Toch bodemsanering in Den Bommel, op grond van gewekte verwachtingen Kampense therapeute nu in Ouddorp Trend 2008 in Dorpstienden Ouddorp i Schotejil zwemt in verzwakte samenstelling derde wedstrijd Verenigingscompetitie Provincie wil vóór 1 oktober klaar Dierenhotel maken Programma Fotoclub De Rarekiek EiiAnDeii.niciJW5 Vallen en opstaan Gezwinde spoed Afspraken Niet-aanwezigen PAGINA 10 DINSDAG 15 JANUARI 2008 Zaterdag 12 januari jl. heeft zwemclub De Scho tejil uit Middelharnis de 3' wedstrijd in de C-afdeling van landelijke Verenigings- competitie gezwommen. In Oud-Beijerland zwommen de Schotejillers in zwem bad de Boogerd ondanks een door de griep sterk ver zwakte wedstrijdploeg toch nog naar 4 ciubrecords en ca.' 30 ereplaatsen. Sebasti- aan Rosendaal (1991) was goed voor 2 ciubrecords op resp. de lOOm vlinderslag (59.87) en de 2(M)m wis selslag (2.15.00). Danica Koedoot (1993) zwom een clubrecord op de lOOm vrij (1.02.48). Het vierde clubrecord was voor de estafette 4x 200m vrij in 9.29.15 met Melanie van Gemert (2.18.75), Sanne Huijsmans (2.30.96), Dani ca Koedoot (2.21.45) en Esmee Koedoot (2.17.99) in een tijd van 9.29.15. In de jongste leeftijdscatego rieën, de minioren, waren er gouden medailles voor o.a. Katja de Vreeze (1996) op de lOOm schoolslag in 1.40.04 en voor Mico Pavlovic (1996) op de 50m rugslag in 40.02. De laatste zwemmer werd tevens 2'' op de lOOm schoolslag in 1.40.04. Bij de junioren won Timo Lambregts (1993) de lOOm vrij in 1.03.09 en eindigde als 3'' op de 200m wisselslag in 2.46.32. Verder zwommen Dennis Groen (1994) en Björn Vogelaar (1996) een verras send goede 200m schoolslag en behaalde hierop resp. een 2' en 3"^ plaats in 3.13.16 en 3.26.06. Dennis Groen werd ook nog 2" op de lOOm rugslag in 1.21.67. Bij de junioren meisjes waren er behalve voor Sanne Huijs- Zaterdag 19 januari houdt de jeugdcommissie van het I.V.N.-afd. Goeree-Overflak- kee een binnenexcursie. Met kinderen vanaf 8 jaar zal een dierenhotel worden gemaakt. In het voorjaar en in de zomer kun je bijen en wespen helpen door een perfecte woning voor hen te maken in je tuin. Zo'n mans (1995) met een 3*^ plaats op de lOOm vrij in 1.08.36 ook nog ereplaatsen voor Denise Brooshoofd (1995), die 2' werd op de lOOm rugslag in 1.28.07 en voor Marie-Claire van Zoest (1995), die 3' werd op dit num mer in 1.30.00. Marie-Claire van Zoest zwom verder nog verrassend naar de 2' tijd op de 200m schoolslag in 3.20.02. In de jeugdcategorie bij de meisjes vanaf 15 jaar zwom Melanie van Gemert (1993) overtuigend naar het goud op zowel de 200m wisselslag (2.34.65) als de lOOm vlinder slag (1.10.48). Elise van Soest (1994) zwom nog naar de 3= plaats op de 200m wisselslag. Bij de jeugdcategorie bij jon gens vanaf 17 jaar won Sebasti- aan Rosendaal (1991) zowel de lOOm vlinderslag (59.87) als de 200m wisselslag (2.15.00). Bij de dames won Rianne Noordijk de 50m vlinder slag in 35.50. Esmee Koedoot (1992) uitkomend bij de dames won zowel de 200m rugslag (2.34.16) als de 200m school slag (2.51.29). Danica Koedoot (1993) eveneens uitkomend bij de dames won de lOOm vrij in 1.02.48 en werd 2' op de 200m rugslag in 2.43.57. Whitley Rens werd 3' op de lOOm vlin derslag. Bij de heren was er een 3"^ plaats voor Marcel Stolk op de 200m schoolslag in 2.58.63 en ook een 3"^ plaats voor Mar- tijn van Hoorn op zowel de lOOm vrij in 59.76 als de 50m vlinderslag in 31.43. Behalve de genoemde ope ningsestafette 4x200m vrij bij de dames, won de Schotejil ook de 4x50in vrij bij de meis jes junioren met Marie-Claire van Zoest, Denise Brooshoofd, Elise van Soest en Sanne Huijs mans in een tijd van 2.16.48. Een forse tijdsverbetering was er tenslotte voor Glenn Mijn- der op de 200m wisselslag in 2.53.92 met bijna 25 secon den. woning zal worden gemaakt in