Vrij williger s werk, altijd doen!' Eerste wijzigingen dienstregeling Albeda College 'Pascal 40' verrijkt onderwijsaanbod op het eiland Vervolg verhaal LTO ziet geen heil in 'paardenmidder onteigening van landbouwgrond Jongeren adviseren: Arriva evalueert naar aanleiding van reizigersreacties: Weer Cultureel ontbijt in Diekhuus Vlooienmarkt Hellevoetsluis Thema-avond 'Ik wil ZO graag mijzelf weer zijn' Kerkdienst Ger. Gem. EIIAt1DEtl.tilËUW5 Opening i PAGINA 6 DINSDAG 29 JANUARI 2008 SOMMELSDIJK - "We bezorgen de bewoners zeker een leuke avond". Drie jongeren, die als vrijwil liger actief zijn in het Ver pleeghuis De Samaritaan, zijn hiervan overtuigd. Een interessant gegeven, omdat deze groep in Nederland niet zo groot is. Wat doe je als je buurman enthousiast is over zijn vrijwil- iigerwerk en je vraagt om een keer mee te gaan? Dan denk je toch: oké, laat ik daar ook eens over de drempel stappen. En hoe reageer je als je eigenlijk al in een verpleeghuis zou wil len werken maar hier nog te jong voor bent? Dan bel je een bekende op die het vrijwilli gerswerk coördineert en daar mee bespreek je dat probleem. Dan gaat het balletje wel rol len... Aan het woord zijn Cor- né, Marije en Klazina. Corné had al eerder kennis gemaakt met het verpleeghuis. In 2005 bestond De Samaritaan 30 jaar en op één van de feest dagen waren er 5 verschillende restaurants gecreëerd. Leerlin gen van de Technische School hielpen bij de bediening. Dit was zo leuk dat het bij Corné al een beetje ging kriebelen. "Toen mijn buurman mij uitnodigde om mee te gaan, ben ik gewoon gegaan. De eerste keren vroeg natuurlijk iedereen wie ik was en was men ook nieuwsgierig naar mijn leeftijd". Al pratend erkent Corné dat hij in het begin wel erg moest wennen. Sommige bewoners kon hij niet verstaan. Regelmatig vroeg hij advies aan de verzorging. Maar Corné liet zich er niet door afschrikken. Elke dinsdagavond reist hij van Dirksland naar Sommelsdijk en schenkt hij op een unit kof fie en thee in. Natuurlijk maakt Vl.n.r.: Marije, Corné en Klazina: "Doe eens anderhalj uur per week iets voor 'n ander!" hij regelmatig een praatje met bewoners en hun familieleden. "Altijd gezellig, de tijd vliegt", aldus deze jonge vrijwilliger. Een advies van hem: "dit zou iedereen een poosje moeten doen!" Marije en Klazina zijn zater- dagsavonds te vinden op een andere afdeling in het Ver pleeghuis. Ze worden al uit de verte herkent als ze binnenko men wandelen. Hun enthou siasme is van hun gezichten af te lezen, ze genieten duidelijk van de verhalen en van hun "werk". Ook zij schenken kof fie en thee, doen een spelle tje of maken muziek op hun dwarsfluiten. Marije en Kla zina genieten van de verhalen die bewoners aan hen vertel len. Op hun beurt houden zij de bewoners op de hoogte van hun school, de mobiele tele foon en allerlei andere actu ele zaken. "Ze zijn echt in ons geïnteresseerd', vertellen ze wat verbaasd. Of de drie jongeren in de toe komst echt in de verzorging willen gaan werken, weten ze nog niet. Maar dat maakt ook niet uit. "We vinden het nu gewoon leuk en daarom doen we het. En eigenlijk vinden we dat alle jongeren dit eens mee moeten maken". Als hen gevraagd wordt of ze tot slot nog iets willen zeggen tegen hun leeftijdsgenoten, knikken ze alle drie. CJorné meldt kort en krachtig; "Kom eens kijken bij mij, misschien is het ook wat voor jou". En de dames zijn het - weer - samen eens en onderstrepen dat het echt heel leuk is om te doen. "]e krijgt er ook nog iets voor terug, want vrijwilligerswerk doen is gewoon heel gezellig. Doe eens anderhalf uur per week iets voor 'n ander!", zo besluiten ze heel beslist. Wie meer informatie wil over vrij willigerswerk in De Samaritaan kan bellen naar 0187-488200 of een e-mail sturen naar m.tanis(ct sthdg.nl. Deze week vindt in de Hoek- sche Waard en op Goeree- Overflakkee een aantal wijzi gingen