Bollenkwekers worden bevraagd over hun houding in de markt Obs Dé Molenvliet over'meesterd' Jongerenreis naar Taizé ZELFDE W Het weer van volgende week... Fris weekeinde met opklaringen Regiogedachte moet door samenwerking worden versterkt Oud papier Ons Koor COPD is levensgevaarlijk Veel strijd bij Sparta EIUVtlDETI-niELIWS Emotie Blijft Nederland cen trum? Zuid West Nederland Keuring Als verplegende op vakantie? Sa mee met de Zonnebloem! (076) 564 63 65 www.zonnebloem.nl de Zonnebloem' Volleybal: PAGINA 4 VRIJDAG 1 FEBRUARI 2008 ACHTHUIZEN - Dins dagmiddag werd op het bedrijf Vido Fleur in Acht- huizen de informatiemarkt gehouden voor leden van de 'Koninklijke Algemeene Vereeniging voor Bloem- bollencultuur' - Zuid-West Nederland (KAVB). Bol lentelers van het eiland, West-Brabant en Zeeland kwamen bijeen om hun kennis bij te spijkeren over hun teeltproduct. Er was de bloemenkeuring Tulp, verschillende standhou ders toonden hun waren, en er was een lezing waar bij de telers aan het denken werden gezet over het in de markt zetten van hun pro duct. Door Adri van der Laan Op de informatiemarkt in een loods van het bedrijf' Vido Heur van de familie Dogte- rom in Achtluiizen (Vido staat voor Vier Dogleroms) was er voor de bloembollentelers en hun familieleden alle ruimte om elkaar te ontmoeten en bij te praten over 'de stand van zaken' rondom hun product. De hoofdmoot van de bijeen komst vormde de toespraak van gastspreker Wouter Wil- lems, bestuursvoorzitter van Coöperatieve Nederlandse Bloembollencentrale (CNB). Willems, "een Rotterdam mer die in Friesland woont", sprak over het thema 'Waar om bloembollen in Zuidwesl Nederland?'. De bloembollen telers kregen van de voorzitter van de/e landelijke organisa tie geen pasklare antwoorden en oplossingen op deze vraag "want", zo verzekerde Willems zijn gehoor, "de enige die hier antwoord op kan geven bent uzelf". Door het stellen van vragen prikkelde hij de aan- De aanwezigen luisteren naar Wouter Willems van de CNB. wezigen tot het maken van keuzes. Tijdens zijn toespraak gaf Wil lems een overzicht van de stand van zaken over de ontwikkelin gen van de bloembollenteelt en bloemenhandel. Aan de hand van een denkbeeldige Google B:arth zoomde hij steeds ver der in, totdat hij bij de bedrij ven in Zuidwest Nederland terechtkwam. Allereerst stelde hij de vraag "waarom zijn er bloembollen op deze wereld?". Deze vraag beantwoordde hij zelf "Bloembollen zijn op de wereld het uitgangsmater(<- aal van emotie en beleving". Hierbij gaat het om de 'natte en droge verkoop' waarmee de verkoop van bloemen en bollen bedoeld wordt. Wou ter Willems legde uit dat voor Nederland de wereldhandel grote invloed heeft. Hij noem de de positieve en negatieve invloeden en ontwikkelingen op de wereldmarkt waar de bollentelers mee te maken hebben. Als voorbeeld noemde hij Duitsland. "Als daar de ver koop 1% daalt heeft dat veel Lauwrens Maliepaard (rechts) ontving uit handen van jurylid Gerard van Dijk een taart als beloning voor de beste bloemen. Foto: Adri van der Laan meer invloed dan dat de markt in Moldavië met 20% stijgt". Wereldwijd is er grote concur rentie op de bloemenmarkt. Zo moeten de Nederlandse bloembollen concurreren met de roosjes uit /\frika. In de afgelopen jaren zijn er grote ontwikkelingen geweest op het gebied van de bloembol len. Een aantal jaren geleden waren de postorderbedrijven nog grote afnemers van bloem bollen, maar dit is de laatste jaren enorm teruggelopen. De verkoop van bollen is nu toegespitst op 'massaverkoop punten', zoals bouwmarkten en grote supermarkten. Daar naast is er