oncertagenda Een ramp in de Waalhaven en de zeesleepboot Hudson 9^ 'Vooruit' zet concertenreeks voort Arriva reizigers nog niet allemaal gewend !<1 •1, Flakkeese Dam- competitie 2008 perfect 0 EIIMIDBl-niEUWS Schaatsen te koop in rommelschuur De Samaritaan Zaterdagavond jeugdwerk 12 Themadienst 'Lijdende Kerk' 55-Plus activiteiten SWO Uitslagen Damclub 'Denk en Zet' Uitslagen van de wedstrij den, gespeeld op maandag 7 januari jl. Basiscursus geloven 7 1 Eerste ervaringen n.a.v. nieuwe dienstregeling: full copy-service im i* r3> i* ;l *'*.j5 4« f» I» ffi 'T' Cr ffg fff i& fgi ifg i& i& ffi 4*. ft tc» *y K» K* K* K* K* K* *2* K* K* K* K* Er ligt weer een heel jaar voor ons en ook in dit nieuwe jaar blijven we allemaal onze best doen om voor ieder dier dat bij ons wordt gebracht een lieve nieuwe baas te vinden. Ook voor dieren die moeilijk zijn te herplaatsen, blijft iedereen van De Dierenstee zijn of haar best doen. STICHTING DIERENBELANG HOEKSCHE WAARD -■Jr PAGINA 7 VRIJDAG 11 JANUARI 2008 OUDE-TONGE - Fanfare- orkest Vooruit is een actieve muziekvereniging. In' 2007 heeft u op vele evenementen kutmen luisteren naar zowel het Fanlare-orkest, het leer- lingen-orkest als het koperen semble. Het koperensemble was bijvoorbeeld actief bij het kerstconcert op zaterdag 22 december in de Hervormde Kerk. Het leerlingenorkest speelde o.a. bij een galaconcert in .Stellendain, op de Culturele Dag en bij het jubileumcon cert van het koor Challenge in de (Irntierswei. Het fanfare orkest gaf diverse goed ver zorgde concerten in zaal A van de (irutterswei, maar ook een groots concert in de sporthal in apiil. Fanfare-orkest vooruil zet deze concertenreeks voort niet 3 activiteiten: zaterdag 19 janu ari speelt Fanfaie-orkest Voor uit op een gezamenlijk concert in zaal A van de Clrutterswei. Als gastorkest speelt flarmo- nie Excelsior uit Boskoop. Dit orke.st, dat van een behoorlijk hoog niveau is zal het concert openen om 20.00 uur. De toe gang voor al de activiteiten van Vooruit is gratis. Het volgende concert in de reeks is op zater dag 1() februari, waar Vooruit te gast is op een gezamenlijk concert van Fanlare-orkest De Hoop uit Stellendam. Op dit concert, dat om 19.30 uur in het Dorpstienden zal plaats vinden speelt Vooruit tussen twee toppers: naast De Hoop speelt ook Koninklijke Fan fare Onafhankelijkheid uit VViekevorst, België. Beide con certen zijn een springplank naar het grote Voorjaarscon cert dat Vooruit op zaterdag 5 april geeft. Op tiit concert, waar ook het leerlingenorkest zal spelen, zal het orkest een prachtig programma spelen, waarbij de nodige sfeerbelich ting en zelfgemaakte films niet zullen ontbreken. Leerlingen van het Grafisch Lyceum Rot terdam VMBO zullen weer de lichts- en geluidstechniek voor zijn rekening nemen. Fanfare orkest Vooruit repeteert elke woens dagavond in gebouw het Bol- baeken (achter de RK Kerk). Vanaf 18.45 uur repeteert het leerlingenorkest onder lei ding van dirigent Ron Braber. Om 19.30 uur neemt dirigent Jurgen Nab de dirigeerstok over om de inuziekstukken met het fanfare-orkest te repeteren tot 22.00 uur Als u geïnteres seerd bent en wat meer infor matie wilt, bent u elke woens dag van harte welkom om eens te kijken bij de repetitie. Er zijn altijd mensen aanwezig die u kunnen informeren over de mogelijkheden. Vooruit heeft als motto dat iedereen kan leren muziek maken. U hoeft geen instrument te lenen, omdat u dit kunt gebruiken van het orkest (mits voorra- dig). Voor informade kunt u kij ken op website www.fanfare- orkestvooruit.nl of bellen met Leonard Braber, de algehele leider van het orkest, tel. 0187 41173. GOEREE-OVERFLAK- KEE - De derde ronde in de Flakkeese Damcom- petitie is gespeeld. De spanning zit er volop in. Visbeen en Mackloet gaan met 5 punten aan kop. Zij worden op de voet gevolgd door zeven man met vier punten. De uitslagen van de derde ronde zijn: B. Vi.sbeen- I. Koese2-0 j. van Hoorn - van den Ouden2-0 I."Mackloet - L. Blokland. 