De uitbreiding van de Rotterdamse haven en haar tegenslag Cursus Bevrijdings pastoraat Een miljoen huurwoningen zijn slecht geïsoleerd Dat is slecht voor het klimaat en de portemonnee van huurders «UMieu niY^ WOONBOND Het weer van volgende week. Een vleugje lente dit weekeinde! Verzamelruilbeurs Papendrecht EIÜMlDEtl-flIEm/a De uitbreiding van de Rotterdamse haven en de voorbereidingen naar de bouw van Maasvlakte 2 vordert gestaag. Zeker is dat ook de Euromax Ter minal in de Yantzeehaven zienderogen haar vol- tooiing nadert. De Yantzeehaven is gelegen aan de Noordelijke kant van de Europahaven in de Europoort, waar de container terminal van Maersk (A.P.MuUer) en Saeland/ECT is gevestigd (Maas vlakte 1). Doet uw verhuurder te weinig aan energiebesparing? Meld uw huis aan op: www.meldpuntenergieverspiUing.nl WÊ JB Natuur PAGINA 4 VRIJDAG 8 FEBRUARI 2008 De westcirculatie met de zo kenmerkende wisselvallig heid zijn we voorlopig kwijt. Hogedruk komt aan zet en zal de neerslag voor langere tijd onderdrukken. Die neerslag was er nadrukkelijk afgelopen dinsdag avond, toen een aantal ongewoon zware (onweers)buien vanuit België overtrokken en vooral in Zuid-Nederland soms 25 niillimeter achterlieten. Op de Eilanden - aan de noordflank van het actieve weergebied - viel het erg mee met de regen en Dirks- land kwam op een povere 4 millimeter. Vrijdag en dit weekeinde zitten we aan de westzijde van een uitgestrekt hogedrukgebied dat helemaal doorloopt tot bij Moskou. De stroming ruimt meer naar zuid en daarmee wordt overdag niet alleen zachtere lucht mee genomen, maar ook drogere, zodat er in toenemende mate zon verwacht kan worden. De nachten kunnen bij de gratie van opklaringen wel flink afkoelen en nachtvorst blijft dan ook mogelijk op de Eilanden. Nachtvorst betekent (vanouds) eigenlijk vorst op tien centimeter boven de grond, maar de kans bestaat dat het ook op ooghoogte tot negatieve waarden komt in het tijdpad tot en met aanstaande dinsdagochtend. De mist die gedurende de nachten kan ontstaan, lost waarschijnlijk alweer vrij spoedig op in de ochtenden. Al met al krijgen we vrijdag, zaterdag en ook zondag waarschijnlijk een bijna lenteachtig beeld voorgescho teld. Met wat medewerking van de februarizon zou het mis schien wel een keer 11-12 graden kunnen worden op een enkele plaats en in de zon op een terrasje is het dan al prima toeven. Een uitstekend buitenweekeinde is het ook voor allerlei activiteiten. In de loop van volgende week zien we de luchtdruk stij gen in de Ijslandregio en later komt die hogedrukzone afzakken richting de Engelse sector, maar tegelijkertijd versterkt de anticycloon zich boven Scandinavië: een teken van grote stabiliteit in de atmosfeer. Vrijwel de hele volgende week houden we dan ook overwegend mooi weer met aan de grond een overwe gend oostelijke tot zuidoostelijke stroming. Vooral de dagtemperatuur kalft wat af begin komende week en de dubbele temperatuurcijfers zullen niet meer bereikbaar zijn. De luchtkwaliteit echter zal er niet beter op worden, gezien de aflandige aanvoer en de geringe doorstro- <ming in de onderste lagen van de atmosfeer, dus voor mensen met klachten van de luchtwegen helaas minder "''Voorspoedige tijden. weerman Mare Putto OUDE TONGE - Aan staande dinsdag 12 febru ari start op Goeree-Over- flakkee voor de tweede maal de cursus Bevrij dingspastoraat. Deze spe cifieke vorm van pastoraat gaat over hoe om te gaan met negatieve bindingen die in een mensenleven kunnen plaatsvinden. Verslaving, verdriet, trauma zijn veel voor komende ver schijnselen. Maar hoe gaan we daar als Christen mee om? Wat is de bijbelse fundering van bevrijdingspastoraat en kan een Christen ook last heb ben van negatieve bindingen? Gedurende zeven avonden wordt deze cinsus gegeven aan de Emmastraat 24a in Oude-Tonge. De cursus start om 19.30 uin-. Info en opgave: 