Een opmerkelijke uitspraak SVIK ondersteunt ontwikkelings werk in Derdewereldlanden Kerk diensten Ziekenhuis Dirksland neemt verloskundigen- praktijk Natalia over Het weer van volgende week... EIIAIIDEII-niEUWS Morgen géén ZAJW Vanaf nu alweer minder koud Kijkje achter de schermen bij Maeslant- kering Nieuwe secretaris directeur waterschap EIIM1D^.niEUW5 Nodige afweging W. Chr. Hovius Uw auto én caravan Verslag 2007 Steunen Zondag 6 januari 2008 PAGINA 2 VRIJDAG 4 JANUARI 2008 Ethiek Wanneer ik, verrast door de uitnodiging daartoe, voor het eerst mag meewerken aan het Eilanden-Nieuws, in de rubriek Ethiek, ben ik inmid dels sedert 1996 emerituspre dikant in De P.K.N., na vier Hervormde Gemeenten te hebben gediend. Wellicht hebben u en jij ken nisgenomen van de uitspraak van het Haagse gerechtshof over de Staatkundig Gereformeerde Partij, in het vervolg van dit artikel aangeduid als SGP. In deze uitspraak wordt de staat ertoe opgeroepen maatrege len te nemen zodat niet slechts mannen maar ook vrouwen verkiesbaar zijn in de tweede Kamer, de Provinciale Staten en Gemeenteraden. Om meer dan één reden is deze uitspraak opmerkelijk te noemen. Aller eerst lijkt deze in te gaan tegen de beslissing van de Raad van State dat de overheid de sub sidie aan de SGP moet hervat ten. Moet en kan immers de overheid een partij geldelijk steun verlenen en tegelijker tijd tegen het partijstandpunt in afdwingen dat ook vrouwen verkiesbaar zijn? En hoe zit het met de waarborging van de grondrechten van vrijheid van godsdienst, vrijheid van vereniging en vrijheid van meningsuiting? De uitspraak van het Haagse gerechtshof zorgt voor behoorlijke verwar ring en roept talrijke vragen op- Onafhankelijke rechtspraak We Kunnen er dankbaar voor zijn dat we in ons land een onafhankelijke rechtspraak kennen, die niet door de meer derheid van het volk of door de overheid inhoudelijk wordt bepaald of voorgeschreven. De rechterlijke macht draagt een zware verantwoordelijkheid, ook in ethisch opzicht, en ook deze macht mag door chris tenen in het gebed bij Cjod worden gebracht. In Psalm 82 worden de rechters zelfs 'goden' genoemd, 'kinderen van de Allerhoogste'! Onrecht vaardige rechters doen volgens deze psalm zelfs' alle funda menten van de aarde wanke len'. Er is gelukkig ook tegen vonnissen van rechtbanken en gerechtshoven altijd hoger beroep mogelijk bij de hoogste rechtscolleges zoals de Hoge Raad en de Raad van State, die uitspraken toetsen. Zowel de minister van Binnenlandse Zaken, die advies vraagt aan de landsadvocaat, als de partij zelf kunnen in cassatie gaan, en de laatste doet dit ook. Discriminatie? Het vonnis van het eerder genoemde gerechtshof laat het verbod op discriminatie zwaarder wegen dan het recht op vrijheid van religie, van vereniging en van meningsui ting. De grote vraag is of de SGP vrouwen discrimineert. Ook bij velen die het vrou wenstandpunt van deze partij niet delen, heerst daarover op zijn minst grote twijfel. Kan men van discriminatie spreken wanneer een imam weigert een vrouwelijke minister de hand te geven omdat zij vrouw is, zoals minister Verdonk over kwam? Daartegenover sluit de SGP niet vrouwen uit van bestuurslidmaatschap binnen het hoofdbestuur en van ver kozen te worden in Kamers, Raden en Staten omdat zij