Hoogste punt Hofje van Oranje bereikt Vervolg verhaal Gemeente Oostflakkee werkt aan betere dienstverlening 'BOMO mag geen gevolgen hebben voor verworvenheden van de SWO' Rustige start inloop voor jongeren in Dirksland Rommel- marktspuUen gevraagd Zangavond HVC Goedereede Eerste Zeeuwse Psalmzangdag Flakkees Damkampioen- schap EIIAtlDEn-niEUWS Verminderen regels Meetbaarheid Braafste jongetje Wijland Ontmoetingsplek t i PAGINA 6 DINSDAG 19 FEBRUARI 2008 OOLTGENSPLAAT - De vijf woningen van het nieuwbouwproject Ho^e van Oranje Iiebben het hoogste punt bereikt. Onlangs is dit gevierd op de bouwplaats aan het Weespad te Ooltgens- plaat. De feestelijke bijeenkomst, die om 15.00 uur aanving, werd bijgewoond door kopers en de betrokken partijen, waar onder de gemeente Oostflak- kee, makelaar, aannemer en ontwikkelaar van het plan. De viering ving aan met een inlei ding door de heer Dijkgraaf, ontwikkelingsmanager bij HD Projectrealisatie, de in Rotter dam gevestigde ontwikkelaar van het project. In zijn korte toespraak keek hij terug op de totstandkoming en ontwikke lingen gedurende het nieuw bouwproject. Vervolgens was het woord aan wethouder de heer Van der Valk van de gemeente Oostflakkee, die inhaakte op de historie van de plek van het project. Ver volgens was het aan de twee heren de eer om samen de vlag te hijsen als symbool voor het bereiken van het hoogste punt. De festiviteit'werd afge sloten met een borrel in Ver enigingsgebouw "t Centrum'. De in oktober gestarte bouw van de geschakelde woningen is in volle gang. Inmiddels zijn de casco's gereed en is begon nen met het metselwerk. Nadat dit voltooid is, wordt over enkele weken begonnen met het plaatsen van de kap, dakplaten en dakpannen. Wonen op deze plek bete kent modern wonen in een historische omgeving. De De heren Dijkgraa] en kin aer kuk mj net nereiken van het hoogste punt van het Hofje van Oranje. directe omgeving is rustig, terwijl Rotterdam en Breda op slechts een halfuur rijden verwijderd liggen. Tevens liggen de woningen op loop afstand van het oude cen trum van Ooltgensplaat. De woningen hebben een eigen parkeerplaats en een roy ale achtertuin georiënteerd op het zuidwesten. Er zijn nog slechts drie woningen te koop. Wie nu één van de nieuwbouwwoningen koopt. heeft het grote voordeel dat de oplevering al voor de zomer van 2008 ingepland staat. Meer informatie over het pro ject is te vinden op de gemeen tewebsite wvwf.oostflakkee.nl. OUDE-TONGE - Als het goed is moeten de bur gers van Oostflakkee, het gemeentebestuur en het ambtelijk apparaat het merken of gaan merken. In het gemeentehuis wordt serieus werk gemaakt van een betere dienstver lening. Een werkgroep heeft een 'spoorboekje' samengesteld met sporen naar verbetering. IVaalf sporen hebben prioriteit gekregen. Enkele zijn zelfs al in gang gezet. Door: Kees van Rixoort "Het gaat om doelgericht en vraaggericht werken", vatte ambtenaar Zaal samen. Hij lichtte de gemeenteraad don derdagavond in over de voort gang van het project Betere Dienstverlening. "We hebben ongeveer 250 suggesties verza meld en daarvan zijn er der tig overgebleven. Een aantal pakken we snel op, andere komen later aan bod. Het vraaggerichte leeft enorm - de burgers meer betrekken - maar ook aan het doelgerich te besteden we aandacht: wat is je doel, wat wil je bereiken, wat zijn de risico's en de mid delen, hoe is je planning." Sommige suggesties, gaf Zaal aan, zijn heel makkelijk te realiseren. Een paraplu- bak, een waterkoeler en een wachtstreep in de hal van het gemeentehuis, bijvoorbeeld. Andere