Scholen hielden flessenactie voor vakantie bewoners Samaritaan Gesprek tussen gemeente en burgers smaakt naar meer Waer voor je (reis)geld...? Agrobiodiversiteit beter benutten voor duurzame landbouw Scrapbooking Praiseavond Exalt Schaakver. De Zwarte Pion Ouderen- middag PCOB over nieuwe verkeersregels Ouweneel over 'Wet en genade' Eerste maandelijkse themabijeenkomst gemeenteraad Dirk^land EIIJMlD^f1.rilEIJW5 Taart Op zun Oudurps èschreeve Cement Regiotaxi Eén gemeente Bihliohus Starterslening PAGINA 10 VRIJDAG 8 FEBRUARI 2008 Groep 5b van de Bosmchool met juf Willeke Venoijs en in het midden juffrotiw De Keizer die de taart overhandigde. MIDDELHARNIS - Dins dagmiddag was er een klein feestje voor klas 5b van de Bosseschool in Middelharnis. De school had samen met de J.C. van Gentschool meegedaan aan een flessenactie waarvan de opbrengst bestemd is voor een bijdrage aan de vakan tie van bewoners van De Samaritaan. Door Adri van der Laan De onlangs gehouden flessen actie door de Bosseschool en de J.C. van Gentschool is een succes geworden. De kinderen zamelden lege flessen in om ze daarna in te leveren. Het hier door ontvangen statiegeld was bestemd voor een bijdrage in de reiskosten van een aantal bewoners van De Samaritaan die dit jaar een vakantiereisje zullen houden met het schip de Topaze. Het bleek dat de kinderen van beide scholen heel erg hun best hadden gedaan om zoveel mogelijk flessen in te zamelen. In totaal haalden de scholen maar liefst 2.591 lege flessen op. Een aantal dat goed is voor 831Bij dit bedrag zit ook de waarde van de statiegeldbon nen die men later kon inleve ren bij de supermarkten. Eén klas van de scholen had zich wel bijzonder ingespannen tijdens de flessenactie. Groep 5b van de Bosseschool had maar liefst 253 flessen opge haald en de kinderen waren met dit resultaat de 'beste' van alle klassen. De afdeling Vluchtburg van de zorginstelling was heel blij met het behaalde bedrag en wilde dan ook graag iets terug doen. Dinsdagmiddag bezochten Mariëlle Bakelaar en Annelien Drooger van De Vluchtburg in gezelschap van één van de bewoners van de afdeling, mevrouw De Keizer van der SHk, de winnende groep 5b van de Bosseschool. Toen mevrouw De Keizer tus sen de kinderen plaatsnam, was dat voor haar weer een vertrouwde plaats. Als juf frouw De Keizer is ze vele jaren onderwijzeres geweest op de Groen van Prinsterer- school en de School met de Bijbek Mevrouw De Keizer was niet met lege handen naar de Bosseschool gekomen want Foto: Adn van der Lami voor de kinderen van de win nende klas was er een prachti ge en lekkere taart, waarop het vakantieschip was afgebeeld en de dankwoorden 'Bedankt voor jullie inzet. Fantastisch!' In de klas werd natuurlijk de taart aangesneden en de kin deren hebben deze zich goed laten smaken. De mensen van De Vluchtburg zijn de kinderen van de beide scholen heel dankbaar. "Met dit bedrag hebben we de kos ten voor de vakantie flink naar beneden kunnen brengen voor de bewoners". Naast de scholen wordt ook dank gezegd aan de Plus markt, waar alle lege flessen konden worden ingeleverd, en aan bakkerij Koese, die de taart sponsorde. Nae de fieestdaegen in de lange jannewaorimaend heit iederieen wel us un plan in zun hoeod om uut te vliegen! Zoeo oak wiele. In dat plan bestong uut un daegje mit dun trein naer Apeldoorn. Omdat we dêêr vrienden hewwe weune wêêr we al zoeo'n veertug jaer mit omme góó, leek