Spel- en gespreksgroep wil voorkomen dat kinderen de dupe worden van echtscheiding De geboorte van een 'fitte' moeder Samen Inburgeren op Goeree-Overflakkee 'Bidden met open handen' in Week van Gebed Je ouders houden niet meer van elkaar naar wél van jou Samen Zingen Bingo kleindieren- vereniging Werkgroep Uzon Computer cursus SWO Bingo bij SWO peelden van 'Thailand en China op 55-Pluskring Bijeenkomst Vereniging Vrouwen rondom Goeree Stand van zaken KCE Operacursus EIUMlD^.rllEU^^ Grote gevolgen Verlieservaring Opzet i Fit Meer informatie en aanmelden 0900-8844 Agenten houden na achtervolging vernielers aan A Hul van de samenleving PAGINA 8 DINSDAG 15 JANUARI 2008 Als er in een gezinssituatie een echtscheiding plaats vindt heeft dit natuurlijk veel impact op het gezin. Niet alleen op de scheiden de echtelieden maar vooral ook op de kinderen. Om te voorkomen dat ze 'kind van de rekening' worden start er binnenkort een spel- en gespreksgroep voor kinde ren op het eiland. Geertje van Rossum en EUy van Driel hebben het initiatief genomen voor een KIES- groep voor jongeren van 7 tot 18 jaar. Door Adri van der Laan De naam KIES-groep komt voort uit de afkorting Kinde ren In Echtsclieiding Situatie. Onder deze naam is men in 2003 in het Brabantse Vught begonnen met opzetten van een hulpgroep voor kinderen die in een echtscheidingssitu atie verkeren. Al vlug bleek het initiatief in een behoefte te voorzien en het vond navol ging in het gehele land. Eind deze maand wordt ook op Goeree-Overflakkee met een KIES-groep gestart. De initi atiefnemers Geertje van Ros sum en Elly van Driel leggen uit dat ze verwachten dat er ook op het eiland behoefte is aan een dergelijke groep voor jongeren. 'Jaarlijks krijgen landelijk gezien meer dan 30.000 kin deren te maken met echtschei ding in hun gezin en dat heeft grote gevolgen voor hen". Met de KIES-groepen willen ze de kinderen een handreiking doen om de echtscheiding van hun ouders op een goede manier te verwerken. Geer tje en Elly verzekeren dat een scheiding van de ouders - een grote druk legt op de kinderen. Allereerst is er al de 'aanloop' naar de scheiding, want een scheiding komt veelal niet van het een op andere moment. "Periodes van ruzie tussen de ouders leggen al beslag op de kinderen en steeds maar weer denken ze dat het toch nog goed zal komen". Maar ook na de scheiding blijven de kinde ren tussen de ouders in zitten. "Ze hebben aldoor het idee dat ze moeten kiezen tussen vader of moeder". Eén van de doel stellingen van de KIES-groep is dan ook om de kinderen te laten beseffen dat zij geen keu ze tussen één van de ouders na een echtscheiding behoeven te maken en dat ze ondanks alles gewoon van hun ouders kun- Geertje van Rossum (link) en Elly van Driel, de inilialiefiiemers van de KIES-groepen met de verschillende materialen die op de bijeenkomsten worden gebruikt. Foio: Ailn van der iMan. nen blijven houden. 'Je ouders houden niet meer van elkaar maar wél van jou", zo zal de kinderen worden voorgehou den tijdens de bijeenkomsten van de groep. Volgens Elly en Geertje wordt een scheiding van de ouders door de kinderen beleefd als een verlieservaring. Naast het 'verlies' van het dagelijks con tact met één van de ouders, raken de kinderen soms ook familieleden kwijt. "Ze hebben soms geen of minder contact met bijvoorbeeld oma of opa met andere famiheleden". Ze verliezen in ieder geval een vertrouwde situatie. Met deze vragen blijven de kinderen veelal zitten en worden ze een zaam. Want met hun vriendjes