Ook Goeree-Overflakkee participeert in integrale aanpak alcoholgerelateerde vernielingen Rijnmondregio it Weekvoordeel Weer boodschappen doen in Stad 'Ouddorp bouwt voor jong en oud' biedt gedeputeerde handtekeningen aan Herindeling eilandelijke gemeenten in impasse 'Het lijkt bijna een vanzelfsprekendheid dat er gesloopt moet worden!' ^77^ A-^f^ 8()e jaargang Nr. 7(580 Dinsdag 29 januari 2008 Christelijh sti rt Uhïad op jrvreformrvrdc grondslag De Waal Hoveniers Nieuwe-Tonge Tel. 0187-65 24 84 DIRKSLAND - De gesprekken over gemeen telijke herindeling of nauwere samenwerking tussen de vier gemeen ten op Goeree-Overflak- kee bevinden zich in een impasse. Drie gemeenten - Dirksland, Middelhar nis en Oostflakkee - willen alle opties openhouden en onderzoeken, terwijl de gemeente Goedereede de optie van herindeling c.q. samenvoeging tot één eilandelijke gemeente buiten beschouwing wil laten. Grote ergernis Van landelijk naar regionaal Versê pizza Diverse soorten Na een lange periode van wachten, verbouwen en inrichten heeft Stad aan t Haringvliet weer een buurtsuper. In samen werking met leverancier Van Tol heeft Zuidwes ter een winkel ingericht die hoofdzakelijk wordt gerund door vrijwilligers uit het dorp en cliën ten van Zuidwester, Bavo Europoort en Pameijer. Op donderdag 31 januari a.s. opent de winkel aan de Nieuwstraat om 8.30 uur haar deuren. De eerste contacten voor het overnemen van het winkel pand waren er al in 2006. 'Na wat tegenslagen, waaronder het terugtrekken van de leve rancier zijn wij toch heel blij dat we in Stad aan 't Haring vliet een buurtsuper kunnen starten', vertelt lUarja Hof stra, commercieel manager van Zuidwester voor Werk. 'Voor het doen van de dage lijkse boodschappen waren de inwoneis van Stad aange wezen op Middelharnis. Voor mensen die over eigen vervoer beschikken vormt clat niet zo'n probleem, maar vooral de oudere inwoners misten écht een winkel.' Zuidwester heeft ervaring met het starten van een buurtsuper in een kleine kern. 'In Vierpol- ders hebben wij sinds tïvee jaar een huintsupey waar voorna melijk cliënten en vrijwilligers werken. Voor de cliënten is de buurtsuper een uitstekende werkplek. Ze komen in contact met mensen en de werkzaam heden zijn zeer gevarieerd', vertelt bedrijfsleider Saskia de Hek. 'Met het openen van de winkel willen wij ook bijdragen aan het sociale, het leefbare van Stad aan het Haringvliet. Maar ik benadruk dat het een pro ject is waarvan de slagingskans ligt bij de bevolking; immers een winkel kan slechts bestaan als daar ook boodschappen worden gedaan". De buurtsuper gaat draaien onder de Troefmarktlbrmule en verkoopt een breed as.sorti- ment levensmiddelen, waaron der veel versproducten zoals zuivel, vlees en groenten. 'Ook hebben wij vers brood in de winkel', vertelt Saskia de Hek. 'Dit brood komt van Warme Bakker Bunt uit Oude-Tonge en is echt heel lekker. In de winkel komt een aftakoven waardoor wij de hele dag door vers brood kininen leveren en waardoor het lekker zal ruiken bij binnenkomst'. De winkel is open op maandag t/m vrij dag van 8.30 tot 12.00 uur en van 1.'!.00 tol 17.30 uur. Op zaterdag gaat de winkel om 9.00 uur open en sluit dan om 16.00 uur. Ook kunnen boodschappen besteld en thuisbezorgd wor den. Meer informatie hierover is te verkrijgen vanaf donder dag 31 januari in De Bolder, en anders via telefoonnummer 0187-612014 of e-mail adres troefinarkt.deboIder@zuid- wester.org. www.dewaalhoveniers.nl www-brilcentrumkeuvetaOLnl 2oj)dpod 56 Middelhofnis - Telefoon (0187) 48 34 37 Door Kees van Rixoort De gesprekken tussen de vier gemeenten komen nadat de gemeenteraden van Middel harnis en Dirksland zich vorig jaar hebben uitgesproken voor het onderzoeken van de moge lijkheden tot samenvoeging. De raden van Goedereede en Oostflakkee toonden zich bij voorbaai geen voorstander van één gemeente Goeree- Oxeiflakkee. Wel opteerden ze allebei vooi een intensivering van de gemeentelijke samen werking. Tijdens een gesprek van de vier burgemeesters en gemeen tesecretarissen op 11 oktober bleek Oostüakkee bereid te zijn een nader onderzoek in te stellen, ixaarbij ook de optie van gemeentelijke herindeling aandacht zou krijgen. Tevens bleek dat die optie voor Goe dereede een brug te ver is. De gemeente wil zelfstandig blij ven. "Wel is overeenstemming bereikt over het feit dat de samenwerking volop mogelijk heden biedt", meldt een stuk over 'voortgang motie herin deling Goeree-Overflakkee' van het Dirkslandse college aan de gemeenteraad. Uil