Gezinshuis Huize ^Margaritas' gaat dit jaar van start in Oude-Tonge \uu\m-\ ËÜ^b^ I Brandbrief burgemeesters naar minister Klink over spoedeisende hulp in kleine ziekenhuizen Evaluatie activiteiten jaarwisseling Oostflakkee ;S Weekvoordeel "«.^'■i' t i:plus >^^---------«<^fl 80e jaargang Nr. 7678 Dinsdag 22 januari 2008 Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag Acute hulp mag niet in het gedrang komen' Minder geld Onder druk Proef met containers deels geslaagd Kernen Toekomst Inzameling rommel- marktspuUen en visverkoop Prijswinnaars feestpuzzels Kosten Gezocht m OUDETONGE Reacties: Tel. 47 10 20 Rectitspraktijk Middelharnis Verschillende soorten opvang Christelijk De Waal Hoveniers Nieuwe-Tonge Tel. 0187-65 24 84 www.dewaalhoveniers.nl ■i^Ë^m^i^k. www.autob edrijf-admiraal.nl Poffertj 2e Pi GRATIS Wat een verschil. DIRKSLAND - Burge meester Servaas Stoop is een van de ondertekenaars van een brandbrief, die vorige week naar minis ter Klink (Volksgezond heid, Welzijn en Sport) is gestuurd. In de brief vra gen zeven burgemeesters de minister dringend om de beschikbaarheidstoe- slag voor kleine zieken huizen in stand te laten. Afschaffing van die toeslag zou grote gevolgen hebben voor onder meer de spoed eisende hulp in deze zie kenhuizen, waaronder het Van Weel Bethesda Zieken huis in Dirksland. Door Kees van Rixoort Minister Klinlc werkt aan een wijziging van de financierings systematiek van ziekenhuizen. Een van de gevolgen daarvan is dat de beschikbaarheidstoe- slag voor kleine ziekenhnizen /.al verdwijnen. Deze toeslag maakt het voor de ziekenhui zen - veelal gelegen op het platteland - mogelijk om een afdeling spoedeisende hulp in de lucht te houden, naast een intensive care en een afde ling kinder- en verloskundige zorg. Door een dunbevolkt achterland leveren de kleine ziekenhuizen een lageie pro ductie, terwijl de kosten voor de spoedeisende hulp, etc, niet lager zijn dan de kosten die grotere ziekenhuizen daar voor moeten uittrekken. De beschikbaarheidstoeslag dient om dit te compenseren. "Binnen de nietiwe financie ringssystematiek zal de invoe ring van een variabele beschik baarheidstoeslag ertoe leiden dat ziekenhuizen in een dun bevolkt gebied, die dus minder productie leveren, minder geld gaan ontvangen", schrijven de burgemeesters aan minister Klink. "Ziekenhuizen in een dichtbcM)lkt gebied ontvangen juist meei geld doordat er lueer een beroep wordt gedaan op de SEH (spoedeisende hulp, red.) vanwege een grotere produc tie. Afliankelijk van het zieken huis levert deze maatregel een inkomstenveilies op variërend van 700.000 tot ,'i.OOO.OOO. Naast algemene kortingen krij gen de zes kleine ziekenhuizen in Nederland nog eens een extra korting op de beschik- baarheiclstoe.slag!" De acute hulp mag niet in het gedrang komen, vinden de burgemees ters van Stadskanaal, Winscho ten, Hardenberg, Coevorden, Dongeradeel, Delfzijl en Dirks land. Burgemeester Stoop heeft de brief mede ondertekend na contact met de directie van het Van Weel Bethesda Zieken huis. "Het is van belang dat de beschikbaarheidstoeslag voor kleine ziekenhuizen in stand blijft", licht hij toe. "En dat de afdeling spoedeisende hulp 7 dagen per week, 24 uur per dag operationeel kan blijven. Het is natuurlijk een relatief dure vooi ziening - er zijn avon den en nachten dat er niet of nauwelijks gebruik van wordt gemaakt - maar je moet zo'n afdeling wel hebben." De zeven burgemeesters sluiten hun brandbrief zo af: "Onze ziekenhuizen zijn van groot belang voor het verzorgingsge bied waar ze gevestigd zijn. Het verlies van de beschikbaarheids toeslag