het Scoutinggebouw Goe- dereede, Deltahaven 60a te Stellendam. Vanaf half twee ben je welkom en om half vier is het klaar. Deelname aan de middag kost 3 p.p. Je mag ook je vriendje of vriendinne tje meenemen. Wel moet je je van tevoren opgeven. Dat kan bij het VVV te Ouddorp tel. 0187-681789. Zie ook website www.ivn-go.nl. OUDE-TONGE - De provincie Zuid-Holland wil vóór 1 oktober 2008 de vervuilde bodem van 23 tuinen aan de Boven Oostdijk en de Spuidijk in Den Bommel saneren. Gedeputeerde Erik van Heijningen (onder andere milieu en financiën, WD) lichtte donderdagavond de gemeen teraad van Oostflakkee en de betrokken bewoners in over zijn besluit om de eerder afgeblazen bodemsanering toch door te laten gaan. Daarmee komt een eind aan een kwes tie die zeven jaar in beslag nam. De in de raadzaal aan wezige bewoners toonden zich blij dat de kogel door de kerk is. Door Kees van Rixoort De locatie in Den Bommel, voorheen een wiel, is na 1953 gebruikt om huishoudelijk en industrieel afval te dumpen. De herkomst daarvan is niet meer te traceren. Er ligt allerlei afval, waaronder zware meta len en wat olie. De aanwezig heid van lood is het grootste probleem. Daarnaast bevat ten de 23 tuinen bijvoorbeeld koper en cadmium. De aard van de vervuiling bracht de provincie in 2001 tot het besluit om de voorma lige stortplaats te saneren. De sanering kreeg de kwalificatie urgent mee en zou als gevolg daarvan, op basis van de toen geldende regels, binnen vier jaar moeten plaatsvinden. Het is er echter niet van gekomen. De provincie blies de bodemsa nering in 2005 af op grond van nieuwe regelgeving, waarin de werkelijke risico's van de ver vuiling een grotere rol spelen, en de financiële toestand van de provincie, die minder gel den van de Rijksoverheid kreeg doorgesluisd. Een onderzoek van wetenschappers uit Wage- ningen leverde de conclusie op dat de vervuiling niet schade lijk zou zijn voor de gewassen en de gezondheid. "Dit komt over als een jojobe leid", erkende Van Heijningen, die ook sprak over een inge wikkeld proces van vallen en opstaan. "En ik kan-dat beeld niet veranderen. Ik begrijp dat het ongrijpbaar is en onzeker heden oplevert bij de bewo ners. Ook besef ik dat zij zul len vinden dat de ambtelijke en bestuurlijke molens veel te langzaam malen." De gedepu teerde sprak over gewijzigde inzichten, nieuwe regelgeving en financiële afwegingen bij "het verdelen van de armoede". Wat de situaüe in Den Bommel echter uniek maakt, zo legde hij uit, is dat er verwachtingen zijn gewekt toen in 2001 het besluit viel om urgent te saneren. De beschikking om de sanering af te blazen was voor de bewoners en de gemeente Oostflakkee een onaangename verrassing. Ze reageerden door middel van gesprekken en brieven. "Ik heb gewikt en gewogen", aldus Van Heijningen, "en heb besloten op basis van de gewekte verwachtingen de sanering toch door te zetten. Er zijn middelen beschikbaar; ik heb een beetje doorgezeurd bij de Rijksoverheid." Hij deel de mee dat ook een besluit om niet te saneren te verdedigen zou zijn geweest en dat menig bestuurder zo'n besluit zou hebben genomen. De provincie wil de bodemsane ring aan de Boven Oostdijk en Spuidijk met gezwinde spoed uitvoeren. Tussen uiterlijk begin juli en I oktober moeten de werkzaamheden in de 23 tuinen plaatsvinden. De krap pe planning is nodig omdat het waterschap niet toestaat dat er tussen I oktober en 1 april nabij waterkeringen wordt gewerkt. Het is de bedoeling dat- er,'V, waar dat nodig is, 1 meter." grond wordt afgegraven en verplaatst naar de achterzijde. Vervolgens komt er 1 meter schone grond op, zowel op het afgegraven gedeelte als op het De tuinen, waaman de bodem toch gesaneerd zal worden. gedeelte waar de verontreinig-- de grond naartoe is gebracht: 40 centimeter zand en 