m% Weekvoordeel Oostflakkee herdenkt watersnood 1953 ^Herdenking watersnood verdie jaarlijkse aandacht' Jaap Meijer verlaat na ruim 43 jaar AGO A-w nPLUs Kamervragen over Zuiderdiep 80e jaargang Nr. 7682 Dinsdag 5 februari 2008 Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag PLUS Magere rundertartaar Eigen slacht Wat een verschil. www.autobedrijf-admiraal.nl De Waal Hoveniers Nieuwe-Tonge Tel. 0187-65 24 84 www.dewaalhoveniers.nl Burgemeester Van de Velde: t!DDP\3\S^ SOMMELSDIJK - Donderdagochtend vroeg was het voor de laatste keer dat Jaap Meijer als eerste bij Automaterialenhandel AGO in Sommelsdijk het bedrijf ontsloot, want met ingang van 1 febru ari gaat hij met de VUT en is er een eind gekomen aan ruim '43 jaar AGO'. Computer Hohhf& Receptie Geldig van maandag 4 februari tot en met zaterdag 9 februari 2008 www.plus.nl 500 gram van 4.49 voor Sliiiijurlaod, MirtiJwih.i Rechtspraktijk IVliddelharnis ^^™^^i\ Mrs. Spuij Verplanke ^H^^B^^ Juristen en Mediators Tel, (0187) 48 86 85 email: itito®rpinh.nl Fax (0187) 48 41 14 website: www.rpnili.nl www.brllcentrumkeuvelaaLnl Zondpod 56 - Middeltiainis - ïelefoon (018/) 48 34 3/ DEN HAAG - In de vergade ring van din.sdag 29 januari van de Vaste Kamercommis sie voor Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit is door de 2'' kamerfractie van het CDA aan dacht gevraagd voor de situ atie in de Zuiderdieppolders op Goeree-Overflakkee. Bij monde van woordvoerder Acl Koppejan (op 30 november jl. nog spreker tijdens het door de Werkgroep Zoet Flakkee georganiseerde symposium) heeft de CDA-fractie, namens de gehele Vaste Kamercom missie LNV, er bij minister Gerda Verburg op aangedron gen spoedig te reageren op de brieven die de gemeenten Goedereede en Dirksland aan haar hebben geschreven. De gemeenteraden van Goe dereede en Dirksland heb ben in hun vergaderingen in december 2007 moties aange- noinen, welke geleid hebben tot een brief aan de minister met het verzoek de voorgeno men natuiu'ontwikkelingen in de Zuiderdieppolders te heroverwegen. Een brief van gelijke strekking werd ver- sttiurd aan Cledeputeerde Sta ten van Zuid-Holland. CDA-kameilid Ad Koppejan bevestigt in een mail aan de gemeenteraadsfractie van het CDA in Goedereede nog maals, dat zijn fractie zeer kritisch staat tegenover het onder water zetten van goede landbouwgrond voor natuur, zeker wanneer de plaatselijke bevolking daar ook tegenstan der van is. De (gemeen teraadsfractie van het CDA in Goedereede zal de komende tijd nauw con tact blijven onderhouden met Ad Koppejan, om zodoende alle mogelijke invloed op de besluiU'orming over dit onder werp uit te kunnen oefenen. Waann'infiid hiirgeiiieesler HeijkiMp een krans hij hel xmlersnoodinoniime OUDE-TONGE - Terwijl vrijdagmorgen in Oude- Tonge de vlag halfstok wapperde in de stevige koude wind, liepen aan de Heerendijk, op de begraaf plaats voor de slachtoffers van de watersnood van 1953, twee kleine gezel schappen. Het ene was een groep schoolkinderen met hun leerkracht, het andere bestond uit het college van B&W met enkele ambtena ren van de gemeente Oost flakkee en een enkele bur ger van Oude-Tonge. Door Hans Villerius Precies 55 jaar geleden was het juist Oude-Tonge dat uiterma- eii de wethouders Van der Valk en 't Hoen nt Ie Oiide-Tonge. te zwaar door de vloedg<^lven van de watersnood getrof fen werd. Straten werden in één klap weggevaagd en vele inwoners, maar ook dieren, kwamen om. Het diep ingrijpende van de gebeurtenissen staat in de geheugens en emoties gegrift van degenen die het hebben meegemaakt. En het verdriet dat toen veroorzaakt werd, is altijd gebleven. Het gemeentebestiun ^a» Gosttla'kkee is zich dat bewust. Toen vijf jaar geleden de nationale herdenking, ook in Oude-Tonge, werd gehouden zijn bij velen die de Ramp aan den lijve ondervonden hebben, de monden pas "Pen gegaan over wat ze toen MJltig jaar geleden eigenlijk meege maakt en doorstaan hebben. legden vrijdagmoigen even na tienen Foto: Hatis ViUmu^ En als betuiging van steun en medeleven aan hen én ter her denking van die velen die het leven lieten, heeft het gemeen- tebestimr