Israels oorlogen (3) Solidariteits- maaltijden oncertagenda Concerten Paul Kieviet eerste hali^aar 2008 Edudelta College Middelharnis maakt hoger bedrag over aan Calando EiiAnDEn..niEuw5 Yom Kippoeroorlog (6 oktober - 22-24 oktober 1973) Winter wandeling Cursussen Albeda College y en Zet' Een staakt-het-vuren Vrede De commissie Agranat Uitslagen Jf^ Damclub W 'Denk PAGINA 6 VRIJDAG 1 FEBRUARI 2008 Op 14 mei 1948 kondig de David Ben Goerion de onafhankelijkheid van de staat Israël af. Dat was voor vijf Arabische landen aan leiding om Israël binnen te vallen. Ondanks een enor me overmacht aan soldaten en oorlogsmateriaal wer den deze landen in 1949 gedwongen een vernede rende wapenstilstandsover eenkomst te sluiten. Op deze Onafhankelijkheids oorlog volgde in 1956 de Sinaï-oorlog. Israël werd daartoe gedwongen omdat Egypte zowel het Suezka- naal als de Golf van Eilat voor Israëlische schepen had afgesloten. Ook deze oorlog werd door Egypte verloren. Daarna kwam de juni-corlog van 1967. Bin nen zes dagen waren de legers van Egypte, Syrië en Jordanië in paniek op de vlucht. Grote delen van de vijand waren in handen van Israël gevallen. Maar het meest indrukwekkende was wel de terugkeer, na bijna twintig eeuwen, in de oude stad van David, waar de Klaagmuur nog het enige was, dat uit oude tijden was overgebleven. Hier klonk de ramshoorn ten teken dat de weg naar huis eerst nu ten volle was afgelegd. Desondanks namen de Pales tijnse terreuracties na 1967 nog steeds in alle hevigheid toe. De meeste aanslagen wer den gepleegd door het Volks front voor de Bevrijding van Palestina en de El Fatahbewe ging, een onderdeel van Yasser Arafats RL.O. Het Israëlische aanbod na de Zesdaagse Oorlog (1967) om vredesonderhandelingen te beginnen, werd op een in Khartoem gehouden Arabische topconferentie bruut van de hand gewezen. Met een drie voudig 'neen' werd besloten dat er geen sprake kon zijn van fÉh» Golda Meir. Menachem Besin f" .4(m!nr Sadat. 'vrede', 'onderhandelingen' of 'erkenning'. In de vroege ochtendmen van 6 oktober 1973, op C;rote \'er- zoendag, begon de vierde oor log in vijf en twintig jaar Dat was op de heiligste dag in Isra el, de dag waarop het leven in Israël stil ligt, de dag waarop er geen TV-uitzendingen zijn en de radio zwijgt, de dag waarop zich duizenden Joden in de synagoge bevinden. LeN'iticus 16 leert ons dat dit de dag was waarop alleen de Hogepriester werken mocht. Op die dag vie len Egypte en Syrië Israël aan met honderdduizenden solda ten en met meer tanks en vlieg tuigen dan de Duitsers in 1942 tegen Rusland gebruikten. Israël werd \olslagen over rompeld. Enkele dagen hing het voortbestaan van Israël aan een zijden draad. Egypte (met Anwar Sadat als president) trok onverwachts de Sinaï-woestijn binnen. Op hetzelfde moment rukte Syrië (met Hafez Assad als president) in de Golan op. Zij wilden de gebieden heroveren, die ze tijdens de Zesdaagse Oorlog verloren hadden: Egypte de gehele Sinaï-woestijn en de (iazastrook, Syrië de CJolan- hoogvlakte. De bewapening, de disciphne en het moreel van de Arabi sche legers waren na de oor log van 1967 sterk verbeterd. Daar kwam nog bij dat ze in de Sovjet Unie een trouw bond genoot hadden. (>olven Rus sische vrachtvliegtuigen met wapens gingen naar Egypte en Syrië. Als reactie daarop stuur de Amerika (president Nixon) wapens naar Israël. In totaal werden door de Verenigde Sta ten 550 vluchten