0187-632515. "Eén van de aspecten van de geestelijke wereld is, dat het daar permanent oorlog is. Het is weliswaar een reeds (door Jezus) gewonnen oor log, maar de strijd tussen goed en kwaad gaat door. De strijd tussen het Licht en het duister. Tussen het Leven en de dood. Tussen vrijheid en slavernij. Tussen gezondheid en ziekte. Tussen sjaloom en oorlog. En ga zo maar door. God nodigt elk mens uit Hem te volgen nu en dan automatisch ook in de eeuwigheid. Satan verleidt elk mens om van God af te dwalen en zijn weg te bewandelen. Met ogen schijnlijk hele mooie en aan trekkelijke beloften probeert satan elk mens naar zich toe te trekken. In werkelijkheid zijn het hele sluwe, valse verlei dingen die mooi lijken, maar vroeg of laat de mens brengen in ziekte, ellende, ontevreden heid, verslaving, gebondenhe den en uiteindelijk de eeuwige dood. De meeste christenen geloven meer of minder wel in die gees telijke strijd. Maar als er spra ke is van demonische invloed in ons persoonlijk leven, dan zijn wij ons daar meestal niet van bewust. Misschien hebt u zelfs de neiging om er boos over te worden. Het idee, dat u last zou hebben van demonische invloed. De cursus Bevrijdingspasto raat laat u vanuit de bijbel zien wat de oplossingen zijn", aldus de organisatie. Gigantische containerkranen worden vanuit C^hina aange voerd en op het terrein van de "Euromax" op de rails gezet, om daar ter plaatse dienst te gaan doen. Het zal ook zeker niet lang meer dinen voordat de zeeschepen de containers komen laden en lossen. Het Chinese zware ladingschip Zhen Hua 10, 244 meter lang, lag op donderdag 1 februari jl. op de Ankerplaats vlakbij het begin van de Eurogeul voor anker (ter hoogte van Boei West 5) en wachtte daar tot dat de loods zou arriveren en dit schip, geladen met 5 grote containerkranen, naar binnen zou kunnen varen. Een aan tal kranen zou de Euromax Terminal dan weer rijker zijn. De weersverwachting voor de aankomende nacht was niet verontrustend. Er zou een ste vige bries kunnen ontstaan, doch niet van dien aard dat, net als 55 jaar geleden, een zeer zware storm werd ver wacht met extra hoogwater. Het was gelukkig ook geen springtij! Li zult het ongetwijfeld heb ben vernomen dat de weers voorspellingen niet altijd uitkomen zoals we ze krijgen voorgeschoteld en zo ook op de bewuste avond van I febru ari jl. 's Avonds stond er om 21.00 uur nog weinig wind en was het betrekkelijk rustig, maar twee uur later was het windkracht 8 tot 9 en te mid dernacht zelfs met uitschieters naar 10! Van een rustige zee werd het buiten één kokende massa van water en golven. De Zhen Hua 10 lag nog voor anker op de Ankerplaats en de gollhoogte werd zo'n 6 tot 7 meter gemeten. Het anker ging 'krabben' (hield niet meer) en het schip verdaagde richting de Maasvlakte, ter hoogte van de 'Shifter', het vuile water bassin. Het doet mij denken aan de bizaire ramp met de Nederlandse Chemicaliëntan* ker Maassluis, die op 15 febru ari 1989 bij Skikda is vergaan en waarbij 27 van de 29 opva renden het leven verloren. ()p het aller onverwachts kwam een zeer zware storm opzet ten en met had geen tijd meer om de machinekamer klaar te maken en het anker binnen te halen en weg te varen ver van de havenmond van Skik da vandaan. Het schip sloeg toen ook van haar ankers en strandde op de basaltkeien van de havenmond en verging. Dit werd één van de grootste ram pen in de geschiedenis van de Ned-Lloyd rederij (we schre ven daar al eerder over). Zo ook nu sloeg dit schip van haar ankers en strandde door de storm, bij extra hoogwater, op het strand van de Maas vlakte nabij de Slufter. Het werd de bergers heel moeilijk gemaakt om dit schip te ber gen, omdat dit schip wegens haar bijzondere lading (5 gro te containerkranen) zo gebal last is dat het niet topzwaar wordt en de deklast van het schip alsnog in zee zou vallen. Wederom zou dit voor