vrijdagmorgen van die memorabele datum, 1 februari, een krans gelegd bij het watersnoodmonument op de begraafplaats aan de Hee rendijk, waar de slachtoffers \an de watersnood hun laatste rustplaats vonden. En het is ook ieder jaar opnieuw dat meester V'erduin \an c.b.s. De Bron te Oude-Tonge met zijn groep aandacht besteedt, niet alleen aan de historie van het eigen gebied, maar ook aan de Ramp van 1953. Daarom waren hij en zijn klas juist ook op de begraafplaats aanwezig toen het college er een krans legde, en waren de kinderen dus ook daarvan getuige. BEW, EX. STELLENDAM - Met een kranslegging vrijdagavond bij het watersnoodmonu ment in Stellendam, een speciaal gecomponeerde cantate door de christelijke zangkoren Hart en Stem en Soli Deo Gloria in de Her vormde kerk aan de Bos- schietersstraat en een dub bele expositie deze gehele maand in het gemeentehuis van Goedereede, is en wordt stilgestaan bij de ramp die Zuidwest Nederland in 1953 trof en die alleen al in de gemeente Goedereede 69 slachtoffers kostte, 62 in Stellendam, 6 in Goederee de en 1 in Ouddorp. Van een onzer verslaggevers Iets meer dan honderd belang stellenden verzamelden zich vrijdagavond 1 februari in gebouw De Rank om zich vandaar in een sdlle tocht te begeven naar het montiment. Onder hen college- en raadsle den, nabestaanden, familie en vrienden en een aantal jeugdi gen. Biugemeester Van de Vel de hield een korte toespraak alvorens zij met wethouder Van der Vliigt een krans legde. "Het water, de storm en de stil te, drie eenvoudige woorden op het nationaal watersnood- moninnent in Ouwerkerk. Hei geeft de watersnoodramp van 1 februari 1953 aan, die diepe sporen heeft nagelaten in onze eilandelijke gemeenschap. Een immense watermassa verzwolg grote delen van het eiland. Als een dief in de nacht voltrok zich deze ramp. Velen hadden niet de tijd om ook maar iets te doen", zo sprak de burge meester. Het is moeilijk onder woorden te brengen wat er zich die eerste nacht in onze gemeente heeft afgespeeld. Een eerste signaal kwain van de vuurtorenwachter, daarna weid in de kern Stellendam accuraat opgetreden door de brandweer, onder leiding van L/aurens Visser. Veel mensen konden gelukkig nog op tijd worden ge^yaarschuwd. We kennen Ac verhalen over de immense wateroppervlakte en alles wat zich daar afspeelde. Ook bij Stellendam, land dat geen land meer was, overal water Beelden die bij velen in het geheugen staan. Je bent van vóór of na de ramp. Een kille mededeling, maar met diepe betekenis. Het is voor \'eel inwoners één van de meest ingrijpende gebetutenissen geweest in onze geschiedenis, l^ng is er niet over gesproken. Het verdriet werd weggedrukt. Onze gedachten zijn bij de slachtoffers en hun nabestaan den." Na de kranslegging en het trompetsignaal volgde een kort défilé, waarna de stoet terugliep naar hel kerkgebomv voor het bijwonen van de bij zondere cantate-uitvoering van eerder genoemde zangkoren, waarvoor veel belangstelling bestond. Burgemeester Van de Velde voerde ook hier het woord. Ze x'erwelkomde gedepiUeerde van de provincie Zuid-Hol land mevromv Dwarsluiis en dijkgraaf Geluk van het water schap, en gaf aan dal er op de verschillende begraafplaat sen en bij de naamsplaquelte in Stellendam die morgen bloemstukken waren geplaatst. "Laten we de herinnering levendig houden en elk jaar uit respect voor de slachtoffers een herdenkingsbijeenkomst hou den", zo stelde de burgemees ter Zij wees op de peisoonlijke en materiële schade die de ramp heeft veroorzaakt en op de diepe wonden die geslagen zijn. Daarnaast besteedde ze aandacht aan de hulp die ont vangen werd voor herstel en wederopbouw in de gemeente Goedereede en in het bijzon der in Slellendam. Ze noemde ook de ontwikkelingen na de rainp: de Deltawerken. De herdenkingsbijeenkomst vormde tevens de start van twee exposities in het geineentehuis aan de Tramlijnweg in Goede reede. Eén betreffend Rijzend Water van het Erfgocdhiüs Zuid-Holland en één van scho lieren van de groepen 7 en 8 van de basisscholen die een collage samenstelden. Beide exposities zijn de hele maand februari nog te