sporen vergen wat meer inspanning, zoals het verminderen van de regels en het versnellen van de door looptijden. Desondanks kan de gemeenteraad binnenkort een uitgewerkt voorstel op dit gebied tegemoet zien. "De prioriteit is zeer hoog", aldus Zaal, die ook meldde dat het rijk meebetaalt aan dit spoor en dat de burgers en het bedrijfsleven een belangrijke rol zullen vervullen bij de ver dere uitwerking. Een andere hoge prioriteit is het verbeteren van de onder linge dienstverlening in het gemeentehuis. "Wil je de dienstverlening naar je bur gers verbeteren, dan moet het ambtelijk apparaat ook de werkzaamheden beter op elkaar afstemmen. We heb ben er een bureau voor inge huurd. In maart kunnen we de uitkomsten verwachten." Een spoor dat al bereden wordt, is het continu opleiden van het ambtelijk apparaat. Zaal noemde cursussen als het omgaan met agressie, brieven schrijven en timemanage- ment. De raadsleden Knoester (ChristenUnie) en De Vries (Vrije Lijst Oostflakkee) vroe gen zich af of al die cursus sen geen consequenties heb ben voor het 'gewone werk'. Volgens Zaal is het goed om daar alert op te zijn. "Tegelij kertijd", wist hij, "kun je door de dingen anders te doen ook weer tijd vrijmaken." Andere sporen die de dienst verlening van de gemeente moeten verbeteren, zijn bij voorbeeld het vraaggericht maken van de digitale dienst verlening, een intensive ring van de banden met het bedrijfsleven, betere commu nicatie en een verbetering van de afhandeling van klachten en meldingen. WD-raadslid Van de Ree zei de aanpak te steunen, maar NIEUWE-TONGE - Zaterdag 6 september 2008 hoopt de Gereformeerde Gemeente in Nieuwe-Tonge haar Jaarlijkse Rommelmarkt te houden. Voor deze markt is men op zoek naar bruikbare rommel marktspullen. Gaat u verhuizen of heeft u een grote opruiming gehad op de zolder, in uw huis of schuur? Geef uw goede, over tollige spullen een tweede kans. Wij komen het bij u ophalen (geen grote meube len, bedden en matrassen). Neem hiervoor na 17.00 uur contact op met Gertjan van den Berg, tel.: 0187-652425. de meetbaarheid te missen. "Ben je met succes bezig? Als je veel energie en middelen in die maatregelen stopt, zou je ook moeten weten waar je naartoe werkt, watje doelstel ling is. Dat mis ik in dit ver haal", aldus Van de Ree. De werkgroep zal proberen de zaken smart te krijgen, zegde Zaal toe. GOEÜEREEDE - Zater dag 1 maart a.s. wordt er een grote zangavond ffehouden in de Hervorm de Kerk van Goedereede. pe avond wordt georga niseerd door HVC (Hulp Vervolgde Christenen). .^n deze avond hoopt mee te werken het Gemengd koor Sursum Corda' uit Dirksland i-w het Stadskoor Goedereede. Dirigent isj. de Geus en orga nist Matthias Stout. Verder is er ruim plaats gemaakt voor samenzang. De leiding van de avond is in handen van HVC-voorlichter T.W. Kruithof die ook kort iets zal vertellen over het werk in India. Hiervoor zal ook een collecte gehouden worden, long en oud wordt hartelijk uitgenodigd, om deze mooie avond bij te wonen. De avond begint om 19.30 uur en de toegang is vrij! Deuren open om 19.00 uur. Giften kunnen ook overgemaakt wor den op ABN AMRO Bankreke ningnummer 561455139 van stichting HVC o.v.v. 