Oliebollentoernooi Les Deux Intermezzo Jaarvergadering Koninklijke Schuttevaer afdeling Goeree-Overflakkee Vervolg verhaal POLITIE Teun Hoek neemt afscheid van brandweer Ouddorp Empress scheidings- bemiddeling: 'uit liefde voor de kinderen' l Openbaar vervoer met onveilige bushaltes Vrienden van Flakkee gaan weer met Roparun mee Kerkdiensten Ger. Gem. Themadienst lijdende Kerk' EIIAt1DEti.ii|EIJWS Ingezonden: Auto bekrast Hoofdstuk 6 PAGINA 6 DINSDAG 8 JANUARI 2008 Afgelopen woensdag 2 janu ari vond het Nieuwjaarstoer- nooi van volleybalvereniging Les Deux Intermezzo plaats in sporthal De Gooye te Dirks- land. Iedereen kreeg hier de mogelijkheid om elkaar het beste voor 2008 te wensen. Nadat het Nieuwjaarstoer- nooi sportief begonnen werd met twee wedstrijden riep voorzitter Paul van Lint zijn leden bij elkaar om hen allen te begroeten, onder het genot van een glas champagne en een oliebol. Nadat de beste wensen ook door hem waren uitgesproken, kondigde hij een nieuwe sponsor aan voor volleybalvereniging Les Deux Intermezzo, namelijk Marcel Bal, met zijn makelaarskan toor MB Makelaardij. Hij gaat de vereniging onder andere financieel steunen door 10% van zijn verdiensten die door een Hd van de vereniging aan gedragen worden te storten in de clubkas. Deze actie is verge lijkbaar met de lopende acties van Autoschade van Lint en Les Deux. Ook daar worden delen van de opbrengst gestort in de clubkas. Nadat Marcel Bal en Paul van Lint het con tract hadden getekend werd er door de leden geproost op deze verbintenis. Na dit feit kondigde de voorzitter aan dat de sponsorcommissie nog een nieuwe sponser gevon den heeft, namelijk Cazander Medical BV. Na de kerstva kantie is het weer tijd om de kilo's er af te spelen. De eerste thuiswedstrijd van het nieuwe jaar vindt plaats op 12 januari om 12.30 uur in sporthal De Gooye te Dirksland. Op de foto links Marcel Bal en rechts Paul van Lint. Bewoners van Nieuwe-Ton- ge en omgeving zijn vanaf 1 januari geconfronteerd met grote veranderingen in hun openbaar vervoer. De twee nieuwe bushaltes aan de N215 worden als zeer onveilig ervaren. Vooral door het ontbreken van goe de oversteekvoorzieningen en parkeermogelijkheden voor zowel auto of fiets. Ook de loopafstand naar, en de frequentie van de bus, is voor velen ongunstig, Zowel voor ouderen als voor jon geren die voor studie, werk, medische zorg, familiebezoek, e.d., op Rotterdam of Zeeland zijn aangewezen op openbaar vervoer. De provincie Zuid- Holland, de eindverantwoor delijke in deze, wil eind janu ari een voorlopige evaluatie houden. Het is zeker zinvol wanneer u klachten heeft deze te sturen naar Gedeputeerde A. van Dijk, Postbus 90602, 2509 LP Den Haag of per e-mail naar secrvcfiikCSpzh. al met een cc naar jypm.vla- minkx(5)pzh.nl. U kunt tevens een kopietje ter kennisgeving sturen naar de gemeente Middelharnis, die haar ver ontrusting over de onveilige bushaltes al in een brief aan Gedeputeerde Staten kenbaar heeft gemaakt (t.a.v. de heer Mol, Postbus 1, 3240 AA Mid delharnis óf inf'o(a)middelhar- nis.nl). Het adres van Arriva Klantenservice is postbus 626, 8440 AP Heerenveen. Laat ze van u horen! Maria Evers, Nieuwe-Tbnge MIDDELHARNIS-Fair Trade Original staat voor handel die ontwikkelt. Daarom bieden ze de ambachtelijke producent Cape Herb Spice Company i^ 2uid-Afrika, naast faire voor waarden voor de verkoop van hun product, ook ondersteu ning in het opleiden van