uus dat wel aerdug. Hut plan was ontstóó deur un reclameactie van hut Kruut- vat die in oktober vurlee jaere treinkaertjes voor 10 per persoon vurkocht. Ik docht: Ik koape ur alvast mar twiee, ieer hut 27 jannewaori 2008 is hew we we die wel al gebruukt. Hut gaf niejt wéér of dat je naer toe gieng. Al was hut van Gronin gen naer Maastricht v.v. Dur was eigeluk ieen naedieel an: je mocht ze allieene in hut weck ende gebruuke. Dur was nog steeds niks van èkomme om urt kêêr weig te góón, zooedat de leste weeke int zicht kwam dat die Kruutvat-kaertjes nog geldug waere. We zeije teegen mekaore: "'t is noe of noeojt we góo un zaeterdag". Op de computer hao mun bie 9292 reisadvies ekeeke hoe we moste reize in hoe laete we dur zouwe kunne weeze, ijs in weeder die nende. We besloote om mit de auto naer Rotterdam te góón in die dan bie Arina van uus neer te zetten, vurvolgens mit un bus naer hut Centraal Sta tion te góón. Om vurvolgens om 09.28 uur in dun trein naer Utrecht te steppen, dêêr ooversteppe in un trein die via Amersfoort naer Apeldoorn zou góó. We konne dan om un uure of elleve in Apeldoorn weeze, wêêr we dan deur uuze vrienden opèhaeld zouwe woore. Mar op hut Centraal Station in Rotterdam bleek dat alles wat we uut de computer an informaosie èheald hao deur wearkzaemheeden an hut spoor tussen Gouda in Utrecht niejt te kloppen! An un vrouwe van de NS die bie un infobalie zat vroegen we hoe of hut ieen in aore geregeld was. Ze zei: U kunt het beste via Schiphol gaan, de trein naar Schiphol gaat van spoor 9 om 9.35 uur. Ik wens u een goede reis." Noe ja, wat doeje dan as je zoeo'n advies kriegt? Naer spoor 9, dun trein van uut Vlissingen kwam redeluk op tied, mar zat al goewd vol. Mit Zieewen, Braebanders in Dor- tenaeren, wêêr van de mieeste oak de Kruutvatkaertjes an hut vurzulveren waere. Diis kon ik toet an Leiden genoe gen neeme mit un stöó-plekke. Gerda hao nog gelok want dur was een man die zei: As ur un vrouwe is die ouwer is dan ik, die mag dan op njen plekke zitte. In jawel Gerda was 10 jaer ouwer, dus kreeg ze zun plekke. Noe ja, dat is wel un unicum want teegenwoordug bluuve de kinders in jongelui geweun zitte as ur ouwere in hut openbaer vurvoer stóó. Op Schiphol annèkomme mos- te we ooversteppe in un trein naer Hilversum, wachttied 24 menuten. Wiele naer booven. Dan weet weet je niejt wat je ziet wannéér je dur nog noeojt èweesd bint voor de vurtrek- hal van de vliegtuugen. 't Is ur net un groeot winkelcentrum, leerst mar un bakkie koffie, want we waere per slot van reekening om zevenuure oak al opèstóó. Naer beneden voor dun trein die uus dan naer Hilversum zou brienge. Toe mun op hut perron stonge wiere we gere geld èwaerschoewd deur de omroepster dat je je begaosie niejt onbehieerd most laete stóó, in dat ur zakkerollers rondliepe. In Hilversum moste we dan wêêr ooversteppe in un trein naer Amersfoort, weer we un groeot half uure op moste wachte. In dêêr- kwam een trein die uus in Amersfoort zou ofleevere. Ongerweege vlak voor Baarn stopt dien trein in hoeore we deur de luidspree- ker zeage: "We staan hier even stil omdat de trein geschouwd moet worden". We zagge de conducteur langs dun trein loape in nae un menute of tiene gienge we wêêr vaorder naer Amersfoort. Of dat ze nog wat an dun trein èzieje hewwe wier niejt vurteld. In Amersfoort zat hut dan eindeluk mee want dun trein naer Enschede die in Apeldoorn zou stoppe stong an