Brandweer Sommelsdijk vierde vorig jaar 75-jarig jubileum Foto-expositie Gebedsmolens 'Het zijn mijn man nen en het blijven mijn mannen' 'Abonnement' op de brandweer KNRM oefent met wipperkanon Motie tegen ontpoldering Zuiderdieppolders raadsbreed ondersteund 'Kundige en professionele hulp voorkomt erger' Knutselmiddag De Zwaluw EllAtlDEtl-fllEtJWa De blusgroep Sommelsdijk van het brandweerkorps Middelharnis vierde dit jaar het 75-jarig jubileum. Op initiatief van de jarige blusgroep hebben we hieraan in een aantal artikelen, verdeeld over het hele jaar, aandacht gegeven. Thans de laatste bij drage in deze serie, een tweeluik waarin het hoofd van de brandwaer aan het woord komt én een echt paar dat in de achterliggende jaren op meerdere malen met deze spuitgasten in aanraking is geko men... Door Kees van Rixoort Burgemeester De Vries, hoofd van de brandweer: Incidenten Met één mond Eigen cultuur Tegen een boom Eend in de brand Veiligheidsregio Gezond verstand GOEDEREEDE - Tij dens de laatste vergade ring van 2007 nam de gemeenteraad van Goe- dereede een motie aan die raadsbreed werd ondersteund. Met het aannemen van de motie nam de gemeenteraad duidelijk stelling tegen de plannen \oor de vor ming van een brak/zout natuurgebied in de Zui derdieppolders. PAGINA 6 VRIJDAG 4 JANUARI 2008 Burgemeester De Vries, hoofd van brandweerkorps Middelharnis. Als hoofd van de brand weer moetje soms bij nacht en ontij je bed uit, ook al heb je geen directe hulp verlenende taken. Pas nog stond ze ver voor het och tendkrieken in Battenoord, waar de brandweer een gro te boerderijbrand probeer de te blussen. "Het is goed dat ik er bij ben", zegt bur gemeester Greet de Vries- Hommes. "Dat je belang stelling toont en de man nen een hart onder de riem steekt. Maar ook richting de slachtoffers heb je een rol. Je kunt niet veel doen, maar in ieder geval wel luisteren, meeleven en hulp bieden. Als er een dodelijk ongeval is geweest, ga ik altijd naar de nabestaanden. Je voelt je machteloos en het is moei lijk, maar voor de mensen die je bezoekt is het nog veel moeilijker. Laat ze hun verhaal maar vertellen; dat helpt vaak het beste." De blusgroep Sommels dijk, die dit jaar het 75-jarig bestaan viert, heeft niet alleen te maken met een bevelvoer der en een commandant, maar ook met een 'hoofd'. Dat is de burgemeester. "Bij de dage lijkse aansturing kom ik er niet aan te pas", legt ze uit. "Dat is een taak van de commandant en de bevelvoerder. Die hou den zich bezig met het beheer van het materieel en de inzet van de blusploeg. Mijn taken liggen op een ander vlak. Als er een besluit nodig is om te lozen op het oppervlaktewater, bijvoorbeeld. Dan vraagt de commandant om toestemming het waterschap te bellen, en valt er een besluit. Zou de ver ontreiniging van het opper vlaktewater te groot zijn, dan moet er een andere oplossing komen. Bij de Adco-brand in Middelharnis hebben we bij voorbeeld moeten besluiten om mestzakken te gebruiken bij het lozen." Mevrouw De Vries benadrukt dat contact met betrokken instanties en organisaties van groot belang is tijdens inci denten als de Adco-brand. "De hoofdofficier van dienst - normaal heb je een ofBcier van dienst, maar dit was een groot incident - stelde voor om het pand uit te laten branden en de belendende percelen te beschermen. Dan leg je dat voor aan de verzekeraars. Je moet vrij veel beslissen, je zit in een trein en het gaat allemaal heel vlot. Bij incidenten gaat het vooral om overleg, maar in geval van een ramp is mijn doorzettingsmacht groter." Een ramp heeft zich niet voor gedaan in de periode dat ze burgemeester van Middelhar nis is, wel een 'grensoverschrij dend incident'. Het ging om de stroomstoring op Goeree- Overflakkee in de zomer van 2006. "Maar toen was ik met vakantie. De wethouders heb ben het uitstekend gedaan." De taak van het hoofd van de brandweer bestaat voorname lijk uit overleg. Met de com mandant, met de commandant repressie, met de bevelvoer ders. 