1 Burgemeester De Vries roept tijdens nieuwjaarstoespraak op tot meer respect voor elkaar Burgemeester Van de Velde ziet uit naar 'mooi, gezond en daadkrachtig bestuursjaar' "^Christenunie èm Weekvoordeel ^IP^-^ A-u 8l Partners Adverteerders opgelet 80e jaargang Nr. 7674 Dinsdag 8 januari 2008 '~^~^^:::-.-'^-XJiristelijk streekblad op gereformeerde grondslag MIDDELHARNIS - Tijdens de nieuwjaarsrecep tie van de gemeente Middelharnis, vorige week donderdagavond in het gemeentehuis, besteedde burgemeester De Vries aandacht aan drie onder werpen: de Oud- en Nieuwviering binnen haar gemeentegrenzen, de drugs- en alcoholproble- matiek en - aansluitend bij de kersttoespraak van Koningin Beatrix - de toenemende onverdraag zaamheid en individualisering binnen de samen leving. Jaaarwisseling NIET VERHOOGD! Alcohol- en drugsproblematiek Onverdraagzaamheid en individualisering De Waal Hoveniers 1 Memorabele momenten Smet op jaarwisseling .^^-Sü^'^o.. wenst u allen een voorspoedig 2008! ÜPLUS \C^ "Al Door Hans Villerius De buigeineester begon haar toespraak met een terugblik op de Oud- en Nieuwviering. En daar was ze redelijk tevreden over. "Dankzij ieders inzet is het ook dit jaar weer tamelijk rustig verlopen, al was het niet zo rustig als vorig jaar. Er waren wal meer brandjes, maar er was geen sprake van een grim mige sfeer" Wel tioemde ze het "betreurenswaardig" dat de verlichting bij verzorgingshuis De Goede Ree in Sommelsdijk het heeft moeten ontgelden en dat niet alleen jongeren maar ook ouderen dit op hun gewe ten hebben, 'je vraagt je toch af wanneer iemand zijn vertand eindelijk eens krijgt!" Heel goed was de bingemeester te spreken over de beide feesten die waren georganiseerd, één De advertentie contracttarieven zijn voor zowel de huis-aan-huis uitgave als de abonnementenkrant voor 2008 in recreatiecentrum De .Staver te Sommelsdijk en één bij het strandje te Stad aan 't Haring vliet. "Doel van beide feesten is om zowel jongeren als ouderen de gelegenheid te geven elkaar te ontmoeten en samen positief het nieuwe jaar tegemoet te treden. De feesten waren een succes, de sfeer was prima en heel gezellig." Ter voorkoming van excessen, zo gaf De Vries aan, had de politie, samen met brandweer en openbare wer ken, \oorafgaand aan de jaar wisseling een schouw gehouden door de hele gemeente, op zoek naar losliggende voorwerpen, hel afgesloten zijn van bouw terreinen, het gereedliggen van autobanden, enz. En de politie heeft, net als vorigjaar, een aan tal raddraaiers met een bezoek vereerd, hen een aantal goede adviezen gegeven hoe ze zich met Oud en Nieuw te gedragen hadden en hen verteld wat ze, wanneer ze dit niet deden, te wachten stond. De burgemees ter vroeg een hartelijk applaus voor de inzet van politie, brand weer, beveiligingsdienst, open bare werken en een groot aantal vrijwilligers, die gezamenlijk in de Oudejaarsnacht continue in touw zijn geweest om ervoor te zorgen dat in de gemeente rus tig Oud en Nieuw kon worden gevierd. "De goede voorberei ding, de feesten en het tactisch opereren van de versciiillende disciplines begint zijn vruchten af te werpen. Hieruit blijkt dat met voortdurend de vinger aan de pols houden, evalueren en willen benoemen en leren van dingen die niet helemaal goed gingen, je tot betere resultaten komt." Daarnaast vroeg de bui'ge- meester aandacht voor de alco hol- en drugsproblematiek en de aanpak hiervan, "die ook redelijk succesvol mag worden genoemd, al is het door zijn complexiteit een toch wat taai er probleem". Ze gaf in vogel vlucht de feiten weer rond de problematiek en de stappen die inmiddels zijn gezet op het gebied van de bestrijding ervan. "Bij het constateren van de gegevens hebben de vier gemeentebesturen besloten het Geheim van Flakkee een extra impuls te geven door middel van intensivering van voorlich ting, nadere regelgeving, hand having van regelgeving en het oprichten van de afdeling 'Moe dige Moeders Goeree-Over- flakkee'. De poliüe heeft, samen met de gemeente, een bijeen komst belegd met de plaatselij ke supermarkten, met als doel een bewustwordingsproces op gang te brengen dal verkoop van drank aan minderjarigen in feite misdadig