2 - O M. Klink - C. Polder1 - 1 R. Jacobs- I'. Leroy0-2 D. Wol feit- H.H. Verolme0-2 A. [elier- H. Keuvelaar O - 2 Joh. W'olferi - j.j. Meiaard2-0 A. van Huizen - j. van KoppenO - 2 Wie de spelers wil bezig zien, kan op 16 januari naar De Sta- ver te Sommelsciijk te komen. Dan wordt de vierde ronde gespeeld. De wedstrijden beginnen om half acht. SOMMELSDIJK - Veel lezers van Eilanden-Nienws brach ten in het afgelopen jaar een bezoek aan de rommelschuur op het terrein van De Sama ritaan. Want spullen voor de rommelniarkt wil iedereen graag kwijt en in De Samari taan zij ze er altijd blij mee. Elke dondeidagavond vanaf half zeven is men welkom en sinds kort ook op de eerste donder dagmiddag van elke maand. Al de goederen worden keurig gesorteerd en liggen dan in dozen te wachten op een rom melmarktverkoping. De eerst volgende rommelmarkt staat gepland op zaterdag 29 maart 2008. Menigeen weet dat er in de rommelschuur ook tussen door verkocht wordt. Mooie spullen liggen er uitgestald, en voor wie schaatsen zoekt is een bezoekje aan de schuur zeker de moeite waard: er lig gen er veel, in allerlei soorten en maten. Ook a.s. zaterdag zijn er schaatsen te koop, van 14.30-16.30 kunt u er terecht. De opbrengst van de rom melschuur is bestemd voor de bewoners. Zo kunnen er steeds weer allerlei activiteiten in en rond De Samaritaan georgani seerd worden. NIEUVVE-TONGE - Zater dagavond 12 januari is er weer zaterdagavondjeugd werk -1-12 en staan de deu ren van de Gereformeerde Gemeente te Nieuwe-Tonge weer open vanaf 19.30 uur. Er zal een openingsavond worden gehouden, met tijd voor een spel, bijpraten over de afgelopen weelc, e.d. Jon geren zijn weer welkom. SOMMELSDIJK - Zondag morgen 13 januari staat de dienst van de CAMA Christen gemeente Middelharnis in het teken van de Xijdende Kerk'. In bijna de helft van de wereld hebben christenen nog steeds geen vrijheid om God te dienen op de wijze die zij verkiezen. In veel landen, zoals China, Noord Korea, Vietnam en de moslimwereld, worden chris tenen gediscrimineerd en ver volgd. Zij hebben de steun en het gebed van geloofsgenoten in de vrije wereld hard nodig. De prediking wordt verzorgd door G.J. Ravensbergen. Hij is medewerker van Open Doors, een interkerkelijke organisatie die zich sinds 1955 toelegt op praktische en morele steun aan de Lijdende Kerk wereldwijd. De dienst wordt gehouden in het Prieel van het Recreatie centrum De Staver te Som- melsdijk en begint om 10.00 uur Belangstellenden zijn har telijk welkom. OUDDORP - De SWO organi seert op woensdaginiddag 16 januari een landenpresentatie tijdens de 55+ soos in m.f.g. Dorpstienden te Ouddorp. Jana van Dam van Reisbureau Globe te Ouddorp toont mooie beelden van o.a. Indonesië. Het is ook mogelijk vragen te stellen over diverse bestemmin gen. De presentatie begint om 14.00 uur en is gratis toegan kelijk. Vanaf 13.00 uur kunt u ook weer koersballen. Op woensdag 23 januari bent u ook weer welkom voor een kopje koffie een praatje of een spelletje tussen 14.00 en 16.00 uur, en ook dan is er weer gele genheid om vanaf 13.00 uur te koersballen. Meer informatie over de activi teiten van de 55-1- soos