'India'. THOLEN - Op zaterdag 23 februari vindt de eerste Zeeuwse Psalmzangdag plaats. Deze Psalmzangdag wordt gehouden in de Grote kerk van Tholen. Ds. G.J. van Aalst verzorgt meditaties over de te zingen Psalmen. Martin West- strate begeleidt de samen zang. De bijeenkomst begint om 14.00 uur en duurt onge veer tot 16.00 uur; de deuren gaan om 13.15 uur open. Toegang is gratis. Van deze Psalmzangdag wordt een live- CD opname gemaakt zodat 11 later de gezongen Psalmen nog eens na kunt luisteren. De netto-opbrengst van deze CD gaat ook naar de Theolo gische school, ledereen wordt van harte uitgenodigd. Meer informatie kunt u vinden op www.naarhetconcert.nl De vierde ronde van het Flak kees Damkampioenschap is gespeeld. Men is nu over de helft gekomen. Zo langzamer hand komt er wat tekening in de uiteindelijke situatie. Kop lopers zijn Mackloet en Vis been. Ze hebben beiden zes punten, maar zij worden door maar liefst acht spelers met vijf punten op de voet gevolgd. Ze zijn er dus nog niet. Het ligt voor de hand dat ze ook nog een keer tegen elkaar moeten en dan verliest een van de spe lers, of dat kost beide spelers, punten. De uitslagen: B. Visbeen-I .Mackloet1-1 I. Koese-Joh. Wolfert0-2 C. Polder-H. Keuvelaarl-I M. Klink-J. van HoornI-l H.H. Verolme-P. Leroy1-1 L. Blokland- J. van den Ouden0-2 R.Jacobs-D. Wolfert0-2 J. van Koppen-A. Jelier1-1 J.J. Melaard-A.van Huizen..0-2 OUDE-TONGE - De gemeenteraad van Oost flakkee heeft een duidelijk statement gemaakt: Brede Organisatie Maatschap pelijke Ondersteuning (BOMO) oké, maar alleen als de oprichting van zo'n eilandelijke welzijnsorga nisatie niet ten koste gaat van het niveau van dienst verlening dat de Stich ting Welzijn Oostflakkee (SWO) in de loop der jaren heeft opgebouwd. Door: Kees van Rixoort De BOMO moet een professio nele eilandelijke welzijnsorga nisatie worden, gericht op het versterken van de sociale struc tuur in de vier gemeenten. In de nieuwe organisatie zouden bijvoorbeeld hetjongerenwerk, ouderenwerk, peuterspeelzaal- werk en sociaal/cultureel werk een plaats moeten krijgen. Een onderzoek van een orga nisatiebureau v«jst uit dat de vorming van een BOMO haal baar is: Vier onder één kap. Het bureau adviseert ook over de verdere vormgeving van de organisatie. Twee van de vier eilandelijke gemeenten bezitten reeds een welzijnsorganisatie: Mid- delharnis heeft Companen en Oostflakkee de SWO. Die twee kunnen instromen in de BOMO. De SWO is een groot voorstander van een eilandelijke organisatie. "Dit sluit goed aan bij de wensen en de toekomstvisie van de SWO", hoorde de gemeen teraad donderdagavond uit de mond van directeur Anne Verhey. Een grotere professi onele organisatie heeft meer mogelijkheden en kan beter inspelen op ontwikkelingen en behoeften van klanten. "Als de schaal groter is ben je minder kwetsbaar en gaat je kwaliteit omhoog", aldus Verhey Een BOMO moet geen eenheidsworst bieden. De directeur van de SWO had het over het 'lokale kleurtje "Lokaal bepaalt men welke producten men afneemt van de organisatie." De gemeenteraad van Oost flakkee ziet een BOMO wel zitten. \'VD-er Van de Ree zet te donderdagavond de toon met zijn opmerking over de huidige situade en de gewens te nieuwe situatie: "We willen alles onderzoeken, maar zijn niet van plan in te teren op wat de SWO in veertig jaar voor ons heeft opgebouwd. Ik wil de verworvenheden van de SWO absoluut niet kwijt." Het liberale raadslid plaatste de eilandelijke welzijnsorga nisatie in het grotere kader van de gemeentelijke samen werking of herindeling op Goeree-Overflakkee. Hij gaf aan weinig behoefte te heb ben aan dit soort projecten als er gemeentes op het eiland zijn die geen enkele samen werking willen onderzoeken. "Nog één keer wil ik het braaf ste jongetje van de klas spe len", aldus Van de Ree. "Als we niet met zijn vieren op één lijn komen te zitten, moet het anders maar afgelopen zijn." Ook de raadsleden Van