helaas vrouw zijn, maar wel omdat naar de overtuiging van de partij de Bijbel man en vrouw niet als gelijk maar wel als gelijkwaardig ziet. Het Woord van God, waarop de partij zich baseert, ziet volgens deze partij het regeerambt niet voor de vrouw weggelegd, zoals ook in een aparte nota is vastgelegd. Bestaat de vrijheid in ons land om zich naar Bij belse maatstaven op te stellen, al kan er verschil van inzicht zijn over de interpretatie van de Schriftgegevens? Daarbij is de positie van Hare Majesteit intussen niet in het geding daar Zij bij erfop volging regeert en niet Zichzelf opwerpt als Landsvrouwe. Bestrijden of verbieden? Vrijheid van meningsuiting biedt de mogelijkheid opvattin gen van partijen heel kritisch te bezien en met argumenten ook te bestrijden. Dat is mogelijk binnen de parlementaire demo cratie en in ons democratisch bestel. Daarbinnen beweegt zich ook de SGP Maar beden kelijk wordt het op zijn minst als verboden zou worden in de praktijk uitvoering te geven aan wat beleden wordt als uiting van het geloof dat zich beroept op het Woord van God. Mag men de opvattingen daarover gerust in het parlement en daarbui ten, ook in de samenleving dus, openlijk huldigen en uitdragen maar niet praktiseren? Het komt bij mij heel vreemd over dat de partij aan de ene kant vrouwen niet mag uitsluiten van gekozen te kunnen worden maar wel zelf bepalen kan en mag welke vrouwen op de kieslijst komen te staan. En intussen mag ook nog eens rustig het politieke standpunt worden uitgedragen dat zij niet in het bestuur of in het parlement aanwezig beho ren te zijn. Wel heel opmerkelijk was nota bene de uitspraak van de staatssecretaris, lid van D'66, mevrouw Verstand, in 2001, dat zij, bij de bespreking van Het Vrouwenverdrag van de Ver enigde Naties in het parlement, in de verste verte niet wilde den ken aan een verbod op de SGP, zelfs niet aan een moreel appèl op deze om vrouwen toch toe te laten tot en in hincties! Zij oordeelde zelfs dat 'het nemen van maatregelen tegen een politieke partij niet in democratische maar in totali taire staten thuis hoort'! Waar van acte! Had het gerechtshof er niet goed aan gedaan ook deze uitspraak mee te nemen en mee te laten wegen? Mocht de Hoge Raad even wel tot de uitspraak komen dat De SGP op grond van discrimi natie te veroordelen is, dan lijkt mij maar één weg mogelijk, en wel deze dat de overheid bij wijziging van de kieswet deze partij uitsluit van de mogelijk heid aan verkiezingen deel te nemen. Maar dat zou wel een zeer verregaand besluit zijn. Op dezelfde wijze zou bij voor beeld in de toekomst ook de Christenunie bestraft kunnen worden, wanneer deze partij praktiserende homoseksue len zou weren uit de zitting in staatsrechtelijke lichamen van wege zich ook aan discrimina tie schuldig te maken. Ongetwijfeld is het niet een voudig een juiste afweging te maken als grondrechten met elkaar in botsing komen. Aan de ene kant is er het reeds genoemde recht op vrijheid van religie, van vereniging en vrije meningsuiting. Aan de andere kant is er het verbod op discriminatie op grond van huidskleur, geslacht, religie en taal. Daarbij is er ook nog eens verschil tussen bestuursrecht spraak en civiele rechtspraak. De afdeling van bestuurs rechtspraak van de Raad van State beoordeelt als