kunt u vinden in de activiteitenfolder gemeente Goedereede 2007- 2008, of u belt naar de SWO, tel. 0187 641344. MIDDELHARNIS/SOMMELSDIJK Afdeling I: I. Koese - M. Klink1-1 J. van Hoorn - I. Mackloet 0-3 C. Spee - A. Verolme3-0 H.H. Verolme - A. van der Veer3-0 De partij van Koese tegen Klink duurde we\ lang, maar was uitermate spannend. In een aanvankelijk gelijkopgaande partij kwam Koese na enige tijd iets beter te staan. Door sterk spel van Klink wist hij echter de betere positie niet in zijn voor deel te beslissen en moesten beide spelers genoegen nemen met remise. Van Hoorn speel de tegen Mackloet een enorm boeiende partij. Een ingewik kelde slagzet van Van Hoorn kwam net iets anders uit dan hij gehoopt had. De dam die Mack loet uit die slagzet kreeg, kwam voor hem zo gunstig te staan dat Van Hoorn de partij uiteinde lijk moest opgeven. Spee moest zijn hoge positie op de ranglijst zien te verdedigen tegen de wat lager geplaatste A. Verolme. Dat ging niet vanzelf Pas in het eindspel kwam er tekening in de strijd. Op een gegeven moment bracht Spee Verolme in het nauw. Deze wist daaruit niet te ontsnappen en moest ten slotte in Spee zijn meerdere erkennen. H.FI. Verolme moest het opne men tegen de nog ongeslagen Van der Veer Na wat afi'uilen in het begin kwam er ruimte op het bord. Beide spelers moesten goed opletten vanwege de vele valstrikken. Op het eind van het middenspel zag Van der Veer een drie om drie slag met door braak voor Verolme over het hoofd. Dat kostte hem de partij. Afdeling 2: J.J. Meiaard - B. du Pree 3-0 J.A. Nipius - S.W. Keijzer.. 0-3 C. Polder R. van Rijnberk3-0 R. Hage-J.Jordaan3-0 Meiaard had tegen de in vorm zijnde Du Pree best wat moeite. Deze zag zelfs kans een schijf voor te komen. Maar in het ver loop van de partij wist Meiaard het initiatief over te nemen en de winst voor zich op te eisen. Nipius had aan Keijzer geen gemakkelijke tegenstander. Ondanks het feit dat Nipius alles op alles zette om het Keijzer zo moeilijk mogelijk te maken, liet Keijzer zich niet van de wijs brengen. Deze ging met de volle winst naar huis. Het spel van Van Rijnberk is onvoor spelbaar. Dat wist Polden Van Rijnberk speelt vaak zo vlug dat hij weleens een fout maakt die hij bij rustig spel niet hoeft te maken. Daar profiteerde ook Polder van. Dat leverde hem de winst op. Hage speelde tégen Jordaan een mooie en tegelijk verrassende partij. Hage, een beginnend dammer, gaat steeds beter spelen. Beide spelers hiel den elkaar tot in het eindspel in evenwicht, maar toen liet Jor- dpan zich vastzetten. Dat le\er- de hem een nederlaag op. Een knappe prestatie van Hage. 2008 Zaterdag 12 januari Hervormde Kerk - Middel harnis. Uitvoering van de Messiah van Handel door de Chr Oratoriumvereni ging 'Laudando' o.l.v. Rinus Verliage. Medewerkenden: het RBO 'Symfonia' en de solisten Hieke Meppelink, Martine Straesser, Jan van Esacker en Wiard Witholt. .Aanvang: 19.30 uur. Zaterdag 16 februari Foren van Goedereede. De uitvoering van drie cantates dotn- het Chr Jong Kamer koor 'Fiori Musicali' m.m.v. het Barok Ensemble 'Moq Baroque' o.l.v. Sietse van Wijgerden. Aan\ang: 19,00 en 21.00 uur Zaterdag 1 maart Hervormde Kerk - Som- melsdijk. Concert van Urker solisten en musici. Solo: Lucas Kramer en Clarissa van der Weerd; solo, orgel en piano: Jaap Kramer Ver der het Gemengd koor 'In Touch' uit Sommelsdijkk o.l.v. Ad de Joode. Aanvang: 20.00 uur. Zaterdag 8 maart R.K. Kerk - Middelharnis -Uitvoering van koorwer ken van Josef Gabriel Rhein- berger door het Opera- en Oratoriumkoor Zuid-\Vest- Nederland onder leiding van Bas van Houte. Orga nist: Arjen Leistra. Aanvang: 20.15 uur Zaterdag 29 maart Gereformeerde Gemeente - Dirksland. Jubileumavond i.v.m. 25-jarig bestaan van het Dirkslands Mannen koor Concert t.b.v. 