Israels oorlogen (5) Brandweer in actie voor Brandwondenstichting Drijvend boothuis KNRM Ouddorp op zijn plaats Maandthema Gezondheidswijzer: Uitslagen Dam- en Schaakver. Ontspanning Tand- en mondzorg Eiü\nDEn.niEUW5 Eigenlijk heeft Israël vanaf het moment van zijn onafhankelijkheid geen rustig ogenblik gekend. Het land is nooit buiten gevaar. Oorlog en oorlogs dreiging zijn aan de orde van de dag. De tweede Intifada (2000 - 2005) De Israëlisch-Libanese oorlog (12 juli - 14 augustus 2006) Het eind is niet in zicht Hezbollah Syrië Iran Harnas Waar gaat het heen? Er is toekomst voor Israël PAGINA 6 VRIJDAG 15 FEBRUARI 2008 Entebbe. Op het vliegveld bij Tel Aviv werden Israëlische pelgrims neergeknald, bij de Olym pische spelen in München werden argeloze Israëlische sportbeoefenaars tijdens hun spel afgeslacht, in een school te Maalot werden onschuldige kinderen gegijzeld en dood geschoten, in Entebbe werden Israëlische vliegtuigpassagiers van andere reizigers afgezon derd en met de dood bedreigd, en deze voorbeelden zijn met vele andere uit te breiden. Desondanks zoeken regerings leiders, politieke commentato ren en theologische kopstuk ken allerlei stokken om Israël te slaan, om het als een lastige agressor aan te merken, terwijl het om niets anders dan om vrede en erkenning vraagt. Het conflict begon toen strij ders van de radicaal-sjiitische Hezbollah Israël binnendron gen en een Israëlische grens post aanvielen. Daarbij wer den drie Israëlische soldaten gedood en twee gevangenge nomen. Tegelijkertijd vuurde Hezbollah Katjoesja raket ten op dorpen en stadjes in Noord-Israël af. Militairen van het Israëlische leger deden een poging om de gevangen genomen militairen te bevrij den. Dat mislukte. Het kostte aan nog vijf soldaten het leven. Deze actie van Hezbollah werd door Israël opgevat als een oor logsdaad. Het zette onmiddel lijk de aanval in. Israël stelde Libanon aansprakelijk omdat Hezbollah deel uitmaakte van de Libanese regering en Liba non Hezbollah niet had ont wapend. Hezbollah werd in zijn activiteiten aangemoedigd en gesteund door de schur kenstaten Iran en Syrië, aarts vijanden van Israël. Nasrallah. Israëlische gevechtsvliegtuigen bombardeerden diverse stra tegische doelen, waaronder bruggen, toegangswegen en de internationale luchthaven van Beiroet. Ook vrachtwa gens die katjoesjaraketten ver voerden. Verder de kantoren van het Hezbollah-TV-station al-Manar, het hoofd-kwartier van Hezbollahleider Nasrallah en de sjiitische wijk van Bei roet 'Dahieh' waar zich veel Hezbollahstrijders ophielden. Hoewel Israël al het mogelijke deed om slachtoffers onder de burgerbevolking te voor komen, was dit niet te vermij den, omdat de Hezbollahstrij ders zich onder de bevolking schuilhielden. Zij opereerden vanuit scholen, ziekenhuizen en bewoonde gebieden. In het zuiden van Libanon drongen Israëlische tanks het Premier Obnert. Adolf HiÜer begroet Neville Chamberlain. land binnen. Toen Hezbollah raketten afvuurde op Haifa en daarbij negen mensen dood de die in een treinstation aan het werk waren, riep Israël de Libanese bevolking op uit Beiroet te_ vertrekken. Kort daarop begon het met een ver- geldingsaanval op die stad. Bij een van de luchtaanvallen trof Israël een bunker in Khyaina waarin zich VN-waarnemers schuilhielden. Daarbij vonden vier man de dood. Bij raketbeschietingen vanuit Hezbollahstellingen werden de Israëlische steden Naha- riya, Akko, Safad. Hazor. Rosh Pinna, Kiryat Shmona en Karmiel getroffen, evenals de dorpen Matat, Sasa, Peki'in, Beit Jann, Biria, Kabri, Gesher Haziv, Saar en Ben Ami. Er kwam zelfs een lange afstand- raket op Afula terecht. Een onbemand gevechtsvliegtuig van Hezbollah vuurde raket