is. Daarnaast is gekeken hoe te verhinderen is dat drank door 16-jarigen wordt doorverkocht aan Jon geren onder de 16 jaar. Er is een convenant gesloten met de supermarkten, inhoudende dat zij een verscherpte controle zul len toepassen, en dat caissières een training krtjgen hoe te han delen bij het vermoeden dat het gaat om verkoop aan jongeren of om doorverkoop. Dit is uniek in Nederland, hier in lopen wij samen voorop. Een groot compliment voor onze bedrijfsleiders/eigenaren van onze supermarkten! Het beleid wat we het afgelopen jaar heb ben ingezet, zal doorgezet en geïntensiveerd worden", aldus De Vries. Zo zullen dit jaar met name op straat verscherpte con troles worden uitgeoefend en is het mogelijk gemaakt om in het kader van alcoholontmoe- digingsbeleid onder jongeren de APV aan te passen, waarbij het verboden wordt dat jonge ren onder de 16 jaar in het bezit zijn van alcohol. Verder zal er een intensieve voorlichtingsac tie van start gaan, ook gericht op de ouders. "Want bij hen ligt de echte verantwoordelijkheid. Vroeger wisten wij nog niet welke schade alcohol expliciet aanricht bij jongeren. Dat met name bij kinderen de hersen- groei sterk wordt belemmerd en schade wordt toegebracht, zelfs al bij het drinken van een paar glazen per week, wisten wij niet. Dus ook de ouders zullen aan bod komen. En iedereen weet best dat het geen eenvou dige opgaaf zal zijn om dit lang zaam gegroeide foute gedrag in te dammen, maar voor het weizijn van onze jongeren zul len we moeten volhouden én doorzetten. Ik heb het wel eens een beetje provocerend gezegd: Wanneer je een kind krijgt, geef je als moeder je kind - wanneer dat lukt - het beste watje te bie den hebt, moedermelk. Maar het is dan toch raar wanneer je er op 11 -jarige leeftijd alco hol in giet. Dat je je kind niet mag mishandelen wordt zon der meer erkend, maar in feite is dit ook kindermishandeling. Het heeft alles te maken met normen en waarden, met néé durven zeggen én met opvoe den. Ik snap best dat dit soms moeilijk is. Maar wie heeft u verteld dat kinderen hebben alleen maar een feestje is? Ga uw eigen jeugd maar na en u herkent de hele trukendoos. Tenslotte vroeg de burgemees ter, inhakend op de kersttoe spraak van Koningin Beatrix, aandacht voor de toenemende onverdraagzaaitiheid en het gevaar van individualisering. Vanwege de indruk die de toe spraak op de burgemeester had gemaakt, herhaalde ze enkele kernvolle citaten daaruit en gaf ze aan blij te zijn met de duidelijke boodschap van de Koningin. "Het was me uit het hart gegrepen. Het is alleen zo jammer, dat bijna ieder jaar weer nodig is dit onderwerp aan te stippen: het respect voor elkaar, elkaar wat meer waar deren om hoe iemand i's en niet om wat iemand zou moe ten zijn. Gewoon wat aardiger tegen elkaar doen, geen lange Burgemeester De Vries tijdens haar nieu-u>jiiar\loesjiniiil:. lui„: i),~hiin: Flukki; tenen, geen korte lontjes en al helemaal geen ongenuanceerd grof taalgebruik. Helaas blijft het nodig om daar voortdurend op te blijven hame ren. En hiermee bedoel ik niet, dat je dingen niet moet benoe men, maar dan positief kritisch, gericht op oplossingen in plaats van alleen maar verketteren. Laten we het dit jaar opnieuw probeien, gewoon wat aardiger te zijn voor elkaar, elkaar met respect bejegenen. Het maakt het leven zoveel aangenamer en vaak kom je tol betere en snel lere resultaten. Dus positiever, aardiger naar elkaar. Laten we elkaar dat met een handdruk belo\en, dan wordt het vast een fantastisch positiel'nieuw jaar!" Nieuwe-Tonge Tel. 0187 - 65 24 84 www.dewaalhoveniers.nl GOEDEREEDE - De nieuw jaarsreceptie van de gemeen te Goedereede werd dit jaar in 't Haagse Huus te Stel- lendam gehouden. Tijdens haar nieuwjaarstoesprasik liet burgemeester Van de Velde verschillende zaken de revue passeren. En gedurende de avond zorgde het Ouddorpse duo Pau Heerschap en Piet Westhoeve voor een stukje gezellig entertainment. Door Hans Villerius Als belangrijke zaken die in hel achterliggende jaar de aandacht vroegen - en nog steeds vra gen, noemde de bingemeester het onderzoek 'De staat der gemeente' en de bestuurskracht- meting die de proxincie had opgelegd. Als