de bergers van Smit een zeer moeilijke klus worden, met veel risico's daaraan verbon den zijn en waar vakkennis voor nodig is. Het is tenslotte niet domweg sleuren aan een gestrande boot, want de scha de die men dan kan toebren gen aan milieu en lading kun nen dan een veelvoud worden van waar nu al sprake van is. Op zondagmiddag 3 febru ari werd bij hoogwater om 13.00 uur een eerste poging ondernomen om het schip vlot te trekken. Dit gebeuren vond plaats met de sleepboten Fairplay 21 (gecharterd door Smit, 4500 pk), de RT Magie van Kotug (6300 pk) en de Smit Humber van Smit (4900 pk). Zie ook de foto's die mijn vriend Rik van der Ent, onder dankzegging voor dit artikel in het Eilanden Nieuws, heeft gemaakt. De gehele zwaartekracht aan gaande het aantal PK's werd echter te licht bevonden en de Zhen Hua 10 bleef onbe wogen op het strand van de Maasvlakte zitten. De meeste zorgen hadden de bergers om het behoud van de lading, de 5 enorm grote containerkra nen! Je moet er toch niet aan denken dat dit hele gevaarte onstabiel zou worden en de kranen in zee zouden storten. Men moest met beleid te werk gaan! Maandagnacht om 01.30 uur werd bij hoog water een tweede poging ondernomen en ook deze liep op niets uit. Het schip bleef muurvast op het strand zitten. Een derde poging zou door de sleepboten ondernomen worden op maandagmiddag om 14.00 uur. Wanneer men weet dal het tijdens-de storm zo'n 2 meter verhoging van het water was en er een golf hoogte werd gemeten van zo'n 8 meter (windkracht 10), zo werd het schip naar het strand geblazen en nu lostrekken met een zuidoosten wind met het water meer dan twee meter lager dan het normale hoog water en met een golfhoogte van minder dan 2 meter, mijn lezers, je trekt de bolders van dek! En dat gebeurde dan ook. Drie sterke sleepboten, allen vast gemaakt op het achter schip, met een totaal vermogen van bijna 16000 pk met daar bij de sterke zeesleepboot Janus. Deze zeesleepboot werd vorig jaar nieuw in gebruik genomen bij de Duitse rederij Harms, een zusterbedrijf van Smit, en is net zo sterk als de drie kustsleepbo- teti in dit artikel genoemd, en wel 17000 pk. Deze sleepboot werd aan de voorzijde vastge maakt. Zij zouden samen bij hoogwater het nogmaals pro beren. Er kwam beweging in de vastgelopen vrachtvaarder, maar inmiddels ging het alweer naar 'laagwater' toe en had het geen zin meer om door te gaan. Het werd wachten tot het vol gende hoogwateren, midder nacht van 4 op 5 februari. De sleepboten hadden vast gemaakt en lagen standby om te trekken met een totaal ver mogen van 33.000 pk. Ook de havenautoriteiten hiel den de stroomsnelheid en de waterstand nauwkeiuig in de gaten. Om 01.00 uur trok ken de sleepboten de Zhen Hua 10 van het strand van de Maasvlakte af en in de vroege morgen meerden zij het schip af bij de Euromax in de Yant zeehaven en zal het schip in gereedheid worden gebracht om haar behouden lading te lossen. Schiedam, Maarten Bezuijen NEDERLANDSE Gratis advertentie PAPENDRECHT- Op zaterdag 16 februari wordt er een grote verzamel-ruilbeurs in Papendrecht gehou den. De beurs wordt georganiseerd de vereniging 'De verzamelaars van de Drecht- Merwestreek en vindt plaats in 'De Palm", v.d. Palmstraat 3 te Papen drecht. Men kan hier alles soorten en variëteiten verzamel- materiaal aantreffen (geen treinen). De standhou ders zorgen voor een uitstalling van onder andere postzegels, clips, brieven, speldjes, munten, ansicht kaarten, curiosa, flippo's, smurfens, (strip)boeken, telefoonkaarten, eierdopjes, Diddl, koningshuis, oud speelgoed, miniatuurauto's, pennen, lucifermerken, enz. Tevens zijn er veel euromunten. De entree is gratis en er is.ruimte parkeergelegen heid aanwezig. Nadere info en tafelreserveri'ng; 010- 5216731. E-mail: drecht.merwestreektati.sralimail.nl

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2008 | | pagina 4