ten af op Israëlische mari neschepen. Eén schip raakte daarbij beschadigd. Hezbollah vuurde bijna 4000 raketten op Israël af Daardoor werden 36 personen gedood, 19 zwaar gewond en enkele honderden licht gewond. De aanval van Hezbollah op Israël, alsook de gijzeling van twee soldaten, werd internationaal vrijwel unaniem afgekeurd. President Bush van de Verenigde Staten vond dat Israël volop het recht had zich te verdedigen. De Europese Unie riep Israël op terughoudend te werk te gaan. Er waren ook Arabische lan den, zoals Saoedi-Ai-abië, Jor danië en Egypte, die de acties van Hezbollah - waarin ze de hand van Iran zagen - ver oordeelden. Zelfs de Libanese regering ontkende nadruk kelijk betrokken te zijn bij de tegen Israël gerichte activitei ten van Hezbollah. Premier Fouad Siniora van Libanon sprak de wens uit dat spoedig een staakt-het-vuren zou wor den bereikt, maar Israël bleef aandringen op de vrijlating van de twee militairen en het staken van de raketbeschietin gen. Al gauw werd Israël ver weten buiten proportioneel te werk te gaan. Ondertussen werd in de VN gewerkt aan een resolutie om de gewelddadigheden te stop pen. Israël was bereid zich uit de 30 km brede strook in Zuid- Libanon tot aan de Litanirivier terug te trekken, mits: 1. dit gebied door een VN- vredesmacht bezet en van Hezbollahstrijders gezui verd zou worden, 2. de overige HezboUah-strij- ders ontwapend zouden worden; 3. de raketaanvallen zouden stoppen; 4. de twee gegijzelde militai ren vrijgelaten zouden wor den en 5. er een embargo van de Vei ligheidsraad op de invoer van wapens zou komen. Hezbollah was bereid met het afvuren van raketten te stop pen als Israël Libanon zou ver laten, ook de Shebaa-farm. De Libanese regering verklaarde zich bereid 15.000 soldaten in Zuid-Libanon te stationeren om Hezbollah in toom te hou den. Uiteindelijk gaven beide partijen te kennen de vijande lijkheden te staken als ook de andere partij dat zou doen. De strijd had aan duizend Libane- zen en bijna 160 Israëliërs het leven gekost. De C^ommissie Winograd - genoemd naar rechter Eljahu Winograd, die in deze zaak de leiding heeft - stelde een onderzoek in naar de wij ze waarop Israël de oorlog gevoerd heeft. In een tussen tijds rapport werd scherpe kri tiek geuit op het optreden van premier Olmert, de inmiddels vervangen minister van Defen sie Amir Peretz en de reeds afgetreden stafchef van het Israëlische leger Dan Halutz. De tegenvallende resultaten bij deze strijd werden op conto van deze personen geschoven. In het definideve rapport dat eind januari 2008 verschenen is, kwam Olmert er veel beter af. Wel werd de strijd tegen Hezbollah een grote misluk king genoemd. Daardoor zag Olmert, die de oorlog met brede steun van de Israëlische bevolking begonnen was, zijn populariteit kelderen. Israëlische jongens worden telkens weer als student, tand arts, kok, bibliothecaris, ver pleger, postbode en chirurg uit hun werk gehaald om hun leven te wagen voor hun land. Dat zijn geen terroris ten die zich verheugen in het doden van onschuldige men sen, maar dat zijn mannen die bereid zijn hun leven te geven voor hun familie en hun land. Maar wat Israël - een landje van 5'/4 miljoen inwoners dat staat tegenover een overmacht van wel 250 miljoen Arabie ren - ook doet, het doet het altijd verkeerd. Politici manen Israël terughoudendheid te betrachten. De media laten geen kans onbenut om Israël de zwarte piet toe te spelen en de kerk - waar haalt ze, gelet op de geschiedenis, de moed vandaan? - spreekt zelfs over boycotten. Ook tijdens deze laatste oorlog werd Israël door beelden van vluchtelingen en puinhopen weer als de gruwe lijke agressor afgespiegeld. Minstens 95% van de beoogde