de aore kant van hut per ron. Dat was insteppe in rieje. Amersfoort-Apeldoorn in ieene ruk zoeodat we om half ieene in Apeldoorn ankwamme. Ongerweege hao mun mekao re wel al opèbeld, want ja hur- lie wisten oak niejt beeter of dat we om un uur of elleve zouwe komme. Want uuteindeluk hewwen we mêêr onbekende meansen in hut openbaer vur voer èzieje in èsprooke, in lan ger ongerweege èweesd dan dat we mit uuze vrienden Rita in Nico binne bie-èpraet. We zeije dan oak bie hut ofscheid nemen: "M'n hewwe in diejn korte tied toch nog alles ofgehandeld! Koffie en thee mit wat erbie gedronke. De lunch gebruukt mit un overheerlijke kop eigegemae- kte groewntesoep". Zoeo was hut daegje naer Apeldoorn mar un middugje èwoore. Noe ja, we hao mekaore dan toch wêêr uus èzieje in èsprooke. De terugreize ging wel wat vlotter. In de trein naer Amers foort sprakke we un echtpaer dat naer Gouda most. Die zeije: 'Je moet toch over Utrecht gaan en dan met de bussen die de spoorwegen hebben inge zet naar Gouda. En vervolgens met de trein weer verder naar Rotterdam CS reizen". Die raed van die means- sen hewwe toe opèvolgd. In Amersfoort ooversteppe in un trein naer Utrecht, op hut Jaerbeursplein in de toering- kars die uus op un hieel com- fortaobele meniere naer Gou da brochte, wêêr de trein in (un Sprinter), die klaer stong om uus naer Rotterdam CS te briengen. In Rotterdam an èkomme was de reistied mar ruum anderhalf uure. Dus (om mar us mit Antoinette Hertsenberg van Tros Radar te spreeken) vurdient die vrouwe van de NS info, die uus 's och- ends op hut vurkieerde bieen zettende un hieele kouwe does! Ieen dieng stóót vast: we hewwe die zaeterdag 26 janne waori 2008 wel aerdug wat van Nederland èzieje, want dèèr hao mun echt niet op èreekend toe men 's ochends om zeven uur opstonge. Dus of dit noe echt waer voor uus (reis-)geld was.Tja, deer bin de menin gen over verdeeld! Hellevoewtsluus, jannewaori 2008 De groewten van Job Gerda Padmos OUDE-TONGE - De Stich ting Welzijnswerk Oostflakkee organiseert op donderdagmor gen 21 februari en 6 maart van 9.00 uur tot 11.00 uur een workshop 'scrapbooking', waar u kunt leren op een deco ratieve- en creatieve manier uw foto's in te plakken. De workshop wordt gegeven door Samantha van der Wolf De kosten zijn 5,50 per keer inclusief 4 scrapvellen en kof fie of thee. Wilt u een schaar, mesje, potlood, Uniaal, en 6 tot 8 foto's meebrengen. Een snij- matje is ook handig. De workshop wordt gehouden in het Infocentrum, Bernhard- straat 27 in Oude Tonge en is voor iedereen toegankelijk. Aanmelden kan tot 18 februari bij de SWO, tel: 641344 of via e-mail tsr(5)s-w-o.nl onder ver melding van uw naam, adres en telefoonnummer. OUDDORP - Zaterdag 9 februari houdt praiseband Exalt weer haar jaarlijks prai seavond. Ditmaal is er geko zen voor het thema: 'All-in!' Ook ouderen zijn welkom. De avond wordt gehouden in de Gereformeerde Kerk te Oud- dorp, Dorpstienden 15. De aanvang is om 20.00 uur, de zaal is open om 19.30 uur. MIDDELHARNIS - Overzicht voor ronde 18 in de huishou delijke competitie, gespeeld op 4 februari jl. Mourik - Visser1-0 Verolme - MoedtV2-V2 Struik (2) - A. Tieleman 0-1 Peeman - Van der StaaijO-1 Boeter (2) - Becker (3'/a-'/a Smit (3) - W. Tieleman (3). 1-0 De Jager (2) - Meiaard (2). 