de werKnemers. Een extra reden voor het kiezen van de heer lijke kruidenmolens. Voor de Harissa-kruidenmolens zijn er ook navullingen te koop, deze maand van 2,49 voor 1.99. Zolang de voorraad strekt. Ingrediënten: chili 33%, zee zout 30%, knoflook 15%, kori anderzaad 6%, komijn, karwij en munt. En deze navullingen zijn natuurlijk te koop bij de Wereldwinkel aan het Spuiplein te Middelharnis, geopen op woensdag en donderdag van 13,00 tot 17.00 uur; vrijdag van 10.00 tot 18.00 uur en zaterdag van 10.00 uur tot 17.00 uur. Rotterdam-Rijnmond GOEDEREEDE - Aan de Bere- steyn werd in de nacht van woensdag op donderdag een auto beschadigd. De eigenaar merkte donderdagochtend dat er diverse krassen op zijn voertuig zaten. Hierop heeft hij aangifte gedaan. De poli tie doet onderzoek naar een mogelijke verdachte. OUDE-TONGE - In m.f.g. 'Grutterswei' werd 29 december jl. de jaarlijkse vergadering van de Konink lijke Schuttevaer afdeling Goeree-Overflakkee weer gehouden. Het was de 111" vergadering. De voorzitter opende de ver gadering en verwelkomde de leden en gasten, met name de heer Smits van tie havendienst Dordrecht, de heer Timmer van de po,st Dordrecht, de heer Martijn van de ABN-AMRO bank, regiosecretaris de heer de Vries en mevr. Stolk van het Waterdistrict Haringvliet, als mede vertegenwoordigers van andere afdelingen, De vice-voorzitter las vervol gens de jaarrede voor, Het was een jaar waarin de vervoers- prestaties weer gestegen zijn. De overslag in de grote zee havens is opnieuw gestegen, in Amsterdam met wel 15% en in Rotterdam is de grens van 400 miljoen ton gepasseerd. Tevens stijgt het vervoer van grondstoffen voor de bio-in- dustrie. De economie in Azië en (^hina is nog steeds sterk stijgend, wat veel wereldhan del met zich mee brengt. Het vervoer via de Rijn heeft mede door de gunstige waterstanden De aanwezige jubilamsen (L en r.) werden tijdens de vergadering gelmldigd. bijgedragen tot een goed jaar voor de binnenvaart. Vooral de kleinere schepen hebben nati onaal en internationaal goede resultaten bereikt, waar dus uit blijkt dat we zuinig moeten zijn op deze kleinere schepen. De nieuwbouw van nieuwe zeer grote schepen is nog steeds in volle gang. Er wordt, zij het met enige scepsis, over een schip van 110x11.40 gespro ken als over 'een kleintje'. Aansluitend deed de penning meester verslag van de inkom sten en uitgaven en consta teerde dat de leden netjes en op tijd hun contributie betaal den zodat de verenigingskas redelijk op peil blijft. TWee bestuursleden, de heren L.J. BouwensenJ.L, Keijzer waren aftredend en alleen de heer Bouwens was herkiesbaar. De heer A.M. van der Kolk had zich gemeld voor een bestuurs functie en werd, samen met Bouwens met instemming van de aanwezige leden gekozen en in het bestuur benoemd. De inbreng van de leden bestaat in hoofdzaak uit het aandragen van voorstellen om tot verbe tering van bepaalde situaties te komen. Het gaat deze keer voornamelijk om ledverlichüng op bruggen en sluizen, die vol gens sommigen ei:g^ verblindend is. Het varen in de mist met behulp van marifoonblokkana- len op de Westerscheldè is niet bij iedereen duidelijk. Regio secretaris de heer Jan de Vries gaf uitleg hoe dit moet. Er was ook geen duidelijkheid of gele betonning wel of geen olliciële vaarwegmarkering is. Het ver dwijnen van sectorlichten op het IJsselmeer leverde onder de aanwezigen een discussie op. De regiosecretaris deed