'Je moet weten wat er speelt", aldus Greet de Vries. "En je bespreekt de gang van zaken met elkaar. Denk aan een plan om de blusploegen geoefend te houden. Of het punt dat er veel brandweer lieden buiten de regio werken. Hoe ga je daarmee om? Geluk kig valt dat best mee, het komt niet voor dat we de brand weerauto's niet gevuld kunnen krijgen. Wel is in dit verband een derde bevelvoerder aan gesteld, zodat je er altijd een in de auto hebt." Volgens de burgemeester van Middelharnis is er de laatste tijd veel veranderd. "De ver anderingen zijn duidelijk in een stroomversnelling geko men. De druk op de vrijwillige brandweer is groter gewor den", legt ze uit. "Iedereen moet tegenwoordig een aantal •uren oefenen. De oefeningen i t JS Vier keer, bij nader inzien vijf keer, heeft de familie Blok in Sommelsdijk een beroep moeten doen op de hulp van de brandweer. In twintig jaar tijd is dat niet niks. Je zou haast gaan denken dat er iets aan de hand is, daar aan de Voorstraat. Paul en Ans Blok zijn echter nuchtere mensen en kunnen met een glimlach vertellen over hun weder waardigheden. Bovendien: de meeste 'incidenten' liepen met een sisser af. Over de Sommelsdijkse brandweer, die in 2007 het 75-jarig bestaan viert, zijn deze 'slachtoffers' uitermate goed te spreken. "Naar mijn zin heb ik wel iets te vaak met ze te maken", aldus Paul Blok. "Het eerste incident was een jaar of zeventien geleden, denk ik. Het was een oude jaarsnacht. We lagen allemaal op bed toen brandweerman Leen Jordaan voor de deur stond en ons wakker maakte. Er was een eend van achter ons huis naar het kruispunt gesleept om in brand te ste ken. We hebben lange tijd een eend gehad als tweede auto. Hij zat helemaal onder de petroleum. Het hele brand weerkorps stond hierachter. Ze hebben de schuur leegge haald en de auto erin gezet", vertelt Paul Blok. Met andere woorden: de brandweer red de de eend van een gewisse verbrandingsdood in het vreugdevuur. Een paar jaar later moesten de bfusmannen wederom in actie komen. Twee zoons van Paul en Ans zagen een vloei stof liggen in de schuur ach ter het huis. Ze hielden er een Paul en Ans Blok, met kkindochtertje Anna. Foto: Ham llllaiiis zijn ook realistischer, inclusief warmtetraining. Als je vroe ger een keer niet kon oefenen, dan werd daar niet moeilijk over gedaan. De geoefend heid is groter en dat heeft veel voordelen. Kijk nog eens naar de Adco-brand. Er waren brandweerploegen uit zes ver schillende gemeenten bezig en iedereen verstond de com mando's feilloos, want er werd met één mond gesproken. Dat komt mede door te oefenen volgens één leidraad. Heel belangrijk, zeker als er groot schalige incidenten zijn." De geoefendheid heeft een positieve impuls gekregen, maar dat geldt ook voor bij voorbeeld de kleding, de helmsets, de communicatie, de administratie en de amb telijke ondersteuning. En de uitrusting van de auto's, die hopelijk binnenkort zal wor den uitgebreid met automa tische externe defibrillatoren (AED's) om mensen met acute hartproblemen adequater te kunnen helpen. "Onze vrijwillige brandweer is professioneel", vat mevrouw De Vries samen. "En dat geldt voor alle vier de blusgroepen binnen de gemeente. Elke blusgroep heeft wel zijn eigen cultuur en identiteit. Ze hou den alle vier één keer per jaar eenjaarvergadering en ik pro- vlammetje bij om te kijken om wat voor goedje het