of vriendinnetjes op school kunnen ze er meestal niet over praten. Daarnaast zijn er ook nog tal van andere problemen waar mee de kinderen van geschei den ouders worden gecon fronteerd. Zo is er meestal een regeling waarbij de kinderen bijvoorbeeld in het weekend naar de vader kunnen. Ze komen dan weer even in een andere wereld dan door de week en vooral voor jongere kinderen is het niet altijd even gemakkelijk om hiermee om te gaan. EUy en Geertje die de KIES- groep gaan begeleiden, heb ben hiervoor een training gevolgd bij de landelijke orga nisatie ze zijn hiervoor dan ook gecertificeerd. Bij voldoende deelname zullen er twee KIES- groepen worden gehouden. Eén voor kinderen van 7 tot 12 jaar. Deze groep begint vanaf donderdag 31 januari, 's middags om 16.00 uur. Voor de andere groep, voor jonge ren van 12 tot 18 jaar, wordt nog een begindatum bepaald. Zodra er genoeg aanmeldin gen zijn, gaat ook deze groep van start. De bijeenkomsten worden gehouden in Centrum de Cocon in Middelharnis. Geertje en Elly leggen uit dat het nodig is dat er verschil lende leeftijdsgroepen zijn omdat de problemen die de kinderen tegenkomen ook verschillend zijn. Bij de jon gere groep liggen de proble men meer in het omgaan met de ouders in hun situatie en bij de ouderen kinderen kun nen ook meer vragen ontstaan wat betreft relaties tussen jon geren onderling. "Hoe doe je dat eigenlijk? Volgens de initi atiefnemers is het doel van de KIES-groepen in drie punten samen te vatten: ten eerste is er het erkennen van de situatie waar de kinderen ongewild in zijn terechtgekomen met de bijbehorende gevoelens; ten tweede is het doel om tot het herkennen van verschillende situaties te komen, te weten dat het niet gek is wat je voelt en ten derde natuurlijk het delen van eikaars ervaringen. Het is de bedoeling dat de kinderen in acht bijeenkom sten van een uur met elkaar in gesprek komen over aller lei zaken die men als kind van gescheiden ouders tegenkomt. Aan de hand van verschillende spellen of andere materialen worden de gesprekken op gang gebracht en wordt een aantal onderwerpen aangesneden. Het deelnemen van de kinde ren aan de KIES-groep wordt in nauw overlegd met beide ouders geregeld. De kinderen krijgen voor de bijeenkomsten van de groep een werkboek waarin verschillende opdrach ten staan. Voor de cursus én erna zal er een bijeenkomst zijn waarvoor de ouders wor den uitgenodigd. Geertje van Rossum en Elly van Driel doen er alles aan om hun initiatief onder de aan dacht te brengen. Via scholen, huisartsen, de gemeenten en hulpverleningsinstanties wor den folders verspreid om de aandacht op de KIES-groe pen te vestigen. Het is een preventieprogramma, waarbij er wordt geïnvesteerd in de toekomst van de kinderen en van de samenleving, "want uit onderzoek is gebleken dat van elke vijf kinderen die van huis weglopen er vier zijn die uit gescheiden gezinnen komen". Kinderen kunnen door echt scheiding worden geremd in hun ontwikkeling. Door het volgen van de KIES-groep zouden sommige problemen voorkomen kunnen worden. Onderzoek door Universiteit van Utrecht heeft uitgewezen dat de KIES-groepen heel positieve gevolgen hebben voor de deelnemende kinde- Voor informatie of aanmelden kan men terecht hij Elly van Driel: 06-23549707 of bij Geertje van Rossum: 0187-603481. Ook is er informatie in te winnen op de web sites www.klassenwerk.com. wwxu. coaching-eigenwijs.nl of wvrw. helendeverhalen.nl. OUDDORP - De komen de Week van Gebed van de Evangelische Alliantie heeft als thema 