Dij- ke (PvdA), Van Gurp (SGP) en Knoester (ChristenUnie) noemden de SWO heel waar devol. "Wij willen minstens het huidige niveau", aldus de laatste. Knoester vroeg zich af of het verstandig is dat het maatschappelijk werk en de thuiszorg niet in een BOMO worden ondergebracht. Raadslid De Vries (Vrije Lijst Oostflakkee) zei moeite te hebben met productfinancie ring, een vorm van financie ring die het organisatiebureau aanbeveelt. "Een welzijnspro- duct is moeilijk te meten en dus te financieren. De deel name aan activiteiten, bijvoor beeld, is vooraf moeilijk vast te stellen. Nu zijn er garanties van de gemeente." Ook De Vries toonde zich echter voor stander van een eilandelijke organisatie, onder dezelfde voorwaarden die zijn collega raadsleden stelden. "Wat in veertig jaar is opgebouwd mag niet teniet gedaan worden." Wethouder 't Hoen (PvdA) benadrukte dat de kracht van de BOMO van onderop zal moeten komen, vanuit de vrij willigers en vanuit de veertien kernen op Goeree-Overflak kee. "Ik zie de nieuwe organi satie niet zozeer als 'vier onder één kap', maar meer als een plein met veertien losstaande huizen eromheen. De .verbin dende kracht is professionali teit." Ze zei de zorg van de raad omtrent het niveau van dienst verlening te herkennen en pleitte voor een andere naam dan BOMO. "Misschien is Wij- land wat", suggereerde de wet houder, "met een lange ij." DIRKSLAND - "We moe ten de straat op, de jonge ren opzoeken." Jongeren werker Ben van Stijn is zojuist in Dirksland, in het clubgebouw van de Stich ting Verenigd In Kracht (SVIK) van start gegaan met een inloop voor jon geren van 12 tot 18 jaar. Het is vrijdagavond, net na zeven uur, en behalve de wethouder en de pers is er nog weinig aanloop in de inloop. "Ze lezen de krant niet", verklaart de j onger enwerker. Door Kees van Rixoort De jongereninlöop in Dirksland heeft een lange geschiedenis. Eerder waren er plannen de voorziening te realiseren in het inmid dels gesloopte schoolgebouw Startblok (onder één dak met onder meer de bibliotheek en de politie) en de Victoriahal, vlak naast de huidige locatie. Maar door verschillende oor zaken bleef een inloop uit. "Het valt niet mee om een goede ruimte te vinden", zegt Ben van Stijn. "De Victoriahal, bijvoorbeeld, is volop bezet. Alleen de dinsdagavond bleef over, maar dat is geen ideale avond voor een jongerenin löop. Toen viel ons oog op dit clubgebouw. De enige ruimte die er is.In het gebouwtje van de SVIK kunnen maximaal veertig jongeren terecht. "Dit is prima, een betere ruimte is niet te vinden", aldus de jon gerenwerker. De SVTK verhuurt hetgebouw- ^Jje aaj)^Jjet Jongerenwerk Goeree-Overflakkee, een onderdeel van welzijnsorga nisatie Companen. De kosten van de inloop passen binnen het budget dat de gemeente Dirksland jaarlijks beschik baar heeft voor het jeugd- en jongerenwerk. In het recente verleden werden daar bij voorbeeld spetterdisco's en een straatvoetbalevenement uit betaald. "Er is een bedrag voor", zegt wethouder Wim Bruggeman, die de start van de inloop opluisterde met zijn aanwezigheid. "De gemeente is er niets extra's aan kwijt." Volgens de wethouder is de inloop bedoeld om Dirks- landse jongeren een ontmoe tingsplek te bieden, "Er zijn wat hangplekken in het dorp en die kunnen voor over last zorgen. Dan kun je als gemeente zeggen: weg jullie. Maar die jongeren moeten vervolgens wel ergens naar toe. Je moet ze iets bieden. Dit is de plek waar ze elkaar kunnen ontmoeten." Brugge- man erkent dat er geen spra ke is van een groot hangjon gerenprobleem in Dirksland. "Dit