1-0 De Haan (2) - Loosjes (2)1-0 Neleman (2) - V.d. Waal (2) O-I Lesuis (3) - Markwat (3)V-i-Vi Noordijk (3) - Vis (2)V2-V2 Van der Velde (3) - Mulder (2)l-O Van Huizen (3) - Wolters(3)i.q MIDDELHARNIS - De afge lopen tien jaar zijn sommige verkeerssituaties veranderd en zijn er nieuwe regels bij gekomen. En ook in de loop van 2008 zullen er weer regels veranderen. Veel verkeers- deelnemers - en met name ouderen - hebben hier moeite mee. De protestants christelij ke ouderenbond PCOB houdt daarom een bijeenkomst om de verkeerskennis op te fris sen. Tijdens een bijeenkomst op maandagmiddag 18 febru ari a.s, zal de heer P.Leroy spreken over de nieuwe ver keersregels. De middag, die om 14.00 uur begint, wordt gehouden in verenigingsge- liouw De Hoeksteen aan de Ring te Middelharnis. Met het oog op het thema hoopt de PCOB weer vele leden - zowel voetgangers, als bestuurders - te ontmoeten. Belangstellenden voor de acti viteiten van de PCOB zijn har telijk welkom. Voor meer infor matie over de afdeling Goeree- Overflakkee van de PCOB kan worden gebeld naar 0187 484381. Zie voor alle landelijke activiteiten van de PCOB web site www.pcob.nl. DEN HAAG - Houtwal- len en sloten kunnen het gebruik van gewasbescher mingsmiddelen terug dringen. Een gevarieerd bodemleven heeft een gun stige invloed op bodem vruchtbaarheid. Dit zijn enkele voorbeelden van een betere benutting van de biologische diversiteit. Hierdoor wordt de land bouw minder afhankelijk van inbreng van buitenaf zoals gewasbeschermings middelen en kunstmest. Een betere benutting van agrobiodiversiteit is daar om de sleutel tot een meer duurzame landbouw. Dit staat in het rapport 'Agro biodiversiteit, kansen voor een duurzame landbouw' over onderzoek dat Wageningen UR in opdracht van het minis terie van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit (LNV) heeft gedaan. Bij deze agrobi odiversiteit gaat het om drie samenhangende onderdelen: - het erfelijk materiaal van dieren, planten en micro organismen, - de organismen en processen die de zogenaamde ecosy steemdiensten (zoals ziek- teuering en bodemvrucht baarheid) leveren voor de landbouwproductie de biologische en land schappelijke elementen die bestaan dankzij de land bouw. Wobiodiversiteit kan betrek king hebben op een enkele akker, maar ook op de hele regio. Strategieën voor het optimaal benutten van agrobiodiversiteit moeten dus verder reiken dan het boerenbedrijf alleen. Het ministerie van LNV heeft aan Wageningen UR gevraagd om onderzoek te doen aan de hand van drie vragen: - kunnen landschappelijke maatregelen op bedrijfsni veau bijdragen aan plaagbe- heersing; - helpt bodembiodiversiteit bij het weren van ziektes en het bevorderen van de bodemvruchtbaarheid; - hoe zijn boven- en onder grondse biodiversiteit met elkaar verbonden? Het rapport bevat resulta ten van vier jaar onderzoek. Er komen onderwerpen aan de orde als de mogelijkheden van groenblauwe dooradering (zoals houtwallen en sloten) bij plaagonderdrukking en de invloed van bodemkwaliteit op het weren van ziektes. De resultaten zijn zo veel mogelijk vertaald naar bruikbare maatre gelen voor agrarische onderne mers ten behoeve van een duur zame voedselproductie, zoals aanbevelingen voor de rotatie en aanleg van bloemstroken. Voor het rapport 'Agrobio diversiteit, kansen voor een duurzame landbouw' zie www. minlnv.nl. SOMMELSDIJK - Woensdag 13 februari hoopt de bijbelie- raar dr. Willem Ouweneel zijn lezingencyclus in Sommelsdijk weer te vervolgen. Deze keer handelt zijn lezing over 'Wet en genade'. Belangstellenden