A tot Ruim 140 miljoen euro voor visserij Medailles voor Schotejilzwemmers Zangavond herdenking Watersnood 1953 Themamiddag 'Een beroerte en de gevolgen voor het denken' VIJFLEXXERWOORDEN REBUS l^ern^^etlkt: EiüvnDEn-niELws oomkojeugdhoekie@filternet.nl ^anpidri ^dnpitin J- S Een koffer vol herinneringen Nathalie Bijnagte (Scherpenisse) en Sander van Lenten (Dirksland) krijgen deze week een bon toegestuurd. Veel plezier ermee! Q<joto&s>m<^cn (n^rvcfH^er ZOOj): Jullie mogen de zes oplossingen van de maand januari opsturen. Doe dit in elk geval vóór eind februari. Als er iemand een puzzel wil maken, heel graag zelfs. Ik heb niet zo heel veel meer liggen, dus alles is welkom. Het afgelopen weekend hebben drie zwemmers van zwemclub de Scho- tejil deelgenomen aan de Open Nationale Kam pioenschappen zwem men te Eindhoven. Con- Wielaard wist hier opnieuw een nationale titel aan haar erelijst toe te voegen. PAGINA 9 VRIJDAG 25 JANUARI 2008 Puzzelreglement 1. Stuur je oplossingen aan het eind van de maand naai- Oom Ko, p/a Kilanden-Nieuws Postbus 8, 3240 /\A Middelharnis. 2. Per maand zijn er 100 a 120' punten te verdienen. Zelfgemaakte raadsels vcjorzien van oplossing leveren 15 extra punten op. 3. Zelfgemaakte puzzels met de oplo.s- sing erbij, die via de e-mail verstuurd worden, leveren 20 punten extra op als ze geplaatst worden. 4. Stuur af en toe een briefje, dat wordt beantwoord. r>. Bij .000 punten ont vang je een boeken- bon van 10.-. 6. Wie een jaar geen oplossingen inlevert, verliest zijn/haar punten en begim weer met O punten. Een heraut. Wat is dat? Een b()()ds( hap|)er, een aankondiger. De Heeie Jezus heeft ook een heraut gehad, jullie kennen hem wel: Johannes. Hij gaat de weg vf)()r de Heere Jezus vrij maken. Hij vertelt over de komst van de Heere Jezus. Hoe doet hij dat?' Door de mensen te wijzen o]j hun zonden èn door de meirsen te wijzen op het Lam, Dal de zonden der wereld wegneemt. Johannes vertelt niet over zichzelf, hij-wijst heen naar de Heere Jezus. Hij vertelt de mensen hoe belangrijk het is, dat ze de Heere Jezus leren kennen. Ken jij de Heere Jezus al? .Mag je ook van Hem aan andeien vertellen? Dan hoef je geen moeilijke woorrlcn te gebruiken. Je mag dan heel eenvoudig vertellen, hoe groot Zijn macht is. Enhoe groot Zijn liefde is. Dat Hij nu juist zondige kinderen hun slech te dingen wil vergeven. \'ertel jij ook over dat grote wonder? Een tijdje geleden kreeg ik van dhr. J. Grinwis (Ouddorp) een aantal bijbelse puzzels. Eén ervan wil ik deze keer plaatsen. Alle antwoorden bestaan uit vijf letters. De beginletters vor men een naam uit de bijbel. Welke naam? Iwerd genoemd de koning van de Joden (Matth. 27 2. Een sterrenbeeld (Job 9 9). '5. Opdat zij geloven, dat u verschenen is de(Exodus 4 4. De eerste priester die dienst deed in de tabernakel. 5. Man die een dwaas genoemd werd (I Sam. 25 25) 6. Zoon van Aaron die vreemd vuur in de tabernakel bracht 7. Opvolger van de profeet Elia (2 Koningen 2). 8. Stad die in de tijd van Abraham verwoest werd (Genesis 19). 9. De tweetle koning van Israël. 10. Profeteerde in het leger van de Israëlieten (Nuineri 11 27). 1 1. Deze man kreeg de tegenwoordige wereld lief (2 Tiin. 4 10). 12. Ik ben de .MIa en de (Openbaring 1 8) 13. Op dezezal ik Mijn gemeente bouwen (Matth. 16 14. Vriend van Job (Job 32). Oiul.sre zoon van Jakob. 37). 5). (Numeri 3 4). 