt \'an de kennis die in de regio ruimschoots aanwezig is. "\Vel iets om even bij stil te staan vindt Anne Marijke Elema van het ISGO en projectcoördina tor gebiedsgerichte aanpak. Zo heeft Sociëteit Rethorica gehol pen bij zowel de Tulpen- als de Boerderijenroute, Agrarische Naluurvereniging 'In Goede Aarde' bij de /Vkkerranden- route, Molenstichting Goeree- Overflakkee bij de Molenroute, het Streekarchief en kerkvoog den bij de kerkenroute. Stich ting Podium en het RTM-mu- seum bij de RTM-route, IVN- Goeree-Overflakkee, NLGO en Natuurmonumenten bij de Vogelspotroute, Landschaps beheer Zuid-Holland bij de Landschapsroutes en water schap Hollandse Delta bij de Waterroute. Een breed scala aan maatschappelijke organi saties die de themaroutes vorm en inhoud hebben gegeven. Een andere voorwaarde was ree-Overflakkee heeft voor de jeugd een apart werkblad samengesteld met allerlei vogelvragen. Zo heeft iedere route zijn eigen verhaal. Anne Marijke Elema overhandigt de eerste complete serie thema fu-lsniiilei aan S. Sloop dat de routes meerdere jaren te gebruiken zouden zijn. Maar met de gekozen thema's is ook aansluiting gezocht bij actuele onderwerpen. Zo was 2007 het Jaar van de Molen en organiseerde Stichting Podium, het Tramproject. Dit laatste heeft geleid tot een speciale extra uitgave van de RTM-route waarin aan dacht werd gevraagd voor de trampanelen, beschilderd door leerlingen van groep 7 en 8 van de basisscholen onder begeleiding van lokale kunste naars. De kleurrijke panelen staan nog steeds langs de oude trambaan in het landschap. Een andere bijzondere route is de \dgelspotroute, waarbij men langs vogelrijke locaties fietst. Hel idee was afkomstig van Vereniging Natuurmo numenten, NLGO leveide de spotlocaties en IVN-Goe- Het helsroutenetwerk is een uitstekende kapstok gebleken \()Or de themaroutes. ledere folder beschrijft 3 of 4 verschil lende routes, verdeeld over de regio, met verschillende afstan den. Voor elk wat wils dus. En mochten de tochten toch nog te lang zijn of juist te kort, met het fietsroutenetwerk kan de tocht eenvoudig worden ingekort of verlengd. De routes zijn tevens allemaal in het Duits vertaald. Zodat ook onze Duit.se gasten meer kunnen leren over onze regio. Het project is afgerond. De routes zijn te koop bij de VVV-kantoren van Goeree- Overflakkee. Een project uitgevoerd in het kader van de gebiedsgerichte aanpak en medegefinancierd door de Europese Unie, Leader-I- Netwerk Nederland. Gelet op de hoeveelheid maatschappe lijke organisaties die hebben meegeholpen, mag het met recht gebiedsgericht worden genoemd.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2008 | | pagina 1