hoogste instantie de al of niet juiste toepassing van de wet. Maar de civiele of burgerlijke recht spraak behandelt het recht van burgers en organisaties onder ling en kan de overheid tot de orde roepen als deze fouten begaat tegen burgers of orga nisaties. Het laatste woord over de uitspraak van het Haagse gerechtshof is zeker nog lang niet gesproken. Nog een laatste overweging Gebleken is dat in de afge lopen tijd, toen de SGP het zonder geldelijke steun van de overheid moest stellen, velen deze partij financieel hebben gesteund. Daarbij waren er heel velen uit de achterban van de partij. Maar zeer velen, die beslist niet op vertegenwoordi gers van deze partij hun stem uitbrengen, maar die wel de partij het gunden de opvat tingen ervan in vrijheid uit te kunnen dragen, maakten ook een gift over. Hulde aan hun verdraagzaamheid! Maar nu heb ikzelf een over weging en als gevolg daarvan ook een vraag. Zou het nu niet ethisch hoogstaand en bepaald chic zijn om vanuit de partij hen te vragen, of ze hun gift terug willen hebben, nu de partij inmiddels wel de staatssubsidie zag toegewezen en heeft ontvangen? Zelfs de schijn zou dan worden verme den in alle perikelen er dan toch beter van te zijn gewor den. En het aanzien van en het respect voor de partij zou, dacht ik, daardoor alleen maar kunnen toenemen. in vertrouwde handen DIRKSLAND - De Stich ting Verenigd In Kracht (SVIK) te Dirksland ont stond in 2001 door samen gaan van de toenmalige buurtvereniging West en de Stichting Thunderbird. Sinds de oprichting van SVIK is, uit een streven om vanuit de eigen welvaart anderen een rooskleuri ger toekomst te kunnen bieden, het ondersteunen van projecten in Derdewe reldlanden een vast onder deel de activiteiten van de stichting. Een klein subbe- stuur onderhoudt daarbij de contacten met veldwer kers in Mali, Burkina Faso en Sri-Lanka, alwaar SVIK op verschillende manieren probeert met kleinschalige projecten de mensen aldaar te helpen. Mede-dankzij de hulp van vele vrijwilligers wordt getracht om de levenssituatie van arme bevolkingsgroepen te verbete ren. Dat kan door simpelweg een waterput te slaan of een molen te plaatsen in een arm dorp, waardoor in één van de elementaire levensbehoef ten wordt voorzien, namelijk voeding. Voor groepen die uitgestoten worden door de maatschappij probeert SVIK het leven dragelijker te maken. Tsunami slachtoffers in Sri- Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag Uitgave: uitgeversmij. Eilanden Nieuws b.v. Verschijning: dinsdag tiuis-aan-huis vrijdag abonnennenten uitgave Tel. (0187) 471020. Fax (0187) 485736 Postbus 8, 3240 AA Middelharnis. Langeweg 13, Sonnmelsdijk ADVERTENTIES EN ADMINSTRATIE Tel. (0187)471020 E-mail: algemeen@gebr-dewaal.com Tarief per mm 0,36. Contracttarieven op aanvraag Sluitingstermijn zal<elijke advertenties: maandag en donderdag 14.00 uur Siuitingstermijn overiijdensberichten: dinsdag en vrijdag 7.30 uur Voor foutief geplaatste advertenties als gevolg van onduidelijke advertentieopdrachten kan de uitgeverij niet aansprakelijk worden gesteld. Advertentie-acquisitie: Gert Venweij, tel. (06) 50448359 e-mail: g.verweij@gebr-dewaal.com REDACTIE hoofdredacteur: J.Villerius, tel. (0187)471022 e-mail: j.villerius@gebr-dewaal.com Plaatsing van ingezonden berichten