60 cen timeter aarde. Afvoeren van de verontreinigde grond is geen optie, omdat de kosten daardoor veel hoger zouden worden. De kans dat het lood omhoog zou komen, door 1 meter schone grond, is "eigen lijk" uitgesloten, aldus een pro vincieambtenaar, "75 centime ter is al voldoende". Tijdens de werkzaamheden wordt tevens, in samenwerking met de gemeente, de riole ring vei"vangen. Wellicht zal er 'strafcs'sprabe'Mjrrran een tiirtp"' bel riool, met een aparte afvoer voor het hemelwater Van Heijningen benadrukte dat er op korte termijn afspra ken worden gemaakt met de bewoners. Na een taxatie volgt een overeenkomst waarin onder meer de schadevergoe ding (voor verwijderde beplan ting en objecten als schuurtjes) is geregeld. "Ik ga ervan uit dat we er op basis van redelijkheid zullen uitkomen. Een bewoner die het onderste uit de kan wil halen zou een spaak in het wiel kunnen steken. We zijn geen Sinterklaas", aldus de gedepu teerde, die ook aangaf dat er normen zijn voor het vergoe den van de schade. Van Heijningen onderstreepte ■dcTioodzaak dat alle bewoners eensgezind meedoen. Hij ging op voorhand uit van een posi tief scenario, zonder bezwaren en beroepsprocedures ïie het proces ophouden en de krap pe planning in gevaar bren gen. De aanwezige bewoners waren zonder uitzondering blij met de toegezegde sanering, ook de bewoner die aanvanke lijk vraagtekens plaatste bij de integriteit van het besluit om te saneren ("U wilt een proces en publiciteit voorkomen") en de zuiverheid van het Wagening- se onderzoek naar de gezond- heidsrisico'sK"Het gewassenon- derzoek is in één tirin gedaan, op een plek waar de vervuiling het minste is"). Maar niet alle tuineigenaren waren op de uitnodignfg inge gaan om naar het gemeente huis te komen. De gedeputeer de kondigde een bezoek aan de niet-aanwezigen aan om ook hen op de hoogte te bren gen van de plannen. Hij meld- hoto: Ham ]'ilU'nn\ de dat de situatie er voor alle bewoners ook op een andere manier beter op zal worden: de wateroverlast in het achter ste deel van de tuinen zal na de sanering tot het verleden behoren. "Iedereen wordt hrer beter van." "Een pretje is het niet, sane ren", aldus Erik van Heijnin gen. 'Je tuin wordt afgegraven en je hebt even een hoop lot- zooi. Dat kan ik niet verande ren. Maar we moeten de pro blemen adequaat oplossen. Als we samen de schouders eron der zetten, in nauw overleg met de bewoners, gaat dat tejcfcen. Het is echt van belang dat we met z'n allen deze klus klaren." Richting de bewoners van de Boven Oostdijk en Spuidijk: "De provincie vraagt u om als collectief op te treden." De drukke dagen zijn weer voorbij en veel mensen begin nen het nieuwe jaar met een 'schone lei' en een 'nieuw begin'. Goede voornemens iijn bewust of onbewust als doel gesteld. Dat heeft een mens ook nodig. Het geeft een extra impuls om iets te berei ken. Een goede gezondheid bijvoorbeeld. Een goede zorg voor ons lichaam is van levens belang. Klachten zoals geïr riteerde darmen, spastische darmen of veel maag en buik klachten zijn goed te verhelpen met de nieuwe technieken van de geïntegreerde osteopathie, welke beoefend wordt door de Kampense therapeute Sylvia Woonings, die inmiddels ook al verscheidene malen in Stellen- dam praktijk heeft gehouden. Door rechtstreeks de betref fende organen te behandelen is er meestal direct resultaat. Maar ook 'het niet goed in je vel zitten' is vaak een oorzaak van een slechte verbinding tussen lichaam en geest. Door deze energiestroom weer te activeren voelt u zich al gauw weer energieker en rustiger, vooral in het hoofd. Kinderen met ADHD hebben daar ook heel veel baat bij, hun con centratie gaat met sprongen vooruit en ze worden gemak kelijker in de omgang. Maar u kunt ook bij Sylvia terecht voor massages, als u last heelt van uw