CDA Kamerlid, Europarlementariër en Statenleden bezoeken visafslag Raadsleden lezen voor tijdens Voorleesontbijt M Kibbeling en mossel verkoop Herdenking watersnoodramp gemeente Goedereede 'We moeten er alles aan doen om de visserij in de benen te houden Cijfers vertalen, koers bepalen. A tl ^<1JJn'^3^.1!!^^!£2^-^. 80e jaargang Nr. 7679 Vrijdag 25 januari 2008 I BEW. bX. ■^^lÊB^M^S^k streekblad op gereformeerde gro7idsIag STELLENDAM - Vorige week vrijdag kreeg de Visafslag van Stellendam bezoek van een brede CDA-delegatie. Het Tweede Kamerlid Ad Koppe- jan, Eurparlementariër Cornelis Visser en de Pro vinciale Statenleden Hans Démoed (fractievoorzit ter), Koos Verbeek, Marco Heemskerk en Wiebrand Dijkstra namen aan dit werkbezoek deel, waarbij ook wethouder Arend-Jan van der Vlugt en Henk van Oostenbrugge en Dirk Pijl van de gemeen telijke CDA-fractie vertegenwoordigd waren. De politici werden bijgepraat over de stand van zaken rondom de visserij. Gastgezinnen gezocht Opslagruimte gezocht Uitleg Schiphol School Goereese Gat Zuiderdiep Knöpsjg^ teidi ^?ri GOEDEREEDE - Binnen kort is het 55 jaar geleden dat de watersnoodramp van 1 februari 1953 zich voltrok. Het verwoestende water nam vele levens en richtte enorme schade aan. Het eiland Goe- ree-Overflakkee werd zwaar getroffen. Ook in de gemeente Goedereede waren de gevol gen groot. De gemeente her denkt de ramp op 1 februari 2008 met een kranslegging bij het herdenkingsmonument in Stellendam, gevolgd door een bijeenkomst. Twee exposities in het gemeentehuis staan in het teken van de watersnood. l)c kranslegging wordt voor afgegaan door een korte toe spraak van de burgemeester, mevrouw (i.J. van de Velde-de Wilde. Aan hei einde van de plechliglieici is er gelegenheid tol hel leggen van bloemen bij het monument. Na de kranslegging is een bij eenkomst in de Hervormde Kerk aan Bosstliieterstraal te Stellendam. Bij aanvang daar van spreekt de burgemeester nogmaals. Daarna voeren de Christelijke gemengde zang verenigingen 'Hart en Stem' en 'Soli Deo Gloria' een her- denking.scantate uit. Inwoners van de gemeente Goedereede /ijn van harte welkom om de kraiisleggiug en de heidenkingsbijeeiikomsi op it'bruari a.s. bij te wonen. Om 18.4.5 wordt verzameld bij De Rank, Bosschieterssiraat I te Stellendam, vanwaar men te voet vertrekt naar het monu ment. De bijeenkomst in de kerk duurt van 20.00 tot 21.;i() uur. De herden kingsbijeenkonrst is het stanmoment van een tweetal tentoonstellingen over de watersnood in hel gemeentehuis. De tentoon stelling 'Rijzend Water' van het Provineiaal Historisch Gentruni van het erfgoedhuis Zuid-Holland geeft weer hoe werd gecommuniceerd naar de inwoners van het ramp gebied en naar de rest van Nedeiland. Het is een ten toonstelling waarin zowel hel herdenken als het vooruitkij ken cenliaal .staan. Daarnaast is er een expositie van leerlingen van de groepen 7 en 8 van alle basis.scholen in de gemeente (ioedereede. Met een zeventigtal panelen geven zij hun visie op de waters nood. De exposities zijn gedurende de gehele ina;md lebrnari gra tis Ie bezichtigen tijdens de ope ningstijden van het gemeente huis aan de Tramlijnweg 2 te Goedereede. Tekst en foto's: Adri van der Laan Pax-Jciiiderhii/p zoekt gastge zinnen voor kinderen uit ach terstandsituaties. Het meren deel van die kinderen komen uit gebroken gezinnen of uit een kindertehuis. Er is veel werkeloosheid, wat zich uit in agressiviteit, criminaliteit, drankmisbruik, enz. Veel kinderen hebben het