kan zonder opgaaf van redenen worden geweigerd. ABONNEMENTEN: Abonnementen (vrijdageditie) zijn bij vooruitbetaling en worden automatisch verlengd. Opzeggingen schriftelijk vóór 30 november. Wijzigingen graag twee weken voor ingaan doorgeven. REKENINGNUMMERS: Postbank 167930 Rabobank Goeree-Overflakkee 3420.01.108 Lid NNP Van toepassing zijn de Regelen voor het Advertentiewezen (ROTA). Lanka worden opgevangen in een projectgebouw waar een maaltijdvoorziening, school en zwangerschapsproject is opgezet. Moeders en kinde ren worden opgevangen en krijgen de hulp die ze nodig hebben. Voor gevangenen in Mali worden moestuinen aan gelegd, wat werkgelegenheid en gevarieerd voedsel ople vert. Voor de vele prostituees in de hoofdstad Bamako is een 'inloopcentrum en opleidings centrum opgestart met als doel om hun levenswijze te ver anderen. Nog steeds kunnen veel kinderen niet naar school. SVIK probeert ook hierin ver betering te realiseren en heeft een aantal jaren geleden in Mali een school opgezet waar veel kinderen uit de buurt gra tis onderwijs genieten. En in Burkina Faso wordt gewerkt aan een beter watermanage ment. De Derdewereld-werkgroep binnen SVIK geeft een kort verslag van haar activiteiten in het afgelopen jaar. "Begin 2006 hebben wij ken nis gemaakt met St. Kumari helpt Sri-Lanka. Sinds 2002 ondersteunen zij onderwijs- en gezondheidsprojecten in Sri-Lanka. Er is een groot projectgebouw, waarin diverse onderdelen gehuisvest zijn zoals een maaltijdvoorziening, babykliniek, school en medi sche post. Mede door de steun van SVIK is de kraam- en kin dersterfte lager, krijgen de pas geboren baby's een betere start en krijgen de vaak misbruikte en mishandelde moeders en kinderen een veiliger leven in een nieuwe omgeving. Door het bieden van aandacht, rust, voeding, traumaverwerking, een huisje, eenvoudige oplei ding voor werk voor de moe ders en onderwijs voor de kin deren krijgen ze voor het eerst eigenwaarde en vertrouwen en moed om een nieuwe toekomst te beginnen. Carina Saarloos uit Stad aan 't Haringvliet en werkzaam in Mali heeft dankzij financiële steun van SVIK diverse moes tuinen aan kunnen leggen bij gevangenissen. Voor 2008 staat op de agenda om centrum Phi lemon uit te breiden. Philemon is een opvangcentrum voor ex-gedetineerden. De man nen krijgen er sociale training in het omgaan met elkaar en hoe te 'overleven' in de maat schappij. Daarnaast worden er gerichte vakopleidingen aan geboden. In Mali biedt de lagere school Dirksland Espoir (Dirksland hoop) door de jaarlijkse sub sidie van SVIK aan ruim 100 leerlingen onderwijs in Kaü. Johan Wachters en zijn gezin zijn hier de drijvende motor achter. Huib en Maria Povel zijn ook dit jaar vanaf 6 december j|. NIEUWE-TONGE - In ver band met een sterfgeval zal het Zaterdagavondjeugdwerk morgen, zaterdag 5 januari, niet doorgaan. voor 3 maanden in Burkina Faso op werkbezoek. Tijdens deze maanden hopen zij een belangrijke zgn. Deep Well boring uit te kunnen, voe ren. Dit is een extreem zware boring, door verschillende harde grondlagen, tot een diepte van 60 meter. Deze boring moet een grootschalig groentetuinenproject van een vrouwenorganisatie voorzien van voldoende water." Graag bedankt SVIK iedereen die in het afgelopen jaar heeft geholpen en hoopt ook in 2008 