uitgevoerd, meer dan bij de Berlijnse lucht brug van 1948 en 1949. Arabi sche landen dreigden met het stopzetten van olieleveranties aan landen die Israël hielpen. Een dreigement, dat ook werd uitgevoerd. In het begin verliep de strijd voor Egypte en Syrië hoopvol. Israël werd volkomen verrast. Het was op deze strijd niet Ook de komende maan den is er een aantal (orgel-) concerten gepland rond de orgels van de Hervormde Kerk te Middelharnis (het drie klaviers Leeflang-or- gel) en de Hervormde Kerk te Sommelsdijk (het monu mentale Meere-orgel). Organist is Paul Kieviet, vaste bespeler van beide instrumen ten. Bij deze wordt u alvast van har te uitgenodigd... Het gaat om de volgende con certen: Zaterdag 16 februari - in de Hervormde Kerk te Middel harnis (aanvang 20.00 uur): Het 39e Bachconcert, waarin centraal staan de achttien Leipziger Chorale van Johann Sebastian Bach (1685-1750). Tijdens dit concert wordt de eerste helft van deze collectie diepzinnige koralen uitge voerd, samen met enkele grote Preludia en Fuga's. Zaterdag 29 maart - in de Her vormde Kei k te Middelharnis (aanvang 20.00 uur): Het 40e Bachconcert, met nu de tweede helft van de Leipziger Chorale, met ook nu grote werken voor en na... Zaterdag 17 mei - in de Her vormde Kerk te Sommelsdijk (aanvang 15.30 uur): Concert op orgel en virginaal, met als thema 'Van Sweelinck tot Bach'. Het virginaal - gebouwd door Martin Butter uit Ridder kerk - is een soort clavecimbel, uitnemend geschikt voor I7e eeuwse muziek. Zaterdag 14 juni - in de Her vormde Kerk te Middelhar nis (aanvang 20.00 uur): Een concert met als theina 'Orgel muziek uit de dertiger jaren', waarin onder meer aandacht voor de componisten Hugo Distier (1908-1942) en Oli vier Messiaen (1908-1992), die beiden 100 jaar geleden werden geboren en tot de belangrijkste orgelcomponis ten van de 20e eeuw worden gerekend. Vrijdag 20 juni - in de Her vormde Kerk te Sommelsdijk (aanvang 19.30 uur): Orgel concert door (jeugdige) leer lingen van Paul Kieviet op het Meere-orgel. Vóór elk concert kunt u in het 'Eilanden-Nieuws' een uitge breide toelichting lezen op de muziek die zal worden uitge voerd. Noteert u de data alvast in uw agenda? voorbereid. Het stond op de Golanhoogvlakte met slechts 180 tanks tegenover een over macht van 1400 Syrische tanks. Langs het Suezkanaal moesten minder dan 500 Israëlische soldaten de strijd aanbinden met 80.000 Egyptenaren. De onneembaar geachte Bar- Levhnie, die Israël na 1967 achter het Suez-kanaal had aangelegd, werd door Egypte in enkele uren overrompeld. De Israëlische minister van Defensie, Moshe Dayan, zag het allemaal niet meer zitten. Hij wilde terug naar ver achter het front gelegen stellingen. Ook de Syrische opmars op de Golanhoogte, richting Galilea, was zeer bedreigend. De Syri- ers rukten op tot op zes kilo meter van de oude grens met Israël. Twee dagen lang moest Israël veel terrein prijsgeven. Korte tijd zag het ernaar uit dat de Joodse staat de oorlog zou verliezen. De mobilisatie duur de 56 uur. Rusland wilde van geen vrede weten. Maar dan gebeurt het wonder: Ineens stoppen de Syriërs hun aanval. En tot op de dag van vandaag weet nog niemand waarom. Nadat alle onder de wapens geroepen Israëlische reserves waren ingeschakeld, keerde het tij ten gunste van Israël. Israël joeg het Syrische leger terug tot op 35 km. van Damascus. En tóen eiste Rusland binnen 48 uur een