nodig om even uit deze ellende weg te zijn. Deze kans krijgen ze tijdens een vakantie bij gezin nen in Nederland. Daar kun nen ze ervaren dat het ook anders kan, in de warmte en veiligheid van een gezin. Zo kan hun vertrouwen groeien in een betere toekomst. Is Uw belangstelling gewekt, kijk dan op website www.pax-kin- derhulp.nl of' neem contact op met Janny van Klaveren, e-mailjanny vanklaveren@ casema.nl, tel, 071 8884102 of 06 40940521. DIRKSIAND - Al meer dan 20 ja;H- organi.seren vrijwilli gers en personeelsleden van Geldershof jaarlijks een rom melmarkt voor haar Ijewoners. In hel afgelopen jaar echter is daar door gebrek aan opslag ruimte geen mogelijkheid voor geweest. Niet alleen werd hierdoor een gezellige gemist, maar ook de inkomsten ervan. De opbrengst komt ten goede aan de activiteitenbegeleiding van C^eldershof. Zo is men nu aan het sparen voor een duo- liets, zodat bewoners niet alleen binnen, in de gymzaal, kunnen bewegen maar ook buiten. Om in 2008 weer een rommelmarkt Ie kunnen organiseren, is men zeer dringend op zoek naar een opslagruimte in Dirksland, bij\-ooibeeld een geïsoleerde scbuur of garagebox, e.d. Wie zo'n ruimte beschikbaar heeft, wordt ge\raagd contact te wil len opnemen met Jannie Kie vit, lel. 0187-602055. Wethouder Arend-Jan van der Vlugt fungeerde deze vrijdag ochtend als gastheer. Hij sprak zijn blijdschap uit dat de C^DA- polilici de gang naar de Visaf slag hadden ondernomen. In zijn openingswoord wees Van der Vlugt op het economisch belang van de visserij. De vis serij is er een voorbeeld van dat de drie economische pijlers van de gemeente goed samen kuiuien werken: veel nien.sen die enkele dagen per week werkzaam zijn in de agrarische sector zijn ook regelmatig als vissorteerder actief in de Vis afslag. A^erdcr noenifJe hij het "prachtige gezicht" als de toe risten over de sluizen komen en daarbij de kotters in de haven als eerste beeld van de gemeente krijgen. "Dit heeft een grote aantrekkingskracht op het toerisme", aldus Van der Vlugt. Het gezelschap politici was er vrijdagochtend in de vis mijn getuige van hoe de vis werd gesorteerd en verkocht. Daarnaast kon men met eigen ogen een deel van de uitzon derlijk grote tongvangst van deze weken aanschouwen. Het blijkt dat het al jaren gele den is dat in deze tijd van hel jaar zoveel schol werd gevan gen. Maar, hier geldt tevens dat "goed nieuws ook slecht nieuws is", want de grote aan voer van schol maakt de prijs laag, het quotum vlugger vol en het geeft problemen bij de verwerkingsbedrij\'en die de DIRKSL.AND - "Wat zit er in jouw trommeltje?" "Kijk ik heb lekker een krentenbol bij me!" Samen nietje klasgenoot jes je ontbijt op school opeten is leukl Op woensdagmorgen 23 januari om 8 uur staan in alle lokalen van de c.b.s. Prins Maurits de broodtrommtltjes op de tafels. ,Alle kinderen zijn extra \roeg naar school toeko men om samen te ontbijten en... te luisteren naar een ver haal. Daarvoor kwamen leden \an de gemeenteraad speciaal naar de Prins Mauritsschool toe. Terwijl de kinderen hun gekregen eierkoek opalen, werd er lekker voorgelezen. Een gezellig 'voorleesontbijt'. Op de foto ziel u burgemees ter Sloop, die ook enkele groe pen \an een spannend \erhaal \'00rzag. Folo: Hinis l'illi'riits grote aanvoer niet bij kunnen benen. Tijdens het bezoek was inen ook even te gast op de kotter van Jaap Tanis van de GO 48, waar ze van de schipper teksten uitleg kregen over de proble men die er in visserij zijn. Met giote interesse