Markant opzichter neemt afscheid SP: 'Provincie laat kleine kernen in de kou staan' Expositie Tim Hupkes in Blaeuwe Huus EIIAIIDEn-tllElJWS Inloopavond De Gornet en De Krukel Oud papier Ons Koor ElliVt1D^.mEUW5 Uit opoes tijd Veranderend beeld Ensemble Eeuwkant Toewijding en plezier Sieraden Regionale geschiedenis Onderwijs Enkele opmerkingen Tot slot Profeet Fusie PAGINA 2 DINSDAG 29 JANUARI 2008 Levend verleden in ^Kap en keuvel' Met enige vertraging is onlangs het boek 'Kap en keuvel' verschenen, een boek met 'een impressie van een eeuw streekdracht op Goeree-Overflakkee'. Het is een boek geworden dat naar mijn mening elke Flakkeeënaar, oud én jong, op z'n minst eens doorge keken moet hebben om iets uit 'de-tijd-van-toen' te zien en te beleven. Want alleen al het doorkijken van dit prachtige fotoboek is een belevenis op zich! Toen mijn ouders in 1952 - eenjaar voor de ramp - gingen 'emigreren' naar de Noord oostpolder was er al niets meer over van de streekdrachten van Goeree-Overflakkee. Er is nog een fotootje van opoe Koedam, waarop zij zo omstreeks 1930 is vereeuwigd in haar daagse don kere kleren met een gehaakt wit mutsje op, in 'Eg>'pte' in Dirksland. Verder is er in onze familie niets dat aan een Flak- keese streekdracht herinnert. Wel heb ik nog altijd een beeld voor ogen van de 'sobere en sombere' kleding waarin de (oude?) mensen toentertijd lie pen. Een feit waarvan het boek ook melding maakt... Mijn moeder - nu inmid dels in de 90 - kan zich nog wel iets van die klederdracht herinneren. Zij heeft de tijd nog meegemaakt, tussen de beide wereldoorlogen, dat er mensen in streekdracht he pen; vaak was dat rouwdracht. Maar ze weet ook nog dat er steeds meer vrouwen de keu vel aflegden. Zo was het ruim vóór de Tweede Wereldoorlog gedaan met de streekdrachten op Goeree-Overflakkee. Maar het is niet alleen de mode die verandert. Want wat verdwijnt er niet allemaal, in razend tempo, van wat oud en vertrouwd is in de omgeving die ons dierbaar is? Ik kan als geboren Flakkeeënaar niet op het 'eiland' komen - zo eens per jaar - of er is weer iets onher stelbaar veranderd of verdwe nen. Gelukkig is er tegenwoor dig wel, als tegenwicht, steeds meer aandacht voor wat van waarde is om te behouden: velen koesteren ons cultureel erfgoed! Er is een oplevende brede belangstelling voor 'de- tijd-van-toen', zeker regionaal. Denkt u maar eens aan de tal loze nostalgische fotoboekjes die inmiddels verschenen zijn in series als 'In oude ansicht kaarten', 'Kent u ze nog... en 'In vroeger tijden'. Of aan de uitnemende serie 'Schetsboe ken van Dirksland'. Het is hartverwarmend dat veel mensen zich zo enthou siast inzetten voor de regio nale geschiedenis, in al haar verschijningsvormen. Zo lees ik in het 'Eilanden-Nieuws' graag over activiteiten van de Historische Vereniging \oor Goeree-Overflakkee 'De Mot te', of over aanwinsten en acti viteiten van het Streekmuseum in Sommelsdijk. Niet alles gaat evenwel met de nodige sou plesse. Neem als voorbeeld de restauratie van de monumen tale poortpalen van 'De Boom- vliet' te Dirksland, waar mijn moeder als jonge vrouw nog enige jaren dienstbode was... Wel heel mooi overigens, dat de eigenaar de palen in stand heeft willen houden I En nu is er dan het boek over de streekdrachten uit 'die goeie oude tijd'. Wat een geweldig initiatief van de mensen van het 'Ensemble Eeuwkant' om door bron nenonderzoek en studie, door veel zelfwerkzaamheid en cre ativiteit ons 'een impressie' te bieden 'van een eeuw streek dracht op Goeree-Overflak kee'. Voor zover dat althans uit allerlei bronnen te achter halen was, want veel authen tiek materiaal blijkt er niet meer over te zijn. Het moet een enorme speurtocht in de archieven geweest zijn. Mede door de deskundigheid en inzet van Cathy Westdorp en haar 'liefde voor de streek' is dit project volledig geslaagd. In duidelijke taal wordt in het boek een beschrijving gegeven van de ontwikkeling van de klederdrachten in