Meditatie Onderzoek naar inbraak bij sportverenigingen Vervolg verhaal RAAD DAAD werk Beroepings- EN U Huishoudboekje 2008 Dirksland op orde De naam Immanuël EILAnDSrUllElJWS WkET PAGINA 5 VRIJDAG 21 DECEMBER 2007 Blik op kerk en samenleving - Kerkdienst op Kerst - Oudejaarsavond Op Kersle Kerstdag gaan vele jongeren naar de kerk. Zelfs, als we de voorlopige berich ten mogen geloven, meer dan in andere jaren. Er is een enquête gehouden - waarover wordt trouwens in dit land gt'cn enquête gehouden en is dat reprosentatiei:- Knfin, een aantal jongeren kreeg zoniaar op straat de vraag voorgelegd of ze van plan waren niet Kerst naar de kerk te gaan en velen van hen - hoeveel moet u mij niet vragen! - beantwoordden die vraag positief. Ik vraag me al, of we daar blij mee moeten zijn, met die onverwachte toeloop naar de kerkdienst op F.erste Kerst dag. Natuurlijk is het in eerste instantie positief wanneer men sen te horen krijgen dat het met Kerst om iets anders gaat dan om een paar vrije dagen en om extra eten en drinken. .\'og anders en beter gezegd, dat het om Iemand anders gaat... Om Hem Die naar deze wereld gekomen is om te zoeken en zalig te maken dat verloren was. Afgezien van de vraag of dat laatste in alle kerstpreken te horen zal zijn... Dat wordt niet zómaar gezegd en geschreven... Hoe langer hoe meer krijg je de indruk dat Kerst voor de grote massa van ons volk niets meer bete kent. Een gewoon huiselijk feest waarmee men de lange winter doorkomt. En een paar dagen waarop we extra lief zijn voor elkaar en eens een bezoekje brengen aan mensen flie we mi.sschien het hele jaar niet zien... Dat Kerstfeest het geb(jortefeesl is van de Zoon van (lod in ons menselijk vlees, is bij de meesten totaal onbe kend. Daarom mogen we blij zijn als mensen, vooral jonge mensen, tot de ontdekking komen dat de kerkgang erbij hoort... Dat laatste, daar zit het nu juist Üeze vraag- en anlwoordrxilrriek slaat geheel ten dienste van de lezer die er kostenloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-Nieuws, Postbus 8, 3240 AA Middelhamis, met in de linkerbovenhoek 'Vragenruhriek' vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek luorden gepubliceerd. HOE STEMT Of KONINGIN? Ji' hoort wel eens spreken over de vermeende polilieki' (niertuiging van de koningin. Volgens mij moet zij hoven de partijen staan en mag zij ook niet stemmen, dus heejl haar voorkeur geen enkele invloed. Antwoord: Zij moei inderdaad boven de jiartijen staan. Alle leden van onze Kom'nklijke i:iin\\\v die Nederlafidel' zijli en <(e Mieiste leeftijd bereik ten, hebben stemrecht. Ook H.M. de koningin krijgt dus een oproepingskaart om in het dichtst bij/i jnde stemlokaal haar stem uit te brengen. Vroeger was daartoe een stembureautje ingericht in het paleis Soest- dijk. Daarvan maakte ook het personeel gebruik. Nu er geen opkomstplicht bij verkiezingen meer bestaat, is iedereen vrij om te komen of weg te lilijven, ook de leden van hel Koninklijk huis. Overigens kan de konin gin ook haar voorkeiu' hebben Ijij de benoeming van een kabi- nelsformateur en -infortnateur en bij benoeming of ontslag van afzondeilijke ministers. Verder is het mogelijk, dat zij bepaalde wetten weigert te ondertekenen. Koningin VVil- lieluiina bijvoorbeeld heeft wel degelijk de regeringspolitiek beïnvloed door een categorisch weigeren als zij hel ergens niet mee eens was. Df ZWEEPSLAG Hoe kan een ziveep zo'n harde kind gex>en en een tos iouivtje nieir Antwoord: Deskundigen die het klappen van de zweep goed kennen, verklapten ons, dat met een zweep de geluidsbar rière van de luchl kan worden doorbroken als je met de stok eerst een tik opwaarts geeft en het koord in een golvende beweging brengt. Als je dan de stok met kracht neerslaat, wordt de beweging