werd geluisterd naar de schipper die op beel dende wijze het - soms moei lijke - bestaan van de moderne vissersman schetste. In het gebouw van de UFA, de 'Visafslag', werden de CDA- poljtici door verschillende betrokkenen bijgepraat over alles wat met visserij te maken had. De directeur van de UFA, Johan van Nieuwenhuijzen, kon vanwege verplichtingen elders niet bij de bijeenkomst aanwezig zijn, maar hij had een vervanger gevonden in de persoon van Cees Sinke van Vissersvereniging Zuid-'West. Hij gaf een uiteenzetting over het reilen en zeilen van de UFA én over de visserij in het alge meen en die rondom de UFA in het bijzonder. Cees Sinke legde aan de politici de geschiedenis van de vissers vereniging uit, die nog niet zo lang geleden is ontstaan na hel sainengaan van drie plaatse lijke verenigingen. Ook stond hij uitvoerig stil bij de UFA,, waaronder naast Stellendam ook Scheveningen en Colijns- plaat vallen, en er is een nauwe samenwerking met de visafslag van IJinuiden en enkele Deen se visafslagen. De organisatie, waarvan de gemeente Goede reede voor 63% eigenaar is, heeft volgens Sinke 'gouden en zilveren jaren' meegemaakt en hij gaf aan dal de UFA nu misschien wel in de 'bronzen jaren' is beland. Door de grote vermindering van de visquota in de afgelo pen jaren is de rentabiliteit van de UFA steeds meer onder druk komen te staan. Enkele jaren is er met \'erlies gewerkt, maar tot zijn tevredenheid kon Sinke de politici meedelen dat vorig jaar een positief resultaat heeft opgeleverd. STELLENDAM - Op het Oranjeplein teStellendam wordt morgen, zaterdag 26 januari, van 8.00 tot 15.00 uur een kibbeling- (van echte kabeljauw) en mosselverkoopactie gehouden, georganiseerd door de Hersteld Hei^- vormde vrouwenvei eni- ging en mede mogelijk gemaakt door vishandel De Molen te Stellendam. De opbrengst van de actie komt geheel ten goede aan de Hersteld Her vormde gemeente van Stellendam. He! venrfikt'ii win de zojuist aangevoerde vis, waaronder een grote liueveelheid schol, had alle naiidiiclil vdii de CIM poliliri .■lijking In de aanvoer en handel van vis voor ons land is veel ver anderd. .\ls voorbeeld noemde hij de grote plaats die Schiphol heeft ingenomen op het gebied van de im- en export van vis, wat ook veranderingen teweeg bracht voor de verwerking van de in de Noordzee gevangen vis. Tijdens het werkbezoek van de politici werd ook een bezoek gebracht aan de mijnzaal waar de vishandelaren en commissi onairs hun werk verrichten en via 'de klok' hun vis kopen. De zaal was nog niet voor de helft gevuld en Sinke verduidelijkte dat dit kwam door de invoering van het Pefasysteem, waarin de UFA samenwerkt met een aantal visafslagen in binnen- en buitenland en waarmee de handelaren online vis kunnen kopen. Sinke noemde dit één van de nieuwe diensten die de UFA aan de handel biedt die de "markt transparant maken". Verder blijkt het een handicap te zijn voor de visserijsector dat de Nederlanders maar weinig vis eten. De UFA is dan ook samen met andere organisaties acdef om de visconsumptie op een hoger peil te brengen in het land. Als voorbeeld noemde hij hel Scholplan dat een impuls wil geven aan de consumptie van deze vis. Hiervoor ligt een voorstel bij het Visserij Inno vatie Platform. Sinke sprak de wens uit dat dit platform spoedig actie zal ondernemen over deze en andere plannen. Uit zijn woorden bleek dat hij graag wat meer activiteiten zou zien bij het Vis.serij Innovatie Platform, "want we moeten er alles aan doen om