diezelfde notitie blijkt dat een tweede poging om de vier gemeenten op één lijn te krij gen, op 30 oktober, ook geen succes had. "Ondanks ultieme pogingen is het ook toen niet gelukt tot overeenstemming te komen. Een voorstel verder onderzoek te doen naar verde re intensivering van de samen werking en daarbij tevens de vooi- en nadelen van een gemeentelijke herindeling in beeld te brengen, kon slechts rekenen op steun van drie van de vier gemeenten. Bestuurlijk overleg met de provincie Zuid-Holland, op 2 november in Dirksland, lever de de uitspraak van gedepu teerde Van Engelshoven-Huls op, dat de vier gemeenten het beste samen een keus kunnen maken voor één van beide opties (intensievere samenwer king of herindeling). Dit na een gezamenlijke verkenning en voor 1 februari. Die datum wordt in ieder geval niet gehaald. De gemeenten bereiden een nieuwe bijeen komst tussen de vier colleges en gemeentesecretarissen voor om uit de impasse te komen. Deze bijeenkomst zal begeleid worden door een extern des kundige. "Wij hopen dat op deze manier alsnog resultaten kunnen worden bereikt, kon het alleen maar zijn dat geza menlijk verder onderzoek kan worden gedaan", aldus B en W van Dirksland in de notitie aan de gemeenteraad. Het stuk staat op de agenda voor de informatieve en opiniërende raadsvergadering op donder dag 7 februari. REGIO - In het stadhuis van Hellevoetsluis hebben afgelopen vrijdagmorgen de burgemeesters dan wel portefeuillehouders van de regio Rijnmond hun handtekening gezet onder een intentieverklaring om gezamenlijk de strijd aan te gaan tegen de grote mate van alcoholgerela teerde vernielingen in het gebied. Van Goeree- Overflakkee waren daar bij ook de burgemeesters Stoop (Dirksland) en "Van de Velde (Goedereede) en wethouder Visser (Mid delharnis) aanwezig en tekenden ook zij de over eenkomst. Tekst en foto's: Hans Villerius Bij de helfl van alle vernie lingen blijkt alcoholgebruik onder jongeren een rol te spe len. Vijftig procent van de ver nielingen blijken alcohol- en uilgaansgereiateerd te zijn. Al duidelijker komt naar voren datjongeren overmatig alcohol gebruiken én hoe zeer dit leidt tot hoge(re) gezondheids- en veiligheidsrisico's, tot overlast, vernielingen en geweld. In de campagne om de hoeveelheid vernielingen aan banden te gaan leggen, speelt dan ook het terugdringen van alcohol gebruik een belangrijke rol. Het komende halfjaar gaan de Rijnmondgemeenten samen werken met partners - politie, horeca, supermarkten, open baar vervoer, het Openbaar Ministerie, bureau Halt, GGZ Bonman, maar ook ouders en bingers - om de problemen te lijf te gaan. Om daar beter in te kunnen slagen heeft een regionale Integrale projectgroep, onder leidingvan mevrouw Steendijk van de politie Rotterdam-Rijn mond, een pakket van maat regels samengesteld waarmee de gemeenten aan de slag kunnen. Zij en burgemeester Kleijwegt van Hellevoetsluis gaven vrijdagmorgen een toe lichting bij de campagne, vlak voordat de handtekeningen werden geplaatst. "We zien het veel te veel en het is een grote ergernis", zo begon Kleijwegt zijn verhaal, "dat er veel te makkelijk en veel te veel gedronken wordt, en dat er ver\'olgens allerlei vernielingen worden aange richt. Vernielingen door jon- De hurgemeesters/portejeuülehouden -Mn de regio Rijnmond ondertekenen de inlenlieverklaring voiir een inlesrnile iitinjmk van de a/ro/io/gere/nteerde vernielingen in de gehele Op de inzetfoto's zijn links burgemeester Stoop en rechts burgemeester Van de Velde aan zet. egni. geren vormen een omvangrijk maatschappelijk probleem. In de meeste gemeenten is het in de nacht van vrijdag op zater dag en van zaterdag op zondag raak. Na een avondje stappen moet menig bushokje, straat lantaarn en auto het onlgelden. Het lijkl bijna een \anzelfspre- kendheid dat er gesloopt moet wordenl" En daarbij: de stij ging van het aantal vernielin gen in de achterliggende jaren is in de eigen regio "manifest", zo typeerde Kleijwegt de ver- nielingengroei. "Naar alle waarschijnlijkheid zal het aan tal vernielingen eind dit jaar met meer dan SCX zijn geste gen ten opzichte van 2001. En de afgelopen jaarwisseling inaakte nog eens pijnlijk dui delijk dat deze problematiek een hoge plek op de bestiuulij- ke agenda verdienl." In totaal, zo vulde politiefunctionaris Steendijk aan, werd in de regio Rijnmond alleen al rond de jaarwisseling voor 2,5 miljoen eui'o aan schade aangebracht; 38% daarvan aan auto's, met name spiegels, en voor het ove rige aan openbare