ineens ver sneld en als het uiteinde van het koord met zo'n 1200 km pm uur v<j<ji-tzwiept. kan de luclu niet zo snel uit de weg. De lucht ervoor wordt opge stuwd en bij 1223 kin/u ont staat een knal als deze lucht plotseling het luchtledige ach ter het koordeinde vult. Het is hetzelfde effect doorbreken van de geluidsbarrière door een straaljager. WISSELBADEN Tegen ivinlerlenen werden mij o.a. wisselbaden aangeraden. Helaas tiiisi niemand hoe dal jnecies moest en met welke lem- j)e rat uren. Antwoord: Het is inderdaad lastig om tiw voeten om beur ten onder een koude en hete kraan van een wastafel te hou den, zoals 11 probeerde. In een ligbad zon dat wel kunnen, maar clan kunt u de tempe ratuur niet bijstellen. Neem daarom twee teiltjes en zet die op de grond voor een stoel. In het ene giet u leidingwater, dat tl met wat warm water mengt tot het lussen 10 en 15 graden C. is, en in het andere doet u warm water waar u juist met uw voeten in kunt. Begin altijd mei hel vvarnie voetbad en steek dan heel kort één voet in 't koude water, zodat de bloed- op vast, denk ik... De kerkgang ht'xjrl bij Kerst. Of - zoals een jongere het uitdrukte; "Het is voor mij geen Kerst als ik niet naar de kerk geweest ben." Voor de rest worden de dagen naar eigen believen ingevuld. Met misschien een bezoekje, een ontmoeting, een beetje meer aandacht voor de huisge noten, enzovoorts. En die ene kerkdienst op een heel jaar kan er dan ook nog wel bij... Eigenlijk is voor de grote massa die ene kerkdienst verschoven van de Oudejaarsavond naar de Eerste Kerstdag. Vroe ger - en nu praat ik over een halve eeuw geleden - was het Oudejaar voor vele mensen de gelegenheid om naar de kerk te gaan. Nietwaar, dan werd je herinnerd aan de verganke lijkheid van het bestaan. Dan speelde de organist "Uren, dagen, maanden jaren"... De trouwe kerkgangers zeiden: "Kijk eens, die mensen komen in één a^ond hel hele jaar goed maken". Want bij alle andere diensten bleef hun plaats leeg. Het is te vrezen dat velen van daag op dezelfde manier over Kerst denken... Waarnemer vaten samenkrimpen en dan weer terug in 't warme badje. Niet twee benen tegelijk, van wege de rugspieren, maar beurtelings één been. Hebt u erg veel last van die winterte nen, vet ze dan 's morgens en 's avonds in, draag zo ruim moge lijk schoeisel zodat uw tenen niet tegen elkaar klemmen of schuren, houd de nagels kort i.v.m. de zwellingen. JOSEPH SCHMIDT Af en toe hoor ik Joseph Schmidt nog wel eens zingen op de radio. Kunt u iets overliem vertellen'? Antwoord: De tenor Joseph Schmidt werd op 6 maart 1904 in Davidende (Roemenië) geboren. Hij was enige tijd vt)orzanger in een synagoge, studeerde daarna te VVenen en debuteerde als zanger in Ber lijn. Omdat hij jood was, ver liet hij Duitsland toen Hitler er de macht kreeg. In 1940 werd hij tijdens een concertreis in België verrast door de Duitse inval. Hij vluchtte naar Zwit serland, waar hij werd geïnter neerd en op 16 november 942 in Gyrenbad overleed. DIRKSIAND - De provincie Zuid-Holland, die toezicht houdt op de financiën van de gemeente, heeft laten weten dal de begroting 2008 van de gemeente Dirksland leidt tot een vermindering van het toe zicht. De gemeente zat door lagere rijksinkomsten enkele jaren krap in de hnanciële middelen. Dat heeft geleid tot een verzwaring van het toe zicht. De gemeente heeft in de achterliggende jaren bezuini gingsoperaties uitgevoerd en de belastingen verhoogd. Ook de rijksvergoeding loopt weer op. Voor 2008 zijn de uitga ven weer in evenwicht met de inkomsten. De provincie zal de gemeente in 2008 alleen ach teraf in de gaten houden. Het college is blij dat door samen werking van de gemeenteraad, het college en de ambtenaren de financiën weer gezond zijn. PROTESTANTSE KERKI^' NEDERLAND Beroepen te Benimel. ds. J- Herweijer te Nijmegen (g-}- verpleeghuis Mai-griel), Q'^ dit beroep heeft aangenomen; te Kolder- en Dinxterveen (herv.), kandidaat VV.L. Dekker te Haren; te Leiden (Waalse gemeente), ds. E VVeber te Bou- logne-sur-Mer (Frankrijk), di^ dit beroep heeft aangenomen; te Linschoten (herv.) en te Papen- drecht (hen-ormd wijkgemeeiite West), ds.B.J.D. Vim Vreeswijk te Sluipwijk'; te Strijen (hen- wijk 1ds. A. Goedvree te .