wapenstilstand. Daarna richtte het Israëlische leger zich tegen Egypte. Daar was - ondanks het bevel van Moshe Dayan om zich op ver achter het front gelegen stel lingen terug te trekken - gene raal Sharon tot de tegenaanval overgegaan en het Suezkanaal (de Bittermeren) overgesto ken. Op eigen terrein had hij het Egyptische leger in de tang genomen. Israël drong tot diep in Egypte door. De aanval op de Grote verzoendag was de vijanden van Israël noodlottig geworden. Op 22 oktober, ruim twee weken na het begin van de oor log, kwain de Veiligheidsraad in actie (met resolutie 339). Op aandrang van Amerika en Rus land werd een staakt-het-vuren afgekondigd. Daardoor werd een verpletterende nederlaag van Egypte voorkomen. Het was voor Israël een 'nar row escape'. Hoewel Israël uit eindelijk gewonnen had, werd deze oorlog als een militaire nederlaag aangevoeld. Israël had een geweldige psychische klap opgelopen. Het zelfver trouwen was een zware slag toegebracht En de Egyptena ren zagen het als een eerher stel na de nederlaag die ze in de Zesdaagse Oorlog hadden geïncasseerd. Van het Egyptische en Syri sche leger sneuvelden 8528 soldaten. De Egyptische lucht macht verloor 267 vliegtuigen, de Syrische 165. Verder 2250 tanks. Door de Israëliërs wer den ook nog 8300 vijande lijke soldaten krijgsgevangen gemaakt. Aan Israëlische zijde waren de verliezen 2656 doden - van wie een kwart officieren - 102 vliegtuigen, 800 tanks en 214 krijgsgevangen. Op 21 december 1973 begon nen in Geneve de vredes onderhandelingen onder leiding van Amerika en Rus land. Henry Kissinger - de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken - bereik te na een indrukwekkende vredesmissie troepenschei dingovereenkomsten. Israël gaf een deel van de Golan (met daarbij de stad Kuneitra) aan Syrië terug. Egypte kwam weer in het bezit van de Sinaï tot op 20 km. van het Suezkanaal. Een V.N.-vredesmacht zou de zaak in de gaten houden. Twee jaar later, stond Israël bij het Sinaï-akkoord van 1975 ook nog de oliebronnen in de Sinai aan Egypte af In 1977 verraste Sadat de wereld door naar Israël te gaan en de Knesset - het Israëlische parlement - toe te spreken. Hierdoor isoleerde hij zich van de Arabische wereld. Het zou hem uiteindelijk zijn leven kos ten (1981). In 1979 kwam het verdrag van Camp David tot stand. In een bijeenkomst, waarbij de Ame rikaanse president Carter een bemiddelende rol speelde, waren Begin en Sadat aanwe zig. Besloten werd dat Egypte in ruil voor de erkenning van het bestaansrecht van Isra el heel de Sinaï terugkreeg en dat aan het stichten van nederzettingen op de Westoe ver en in de Gazastrook een eind zou komen. Daardoor verminderde de spanning enigszins. Direct na de Yom Kippoeroor- log werd in Israël een onder zoek ingesteld naar de vraag hoe zo'n verrassingsoorlog mogelijk was geweest. Een conclusie van de commissie Agranat (1974) leidde ertoe dat premier Golda Meir en de minister van Defensie Moshe Dayan aftraden. Ook opperbe velhebber David Elazar moest het veld ruimen. Omdat Nederland een een zijdige pro-Israëlhouding verweten werd, werd met onmiddellijke ingang een tota le olieboycot tegen ons land afgekondigd. Nederland werd daardoor zwaar getroffen, temeer omdat het met zijn Rot terdamse haven een belang rijke rol speelde in de aan- en doorvoer van olie. Het kabinet Joop den Uyl kwam in de pro blemen. Een autoloze zondag moest worden ingesteld. De