Afscheid directeur regio VW Zuid Hollandse Eilanden The Messiah van Handel in Middelharnis Kleine brand bij Stellendamse meubelmakerij LITIE Uniek preventiebeleid SVIK werpt geweigerd vruchten af bij disco Victoriahal Wie helpt...? Kerstconcert Ons Koor bracht 390 voor KIKA Schaatsen te koop in de 'rommei- schuur' Samaritaan Open repetities Christelijk Gemengd Eilandenkoor Integrale uitvoering meesterwerk door COV Laudando EiuvnD^-tiiEuws Schoorsteenbrand Meisjes toegang tot discotheek Armbandje Verantwoordelijk 24 daeen Programmaboekje STELLENDAM - Zaterdagmiddag werd de brandweer gealarmeerd voor een brand bij meubelmakerij 'De Balustrade'. De brand woedde in een afzuigpijp van een houtbewerkingmaclune. De brandweer had de brand snel onder controle. PAGINA 11 VRIJDAG 4 JANUARI 2008 (Jficla van den Boogert, de directeur van de Regio VVV Zuid Hollandse Eilanden heeft op 'A1 december na 25 jaar de VVV vaarwel gezegd. De afscheidsbijeenkonist was in verband niet de leesldagen wat eerder; 19 december kon ieder een (ierda persoonlijk de hand schudden. Het begon allemaal 25 jaar geleden toen tlerda met steini van de middenstand een VVV agentschap begon in het reisbureau Buyze in Middelhar- nis en was de VVV Overflakkee een feit. Na diverse verhui zingen - de VVV groeide tel kens weer uit haar jasje - werd ruim 5 jaar geleden het fraaie pand aan de haven betrok ken. Inmiddels uitgebreid met een ANWB vestiging. Toen in 2002 de VVV Voorne failliet ging werd met succes toena dering gezocht met de VVV Overflakkee en dat resulteerde in een samenwerking en werd de Regio VVV Zuid Hollandse Eilanden opgericht met vesti gingen in Middelharnis, Hel- levoetsluis, Brielle, Oostvoorne en Rockanje mei Gerda aan het hoofd, één van haar eerste daden als directeur van de VVV ZH E was de laatste hand leggen aan de totstandkoming van de opvolger van het Masterplan Voorne Putten Rozenburg en haar laatste officiële handeling was begin december j.l. met de ondertekening van het conve nant Actieplan Toerisme 2008. Gerda wordt opgevolgd door Eric Schippei; geen onbekende in VVV land, want hij is ook directeur van de VVV in Vlaar- dingen en Naaldwijk. Hij zal in 2008 de scepter zwaaien over de Stichting Regio VVV Zuid Hollandse Eilanden. Op de foto poseert Gerda rechts vooraan met het VVV-personeel. Van één van onze lezers ontvingen we onderstaande vraag. Wellicht weet iemand hier (nog) iets over te vertellen en kan hij onze lezer uit de brand helpen? Vroeger schijnt er in Melissant een soort toren/lichtbaken ruihij de Nieuweweg 62 gestaan te hebben. Will U mhschien in uw krant een berichtje plaatsen of er mensen zijn die hier nog iets van toeten, en wat het precies was en waar het voor diende? Het schijnt een soort vuurtoren geweest te zijn welke tussen de precelen Nlieuweweg 62 en Nievwegweg 60c gestaan te heb hen? Zijn er misschien ook nog foto's van? Wie het weet kan contact opnemen met A. Visbeen, Nieuweweg 60-b, 3248 BE Melissant, tel. 0187-602851, e-mail aren.visbeen(5?wanadoo.nl. Rotterdam-Rijnmond MIDDELHARNIS - In een woning aan de Emmalaan heeft dinsdagmiddag rond half zes brand gewoed. Door nog onbekende oorzaak brak in de sclioorsteen van de woning brand uit. De brandweer had het vuur snel onder controle. DIRKSLAND - De disco in de Victoriahal is een begrip. Al 32 jaar trekt het wekelijkse evenement honderden jongeren naar Dirksland. De 13- tot 18-ja- rigen komen van heel Goe- ree-Overflakkee en zelfs van buiten het eiland. De organiserende Stichting Verenigd In Kracht (SVIK) voert al jaren bewust pre ventief beleid op het gebied van alcohol en drugs. Dit beleid had de stichting onlangs graag willen pre senteren, maar de daarvoor geplande bijeenkomst ging niet door omdat te weinig ouders van discogangers zich hadden aangemeld. Daarom zoekt de SVIK nu de publiciteit via de krant. Het alcohol- en drugsbeleid is namelijk uniek en mis schien te weinig bekend. De SVIK ontmoedigt het gebruik van alcohol