de periode tussen 1800 en 1920, tegen de achtergrond van een verande rende landbouweconomie op Goeree-Overflakkee. Boven dien wordt er, waar mogelijk, een beeld geschetst van de ontwikkelingen op het gebied van de heersende modestijlen. Hiermee wordt een en ander ook in een cultuurhistorische context geplaatst. Het 'Ensemble Eeuwkant' - de naam verwijst naar de natuur lijke kreekoevers, die zo karak teristiek zijn voor het histori sche landschap van Goeree- Overflakkee - heeft in de ruim tien jaar van haar bestaan veel werk gemaakt van het reali seren van een bijzondere col lectie 'replica's' van historische drachten. Een prestatie om met recht trots op te zijnl Het boek doet vermoeden wat er al die jaren gedaan moet zijn om deze uitgave tot stand te brengen. Om te beginnen natuurlijk het vinden van de juiste bronnen, hetzij in geschreven vorm, zoals boe del- en streekbeschrijvingen, hetzij in de vorm van afbeel dingen: schilderijen, gravures, oude foto's, soms nog kleding- patronen. Na het nauwgezet bestuderen van het gevonden (beeld)materiaal moest een en ander worden omgezet naar patronen om hieruit daad werkelijk de kleding van toen na te maken. Daarbij kwam natuurlijk ook het zoeken naar historisch verantwoorde stoffen en andere materialen om de tientaflen kostuums uit samen te stellen. Naast het eindeloos passen en bijstel len van de kostuums kwam nog het zoeken naar bijbeho rende sieraden. En tenslotte moesten er geschikte locaties worden gevonden voor de fotosessies. Wanneer je dit allemaal tot je hebt laten doordringen ga je beseffen hoeveel werk en tijd de 'Eeuwkanters' erin gesto ken moeten hebben om dit prachtboek samen te stellen. Duidelijk blijkt uit het boek met hoeveel 'toewijding en plezier' er gewerkt is, zoals Cor Hameeteman, voorzitter van het 'Ensemble Eeuwkant', het in het Voorwoord van het boek ook omschrijft. Een compli ment is hier op z'n plaats voor de prachtige foto's van Hans Villerius, waarop allerlei details goed te zien zijn. En zelfs de landschappen en gebouwen zijn zo gefotografeerd dat je je terugwaant in de negentiencle eeuw. Van de oorspronkelijke kle ding rest niet veel meer; dat werd vermaakt, hersteld, afge dragen. Van kapjes, keuvels, haakmutsen, e.d., is wat meer bewaard. Gelukkig zijn er nog redelijk veel sieraden - in al dan niet particulier bezit - overgebleven. In het boek 'Kap en keuvel' is hiervoor speciale aandacht. De bijschriften van Piet Minderhoud bij de foto's geven uitgebreid informatie over de gebruikte sieraden als Futo Ensemble Eeuwkant, gemaakt m dt itijl van ta. 191U. gouden krullen ('met veertien slagen'), oorbellen, keuvelspel- den, snoeren, broches, enz. De grafische vormgeving van Jan Markestein heeft ervoor gezorgd, dat tekst en fotogra fie uitnemend tot hun recht komen. Geschiedenis staat tegenwoor dig volop in de belangstelling. Te denken valt aan de recente samenstelling van de 'Canon van Nederland' door een com missie onder voorzitterschap van Frits van Oostrom. Met namfe voor het onderwijs zou dit een impuls kunnen (moe ten!) zijn. Naast deze 'nationale canon' ontstaan er op veel plaatsen ook regionale canons, want ook de regionale geschiedenis mag zich - terecht - verheugen in meer aandacht. Het boek 'Kap en keuvel' biedt zonder meer een waardevolle bijdrage aan de kennis over de regio nale geschiedenis. Het dient in elk geval als bron toegevoegd te worden aan de canon van Goeree-Overflakkee. .