Nederlandse media en een groot deel van het publiek lieten Israël daarop als een baksteen vallen. Vanaf die tijd heeft Nederland geen eigen standpunt meer ingenomen, maar zijn beleid laten bepalen door de Europese Unie. Omdat Irak voor Israël steeds meer een bedreiging ging vor men, verwoestte de Israëlische luchtmacht in 1981 de atoom- centrale van Irak in Osirak. Wordt vervolgd vH OUDDORP - Morgen, zater dag 2 februari, wordt er een 9 km. lange winterwandehng georganiseerd ten bate van de zending van de Hersteld Hervormde Kerk. De wande ling start tussen 13.00 en 13.30 uur vanuit verenigingsgebouw Eben-Haëzer aan de Preekhil- laan, waar ook kan worden ingeschreven. En e wordt war me chocolademelk geschon ken. Deelname kost 4 p.p., kinderen tot 10 jaar betalen €10. MIDDELHARNIS - Het Albe- da College in Middelharnis organiseert opnieuw een cur sus digitale fotografie. De cur sus vind plaats op 12 februari, 4, 1118 en 25 maart van 19.30 tot 22.00 uur op de schoollo- catie Koningin Julianaweg te Middelharnis. Er is nog plaats voor enkele deelnemers. Daarnaast wordt er een cur sus Italiaans koken gegeven op 18 februari, 3, 10 en 17 maart. Voor deze cursiis is nog voldoende plaats. Voor infor matie over de beide cursus sen kunt u contact opnemen met het Albeda College, locatie Koningin Julianaweg 55, tel. 0187 497555, e-mail desjenig_ albeda.nl. MIDDELHARNIS/SÜMMFXSDIJK Uitslagen van de wedstrij den, gespeeld op maandag 28 januari jl. Afdeling 1: M. Klink - A. van der Veer 1-1 C. Spee - Mackloet1-1 1. Koese -JA. Dekker3-0 H.H. Verolme - J. van Hoorn0-3 Even leek het erop dat Van der \'eer iets beter stond dan zijn tegenstander, maar Klink hield dapper stand, wat resulteerde in een terechte remise. Spee en Mackloet voerden een verwoede strijd voor de prijzen. Het werd een lange en tegelijk spannende partij. In het eindspel leek Mackloet iets voordeliger te staan, maar Spee speelde sterk en liet zich niet verschalken, zodat na drie en een half uur spelen de vre de werd getekend. Koese had Dekker als tegen stander. Na wat verkennen in de beginfase, brak in het mid- denspel de strijd los. Koese wist met een fraaie combinatie op dam te komen en bovendien een stuk winst te bemachtigen. Dekker zag nog kans de dam af te nemen, maar ook dat kostte hem een stuk. Met twee stukken achterstand vecht je normaal gesproken tegen de bierkaai, zo ook Dekker. Koese liet zich de winst niet meer ontnemen. H.H. Verolme bond de strijd tegen Van Hoorn aan. Al heel gauw raakten ze in boei ende verwikkehngen. Op het moment dat Verolme meende zijn slag te kunnen slaan, was Van Hoorn hem net een slag voor. Die kwam op schijfwinst. Toen in het verloop van de strijd Verolme nog een schijf verloor, was de strijd eigenlijk al gestreden. Afdeling 2: R.van Rijnberk - S.W. KeijzerI-l B. du Pree - J. Jordaan0-3 J. Kruik - R. Jacobs3-0 C. Polder - R. Hage1-1 Van Rijnberk speelde tegen Keijzer een mooie partij. Beide spelers gaven elkaar niets toe. fiat bleef tot het in eindspel spannend. Wel wist Keijzer enig voordeel te behalen, maar Van Rijnberk zag kans er toch nog een mooie remise uit te slepen. Du Pree was gaan zitten om zijn huid duur te verkopen tegen Jordaan. Het kostte Jordaan MIDDELHARNIS - Het oorspronkelijke bedrag van €10.250 dat leerlingen en docenten van het Edudelta College Middelharnis, locatie Schoolstraat (voorheen Tech nische School) hun (sponsor) acties voor Calando bijeen brachten, is inmiddels opge lopen tot 12.000,00. Dit bedrag is afgelopen week door de regiodirecteiu' over geboekt aan Calando, als zijn de de totale opbrengst van de actie waarmee leerlingen en docenten van deze locatie op 2 november jl. zijn gestart. Dit naar aanleiding van de goede verzorging en begeleiding die hun overleden docent en collega, H. van Groningen, de laatste weken in hospice Calando te Dirksland mocht ontvangen. 