volgens Willems een ontwikkeling gekomen "dat de consument niet meer wil buk ken", waarmee hij bedoelde dat men niet meer zo graag in de tuin werkt en daarom ook geen bloembollen meer koopt. Het is vóór de telers belangrijk om aan de vraag van de con sument te voldoen. Dus op het juiste moment de juiste bol of bloem op de gewenste plaats aan te bieden. Of Nederland het centrum van de bloembollenteelt van de wereld zal blijven, hangt volgens Willems van verschil lende zaken af. Een van de belangrijke vragen is dan of in Nederland de gelegenheid en de ruimte er is om bollen te blijven telen. Hij wees hier bij op de strenger wordende regels bij het gebruik van bestrijdingsmiddelen. Zo zijn er in de loop van de jaren al veel van deze middelen ver boden. Hoewel Willems niet kritisch staat tegenover het maatschappelijk verantwoord ondernemen had hij hierbij wel wat twijfels. Hij zou graag zien dat de eisen die de over heid aan de telers stelt ook internationaal zouden worden toegepast. Dit blijkt nog lang niet overal het geval te zijn en daarom komen de Nederland se telers in een slechte con currentiepositie. Hij pleitte er dan ook voor om landen die niet dezelfde regels als Neder land hanteren bij de productie van de markt te weren, zodat er een eerlijke concurrentie kan ontstaan, "wij moeten niet roomser zijn dan de paus". Tijdens de toespraak zoomde Willems steeds verder in op de situatie van de telers in Zuid west Nederland. Een belang rijk gebied in de wereldwijde bloemboUenproductie. Het betreft een gebied van 700 ha, waarvan er 500 ha op Goeree- Overflakkee ligt. Hij vroeg aan de telers of "hier wel een regiogedachte is", omdat een bindend element heel belang rijk is in de teelt en de handel van producten. Om te komen tot deze regiogedachte is vol gens Willems samenwerking van de telers hard nodig. Toen hij bij de voorbereiding van zijn toespraak vroeg of er in Zuidwest Nederland samenge werkt werd door de bollente lers, kwam hem de volgende' uitspraak ter ore: "wij zijn niet van die samenwerkers". Hij verzekerde de telers dat samenwerking, ondanks dat er wat individuele vrijheid moet worden ingeleverd, veel voordelen biedt. Willems pleitte er onder andere voor om als telers samen studie te gaan verrichten, op welke wijze het product uit Zuidwest Nederland gepresenteerd kan worden en dan niet alleen in ^^imsiimx Foto: Adn van der Laan de markt maar ook aan de omgeving. Hij daagde de aan wezigen uit om te gaan onder zoeken wat de zwakke punten van de regio zijn en wat de sterke kanten. Ook zou door de telers onderzocht moeten worden wie nu eigenlijk hun klanten zijn, zodat er wellicht door aanpassingen kan wor den ingespeeld op de vraag van die klanten. Verder dienen er wegen te worden gevonden om de regio als bloembollenge bied op de kaart te zetten. En dan niet alleen landelijk, maar ook binnen de omgeving, want Willems vroeg zich af of de mensen in de regio wel weten wat er binnen de bedrijven gebeurt. Willems noemde nog tal van andere manieren om elkaar en de omgeving bij de bloembollenteelt te betrekken. "Dit vereist wel samenwerking en hierbij moeten jullie wel willen of kunnen. Degenen die niet willen moeten het hek dicht doen... en voor zichzelf blijven werken...", aldus het advies van Wouter Willems. Tijdens de informatiemarkt was er ook de bloemenkeu ring Tulp. De jury keurde de bloemen van de inzenders 'en kende verschillende eerste prijzen toe. Uiteindelijk bleek Lauwrens Maliepaard uit Stad aan 't Haringvliet de minste strafpimten te hebben. Gure omstandigheden bij de start van dit weekeinde, waar bij de hagelstenen