en drugs al vanaf het prille begin. Sinds een jaar of tien is er sprake van een bewust, gestructu reerd beleid. Een beleid dat is gericht op preventie en voor lichting, zowel voor bezoekers van de disco als voor de mede- wei'kers. Bezoekers \an de wekelijkse disco krijgen alleen toegang als ze lid zijn van de SVIK. De circa 1100 jongeren die lid zijn, hebben een pasje dat ze moeten tonen als ze naar bin nen willen. Met behulp van het pasje, dat een barcode bevat, beschikken de disconiedewer- kers direct over de gegevens van de jeugdige bezoeker. Ook gegevens over eventuele mis dragingen en/of ontzeggingen in het verleden. Geen pasje, geen toegang. Na deze eerste controle ontvan gen de 16-plussers een arm bandje, dat recht geeft op het kopen van een biertje of een andere licht alcoholische ver snapering. De SVIK reikt elke week een andere kleur arm bandjes uit om misbruik zoveel mogelijk uit te sluiten. Alleen bezoekers met een armbandje mogen munten kopen die gel den als ruilmiddel voor licht alcoholische drankjes. Daar naast zijn er munten in andere kiemen voor andere mixdrank jes, limonade en energy drinks. Deze zijn te koop voor alle bezoekers. Het barpersoneel let goed op dat er desondanks alcohol houdende drank bij 13- tot 15-jarigen terecht komt. Het zelfde geldt voor de zaalwacht en de beveiligingsdienst die de SVIK in de armen heeft geno men tijdens de discoavonden. Voor een 13- tot 15-jarige bier kopen is uit den boze, evenals doorverkopen. Dan volgt direct een ontzegging. Wiet roken en pillen slikken is ook verboden in de Victoriahal. Volgens de SVIK komt het nauwelijks voor, mede door de strenge controles en het verbod om in- en uit te lopen en jassen en tassen mee naar binnen te nemen. De controle is niet alleen aan de deur en in de zaal, maar strekt zich zelfs uit tot de terug reis. Er gaat altijd een vrijwil liger van de SVIK mee de bus in naar Oude-Tonge of Oud- dorp. Een volstrekt unieke en succesvolle maatregel om wan toestanden onderweg te voor komen; problemen doen zich hoogstzelden voor. Kortom, de SVIK voert een stevig preventief beleid met tal van controles. Overtreders en amokmakers moeten hun pasje inleveren en kunnen een ontzegging tegemoet zien. Meestal gaat het om een ont zegging van een paar weken, maar permanente uitsluiting is zo nodig ook een optie. De SVIK zet deze jongeren overi gens niet zomaar buiten, maar waarschuwt eerst de ouders, zeker als het om 13- en 14-ja- rigen gaat. Waar de SVIK geen vat op heeft is het zogenoemde voor- drinfcn of indrinken, dat plaatsvindt voordat de disco wordt betreden, veelal thuis of op straat, steeds meer, steeds jonger en steeds vaker. De stichting wijst erop dat dit vrij nieuwe fenomeen veel extra aandacht vergt, in de eerste plaats van de ouders. Maar de SVIK laat zich op dit punt ook niet onbetuigd. Op 29 september 2007 hield de stich ting een grootscfieepse con trole in de Victoriahal. Dit in samenwerking met de politie en Bouman GGZ. ledere bezoeker moest zich voor binnenkomst onderwerpen aan een blaastest. ledere I6-plusser die te veel gedronken had, kon rechtsom keert maken, evenals jongere bezoekers die überhaupt alcohol hadden genuttigd. Het bestuur van de SVIK is van plan deze controles vaker te houden. De stichting realiseert zich dat er jongeren zijn die moeite heb ben met het stringente beleid en liever uitwijken naar andere uit gaansgelegenheden, die door gaans minder streng of helemaal niet controleren. Maar toch gaat de SVIK door op de ingeslagen route. Omdat de doelgroep 13 tot 18 jaar kwetsbaar is en er extra inspanningen voor nodig zijn om het alcohol- en drugsge bruik binnen de perken te hou den. De SVIK voelt zich verant woordelijk en blijft dat graag, samen met de ouders. OUDDORP - Twee meisjes, een 13-jarige uit Rockanje en een 14-jarige uit Oostvoorne, zijn vrijdagavond rond kwart voor negen door de portier van de discotheek aan de Boompjes aan de politie over gedragen. Het tweetal had