'Vermeldenswaard is dat de actie, die met het spinfietsen door medewerkers en docenten van start ging, werkte als een olievlek. Niet alleen qua activiteiten en bij drage maar ook de belangstel ling voor het spinfietsen. Toen de school gebruikte fietsen van MEGA-sport goed kon over nemen omdat men hier naar een geavanceerd type ging, twijfelde de schoolleiding geen seconde. Men kocht ze aan en plaatste ze in de aula. Dit als welkome afwisseling tussen het vele zitten van leer lingen en het actief bewegen. Nu kunnen deze met daarbij passende muziek ingezet wor den tijdens de lessen lichame lijke opvoeding of zomaar in de vrije tijd van leerlingen, en wie weel ook voor de docenten en medewerkers. Mega sport stelde eerder al de fietsen belangeloos ter beschikking voor de geslaagde actie. Op de foto leerlingen spinnend in de aula op de aangeschafte fietsen. heel wat moeite om de partij naar zijn hand te zetten. Na een foutje van Du Pree in het eindspel wist Jordaan de winst toch nog binnen te halen. Kruik gaat als een wals door de competitie. Nu had Jacobs de taak om hem tot staan te bren gen. Jacobs die de laatste weken goed in vorm was, kreeg echter van Kruik geen kans. Na een mooie combinatie in het mid- denspel haalde Kruik de winst snel binnen. Tegenover één nederlaag staan nu dertien winstpartijen. Polder die voor de prijzen strijdt, had Hage als tegenstan der. Het werd een partij waar van alles in zat, maar de stand bleef tot het eind toe gelijk. Dat is ook aan de uitslag te zien. Knap van Hage, de beginne ling tegenover de routinieri SOMMELSDIJK - De 40-dagentijd, de tijd voor Pasen, is vanouds een tijd van bezinning en vasten. Bezinning op het lijden van Christus en wat dat voor ons betekent. Maar ook een tijd van vasten, een tijd om jezelf meer te rich ten op God, maar ook op het lijden in de wereld. Daarom organiseert de oecumenische werkgroep Goeree-Over- flakkee in 2008 weer solidariteitsmaaltijden. De solidari- teitsmaaldjden zijn sober en bestaan uit brood en vlees- loze soep. De maaltijden zijn in de weken voor Pasen op 6 dinsdagavonden van 18.30-19.15 uur in de Exoduskerk te Sommelsdijk, nl. op 12, 19 en 26 februari en op 4, 11 en 18 maart. De opbrengst van de maaltijden gaat naar goede doelen. Dit jaar zijn dat Warchild en Moedige Moeders Goeree-Overflakkee. Oo 2008 Zaterdag 2 februari Hersteld Hervormde Rehobóthkerk - Sommels dijk. Herdenkingszang avond Watersnoodramp 1953 m.m.v. het Chr. Hoek- sche Waardse Mannenkoor o.l.v Adri Poortvliet (Orgel: Lennert Knops) en het Alblasserdams Jongeren koor 'Chaverim' o.l.v. Len nert Knops (Orgel: Ron van Ommeren). Aanvang: 20.00 uur. Zaterdag 16 februari Toren van Goedereede. De uitvoering van drie cantates door het Chr. Jong Kamer koor 'Fiori Musicali' m.m.v. het Barok Ensemble 'Moq Baroque' o.l.v. Sietse van Wijgerden. Aanvang: 19.00 en 21.00 uur. Zaterdag 16 februari Hervormde Kerk - Mid delharnis. Paul Kieviet geeft het 39" Bachconcert. Hij