ging. Het bleek benzine te zijn. Gevolg: brand op de schuurvloer. Paul Blok herinnert zich het inci dentje als de dag van gisteren. "Het brandje was te klein om de slang uit te rollen. Boven dien had ik het vuur zelf al uitgemaakt met een grote teil water, die er toevallig stond, voordat de brandweer hier was. De vlammen doofden in één keer." Ans Blok: "Het was wel een komisch gezicht, al die rennende brandweer- De derde keer was er meer werk aan de winkel voor de brandweer. "De jongens gin gen stro halen voor de konij nen, met de eend", blikt Paiil Blok terug. Hij voegt eraan toe dat het om een andere eend e ing. "Het was eind novem- er. Ze moesten de polder in, waar de boeren met bieten aan het rijden waren geweest. Het was glad en de eend gleed zo van de dijk, tegen een boom. De oudste had een open bot breuk en was zo goed als zo kwaad uit de auto gekropen. De jongste zat bekneld in de auto. De brandweer is op zeer professionele wijze te werk gegaan. Het was een kundige bevrijdingsactie, waardoor extra schade of letsel kon wor den voorkomen." Ook het vierde incident had grotere gevolgen kunnen hebben. Paul Blok: "Het was vorig jaar januari. Mijn vrouw en ik waren een paar dagen weg en de jongens waren thuis. De kachel brandde in de achterkamer. Niks mis mee, zou je zeggen. We had den al twintig jaar gestookt door die pijp en er was nooit wat aan de hand geweest. Tot het een beetje begon te stin ken en te roken. Vuur was er niet. De jongens sloegen alarm. De brandweer was hier weer heel snel. Wat bleek? De pijp, die toch dubbelwandig was, had zoveel warmte uitge straald dat de houten delen in Foto: Hcnis Vdleriiis beer er altijd bij te zijn. Dan merk je de eigen invulling en de eigen cultuur. Ik vind het kostelijk om er te zijn. In Som melsdijk zijn er altijd poters en wordt er op een humoristische manier verslag gedaan van de werkzaamheden in het afgelo pen jaar. Ik reik de diploma's uit en ik hou een toespraak met een terugblik en een voor uitblik." 'De blusgroep van Som melsdijk verandert van een enthousiaste ploeg vrijwil ligers naar een enthousiaste professionele ploeg vrijwil ligers, waar het nog steeds gèzelHg is. Hel is ab.soluut niet zo dat het vroeger niet goed ging; de brandweer heeft het altijd hartstikke goed gedaan. De inzet is voorbeeldig. De taken zijn altijd met veel con sequentheid en enthousiasme uitgevoerd en daar heb ik veel respect en bewondering voor. Het ging om een brand blus sen, een koe uit de sloot tillen of een kat uit de boom halen, maar daar is de laatste tijd veel meer bij gekomen. Denkalleen maar aan de hulpverlening bij ongevallen. Als ik zie waar die mannen soms voor komen te staan, dan is dat heel zwaar. Vaak gaat het ook nog om mensen die ze kennen uit het dorp. Het is goed dat er veel aandacht is voor de verwer king daarvan. Vroeger kwam je thuis, zat je een poosje op de buurt waren gaan gloeien. Het ging om de ruimte tus sen het plafond van de ach terkamer en de vloer van de eerste verdieping. De brand weer heeft de spuit niet uit de auto hoeven te halen en kon volstaan met het verwijderen van een stukje balk. Ze waren er op tijd bij, een echte brand is het niet geweest." Ook in dit geval prijst Paul Blok de kundigheid van de brandweermannen. "Ze heb ben heel doortastend opge treden. Met de hittecamera, een fantastisch wapen, kon den ze precies zien waar de problemen zaten. Van verde re schade was geen sprake." Later bleek dat de kachelpijp asbesthoudend was en moest worden verwijderd. Jammer voor het behang dat net een paar dagen op de muren zat, en dus ook op de schoorsteen. "We hebben nu een roestvrij stalen pijp." Vier incidenten in twintigjaar tijd. Totaal