'Hel pende Handen' door het Duivelands Mannenkoor o.l.v. Dinant Struik (orgel: Stephan Folmer) en het Dirkslands Mannenkoor o.l.v. Frans Cornet (orgel: Jan Hoek). .Aanvang: 19.30 uur Zaterdag 12 april Rooms Katholieke Kerk - Oude Tonge. Concert door 'Fiori Musicali' met hoog tepunten uit de koorlitera tuur Mnvang: 20.00 uur Deze rubriek - uitsluitend bedoeld voor kerkconcerten op Goeree en Overflakkee - beoogt een spreiding van de concertavonden te bewerk-stel- ligen. Verenigingen kunnen zich bij het vaststellen van hun programma op bovenstaande informade richten. Komen er onverhoopt toch meerdere concerten op een en dezelfde avond voor, dan worden ze geplaatst in volgorde van bin nenkomst. Stuurt u tijdig uw gegevens toe en niet enkele weken voordat het concert plaatsvindt. We hopen deze rubriek elke eerste vrijdag van de maand te plaatsen. Concer ten tot een jaar na datum wor den opgenomen. Aanmeldingen voor deze rubriek vindt plaats door mid del van formulieren, die kun nen worden aangevraagd via tel. 482560. Ook is het mogelijk een e-mail te sturen aan: jvanhoorn(s wxs.nl die inhoudelijk over eenkomt met de vragen van het formulier Onlangs kreeg ik een uit gave van het blad 'Anker park' in handen, een kwartaaluitgave van de reünistenvereniging van de zeevaartschool te Den Helder, en daar stond een artikel in, dat mij bijzon der trof. Het zal de lezer niet verbazen dat dit over de 'Hudson' zou kunnen gaan. Ik heb contact opge nomen met de schrijver van dit artikel, dhr. H. van Donselaar, en hij gaf mij toestemming om een gedeelte van dit artikel te gebruiken voor het ver haal over de Hudson, dat zich afspeelde in 1957. Ik neem u mee, ruim vijftig jaar terug in de tijd, de dag dat de Hudson betrok ken raakte bij een ernstige scheepsramp in de Waal haven te Rotterdam. Op 16 april 1957 lagen twee door stoom aangedreven Rijn- sleepboten van de Nederland- sche Rijnvaart Vereniging langszij de reparatiekade lan de Scheepswerf' Waalhaven voor inspectie van en even tuele reparatie aan de stoom- niachinekamerinstallatie. Het waren de stoomsleepboten 'Gunnard' en de 'Annard'. De Clunnard was gebouwd in 1916 bij Scheepswerf P. Smit Jr te Rotterdam onder bouwnum- mer 270. Deze sleepboot werd in de vaart gebracht onder de naam 'Keulschevaart XVI' van de gelijknamige stoomboot- dienst 'De Keulsche Vaart' in Utrecht. In januari 1953 werd deze sleepboot overgenomen door de Nederlandsche Rijn vaart Vereniging en werd toen in de vaart gebracht onder de naam Gunnard. Deze rijnvaart sleepboot had een lengte van 37,66 meter en was 7,35 meter breed. Het schip was uitgerust niet een 3 cil. Smit Stoomma chine met een 2 vuurs-Smit ketel. Het tweede schip, dat langszij de Gunnard lag, was de .'Uinard, gebouwd in 1910 bij de scheepswerf 'E. Berning- haus' te Duisburg, onder bouw- nummer 82 en als 'Narvik' in de vaart gebracht bij rederij Van Drughom's Transport Company Ltd te Rotterdam. In 1920 werd deze sleepboot over genomen door de Nederland sche Rijnvaart Vereniging en onder de naam 'Annard' in de vaart gebracht. Deze Rijnvaart sleepboot was 38,04 meter lang en 6,51 meter breed en uitge rust met een 3 cil. Berninghaus stoommachine met een twee- vuurs-Berninghaus ketel. In de loop van de morgen van 16 april 1957 vond in de machi nekamer van de Gunnard een geweldige explosie plaats met als gevolg