speelt de eerste helft van de 18 Leipziger Chorale. Aan vang: 20.00 uur. Zaterdag 1 maart Hervormde Kerk - Som melsdijk. Concert van Urker solisten en musici. Solo: Lucas Kramer en Clarissa van der Weerd; solo, orgel en piano: Jaap Kramer. Ver der het Gemengd koor 'In Touch' uit Sommelsdijkk o.l.v. Ad de Joode. Aanvang: 20.00 uur. Zaterdag 8 maart R.K. Kerk - Middelharnis -Uitvoering van koorwer ken van JosefCiabriel Rhein- berger door het Opera- en Oratoriumkoor Zuid-West- Nederland onder leiding \an Bas van Houte. Orga nist: Arjen Leistra. Aanvang: 20.15 uim Zaterdag 15 maart Hervormde Kerk - Goe dereede. Een concert in verband met lijdenstijd en Pasen. Aanvang: 20.00 uur. Zaterdag 29 maart Gereformeerde (iemeente - Dirksland. Jubileumavond i.v.m. 25-jarig bestaan \'an het Dirkslands Mannen koor. Concert t.b.v. 'Hel pende Handen' door het Duivelands Mannenkoor o.l.v. Dinant Struik (orgel: Stephan Folmer) en het Dirkslands Manneiikoor o.l.\'. Frans Cornet (orgel: Jan Hoek). Aanvang: 19.30 uur. Zaterdag 29 maart Hervormde Kerk - Middel harnis. Paul Kieviet speelt de tweede helft van de acht tien Leiziger Chorale in zijn 40^' Bachconcert. Aanvang: 20.00 uur. Zaterdag 12 april Rooms Katliolieke Kerk - Oude 'Ibnge. Concert door 'Fiori Musicali' met hoog tepunten uit de koorlitera tuur. Aanvang: 20.00 uur Zaterdag 12 april Hersteld Hervormde Rehobóthkerk te Som melsdijk. Orgelcoircert met samenzang door Martin Mans. Aanvang: 20 uiu'. Zaterdag 17 mei Hervormde Kerk - Som melsdijk. Paul Kieviet geeft een concert met als thenra 'Van Sweelinck tot Bach' op orgel en virginaal (alVonistig uit het atelier van Martin Butter - Ridderkerk). Aan vang: 15.30 uur. Zaterdag 14 juni Hervormde Kerk - .Middel harnis. Een concert met als thema 'Orgelmuziek uit de dertiger jaren" met onder meer aandacht voor Hugo Distier en Olivier Messiaen. die 100 jaar geleden werden geboren. -Aanvang: 20.00 uur Vrijdag, 20 juni Hervormde Kerk - Som melsdijk. Orgelconcert door (jeugdige) leerlingen van Paul Kieviet. .Aanvang: 19.30 uu. Woensdag 9 juli Hervormde Kerk - Goede reede. Zomerzangdienst. Aanvang: 19.30 uiu'. Woensdag 23 juli Hei\ormde Kerk - Goe dereede. Zomerzangdienst. Aanvang: 19.30 uur. Woensdag 6 augustus Her\ormde Kerk - Cloede- reede. Zomerzangdienst. Aanvang: 19.30 uur. Zaterdag 13 december Hervormde Kerk - Goede reede. Kerstzangdienst. .Aanvang: 19.30 uur. Woensdag 24 december Hervormde Kerk - Middel harnis. Kerstliederen The ma 2 \oor 2008. Aanvang: 20.00 uur. De/e rubriek - uitsluitend bedoeld voor kerkconcerten op Goeree en Overflakkee - beoogt een spreiding van de concertavonden te bewerk stelligen. \'erenigingen kunnen zich bij het vaststellen van hun pro gramma op bovenstaande informatie riciuen. Komen er onverhoopt toch meerdere concerten op een en dezelfde avond \oor. dan worden ze geplaatst in \olgorde vair bin nenkomst. Stuurt u tijdig uw gegevens toe en niet enkele weken voordat het concert plaatsvindt. We hopen de/e rubriek elke eerste vrijdag van de maand te plaatsen. Concerten tot een jaar na datiuii worden opge nomen. •Aanmeldingen voor deze rubriek vindt plaats door mid del van formulieren, die kim- nen worden aangevraagd via tel. 482300. Ook is het mogelijk een e-mail te sturen aan: jvaii- hoornC" wxs.nl die inhoudelijk overeenkomt met de vragen van het formulier.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2008 | | pagina 6