verslag van wat er verder zoal in de Zeeuwse regio speelt. Het gaat dan over de vorderingen van het op afstand bedienen van sluizen en bruggen. De proble men met de ligplaatsen in de haven van Dintel is opgelost; er komen nieuwe afmeergelegen- heden, In de zaal zat mevrouw H. Stolk van het Waterdis trict Haringvliet. Zij legde uit waarom de kierstand van de Haringvlietsluizen vertraagd is tot december 2010, Dit komt volgens haar omdat de voor zieningen aan de betreffende havens niet op tijd gereed komen en ook de zoetwater voorziening niet gereed is. ^e Schuttevaer afdeling Goe- :ïee-Overflakkee had dit jaar vier jubilarissen. Het zijn de heer C. Struik uit Stad aan 't Haringvliet, die al 50 jaar lid is van de vereniging, terwijl de heren C.Kik, A. Oomens en J. de Korte ieder 40 jaar lid zijn. Alleen de heren Kik en Oomens waren aanwezig tijdens de ver gadering en kregen het bij hun jubileum behorende speldje uitgereikt door mevr. Sassen- burg en zij werden toegespro ken door de voorzitter, Bijna aan het eind van de ver gadering werd de heer Land- zaad van de Grutterswei naar binnen gevraagd. Hij gaat de Grutterswei verlaten omdat hij elders gaat werken, Schuttevaer bedankte hem voor de ruim 20 jaar waarin hij de vereniging ontvangen heeft en haar steeds op een uitstekende manier heeft voorzien van een natje en droogje. Als waardering voor de uitstekende samenwerking kreeg hij als afscheidcadeau een tinnen scheepje aangeboden, ter herinnering aan de Flak- keese Schuttevaer afdeling. De voorzitter sloot de vergade ring met iedereen een gezond en voorspoedig 2008 toe te wensen. Na een succesvolle deelname aan de Roparun van 2007 door het team Vrienden van Flak kee, zijn we reeds ingeschreven voor de Roparun van 2008. De Roparun is de langste non-stop estafetteloop ter wereld, zo'n 530 kilometer hardlopend van Parijs naar Rotterdam. Er is een even uniek doel aan ver bonden; het verbeteren van de kwaliteit van het leven van kankerpatiënten d.m.v. o.a. hoofdhuidkoelers, familiehui zen en hospices. Tijdens de Roparun van 2007 heeft het team Vrienden van Flakkee voor het eerst deel genomen. Een nieuw team van Goeree-Overflakkee, dat in eerste instantie meer als 'grap' bedoeld was. Maar de uitdaging werd snel serieus opgepakt, en dankzij hulp van onder andere Andfré Melis sant (Team Tieleman-EEGV) heeft een goede voorbereiding geleid tot een succesvolle deel name. Een kleine 43 uur waren nodig om de 530 kilometer te overbruggen, een gemiddelde van 12,3 kilometer per uur (71' plaats van de 209 teams). Het enthousiasme van het hele team heeft ertoe geleid dat het niet bij een 'ééndagsactie' is gebleven. De voorbereidingen voor de Roparun 2008 zijn al in volle gang. Het team is vrij wel geluk gebleven. Het kan nog enkele nieuwe enthousi aste mensen verwelkomen. Qua sponsoring heeft het team 5000 euro bij elkaar gebracht. Het doel is om dit te gaan ver beteren. Dit jaar staat het team in ieder geval op de markt tij dens Koninginnedag in Dirks land. Daarnaast is het bezig om een actie op te zetten tijdens de schuurfeesten van Euro Delta Jongeren Goeree Overflakkee. Voor meer informatie zie web site www.comgoed.nl. STAD a/h HARINGVLIET - Woensdag 9 januari, 19.30 uur, ds. E. Hakvoort. OUDE-TONGE - Donderdag 10 Januari, 19.30 uur, ds. G.J. Baan. SOMMELSDIJK - Zondag morgen 13 januari staat de dienst van de CAMA Christen gemeente Middelharnis in het teken van de 'Lijdende