55 Jaar terug: de Ramp van '53 Expositie Watersnood 1953 in Streekarchief 'Van zee tot zee zal Hij regeren' Uitslag zoutwaterwedstrijd SGO perfect Ingezonden Psalmen in de nacht Workshop haken in bibliotheek Oud papier Goedereede RGO genomineerd voor 'Leukste middelbare school van Nederland' ^ieuw gedenkboek, 35 jaar na watersnood: vr-S -CLXt EIIATID^-^IEIJWS full copy-service jSS? STICHTING DIERENBELANG HOEKSCHE WAARD PAGINA 7 VRIJDAG 1 FEBRUARI 2008 In enkele uren werd hoeve 'Veldzicht' hoeve 'Zeezicht'... En dit twee nia;il binnen één deccrniium, nl. in 1944 en in li),'j:i Kn twee maal ook in de maand l'ebruari, met al.s gevolg dat alle gezaaide en al uitstaan de winterlarwe veixlronk, al.s- ook mei fatale gevolgen voor zeer veel bevvoneis van Flakkee en elders. Op de loto één der bewoners bij de ravage, en aan de horizon - wazig - de Kra- nendijk met dijkwoning met de alom bekende rode postbus voor de streekpost. Vanaf deze woning, ca. 400 Noord, was er die zondag 1 februari een dijk doorbraak bij de tweede vloed, met een enorm stioomgeul, waardoor ook tie (Irole Blok- polder als centrumpolder van Ooslllakkee binnen vijf luen onder zeewalei ging. liarre tij den en evacueren (2 tot 3 maal) en hoge kosten voor burgers en akkeibouw in de volgende jaren, vanwege het zout. Daai floor was er ook veel com motie vanwege onhandelbare kleiakkers door structuurscha de. "Dat nooit weer!", was een algemene uitspraak. Daarom: Zout uil de zee, ni'i genoeg op Hakkee! Op geen enkele hec tare akkerland dus meer zoiitl De plannen hiervoor de ijskast in, in de onderste lade, en hel Kierbesliiil komt dan in 2071 weer aan de orde. Dan kan er tussenlijds ruitnle zijn voor onderhoud en zonodig repai a- tie aan sluizen en sluisdeuren. CJéén akkerbouwers behoeven dan meer onvrijwillig te ver dwijnen en kunnen hun tarwe blijven telen. Wat weer gunstig kan zijn voor de alsmaar stij gende brood- en brandstofprij zen, enz. Het zoetwalerkanaal? Daar zil niemand op te wachten. Bur gers, boeien en builenlui kini- nen normaal verder leven. Kn versnippering van kostbare percelen akkerland kan ach terwege blijven. Kvenals de niiljoeiienverspilling. Kr zijn ingentere zaken. Onder ande- le ordehandhaving, enz., want elke uitgebrande school, auU), abri, of elke omgekomene door geweld is er één Ie veel. Laten vse dan ons goede voor malige eiland zoel, fraai en leelbaar houden! Dan valt er- ook voor de recreant, te voet, te paard, per rijwiel of per heli - nog veel Ie genieten van de goudgeel golvende korenvel den, de groene bietenpercelen (hoe lang nog?) en de prachtige kleurenvariatie van de tulpen, en niet te vergelen de heerlijk ruikende paaisblauw bloeien de luzerneklaver. Houden zo, zeker ook de polders langs het Haringvliel. Wie heeft trouwens nog een foto van de Kranendijkse dijk doorbraak? Een oud-beu'oner van lioeve 'Zeezicht': W.H. van Dix, Hnhius de Krijgerlaan 7 3245 XE Somnielsdijk )p zaterdag 2(j januari jl. heelt Sport visserij (loeree-Overllak- kee de vierde wedstrijd van de competitie zoulwatervis- seii 200^ gehouden. Er werd weei' gevist in de Dinlelhaven te Kuropoorl. (k'dmende de hele wedstrijd, die om 11.00 uur begon en om 15.00 uur eindigde, werd ondel' prima weeisomslandigheden gevist. Zo goed als hel met het weer was zo slecht was het echter met de vangst. Ondanks dal er weinig werd gevangen was het Jan Landman uit Oudenhoorn die zijn posilie in het klas.se- nienl stevig wisi Ie behouden. Met 162 cm vis behield Jan zijn eerste positie in hel op piuilen gebaseerde klassement, (lezien de vangsten een zeer mooie prestatie. Op deze