^rne- muiden; te Aduard (gerefds- A.M.EL. Bodewes te Opende, die dit beroep heeft aangeno men; te Bodegiaven (gerefor meerd; pt), kandidaat E.M. Post te Amstelveen, die dit beroep heeft aangenomen; te Boliies (geref), ds. J. \'an der Neut te Ridderkerk, die dit beroep heeft aangenomen; te Echtener- brug-Oosterzee, ds. A.C.J. van Waard-Pieterse te Rekken, die dit beroep heeft aangenomen; te Ezinge, ds. G.M. Aiends-.Al- kenia te Elim (Dr), die dit beroep heeft aangenomen; te Fijnaart- Heijningen-Standdaartbuiten (herv), cis. G.J, Röben te Drach- stercompagnie: te Maarland (Loppersum, hervormd), ds. T. Huisman te Santpoort, die dit beroep heeft aangenomen; te Midwolda (geref,), kandidaat ."V. Buizer-Tchiengang te Leeuwar den;, te Oudwoude-Westergeest (herv.), ds. B.R de Boer te Hin- deloopen (pt), die dit beroep heeft aangenomen; te Tholen (herv), ds. j.A.van den Berg te Nieuw-Lekkerland; te Wad- dinxveen (prot. gem, i.w.; wijk Immanuëlkerk), ds. M.M.M. Leydens te Burgh; te Warffum (prot. i.w.), ds. H.A.H. Maat te Burum (pt). Aangenomen naar Gorinchem (herv wijkgem. 3), ds. J. Flik- weert te Rijssen; naar IJsselniui- den-Gralhorst (hervormd; De Hoeksteen), ds. A.H. van Veluw te 's-Gravenzande; naar Kolder en Dinxterveen (herv.), kandi daat W.L. Dekker te Haren. Bedankt voor Barendrecht (herv. gem. BA Immanuëlkerk), ds. A. \'an Lingen te Kinder dijk-Middelweg (herv.); voor Wapenveld (herv.), ds. W. Peene te Veen; voor Nieuwerkerk aan den IJs.sel (wijkgemeente 1), ds. |.H. Lammers te Krimpen aan den IJssel; voor Oud-Beijerland (herv.), ds. A.A. Floor te Elburg (herv.); voor 't Harde (herv), ds. C;. van de Scheur te Veenen- daal. HERSTELD HERV KERK Beroepen: te 's-Grevelduin- Vrijhoeve-Capelle, ds. C.M. Visser te Boven-Hardinxveld; te Nijkerk i.c.m. Zwartebroek- Terschuur, ds. C.J.P van der Bas te Woudenberg. Aangenomen: naar Apeldoorn, ds. R. van Kooten te .Soest. Bedankt: voor Barneveld e.o., ds. A. den Hartog te Kesteren. Beroepbaar: kandidaat A."E van Andel, Industrierondweg 1,8321 EA Urk. Tel. 06-55134798. GEREE KERKEN (VRIJG.) Beroepen: te Almere-West en te IJmuiden, ds. J.M. van Leeuwen te Spakenburg-Zuid (miss. dienst Congo); te Enschede-Noord, ds. j. Boersma te Amersf()ort-De Horsten; te Veenendaal-Oost, ds. J. Holtland te Zeewolde. Aangenomen naar Spakenburg- Noord, ds. H. Pathuis te Olde- hove. Bedankt voor Veenendaal-West, ds. A.A. Kramer te Zwolle-Ber- kum. "En zij zal een Zoon haren en Zijn Naam hnmanuel helen (jtsaja 7: 14b) Hei is toch wonderbaar, hoe <^'0d en de mensen verenigd >\orden. Er is immers welbe schouwd een kloof, die dit vol strekt onmogelijk maakt. Deze kloof is ontstaan door de zonde. Sedert de zonde in de wereld gekomen is door de moedwilli ge ongehoorzaamheid \an één mens, heeft de duivel zich tus sen God en mensen geworpen. Van Gods kant laat Zijn heilig heid, laat Zijn onverbreekbare Wet het niet toe, van 's mensen kant laat zijn liefde tot de zonde het niet toe, van Gods kant laat Zijn haat tegen de zonde, van s mensen kant laat zijn bittere vijandschap tegen God en zijn haat tegen Gods gerechtigheid het niet toe, dat deze beiden worden verenigd. Van Ciods kant wordt betaling geëist voor de misdaad en overtreding, van 's mensen kant is er een onme telijke schuld, die de mens niet wil erkennen, of die hij, al geeft hij er ook