zet de ziekenhuiszorg onder druk. Wij verzoeken u dringend de beschikbaarheids toeslag voor kleine ziekenhui zen in stand te laten." OOSTFLAKKEE - Tijdens de jaarwisseling is in de gemeente Oostflakkee een proef gehouden met contai ners waarin onder toezicht een vreugdevuur mocht worden gestookt. Deze proef leverde gemengde reacties op van burgers en instellingen, zowel voor als tijdens de nieuwjaars nacht. Samen met poli tie en brandweer heeft de gemeente Oostflakkee de activiteiten rondom de jaarwisseling geëvalueerd. De uitkomsten hiervan worden betrokken bij de overwegingen rondom het organiseren van activitei ten tijdens de komende jaarwisseling, Eén van de conclusies die zijn getrokken, is dat de brief die huis-aan-huis is verspreid, posi tief is ontvangen. .«Üle burgers zijn op die manier op de hoog te gebracht van de maatregelen die de gemeente trof en wer den zich bewust van hun aan deel in het goede verloop van de nieuwjaarsviering. Ook de coinmunicatie en samenwer king tussen de verschillende hulpdiensten tijdens de vie ring is goed verlopen. De inzet van een beveiligingsbedrijf is bovendien als bijzonder goed ervaren. Zij hebben toezicht gehouden op de containers in de kernen Ooitgensplaat en Achthuizen. Verder bleek tij dens de evaluatie dat de mede werkers van de hulpverlenings instanties en de geineente veel werk hebben gehad tijdens en na de jaarwisseling. Onder ineer de illegale vreugdeMiren en de opruimwerkzaamheden daaraan hebben veel aandacht van hen gevraagd. De proef met de containers is gehouden in de kernen van Achthuizen en Ooitgensplaat, omdat er door inwoners is geklaagd over de overlast tij dens de voorgaande nieuw jaarsnachten. In Achthuizen is de proef naar wens verlopen. De inwoners hebben in de container gestookt en mede dankzij de beveiligingsdienst is de nacht daar rustig verlopen. In Ooitgensplaat is de proef met de container tninder goed geslaagd. De locatie aan de Mestkaai bleek niet geschikt, getuige het feit dat er in de con tainer niet is gestookt. In plaats daarvan is er op verschillende plaatsen in het dorp gestookt. Het personeel van de beveili- ging.sdienst heeft zich daarop tu.ssen de jongelui gemengd en zo andere branden voorko men. In Den Bommel is de jaarwisse ling bijzonder rustig verlopen, er waren geen illegale weugde- vuren. In Otide-Tonge zijn wel enkele vuren ontstoken, maar ook deze zijn door de brandweer geblust en door het personeel \'an de gemeente opgeruimd. Omwonenden gaven aan dat zij deze acties op prijs stelden. Het feest dat in Oude-Tonge op de Kaai is georganiseerd is, op één ongelukkige situatie na, weer goed verlopen. De evaluatie heeft onder meer geleid tot het idee om de proef inet de containers uit te brei den naar de vier dorpskernen in Oostflakkee. Hierbij wordt opgemerkt dat de container in Ooitgensplaat een centralere plaats zal krijgen. Ook wordt nagedacht over het organiseren van een feest in Ooitgensplaat. "Over het algeineen is de nieuw jaarsnacht rustig verlopen", zo concludeert waarnemend bur gemeesterjan Heijkoop. GOEREE-OVERFLAKKEE - Een half jaar geleden spraken wij voor deze krant met Paul en Marjoke Looij uit Middelharnis die het plan hadden opgevat om een gezinshuis op te richten, waar kinderen terecht zouden kunnen die om verschillenden redenen even het 'huis uit' zouden moeten. Ze hadden plannen om een huis aan de Oudelandsedijk bij Middelharnis te kopen. Maar dit is veranderd, want als alles volgens plan verloopt zal Huize 'Margaritas' in Oude-Tonge worden gevestigd. Paul en Marjoke hebben een "ideaal huis" gevonden aan de Willemstraat in