positief gegeven noemde ze het feit dat bestuur lijk Cioedereede momenteel in rusüg vaarwater zit. "Er is veel vertrouwen tussen partijen en veel vertrouwen tussen raad en college; dat geeft collegeleden ook de ruimte t)m te besturen en hun werk te doen. Wat dat betreft is er de laatste jaren veel ten goede veranderd en dat maakt het besturen van deze gemeente nog dynamischer." Zelfs het recent wisselen van een wethouderspost heeft geen remmende werking gehad, zo gaf Van de Velde aan. "Met volle vaart stapte Arend jan van der VIngl in en heeft hij zijn eerste dossiers al met goed resultaat afgerond." De rapporten 'Zicht op de Grevelingen" en de recent gepresenteerde visie over de Brouwersdam bieden verder volop aanknopingspunten om ondernemend Goedereede aan de slag te laten gaan, met een voorwaardenscheppende overheid als partner. Volgens de burgemeester laat de toege zegde stimuleringsregeling ter coinpensaüe van de aanleg van het zeereservaat nog even op zich wachten, "maar wat is het Tijdens haar nieuwjaarstoesprank loont burgemeester Van de Velde één van de stukken stoeptegel xmarmee in Ouddorp "een groep schorem" ondenneer de brandweer belaagde. Foio: l\nlium Flnkhr mooi om te zien dat onze onder nemers al volop met plannen bezig zijn die straks middels een extra financiële impuls gerea liseerd kunnen gaan worden. Ik denk bijvoorbeeld aan Delta Mare, hotelontwikkeling op de Punt en ook vanuit de visserij sector wordt hard gewerkt aan plannen." Ook stond burgemeester Van de Velde sül bij een aantal, zo zij noemde, "memorabele momen ten". Ze noemde het ongeluk met hel verdronken beman ningslid van de OD12, het ver drinken van de catamaranzeiler op de Grevelingen, de brand op de SDI8, het binnenbrengen van de 75.000*^ geredde door de KNRM waarxan de posten Stel- lendam, Ouddorp en Grevelin gen hel giootste aantal uitruk ken in Nederland hebben. Maar ook de enorme hoeveelheid schelpen op hel strand, vlak voor hel paasweekend. Daarnaast het feit dat hel AD onderzoek naar de beste bad plaats \'an Nederland Ouddorp heeft opgeleverd. "Een mooier cadeautje konden we in het jaar dat het VVV 75 jaar bestond niet ontvangen. De beleving van het gebied, de ultieme rust die je hier ondanks 2,5 miljoen overnachtingen kunt vinden, de kilometers schone en brede stranden zijn de ingiediënten geweest voor deze uilverkie zing." Verder de visserijproblematiek in het algemeen, met een steeds tijgend kostenpatroon, wat leidt tol afname van hel aantal vissers schepen. "De manier waarop uiteindelijk de visserij inlevert in dit gebied, niet alleen door het zeereservaat maar nog groten deels ook door het instellen van de gehele voordelta als Natuur 2000 gebied, is heel wrang." Grote waardering sprak de bur gemeester uit voor het rapport van het I nnovatieplatform en het daarna gepresenteerde VEERO rapport. "Hel is geweldig ais je als gemeente kunt teriig\'allen op dit soort initiatieven, en het is nog mooier als je constateert dal de hoofdlijnen van de rap porten ook bestuurlijk goed worden ontvangen." Blij was ze met de vele bouwpro jecten die in het afgelopen jaar zijn gestart of die in ontwikke ling zijn, maar triest vond ze het dat, ondanks dat de bouwver gunningen voor de Vliedberg al lang zijn afgegeven, hier nog steeds geen actie te zien is. "Als gemeentebestuur hopen we dat een en ander gewoon doorgaat conform plan; wij koesteren deze voorziening." Ondanks de teleurstelling dat in Goedereede de bouwplannen niet dooi-gin- gen, gaat de burgemeester er vanuit dat in goed overleg tus sen woningbouwvereniging en gemeente gewerkt zal worden aan een nieuw concept. De plan nen op de locaüe Goekoop zijn goed ontvangen. En het project voor het voormalige MAVO ter rein in Stellendam loopt op rol letjes; in de loop van dit jaar kan met de bouw worden begon nen. Ook op het jeugdwerk is in het afgelopen jaar veel inzet gepleegd en is er geprobeerd om activiteiten te ontplooien. "Uit recent gepresenteerde gegevens van de GGD blijkt dat 20% van onze jongeren tussen de 12 en 18 jaar regelmatig veel alcohol en/of drugs gebruikt, 30% van diezelfde jongeren geeft aan dat ze vaak piekeren. Kortom: de jeugd moet ons aan het