en ook (natte) sneeuwvlokken ons soms nog even om de oren zouden kunnen vliegen. Inmiddels is het kouder (minder zacht!) aan het worden en de ellen lange zachte periode wordt dan ook tijdelijk onderbroken. Maar lang zal het allemaal niet duren want vanaf dit eer ste februariweekeinde herstelt het klassieke milde patroon zich spoedig en ligt een ijzige winterperiode in de verste verte niet in het verschiet. Vaak is te zien in dit soort bijzonder slappe wmters dat er half of eind februari nog een" korte koudespurt waarneem baar is, die zich ook begin maart nog kan manifesteren (zie ook 2005 en 2006). Voorzichtig kunnen we nu al vast stellen dat de hoofdwinter ons niets meer zal bieden dit seizoen, dus zeker geen deftig schaatsijs. De afgelopen donderdagmiddag gaf stormperikelen op de eilanden, waarna vooral op hoogte koudere lucht toe- \loeide richting Goeree-Overflakkee. Vooral vrijdag later op de dag (eerst overwegend droog) en zaterdagochtend beloven guur uit te gaan pakken met enkele buien die mogelijk ook (natte) sneeuw kunnen geven. Als zo'n bui wat zwaardei- is zou hel zelfs best eens even wit kunnen worden op een enkele plaats. De voorbije en op één na zachtste januari van tenminste de voorbije honderd jaar is trouwens sneeuw(vlok)loos verlopen. In het weekeinde wordt het overigens wat rustiger en dro ger onder invloed van een kleine hogedrukuitloper en kan het tot een graad vorst komen in de nacht en vroege och tend. In het gebied lussen Dirksland en Oude-Tonge/Den Bommel wordt het denkelijk het koudst. Overdag wordt het zaterdag net 5 graden (zondag bij een aflandige wind iets lager) en het accent ligt zowel zaterdag als zondag op de mooiere weermomenten met zon er redelijk bij. Volgende week is het vertrouwde zachte weer terug en kornt de 10 graden alweer in zicht. Tot tenminste 10 febiu- ari blijft het dan overwegend zacht weer, want de milde zuidwester lijkt hardnekkiger dan ooit. In China beleeft men de strengste winter in vijftig jaar en ook in Noord-Amerika en Canada vriest het dat het kraakt. Het lijkt dan ook steeds een kwestie te zijn van verdeling van de kou in de wereld. Kou is wel degelijk aanwezig, alleen de verdeling is nogal scheef, waarbij Europa steeds de mildste lucht krijgt toe bedeeld. Weerman Mare Putto Gratis advertentie "Kan er opnieuw een jon gerenreis naar Taizé geor ganiseerd worden?" Deze vraag kwam onlangs tot de organisatie van vorige jongerenreizen naar Taizé. Een dergelijke reis orga niseren blijkt een hele klus te zijn, maar de orga nisatie wil toch graag een mogelijkheid scheppen om naar Taizé te gaan. Er is contact gezocht met jon geren uit Breda, die er jaarlijks naar toe trekken. Zij organise ren dit jaar een reis voor jon geren van 27 april lot en met 4 mei. In 2004 en 2006 organi seerde de Oecumenische werk groep Goeree-Overflakkee ook al een jongerenreis naar Taizé. Op website www.emmauskeVk- middelharnis.nl is te lezen hoe jongeren Taizé hebben erva ren. Op deze site zijn ook foto's te zien. Kijk daarvoor bij Ove rige info - Oecumene. Wellicht zijn er jongeren ge'interesseerd in een hernieuwde kennisma king inet Taizé. De totale reis (de reiskosten en het verblijl) kost 180. Jonge ren van 15-29 jaar kunnen zich aanmelden via e-mail: taizetff emmauskerkmiddelharnis. nl, om zodoende zicht ie heb ben op het aantal aanmeldin gen van Cioeree-Overflakkee en Schouwen-Duiveland. Dit omdat men gaat proberen of de kerken waaruit de jongeren (eventueel) voortkomen willen bijdragen in de kosten. Of de kerken hiertoe bereid zijn is nog onzeker, maar wordt nog onderzocht. Op website