weer op veler hulp te mogen rekenen. Heeft u ook interesse om bij een of meerdere onderdelen te helpen of om contribuant te worden, dan kunt u contact opnemen met de Stichting Ver enigd In Kracht, Philipshoofjes- weg 57-a, 3247 XR Dirksland, e-mail info(a)svik.nl. Financiële steun, elk bedrag is welkom, gaat voor 100% naar de diverse projecten. Wie een gift wil doen, kan dit overmaken naar bank rekeningnummer 3141.09.773 t.n.v. Derdewereldwerk SVIK. Zie voor informatie ook website www.svik.nl. OUDDORP - Hersteld Herv. Gem. Dorpskerk: 9.30 uur leesdienst en 18.30 uur de heer C. Molenaar, Vlissin- gen. Eben-Haëur: 9.30 uur de heer C. Molenaar, Vlis- singen en 18.30 uur lees dienst. Woensdag 9 januari, Dorpskerk: 19.30 uur ds. H. Lassche - Herv. Gem. Loca tie mfg Dorpstienden: 9.45 uur ds. C. Doorneweerd en 18.00 uur ds. C. van de Worp, Wezep - Geref. Kerk 10.00 uur ds. W. A. Boer en 18.30 uur ds. C. G. Kant - Oer. Gem. 9.30 en 18.30 uur ds. P. Blok - Doopsgezinde Gem. 9.30 en 18.30 uur ds. J. Smink. GOEDEREEDE - Herv. Gem. 10.00 uur ds. C. van de Worp, Wezep en 18.30 uur ds. W. van Weelden, Oud- Alblas - Hersteld Herv. Gem. 9.30 uur ds. J. W. van Estrik en 18.00 uur ds. R. van Kooten, Soest. STELLEN DAM - Herv. Gem. 10.00 uur ds. P van der Kraan, Bleskensgraaf en 17.00 uur ds. A. Bloemen dal, Oud-Beijerland - Her steld Herv. Gem. 10.00 uur ds. R. van Kooten, Soest en 18.00 uur kand. M. Diepe- veen, Stellendam - Geref. Kerk 10.00 uur ds. C. G. Kant en 18.30 uur de heer A. Dubbeld. MELISSANT - Hersteld Herv. Gem. 12.00 uur ds. N. E J. Kleiberg, Achterberg en 18.00 uur kand. N. A. Don selaar, Oosterland - Geref. Kerk 9.30 uur da. A. M. van 't Spijker - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Gem. in Ned. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. DIRKSLAND - Herv. Gem. 10.00 uur ds. L. J. Vogelaar, Noorden en 18.00 uur ds. Th. W. H. van der Heijden - Ger. Gem. 10.00 (H.D.) en 18.00 uur ds. J. Schipper - Ziekenhuis: 14.30 uur de heer J. C. Kuiper. HERKINGEN - Herv. Gem. 10.00 uur ds. E. de Mots en 18.00 uur ds. H. J. Stoutjes- dijk - Hersteld Herv. C^m. 9.00 uur kand. M. Diepe- veen, Stellendam en 18.15 uur ds. L. Groenenberg, Oud-Beijerland - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur lees dienst. SOMMELSDIJK - Herv. Gem. 10.00 uur ds. R. W. van Mourik (her)bevestiging ambtsdragers en 18.00 uur ds. G. van Meijeren - Lu- kaskapel HDG 10.30 uur ds. G. van Meijeren - Hersteld Herv. Gem. 9.30 uur ds. L. M. Jongejan, bevestiging ambtsdragers en 15.00 uur ds. J. van Rossem, Voorburg - Exodus 10.00 uur mevr. N. V. d. Embden - Remon strantse Gem. 10.00 uur ds. J. E Klijnsma - CAMA Gem. 10.00 uur de heer T. Boone. MIDDELHARNIS - Herv. Gem. 10.00 uur ds. M. J. van der Poel, Strijen en 18.00 uur ds. H. Harkema - Geref. Kerk 10.00 uur de heer F. Postema en 17.00 uur ds. A. W. Estié - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur ds. G. van Manen - Chr. Geref. Kerk 9.30 en 18.00 uur ds. M. A. .Kempeneers - Geref. Kerk (Vrijgemaakt) 9.30 en 17.00 uur dienst. NIEUWE TONGE - Herv. Gem. 9.30 uur ds. W. Meijer, Yerseke en 18.00 uur ds. E. v. d. Ham, Middelburg - Her steld Herv. Gem. 9.30 en 16.00 uur ds. R. W. Mulder, Leerbroek-Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. OUDE TONGE - Herv. Gem. 10.00 uur ds. G. van Wijk, Dordrecht en 18.00 uur ds. J. C. Breugem, Gouds waard - Ger. G«m. 10.00 en 18.00 uur leesdienst - Beréa Gem. 10.00 uur de heer H. Scheermeijer. STAD a/h HARINGVLIET - Herv. Gem. 10.00 uur ds. A. A. W Boon, Krabbendijke en 18.00 uur ds. A. Belder - Geref. Kerk 10.00 uur de heer K. Baas en 18.00 uur ds. G. den Hartogh - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. DEN BOMMEL - Herv. Gem. 10.00 uur kand. H. J. Pros- mati. Woerden en 18.00 uur kand. J. Kooij, Barendrecht - Geref. Kerk 10.00 uur ds. Speelman en' 18.00 uur ds. W. A. Boer. OOLTGENSPLAAT - Herv. Gem. 9.30 uur ds. A. Belder en 18.00 uur ds. C. Doorne weerd - Hersteld Herv. Gem. 9.30 uur ds. C. Oorschot, Stellendam en 17.00 uur ds. P C. Hoek, Sint Annaland - Geref. Kerk geen opgave - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur leesdienst. LANGSTRAAT - Herv. Gem. 10.00 uur ds. H. G. van der Ziel. Een bijzonder imponerend hogedrukgebied wierp zich op boven Noordwest-Rusland, maar onvervalst winterweer gaf dit barometrisch zwaargewicht (ruim 1063 millibar) ons niet dezer dagen. In het weekeinde verzacht de atmosfeer zelfs alweer duidelijk met een meer zuidwestelijke wind. Koud was het de voorbije dagen echter wel op de eilanden, maar Nederland - gelegen aan de zuidwestkant van de hogedrukreus - kreeg geen diepvrieslucht binnen en dat is weer een domper voor de schaatsliefhebbers. Die konden eigenlijk alleen op 22 december maar even uit de voeten op natuurlijk ijs, zoals op enkele ondiepe wateren. Het bijna verontrustende punt in dit toch wel nieuwe win- terkhmaat is dat de koudebuffer stroomopwaarts minder groot aan het worden is. We zagen in het brongebied rich ting Finland - ook deze keer weer - dat er nauwelijks ech te koude voorradig was, en hoewel de wind de oosthoek opzocht, betekende dit slechts een geleidelijke afkalving van het kwik. De donderdag was dus zo'n beetje de koudste dag van de week en de soms krachtige ooster maakte het voor het gevoel ronduit koud (gevoelstemperatuur op ruim -8 gra den). Het kwik kwam eigenlijk amper boven nul en de welhaast snerpende wind deed toch wel behoorlijk aan de echte winter denken, zeker met de lichte sneeuwvlok jes lokaal later op de dag. Flink lage nachttemperaturen waren echter niet aan de orde in deze beginperiode van 2008, omdat de wind bleef doorblazen en de brede opkla ringen goeddeels uitbleven. Op vrijdag lijkt de minikoudegolf alweer over z'n top heen te zijn, alhoewel in deze situaties de kilte nogal stroperig kan zijn en dus nog wat langer kan blijven 'plakken'. Het meest plausibele weerscenario is dus die verzachting vanaf het weekeinde (regen, vooral zaterdag), die volgende week lijkt door te zullen zetten. We hebben dan traditiege trouw de wind in de zuidwesthoek met temperaturen dik wijls tussen de 5 en de 10 graden, maar of dat drie weken gaat duren? De eerstkomende kans op weer (wat) kouder weer zal rond of net na het midden van de maand liggen. Inmiddels zijn de dagen aan het lengen, zingt de Oud- dorpse merel z'n bekende deuntje weer, is de eerste vroege narcis al gesignaleerd in het perkje, dansen de muggen frivool hun cirkeltjes en weven de spinnen gewoon nog hun ragfijne webben, alsof ze zich niets aantrekken van een paar vlagen koude