in de dienstregeling plaats. Arriva zet op een aantal lijnen tijdens de spits verster kingsbussen in. Daarnaast is besloten de dienstregeling van een aantal schoolritten aan te passen. De komende tijd wor den door Arriva de puntjes op de i gezet. Na een aantal weken de nieu we dienstregeling te hebben gereden, is Airiva gestart met de evaluatie. Reacties van rei zigers helpen Arriva in dit pro ces. Uit de reacties komt onder andere naar voren dat reizi gers in verband met het 'kwar tiertje schuiven' een nieuw reispatroon aannemen. Ook leiden nieuwe lijnen tot meer reismogelijkheden, waardoor verschuivingen plaatsvinden in het aantal reizigers. Tot slot is gebleken dat de scholieren- lijnen (nog) beter afgestemd konden worden op de school tijden. Voor Goeree-Overflakkee gel den de volgende aanpassin gen. Tijdens de spits rijdt een extra bus mee op de volgende ritten: - Lijn 130 rit 06.30 uur Oude- Tonge/Rotterdam - Lijn 136 rit 16.00 uur Oude- Tonge/Stellendam. Op onderstaande scholierenlij- nen vinden de volgende wijzi gingen plaats: - Lijn 630 vertrekt voort aan vanaf Hellevoetsluis, Amnesty Internationallaan, vertrektijd 07.29 uur in aansluiting op de rit Stel- lendam (07.44 uur) naar Middelharnis (aankomsttijd 08.10 uur); - Lijn 639 vertrektijd 07.30 uur (i.p.v. 07.34 uur) vanaf Bernhardweg in Ouddorp. Vertrektijd alle haltes tussen Ouddorp en Middelharnis deze rit 4 minuten eerder. MIDDELHARNIS - Op zaterdag 2 februari orga niseert Stichting Podium Goeree-Overflakkee voor de derde maal een Cul tureel Ontbijt in de foyer van Het Diekhuus. Onder het genot van vers gebakken brood, ontbijtkoek en andere heerlijkheden zul len Arwin Troost (popmuzi kant en popstimulator), Rien Gielbert (theatermaker), Elly Bakker (blokfluitdocente en uitvoerend musicus) cultureel worden bevraagd door gast heer Joop Tilbusscher. U krijgt zelf ook de mogelijk heid tot het stellen van vragen. Heeft u culturele informatie te delen met de ontbijters, neem deze dan mee! Wie alleen een kop koffie wilt nuttigen, is ook welkom. Deelname aan het ontbijt kost 5 p.p., ter plaatse te vol doen. Voor deelname aan het ont bijt graag opgeven bij Het Diekhuus, e-mail receptie® hetdiekhuus.nl, tel. 0187- 482400. "Onteigening is en blijft een paardenmiddel om grond te verwerven. Het is beter om gebiedsgericht te werk te gaan, waar bij oplossingen worden gezocht voor natuur én boer." Dit zegt voorzitter Henk Brink van de LTO- werkgroep Ruimtelijke Ordening naar aanleiding van een advies van de Raad voor het Lanidelijk Gebied, dat donderdag in Den Haag is gepresen teerd. Daarin staat dat onteigening vaker moet worden ingezet om onder meer de doelstelling van de Ecologische Hoofd structuur (EHS) te halen. LTO Nederland vindt dat de Raad te gemakkelijk denkt over onteigening en onvoldoende oog heeft voor de gevolgen van nieuwe natuur voor zowel de individuele ondernemers als voor het betrokken gebied. Nieuwe natuur voor de EHS is immers meer dan alleen grond aankopen. Nieuwe natuur in een landbouwgebied betekent dat de verkaveling van grond en de vestigingsplaatsen van tal bedrijven ter discussie komen te staan. Daar komen bij de sociaal- economische en landschap pelijke gevolgen van ontei gening, die dikwijls worden onderschat. Nieuwe natuur treft niet alleen private belan gen maar ook publieke. Ontei gening voor natuur is dan ook niet op één lijn te stellen met onteigening voor rode functies (wonen, wegen, mfrastructuur, e^l). Daarom werken over heden, natuurorganisaties en land- en tuinbouw al jaren via gebiedsprocessen aan het ver wezenlijken van de EHS. Meer onteigening kan er volgens LTO Nederland er toe leiden eebiedsprocessen onder gro tere druk komen te staan en resulteren in meer juridische touwtrekkerij. De Raad probeert enkele mvtlies te ontzenuwen, maar kan niet hardmaken dat met onteigening de EHS wel op tijd kan