18). Deze keer een rebus, die gemaakt is door Else-Marie de Leeuw (Melissant). Wat wil zij ons vertellen? N H N L U D L W Z Albert van Lenten (Dirksland) Hebben jullie school tijdens de open dagen? Jammer datje niet meer mocht helpen bij het vak 'dierhouderij'. Ben je met .school naar de schaat.sbaan in Breda geweest? De Bijtjes (Scherpecity) Na alle drukke dagen was er toch nog even tijd om de oplossingen op te sturen. Bij ons hebben ze erg veel vuur werk afgestoken: het werd er gewoon mistig van. Over milieuvervuiling gesprokenl! Het kost ook eig veel. Dan denk ik wel eens: hoeveel hongerige kinderen hadden we van al dat geld eten kun nen geven? Sander van Lenten (Dirksland) \V'at jammer datje de eerste dagen van de kerstvakan tie ziek was. Tjateveel chips eten is natuurlijk ook niet goed voor je. Welk computerspel heb je voor je verjaardag y;ekregen? Ik ben benieuwd of je het 'ringen' van de vogels zelf kan doen en hoe het broeden afloopt. Jullie moeten de rebus in de koffer oplossen. Je weet dan ook gelijk het antwoord op vraag 4. 1Hue. heet je Jacoline Tanis. 2. hl welke plaats woon je? Goedereede. 3. Wat heb je in de vakantie gedaan (bijv. thuis, tijdens een logeerpartij, tijdens een dagje uit of op de vakantie ergens anders)'? We zijn wezen kamperen. 4. Naar -welke plaats (en in welk land) ging je op vakan tie oj waar ging je een dagje naartoe? We gingen naar Souillac in Frankrijk en we gin gen een dagje winkelen in (zie rebus). Dit plaatsje ligt in Frankrijk. 5. Wal heb je voor bijzondere dingen gezien/gedaan? Ik vond de dagsluiting bij het kampvuur en de vakantiebijbelweek op de camping bijzonder. 6. Heb je nog iets speciaals meegenomen op vakantie, wat je echt niet kon missen? Mijn fototoestel. 7. Wat vond je erg fijn om thuis te kunnen laten? De drukte van thuis. 8. Wat miste je erg in de vakan tie? De poes en mijn vissen. 9. Wat vond je erg venwlend in de vakantie? Dat het 's naclits erg koud was. 10. Wat vond je het leukst/het mooist in de vakantie? Het kanoën op de Dordogne en het bezoe ken van 'de hangende stad'. 70of80(Psalm90 5) I. vaderland; 2. edelen; 3. Ruyter; 4. Egmond; 5. Nova; 6. Indische; 7. gilde; 8. Den Briel; 9. Engeland; 10. Oranje; 1 1. ontdekkingsreis; 12. statenvertaling; 13. Tromp; 14. Indonesië; 15. Noor mannen; 16. deltaplan: 17. Inquisitie; 18. stadhouderloos; 19. Cornelis; 20. Hitler; 21. emancipatie; 22. Christiaan; 23. ontzet; 24. Maarten; 25. pest; 26. autoloze; 27. Germanen; 28. Napoleon; 29. Irene; 30. Europese. VERENIGDE OOST-INDISGHE COPM.-XGNIE. Oostvoorne Dankt den Heere, roept Zijn Naam aan, maakt Zijn daden bekend onder de vol ken! Vermeldt, dat Zijn Naam verhoogd is. (Jesaja 12 4) Doe mens en dier een plezier. Gooi geen rommel in de rivier. En ook geen troep Op de stoep. Doe gewoon hou het schoon! Leiwen 9. 10, II. 12. 13. 14. A. Nisan; B Ijar; G. Sivan; D. Tammoez; E. Av; E". Elloel; G. Tisjri; H. Chesjvan; I. Kisiev; J. Tevet; K. Shevat; L. Adar. 8. 1. muzieknoot; 2. appelboom; 3. regen water; 4. leesbril; 5. eettafel; 6. elleboog; 7. nieuwsblad; 8. teddybeer; 9. aardap pel; 10. nestkastje; 11. inktvis; 12. stui- tei-bal. MARLEEN TANIS Gardameer Al wie in dertig dagen een verzoek doen zal aan enige god of mens, behalve van u, o koning die zal in de kuil der leeuwen geworpen worden. Maar Daniël knielde en bad drie keer per dag alfabet Ouddorp 1. Davids; 2. engel; 3. herders; 4. engel; 5. Esrom; 6. rivier; 7. Eleazar; 8. Rachel; 9. Eljakim; 10. Gabriel; II. Egypte; 12. Elisabeth 13. Roboam 14. tempel. DE HEERE REGEERT (Psalm 99 I) 1. Petten; 2. Rhoon; 3. Ede; 4. Tholen; 5. Tiel; 6. Goes; 7. Oss; 8. Fijnaart; 9. Twello; 10. Edam; II. Rijs Hardenberg Op de lOOm schoolslag was zij in het 50m bad van het zwem- stadion te Eindhoven in een clubrecord van 1.27.05 de allerbeste en werd daarmee Nationaal Kampioene. Naast deze gouden medail le behaalde zij ook nog een 3'' plaats op de lOOm vrij in een tijd van 1.12.88. De andere deelnemers waren Leander Noordijk en Leon Tamerius. Ook Leander N'oordijk wist een medaille te winnen en wel op de 50m vlinderslag in een p.r.