www.taizeinbreda. nl op de pagina jongerenreis is alle informatie ie vinden. Ook is tijdige aanmelding noodzake lijk bij de organisatie in Breda. Èen opgave is pas definitief als er 80 is gestort op gironum mer 9307849 t.n.v. Taizé jonge- renonlmoedng 2008 te Breda. Dit bedrag moet binnen zijn voor zondag 6 april. Na stor ting kan dit bedrag niet meer worden teruggestort. Voor 20 april moet ook het resterende bedrag van 100 (volwassenen 165) zijn gestort. Bij onvol doende deelnemers gaat de reis niet door en wordt daar van rond 6 april bericht ver zonden. Hel volledige bedrag wordt dan teruggestort. Meer informatie is te verkrijgen bij Anna Bree, lel. 0187-669126, en bij Piet de Munck, tel. 0187- 642419, of per e-mail: taize(£ emmauskerkmiddelhainis.nl. COPD is een ongeneeslijke long ziekte. Roken is de belangrijkste oorzaak, maar niet de enige. 40-plusen(ex-)roker? Doe de test op www.astmafonds.nl Q. (BraüsadrerfenteJ ,J^ SOMMELSDIJK - Op 2 februari a.s. is het de eer ste zaterdag van de nieuwe maand. De mannen van Mannenkoor 'Ons Koor' gaan dan weer rond in Sommelsdijk om het oud papier op te halen, met uitzondering van de West plaat. De mannen begin nen 's morgens om 9 uur en verwachten het karwei rond de klok van twaalf geklaard te hebben. Gelie ve papier en karton op een goed zichtbare plaats aan de weg te zetten, gaarne goed verpakt en zo nodig met een stukje touw of plakband gefixeerd om wegwaaien te voorkomen. Heeft u tussendoor veel papier, dan kunt u dat zelf naar de containers van het Mannenkoor brengen aan de Molenweg te Middel- harnis; er staan twee con tainers: één voor papier en één voor karton. Voor informatie of contactadres sen zie website www.man- nenkoorons-koonnl. De Sparla dames 1 hebben woensdagavond thuis legen Spirit 2 uit Barendrecht, met veel strijd, een 4-0 overwin ning behaald. Spirit speelde met veel inzet en het veldspel was goed verzorgd. De Sparta- dames waren echter net iels beter, zij hadden een betere aanval. Dé sets begonnen bijna allemaal mei een achterstand voor Sparla, de dames kwa men echter steeds goed terug. In de laatste set, op match- point, dreigde het nog even mis te gaan toen Sparta wat onnodige fouten maakte. Door de spanning maakte Spirit ook fouten en deze set werd dan ook met 26-24 gewonnen. De wedstrijd was een van de bete re van deze compedtie die de dames gespeeld hebben. De overwinning was dan ook ver diend. De setstanden waren: 25-21, 25-19, 25-18 en 26-24. Cornelia de Jong verving met veel inzet Els van Es. Woensdag aanstaande spelen de dames weer thuis, dan in Dirksland, tegelijkertijd mei de dames 2, om 20.30 uur in De Gooye. STAD a/h HARINGVLIET - Hel Nationale Voorleesontbijt ontbrak natmirlijk ook niet op o.b.s. De Molenvliet. Als basis school met het belang van lezen hoog in het vaandel, doel ze er alles aan om het lezen op ver schillende manieren onder de aandacht te brengen. Dinsdag 29 januari was er weer zo'n 'uit gelezen' moment. Op De Molen vliet waren deze keer geen juffen om voor ie lezen maar uitsluitend 'meesters'. En dal is heel bijzonder voor de school. Zes prominenlen uil Stad aan 't Haringvliet en van Sopogo (de stichting van openbare scholen op het eiland) lazen voor aan kleine gioepjes leerlingen. Hel was een supergezellige sfeer en een echte attractie en verras sing voor de leerlingen. Ook de 'meesters' hebben ervan genoten en De Molenvliet wil hen daarvoor hartelijk bedan ken. Het 'ontbijtje', verzorgd door de Activiteiten Connnissie, smaakte er lekker bij; een goed begin van de dag.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2008 | | pagina 4