worden gereali seerd, stelt Brink. Hij adviseert om extra geld voor onteige ning vooral te benutten om de gebiedsgerichte aanpak te faci- literen. "Het is dan een kwes tie van afweging van belangen vanuit de land- en tuinbouw, de natuurorganisaties en de overheid. Het is een illusie om te denken dat met onteigening groene doelen sn'eller worden gehaald." LIX) Nederland noemt het frustrerend dat in de prak tijk in tal van regio's te weinig resultaten worden geboekt. De organisatie wijt dit aan onvoldoende inzet en te wei nig gedeelde verantwoorde lijkheid bij andere betrokken partijen (overheid, natuuror ganisaties) voor een resultaat waarmee zowel de natuur als boeren verder kunnen. Brink: "Als dit advies het gevolg is van die inzet, dan gaan we de verkeerde kant op. Wie alleen het natuurbelang cen traal stelt, maakt een belan genafweging onmogelijk. Een privaat belang is op voorhand niet ondergeschikt aan een publiek belang." inneHhuii M IA De betere woninginrichting sinds 1920 Gedempt Kanaal KB, Micidelharnis. (0187) 48 27 84 U'wiv.hetbiiinenliuismiddelharnis.nl HELLEVOETSLUIS - Zater dag 2 februari wordt in het sportcentrum De Eendraght aan de Sportlaan in Helle voetsluis weer de maande lijkse vlooienmarkt gehouden. Alleen particuliere standhou ders kunnen geplaatst worden, die hun overtollige goederen willen verkopen. Er mogen bedrijfsmatig geen goederen worden verkocht. De vlooienmarkt in Hellevoetsluis is voor het publiek geopend van 9.00 tot 14.00 uur. De toegangsprijs bedraagt 1,50 p.p. Wie meer informatie wil kan bellen naar Kwekel Eve nementen, tel 0181-313742 of kijken op website www.vlooien- markt-hellevoetsluis.nl. De volgende vlooienmarkt wordt zaterdag 1 maart gehou den. MIDDELHARNIS - Saskia Hameeteman-Blanker heeft een boekje geschreven met als dtel 'Ik wil zo graag mijzelf weer zijn', over stressA)urn-out en de weg eruit. Zij werkt onder andere als ademhalingscoach voor ReventaCare. Daarnaast helpt zij, vanuit een christelijke inspiratie, mensen van allerlei levensbeschouwing in haar praktijk 'Personal Touches' in Ouddorp. Samen met Ad de Wit, algemeen directeur van het centrum voor ademthera- pie ReventaCare in Stellen- dam, zal zij een thema-avond verzorgen over het voorkomen van stress en burn-out en/of de weg eruit. Het zal naast een informatieve ook een prakti sche avond zijn. Belangstellen den zijn hartelijk welkom in de Emmaüskerk, Kon. Julianaweg 64 te Middelharnis, op maan- dag 18 februari om 20.00 uur ISIELISSANT - Dinsdag (heden) 29 januari, 19.30 uur, ds. G. van Manen. De feestelijke opening van de locatie van het Albeda College in het Webego-gebouw gebeurde onder leiding van Jan Trompper Foto: Mn van der iMati MIDDELHARNIS - Naast de vestigingen in Oude- Tonge en aan de Koningin Julianaweg in Middelhar nis heeft het Albeda Col lege er een derde locatie bij. Donderdag werd tij dens een feestelijke bij eenkomst deze vestiging in een ruimte van het gebouw van Webego aan de Pascal 40 officieel geopend. Het betreft de AKA (Arbeids markt Kwalificerend Assi stent). Door Adri van der Laan Met haar nieuwe locatie laat het Albeda College zien dat ze de drijvende kracht wil zijn achter projecten om mensen deel te laten nemen aan de maatschap pij. Karen van Huygevoort, is de teamleider van de branche Toe leiding. Deze afdeling rekent het tot haar taak om mensen 'toe te leiden' naar werk, scho ling of een- andere vorm van participatie in de samenleving. Volgens Karen bleek dat er op het eiland behoefte was aan een breder aanbod voor middelbaar beroepsonderwijs voor jonge ren. Het Albeda College is hier vervolgens op ingesprongen en men startte met een groep voor tijdige schoolverlaters in het Bakhuus in Middelharnis. Dit voormalige jongerencentrum stond leeg en met behulp van Jan Trompper van het Diek- huus werd dit gebouw geschikt gemaakt voor de jongeren van AKA. Op zoek