zijn van harte welkom in Het Prieel van De Staver. De zaal is open om 19.30 uur en de avond begint om 20.00 uur De toegang is gratis, maar er wordt wel een collecte gehouden ter bestrijding van de onkosten. Na afloop zijn er cd's van deze en andere lezingen te koop. HERKINGEN - Wat kun je allemaal over de Regio nale Agenda Samenleving (RAS) vertellen? Heel wat, zo bleek dinsdagavond in verenigingsgebouw Ons Huis in Herkingen. Daar hield de gemeenteraad van Dirksland de eerste thema bijeenkomst. Aan de oproep 'Praat mee!' hadden aardig wat mensen gehoor gege ven. Bovendien kwam de interactie tussen gemeente (gemeenteraadsleden, col legeleden en ambtenaren) en dorpsraadsleden, leden van de WMO-adviesraad en andere belangstellenden redelijk van de grond. Door Kees van Rixoort Het nieuwe fenomeen van the mabijeenkomsten vloeit voort uit de nieuwe vergaderwijze van de Dirkslandse gemeente raad, die begin dit jaar van start ging. De raad vergadert twee keer per maand - een infor matieve/opiniërende vergade ring en een besluitvormende vergadering - en houdt één themabijeenkomst. Dit laatste om over een bepaald thema in contact te komen met burgers en hun mening te horen. "Dit is een nieuwe stap in een pro ces dat erop gericht is om de betrokkenheid tussen gemeen te en burgers te vergroten, om het gesprek te zoeken in de gemeenschap", trapte burge meester Stoop ifi Herkingen af Wat volgde was een enigszins overladen programma met inleidingen, vragen, meningen en discussies over de RAS en de financiële ondersteuning van starters op de woning markt. De RAS - voor wie het nog niet weet - is een uitvoe ringsprogramma dat bedoeld is om het cement in de samen leving of sociale infrastructuiir te verbeteren. De provincie Zuid-Holland heeft daar geld voor beschikbaar gesteld en de vier gemeenten op Goeree- Overflakkee hebben, op aan dringen van diezelfde provin cie, de handen ineen geslagen om de RAS in te vullen. De zes thema's van de eilande- lijke RAS zijn wonen, welzijn, zorg, collectief vraagafhanke lijk vervoer, de Wet Maatschap pelijke Ondersteuning (WMO), het jeugdbeleid, volksgezond heid en cultuurontwikkeling. Elk thema is voorzien van een aantal prestaties. De RAS geldt voor de jaren 2006-2008 en elk jaar ontvangt Goeree-Overflak- kee 300.000 euro. "Daar kun je aardig wat mee doen", meldde ambtenaar Henk van Oosten brugge. "Het lijkt erop dat w« niet alles hoeven uit te geven om de hele RAS te realiseren." Van Oostenbrugge zei dat dit ook een zorg was van gedepu teerde Van de Vondervoort, zij het de enige zorg, want over de RAS-prestaties op Goeree- Overflakkee zou zij zich tijdens een onlangs gehouden evalu atie zeer positief hebben uitge laten. Van Oostenbrugge en zijn collega Baijens namen de zes thema's vervolgens een voor een door. Zo kregen de opge komen burgers te horen dat er een zorgloket komt naast het gemeentehuis en wijk- steunpunten in Melissant (Vol- lenhoven) en Herkingen (De Lignie), waar de inwoners van deze kernen terecht kunnen met vragen en aanvragen voor onder meer WMO-verstrek- kingen. "De ambitie is om hier ook voor andere zorgaanbie ders te berniddelen." Een al gereahseerd RAS-thema is het collectief vraagafhanke lijk vervoer, ofwel de Regio taxi, die begin vorig jaar ging rijden. Het gaat om een vorm van aanvullend openbaar ver voer voor mensen met een medische beperking. Een eer ste evaluatie leert dat er min der mensen