zich dusdanig ingedronken dat hun de toegang tot de dis cotheek werd ontzegd. Op het politiebureau zijn de ouders van beide meisjes gebeld, die het tweetal ophaalde. Tijdens het wachten op haar ouders moest het 13-jarige meisje vier keer braken. Samen met alle partners bestrijdt de politie het misbruik van alcohol. Alcohol misbruik zoi^gt voor lichame lijke schade. Daarbij komt dat onder invloed van alcohol veel vuldig vernielingen worden gepleegd. Om deze vorm van overlast te bestrijden en het alcoholgebruik terug te drin gen, houden de politie en o.a. portiers van diverse horecage legenheden streng toezicht. SOMMELSDIJK - Op 17 december vond het kerstcon cert van Mannenkoor Ons Koor plaats in de Exoduskerk te Som- melsdijk. Ieder jaar bestemt het koor de collecte voor een goed doel in de regio, dit jaar was het het project van Huib \'an Broekhoven uit Dirksland die op 2^' paasdag 2008 start met een sponsortocht van 1200 kilometer door Nederland. De opbrengst van 390,- is weer een steun in de rug van de lan- ge-afstandwandelaar om zo\ eel mogelijk geld te verzamelen voor het goede doel n.l. Stich- üng KIKA, geld voor onder zoek naar kanker bij kinderen. SOMMELSDIJK - Veel lezers ^'<in het Eilanden-Nieuws brachten in het afgelopen jaar een bezoek aan de rommei- schuur op het terrein van De Samaritaan. Want spullen voor fle rommelmarkt wil iedereen giaag kwijt en in De Samari taan zijn ze er altijd blij mee. Elke donderdagavond vanaf half 7 is men welkom en sinds kort ook op de f donderdag middag van elke maand. Al de goederen worden keurig gesorteerd en liggen dan in de dozen te wachten op een rom melmarktverkoping. Be eerstvolgende rommel markt staat gepland voor zater dag 29 maart 2008. Menigeen ^veet dat er ook tussendoor verkocht wordt in de rom- melschuur. Mooie spullen lig gen uitgestald, het is zeker de moeite waard om er een kijkje te nemen. En heeft u schaatsen nodig? Kom dan beslist naar deze schuur. Er zijn er veel, in allerlei soorten en maten. Het is echt de moeite waard om hier een kijkje te nemen. En de opbrengst... die is bestemd \oor de bewoners. Zodoende kunnen er steeds weer aller lei acti\'iteiten in en rond De Samaritaan georganiseerd worden. Dus met uw aankoop steunt u een goed doel! ZIERIKZEE - Op maandag 7 januari begint het Ghristelijk Gemengd Eilandenkoor weer met de repetities. De hele maand is iedereen die graag eens een kijkje op het koor wil nemen of mee wil zingen van harte welkom. Het interker kelijke koor repeteert in de Nieuwe Kerk te Zierikzee sinds de oprichting in 1998, en staat onder leiding van dirigent Peter Wildeman. De avonden beginnen om 19.45 uur en duren tot 21.45 uur. Tussen door is er een pauze om even een kopje koffie te drinken en contact met mensen te maken. Het komende jaar staat in het teken van het 10-jarig bestaan van het koor, er zal een cd opgenomen %vorden die in de herfst uitgebracht zal worden. Ook zullen er andere activi teiten zijn naar aanleiding van het lO-jarig bestaan. Het Eilandenkoor werkt aan onge veer 8 tol 10 uitvoeringen mee in 2008, ook een opname met de EO staat weer op het pro gramma. Deze uitvoeringen zijn verdeeld over Zeeland; ook zingt het koor nog een keer op Goeree-Overflakkee. MIDDELHARNIS - Op zater dag 12 januari om 19.30 uur, wordt in de Grote Kerk aan de Ring te Middelharnis het magistrale oratoriinn The Mes siah van G.F. Handel voor het eerst op Goeree-Overflakkee compleet uitgevoerd. Deze bij zondere en wereldberoemde compositie wordt verklankt door de Christelijke Oratori um Vereniging Laudando, het Randstedelijk Begeleidingsor kest Sinfonia, de sopraan Hie- ke Meppelink, de alt Martine Straesser, de tenor Jan van Els- acker, de bas Wiarcï Witholt en de organist Wim Diepenhorst. De dirigent is Rinus Verhage. De COV Laudando prijst zich gelukkig met deze zeer gekwa lificeerde medewerkers en wil u dan ook hartelijk uitnodigen om dit evenement bij te wonen. De toegangsprijzen zijn (inclu sief een