-tijd van 28.71. Hij werd 3° na een Poolse deelnemer die eerste «erd en een Italiaan die uit eindelijk het zilver won. Lean der Noordijk was zodoende Wel de snelste Nederlander op de 50m vlinderslag. Met nog twee 5' plaatsen op resp. de lOOm vrij (1.00.64) en de 50m rugslag (32.02), een 6"^ plaats op de lOOm vlinderslag (1.09.07) en een 7'' plaats op de 200m vrij (2.19.19) kan hij terugzien op een geslaagd NK. De derde deelnemer namens de Schotejil, Leon Tamerius behaalde een 9' plaats op de 50m rugslag (37.87) en kwam verder nog uit op de 50m vlin derslag (35.34) en de lOOm vrij (1.09.65). Conny Wielaard tenslotte zwom ook nog naar een 4' plaats op de 50m vlin derslag (36.20). Bij het Open NK Masters te Eindhoven was een groot aan tal deelnemers uit het buiten land, zoals uit België, Polen, Italië, Frankrijk, Engeland, Spanje, Duitsland, Hongarije, Luxenburg, Zweden, Rusland en Zuid-Afrika. De leeftijdsca tegorieën beslaan veelvouden van 5 jaar, te beginnen bij de pre-Masters (20-I-), gevolgd door 25-t-, 30-t-, 35-t-, enz. De oudste deelnemers waren 80-H. Per categorie was een titel te verdienen. BRUSSEL - De Europe se Comniissie heeft haar goedkeuring gegeven aan de wijze waarop Nederland gebruik wil maken van geld uit het Europees Visserij Fonds voor de periode van 2007 tot 2013. Nederland ontvangt vanuit dit fonds van Brussel 48,6 miljoen euro en heeft een vergelijk baar bedrag aan nationale middelen beschikbaar. Het kabinet heeft daarnaast in het Beleidsprogramma 2007 25 miljoen euro voor de visserij beschikbaar gesteld en nog eens 20 mil joen euro tijdens de Alge mene Politieke Beschou wingen. Deze laatste mid delen worden met de Vooijaarsnota 2008 aan de begroting toegevoegd. In totaal gaat er op die manier in de periode van 2007 tot 2013 ruim 140 miljoen euro naar de Nederlandse visserij. De Commissie heeft ingestemd nieti het zogenoemd Opera tioneel Programma dat door Nederland is opgesteld. Het Operationeel Programma met de titel 'Perspectief voor een duurzame visserij' geeft een beschrijving an de huidige situ atie van de visserij- en aquacul- tuursector en maatregelen voor de periode van 2007 Tot 2013. De hoofdlijnen van de lange- teiniijnstrategie voor de vis serij zijn vernieuwing, ver duurzaming en sanering. Deze strategie wordt vormgegeven niet behulp van geld uit het Europees Visserij Fonds. Minister Verburg van Land bouw, Natuur en Voedselkwa liteit (LNV) heeft bij de invul ling van het fonds gekozen voor drie speerpunten die zij van groot belang vindt voor de toekomst van de visserijsector in Nederland: - vernieuwing en verduurza ming door het stimuleren \an innoxatie en samenwer king in het visserijcluster; - afstemming van de visserij- druk op de visbestanden; - versterking van de sociaal- economische en sociaal-cul turele positie van de visserij- gemeenschappen. Met de goedkeuring van het Operationeel Progranniia wordt het mogelijk om het beleid voor vernieuwing en verduurzaming in concrete maatregelen om te zetten en deze vanuit het Europees Vis serij Fonds ie laten cofinancie- ren. Maatregelen die minister Ver burg voor 2008 onder het Europees Visserij Fonds neemt zijn onder meer een innovatie tenderregeling, een regeling voor sociaal flankerend beleid zoals bijscholing in verband met de saneringsregeling, een investeringsregeling voor aquacultuur, en een tender regeling voor verwerking en afzet van vis. Ook wil Verburg een investe ringsregeling voor de aanschaf van vijf pulskorvistuigen open stellen om verder praktijker varing met dit vistuig op te doen. Deze regeling moet ecli- ter volledig uit nationale mid delen worden gehnancierd en vraagt om reden van staats- steim nog om goedkeuring van de Europese Commissie. De minister hoopt deze goed keuring binnen enkele weken te krijgen. In november 2007 heeft minis ter Verbui-g al - vooruitlo pend op goedkeuring en met instemming van de Commissie - de saneringsregeling voor de platvisserijvloot opengesteld. Het resultaat van deze sane ring is dat er 23 