dat dit schip uiteen gereten werd en daarop direct zonk. De explosie op de Gun nard was zo hevig dat de ketel van de daarnaast liggende Annard ook explodeerde en ook deze.Rijnsleepboot dreigde te zinken. Door andere schepen werd direct hulp geboden; men wist de ondergang van de Annard te voorkomen en men begon direct naar eventuele slachtof fers te zoeken. Uiteindelijk ble ken drie personen te zijn veron gelukt, waaronder de kapitein van de Gunnard. Zestien per sonen, waaronder een aantal personen van de scheepswerf, werden meer of minder ern stig gewond door de kracht van de explosie en door in het rond vliegende onderdelen. Het mag een wonder heten dat niet meer mensen de dood vonden bij deze zware klap. De schade die werd toegebracht was enorm en beide schepen waren na de explosie direct rijp voor de sloop. Maar zoxer was het nog niet. De rijnsleep- boten moesten nog geborgen worden. De bok 'Adelaar' arri veerde als eerste om de Annard te bergen. Nog dezelfde avond werd deze sleepboot bij Pier zes aan de grond gezet. Aanslui tend zou de Gunnard worden geborgen, maar dat gaf meer werk daar het schip door de explosie geheel uiteengeslagen was. Eerst werden de nodige losse stukken verwijderd en de volgende dag werd het zwaar beschadigde casco door drie bokken uit het water gehaald en ook op de kade \an Pier zes neergezet. Hel zoeken en het bergen \an de brokstukken onder water van de geëxplo deerde sleepboot werd na enige dagen voltooid. Op de dwarshelling van de Scheepswerf Waalhaven stond de motorsleepboot Hudson droog voor een grole onder houdsbeurt. Do<M- de enorme klap werd een gedeelte \'an de opbouw van de rijnsleepbool aan dek van de Hudson gebla zen en op het sloependek neer gesmeten. De reddingsloep \'an de Hudson werd totaal vernield. Ook de beting en de verschansing van de Hudson werden zwaar beschadigd. De reling van het sloependek van de Hudson werd niet meer ge\'onden. De ra^'age was zeer groot. Nadat de Hudson van deze schade was hersteld, \'oer de sleepboot weer naar Maas sluis om zeeklaar te maken \'oor een sleepreis \'an Li\'erpool naar Hamburg. M. Bezuijen, Schiedam MIDDELHARNIS - De Alpha- cursus is een begrip geworden in Nederland voor een laag drempelige introductiecursus tot het christelijk geloof Ds. Peter Hendriks schreef eeii dergelijke cursus ook voor gemeenten van de Protes tantse Kerk in Nederland. Het traject bestaat uit inleidingen die ondersteund worden door een powerpoint-presentatie van schilderijen. Verder wordt alles dichterbij gebracht d.m.v. 'oppakkers'. Dat zijn vra gen voor korte, persoonlijke gesprekken. Dat zal worden vorm gegeven op een achttal avonden. Zowel 'beginners' als mensen die toe zijn aan een 'upgrade' van hun geloof zijn welkom. De thema's zijn: 'Geloven is altijd anders', 'God ervaren in 3000 jaren', Jezus ontmoeten', 'Geloven met een kruis', 'Inspiratie vinden', 'Stil te zoeken, basis weten', 'Een manier van leven' en 'Uitzicht houden'. Een dergelijke cursus wordt vanaf januari aangebo den in Middelharnis en Som- melsdijk. Belangstellenden zijn welkom op de donderdagen 17, 24 en 31 januari, 7, 14 en 21 februari en 6 en 13 maart 2008 van 19.45 tot 21.30 uur in de Emmaüskerk, Koningin Julianaweg 64 te Middelhar nis. Sommige avonden vinden ook plaats in de Exoduskerk aan de Dorpsweg te Somniels- dijk. Daarover volgt meer info tijdens de eerste avond. De lei ding is in handen van de twee predikanten van de Exodus kerk en de Emmaüskerk: Ds. Teun Verduijn en Ds. Leen Jan Lingen. Zie voor meer informatie ook de websites www.exoduskerk.nl