van de Regiotaxi gebruik maken dan vooraf was ingeschat. Met uitvoerder Connexxion, die voor het 'nor male' openbaar vervoer van het eiland verdreven is door Arriva, is de afspraak gemaakt dat de klachtenregeling verbe tert en dat de telefoon sneller wordt opgenomen. Volgens PvdA-raadslid Van der Vlugt is het tegenvallende gebruik van de Regiotaxi te wijten aan de ondermaatse informatievoor ziening. "De toegezegde infor matieavonden in de kernen zijn nooit gekomenDe voorlichting is niet goed geweest." Verbete ring lijkt aanstaande, was op te maken uit de woorden van ambtenaar Baijens. SGP-raads- lid Ju deed de suggestie om de klachtenregeling te verbe teren door deze te laten lopen via het zorgloket (en niet meer via Connexxion). De sugges tie wordt meegenomen in het overleg over het vervolg van de huidige Regiotaxiovereen- komst. Iemand in de zaal wilde welen waarom deze vorm van aanvullend openbaar vervoer niet kan worden gebruikt door scholieren en studenten. "Wil je van Herkingen naar Brielle, dan ben je nu erg lang onder weg", verklaarde hij zijn vraag. "Weet je hoe lang het duurt om van Herkingen naar Dirks land te komen", zei een ander. "Vijftig minuten! Je kunt beter gaan lopen." De eilandelijke WMO-ad viesraad, opgevoerd als een vorm van burgerparticipatie, schijnt de enige in zijn soort te zijn die meerdere gemeen ten van advies dient. "Er is iets moois neergezet voor het hele eiland", aldus Van Oos- tenbriigge. "Zo heb je unifor miteit en duidelijkheid. We zullen nog veel plezier gaan beleven aan de WMO-advies raad. Ze geven goede adviezen en de contacten zijn de laatste tijd verbeterd", refereerde de ambtenaar aan de grotendeels communicatieve hobbels in het aanlooptraject. "Een geslaagd onderdeel van de RAS." Mensen in Ons Huis had den wat moeite de betekenis en reikwijdte te doorgronden van de nog op te zetten Brede Organisatie Maatschappelijke Ondersteuning, om spreektijd te winnen BOMO genoemd. "Ik snap er helemaal niets van", riep iemand uit. Na de uitleg van Baijens volgde een sceptisch "Ik ben benieuwd". Nadat de Dirkslandse amb tenaren wederom een thema niet eilandelijke aspiraties voor het voetlicht brachten - het samenvoegen van de nu over vier gemeenten versnipperde uitvoering van de leerplicht wet - kwam vanuit de zaal de verzuchting dat "alles richting één gemeente Goeree-Over- flakkee" wijst. "Als je vijf din gen samen doet, waarom zou je die andere twintig dan ook niet samen doen?" Wethouder Bruggeman (ChristenUnie) antwoordde dat het zou kun nen en dat de gemeenteraad van Dirksland een helder standpunt heeft ingenomen. CDA-raadslid Sandee: "Het zou kunnen, maar het hoeft niet." Burgemeester Stoop, die de eerste bijeenkomst fungeer de als ceremoniemeester en dat zeker niet zonder flair deed, kondigde een aparte thema avond aan over dit thema. Dat de verzuchtende spreker niet helemaal ongelijk had, bleek uit het volgende RAS-on- derwerp: het samenvoegen van alle eilandelijke peuterspeelza len in één centrale, professio nele organisatie. PvdA-raadslid Keuker zei bang te zijn voor prijsverhogingen. "Het gaat de ouders geld kosten. Een directeur kost geld." Van Oos tenbrugge reageerde met het uitspreken van de verwachting dat de ouderbijdrage hoog uit "een euro of anderhalve euro" zal stijgen. Een andere angst van Keuker - dat peu terspeelzalen in kleine kernen met weinig klandizie zomaar gesloten zouden kunnen wor den - pareerde hij met de uit spraak dat de gemeenteraad de ondergrens bepaalt. Het Geheim van Goeree-Over- flakkee, het verslavingspre ventieproject dat al eenjaar of vijf loopt en een onderdeel is van de RAS, kan een 'export product' worden. Van Oos tenbrugge meldde namelijk dat de aanpak resultaat ople vert en dat andere gemeen ten 'jaloers" naar het eiland kijken. "Op Voorne-Putten- Rozenburg en in de Hoeksche Waard trachten ze onze aanpak te kopiëren." Als het aan wethouder Brugge- man ligt zal de volgende RAS in ieder geval prioriteit geven aan jeugd en cultuur. De rest was het met hem eens, al wilde iemand ook de bibliobus als kernpunt in het nieuwe pro gramma opvoeren. De finan ciering van deze voorziening - door de provincie - loopt eind 2008 af Bruggeman zei dat er een andere organisatievorm nodig is- "Ik heb onlangs een aantal creatieve oplossingen gezien. Wat we moeten probe ren vast te houden is dat een bibliotheek ook een verzamel punt van mensen is." Er is een link met het beleid ten aanzien van kleine kernen, zo kwam duidelijk naar voren. "Wij willen betaalbaar wonen." Dat was het thema van het informatieve 'college' dat wet houder Koningswoud (SGP) hield over startersleningen. Hij analyseerde het gegeven van de overspannen woningmarkt en de fors stijgende woning prijzen, en gaf een overzicht over de ondersteunende rege lingen. "Het probleem is niet dat er geen woningen zijn, maar dat 70 procent van het aanbod boven de 2 ton zit. Je zou er bijna moedeloos van worden." De wethouder heeft eerder het idee geopperd om vanuit de gemeente - en via het nationale SVN-fonds - een starterslening mogelijk te maken. Uiteraard onder voorwaarden en met een maximum van 35.000 euro. De financiële tegemoetkoming, die de gemeente weinig zou kosten, zou moeten gelden voor de woningen op de her structureringslocatie Hart van Dirksland. "Dit maakt de start makkelijker, de woningmarkt wordt toegankelijker voor starters", aldus Koningswoud. Andere mogelijkheden - zoals het hanteren van een lagere grondprijs in geval van par ticulier opdrachtgeverschap (regeling van de gemeente Bladel) - passeerden de revue, zonder dat het publiek daar veel over te zeggen had. Vanuit de zaal kwam wel de wens en de suggestie om de star terslening niet alleen voor het Hart van Dirksland toe te pas sen, maar voor alle woningen tot 2 ton binnen de gemeente. De wethouder zag er wel brood in, onder de voorwaarde dat er een nauw omschreven bepa ling van de doelgroep komt, onder meer om te voorko men dat inwoners van andere gemeenten gaan profiteren van de regeling. De gemeen teraad moet uiteraard nog wel een besluit nemen. Vanuit de zaal klonken nog waarschu wingen over een prijsopdrij vend effect van de regeling en over het ongewenste herver delen van inkomens, terwijl raadslid Leenders (Gemeen tebelangen) ervoor pleitte de starterslening te bezien binnen het grotere kader van leeflDare kernen met voldoende voor zieningen, werkgelegenheid en sociale cohesie. Waarmee de focus weer terug was bij het begin van de avond. "Ik hoop dat u uw winst heeft gedaan met deze avond", sloot burgemeester Stoop af, "en dat u onderling nog eens verder zult spreken over deze the matiek. Ik hoop ook dat het smaakt naar meer." De volgen de themabijeenkomst van de gemeenteraad is op 4 maart. Dan is er één thema: Zuipen en Gebruiken.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2008 | | pagina 10