'Bidden met open handen'. Naar verwachting honderden kerken, jeugdgroepen en scholen zullen deze week hun handen in dankzeg ging, aanbidding en ver wachting uitstrekken naar God om van Hem te ont vangen maar ook naar de medemens in nood om uit te delen. In gebed en overdenking zul len zij zich laten leiden, aan sporen en inspireren door de handen van Jezus. De week duurt van zondag 20 januari tot en met zaterdag 26 januari voorafgegaan door de Natio nale Gebedsdag op zaterdag 19 januari. Ook in Ouddorp worden er interkerkelijke gebedsbijeenkomsten gehou den. Ieder die mee wil bidden is hier hartelijk welkom. De gebedsweek is een initiatief van de Evangelische Alliantie, een landelijk samenwerkings verband van christenen, ker ken en organisaties. Tijdens de.week wordt gebeden voor onderwerpen die betrekking hebben op de eigen woonom geving, op de actuele situatie in ons land en op de wereld. De Evangelische Alliantie ondersteunt hen met gebeds materialen die een handvat vormen om in deze week per soonlijk, in het gezin of als groep met het thema aan de slag te gaan. Het thema wordt voor zowel volwassenen, kin deren als jongeren uitgewerkt in aparte gebedsfolders. Door heel Nederland zijn honder den plaatselijke gemeenten uit verschillende kerkverban den actief bij de gebedsweek betrokken. In de Week van Gebed zijn er vier korte bijeenkomsten: op zondag 20 januari in de Gere formeerde Kerk van Ouddorp om 20.15 uur voor jongeren, op maandag 21 januari voor iedereen, op woensdag 23 januari om 19.00 uur voor iedereen in de Doopsgezinde kerk, en op donderdag 24 januari om 16.00 uur voor kinderen eveneens in de Doopsgezinde kerk. Organisatoren zijn de Gere formeerde Kerk en de Doops gezinde Gemeente. Voor meer informatie kunt u kijken op de websites www.weekvangebed. nl en www.nationalegebeds- dag.nl. OUDDORP - Zaterdagavond 19 januari kan er van 19.30- 20.30 uur weer 'samen gezon gen' worden in het kerkge bouw van de Doopsgezinde Gemeente aan de Dorpstien- den te Ouddorp. Iedereen is hartelijk welkom. DIRKSLAND - De Dirkslandse Kleindierenvereniging organi seert maandag 21 januari weer een bingoavond. Er worden vijftien ronden gespeeld van IO voor een volle kaart en een superronde met een hoofdprijs van 50. Kinderen die met hun (groot)ouders meekomen, spelen de hele avond voor 4. De avond wordt gehouden in verenigingsgebouw De Scha kel, Beatrixlaan 31 te Dirks- land. De aanvang is om 19.30 uur, de deuren gaan open om 18.30 uur. OUDE-TONGE - Zaterdag 19 januari zamelt de werkgroep Uzon goederen in voor haar zustergemeente in Uzon. Van 10.00 tot 12.00 uur bent u weer welkom op het inzame- ladres aan de Stationsweg 2a (Osseweijer B.V.) te Oude-Toii- ge. Er staat een collectebusje voor uw (vrijwillige) bijdrage in de transportkosten. Hebt u opmerkingen of vragen over de bruikbaarheid van uw spul len, dan kunt u terecht bij de contactpersoon, de heer G. Groenendijk, tel. 641934 (vóór vrijdagavond 21.00 uur). De Winterhulpactie loopt nog tot en met februari. Het bankre keningnummer is 140909729 t.n.v. 