verschillende inci denten, dat wel. Is het toeval? Is er meer aan de hand? Paul Blok weet het niet en maakt zich er ogenschijnlijk ook niet druk over. Een vijfde incident is zelfs min of meer uit zijn herinnering verdwenen. Ans Blok: "Er is ook nog een keer eend in de brand gevlogen, bij Stellendarh. Ik heb hem langs de kant gezet en er kwain net een politiewagen aanrijden. Even later was de brandweer van Stellendam er om de brand te blussen. Het gekke was dat de motor gewoon bleef lopen; de auto reed zelfs zachtjes door. De eend is niet uitgebrand en Paul heeft hem later weer opgeknapt." Het lijkt wel of Paul en Ans Blok een abonnement heb ben op de dienstverlening van de Wandweer. Die dienst verlening omschrijven ze als zeer adequaat en professio neel. Vrijwel steeds kon de brandweer erger voorkomen. De dankbaarheid is dan ook gioot. Paul Blok: "We hebben de rand van je bed, vertelde je aan je vrouw wat je gezien had en ging je slapen. Nu is daar extra ondersteuning bij geko men." Momenteel is net aansluiten van de eilandelijke brand weerkorpsen bij de Veilig heidsregio Rijnmond een hot ilem. (ireet de Vries-Hommes is druk bezig een en ander voor te bereiden. Ze ziet veel voordelen in de aanstaande verandering. Een voorbeeld: "je bent onderdeel van een groter geheel en kunt altijd lenen." Ander voorbeeld: "De auto's worden uniform inge richt, zodat de uitwisseling van materieel veel makkelij ker zal zijn. De organisatie zal strakker zijn. Alle blusgroepen worden professioneler, maar de aansturing gebeurt door dezelfde mensen, en de eigen cultuur en identiteit blijven gewoon bestaan. Kijk, vrijwil ligers doen hun werk met hart en ziel. Dat hou je alleen vol als er gezelligheid is en aandacht voor het wel en wee. Samen deel je Hef en leed, zo hou je eenheid en eensgezindheid in de groep. Door aan te sluiten bij de veiligheidsregio worden de blusgroepen nog professio neler. Dat is niet verkeerd." De viering van het 75-jarig bestaan van de Sommelsdijkse brandweerheeft deburgemees- ter van nabij meegemaakt. "Ze hebben goed laten zien wat ze allemaal in huis hebben", blikt ze terug op het jubileumjaar. "Die grote brandweerdag op het terrein van De Staver was geweldig. Iedereen heeft kun nen zien dat de brandweer veel meer doet dan branden blussen." Mevrouw de Vries roemt de eensgezindheid in de jarige blusgroep. "Een goede onder linge verstandhouding is van groot belang. Je moet op elkaar kunnen vertrouwen, de een kan niet zonder de ander. Bij de blusgroep Som melsdijk is dat besef duidelijk aanwezig." Ook belangrijk: "Je kunt oefenen wat je wil, maar het komt uiteindelijk aan op gezond verstand en inventivi teit. De blusgroep Sommels dijk geeft er blijk van daarover te beschikken. Ik ben trots op ze. Ook binnen de veiligheids regio blijf ik hun 'opperhoofd'. Het zijn mijn mannen en het blijven mijn mannen." Steeds een grote taart naar de brandweerkazerne gebracht, als dank. Ik bedenk daarbij ook altijd maar dat het alle maal vrijwilligerswerk is. We zijn steeds prima geholpen." Desondanks zouden Paul en Ans er niet om treuren als het abonnement beëindigd kan worden... SOMMELSDIJK - In de Remonstrantse kerk aan de \<)()rstraat 35 in Sommelsdijk zijn van 5 januari t/m 20 maart mooie foto's te bewonderen van gebedsmolens. De foto's zijn gemaakt door de amateur fotograaf Wilma Schrier. Wilma Schrier is lid van loto- chib "de Rarekiek". Zij maakt vaak reisrapportages. Ze wil met die foto's de schoonheid van de bezochte landen laten zien, maar wat voor haar min stens zo belangrijk is, zijn de ontmoetingen met de mensen daar. De foto's zijn gemaakt in Tibet, Nepal en Mongolië. Tweemaal bezocht zij