kotters uit de vaart worden genomen. Voor de brief aan de Fweede Kamer en het Operationeel Pi-ogramma 2007-2013 'Per spectief voor een duurzame visserij' zie www.minlnv.nl. SOMMELSDIJK - Op zaterdag 2 februaii a.s. zal in de Reho- bothkerk te Sommelsdijk een zanga\'ond worden gehouden ter gelegenheid van de her denking van de watersnood ramp in 1953. Het is dit jaar 55 jaar geleden dat deze natuur- ram]j zich onder andere over Goeree-Oxerflakkee voltrok. Het is bekend welke gevolgen deze lamp met zich meebracht. Tijdens deze zangavond zal hierbij worden stilgestaan. De avond wordt opgeluisterd door een tweetal koren, te weten het Christelijk Hoeksche VV'aards Mannenkoor en het C^hristelijk Alblasseidams Jongerenkoor 'Chaverini'. Het mannenkoor staat onder leiding van Adri Poortvliet (1948). Onder zijn leiding groeide het ledenaantal tot de ruim IIO zangers die samen het mannenkoor vormen. A;m vele concerten en zangavonden is reeds meegewerkt. De laatste jaren met orgelbegeleiding xan Lennert Knops. Veel koorleden van liet mannenkoor kunnen zich de watersnoodramp her inneren en komen graag naar Middelharnis oin met elkaar bij de geschiedenis stil te staan. Het mannenkoor zingt deze avond geestelijke liederen en psalmen in relatie met de storm en het water. Dirigent van het jongerenkoor is de uit Nieuwe-Tonge afkomsti ge Lennert Knops, thans woon achtig in Papendrecht. Samen met zijn vrouw Maria heeft hij in de zomer van 2005 het Chris telijk Alblasserdams Jongeren koor 'Chaverim' opgestart. In deze korte periode groeide het aantal leden explosief Momen teel telt het ruim 110 leden. In 2007 nam het koor zijn eerste cd op, waarbij de eigen organist Ron van Ommen het koor op orgel begeleidde. Zo ook op 2 fef^ruari in Sommelsdijk. De aanvang van de zangavond is 20.00 uur. De toegang is vrij. Er zal een collecte worden gehou den ten bate van het orgelfonds. Vanwege de verwachte drukte zijn de kerkdeuren al vanaf 19.15 uur open. Op zaterdagmiddag 2 febru ari a.s. houdt de Nederlandse CVA-vereniging 'Samen Ver der' een bijeenkomst in de verjaardagskamer van ver pleeghuis De Samaritaan, Koningin Julianaweg 59 te Sommelsdijk. De bijeenkomst begint om 14.00 uur en duurt tot ongeveer 16.00 uur. Onder leiding van de contact personen wordt deze gespro ken over het thema 'Een CVA (beroerte) en de gevolgen voor het denken'. Een beroerte kan namelijk ge\'(ilgen hebben voor de manier ivaarop we de wereld om ons heen waarnemen en de wijze waarop we informa tie verwerken. Ook de manier van denken en het gebruik van taal kan veranderen na een beroerte. Deze gevolgen heten ook ivel cognitieve gevolgen. Cognitieve gevolgen zijn niet zo '^zichtbaar als lichamelijke gevolgen. Soms worden deze gevolgen pas duidelijk als iemand weer thuis is na verple ging in het ziekenhuis. Eeii van de meest voorko mende klachten is een trager denktempo. Na een beroerte kunnen veel mensen infor matie minder snel opnemen en verwerken. Een trager denktempo gaat vaak samen met aandachts- en concentra tieproblemen en een slechter werkend geheugen. Als iemand na een beroerte taalproblemen heeft, wordt dat afasie genoemd. Iemand met afasie kan niet goed meer communiceren met de buiten- werefd. Afasie heeft verschif- lende vormen. Daarnaast komen ook neglect en apraxie voor Bij neglect ver waarloost iemand één kant van het lichaam. Dat gebeurt onbe wust. Bij apraxie heft iemand moeite om gewone alledaagse handelingen uit te voeren. De themamiddag is bedoeld voor lotgenoten en naaste familie, maaar ook belangstel lenden zijn welkom. De mid dag is gratis toegankelijk. I.v.m. de organisatie wel graag voor af aanmelden; dat kan via de contactpersonen A.H.Hutink (tel. 0187-484381), of J.M. Schretzmeijer-Mahn (tel. 0181- 318458).

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2008 | | pagina 9