Kerk'. In bijna de helft van de wereld hebben christenen nog steeds geen vrijheid om God te dienen op de wijze die zij verkiezen. In veel landfen, zoals China, Noord Korea, Vietnam en in de mos limwereld, worden christenen gediscrimineerd en vervolgd. Zij hebben de steun en het gebed van geloofsgenoten in de vrije wereld hard nodig, De predi king wordt verzorgd door G,J, Ravensbergen. Hij is medewer ker van Open Doors, een inter kerkelijke organisatie die zich sinds 1955 toelegt op praktische en morele steun aan de Lijden de Kerk wereldwijd. De dienst begint om 10.00 uur en wordt gehouden in het Prieel van het Recreatiecentrum De Staver te Sommelsdijk. Belangstellenden zijn van harte welkom. OLDDORP - Teun hoek is bij de brandweer in de vut gegaan. Hij is bijna 30 jaar bij de Oud- dorpsebrandweer actief geweest, als chauffeur/pompbe- diener, en hij was altijd een zeer actieve collega die ook dól was op kippenpootjes en die heel graag met het brandweerbusje reed. Maar aan alles komt een eind, dus ook aan Teuns brand- weercarrière. De brandweer vrienden en vriendinnen zullen hem zeer zeker missen. OUDDORP - Elk jaar weer is er in de maand januari een toename van mensen die beslissen om uit elkaar te gaan. Maar hoe ga je met een scheiding om? En vooral, wat heeft een schei ding voor effect op de kin deren? De manier waarop mensen uit elkaar gaan is van invloed op de rest van het leven van de kinderen. Empress scheidingsbemid deling werkt met scheiden de partners aan hun toe komst als ouder en begeleidt hen bij het regelen van de juridische aspecten. Sinds kort kunnen cliënten van Empress in gesprek gaan met een kindergedragsthe rapeut, die gespecialiseerd is in echtscheidingssitua ties. Ouders krijgen infor matie over het gedrag van een kind in de echtschei dingssituatie en over het omgaan met de emoties van een kind tijdens en na de echtscheiding. Ook kunnen kinderen, indien gewenst, KIES (Kinderen In Echtscheiding Situatie)- trainingen volgen. Dat het scheiden van ouders voor kinderen soms tot een traumatische ervaring kan lei den, is bij de meeste mensen bekend. En toch is het moeilijk voor ouders om 'het goede' voor hun kinderen te doen wanneer zij gaan scheiden. Mensen in een scheidingsproces worden vaak in beslag genomen door de heftige emoties en alle zaken die geregeld moeten worden. Tijd, aandacht en energie voor de kinderen schiet er bij in. En ook de vraag hoe de kinderen tijdens en na de scheiding te begeleiden blijft nogal eens onbeantwoord. Cocky Keijzer, scheidingsbe middelaar, vertelt; "Ouders zijn al snel geneigd om alleen naar hel positieve gedrag van kinderen in een scheidingssi tuatie te kijken. Schuldgevoel en onmacht maken dat ouders, soms onbewust en onbedoeld, oogkleppen opzetten als het om het gedrag van hun kin deren gaat. En dat terwijl het leven van een kind volleclig op zijn kop wordt gezet en het niet weet waar het aan toe is. Een kind denkt vaak: Hoe moet dat nu allemaal, moet ik kiezen tus sen papa en mama, is het mijn schvild dat ze niet meer van elkaar houden? Ook afwijkend gedrag na de echtscheiding kan duiden op onrust, verdriet of het zich verloren voelen van het kind. Opnieuw bedplassen, papa extreem in bescherming nemen of compensatie eisen, Ga daar als ouder maar eens aan staan, terwijl je zelf genoeg te verwerken hebt, Als schei dingsbemiddelaar wil Cocky Keijzer ouders ook daarbij hel pen. "Mijn taak is hel om de (ex)-partners