Oude-Tonge. Ze hopen half juni de eerste kinderen te verwelkomen in Huize Margaritas. Door Adri van der Laan 'Trots en dankbaar" voelen Paul en Maijoke Looij zich zeker, nu ze bekend kunnen maken dat de plannen voor de realisering van hun gezinshuis Huize "Margaritas" steeds vas tere vormen gaan aannemen. Na een lange tijd van plan nen en berekeningen maken, gesprekken voeren en contac ten leggen is het dan eindelijk zover dat de contracten voor de aankoop van een huis kon den worden getekend. Hier mee is hun ideaal, het vormen van een veilig thuis voor jonge ren in 'crisis'-situaties weer een De Jaarmarktcommissie van de Hervormde gemeente van Middelharnis gaat weer begin nen met de voorbereidingen van de verschillende evene menten in 2008. Zo is er op zaterdag 26 januari 2008 weer gelegenheid om spullen rom- melmarktspuUeit in te leve ren in verenigingsgebouw De Hoeksteen, Ring 1 te Middel harnis. Van 10.00 tot 11.00 uur zullen mensen klaarslaan om gebruikte, maar nog wel bruikbare en in goede staat zijnde spullen in te neinen. Daarnaast is er deze dag bij De Hoeksteen vanaf 9.30 tiur verkoop van vers gebakken vis door Hansjordaan. Naast de 'Kerstpuzzel' uit onze kersteditie van dins dag 18 december jl., kon den ook prijzen worden gewonnen met de 'Puzzel- kluif voor de feestdagen' uit dezelfde editie en met de 'Mammoetkruiswoord- puzzel' uit onze otide- jaarseditie van vrijdag 28 december jl. De juiste oplossingen van deze puzzels luiden als volgt: - Puzzelkluif: 'Sfeer vol schijnsel van zacht kaarslicht geeft de feestdagen een vredig gezicht'. - Mammoetkriiiswoord- piizzel; 'De redactie wenst u ook voor vol gend jaar weer veel gezondheid en geluk met elkaar!' Ook dit jaar heeft de redactie weer een over weldigende hoeveelheid oplossingen ont\angen. Uit de goede inzendingen hebben wij als prijswin naars getrokken: van de Puzzelkluif: N. van 't Land, Enunastraat 42 te Oude-Tonge; van de Mammoetkruis woordpuzzel: S.D. Bech- thimi. Singelkade 104 te Middelharnis. De prijswinnaars hebben de door hen gewonnen boekenbon inmiddels toe gezonden gekregen. stap dichterbij gekomen. Paul en Marjoke hebben lange lijd het gevoel dat het zorgen voor kinderen op hun weg wordt geplaatst en dat ze dit als een soort missie beschouwen. Toen ze door omstandigheden zelf in aanraking kwamen met ciisisopvang voor jeugdigen viel het hen op dat er op het eiland hier geen gelegenheid voor was. Daarom vatten zij het plan op om zelf een der gelijke opvang op hel eiland te creëren voor kinderen die om wat voor reden voor kortere of langere tijd uit huis dienen te worden geplaatst. Het is de bedoeling dal vanaf half juni de eerste kinderen in Huize Margaritas kinrnen worden geplaatst. Men zal zich voornamelijk richten op kinde ren dievoorkorte tijd onderdak zoeken omdat dit beter is voor het kind, in verband met hun thuissituatie of vanwege ande re problemen. De kosten voor deze 'crisis'-opvang zullen dan betaald kunnen worden vanuit het Persoons Gebonden Bud get (PGB) dat deze kinderen hebben. Paul legt uil dal Hui ze 'Margaritas' een 'gewoon' bedrijfis dat grotendeels wordt gefinancierd vanuit de PGB's van de cliënten. Hij wordt dan ook binnenkort zelfstandig ondernemer, want hij zal zijn huidige baan beëindigen. "Als hel huis eind april ons eigen dom wordt zal hel eerst aan gepast worden aan wal nodig is om de kinderen een goede opvang te bieden". Naast hun eigen gezin, dat naast Paul en Marjoke beslaat uil hun vier kinderen, zal er plaaLs gemaakt inoeten worden voor \TJf a zes plaatsen voor kinderen van buiten hun gezin. Op de twee de verdieping van de woning