'Winterhulp Uzon'. DEN BOMMEL - De Stich ting 'Welzijnswerk Oostflak- kee start maandagavond 18 februari een computercur sus Excel voor 50-plussers. In het (reken)programma Excel leert u allerlei cijfer matige gegevens invoeren en ordelijk bewaren. Tevens leert u op een eenvoudige wijze berekeningen uit te voeren en te presenteren in tabellen of grafieken. De lessen worden gegeven in gebouw 't Westerlicht, Oran jestraat 35 a te Den Bommel. De cursus bestaat uit 6 lessen van 2 uur en duren van 20.15 tot 22.15 uur. Deelname kost 122,50. Tijdens de lessen kunt u gratis gebruik maken van de hand leiding, die tevens te koop is bij de docent, Sam Nanhu. Voor aanmelden en informatie kunt u contact opnemen met de SWO, tel.: 641344, e-mail; t..sr(5)s-w-o.nl. DEN BOMMEL - De plaatse lijke commissie van de SWO in Den Bommel organiseert op dinsdagavond 29 januari een bingo voor volwassenen in gebouw 't Westelicht, Oranje straat 35a te Den Bommel. De aanvang is om 19.30 uur. Deel name kost 4. OOLTGENSPLAAT - Op donderdagmiddag 17 januari |;omi de 55-Pluskring weer bij- gtn in gebouw 'Elthato', aan vang 14.00 uur. De meditatie ,;,1 worden gehouden door ds. van der Ziel. Na de pauze /lillen de heer en mevrouw Van Heiningen uit Middelhar nis beelden laten zien van Pio niers zendingswerk in Thai land en China, waar hun zoon en schoondochter Reinout en Arenda werken. Deze keer is er ook een verkoping van boe ken, koek en snoep. Iedereen is hartelijk welkom. Wie ver voer noclig heeft, kan bellen naar fam. P. mans, tel. 631336. (;OEDEREEDE - Bij de ver eniging Vrouwen rondom Goeree gaat de eerste avond in het nieuwe jaar over de 'Trans Mongolië Express', waarvoor mevr. Pien Verburg is uitge nodigd die in augustus 2005 .samen met haar man op reis ging met de Trans Mongolië Express, afgeleid van de Trans Syberië Express. De reis begint met een voor verlenging in St. Petersburg en daarna een paar dagen in Mos kou. Daar begint de treinreis pas echt. In tegenstelling tot de Trans Syberië Express, die tot Vladivostok rijdt, gaat de IVans Mongolië Express door Mongolië naar China. In de .Mongoolse hoofdstad Ulaan Baatar wordt de reis onder broken voor een korte vakan tie. Vervolgens gaat het laatste stuk per trein door de grote (;obi Woenstijn, over de grens naar China, tot in Peking. Nog een paar dagen rondkijken in Peking en een bezoek aan de Chinese Muur ontbreekt natuurlijk ook niet. Pien heeft haar hobby's reizen, fotogra feren, filmen en computeren gecombineerd en van deze reis een dvd gemaakt. Zij wil u graag mee laten genieten van een schitterende reis die drie weken duurde en over 8000 kilometer door zeven tijdzones ging. De presentatie wordt gegeven op dinsdag 22 januari in ver enigingsgebouw Oostdam te Goedereede, aanvang 20.00 uur. Niet alleen leden, maar ook gasten zijn welkom. Laatst genoemden betalen 5 entree p.p. Onderstaand de stand van zaken van dit moment bij de Stichting Kunst- en Cultuur Educatie Goeree-Overflakkee. De Ikonenreis van 7 februari naar Delft is bijna volgeboekt. Op zaterdag 8 maart wordt per touringcar een bezoek gebracht aan de uitvoering van de Mattheüs Passion in de Laurenskerk te Rotterdam. Deelname aan de reis, met een opstapplaats dicht bij huis, zal max. 49,50 kosten. U heeft dan een gereserveerde mooie plaats in het middenvak. Voor het Mozartprogramma (Requiem en Krönungsmesse) op zaterdag 29 maart geldt hetzelfde. Per touringcar wordt naar de ZaterdagMatinee in het Con certgebouw te Amsterdam gegaan, waar Jaap van Zweden de Radio Kamer Filharmo nie dirigeert en waar pianist Ronald Brautigam soleert. De kosten daarvan zullen ook maximaal 49,50 bedragen. Ook daar gereserveerde plaat sen in de zaal. Voor alle concerten zijn nog kaarten te verkrijgen. De reis gaat alleen door bij voldoende deelname. Hoe meer deelne mers, des te lager de deelna meprijs per persoon. De lezing 'Oud- en nieuwbouw' in verschillende dorpskernen op Goeree- Overflakkee wordt op verzoek van de sprekers nog even