Ethiek ^(^t is f^^t Nederland aan de hand f Cursus stoomtractie bij RTM museum Kerk diensten Lege EIIAIIDEn-tllEUWS Damvereniging Dirksland CDA delegatie bezoekt visafslag Stellendam Bijeenkomst 'Vermoeidheid en kanker' Gratis diabetestestdag Biljarten voor dejeugd EHIVI1DQi.filEUW5 Uw auto én caravan Zondag 20 januari 2008 PAGINA 2 Aanvankelijke geruststelling Het is geen woordenspel als ik deze column begin met een kop uit het Reformatorisch Dagblad van 5 januari: "En weer liep het uit de hand." Ik heb de berichten over brandstichting en geweld in de nacht van oud- en nieuwjaar naast elkaar gelegd. Het trof nüj dat de nieuwsle zer op 1 januari om zeven uur 's morgens zei dat het redelijk rustig was geweest. Een jaar tevoren had ik op de nieuwjaarsmorgen een zelf de geruststellende medede ling gehoord. Later bleek dat dit bericht een vergoelijking van de feitelijke gebeurtenis sen was. Daarom luisterde ik met meer dan gewone belang stelling in de vroegte van de nieuwjaarsmorgeii naar het nieuws. Ik deed dat ook nog om een andere reden. De avond tevoren was ik door dichte mist die over de Veluwe hing, thuisgekomen. Hoe zou het op nieuwjaarsmorgen zijn? Mensen in Oost-Nederland werd afgeraden om de auto te nemen. Dat deed irie besluiten om in de vroegte per trein naar Utrecht te gaan, waar ik voor mocht gaan. Veel schade In de loop van de dag bleek dat er die nacht in verschil lende delen van het land heel wat gebeurd was. En naarmate de tijd verstreek werden de berichten grimmiger en de schade groter Ik zal niet alles opnoemen wat ik in de kran ten hier op mijn bureau aan onheil (bewust aangericht) en aan ontsteltenis heb gelezen. NRC Handelsblad van 3 januari kopte: Brandscha de (in een grachtenpand in Amsterdam) door vuurpijlen geschat op een paar miljoen. Een monumentale stijlkamer van grote architectuurhisto rische waarde is door brand verwoest. Niet licht zal men de bij her haling via de televisie uitge zonden beelden over de brand in een school in Elburg verge ten. Het schoolhoofd, vanuit Zwofle toegesneld, kon alleen nog getuige zijn van de blus werkzaamheden. Daarbij ver telde hij wat er allemaal met de brand in de school verloren was gegaan. De burgemeester van Nij megen werd tijdens een rond rit door de stad belaagd met vuurwerk. Het heette een won der dat er geen ernstige gevol gen aan die 'aanval' verbonden waren. Twaalf miljoen schade aan auto's, tweeëntwintig mil joen schade door branden. De cijfers sprongen van dag tot dag omhoog. Is het dan niet pp zijn plaats dat we ons afvragen: Wat is er met Nederland aan de hand? Ik las in een bericht: Soms werden er oude rekeningen vereffend. Dat doet mij zeg gen: In sommige gevallen een nacht van wraak. En dat kan allemaal in Nederland. Het gaat hierbij niet oin een botsing tussen allochtonen eh autochtonen. Het gaat vooral over wat door Nederlandse burgers, oud en jong, is gedaan. Ook tegen de politie en hulpverleners Ik moet nog onderstrepen dat het geweld zich ook expli ciet tegen de politie en hulpver leners keerde. Mensen die uit hoofde van hun beschermende en hulpverlenende taak (soms bij zware verwondingen) zich inzetten, werden met wat voor materiaal dan ook bekogeld. Hoe kon het zo ver komen in onze samenleving? Ik wijs op twee factoren, zonder daarmee volledig te zijn. TVvee factoren Allereerst de softe manier waarop tegen deze vormen van geweld is opgetreden. Ver goelijkend, vooral niet hard. Dat zou de zaak alleen maar verergeren. Ik