en www. emmauskerkmiddelharnis. til, of mail naar ljl(Splanet.nl of tverduij(a)xs4all.nl. U wilt uw complete huisstijl gedrukt liebben? wvvw.drul<l<erijdevyaal.nl Gebr. de Waal bv Drul<lcerii (0187)47 10 20 algemeen® gebr-dewaal.com In de Hoeksche Waard en op Goeree-Overflakkee rijdt sinds 1 januari het openbaar vervoer volgens een nieuwe dienstregeling. Uit de eer ste ervaringen blijkt dat nog niet alle reizigers gewend zijn aan de nieuwe tijden. In Zee land zijn de bustijden sterk gewijzigd en Arriva heeft de dienstregeling hierop aange past om de reiziger beter van dienst te kunnen zijn. Daarom is het onverminderd belang rijk dat de reiziger de nieuwe dienstregeling raadpleegt bij het plannen van de reis. Uit reacties van reizigers blijkt dat voornamelijk de verschuiving in de vertrek- en aankomsttij den van ongeveer 15 minuten verwarring schept. Arriva wil haar reizigers hier graag extra op attenderen. De vertrek- en aankomsttijden van de meeste buslijnen ver schuiven ongeveer 15 minu ten. De reden hiervoor is dat in Zeeland de bustijden even eens 15 minuten verschuiven. Omdat Arriva graag de aan sluitingen in Renesse, Oude- Tonge, Numansdorp A29 en Heinenoord wil blijven bieden, zijn de bustijden mee verscho ven. De nieuwe dienstregeling kunnen reizigers raadplegen via de website wwvv.ariiva.nl/ zuidholland. Hier vindt de reizigers ook informatie over de belangrijkste veranderin gen in de Hoeksclie Waard en op Goeree-Overtlakkee. Daarnaast zijn er busboekjes verkrijgbaar Kijk voor ver koopinformatie op website www.arriva.iil/zuidliolland. Op website www.9292ov.nl en via telefoonnummer 0900-9292 worden alle soorten reisinfor matie verstrekt. •ir We beginnen dit jaar met Senna, een kortha- rige zwarte hond, kruising herder, ruim acht jaar en gesteriliseerd. Senna is een vrien delijke hond, lief voor kinderen, kan bij katten, doet niet lelijk naar andere honden, luistert goed en kan alleen thuisblijven. Deze hond past eigen lijk in ieder gezin. Wie komt haar halen? Max is een bruin/witte Jack Russel, gecas treerd, zeven jaar De hond kan bij grotere kinderen en kan alleen thuis zijn. Hij luis tert goed, houdt niet van katten en doet lelijk tegen herders. Het is een lieve, een beetje drukke hond. Dan vragen wij uw aandacht voor een aan tal katten dat eigenlijk al een tijdje bij ons is, zoals Miky, een grote cypers/witte kat van zes jaar Deze kat is erg op zijn rust gesteld. Hij houdt niet van drukke kinde ren, heeft liever geen andere kat om zich heen, maar is niet bang voor een hond en is niet gewend om naar buiten te gaan. Miky zou graag een plaatsje krijgen bij een rustig gezin. Max is ook cypers/wit, 3 jaar, hij is vrien delijk voor kinderen, kan bij andere kat ten, maar houdt niet van honden. De kat blijft liever binnen. Droppie is natuurlijk zwart, een poes van negen jaar Drop is niet gewend aan kinde- «ygikf^ ren, heeft liever geen andere die ren bij zich in de buurt en komt niet buiten. Ook deze poes wil graag een plaats je bij een rusdge baas. Goofie loopt gezellig los bij ons op de receptie. Het is een grote ^ejack Russel Max wacht zwarte kat van op ee„ haasje. zeven jaar Goof is heel lief, maar hij heelt tijd nodig om te wennen aan zijn omgeving. Hij is gewend aan kinderen, kan bij andere kalk ten en is niet bang voor een rustige hond. Komt u eens kijken in De Dierenstee, Groene Kruisweg 14, Numansdorp, tel. 0186-655150, website www.dierenstee. nl, openingslijden muaadag l/m zaleidag vim 11.00 tot 16.OU uur.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2008 | | pagina 7