weer met elkaar te laten praten en de mensen te helpen om afspraken over de opvoeding van tie kinderen en de juridische zaken te maken. Ik oen blij dat ik ouders, die meer willen weten over wat hun kinderen in dit proces meemaken en wellicht nodig hebben, kan doorverwijzen." Zonder goede hulp is liet bijna onmogelijk om rationeel naar de U)eKomst te kijken en alle zaken rondom een echtschei ding te regelen. Samen met de echtscheidingsbemidde laar van Empress regelen ex- partners hun echtscheiding wel rationeel en, wanneer er jongen kinderen zijn, worden afspraken met betrekking tot de verzorging en opvoeding van de kinderen gemaakt. Alle afspraken worden opge nomen in een convenant dat samen met het ouderschaps plan aan de rechtbank wordt overhandigd bij het indienen van een verzoek tot echtschei ding. Scheidingsbemiddeling dwingt mensen zich te focus sen op het welzijn van hun kinderen. Empress in Oud dorp biedt een gratis intake gesprek aan mensen die meer over scheidingsbemiddeling willen weten. Zie ook website www.empressgroup.nl. ■49- Ofschoon hij zelf nooit zo'n broek heeft moeten dragen, kan hij zich levendig voorstellen hoe gek dat zou staan als hij een klein formaat werk- broek zou moeten dragen net als zijn grote broers. En dan nog al liefst op je verjaardag! Opeens springt hij op en loopt naar zijn moeder toe. Moe der, Fransje verjaert vandaege, en ie a zö graag een galgbroek ehad, en noe eit 'n klièrmaeker der ièn ebrocht die A zo stienkt. Moeder, mag Fransje dien iènen broek van mien aen, die is ommes toch te groat voe mien? De vrouwe kijkt stomverbaasd van haar zoontje naar Fransje. Ze heeft geen idee waar jan het over heeft. Ja, en ie ei ok eschrièuwd, kiek mae, voegt Jan er aan toe, om zijn moeder te overreden. Fransje is zo beschaamd dat hij wel door de vloer zou willen zakketi. Ter- sluiks kijkt hij even naar Leentje, die hem meewarig aankijkt, en opnieuw springen de tranen in zijn ogen. Maar de vrouwe begrijpt nog steeds niet veel van Jans verzoek. Ze vraagt; En waerom stoenk dien broek dan z6? Fransje heeft een bekwame advokaat in Jan, maar hij is niet in de gemoeds stemming om het op prijs te stellen. De vrouwe vermoedt dat Fransje thuis een beetje verwend is, net als haar zoontje, die ook de jongste is. Ze kijkt hem er eens op aan. Hij ziet er heus niet als een verwend kereltje uit. Ze kent zijn familie, en ze begrijpt dat ze het daar zo breed niet zuflen heb ben met zo'n groot gezin en dan in de winter. Ze weet dat de boer voor wie Fransje's vader werkt slechts los werk heeft voor de twee oudste jongens, en zijn oudste zuster werkt ook maar een halve dag of zo in de week. Ze kent hen omdat ze van dezelfde kerk zijn als zij. En hoewel ze helemaal niet .sentimenteel of overgodsdienstig is, bedenkt ze dan dat ze die mensen misschien wel eens een handreiking behoorde te doen zo af en toe. Weer kijkt ze naar het kereltje, dat zich op de lippen staat te bijten om niet te huilen. Ze heeft medelijden met hem. Ze ziet de sterke aandrang in de blik van haar zoontje en ook in Leentje's ogen leest ze een stille aan moediging. Zonder iets te zeggen ver laat ze de kamer. Even later verschijnt ze in het deurgat met iets grijs over haar arm. Ze roept; Fransje, kom es even ier! Fransje gaat schoorvoetend naar haar toe. Ze sluit de deur achter hem toe en ontdoet hem van zijn bovenkle- ren. Daar staat Fransje dan voor de tweede keer in zijn