herinner hier voor aan in voorgaande jaren vergoelijkende berichtgeving door de media. Er werd wel ingegrepen, maar meer als hulpverlening dan als een vorm van bestraffing, laat staan veroordeling. Althans in het algemeen. Hier komt een tweede fac tor bij. Namelijk de verru wing in de samenleving, zich demonstrerend in geweldple ging - allereerst door onmatig gebruik van vuurwerk, voor vijf miljoen meer dan in een vorig jaar werd verkocht. Die verruwing komt uit in letterlijk: het spelen met vuur, zonder zich te bekommeren om gevolgen voor medemen sen. Dat is het individuahsme (van enkeling of groep) ten top. Niet denken aan wat men daarmee een ander kan aandoen, of: zo men daaraan al denkt, er in elk geval geen gevolgen voor een matiging in gedrag aan verbindt. En - als klap op de vuurpijl - geweld gebruikt tegen politie en hulpverleners. Deze men sen worden gezien als een sta- in-de-weg, om eigen vrijheid en lusten bot te vieren. Dit is niet acceptabel Terecht is de reactie van gezagsdragers, politici en een deel van de burgers: Dit is niet acceptabel. Dit kan niet langer getolereerd worden. In dat 'niet langer' hoor ik iets van: Wij hebben het geto lereerd. Daarmee is de situatie alleen maar erger geworden! Ik wijs op twee factoren die eikaars keerzijden zijn: tole reren van wat in voorgaande jaren is gebeurd. Men had toen al de conclusie moeten trekken: Zo kan en mag het niet langer. Die tolerantie heeft het gebruik van vuurwerkgeweld W. H. Velema fiiet teruggedrongen, maar veeleer bevorderd. Dit kan allemaal in Neder land. Velen hebben er genoe gen in van zo'n samenleving deel uit te maken, en de geweldspiraal in oudjaarsnacht aan te moedigen - helaas! Mentaliteitsverandering is nodig Het zal er om gaan dat we dit jaar in alle levenskringen politiek, gezin, school en ver eniging - een discussie op gang brengen om een mentaliteits verandering te bewerken. Ten diepste komt het aan op een verandering van instel ling; dat we respect hebben en tonen voor orde in de samen leving en voor de regels die een bescherming zijn tegen geweld, ook tegen vuurwerk- geweld. Dan moeten die regels ook duidelijk zijn en gehand haafd worden. Dit is om zo te zeggen: de buitenkant van het probleem. De binnenkant is een inner lijke omkeer, een verandering van instelling en mentaliteit. Ik gebruik daarvoor het oude woord bekering. Te vrezen valt dat een gese culariseerde samenleving van de bijbelse notie bekering geen weet meer heeft. De oudjaars nacht is voor mij een demon stratie van die vervreemding. Laten we niet schuwen het woord bekering te gebruiken als antwoord op de vraag: Wat is er in Nederland nodig. in vertrouwde tianden OUDDORP - Voor veel lezers zal de RTM-tram bij De Punt (Ouddorp, Goeree) geen onbekende zijn. Van het voor jaar tot het najaar rijden de historische stoom- en diesel- trams vanuit De Punt de Brou- wersdam op. Vorig jaar nog is deze lijn met een Idlometer verlengd. Een voor veel bezoekers ver borgen activiteit van de RTM is de opleiding van het perso neel. Velen zullen er niet bij stil staan dat met intervallen van vijf a tien jaar een deel van de nieuwe medewerkers zit te blokken voor de diverse examens. Eigenlijk logisch natuurlijk, want het personeel op een tram is verantwoorde lijk voor de veiligheid van hon derden reizigers. Een voor waarde voor veilig rijden is een gedegen opleiding, zowel Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag Uitgave: uitgeversmij. Eilanden Nieuws