uitgesteld, totdat e.e.a. concretere vormen heeft aangenomen. In verband met te geringe deelname moet worden afge zien van de kathedralenreis naar Frankrijk. Voor meer informaüe zie website www. kcego.nl. Ook kunt u schrijven, bellen of mailen naar het secre tariaat, Staakweg 14, 3247 BV Dirksland, tel.: 601048, e-mail phofsdebruijneCo'hetnet.nl. OUDDORP - De Kunststich ting Goedereede heeft Gerard Legeland gecontracteerd voor het geven van een operacursus in 2008. Legeland is klassiek geschoold zanger en dirigent, die cursussen geeft en inlei dingen verzorgt in ongeveer 20 theaters in het land. De cursus is bedoeld voor mensen die nog (bijna) niets van opera weten. De cursus wordt gege ven in de Doopsgezinde kerk te Ouddorp en bestaat uit vier avonden; deelname kost 70; sponsors en donateurs van de Kunststichting Goedereede betalen 60. Voor meer info of aanmelding kan men terecht bij Henk en Agnes Van Buren, tel.: 0187 683847, e-mail: henk. agnes(a)hetnet.nl. Bewust bewegen en begeleid sporten is belangrijk tijdens en na ie zwangerschap. Wil je Je goed \()orbereiden op de bevllling en daarnaast actief voor ie lichaam zorgen? Dan is de cursus 'Zwangerschapsgym, fit voor en na de bevalling' ideaal. Jacqueline Luchtme- ijei, docent en fysiotherapeut: 'Je richt je even helemaal op je zwangerschap en deelt je ervaringen met andere zwan- geren. Je hoort de nieuwste theorie rond bevallen én bent actief met je lichaam bezig." Bovendien krijgen de eerste 200 deelnemers aan één van Caieyns zwangerschapscursus sen het boekje 'Geboorte van een moeder' van Daphne Dec kers cadeau. De cursus 'Zwangerschapsgym! Fit voor en na de bevalling' bestaat uit elf bijeenkomsten, acht voor en drie na de beval ling en bereidt je op een ver antwoorde manier voor op de komende bevalling en de peri ode daarna. Elke bijeenkomst bestaat uit een stukje theorie, hoiidingsadviezën en oefenin gen die zowel in de lessen als thuis gedaan kunnen worden. Er is ook altijd ruimte om met de docent en de deelnemers van gedachten te wisselen over onderwerpen die je in deze tijd bezig houden en vragen te stel len. Careyn heeft onlangs de zwan gerschapsgym vernieuwd. Er is een gedegen cursusboek ontwikkeld zodat je de stof die tijdens de lessen behandeld wordt, thuis nog eens kunt nalezen. Zo is er meer tijd om actief oefeningen te doen. Door onder begeleiding te sporten (de docenten zijn allemaal fysio therapeut) zorg je goed voor je lichaam en kun je de kans op bijvoorbeeld bekkeninstabili teit verkleinen. Ook zijn er nu drie lessen na de bevalling. Je kunt zo je bevallingsverhaal delen, je baby 'showen' en wer ken aan je conditie. Alle zwangerschapscursussen kunnen gevolgd worden vanaf 20 a 24 weken zwangerschap. De cursussen worden doorlo pend aangeboden in diverse plaatsen op de Zuid-Hollandse eilanden. In verband met de planning is het belangrijk dat je je zo spoedig mogelijk aan meldt. Voor meer informatie of aanmelding neem je contact op met Careyn Contact, tel 0,88 1239988 of kijk je op website www.careyn.nl. Rotterdam-Rijnmond Wijkteam Goeree-Overflakkee HELLEVOETSLUIS - Dj politie heeft in totaal acht jongeren aangehouden die twee abri's hebben vernield en in brand gestoken. Maan dagavond 24 december 2007 rond half negen kwam er bij de poIitiei'eei*-melding bin-ncn dat er een ontploffing had plaatsgevonden en brand was ontstaan bij een abri aan de Amnesty Internationallaan. Korte tijd later bleek dat een ook een abri was opgeblazen aan de Provinciale weg N497. Tevens was er brand. Iben