hart liggen. Volgend jaar zal er meer op jeugdwerk worden ingezet en zullen er investerin gen worden gedaan. Hierin lig gen niet alleen verantwoorde lijkheden voor jeugdwerk, poli tie en gemeente, maar ook op de ouders en de jongeren zelf" De gemeente start de komende weken met een proef om extra surveillance in te huren op zaterdagavond en -nacht, die zowel bij de aankomst in Stel lendam van de bussen vanuit de disco in Dirksland en later op de avond in Ouddorp te vinden zullen zijn. "De vele klachten die we krijgen over vandalisme en overlast kunnen we wellicht hiermee ook verminderen, want het is ongehoord wat ik zo af en toe zie en hoor!" Verder noem de de burgemeester een aantal heel ingewikkelde dossiers waar de gemeenteraad het afgelo pen jaar nadrukkelijk mee te maken heeft gehad en waarbij met name ook de druk vanuit de samenleving heel groot was, en nog steeds is. Ze noemde de windmolens tussen Stellendam en Melissant. En de natuuront wikkelingsplannen rond het Zui- derdiep. "Ik ga er vanuit dat de provincie niet hel heft in eigen hand zal nemen, maar ook open zal staan voor de geluiden uit de lokale samenleving." De Oua- en Nieuw viering in de gemeente Goedereede typeerde burgemeester Van de Velde als "redelijk goed verlopen". De extra inspanningen vooraf, zoals het weghalen van bouwmateri alen, het organiseren van een kerstboomverbranding, busver voer, beveiliging op straat en een feest in de discotheek, hebben daar volgens haar een positieve bijdrage aan geleverd. Maar een smet op dit alles, zo gaf ze aan, werd gelegd door het wangedrag dat in Ouddorp aan het licht werd gebracht. "Een groep schorem - sorry voor het woordgebruik, maar ik kan er geen andere naam voor verzin nen - had bedacht dat stenen mooie projectielen zouden kun nen zijn om naar onze hulpver leningsdiensten te gooien!" De burgemeester liet daarbij een flink stuk stoeptegel zien. "Deze suisde langs hel hoofd \an één van onze brandweermensen uit Ouddorp. Ik was er zelf getuige van en kan uit- de grond van mijn hart vertellen dat het niet de opstelling van de politie was die dit gedrag veroorzaakte. Het is pure agressie, pure waanzin! Beseften we met elkaar dat er dus eigen inwoners zijn die de brandweermannen, die dag en nacht voor onze veiligheid klaar staan en ook in de nieuwjaars nacht altijd moet werken, trak teren op stukken straatsteen?! Ook de door ons ingehuurde vrachtwagenchauffeur was zijn leven niet zeker, stenen en vuur werk werden naar zijn vracht auto gegooid. Absoluut onver teerbaar dit soort gedrag! Het heeft niets met feesten te maken en was een domper op de sfeer in Ouddorp, die steeds grimmi ger werd en waarbij uiteindelijk door de ME met politiehonden de groep uit elkaar gedreven moest worden. En dat dan in de loop van de ochtend, dus na 7.00 uur, in Stellendam óók het busstation nog wordt uit gewoond en menige ruit sneu velt, was een extra smet op deze Oud- en nieuw nacht." Niette min sprak de burgemeester een woord van dank uit aan al dege nen - brandweermensen, poli tie, diverse medewerkers van de gemeente, e.d. - die zowel pre ventief als rond de jaarwisseling hun inzet hebben geleverd. En zowel terugblikkend als vooruitkijkend hoopt de bur gemeester op een interessant besluurdersjaar 2008 met een waslijst van projecten en plan nen, en dat de samenwerking op het eiland een impuls krijgt in een positieve sfeer "\Vant door al het gesteggel over wel of niet fuseren lijkt de sainenwer- Wlj wensen u alle goeds voor 20081 Voorstraat 94 Stellendam tel: 0187-492633 info@pekaar.nl http://wvvw. pekaar.nl ACCOUHTARTS eiA»TIN6ADVtSEU«S Rechtspraktijk Middelharnis Mrs. Spuij Verplanke Juristen en Mediators Tel. (0187) 48 86 85 email: info@rpmh.nl Fax (0187) 48 41 14 website: www.rpmh.nl wvrwLbrilcentrumkeuvelaoLnl Zandpad 56 - Middelharnis Telefoon (0187) 48 34 3/ ^1 lic B- ,9 Geldig van dinsdag 8 januari tot en met maandag 14 januari 2008 www.plus.nl Slingerland, IVliddelharrH Wat een verschil. king te bekoelen, en dat is geen goede zaak. Ik hoop dat we een mooi, gezond en daadkrachtig bestuursjaar tegemoet gaan!" ItHTl U3TS4

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2008 | | pagina 1