doelen werd door Israëlische piloten geraakt. Over de 5% burgers die ze daarbij trof fen, stond de wereld op zijn kop, ook al was bekend dat de getroffen burgers raketten en guerrilla's herbergden. Politici en media moeten toch weten dat burgerslachtoffers in elke oorlog onvermijdelijk zijn, zeker als soldaten zich ver schuilen in woonwijken. Als zo'n woonwijk werd geraakt dan was dat een tragische, afschuwelijke misser, maar het was voor Hezbollah uit propa- gandaoogpunt een voltreffer. En ondertussen doemt van alle kanten het gevaar weer op. Israël wordt non-stop in zijn bestaan bedreigd. Het wordt geen vrede gegund en het staat er telkens weer alleen voor. De pohtiek die het voert, wordt veelal door anderen bepaald. Libanon krijgt voor de opgelo pen schade hulp van de V.N., Israël krijgt geen cent. Wat duidelijk is, Israël is er niet in geslaagd de bedreiging die er van Hezbollah uitgaat uit te schakelen. Dat is veront rustend. Temeer omdat zich boven het verdeelde Libanon donkere wolken samentrek ken. Na de dramatisch verlo pen oorlog tussen Hezbollah en Israël houdt Hezbollah Libanon in de wurggreep. In november gingen de Hezbol lah ministers uit de regering. Zij eisen dat premier Siniora opstapt en dat er een regering van nationale eenheid komt, met het recht van veto voor de sjiieten. Een paar weken daarna blokkeerden sjiieten het centrum van Beiroet met een immens tentenkamp. Dat tentenkamp verlamt het dage lijkse leven en betekent een enorme strop voor de econo mie. In november 2006 werd Pier re Gemayel, de minister van Industrie, vermoord. Sinds- Ehud Barak, Israels meest 'e soldaat. Neville Chamberlain. dien wordt Libanon getroffen door de ene bomaanslag na de andere. De meeste slachtof fers zijn politici en journalisten die tegen Syrische inmenging in de Libanese politiek zijn. Onder hen was ook de popu laire oud-premier Hariri. Het parlement is sinds novem ber niet meer bijeengeroepen door de sjiitische parlements voorzitter, Nabih Berri. Het verkiezen van een president moet keer op keer worden uit gesteld omdat de pro-westerse regering lijnrecht tegenover de pro-Syrische oppositie staat. Hezbollah is een staat binnen de staat, die via afstandsbe diening wordt geleid en gefi nancierd door Iran en Syrië. Hezbollah is bezig zich op een tweede ronde voor te berei den. Het radio- en televisiesta tion Al-Manar in Beiroet roept zijn aanhangers dagelijks op tot vernietiging van Israël. Nazrallah, de leider, bralt dat Hezbollah er klaar voor is. Eilkele maanden na de oorlog kondigde hij al triomfantelijk aan dat zijn wapenarsenaal weer helemaal op peil was. En in een interview met de TV-zender van Dubai ver klaarde hij dat hij over 20.000 raketten beschikt en in staat is om in een nieuwe oorlog 1000 tot 3000 raketten per dag op Israël af te vuren. Zowel bij de militaire dienst van Israël als bij de burgerlijke geheime dienst weet men dat de Hezbollah militie intensief bezig is met herbewapening. Bijna zonder pauzes komen, volgens brigadegeneraal Udi Dekel, wapenleveranties van uit Syrië Libanon binnen. Jumblatt, een Libanese par lementariër het weten dat de veiligheidsdiensten vrachtau to's wapens ongecontroleerd de Syrisch-Libanese grens laten passeren. En de Libane se regering en Unifil kunnen daar niets aan veranderen. De Hezbollahstrijders zijn goed opgeleide en modern uitgeruste soldaten die net als een gewoon leger opere ren, bewapend met moderne wapens, raketten, nachtzicht- en radarapparatuur, com puters, verrekijkers met een enorme reikwijdte, diverse technologieën, enz. Het gaat bij de Hezbollah niet om een grensgeschil met Isra el. Israël moet van de kaart. Hezbollah wordt daartoe aan gemoedigd door de