gebouwen. scholen, abri's, metrostations en aan «oningen. "Ook bij burgers staat het probleem van de vernielingen dan ook hoog op de lijst \'an ergernissen. En het kost de gemeenschap han den vol geld." Inmiddels heeft de problema tiek ook landelijk, tot in de Kamer en bij de ministers, de aandacht", vertelde Kleijwegt verder. In een recent versche nen Alcoholbriefvan liet ministerie van VWS wordt een aantal concrete instrumenten genoemd imu het probleem van overmatig alcoholgebruik terug te dringen. Onder ande re het geven \'an nieuwe/extra bevoegdheden aan gemeen ten. Daarnaast heeft het zgn. Regionaal College opdracht gegeven aan een door haar in het leven geroepen Bege leidingscommissie Integraal Veiligheidsbeleid om een regi onale aanpak van de proble men uit te werken. En er is een Integrale projectgroep \'er- nielingen en Alcoholgebruik Jongeren in het leven geroe pen - met vertegenwoordigers van de politie, het Openbaar Ministerie, bureau Halt en de Raad voor de Kinderbescher ming - die zich gebogen heeft over een totaalpakket aan maatregels cfie bedoeld zijn om niet alleen het aantal ver nielingen maar in 't bijzonder ook het overmatig alcoholge bruik door jongeren terug te dringen. Deze projectgroep heeft een pakket van maatre gels samengesteld en aanbe volen aan de gemeenten om deze als wapens in de strijd te hanteren, zoals het preventief (tegen 'voordrinkers') blazen bij de ingang van horecagele genheden, het toezicht hou den middels camera's, ouders erbij betiekken, of werken aan een stuk bewustwording onder de jongeren." In Hellevoetsluis heeft men ook met de vernielingenpro- bleniatiek te kampen en bur gemeester Kleijwegt gaf aan dat hier inmiddels een aantal maatregels op is/wordt gezet. Zo noemde hij inderdaad het cameratoezicht, maar ook het stimuleren van het doen van aangifte onder de inwoners, buurtpreventie, variabele en eerdere sluiting van de hore ca en - heel belangijjk - het verhalen van de schade op de daders. Overigens dienl de aan|iak in de regio maatwerk Ie zijn omdat iedere gemeenie anders is en ook met andere lactoren en ander beleid te maken beeli. Enerzijds wordt dus llexibiliteit in de aanpak voorgestaan, maar anderzijds dient deze in geza- menlijklieid uitgevoerd te wor den, "zodat het als een olievlek in de regio uit zal breiden" aldus Kleijwegt, "met als uilcindelijke doel én het aantal vernielingen én het alcoholgebruik in de gehele regio terug te dringen." Door het onderlekenen van de intenlieverklaring hebben alle regiogemeenten aangegeven hierin hun veiant^oordelijk- heid te nemen. Na een half jaar zal een eerste evaluatie worden gehouden. è^i.l?^^ Geldig van maandag 28 januari tot en met zaterdag 2 februari 2008 www.plus-nl 400 gram van 3.49 voor 3S PLUS Slinqerland MWHelharni-: Wat eeP VerSChÜ. OL'DDORP - In het kader van een werkbezoek namen twee leden van Gedeptiteerde Sta ten van Zuid-Holland jl. vrijdag deel aan een rondrit over het eiland. Een zestal wethouders praatten hen bij o^■er de stand \an zaken rondom xerscbil- lende projecten op het eiland. Toen het gezelschap in Oud- dorp aankwam, werd het opge wacht door een delegatie xan de initiatievengroep 'Ouddorp bouivl \oor jong en oud'. Deze groep xvil voorkomen dat men sen, jong en oud, genoodzaakt zijn om uit Ouddorp weg te trekken. De initiatie\engroep vreest een vergrijzing die grote gevolgen zal heïjben \'oor het sociale en economische le\en in en om Ouddorp. Ze willen graag \aart zetten achter de ontwikkeling van de bouwplan nen op de Gronden Breen. De planvorming \'oor de bouw van 160 woningen op deze gronden is al in een vergevorderd sta dium. Maar de provincie heeft nog «at bedenkingen legen hel plan. De afgelopen maanden is 'Ouddorp bouwl \oor jong en oud' actief geweest met het ver zamelen van handtekeningen om de gemeente en de woning- boinvvereniging te stimuleren om de bouuplannen positief te ondersteunen en de pro\'incie te wijzen op de noodzaak van 'bouwen voor jong en oud' in Ouddorp. Gedeputeerde Mani la Koop nam de bijna 1400 handtekeningen in ontvangst uil hantlen van Caroline Bos- land en Kelly van den Hurk. Zij waardeerde de actie van de groep, maar wees erop dat de provincie het niet x'olledig eens is mei het plan en dat er wat wijzigingen zullen moeten wor den aangebracht. Vrijdag volgt een uitgebreid verslag \an het werkbezoek van de gedepu teerden Koop en Evertse aan het eiland. 'lèhl en juin: Adn vim der Laan.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2008 | | pagina 1