b.v. Verschijning: dinsdag fiuis-aan-huis vrijdag abonnementen uitgave Tel. (0187) 471020. Fax (0187) 485736 Postbus 8, 3240 AA Middelharnis. Langeweg 13, Sommelsdijk ADVERTENTIES EN ADMINSTRATIE Tel. (0187)471020 E-mail: algemeen@gebr-dewaal.com Tarief per mm 0,36. Contracttarieven op aanvraag Sluitingstermijn zal<elijl<e advertenties: maandag en donderdag 14.00 uur Sluitingstermijn overlijdensberichten: dinsdag en vrijdag 7.30 uur Voor foutief geplaatste advertenties als gevolg van onduidelijke advertentleopdractiten kan de uitgeverij niet aanspral<elijk worden gesteld. Advertentie-acquisitie: Gert Verweij, tel. (06) 50448359 e-mail: g.verweij@gebr-dewaal.com REDACTIE hoofdredacteur: J.Villerius, tel. (0187)471022 e-mail: j.villerius@gebr-dewaal.com Plaatsing van ingezonden berichten kan zonder opgaaf van redenen worden geweigerd. ABONNEMENTEN: Abonnementen (vrijdageditie) zijn bij vooruitbetaling en worden automatisch verlengd. Opzeggingen schriftelijk vöör 30 november. Wijzigingen graag twee weken voor ingaan doorgeven. REKENINGNUMMERS: Postbank 167930 Rabobank Goeree-Overflakkee 3420.01108 Lid NNP Van toepassing zijn de Regelen voor het Advertentiewezen (ROTA). theoretisch als in de praktijk en - natuurlijk - geschikt per soneel. Telkens als er weer vol doende nieuwe leden zijn om een cursus te rechtvaardigen, meestal zo'n zes personen, dan zoekt het bestuur contact met een docent op zijn vakgebied. Dit keer was de 'stoomleraar' voor de stoomtractie weer aan de beurt. Dit was, net zoals elf jaar geleden. Jan de Bruin uit Rotterdam. Deze zei op het verzoek óm les te geven direct 'ja'. Hij heeft in de afgelopen 30 jaar zo'n 230 mensen voor de stoomlocdiènst opgeleid, machinisten en stokers. Dit gebeurde bij vier verschillen de museumspoorlijnen en bij de NS. Een enkele keer zakte er wel eens iemand voor het examen, maar dat waren toch uitzonderingen. Niet zo ver wonderlijk overigens, want het is een opleiding voor je hobby en dan is iemand zeer gemoti veerd om alles te weten en te leren. Hetjaar.2008 was nog maar net begonnen toen de acht cursis ten van de RTM op woensdag 2 januari aantraden om kennis van stoomlocomotieven te ver groten en te leren hoe er vei lig mee om te gaan. Ze hadden voor de cursus enkele dagen vrij genomen. Voor de scholie ren onder hen betrof het een deel van hun kerstvakantie. Jongeren vormen het grootste deel van het cursistenbestand. En daar is de RTM blij mee. Immers, het voortbestaan van een müseumbedrijf als de RTM te Ouddorp staat of valt met de continuïteit van de exploitatie. Een aanwas met - vooral -jongeren is dan ook heel belangrijk. Dat jonge Uitslagen van maandag 14 januari jl. Afdeling 1: A. Jelier - M. Poortvliet3-0 W. Stolk-J. Knöps3-0 Joh. Wolfert - D. Wolfert... l-I mensen bereid zijn een deel van hun vrije tijd te steken in de restauratie van historisch materieel en het exploiteren van een museumstoomtram toont aan dat de RTM niet alleen een museale functie heeft, maar ook dat de RTM een goed alternatief biedt voor de vrijetijdsbesteding van jon geren. De cursisten leren bij de RTM niet alleen hoe je veilig een stoom- of dieseltram moet bedienen, maar ook leren ze hout- en metaalbewerking, baanonderhoud en hoe je als conducteur moet omgaan met het publiek. De keuze is aan de medewerker, waarin hij zich wil specialiseren. Op zaterdag 12 januari 2008 deden de acht cursisten exa men. Daarbij traden twee exa minatoren op: de heren De Bruin en De Mooij. Deze laat ste