ondergoed. Maar tot zijn eigen verbazing heeft hij nu niet het ellendige gevoel naakt voor haar te staan. Of dat komt omdat de vrouwe net eender gekleed is als moe der, behalve dan dat ook zij haar grote muts op heeft (in elk geval is er de ver trouwde doek en beuk), of omdat ze net doet alsof het de gewoonste zaak ter wereld is een jongetje uit te kle den, zou Fransje niet kunnen zeggen. De vrouwe houdt het zachte broekje open zoals vanmiddag Lebreure dat deed. Gewillig licht hij eerst het ene been en daarna het andere op, en zijn schaamtegevoel wordt zelfs geen geweld aangedaan als zij de sluiting dicht doet. Jie bin nog ièl wat grotter as Jan, zegt ze verwonderd, 't Past persies! Ze plukt een paar spelden van haar doek en hecht daarmee de broeksband vast aan zijn borstrokje. Dien broek mag je mee naer uus nemen. Die is noe voe joe, voe je ver- jaerige. Gae mae es mee in uus, dan kunnen Jan en Leentje ok es zien oe inoai at 'n past, en oe moai a je noe bin. Fransje waant zich In een droomwe reld. Het ongelofelijke, het zo vurig begeerde en niet meer verwachte, is plotseling werkelijkheid geworden! Jan staat uitgelaten om Fransje heen te springen en te dansen. Kiek, Frans je, noe ei je ok een moaien broek! roept hij wel drie keer achter elkaar. Leentje staat met een stille glimlach op haar gezicht toe te zien. Noe zü je mergen toch es moai wezen a je nae de kerke gaetl zegt ze op blijde toon. Daarbij denkt ze aan de verhalen die hij bij haar thuis vertelcl heeft bij de platen in het grote boek. Fransje kan geen woorden vinden om zijn geluk uit te drukken. Mae oans motten es naer uus, zegt Leentje. Ze weten der bie Fransje tuus niks van at 'n ier is. Jan protesteert en zegt dat ze bijna nog helemaal niet gespeeld hebben, Maar zijn moeder zegt dat Fransje dan op een andere keer maar eens weer moet komen. Fransje ligt in zijn ledikantje op zol der. Het lampje is nog niet wegge haald, want de andere jongens zijn nog niet naar bed. Hij ligt over de wederwaardigheden van vandaag te denken. Hij is nu een grote jongen. Hij is al vier jaar oud vandaag. En hij heeft een prachtige galgbroek, waar hij helemaal niet vies van is, en die hij morgen aan mag hebben naar de kerk. En hij heeft mooie galgen, en een mooie nieuwe bloes, die Poete en Maria gemaakt hebben. Hij heeft tegen Poete gezegd dat hij er spijt van heeft dat hij zo tegen haar te keer gegaan is. Moeder heeft hem over zijn haar geaaid en gezegd dat hij dan ook aan de Heere om verge ving moet vragen. Fransje's handen liggen gevouwen op zijn buik, onder de dekens. Hij zou eigenlijk op zijn knieën moeten gaan zitten om tegen de Heere te praten, maar hij is zo moe, en het is zo koud in zijn dunne ondergoed op de zol der. Hij zal het zo maar doen. Hij begint met tegen de Here te zeggen dat hij zo blij is met zijn nieuwe broek. En met de nieuwe galgen. En met de mooie kaart van Maria. En met zijn boog en pijlen. En met zijn prachtige murpel. En met... en met... en... De eerste twee weken van februari brengen zulk buiten gewoon zacht weer, dat het schijnt alsof het voorjaar zijn intrede al gedaan heeft. Zelfs 's nachts vriest het niet eens, en overdag maakt de zon elke dag zijn stralende omgang langs een haast welkeloze hemel. De dulfkanten, die pasgeleden nog te slapen lagen onder het gele, plat- gevroren gras van verleden najaar. {wordt vervolgd)-

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2008 | | pagina 6