bezichtigen tij dens de openingsuren van hel gemeentehuis. iFiiliK Pminim FItilllarj Door Adri van der Laan Enkele dagen voor hij met de VUT gaat, zochten we Jaap Meijer op bij de automate rialenhandel in Sommels dijk. Ruim zes en veertig jaar geleden begon het arbeid zame leven van Jaap Meijer, die afkomstig is van Stellen dam, maar nu in Middelhar- nis woont, bij de toenmalige garage Pesch in Ouddorp. Na ruim twee jaar verwisselde hij het Ouddorpse autobedrijf in voor de AGO te Sommelsdijk. In de afgelopen jaren heeft hij de ontwikkeling van het bedrijf én de markt van nabij meegemaakt. De verschil len inet 'toen' zijn natuurlijk heel groot. Toen Jaap in 1964 bij de AGO begon, was het bedrijf nog gevestigd op de Wesidijk in Sommelsdijk en er werkten toen vier perso neelsleden. Vervolgens werd er verhuisd naar een locatie aan de Sommelsdijkse haven en inmiddels is het bedrijf al weer elf jaar in haar huidige ruime stek gevestigd aan de Gerard Walschapstraat. Met het bedrijf groeide ook het personeelsbestand mee, want inmiddels werken er al meer dan vijftien werknemers. Jaap heeft de tijd meegemaakt dat er maar enkele automer ken, zoals Ford, Opel, Dal en Volkswagen op het eiland vertegenwoordigd waren. Na de komst van de 'Japanners' breidde het aantal merken zich uit en tevens de verschil lende soorten onderdelen. Toenjaap zijn werk bij de AGO begon, werden alle bestellin gen voor automaterialen ver werkt "met pen en kladblok". Inmiddels zijn deze attributen vervangen door de computer, en artikelen die vóór 17.00 uur besteld worden, komen via de 'nachtbestelling' bin nen en liggen daardoor 's och tends vroeg al op de klanten te vvachten. In het verleden ging Jaap twee keer per week met de bestelbus en de pont rich ting Rotterdam om daar de onderdelen voor het bedrijf zelf op te halen omdat het met bodediensten .soms wel drie dagen duurde \'Oor de bestel ling kon worden afgeleverd. Met het i'ertrek van Jaap Meijer verlaat een 'stukje erva ring' het bedrijf want door zijn jarenlange tverkzaamhe- den heeft Jaap natuurlijk veel kennis rondom onderdelen van tal van auto's \'ergaard. De directeur van de AGO, Jan Wagner, geeft aan dat de oudere werknemers van zijn bedrijf \eel ervaring hebben en dat het jammer is dal zij het bedrijf gaan verlaten. Hij wijst erop dat het heel belangrijk is J/ifip Mi'ijer in de werkplaats mei de viodeme meelappuralunr. dat ouderen hun kennis op de jongere collega'.s overdragen. Het laatste gedeelte van de tijd dal Jaap aan de AGO was \erbonden ï\erkte hij in de werkplaats van hel bedrijf. Hier verrichtte Jaap met zijn collega's reparaties aan ver schillende inachineonderde- len. De hoofdmoot van deze werkzaamheden bestond uit het reviseren van dynamo's en startmotoren van voorname lijk vrachtwagens en schepen - karweien waar de meeste garages geen goede appara tuur voor hebben. De AGO behartigt al een aantal jaren niet alleen maar meer de levering van auiomaterialen, maar door overname van hel bedrijf Van der Peijl Techniek heeft men ook de mogelijk heid gekregen om reparaties te verrichten aan machineon- derdelen. Jaap \Ieijer, die veel heeft zien veranderen bimien de aiitoina- terialenhandel, blijft wel geïn- tere.sseeid in het bedrijf dat hij inmiddels heeft verlaten. Hij xerwacht dal hij nog wel eens een 'bakkie' zal komen drinken bij zijn collega's, die hij heeft verzekerd dal als ze zijn kennis nodig hebben hem altijd kunnen bellen. Jaap Meijer heeft nu veel meer tijd gekregen voor zijn hobb)'s, zoals fietsen, digitaal ¥iil<i: Adri xian dtr Ijkui fotograferen en het bewerken van de gemaakte foto's. Daar naast doet hij ook nog veel vrijwilligerswerk. "Ik zal me niet vervelen, maar de wekker hoefik niet meer te zeilen en dat zal ik wel een beetje mis sen". Doordat Jaap vele jaren aan de AGO verbonden is geweest, zullen ongetwijfeld velen in de regio hem ken nen. Daarom wordt er op donderdag 28 februari een afscheidsreceptie in de show room van het bedrijf gehou den. Tussen 17.00 en 20.30 uur kan men hem dan de hand drukken.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2008 | | pagina 1