politiemensen bezig waren met het onderzoek, verklaar de een oplettende getuige dat er na de ontploffing en de brand een rode auto was weg gereden. De agenten zetten onmiddel lijk de achtervolging auto en hielden de 25-jarige bestuur der uit Rozenburg staande. Er waren ook nog twee andere jongens uit Hellevoetsluis in de leeftijd van 20 en 27 jaar oud in de auto, waarop ze het drietal aanhielden. In de auto lag een wapenstok en vuur werk, dat het politiepersoneel in beslag nam. Uit het onder zoek is gebleken dat de abri's zijn vernield met vuurwerk en benzine. De tweede abri is zelfs vermoedelijk met een jerrycan met 25 liter benzine en vuurwerk opgeblazen. Na verder onderzoek werden in de dagen na de vernieling en in het nieuwe jaar nog 5 ande re jongeren aangehouden. Het gaat om de volgende jon- gens: drie uit Hellevoetsluis in de leeftijd van 24, 25 en 27. Daarnaast nog een 26-jarige uit Herkingen en een 25-ja- rige jongen uit Rockanje. Zij hadden in een tweede auto gekeken naar de grove vernie lingen. Het voorarrest van de hoofdverdachte, de 20-jarige man uit Hellevoetsluis, is ver lengd met 30 dagen. De ove rige verdachten zullen zich later voor de rechter moeten verantwoorden. De schade is ongeveer 13.000 euro. De jongeren hebben bekend en zullen de schade betalen. Op kraambezoek gaan bij je buren, een afspraak oiaken met de huisarts, werk bespreken met je collega of de bank mach tigen de huur over te maken. Taalhandelingen die je zonder na te denken uitvoert, behalve wanneer j,et Nederlands niet je moedertaal is. ^et Inburgering Sinds 1 januari 20Ö7 is de Wet Inburgering van kracht. Vanaf [leze datum is het verplicht voor niensen die in Nederland komen wonen om de Nederlandse taal te leren en te weten hoe de Nederlandse samenleving in elkaar zit. Hiervoor leggen zij een inbui^eringsexamen af Op Goeree-Ovf rflakkee bereidt het Albeda College mensen met een andere moedertaal dan het Nederlands voor op dit exa men. In het gebouw 'de Sjem' in Middelharnis leren cursisten de taal en krijgen zij kennis van de samenleving. Gewapend met deze kennis en vaardigheden gaan de inbui^eraars naar bui ten om praktijkopdrachten uit te voeren. Zij gaan bijvoorbeeld naar het gemeentehuis om zich in te schrijven, naar de school van hun kind om een 10-mi- nutengesprekje te voeren of naar de bank om een rekening te openen. Zo bezochten zij de l Rabobank waar zij vriendelijk te woord werden gestaan door Heidi de Zanger, Servicemede- werker Bankhal bij Rabobank Goeree-Overflakkee. De situaties worden zo natuur getrouw mogelijk nagespeeld door de cursisten en de mede werkers van de instellingen. Na deze simulatie vragen de inburgeraars hun gespreks partner om een bewijsbrief in te vullen. Dit bewijs is belang rijk voor het examen, want hiermee kunnen de andersta ligen bewijzen dat zij in allerlei situaties in Nederland kunnen functioneren wat betreft hun taalvaardigheid. De gesprek ken gaan over onderwerpen zoals burgerschap, werk zoe ken en onderwijs, gezondheid en opvoeding. Samenwerking met de bewoners en instellin gen van Goeree-Overflakkee is essentieel om dit doel te berei ken. Een mooie bijkomstigheid is dat er over en weer begrip en interesse groeit en dat de opdrachten vaak met plezier worden uitgevoerd. Het Albe- da College is erg blij met de medewerking van de verschil lende instanties, particulieren en instellingen, want inburge ren IS onmogelijk zonder de hulp van de samenleving!

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2008 | | pagina 8