wedstrijd werd trouwens een toch wel enigszins bijzondere vis gevan gen; een lint van maar liefst 39 cm. Deze werd gevangen door Leo Koppenaal die hierdoor als viercle eindigde. Ondanks de matige vangsten was het loch weer een spainiende wed- strijtl waarbij gezelligheid ook deze keer weer hoog in hei vaandel stond. Voorlopig was dit de laatste wedstrijd \an de zoutwatercompetitie, die begin november wordl voorlgezel. Voor meer info over Sportvis- serij Cloeree-Oxertlakkee /ie website www.sporlvisserijgo.nl. Hieronder de uilslag in cms vis. 1. Jan landman, 162 2. Thomas Knol, 107 .-{..-Xrco Schaaf, 91 4. Leo Koppenaal, 74 <S. Niek Bazen, 57 6. Kees Vreeswijk, 34 7. jaap van Dalen, 30 7. Kees Struik, 30 8. Cor Bakelaar, 26 9. Bram Abrahamjan, 28 10. Kees van der Welle, 17 I 1l'iet Belder, O 1 I. Mario Nagtegaal, O 1 1Harry Arts, O 1 1. Andre van Heukelen, O I 1. Kclco van Seeters, O 11. BenJordaan.O U wilt uw complete huisstijl gedrukt hebben? \ArtA/\A'.drukkertjdewaa!.nl Gebr. de Waal bv Drukkerij Sommelsdijk {0187)47 10 20 algemeen® ebr-dewaal.com Op 1 februari is hel 55 jaar gele den dat in Zuidwest Nederland op talloze plaatsen de dijken doorbraken. Goeree-0\'ertlak- kee kwam bijna geheel onder water te staan. Bij de overstro ming verloren op dit eiland 488 mensen het leven. Het zwaarst getrotïen werden de dorpen Oude-Ibnge, Nieuwe-longe en Stellendam. In de hal van hci lSC;0-gebouw is van 28 januari tot eind februari een expositie te zien van foto's over de Ramp uit de collectie van het Sireek- archief Ook is op de studiezaal van het archief documentatie over de Ramp en de Delta\ver- ken te raadplegen. Tevens zul len er filmhagmenten worden \ertoond. Het ISGO en het Streekarchief zijn te vinden aan Dwarsweg 40 te Middelharnis. L kunt de expositie en het archief bezoeken \an maandag t/m vrijdag van 9.00-12.00 ei^i van 13.00-16.30 uur In Kortgene - 't ligt in Zeeland, was er óók een hoge vloed, zodat menigeen het ergste in die rampnacht duchten moet. Daar werd ook een knul des Heeren wakker door het golfgebniis. Samen met haar kleinzoon klom -f naar de zolder van haar huis. Hoger steeg aldoor het water, menigeen is nu in nood. Men hoort hulpgeroep iceerklinken. maar 't was God, Die bijstand bood. "Grootmoe, gaan we nu verdrinken...V Vraagt de kleine. "Neen mijn kind, we gaan zingen!" Ondanks golven. ondanks 't bulderen van de wind. in een nacht vol doodsgevaren, gaf de Heere nog een psalm. Hij ontsloot de weg naar Boven. Grootmoe is bijzonder kalm. Er komt stilstand in het water Het kwam nu niet meer omhoog- God wou haar voor leed bewaren, want de zolder blijft nog droog, 't Waren niet de slechtste uurtjes, aldaar zingend doorgebracht. Psedm na psalm is er gezongen in die vreselijke nacht. En er was maar één verlangen: 'Heere, haal Uw pelgrim thuis!' Heimwee was er in de ziele, Heimwee naar het Vaderhuis. Mcuir, des Heeren weg xuas anders. Deze pelgrim bleef gespaard. Op Gods tijd wordt pas de tanoe immers in Gods schuur vergaard. Als de hypocriet moet zwijgen zingt Gods kind het hoogste lied. 