naar stageplaat sen voor de jongeren kwam het Albeda College terecht bij Web ego aan de Pascal in Middel harnis. Deze organisatie bleek bijzonder goed aan te sluiten bij het project van het Albeda C^ollege. Win-win situatie Bij Webego zijn personen met een lichamelijke, verstandelijke of psychische beperking actief in de schoonmaak, plantsoe nendienst of detachering. Ook de reparade van huishoude lijke apparaten en het bewer ken van metalen behoort tot de werkzaamheden. Karen van Hugevoort: "De win-winsituatie is meteen duidelijk. Webego kan stageplaatsen leveren voor onze cursisten en wij kunnen de scholing van haar werkne mers verzorgen. Doorstroming naar de reguliere arbeidsmarkt blijft het doel. Het gebouw staat grotendeels leeg en leent zich uitstekend voor onderwijs- acüviteiten: er is ruimte voor werkplaatsen, theorielessen, een open leercentrum, een kantine, een magazijn. Mooier kan niet". Tijdens de bijeenkomst rond om de opening van de locatie in het Webego-gebouw was er alom waardering bij de mensen van het Albeda Collega. André Vader, lid van de raad van bestuur van het Albeda Colle ga, wees erop dat het overgrote deel van de activiteiten van de onderwijsinstelhng plaatsvindt in Rotterdam, maar dat men ook graag de regio in gaat bij het ontplooien van nieuwe ini- üatieven op onderwijsgebied. Bij de opening van de nieuwe locatie was er ook een rol voor Jan Trompper weggelegd. Samen met enkele leerlingen en docenten van het Albeda College reed hij de locatie open en kon hij met alle aanwezigen, waaronder ook gemeentelijke bestuurders, het glas heffen op de nieuwe locatie 'Pascal 40' van het Albeda College. Jimmy en Claudia waren de eerste leerlingen die een certificaat ontvingen in de titeuwe locatie. Foio.Adn van der Laan ■55- Als hij het dan koud krijgt, moet hij maar een poosje bij Maria in de kraam gaan om zich te warmen. Maar waarschuwend voegt ze er aan toe: Mae dienkt er om da je nie voe dat kraem gae staen hielen oor, wan da staet zo lillik! Arjaan stelt voor om de slee mee te nemen. Er ligt nog genoeg sneeuw langs de kanten van de wegen, en dan gaat het ook vlugger. Bovendien loopt hij dan niet het gevaar dat hij na een poosje Fransje op zijn rug moet dragen. Ze nemen vanzelf de kortste weg, langs de boerderij waar vader werkt. Fransje, die daar al eens eerder is geweest, herinnert zich dat nog vaag, want onwillekeurig kijkt hij naar de paardeput waar 's zomers de paarden uit drinken, om te zien of de ganzen daar nog zijn. De put is natuurlijk ook bevroren, maar de ganzen hebben een gat opengehouden. Als de guust hen passeren, schelden de logge bees ten hen met luid gesnater achterna. Zodra de kinderen het vrolijke gekri oel op de baan zien, kunnen ze zich nauwelijks bedwingen. Vlug binden ze zich de schaatsen aan en wijlen er meteen vandoor. Maar Fransje roept: Ik wil ok mee! Arjaan, neem je mien ok mee? Arjaan heeft medelijden met hem, en zegt: Gae wee mae op de slee zitten, dan za'k je 'n omgang over de baene trokken. Terwijl hij het lange touw om zijn middel bindt, zegt hij dat Fransje zich goed vast moet houden. Daar gaan ze heen, en weldra voelt Fransje de kou de wind om zijn oren suizen. Zo nu en dan slingert de slee helemaal over dwars naar rechts en links en heeft hij alle moeite om er niet af te vliegen. Maar hij geniet van die gevaarlijke wilde tocht. Voor hij er erg in heeft, zijn ze de hele baan al rond geweest. Arjaan zet zijn voeten overdwars en komt knarsend tot stilstand. Hij laat Fransje enige malen in de rondte zei len tot ook diens vaart gebroken is. Dan staan ze ineens voor de kraam waar Maria bezig is enkele klanten te bedienen. Ze schenkt grote koppen vol dampende chocolademelk en legt er stukken janhagel of jikkemienen naast. Moeder heeft gezegd dat Fransje niet mag gaan staan hielen, maar hij kan het niet helpen dal het water hem om de tanden