de visserij in de benen te houden". Ondanks de steeds verdei- gaande samenwerking en het samengaan met andere visaf slagen zal de UFA er, volgens Sinke, niet toe overgaan om vestigingen te. sluiten. "Het streven blijft om zoveel moge lijk aanlandingsplaalsen te houden", dit om de vissers zoveel mogelijk van dienst te zijn. Kritisch was Sinke richting de ontwikkeling van het Zeereser- vaat en de Voordelta, waarbij de vissers onder de kust ern stig beperkt zullen worden. Hij sprak het vermoeden uit dat de natuurorganisaties de "situaUe misbruiken om uiteindelijk geen enkele vorm van boom- korvisserij meer toe te laten". Hij sprak in dit verband over de "vraatzucht van de milieu mensen". Europarlementariër Cornelis Visser verzekerde dat niet alle opgelegde eisen geac cepteerd dienen te worden en hij beloofde in het Europees Parlement om veicluide te vragen. De locatiediiccleur Henk Redert van het Scheepvaart en Transport College afdeling Zeevisvaart, ofwel de 'Visse- rijschool', gaf de politici voor lichting over 'zijn' school, waar ongeveer zestig leerlingen zich voorbereiden op hun toekom stig beroep op de vissersche pen. De heren Noordijk en Padmos van de .scheepswerven Maas kant en Padnios vertelden iets over hun bedrijven, die door 'de terugloop' in de vis serij ook andere wegen heb ben moeten zoeken om hun hoofd boven water te hou den. Naast scheepsbouw voor andere bedrijfstakken hebben zij ook hun kennis gebruikt bij het ontwikkelen van nieuwe vismethoden en aanpassingen van de schepen, waarbij heel veel brandstof kan worden gespaard. Door de kosten die deze aanpassingen voor de vissers meebrengen is er van uit de sector nog niet zoveel belangstelling. Evenals de visseis benadruk ten de beide scheepsbouwers dal de bevaarbaarheid van het Goereese Gat gewaarbf)rgd moet blij\'en om hun bedrijven levensvatbaar te houden. De gemeente Rotterdam zou het Goereese Gat op diepte hou den, maar volgens de \'erlegen- wcjordigers uit de sector lijkt het erop dat deze gemeente haar afspraken niet nakomt. Tweede Kamerlid Ad Koppejan zou graag meer informatie krijgen en zal vervolgens hiervoor in kamervragen de aandacht voor vragen. De beide parlementa riërs wezen erop dat het voor de visserij zaak is om goed naar de consument te luisteren, die veelal op zoek is naar duurzaam geproduceerde producten. Hoewel hel weinig met de zee visserij te maken heeft bracht Henk van Oostenbrugge tij dens het werkbezoek toch nog even de situatie rondom de plannen voor de ontwikkeling van de Zuiderdieppolders ter sprake, nu naar aanleiding van een vorig bezoek van Koppe jan de gemeenten Cloedereede en Dirksland een motie hebben aanvaard waarin wordt aange drongen om de plannen voor natuurontwikkeling in de Zui derdieppolders Ie herzien. De fractievoorzitter van het CDA in de Provinciale Staten, Hans Démoed, beloofde in beraad te gaan over wat de alternatie ven voor de plannen kunnen zijn. Ook Tweede Kamerlid Ad Koppejan liet weten het belangrijk te vinden om ook de alternatieven, waarbij geen landbouwgi-ond verloren zal gaan, grondig Ie onderzoeken. j^^ Visser Visser ACCOUfJTANTS MIDDELHARNIS «Kon. julianaweg 56 0187 617 300 Fax 0187 485 637 www.visser-visser.nl Knop) BV - Cangewfg 113 32'^ KG Somm^lHÜjli - 0187*76767 AkkntJoQs BV - Kkjostetweg 3 - 4317 AL - «oofdeouwe - 0111 «1M7 t^etegebrufiitetwto Jaap Tanis vnn de GO 48 (rechts) geeft in de slnuriiut uitleg aan de poliliri.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2008 | | pagina 1