is meer preventief" De doelgroep -jongeren van 12 tot 18 jaar - bestaat uit 350 tot 400 mensen. Daarvan kunnen er tussen de dertig en veertig inlopen op vrijdagavond. Jon gerenwerker Ben van Stijn weet niet precies hoeveel jongeren hij moet verwach ten. "We hebben niet hoog ingezet en gekozen voor een rustige start. We zullen ze ook moeten opzoeken om ze hier te krijgen." In de inloop, waar geen alcohol wordt geschon ken, zijn mogelijkheden om films te kijken, muziek te luisteren, te pokeren ("Heel populair op het moment"), achter een playstation plaats te nemen of gewoon te han gen. "De verdere invulling is aan de jongeren zelf', zegt Van Stijn. "Het is bijvoorbeeld ook mogelijk om de jongeren theater te bieden." Het jongerenwerk is ook in andere plaatsen op Goeree- Overflakkee actief geweest met voorzieningen als nu in Dirksland. "In Oude-Tonge trokken we elke week tachtig man. Een hele succesvolle soos, tot er klachten van de buren kwamen en we moes ten stoppen. Kijk, dit is een doelgroep waar niet iedereen op zit te wachten." De inloop in Dirksland is wekelijks open, op vrijdag avond van zeven tot tien uur. Het gebouwtje van de SVIK is te vinden aan de Philipshoof- jesweg, naast de Victoriahal. ■61- Verder zit hij stil in een hoekje op de bodem, en niet op een der stok jes, zoals Fransje zo graag zou willen. Hij *is in elk geval dankbaar dat de vogel niet meer wild door het kooitje vliegt. Vaders reaktie valt Fransje reusach tig mee. Blijkbaar vindt die zijn eigen liefde voor vogels in zijn jongste telg terug. Maar hij betwijfelt sterk dat het diertje in zijn nauwe gevangenis aar den zal. En de grootste moeilijkheid zal zijn het van het juiste voedsel te voorzien. In elk geval laat hij Frans je zijn schat behouden. Hij zegt dat zodra de grond wat zachter is, Fransje wormen moet gaan zoeken. Veertien dagen houdt de lijster het uit in zijn kleine wereld. Dan sterft hij. Zeker van heimwee naar de vrije ruimte. Fransje vindt hem 's morgens dood op zijn rug op de bodem van het kooitje liggen. Hij heeft zijn po tjes tot kleine roestige vuistjes dicht geknepen tegen zijn buikje. Fransje kan er haast niet van eten. Telkens ziet hij die oogjes, waar de vliezen nu als gesloten luikjes overheen liggen. Diep in zijn hart neemt hij het zijn vogel kwalijk hem verlaten te hebben. Hij heeft toch zo goed voor hem gezorgd. De vragen rijzen als paddestoelen op uit zijn verwarde gedachten. Lang zaam kauwend op een stukje brood vraagt hij: Poete, is die veugel noe in den emel? Niè, Fransje, veugels gaen nie nae den emel. Is 'n dan in d'elle? roept hij ver schrikt. Niènt, kind; veugels gaen nie nae den emel, en ok nie nae d'eue. Mae wae is 'n dan? Toen a Verplanke doad'egaen is, is 'n toch ok nae den emel egaen? Toen a Verplanke esturven is, korri- geert moeder hem. Bièsten gaen doad, mae mensen stur- ven. Mae je weet toch nog wè da'k je verteld ae da mensen een ziele aen? Verplanke z'n ziele is nae den emel egaen. Mae bièsten en veugels aen gin ziele. Daerom kunnen ze ok nie praten net as oans. Dat kan Fransje zich echter niet voorstellen. Tijdfens die twee weken heeft hij dat sierlijke, levende wezen tje zodanig als een persoonlijkheid beschouwd, dat hij zich niet kan indenken dat dit nu opeens tot niets is vergaan. Dat de katte geen ziel heeft, of, als die er een zou hebben, naar de hel zou moeten, zou hij best kunnen geloven, want die heeft zo gemeen naar zijn vogel zitten loeren, dat dat net goed zou zijn. Maar zijn prachtige vogel met de roestbruine, gespikkelde borst, die al bij voorbaat