werkt al meer dan derig jaar bij het spoor en is jarenlang de chef van de machinisten geweest van de NS-regio Den Haag. Hij heeft voor het groot- bedrijfin de loop der jaren heel wat cursussen gegeven en vele malen examens afgenomen. Enkele jaren geleden verzorg de hij voor de RTM een cursus dieseltractie. Van de acht kan didaten slaagde er uiteindelijk zeven de eerste keer, nummer acht krijgt binnenkort een her kansing. Dit voorjaar begint de praktijkopleiding, verzorgd door Jan de Bruin. Op de foto de geslaagde kandidaten met hun examinators. DEN HAAG - Op vrijdag 18 januari brengt een bre de CDA-delegatie, bestaan de uit TWeede Kamerlid Ad Koppejan, Europarle mentariër Comelis Vis ser, fractievoorzitter Hans Démoed en Statenleden Koos Verbeek, Marco Heemskerk en Wiebrand Dijkstra een werkbezoek aan de Visafslag in Stellen- dam. Het werkbezoek begint om 9.00 uur met een rondleiding op de Visafslag. Tijdens het bezoek komen onderwerpen aan de orde als nieuwe duurzame vis technieken, de vissersvloot van Goedereede, de visserijschool en de scheepswerven op en rond de vissershaven. Zowel de CDA-fractie van de gemeente Goedereede als de CDA-fractie in de Provincia le Staten van Zuid-Holland zijn erg begaan met de visserij sector, die veel betekent voor Goedereede en werkgelegen heid in de regio. In 2006 heeft de Provinciale Statenfractie het onderwerp op de agenda gezet door een initiatiefvoorstel Visserij in te dienen. Met dit bezoek wil de fractie de visse rij en de problematiek rondom deze sector ook landelijk en Europees onder de aandacht brengen. GOEDEREEDE - Op dins dag 22 januari 2008 is er om 13.00 uur een lezing over 'Vermoeidheid en kanker' in inloophuis De Boei, Noord zijde Haven 1 te Goedereede. Johanna Fijn van het platform Vermoeidheid en Kanker van de NEK geeft een inleiding, waarna gezamenlijk ervarin gen worden besproken en tips kunnen worden gegeven. Er is inloop vanaf 10.00 uur. U hoeft zich niet eerst op te geven. En er zijn geen kosten aan verbonden. Elke 2e en 4e dinsdag van de maand is er inloop van 10.00 tot 16.00 uur voor mensen die kanker heb ben (gehad) en hun naasten. Lotgenotencontact wordt als heel waardevol ervaren. Wie meer wil weten, kan bellen naar 06-22111572. Op dins dag 12 februari is er een crea tieve middag, 26 februari is er geen inloop i.v.m. vakantie. OUDDORP - Hersteld Herv. Gem. Dorpskerk: 9.30 uur leesdienst en 18.30 uur ds. H. Lassche. Eben-Haëzer: 9.30 uur ds. H. Lassche en 18.30 uur kand. J. A. Kloos terman, Ede - Herv. Gem. Locatie mfg Dorpstienden: 9.45 uur ds. W. Verboom, Bles- kensgraafg en 18.00 uur ds. R. D. Kwint, Sirjansland - Geref. Kerk 10.00 uur ds. T. Meijer en 18.30 uur ds. C. G. Kant - Ger. Gem. 9.30 uur leesdienst en 14.30 uur (H.D.) ds. G. van Manen - Doopsgezinde Gem .9.30 en 18.30 uur ds. J. Smink. GOEDEREEDE - Herv. Gem. 10.00 uur ds. P. J. Stam, Katwijk aan Zee en 18.30 uur ds. E. de Mots - Her steld Herv. Gem. 9.30 uur ds. J. W. van Estrik en 18.00 uur kand. M. Diepeveen, Stellendam. STELLENDAM - Herv. Gem. 10.00 uur kand. G. R. Mau- ritz, Rotterdam en 17.00 uur ds. T. W. van Benne- kom - Hersteld Herv. Gem. 10.00 uur ds. W. M. van der Linden en 18.00 uur ds. J. Joppe, Sint Maartensdijk - Geref. Kerk 10.00 uur (H.A.) ds. C. G. Kant en 18.30 uur ds. T. Verduijn. MELISSANT-HersteldHerv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. P. Korteweg, v.m. bevesti ging ambtsdragers - Geref. Kerk 9.30 uur de heer K. Baas - Ger. Gem. 10.00 uur leesdienst en 14.30 uur ds. J. Schipper - Ger. Gem. in Ned. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. DIRKSLAND - Herv. Gem. 10.00 uur kand. G. Lug- thart, luelkomstdienst - Brood nodig en 18.00 uur ds. G. van Meijeren, leerdienst - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst - Zieken huis: 14.30 uur de heer A. Dubbeld. HERKINGEN - Herv. Gem. 10.00 ur ds. E. Versluis, Sint Annaland en 18.00 uur ds. J. Maas - Hersteld Herv. Gem. 9.30 uur nog onbe kend en 18.00 uur ds. A. van Wijk - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. R Blok. SOMMELSDIJK - Herv. Gem. 10.00 uur ds.R. W. van Mourik en 18.00 uur ds. L. Quist, Groot-Ammers - Lukaskapel HDG 10.30 uur ds. E. de Mots - Her steld Herv. Gem. 9.30 uur leesdienst en 17.00 uur kand. N. A. Donselaar, Oos- terland - Exodus 10.00 uur ds. T. Verduijn - Remon strantse Gem. 10.00 uur ds. T. R. Barnard - CAMA Gem. 10.00 uur de heer K. van Holten. MIDDELHARNIS - Herv. Gem. 10.00 uur ds. Th. W. H. van der Heijden en 18.00 uur ds. H. Harkema - Geref. Kerk 10.00 uur ds. L. J. Lingen en 19.00 uur Oecumenische gebeds dienst - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur ds. G. van Manen - Chr. Geref. Kerk 9.30 en 18.00 uur ds. A. A. Egas - Geref. Kerk (Vrijgemaakt) 9.30 uur ds. D. J. van Dig- gele en 17.00 uur ds. Grif fioen. NIEUWE TONGE - Herv. Gem. 9.30 uur ds. J. Maas, (her-)bevestiging ambtsdra gers en 18.00 uur de heer T. R. Rietveld - Hersteld Herv. Gem. 9.30 uur ds. H. J. Boer en 18.00 uur ds. R C. Hoek, Sint Annaland - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. OUDE TONGE - Herv. Gem. 10.00 uur ds. H. Harkema en 18.00 uur ds. L. de Wit - Ger. Gem. 10.00 uur (H.A.) en 18.00 uur ds. J. Schipper - Beréa Gem. 10.0 uur de heer P. Dupon. STAD a/h HARINGVLIET - Herv. Gem. 10.00 uur ds. R Zeedijk, Stavenisse en 18.00 uur ds. H. J. Catsburg - Geref. Kerk 10.00 uur ds. W. Jeroense en 18.00 uur ds. J. A. Rootselaar - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. DEN BOMMEL - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. C. Doorneweerd - Geref. Kerk 10.00 uur de heer Fraanje en 18.00 uur ds. A. W. Estié. OOLTGENSPLAAT - Herv. Gem. 9.30 en 18.00 uur ds. H. G. van der Ziel, nam. afscheid en (her)beveseti- ging ambtsdragers - Her steld Herv. Gem. 9.00 uur ds. A. van Wijk, Herkingen en 16.00 uur ds. J. Kot, Borssele - Geref. Kerk 9.30 uur ds. Venema en 18.00 uur de heer Fraanje - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur leesdienst. LANGSTRAAT - Herv. Gem. 10.00 uur kand. mr. J. Kooij, Barendrecht. Nieuw verschenen boeken Jolin Charles Ryle, Bent u geluk- liig? Uitgeverij Den Hertog te Houten. Paperback. ISBN 90-331-2092-3. Prijs €6,90. lohn Charies Ryle leefde van 1816 tot 1900. Hij diende enkele gemeenten in de Engel se Anglicaanse kerk voordat hij op 64-jarige leeftijd bisschop van Liverpool werd. Anders dan velen van zijn collega's wist hij zich van harte verbonden aan de prediking van de Refor matie en van de puriteinen. Ryle heeft veel gepubliceerd. De inhoud van zijn geschrif ten kenmerkt zich onder meer door een heldere stijl en het aan de orde stellen van prak tische geestelijke thema's. Dit kleine boekje stelt in de titel de vraag: Bent u gelukkig? Een vraag die met niets minder dan de zaligheid en de eeu wige bestemming van de mens samenhangt. "De man of vrouw die niet weet van vrede in het hart, diens ziel is niet geborgen." Het boekje bestaat uit drie hoofd stukken. In het eerste