Iraanse president Mahmoud Ahmadi- nejad, de moderne Hitler. Elke Israëliër moet dood. Hij roept openlijk op tot genocide. Ook Syrië, Hezbollah's vriend, heeft zijn Russische raketten op Israël gericht. Chemische en biologische wapens zijn volop voorhanden. Er gaat zowel van Iran als van Syrië een enorme bedreiging uit. Beide staten beschikken over raketten die Israël kunnen bereiken. De Syriërs hebben 200 raket ten van het type Scud-2 en 60 van het type Scud 3. Onbekend is het aantal Scud D-raketten, alle geleverd door Noord- Korea Dit laatste raket kan doelen op een afstand van 700 kilometer op enkele meters nauwkeurig raken. En Iran heeft Shibab-3 raket ten - eveneens afkomstig uit Noord Korea - voor de mid denlange afstand, die een reikwijdte hebben van 1300 kilometer. Iran dreigt herhaaldelijk Isra el met atoomwapens aan te vallen. Dat Iran zijn nucleaire programma voor vreedzame doeleinden gebruikt, gelooft niemand. Het is niet denk beeldig dat het de bom tegen Israël gebruiken zal. Israël moet verdwijnen. Een oproep onder de Iraanse studenten om zich aan te melden als zelf moordenaar leverde in eerste instantie vijftig vrijwilligers op. Als de Iraanse president AJimadinejad zegt dat hij Isra el wil vernietigen en zonder restrictie toegeeft dat hij kern wapens aan het ontwikkelen is. OUDDORP - Het is inmiddels al een poosje geleden dat de Brandwondenstichting op Ouddorp collecteerde, maar de organisatie' wil alsnog "de trouwe helpers in het zonnetje zetten". De Ouddorpse brandweer die al 15 jaar meehelpt, de jeugdbrandweer en de dames L. Roon-Tanis en M. Akershoek-Klepper die al 10 jaar collecteren. Zij kregen allemaal een oorkonde en een rekenmachine omdat de organisatie altijd een beroep op ze kunnen doen. President Bush jr. zegt Europa dat het allemaal zo'n vaart wel niet zal lopen. Dat zei Chamberlain in 1938 ook, nadat hij in München bij Hitler op bezoek geweest was. Eenjaar later stond de wereld in brand. Wie zijn geschiede nis vergeet, is gedoemd haar opnieuw te beleven. En dan is er in het zuiden ook nog de Hainas. Die beijvert zich een goed getraind leger op de been te brengen dat van moderne wapens is voorzien. De Israëlische formule: land voor vrede, is mislukt. Israël heeft na de ontruiming van de Gazastrook alleen maar ellende en raketten over zich heen gehaald. Scheepsladin gen springstoffen en wapens worden binnengesmokkeld. Wat staat Israël nog te wach ten? Iran, Syrië, Hezbollah en Harnas zijn uit op de ver nietiging van de Joodse staat en spannen daarin samen. De tekenen wijzen er haast wel voor honderd procent op dat er weer een oorlog komt. De vraag is alleen: Wanneer? Daarbij valt te vrezen dat het kruitvat Midden Oosten - en wellicht de hele wereld - bin nen afzienbare tijd in vuur en vlam zal staan. En toch, het komt goed met Israël. Het zou weliswaar door een diepe weg kunnen gaan, maar het komt goed! Wij zien het, gelet op alles wat er gebeurt, niet zitten, maar God laat Zich niet narekenen. Hij gaat vaak wegen die wij, nieti ge mensen, niet hebben voor zien. De Joden hebben Farao, Nebukadnezar, Haman, de kruistochten, de inquisitie en Hitler doorstaan. Ze zullen ook de uiterst moeilijke situ atie waarin ze zich nu bevin den, overleven. Er is toekomst voor Israël. Nu zijn er nog oorlogen, spanningen, bom aanslagen en terreurdaden. Er komt ook nog een tijd dat Jeruzalem van de heidenen niet-Joden) vertrapt zal wor den, maar er volgt een Godde lijk 'totdat'. Het is het 'totdat' waarover Paulus spreekt als hij zegt dat de verharding voor een deel over Israël gekomen is, totdat de volheid der heide nen zal zijn ingegaan. En alzo zal geheel Israël zalig worden (Romeinen 11:25 en 26)..De dag komt