in Oude-Tonge zullen hun eigen kinderen verblijven en 4. (iiiT) ♦•m» Mrs. Spul) i Verplanke Juristen en Mediators Tel. (0187) 48 86 85 email: info@rpmh.nl Fax (0187) 48 41 14 website: www.rpmh.nl Paldus en Maijuke Ijmij op de eerste verdieping de cli ënten. Zelf zal hij extra slaap kamers maken, schilderen en een nieviwe keuken plaatsen en allerlei andere karweien verrichten. Vervolgens zal het gebouw medio juni van ditjaar geopend kunnen worden. Inmiddels hebben Paul en Maijoke zich al grondig voor bereid. Naast de vele prakti sche voorbereidingen voor hun nieuwe huis hebben ze ervoor gezorgd dal ze ook kennis rondom de kinderopvang heb ben vergaard. Marjoke volgt de opleiding SPW en Paul een opleiding psycho- pastorale hulpverlening, want ze besef fen dat ze in de toekomst best wel met cliënten met behoor lijke problemen in aanraking zullen komen. In Huize 'Margaritas' zul len verschillende soorten van 'crisis'-opvang plaatsvinden. Dit kan variëren van dagop vang van kinderen die door allerlei oorzaken overdag niet thuis kunnen blijven, of week- endopvang, vakantieopvang, maar ook voor een dagdeel in de week. Daarnaast is hel de bedoeling om kinderen enkele weken lot enkele maanden op te vangen. Aanmelding is nu al mogelijk omdat men in hun huidige woning al enkele kin deren kan opvangen. Paul en Marjoke zullen zich in eerste instantie richten op de opvang van kinderen van het eiland in de leeftijd van O tot 16 jaar, omdat hier voor deze leeftijd opvangplaatsen ontbreken. Uit contacten met hulpverle ningsorganisaties zoals BAVO Europoort, Bureau Jeugdzorg Rotterdam en Bonman GGZ blijkt dat Huize 'Margaritas' zeker in een behoefte gaal voorzien. Wel dient men ge'in- diceerd te zijn door het CIZ. De aanvraag voor een indicatie kan ook door Paul en Marjoke worden verzorgd. Tijdens de voorbereidingen om Ie komen lot de oprich ting van een gezinshuis heeft men ook een Stichting 'Vrien den van Huize Margaritas' opgericht. Met deze Stichting hebben Paul en Marjoke een nauwe band, Paul zit in het bestuur, maar ze wijzen erop dat hun gezinshuis los gezien moei worden van de Stich ting, omdat deze Stichting de opvang voor jongeren in verschillende vormen op het eiland ^vil behartigen. Hoewel beiden aangeven hun activiteiten te zien vanuit hun christelijke achtergrond wordt het christelijk geloof bij de kinderen niet opgedrongen. \'ini <lii' hiali "De opvang die wij verlenen is neutraal, maar we hebben wel huisregels, zo wordt er gebe den en gedankt bij het eten en wordt er uit de Bijbel gele zen en als de ouders hiervoor toestemming gegeven gaan de kinderen mee naar de kerk". Paul en Maijoke hopen dat ze met Huize 'Margaritas' in Oude-Tonge een middel mogen zijn om kinderen die dit nodig hebben een 'warme en veilige omgeving' te bieden, "want hier is tegenwoordig een heel grote behoefte aan". Mar garitas betekent in het Grieks 'parels' "ze zijn kostbaar en waardevol en dat willen we aan hen lonen". Wie meer wil welen over Huize 'Margaritas' of kinderen heeft die er voor in aanmerking komen, kan zich in verbinding stellen met Paul en Marjoke Looij: info@huizemargaritas. nl of telefoon: 0187-485466 of via de website: www.huizemar- garitas.nl Hel huis aan de Willemslraat in Oude-Tonge dat binnenkort verder gimt onder de naam Huize 'Margaritas'. uCENr, wwwbri IcentnimkeuvelaaLn I Zandpad 56 - Middelharnis - Telefoon (0187) 48 34 37 1^ .^^^pHBHgBHH^ ^hHHmI^^^I PLUS Geldig van maandag 21 januari tot en met zaterdag 26 januari 2008 www.plu^.n! Shngertand, Middflhijrriiii

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2008 | | pagina 1