noemt de schrijver enkele dingen die samenhangen met het ware geluk. Vervolgens wijst hij op algemeen voorkomende mis vattingen op de weg naar het geluk. Tenslotte wijst hij, aan de hand van het Woord van God, het pad aan waarlangs een mens echt gelukkig kan worden. Helder en duidelijk wijst Ryle erop dat de sleutel tot het geluk ligt in de handen van de Heere Jezus Christus. In het komen tot Hem en het leven uit Hem ligt het ware en onvergankelijke geluk. Laurens Snoek, Waarom zou ik in God geloven? Uitgeverij Den Her tog te Houten. Hard cover. ISBN 90-331-2091-6. Prijs €9,90. Ook de titel van dit boek wordt gevormd door een vraag: Waarom zou ik in God geloven? Het betreft een fraai en in han dig formaat uitgegeven boekje dat zich vooral richt op de jon gens en meisjes van 12 tot 16 jaar. De schrijver is als docent godsdienst werkzaam in het voortgezet onderwijs. Hij voert in. dit boekje als het ware korte gesprekjes met de jongelui. De vraag van de titel krijgt een dertigvoudig antwoord in even zovele hoofdstukjes. Enkele van die antwoorden: God is je Schepper. God belooft vrede. God wijst je de weg. God stelt je voor de keus. Miljoenen mensen zijn gelukkig geworden door het geloof in God. Niet geloven betekent ver vloekt zijn. Een vaste koers. Dagboek bij de Bijbel. Uitgeverij Den Hertog te Houten. Paperback. ISBN 90-331-2079-4. Prijs 16,50. Ook dit boek is gericht op de jonge mensen, nu vooral vanaf ongeveer 18 jaar. Het betreft een dagboek, met voor elke dag een korte meditatie, de verwij zing naar de Schriftgedeelte en een centrale bijbeltekst. Het kenmerkende van dit dagboek is dat per maand een thema wordt behandeld. Het twaalf tal schrijvers is afkomstig uit de HHK, de CGK en de GG. Zo schrijft ds. CR de Boer over dienstbaar zijn, ds. A.A. Brugge over rentmeester zijn, oud. M.H. Baan over vrienden en ds. J. Joppe o\er gezondheid en ziekte. Ook dit dagboek zal zijn weg wel weer vinden. Ds. A.A. Egas, Doorgrond mij en ken mijn hart. Overzelfbeproeving. Uitgeverij Den Hertog te Houten. Paperback. ISBN 90-331-2044-2. Prijs €9,50. "Er is een grote vraag, die 'k bran- VRIJDAG 18 JANUARI 2008 dend ben te welen. Een vraag die mij zo vaak beang stigt en verdriet. Mag ik met enig recht een kind des Heeren heten? Ben ik Zijn eigendom, of ach, ben ik het niet?" Met dit gedicht van John New ton in vertaling begint dit boekje over de waarachtige zelfbeproeving. De schrijver is als predikant verbonden aan de Chr. Ger. kerk van Middelhar nis. Het boekje is de uitwerking van een ooit gehouden lezing voor jongeren. De aanspraak met je' en 'jou' is aangehou den. Dat betekent niet dat dit boekje ook niet voor ouderen geschikt is. In een zestal hoofdstukken stelt ds. Egas achtereenvolgens aan de orde: de redenen van het zelf onderzoek, wat we moeten onderzoe ken, hoe we onszelf moeten onder zoeken, zelfonderzoek en het Heilig Avondmaal, belemmeringen in het zelfonderzoek, de vruchten van het zelfonderzoek. Het is een belang rijk en bijbels thema dat wordt aangesneden. Niet slechts in het verband van de voorberei ding op het Heilig Avondmaal, maar het is van levensbelang om te weten hoe het staat met ons leven tegenover de heilige God. De ware zelfbeproeving bewaart voor een eeuwige ver gissing en zal een kind van God tot vastere zekerheid brengen. In dit boekje wordt vrijmoedig geput uit wat oudere schrijvers over dit onderwerp ooit heb ben geschreven: onder meer John Bunyan, J.C. Ryle en Jac. Koelman. J.R. Beeke, De wereld overwin nen. Uitgeverij De Groot Goitdri- aan te Kampen. ISBN 90-6140- 993-9. Paperback. 