't Bijgeloof hoever het gaan kan, kent ook zulke uren niet. Bovenstaand gedicht ont vingen we van één van onze lezers. Het omschrevene is waar gebeurd. De vrouw was de moeder van wijlen ds. H. van C;ilst, die ook in Dirksland predikant is geweest. OUDDORP - Bibliotheek Ouddorp verzorgt een work shop haken voor beginners en gevorderden, want volgens de bibliotheek is haken weer hele maal terug van weggeweest. Aan hét eind van de workshop hebben de beginners de basis onder de knie een gaan de gevorderden met een hippe gehaakte corsage of iets deige- lijks naar huis. Iedereen krijgt het 100'% retro haakboek mee naar huis om thuis verder aan de slag te gaan. Cursusleidster Marion de Koning neemt deze dag ook verschillende boeken en heel veel voorbeelden mee, zodat er voldoende inspira tie kan worden opgedaan. De workshop wordt gehouden op donderdag 14 februari van 10.00-12.30 uur en 's middags van 13.30 tot 16.30 uur Deel name kost€ 15 p.p. incl. koHie/ thee met iets lekkers en mate riaal (haaknaald en wol) en het I00'7c retro haakboek. Biblio theek Zuid-Hollandse Delta vestiging Ouddorp is te vinden aan Hofdijksweg 20. Opgeven kan telefonisch (0187 667744) of via website www.bibliotheek- zuidhollandsedelta.iil De Stichting Koninklijke Kanfa- re Apollo te Goedereede haalt morgen, zaterdag 3 februari, weer oud papier en huishou delijk karton op in Goederee de en in Goedereede Haven hoofd. Gelieve het papier \'ÓQX 8.30 uur goed gebundeld gereed te zetten. MIDDELHARNIS - Regionale Scholengemeenschap Goeree- Overflakkee te Middelharnis is door het radioprogramma Radio 538 genomineerd als één van de vier al!ei4eukste scholen \an Nederland. De andere drie geselecteerden worden ook deze week bekendgemaakt. Programmamaker Frank Dane gaat samen met zijn check out team bij deze scholen langs. Op dinsdag 5 februari wordt in de grote pauze Scholenge meenschap Goeree-0%erflak- kee bezocht en wordt deze beoordeeld op verschillende opdiachten. De ieei4ingen moeten zoveel mogelijk in het wit gekleed naar school komen en gaan creatief aan de slag met de kleuren van Radio 538 en afbeeldingen van de Lucht macht. Het is vandaag precies 55 jaar geleden dat de waters nood Zuidwest Nederland teisterde. In de aanloop naar de nationale herdenking van 'de Ramp', vijfjaar gele den in Oude-Tonge en in Ouwerkerk, werd hier ruime aandacht aan besteed, ook in deze krant, dankzij de grote inzet van de heer D. Hoogzand, die de ingrijpen de gebeurtenissen op Goeree-Overflakkee tijdens en na de overstromingen van 1 februari 1953 uitvoerig op schrift heeft gesteld en daar een omvangrijke en waar devolle artikelenserie over produceerde in Eilanden- Nieuws. Dorp voor dorp kwam erin aan de orde, soms zelfs met meerdere afleveringen per dorp. Later ver scheen de serie in boekvorm, onder de titel 'Zoals het is gebeurd'. Wie - voor zover hij of zij dat nog niet heeft gedaan - kennis wil nemen van de gebeurtenissen rond de rampnacht over Goeree-Overflakkee, doet er goed aan zich in dit boek te verdiepen. Een soortgelijk boek IS zo'n twee weken geleden verschenen, alleen dan over de gebeurtenissen in Zeeland. Door Hans Villerius Onder de titel 'Van zee tot zee /al Hij regeren' schreef auteur de heer L. Vogelaar uit Scher- penzeel een gedenkboek dat middels ooggetuigenverslagen, foto's en artikelen veel infor matie geeft per gemeente uil het getroflén gebied. Hel werk bestaat uit twee delen. Het eer ste deel werd twee weken gele den gepresenteerd en omvat Zeeuws-VlaanderenWalche ren, Noord- en Zuid-Beveland en 'fholen. In deel twee, dat nog uit moet komen, hoopt de auteur Schouwen-Duive- land, Goei-ee-0\erIlakkee en de andere getroH'en gebieden te behandelen. Kenmerkend voor de serie 'Van zee tot zee zal Hij regelen' (ontleend aan de berijming van psalm 72 vers 4) is dat Vogelaars werk zich loes|:)itst op de Ciereformeerde (Gemeenten. Niet dat het boek nu zo vol staat met allerlei din gen nit of van dit kerkverband, maar wel zijn de persoonlijke verhalen van betrokkenen in hel boek hoofdzakelijk uit dit kerkverbatid alkomstig. Hand van God Dit betekent levens - en ook de titel verwijst