vleugels had om door de hemel te vliegen! Fransje zal hem in elk geval begraven. Hij zal er een klein kerkepitje voor maken, net als voor een mens. Als moeder zich eens vergist had... Zoals moeder het verprutste breiwerk van Wantje uittrekt en opnieuw opzet, zo herstelt april het vernietigde voor- jaarswerk waar februari zo ontijdig aan begonnen was. De oude olmen beginnen langzaamaan een tere slui er van jong groen om hun hoofden te weven. De muurbloemen richten zich nogmaals op en, als om de ver lopen tijd in te halen, breken ze hun albasten kruikjes open en laten hun liefelijk reukwerk in de tuin vloeien. Zelfs de madeliefjes, die Fransje heeft helpen planten, hebben de barre winter overleefd, dank zij de warme sneeuwdeken. Ze steken vrijpostig hun kleine poesekopjes van knopjes naar boven om te zien waar de zon naar toe gaat. Ook het winterkoren in de polder heeft het aan de sneeuw te danken dat het er nog is. De wind laat het zowaar al zachtglanzend in de zon deinen. Het land is opeens vol bedrijvigheid. Zware bruine en grijze paarden lopen knikkend lange donkere strepen te trekken over de drogende akkers. De aardappels moeten in de grond en het zaad van de zomergewassen even eens. Bram en Eine hebben weer vast werk. Ook Maria moet helpen met het poten van de aardappels. Over een poosje komen de suikerbieten op, die al gauw daarna gedund moeten worden. Vanaf die tijd zal er volop werk zijn tot diep in het najaar, als de suikerbieten gerooid moeten worden. Dan ligt er 's morgens vaak al een dun korstje ijs op hun vlezige blade ren. Moeder begint vrijer te ademen, want met die extra verdiensten zal ze de lange rekeningen van lieverlee uit de wereld kunnen helpen. Fransje heeft het eveneens druk. Hij heeft nu ook een stukje grond in het voortuintje. Maar niet dat van de grote jongens, hoewel hij daar wel om gevraagd heeft. Die konden er nog geen afstand van doen. Toen heeft moeder hem het lange, smalle stukje langs de muur onder het raam toege wezen. Dat heeft de breedte van een tuinhark en vergoedt in lengte wat het in wijdte te kort schiet. Maar er is één groot nadeel aan de ligging verbon den, want iedere morgen vindt Frans je het middengedeelte vlak onder het raam platgetrapt door degene die de blinden de avond te voren geslo ten heeft, of misschien ook wel door vader, die ze 's morgens opendoet. Fransje heeft -er ook madeliefjes in geplant. Maar die brengen een hoop werk met zich mee. Kees heeft gezegd dat hoe vaker je ze verplant, hoe mooier ze worden. Op de duur krijgen ze dan niet alleen dubbele bloemen, maar die worden op het laatst helemaal rood, net als de rand jes nu al zijn. Dan zijn ze veredeld tot kersouwsjes. Op dat reepje grond stond ook een bos Duitse irissen, die in deze streek schaeren-en-messen genoemd worden. Die behoren nu, mét de grond, rechtmatig aan Frans je toe. Daarom, als zulke nederige plantjes als madelieven door herhaal delijke verplanting veredeld kunnen worden, wat zullen dan die schaeren- enmessen wel een prachtige bloemen voortbrengen als Fransje ze maar vaak genoeg verplant. Hij heeft de vlezige knollen met de lange, witte, wormachtige wortels al wel vijf keer van plaats veranderd. Maar hij neemt het de plant erg kwalijk dat die niet dankbaarder is, en al zijn bladeren slap tegen de grond laat hangen. Terwijl hij, in gezelschap van Neeltje, druk aan het werk is, roept hij, met de handen om zijn mond, door de kier van het openstaande raam: Poete, kom es nae m'n tuuntje kieken! (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2008 | | pagina 6