175 pag. Prijs €14,90. "Wereldsgezindheid verwoest de kerk van Jezus Christus. Christe nen en kerken die er aan ten prooi vallen, verliezen hun zout. Het is nu dus het juiste moment voor ons om wereldsgezindheid op een Bij belse manier te ontmaskeren en te veroordelen en om vroomheid en heiligheid als passende alternatie ven te bevorderen." Onderwerp van dit boek is de praktijk van het christelijk geloof in het dagelijkse leven. De roeping van een christen ligt, aldus de schrijver (predikant in de USA), in het overwinnen van de wereld. De apostel Johan nes roept in zijn eerste zend brief immers op om de wereld niet lief te hebben, noch wat van de wereld is. Hoe zal dat nu mogelijk zijn: de wereld te overwinnen? De schrijver wijst drie wegen aan: door het geloof, door vroom heid en door heiligheid. De drie hoofdstukken waarin dit alles wordt beschreven, zijn niet helemaal gelijkwaardig. Hoofdstuk 1 betreft een prak tische bijbeluitleg van 1 Johan nes 5: 4 en 5. De twee andere hoofdstukken zijn meer theolo gisch van aard. Ze richten zich onder meer op het gedachte goed van Joh. Calvijn. Er is uit dit boek veel te leren. Meer dan ooit mag het gebed om en het jagen naar een hei lig leven van wie zich christen noemt, wel aandacht krijgen. Ik citeer de slotalinea van dit boek: "Omdat Christus niet los van de heiligmaking van de Geest gekend kan worden,schrijft Cal vijn, "volgt daaruit dat geloof in geen geval gescheiden kan worden van een vrome gemoedsgesteld heid." Christus, de Heilige Geest, het Woord van God, heiligheid, genade en geloof, zijn niet los te maken van elkaar. Maak dit tot je dagelijks gebed: "Heere, geef dat ik vandaag heiligheid mag najagen - niet uit verdienste, maar uit dank baarheid, door Uw genade door het geloof in Christusjezus. Heilig me door het bloed van Christus, de Geest van Christus en het Woord van God." Bid met Robert Mur ray McCheyne: "Heere, maak me zo heilig als een vergeven zondaar zijn kan. J.M.J. Kieviet SOMMELSDIJK - Diabetes Vereniging Nederland afd. Goeree-Overflakkee organi seert namens Slender You GO te Sommelsdijk een gratis dia betes testdag. Tijdens de weekmarkt op woensdag 30 januari 2008 stelt Slender You Go haar deuren open en kan een ieder zich gratis laten testen op diabetes. Deze gratis testdag wordt u aangeboden door Slender You GO en is opgezet om diabetes vroegtijdig op te sporen. Op dit moment zijn er in Neder land naar schatting 250.000 mensen die diabetes hebben, maar dat niet weten. Komt diabetes in uw familie voor? Dan kunt u uzelf nu gratis laten testen. U bent daarvoor welkom van 8.30 tot 15.00 uur aan de Oost dijk 1 te Sommelsdijk. MIDDELHARNIS - Vindt jij poolen ook zo leuk, maar mis je een bepaalde techniek? Een aantal senioren van de biljart- clubs bij Lokaal Ouderenwerk Middelharnis is bereid om jul lie daarbij te helpen. Ze willen je de fijne kneepjes van het effecten, doorstoten, snelle bal len, via de banden spelen en de beste manier van keu gebruik leren. Is je leeftijd tussen de 14 en 18 jaar, dan ben je welkom in de grote zaal van het Wijkcen trum van Middelharnis. Daar staan drie nationale biljarts. Dus er kan niet gepoold wor den, dan kan wel de techniek worden geleerd. Vooraf aanmelden is noodza kelijk. Dat kan bij het Ouderen werk Middelharnis, tel. 0187- 483366.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2008 | | pagina 2