er al naar - dat dit tweedelige werk in een bepaalde context gezien moet worden: 'Van zee tot zee zal Hij regeren'. Gods hand ligt in de gebeurtenis sen rond I februari 1953, zoals trouwens in de gehele wereldge schiedenis. En zeker ook dit ele ment wilde de auteur met zijn werk belichten en benadrukken. De Ramp was een roepstem van God, en na de watersnood werd daar ook steeds weer op gewe zen, zo geeft Vogelaar aan in zijn 'Woord vooraf'. En dat dit geen eigen mening van de .schrijver betreft, maakt hij in het begin van het eerste deel al duidelijk, waar hij beschrijft hoe meer dere predikanten, zonder dat ze zelf precies wisten waar het om zou gaan, korte tijd voordat de watersnood losbrak te voor voelen kregen en daar ook over preekten dat er ingrijpende gebeurtenissen te verwachten waren. Gebeurtenissen ener zijds als slrafl'ende hand van God omdat Nederland Hem en Zijn dienst zo zeer verlaten had, maar anderzijds als roepstem van God om tot Hem terug te keren. Gebeurtenissen Verder \'alt in het begin van deel 1 ook kort iels te lezen o\er de plannen van 1953 omtrent de zeegaten, hoe meteorologisch gezien de watersnood is ontstaan, en hoe menigeen 'het er niel op had' toen ze 's middags \óór de Ramp zagen dat bij eb de waterstand in 't geheel niet zakte... Daarna volgen in een zevental hoofdstukken de gebeurtenis sen in de nacht van 31 januari op 1 februari, eerst meer in z'n algemeenheid en daarna toege spitst op de diverse plekken in Zeeuws-Vlaanderen, Walche ren, Noord- en Zuid-Beveland en Tholen. "Per plaats wordt niet meer dan een im|iressie gegeven", geeft Vogelaar in zijn 'Woord vooraf' aan. En dat is waar In 't kort, of zo u wilt in vogelvlucht, worden de gebeurtenissen verteld. Hel aantal verhalen zou met vele tientallen uil te breiden zijn. schrijft de auteur er ook bij. "Het is slechts het topje van de ijsberg van al het leed dat gele den is". Niettemin klinkt in de korte vertellingen overduide lijk door welk een rampspoed cle vloedgolven betekenden, en wat het is om daardoor o\'er- vallen te worden. Maar ook de wonderlijke gebeurtenissen Ie midden van het allesvernie- tigende geweld waarbij \eel erger plotsklaps werd afge wend en waar zéker ook Clods leiding in erkend werd, of hel geloofsvertrouwen dat sommi gen mochten beoefenen in de bewarende hand van diezelfde God. Het komt er allemaal in naar voren. Tussen de tekst door staan vele zwart-wiifoto's van de getroffen gebieden en van personen die in de tekst worden genoemd, maar ook afschriften van artikelen uit kranten en bladen (ook nil Eilaiiden-Nieuws van 28 febru ari 1953), brieven, rouwadxei- tenties en berichten uil die tijd. Van dit laatste ook enkele malen van de hand van de op het eiland welbekende wijlen Th. de Waal. Geref. Gemeenten Bij efke plaats die beschreven wordt, staan ook vermeld de samenstelling per I februari 1953 van de kerkenraad (met bijbehorende namen) van de aldaar gevestigde Cierefor- meerde Ciemeente, de namen van de kosters, de samenstel ling van het aantal kerkleden aldaar en het aantal slacluoflérs dat in die kerkelijke gemeente viel. Voor overlevende xaii de watersnood Bram Smits uil Stavenisse, die de Ramp aan levende lijve heeft ondervon den, had de toespitsing van het boek op de Gereformeerde Gemeenten niet gehoeven, zei hij toen aan hem een exem- |ilaar w erd overhandigd tijdens de boekpresentatie. "Vroeger was ik Oud-Gereformeerd en nu ga ik naar een andere refor matorische kerk. Toch ben ik gewoon vrij. Het hoeft voor mij geen naam te hebben. Om zo'n boek nu toe te spitsen op een bepaalde kerk, vind ik niet