rug, schouder en nek en daardoor veel hoofdpijn heeft. Door een correctie van de spieren en wervels kan ook lage rugpijn met bijvoorbeeld uitstraling naar de benen ver holpen worden. Is er dan, om alles mooi recht te houden, een steunzool nodig dan kunt u daarvoor ook bij haar terecht. Er wordt van speciaal verend materiaal een zool gemaakt die in vrijwel elke schoen past. En als u zo'n lelijke pijnlijke knob bel aan uw grote teen hebt, is er bij Sylvia een brace verkrijg baar die alleen 's nachts gedra gen hoeft te worden; deze doet de pijn afnemen en de zwelling verminderen, waardoor lopen en schoenen dragen eenvoudi ger wordt. Sylvia Woonings heeft vanaf nu zitting in Ouddorp. Op 1 en 21 februari is ze daar weer. Voor een afspraak of voor tele fonisch spreekuur (maandag-, dinsdag- en donderdagavond van 18.30-19.30 uur) kunt u bellen naar 038 3335867 of 06 14274246. Na een succesvol jaar, waar in fotoclub De Rarekiek uit Sommelsdijk het 50-jarig bestaan vierde en de club en sommige van haar leden nationaal en internationaal successen oogstten, wordt de draad van het normale programma weer opge pakt. Bijna iedereen, ook bij De Rarekiek, heeft de overstap gemaakt naar digitale fotogra fie. De drempel om tot tech nisch goede foto's te komen is een stuk lager komen te lig gen. Hoe je'tot beelden kunt komen die echt tot de verbeel ding spreken, beelden waarin een eigen stijl zichtbaar wordt, is iets dat De Rarekiek zich tot doel stelt. De bespreking van het eigen fotowerk leent zich daar het beste voor. Meestal doen de eigen leden dit, maar een paar keer per jaar vraagt De Rarekiek iemand van bui ten de club om deze bespre king te doen, om eens een heel ander oordeel over het werk te krijgen. Eén van de avon den waarop dit laatste gebeurt vindt plaats in januari van ieder jaar Dan wordt afwis selend door een fotograaf of beeldend kunstenaar de beste foto en geprojecteerd beeld van het afgelopen jaar geko zen en het ingeleverde werk besproken. Vrijdag 18 janu ari zal beeldend kunstenaar Roel Dikkeschei uit Rotterdam zijn oordeel geven over het in 2007 bij De Rarekiek gemaakte fotowerk. Een week later, op 25 januari wordt eigen foto- en digitaal werk besproken. De website van De Rarekiek bevat naast beelden van de actieve leden de komende paar maanden nog fotogale rieën met een impressie van het jubileum, de foto's van het jubileumboek en fotowerk van leden, die in het verleden veel voor de club hebben bete kend. Zie website www.rarekiek.nl. OUDDORP - Op donderdag 17, vrijdag 18 en zaterdag 19 jaiïuari zal in de Dorpstienden te Ouddorp weer de Woon beurs Trend 2008 worden gehouden. De openingstijden van deze beurs zijn donder dag en vrijdag van 14.00 tot 21.00 uur en op zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur. De toe gang is gratis. Op de beurs. die bekend staat om de gezel lige en ongedwongen sfeer, zullen dertien deelnemers aanwezig zijn om hun pro ducten te demonstreren. De standhouders zijn o.a Portas met keuken en trapre- novatie; Van Dam Bouwkun dige Inbraakbeveiliging, mon tage en onderhoud (politie keurmerkinbraakbeveiliging); Fabert met diverse meubelen; Frans Meiaard en Zoon met parket- en houten vloeren; Tanis tuinmachines en berege ning; Huizing met Sysas pan nen; Coöperatie Deltawind met duurzame energie; Esgri deuren en kasten; Mierop interieurbouw met op maat gemaakte televisiemeubelen; Van Wijk met cv. en sierhaar- den; Reventacare met voor lichting over ademhalings technieken; Sunstore Flakkee met zonwering; Jaap Boone met witgoed en LCD televisies en Joh. de Heer met orgels en keyboards. De standhouders presenteren zich deze dagen met vakkundige informatie, demonstraties en diverse spet terende aanbiedingen.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2008 | | pagina 10