consiunptie in de pau ze) 17,-, voor GJP'ers/dona- teurs 13,- en voor kinderen t/m 11 jaar 5,- De kaarten zijn in voorver koop verkrijgbaar bij de VVV- kantoren te Middelharnis en Ouddorp. Tevens zijn de toe gangsbewijzen verkrijgbaar bij de leden van het COV of via www.covlaudando.nl. De kerk gaat open om 19.00 uur en wellicht zijn ei' dan ook nog kaarten verkrijgbaar, maar dit is uiteraard afhankelijk van de voorverkoop. HandeP (56 jaar oud) begon aan het oratorium "The Mes siah" op 22 augustus 1741 en voltooide het 24 dagen later op 14 september. In deze zeer korte tijd schiep hij een absoluut meesterwerk en hij werkte eraan met het gevoel - zoals hij later zelf zei - alsof hij over zijn eigen schouder stond te kijken hoe het werk vorderde; van tijd tot tijd ver liep naar zijn beleving het pro ces als het ware buiten hemzelf om. De aanleiding van dit alles i\as een uitnodiging voor een aantal benefietconcerten in Dublin. De uitvoeringen wer den een groot succes en op een gegeven moment werd de dames - vanwege de beschik bare plaatsruimte - zelfs ver zocht om niet in hoepelrokken te komen zodat er meer kaar ten verkocht zouden kunnen worden voor het goede doel. Eenjaar later werd het stuk in Londen uitgevoerd en tcjen in 1750 de Engelse kroonprins C^eorg UI en zijn zus zo onder de indruk waren van het Hal lelujakoor dal ze (en met hen de hele hofhouding) tijdens rle uitvoering gingen staan omarmde het grote Londense publiek dit werk. Sindsdien is "The Messiah" niet meer weg te denken uit hel Europese culturele erfgoed; ja zelfs "all over the world" en in meer dere vertalingen wordt het met grote regelmaat uitgevoerd. De tekst die voor "The Messi ah" werd gebruikt werd uit het Oude en Nieuw^e Testament verzameld door C. Jennens. In louter Bijbelse bewoordingen worden leven en zending \'an Christus weergegeven; elke dichterlijke U)evoeging zoals bijvoorbeeld bij Bach in zijn aria's, ontbreekt geheel. De compositie bestaat uit drie delen. Het eerste deel schil dert, met name vanuit het bij belboek Jesaja, de situatie van de mensheid voor de komst van de Messias en (wanneer de trompetten mee mogen gaan spelen) ook de vervulling van de woorden van de piofeten met de komst van het Kind in de kerstnacht: "Glory to God in the highest". In het tweede deel worden het lijden en ster ven van Christus aan de orde gesteld; "He was despised and rejected", Dit deel eindigt met het bekende Hallelujakoor. Het derde deel laat de vruchten van Zijn lijden en sterven zien en geeft een toekomstbeeld \an het einde der tijden en van de eeuwige zaligheid. De ope ningsaria van dit deel "1 know that my Redeemer Livelli" (Ik weet dat mijn Verlosser leeft) is wellicht één van de hoogtepiui- ten uit zijn totale oeuvre. Han del stierf op de Goede Vrijdag van het jaar 1759, slechts acht dagen na zijn laatste opdeden met een uilvoering van "The Messiah". Hel getuigt van een juist begrip dal zijn tijdgeno ten in zijn grafmonument in de Westminster Al^bey de woor den van voornoemde aria heb ben laten beitelen. Tenslotte: tekstueel omval dit oratorium de hele bijbel. Begon het eerste deel in het Oude 'Leslament, het derde deel eindigt met een citaat uit het laatste boek van het Nieuwe Testament. Uit Openbaring is op onoxertroi- fen wijze getoonzet: "Hem die op de '1 roon zetell en het Lam zij de dankzegging en c4e eer en de heerlijkheid in alle eeu wigheid. Atnen". Als toegangsbewijs krijgt u een prachlig programmaboekje met daarin alle teksien van de compositie, achtergiondinfor- matie over leven en werk van Handel en ook Ireft u daarin aan de gegevens van de mede werkenden. Alle uitvoerenden en de organisatie hopen met dit concert het meesterwerk van Iliindel zoveel mogelijk recht Ie doen en met de her schepping van deze muziek een waardevolle bijdrage te leveren aan de vele culturele uitingen op Goeree-Overflakkee. Fotfi: Pnsburf) Flakkee

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2008 | | pagina 11