loopt. All Meria! roept hij opgetogen, doch hij is meteen erg teleurgesteld dat ze hem niet warmer ontvangt. Ze zegt wel gedag, maar net of ze het tegen een vreemd jongetje zegt, en gaat dan dadelijk weer verder met haar werk. Er is nog enige ruimte op de bank. Fransje gaat met zijn rug naar de tafel zitten om al die heerlijkheden niet te zien die, wegens gebrek aan geld, toch buiten zijn bereik liggen. Maar even later vertrekken de klanten en een poosje komen er geen andere. Arjaan is allang weer aan het schaatsen. Ier, Fransje! hoort hij Maria dan op vriendelijke toon achter hem zeggen. Snel keert hij zich naar haar toe en ziet vlak voor hem een kop heerlijke chocolademelk staan, met een glinste rende jikkemiene ernaast. Gauw opeten en uutdrienken, oor! vermaant Maria. Ze heeft het vereiste geld wel in het sigarenkistje gedaan, van de kleine fooitjes die ze vanmid dag al opgedaan heeft, maar als ken nissen hem zouden zien, zouden ze ten onrechte kunnen denken dat ze het maar van de grote hoop nam. De melk is echter zo heet dat Fransje er eerst geducht in blazen moet voor hij er van durft te drinken. Eindelijk is de kop leeg en de koek verdwenen. Maria zegt: Gae noe wee mae een steutje mie je slee rien. Mae oppassen da je nie in de weg lopt voe de schaeserieërs oor. Gae mae een bitje in de snièuw neffen de baene rien. Fransje zou veel liever een poosje bij Maria blijven, maar er komen opeens een heleboel luidruchtige jonge kerels aangevlogen, die wild de bank beetgrijpen om hun vaart te stuiten. Lachend en hijgend tuimelen ze er op neer. Allee, Meria! Melk! kommande- ren ze. En jikkemienen en janaegel! Een kerel maakt er een versje van, en zingt: Ma-rie-ie-a! Appelsienen, jik kemienen, krentekoeken, sokola. Ma- rie-ie-a, Ma-rie-ie-a! Fransje is verschrikt van de bank gesprongen en maakt zich met zijn slee uit de voeten. Hij sloft terug naar de ijsbaan. Daar speurt hij of hij Arjaan of Kees niet ontdekken kan. Maar er bewegen zich zoveel figuren over de lange baan, dat hij ze onmo gelijk onderscheiden kan. Ook Wantje is nergens te zien. Op de baan is het te gevaarlijk voor kleine jongens, en ook veel te glad, dus loopt hij wat door de bonken sneeuw aan de kant te baggeren. Achter de bocht van de baan ligt ook sneeuw, maar lang niet zo hoog en oneffen. Hij rukt de slee los en gaat naar dat sneeuwveld toe. Het is een hele vlakte, die zich uitstrekt tot de spoordam. Het Hontenissegat is daar niet zo wijd, maar loopt op een stompe punt uit, aan weerskanten omzoomd door hoog, wuivend bruin riet. Er loopt een platgetreden paadje van de ijsbaan naar de spoordam. Zo nu en dan gaat er iemand met zijn schaatsen om zijn nek la.ngs dat pad, klautert op de dam, en verdwijnt dan in de richting van het stationnetje, dat zowat een kilometer verder ligt. Fransje moet daarginds eens even gaan kijken. De slee glijdt hier heel wat gemakkelijker. Bij de spoordam gekomen, ziet Fransje hoe het lange riet getooid is met grote wollige pluimen. Die moet hij eens van nabij bekijken. Hij laat de slee achter bij het paadje en loopt voorzichtig op de rietmuur af. Vlak bij het riet is al de sneeuw weggewaaid. Het ijs is spiegelglad, zodat hij moeite heeft zich op de been te houden. Hij heeft nog nooit zulk hoog riet gezien. Het is wel drie keer zo lang als hij zelf, en dus veel langer dan het kor tere riet in de watergang voor hun huis. Voorzichtig buigt hij een lange stengel naar beneden en probeert de grote pluim er af te breken. Maar dat valt niet mee. De taaie stengel buigt gemakkelijk genoeg, maar dat weer barstige riet wil niet breken. Het gezicht van die prachtige plui men zo vlak boven zijn hoofd maakt hem bijna wild van begeerte. Hij wil en zal deze pluim hebben, en niet allen deze, maar een heleboel meer. Daar zal Poete zo blij mee zijn. (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2008 | | pagina 6