vrieslucht. Weerman Mare Putto Op 12 januari mag het alge meen publiek een bezoek brengen aan het bedieningsge- bóuw en dé dieselgeneratoren van de Maeslantkering. Een unieke gelegenheid voor dege ne die meer wil weten over het functioneren van de Maeslant kering. Deze stormvloedkering beschermt een groot gedeelte van Zuid-Holland tegen storm vloeden van de Noordzee. Bij de Maeslantkering bepalen computers of en wanneer de kering gesloten moet worden. Technisch specialisten zorgen tijdens de unieke rondleiding voor uitgebreide informa tie. Zij vertellen alles over het Beslis Ondersteunend Systeem (BOS) en het BESturingssy- steem (BES); de computers die de Maeslantkering en de Har- telkering bedienen. De rondlei ding duurt ongeveer twee uur en begint met een algemene film over de Maeslantkering. De rondleidingen beginnen om 11.30 en 14.00uurinhetKering- huis te Hoek van Holland. Het is noodzakelijk te reserveren want er is slechts plaats voor 80 personen per rondleiding. Deel name aan de rondleiding kost€ 5 p.p. Geldig legitimatiebewijs is verplicht. De rondleiding vindt plaats in het stormseizoen, waar door de mogelijkheid bestaat dat de Maeslantkering dicht gaat. Als dat gebeurt, gaat de rondleiding niet door omdat het terrein en het bedienings gebouw dan verboden terrein zijn. Uiteraard zal de organi- Met ingang van 1 januari 2008 is de heer A.A. (Arnoud) van Vliet de nieuwe secreta ris-directeur van waterschap Hollandse Delta. Hiervoor werkte de heer Van Vliet als lid van de Directieraad van de gemeente Breda. Hij was daar verantwoordelijk voor een viertal lijndirecties. De heer van Vliet volgt alge meen directeur de neer ir. J.J. van den Hoonaard op en de onlangs overleden secre taris, de heer mr. J.B. van Gerdingen. satie deelriemers op de hoogte brengen van een eventuele sluiting. Het Keringhuis, Publiekscen- trum Water, is gevestigd aan Nieuw Oranjekanaal 139, te Hoek van Holland. Zie ook website www.keringhuis.nl. DIRKSLAND - Vanaf 1 januari 2008 werkt verloskundigen- praktijk Natalia verder onder de vleugels van ziekenhuis Dirksland. De directie van het ziekenhuis zet met deze over name een eerste stap op weg naar één loket voor verloskun dige zorg. Tussen de stichting Thuisbevallingen Nederland (STEN) en het Van Weel-Be- thesda ziekenhuis in Dirksland is op 22 december jl. het over namecontract getekend. De STBN gaat zich vanaf nu nog meer richten op onderzoek naar aangeboren afwijkingen. De directie van ziekenhuis Dirksland werkt verder aan de bundeling van verloskundige zorg op Goeree Overflakkee. In Nederland vinden bevallin gen plaats onder leiding van verloskundigen en/of gynae cologen. Wanneer er sprake is van een normale bevalling wordt de bevalling begeleid door een verloskundige thuis of in de verloskamer van het ziekenhuis. Wanneer er een kans is op complicaties, vindt de bevalling plaats onder lei ding van een gynaecoloog in de verloskamer van het zie kenhuis. Of, in het geval van een keizersnede, in de opera tiekamer. De directie van zie kenhuis Dirksland is er van overtuigd dat met de over name van de Verloskundigen- praktijk een belangrijke kwa liteitsimpuls wordt gegeven aan de verloskundige zorg op Goeree-Overflakkee. f.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2008 | | pagina 2