\ls onderwijsman zou ik er op deze plaats voor willen plei ten om op de (basis)scholen van Goeree-Overflakkee veel aandacht te besteden aan die genoemde regionale geschie denis. Er hggen hierin prach tige pedagogisch-didactische mogelijkheden. Ik zou dan ook de schoolbesturen/scho len willen adviseren om voor elke school tenminste één exemplaar van het boek aan te schaffen. En mogelijk zijn er onderwijsmensen die - in samenspraak met het Streek museum en/of het Streekar chief - lespakketten kunnen samenstellen over de streek drachten van Goeree-Over flakkee. En misschien kan Ensemble Eeuwkant' als ver volg op het boek nog een (rei zende) foto-expositie samen stellen, waar de schooljeugd naar toe kan. Persoonlijk had ik het plezierig gevonden als er bij elk afge beeld kostuum nog een verwij zing was opgenomen naar de bron of bronnen: welke afbeel ding, welke beschrijving hgt ten grondslag aan juist deze dracht? De lijst met 'Geraad pleegde/aanbevolen bronnen' is evenwel uitgebreid. In het boek mis ik de oude foto's en andere afbeeldingen van de kostuums zoals die nu in replica op de foto's zijn afge beeld, een optie waarvoor de samenstellers kennelijk niet gekozen hebben. Ook zou ik het heel aantrekke lijk hebben gevonden als er bij de foto's verwijzingen opgeno men waren naar de plaats waar de foto gemaakt is. Gelukkig is er wel een totaallijst van 'Loca ties' die het zoeken kan verge makkelijken. Het deed me overigens deugd dat er naast de aandacht voor de dracht van de meer weige stelden, die dat - 'wie het breed heeft, laat het graag breed han gen' - graag duidelijk lieten zien, ook aandacht is voor de kleding van Jan Boezeroen', de landarbeiders en de vissers. Het boek is er, maar het werk Floor Koedam, Lelystad is nog niet af. Uit de tekst blijkt dat nog veel in het verleden verborgen is gebleven. Veel is nog onzeker, nog lang niet alles is duidelijk. De woorden 'vermoedelijk' en 'waarschijnlijk' komen dan ook in de tekst regelmatig voor. Nader bronnenonder zoek blijft nodig. Wellicht leidt dat allemaal ooit tot nóg eens zo'n prachtboek! Voorlopig kan 'Ensemble Eeuwkant' nog jaren vooruit... Veel succes gewenst! N.a.v.: 'Kap en keuvel. Een impressie van een eeuw streekdracht op Goeree- Overflakkee' met een tekst van Cathy Westdorp werd uitgegeven door de Stich ting Ensemble Eeuwkant, Dirksland 2007. Het rijkgeïllustreerde boek telt 152 pagina's en kost €27,50. Het IS te koop bij de boekhandels op Goeree-Overflakkee en WV's. Gedeputeerde Van de Von- dervoort laat kleine ker nen in Zuid-Holland in de kou staan. Dat zegt staten- üd Erik Maassen (SP) naar aanleiding van uitspraken van de gedeputeerde dat de Provincie Zuid-Holland het kleine kernenbeleid niet langer subsidieert. Aanleiding is het fors terugbrengen door het provinciebestuur van de provinciale bijdrage voor het kleine kernenbeleid. Maassen:"Ik ben verbijs terd. Dit is zelfs in tegen spraak met het coalitieak koord, dat pas een jaar oud is. Daarin wordt het kleine kernenbeleid als belangrijk speerpunt van de provincie genoemd. Nu schaart gedeputeerde Van de Vondervoort dit onder de gemeentelijke taken, en wil ze de provinciale sub sidies stopzetten, terwijl uit de praktijk blijkt dat juist bij deze problema tiek de provincie een erg belangrijke rol kan spelen. We vrezen dan ook dat de leefbaarheid in de kleine kernen nog verder in het gedrang komt." Het standpunt van het provinciebestuur komt als een verrassing. Tot nu toe werd er juist veel subsidie verstrekt. Vorig jaar is de vereniging van kleine ker nen opgericht met provin ciaal geldEnkele maanden geleden heeft provinciale staten nog gediscussieerd over de vorm waarin klei ne kernensubsidie vorm moeten worden gegeven. Nu blijkt dat Gedeputeer de Staten tegelijkertijd een enorme beleidswijziging in voorbereiding hadden. Maassen is hier verbolgen over: "Dit is geen lange termijnbeleid. Van het ene op het andere moment beslist de provincie dat ze het kleine kernenbe leid geen subsidie meer wil geven. De betrokken organisaties weten zo niet waar ze aan toe zijn, en de kleine kernen staan weer in de kou." Duidelijk is dat de oud-Flakkeese dracht niet 'alleen maar' sobere u] sombert kleding behelsde. OUDDORP - Van 1 tot 29 februari exposeert beel dend kunstenares Tim Hupkes uit Hellevoetsluis haar werk in het 'Blaeuwe Huus' (VW-kantoor) te Ouddorp. Het werk van Hupkes is niet onder één noemer te scharen. In felle kleuren zien verschil lende dieren het als hun taak om de wereld van een andere kant te laten zien. Zo kan men een vink aantreffen, die zich behelpt met een blindenstok. Dat ook een kauwtje vlot gevat is, wordt duidelijk in Ouddorp. Humor voert de boventoon in het werk van Hupkes. Humor is immers De expositie is te bezoeken tijdens de openings tijden van het VVV: maandag t/m vrijdag van 09.00-17.00 uur en zaterdag van 09.00- 16.00 uur. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag Uitgave: uitgeversmij. Eilanden Nieuws b.v. Verschijning: dinsdag liuis-aan-huis vrijdag abonnementen uitgave Tel. (0187) 471020. Fax (0187) 485736 Postbus 8, 3240 AA Middelhamis. Langeweg 13, Sommelsdijk ADVERTENTIES EN ADMINSTRATIE Tel. (0187)471020 E-mail: algemeen@gebr-dewaal.com Tarief per mm 0,36. Contracttarieven op aanvraag Sluitingstermijn zal<elijlfe advertenties: maandag en donderdag 14.00 uur Sluitingstermijn overlijdensbericliten: dinsdag en vrijdag 7.30 uur Voor foutief geplaatste advertenties als gevolg van onduidelijke advertentieopdrachten kan de uitgeverij niet aansprakelijk worden gesteld. Advertentie-veriKoop: Gert Verweij, tel. (06) 50448359 e-mail: g.verweij@gebr-dewaal.com REDACTIE hoofdredacteur: J. Villerius, tel. (0187) 471022 e-mail: j.villerius@gebr-dewaal.com Plaatsing van ingezonden berichten kan zonder opgaaf van redenen worden geweigerd. ABONNEMENTEN: Abonnementen (vrijdageditie) zijn bij vooruitbetaling en worden automatisch verlengd. Opzeggingen schriftelijk vóór 30 november. Wijzigingen graag twee weken voor ingaan doorgeven. REKENINGNUMMERS: Postbank 167930 Rabobank Goeree-Overflakkee 3420.01.108 Lid NNP Van toepassing zijn de Regelen voor het Advertentiewezen (ROTA). OUDDORP - Op dinsdag 12 februari houdt Stichting Peu terspeelzaal Goeree een inloop avond in Peuterspeelzaal De Gornet, Dorpstienden 5 te Ouddorp en in Peuterspeelzaal De Krukel, Jongkqenstraat 1 te Goedereede. Dit betekent dat de deuren wijd open staan voor alle belangstellenden, maar in het bijzonder voor de ouders van kinderen in de leeftijd van af 1,5 jaar. Kinderen kunnen worden opgegeven vanaf 1,5 jaar en worden geplaatst vanaf 2,5 jaar. Stichting Peuterspeel zaal 'Goeree' heeft twee neutra le peuterspeelzalen onder haar hoede, waar iedereen hartelijk welkom is. Door een kijkje te nemen kunnen geïnteresseer den een indruk krijgen hoe men bij de peuterspeelzalen te werk gaat. Op deze avond zijn leidsters en bestuursleden aan wezig om uitleg te geven en vra gen te beantwoorden. De koffie staat vanaf 19.00 uur klaar. SOMMELSDIJK - Op 2 febru ari a.s. is het de eerste zater dag van de nieuwe maand. De mannen van Mannenkoor 'Ons Koor' gaan dan weer rond in Sommelsdijk om het oud papier op te halen, m.u.z. van de Westplaat. De mannen beginnen 's mor gens om 9 uur en verwach ten het karwei rond de klok van twaalf geklaard te heb ben. Gelieve papier en karton op een goed zichtbare plaats aan de weg te zetten, gaarne goed verpakt en zo nodig met een stukje touw of plakband gefixeerd om wegwaaien te voorkomen. Heeft u tussen door veel papier, dan kunt u dat zelf naar de containers van het Mannenkoor brengen aan de Molenweg te Middelharnis; er staan twee containers: één voor papier en één voor kar ton. Voor informatie of contact adressen zie website www.man- nenkoorons-koor.nl. SOMMELSDIJK - Na 34 jaar trouwe dienst bij Bouwvereniging Sommels- dijk zit het er zeer binnen kort op voor Kees van den Boogert. De bouwkundig opzichter maakt gebruik van de VUT regeling om op 61,5-jarige leeftijd van zijn pensioen te gaan genieten. Met een receptie in Het Prieel zal vrijdag 1 februari tussen 15.00 uur en 17.00 uur afscheid van hem worden genomen. Door Dorien Kickert Voor veel Sommelsdijkers is Kees van den Boogert een ver trouwd figuur, die dagelijks op de fiets in het dorp te zien is op weg naar een of ander pand. "Ik ga het liefst op de fiets, inderdaad, want dan kom je het vlugst waar je zijn moet. Zeker als je de kleine paadjes neemt," bevestigt Van den