gepast. De ramp overkwam iedereen." Kennelijk had de auteur loch reden om 't zo te doen. En iels daarvan lijkt door te klinken in eveneens zijn 'Woord vooraf', waar hij schrijli over wonderlijke red dingen en geestelijke ervarin gen te midelen van de oorde len. "Dal alles is het waard oiu opgetekend te worden. Opdat we niel vergeten". Maar zeker ook die andere gebenrlenis in 1953, maar dan in het ker kelijke leven van de Gerefor meerde Gemeenten, zal ertoe hebben bijgedragen dat Voge laar heeh gekozen voor een loespilsing op dit kerkverband. In juni van dal jaar voltrok zich hierin namelijk een scheuring, die heden ten dage nog v(jort- bestaal. En (lok hieraan wordt een kort hoofdstuk in deel I \an dil werk gewijd. Gevolgen De tweede helft van hel boek wordt gevuld mei onderwer pen die in het directe ver lengde van de watersnood lig gen: hel verblijf van evacués elders in tien lande, hoe de luilpverlening - ook hnancieel en vanuit hel buileuland - op gang kwam, de wederf>pbouw, én de indirecte gevolgen van de Ramj) op zowel het soci ale, economische en culturele leven in het gebied, dat door de Deltawerken uit zijn isole ment raakte en open kwam te liggen voor (cle in\ loeden van) 'de overkant'. Een tweedelige boekenserie dus, die teruggrijpt op de ver schrikkelijke gebeurtenissen van 1953 in Zuidwest Neder land, geplaatst in de context zoals men die 55 jaar geleden binnen de kerken nog beleefde en wilde bezien, en met een loespilsing op de Gerefor meerde (iemeenlen. Al wil dit laatsie zeker niet zeggen dat andere kerkxerbanden er niet in aan de orde komen. We zijn benieuwd naar de verschijning \an het tweede deel, waarin Goeiee-Overllakkee pas aan bod komt. Voor beide delen - een uitgave van De Rams hoorn te Goes - geldt een tijde lijke selaanbieding van 22,50 per deel. Met dank aan Boekhandel Van der Boom te Somnielsdijk, die ons een exemplaar ter recensie gaf Op de foto twee afbeeldin gen uit het boek. •7. '7* -mt 'il Deze week willen wij graag uw aan dacht voor Roekoe, een zilvergrijze duif die vermoedelijk gewond is geweest, het dier kan niet goed vlie gen, een beetje fladderen is alles. Het is een jonge duif, en wij zoeken voor Roekoe onderdak. Wie heeft een plaatsje voor deze vondeling. Roekoe wacht op u in een kooi in de hal. Dan wachten ook nog twee binnen konijn- l)es op een nieuwe baas. Witje is een heel lief diertje, een \ondeling. Snuffie is een grijs konijntje. een mannetje. Snuffie is ook \riendelijk, maar bang voor kinderen. (^ok 4 grotere konijnen zijn op zoek naar een nieuw hok. Dit zijn echt konijnen die naar buiten kunnen. En dan nog eens een oproep voor een drietal honden die al een hele tijd bij ons zijn. Max, een jack Russel van 7 jaar bruin/wit, gecastreerd. De hond luistert goed, kan bij grotere kinderen, en heeft een hekel aan katten. Max is heel lief, maar wel druk. Trix is zwart/wit, een soort boerenibk van 9 jaar. Trix is vriendelijk voor grotere kin deren, kan niet bij katten en doet lelijk naar honden. Zij kan alleen thuis blijven en is waaks. Ook Saar is al een hele tijd bij ons, zwart/ wit en 4 jaar, een kruising border collie. Saartje kan bij grotere kinderen, speelt heel graag, is ook graag builen en kan alleen thuis blijven. De hond houdt niet van katten. Wie komt eens kijken. Max, Saar en 'Frixie wachten op u en hopen op een nieuwe baas. Max De Dierenstee, Groene Kruisweg 14, Numans- dorp. Tel. (0186) 655150. W'ebsite: www.die- renstee.nl. Openingstijden: maandag t/m zcder- dag van 11.00 tot 16.00 uur .Saartje Trix

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2008 | | pagina 7