de schil derachtige stad Lhasa, met het prachtige Potala paleis en de zeer indrukwekkende Jok- hang tempel waarin het voor de "libetanen belangrijkste Boeddha beeld staat. De vele pelgrims die de stad bezoeken lopen rondjes rond deze tem pel met de richting van de klok mee. rij.dens de pelgrimstocht laten zij gebedsmolens draaien. Er bestaan verschillende soorten gebedsmolens: de kleine voor de hand, voorzien van een handvat en bestemd voor per soonlijk gebruik, tot hele grote en zware cilinders, aangebracht op vaste assen. Meestal wor den ze door mensen gedraaid, maar er zijn ook gebedsmolens die door het water of de wind worden aangedreven. Wat de grootte of de plaatsing van een gebedsmolen ook is, het prin cipe blijft altijd hetzelfde. De cilinder is slechts een omhulsel. Het belangrijkste schuilt in het binnenste ervan, in de vorm van met mantra's bedrukt papier. Veel van deze mantra's zijn de bekende mani-mantra OM MANI PADME HLM. Deze mantra bevat, zo wordt gezegd, de totale leer van de Boeddha. Daarom is het moei lijk om er een vertaling van te geven. Het woord Boeddha betekent zoiets 'als, verlichter. Daarom heeft Wilma één van haar foto's: 'Op weg naar ver lichting' genoemd. L ziet daar op een vrouw lopen langs mooi beschilderde gebedsmolens op een door het zonlicht verlicht pad. U bent van harte welkom op deze expositie. Hiervoor kunt u aanbellen bij de fam. Schrier, die boven de kerk woont. Ook kunt u er terecht tijdens de uren dat het stiltecentrum open is: iedere eerste woens dag van de maand, 's morgens van 9.00-12.00 uur. Meestal is de kerk ook op andere woens dagochtenden open. Vorig jaar vroeg de provincie Zuid'-Holland de medewerking van de gemeenteraden van Goedereede en Dirksland om 400 hectare in de Zuiderdiep polders op Goeree-Overflak- kee te ontwikkelen tot natuur gebied. De polders moeten een zogenaamd brak tot zout inter- ge'tijdengebied worden. De gemeenteraad van Cloeder- eede nam met een raadsbrede motie duidelijk stelling tegen het voornemen van de provin cie. Tijdens de raadsvergadering spraken de raadsleden licht ten de raadsfracties hun hou ding tegenover de plannen toe.'Hoewel de motie door de CDA-fractie namens de gehe le raad werd gepresenteerd gaf Tennis Human van de SC;P aan dat wat betreft zijn partij betieft het standpunt al heel lang bekend is. "Wij zijn tegen ontpolderen" omdat het om heel vruchtbare grond gaat. Ook de andere fracties lieten weten het met de motie eens te zijn. In de motie worden het ministerie en de provincie opgeroepen om de plannen te heroverwegen en dat in aiwach- ting daarvan de procedure tot het komen tot een ontwerp- bestemmingsplan voor de Zui derdieppolders moet worden opgeschort. SOMMELSDIJK - Woensdag middag 9 januari van 14.00- 15.30 uur is er een knutsel middag voor de jeugd van 4 t/m 12 jaar bij Wijkvereniging De Zwaluw in Sommelsdijk. Deelname kost 1 voor leden van de wijkvereniging en 1,20 voor niet-leden, dit is incl. limonade en een snoepje. Hulp van ouders is welkom. WMM/SfWBtV, OUDDORP-Vrijdag28decem- ber werd door de bemanning van KNRM Station Ouddorp een oefening gehouden met het wipperkanon. Vuurleider hiervan is Willy Flohil. Dit kanon is een van de weinige in gebruik zijnde oudei wcol wip- perkanonnen langs de Neder landse kust, en werd vroeger gebruikt om een lijn over te schieten vanaf de wal naar bij voorbeeld een gestrand schip, om zodoende een verbinding te maken tussen de wal en het schip. De KNRM Ouddorp oefent ongeveer 4 keer per jaar de eerste keer van het nieuwe jaar was bij de dinsdag gehou den nieuwjaarsduik. Foto: Wilh Flollil

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2008 | | pagina 6