Boogert lachend. Als aanspreekpunt voor de bouwvereniging heeft hij in de loop der jaren zeer veel mensen leren kennen en uit de nood kunnen helpen. "Ik heb tot drie jaar terug alles alleen gedaan: zowel het onderhoud als het oplossen van klachten. Dan leer je alle huizen, én alle bewoners, goed kennen. Vroe ger belden de mensen je zeven dagen in de week als er iets was. Dat hoorde er gewoon bij. Mijn motto is datje de mensen inoet behandelen zoals je zelf behan deld wilt worden. Dan kom je het verste. Natuurlijk kun je het niet iedereen naar de zin maken, ik heb me heus wel eens wat minder populair gemaakt. En vooral iedereen hetzelfde geven, want anders kom je in de problemen." Met deze wijs heid gewapend heeft Kees van den Boogert tijdens de vele jaren dat hij voor de Bouwver eniging in touw is geweest met groot plezier zijn werk gedaan. Ooit als zestienjarige begon nen als timmerman kon hij na avondstudies bij een architec tenbureau tereqht. Na verloop van tijd ging hij aan de slag als opzichter bij de Woning- Kees van den Boogert nog even aan het werk achter zijn vertrouwde bureau. bouwvereniging Middelhar nis. "Toen de Bouwvereniging Sommelsdijk een opzichter zocht omdat zij een voor die tijd ongekend groot project van 90 woningen gingen bouwen, heb ik even geaarzeld. Want je weet, "de profeet wordt vaak niet in eigen land geëerd". Toch heb ik gesolliciteerd en ik werd direct aangenomen. Daar heb ik geen dag spijt van gehad." Het werk deed Van den Boogert groten deels alleen. Het bestuur het veel zaken aan hem over, ook al omdat hij overal uitstekend van op de hoogte was. "We vormden als het ware één gro te familie. Onze voorzitter Van Kampenhout zei altijd tegen mij: hoe je het doet, maakt me niet uit. Als het maar goed gebeurt en er geen problemen van komen." Regelmatig had Van den Boogert daarnaast contact met de opzichters van de andere woningbouwvereni gingen om onderling ervarin gen uit te wisselen. Hij stond dan ook, samen met hen, aan de wieg van de regeling over de "zelfaangebrachte voorzienin gen". In deze regeling wordt vastgesteld welke zaken er in een huurwoning mogen ach terblijven. In de tijd dat Van den Boogert opzichter was zijn er in Som melsdijk diverse woningpro jecten van de grond gekomen. "Vroeger leefde dat minder, maar nu zijn vooral de levens- loopbestendige woningen hele maal in trek. We zijn op dit moment bezig met de bouw van een flink complex bij de Sperwer en de Koekoek. Dat blijf ik nog begeleiden tot het klaar is, ongeveer na de bouw- vakvakanüe. Ons kantoor zal daar in september ook naar toe verhuizen." Het wordt dan niet de eerste verhuizing van de bouwvereniging na de oprich ting in 1918. Eerst was het kan toor gevestigd aan de Dubbele Ring, daarna werd er verhuisd naar de Dorpsweg. Dit pand werd in 1985 vervangen door het huidige nieuwe pand. Drie jaar geleden kwam er verandering in de structuur Foto: Dorien Kiclteri van de Bouwvereniging. Toen werd de Stichting Samen Sterk opgelicht, een beheersstichting van de woningcorporaties van Den Bommel, Ooitgensplaat en Sommelsdijk. De personele en administratieve organisatie valt sindsdien onder deze stich ting. Ook het bestuur is, na 25 jaar, vervangen door een nieuw- bestuur. "Na 40 jaar te hebben gewerkt is het nu verstandig dat ik afscheid neem. Er waait een andere wind, met allerlei ver anderingen als gevolg, zoals bij voorbeeld in de automatisering. Dat is toch een hele omschake ling." Hij ziet dan ook niet echt op tegen het afscheid. "Toen ik door mijn leeftijd gedwon gen afscheid moest nemen van de brandweer had ik daar wel moeite mee. Je verloor daar mee ook een gedeelte van je sociale contacten. Nu is dat toch anders. Er komt vast wel weer iets op mijn pad om mij mee bezig te houden. Er is genoeg vrijwilligerswerk te doen. Ik zie de toekomst heel positief tegemoet,"aldus een filosofi sche Kees van den Boogert.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2008 | | pagina 2