dat tien mannen de slip van een Joodse man zullen grijpen en zeggen: "Wij zullen met U gaan, want we hebben gehoord dat God met u is" (Zacharia 8:23). En bij die tien mannen zal vast wel een Ara bier zijn. En dan zal het voor lood en voor heiden zijn: Eén kudde en één herder (Johan nes 10:18). vH OUDDORP - Hieronder volgende uitslagen van de dam- en schaakwed strijden die maandag 11 februari zijn gespeeld: Dammers (ronde 21): mw. M. Appel-A. de Mik sr 1-1 J. v.d. Ouden-C. Mierop..AFG Schakers (ronde 20): Ab Boulassouak- Albert Schaefer0-1 Willem-Jan Tanis- Jan Vonk....1-0 Jan Verzijden- Reinier van der Wende ..0-1 Krijn van der Wende- Wim van GeelenV2-V2 Arie Baas-Peter DerrezO-I Wilko Breen- Piet Speelman1-0 Jaap Santifort- Bonne Faber'/a-'/z Eeuwit Santifort- Kareld'Hond0-1 Mehdi Potters- Willie Tanis-Koole1-0 Hans van Meenen- Johan Oomkes1-0 Dam- en schaakvereniging Ontspanning speelt elke maan dag avond in mfg. de Dorp- stienden te Ouddorp. Meer informatie over Ont spanning is te vinden op www. desvo.nl. Tandenpoetsen moet. Zo houdt u tanden, kie zen en tandvlees gezond. Maar poetsen alleen is niet genoeg. Ook het rei nigen van de ruimten tus sen uw tanden en kiezen met tandstokers of ragers is belangrijk. Zonder een goede mondverzorging kui|t u ontstoken tand vlees of gaatjes krijgen. De Gezondheidswijzer van de GGD Zuidhollandse Eilanden heeft een gratis informatiepakket samen gesteld over alles wat bij een goede mondverzor ging komt kijken. Gaatjes, oftewel tandcariës, worden veroorzaakt door bacteriën in de mond. Deze mondbacteriën vormen zuur uit suikers en andere koolhy draten (zoals in bijvoorbeeld pasta, aardappelen en brood). Dit zuur veroorzaakt tandca riës. Een ander probleem is tanderosie. Dit is slijtage van het tandglazuur door zuren uit eten en drinken (bijvoor beeld frisdrank) of uit de maag (braaksel). U kunt gaatjes en erosie voorkomen of beper ken: Poets twee keer per dag; Gebruik tandenstokers en flossdraad voor de ruimten tussen de tanden en kie zen; Snoep verstandig, eet een appel; Drink zo weinig mogelijk zuce dranken zgah fris drank en sinaasappelsap. Mensen die meer willen weten over het verzorgen van de mond en tanden kunnen een gratis informatiepakket opha len. In dit pakket zit informatie over flossen, het gebruik van tandenstokers, een poetsme- thode en fluoridegebruik. Het gratis informatiepakket is op te halen bij alle biblio theken op de Zuid-Hollandse Eilanden. Het pakket kan ook tijdens kantooruren tele fonisch aangevraagd worden bij de GGD via T (0181) 652 404 of worden opgehaald bij één van de vestigingen van de GGD voor deze regio is dit: Middelharnis, Sportlaan 5 (Openingstijden: maandag en vrijdag van 09.00 tot 12.00 uur en op woensdag van 13.30 tot 16.30 uur). De KNRM heeft het gereed gekomen boothuis geplaatst in de insteekhaven. Hierin zal de Griend worden geplaatst. Zodra de nieuwe snelle red- dingboot van het type Atlantic 75 (Hetzelfde type als de 'Neel- tje Struijs' voor het Haringvliet) er is, zal deze op de trailer wor den geplaatst. Het boothuis is door de KNRM zelf bekostigd, de nieuwe red- dingboot Atlantic 75 is weder om reeds geschonken door een trouwe privé donateur van de KNRM. Het boothuis, de voormalige 'Willemijntje' van station I.au- wersoog ligt nu in de insteek haven bij Ouddorp. Hier vandaan is gelijk een actie op de Grevelingen mogelijk. Het boothuis werd vanuit de oude haven door de Griend van station Ouddorp en de Neeltje Struijs van station Stellendam naar de ligplaats gesleept. Ook werd hiervoor gebruik gemaakt van de bij- boot 'Popey' van de Prinses Margriet. Foto W. Flohil KNRM

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2008 | | pagina 6