iets van toe, wil betalen met iets dat voor God geen waarde heeft. Van Gods kant is er toorn en vicjek, van 's meiLsen kant de dood naar (!ods rechtvaardig vonnis. Hoe worden die beiden verenigd, die anders eenwig gescheiden zouden moeten blijven, en hoe blijven zij in eeuwige vrede verenigd, nadat zij voor de eeuwigheid verenigd zijn? Dit geheimenis ligt in een naam, die ik voor uw oren en har ten blijmoedig uitspreek. Deze naam is: Immanuël. "Immanuël", dat betekent in onze taal: God met ons. "Immanuël" zegt ons dus dat wij op de Middelaar mogen zien. Niemand heeft ooit God gezien, de eniggeboren Zoon heeft het ons geopenbaard. Wat zien wij dan? God met ons! Het geloof durft het nauwe lijks te geloven, en toch is het \iaar. De heilige en recht\'aar- dige Ciod is met de zondaar in gemeenschap getreden. Hij is met Zijn volk, hoe goddeloos, hoe zondig, hoe onrein in zich zelf het ook is, tevreden. Hij is Zelf de eerste geweest. Dat was Zijn geweldige liefde. Hij heeft micfdelen gevonden om de algehele vijandschap weg te nemen. Er is geen kloof meei' tussen God en de uitverkoren zondaar. Het is alles van Gods kant gekomen. Hij heeft Zich zelf verheerlijkt; Hij heeft hier in al Zijn deugden verheerlijkt. Dat was Zijn welbehagen. Zijn vrijmachtig welbehagen in mensen; Hij .schonk Zijn vrede uit vrije genade. Hij doodde de vijandschap. Hij nam haar geheel weg, al de zonden wierp Hij achter Zijn rug, de gehele schuld wierp Hij in de diepte der zee; Hij hief de toorn en de vloek op; Hij \er\vierp de aanklachten van de duivel; Hij vernietigde hem en de dood, toen Hij Zich tot ons begaf, en met Zijn lielHe. Zijn geweldige liefde, werd Hij ons te sterk. Dat betekent "Immanuël." Welzalig het volk, dat juichen kan!'Wat zou ons ook nog in de weg staan, dat wij niet vrij en blij zouden spelen en zingen: "Immanuël!" Immanuël, - laat dat ons wacht woord zijn in het leven! Imma nuël, - laat dat onze grond zijn tegen het geweten dat ons aan klaagt! Immanuël, - laat dat onze troost zijn in nood, van wege de zontlen, in lijden om dei' gerechtigheid wil! Wees niet bevreesd, o mijn ziel; wat zijt gij toch onrustig in mij!, laat zó een ieder die deze naam van harte noemt, spreken. Imma nuël zal het voorzien. Moeten wij voor Gods rechterstoel \'er- schijnen. Hij gaat met ons mee. Hij blijft bij ons als een trouw Pleitbezorger. Maakt de hel zich op. Hij plaatst Zich tussen ons en de hel, blust haar vlammen, de vlammen der zonde, uit en stopt haar de muil. Komen er aanklachten tegen ons \'an de kant van de aanklager. Hij treedt voor ons in. Terwijl wij slapen, waakt Hij over ons; als wij wakker zijn, regeert Hij ons door Zijn Geest tot alle goed. In nood beveelt Hij Zijn enge len aangaande ons, in lijden droogt Hij ons de tranen van de wangen. Een wolk- en vuur kolom is Hij bij Zijn geliefde olk dag en nacht. Immanuël is Hij o\eral, waar wij ons bevin den en zoals wij ons bevinden. Hij ziel geen zonde in Jakob en geen verkeerdheid in Isra el. Hij reinigt ons x'oortdu- rend in Zijn bloed. Moeien wij ellende doormaken. Hij maakt ons beproefd in de smeltkroes van die ellende. Immanuël is onze vrede, onze vreugde, ons leven, onze schat. Met de vergeving \an alle zon den troost Hij Zijn volk tel kens weer, totdat het Zijn uur is, dat Hij ons niet langer in dit Mesechsland en in Kedars tenten wil laten blijven, maar ons thuis wil hebben en in 's Konings paleis brengen. Dan zendt Hij speellieden en trom- melslaagsters tot ons, en - wees welkom, liefelijke eeuwigheid! - Hijzelf is er ook. Immanuël \'an de geboorte af, Immanuël in de ouderdom. Immanuël bij Zijn grijze dienaars. Immanuël bij de zuigelingen, Immanuël in hel leven, Immanuël in hel sterven. Eeuwig, eeuwig zullen wij in Zijn zalig licht, eeuwig voor Zijn aangezicht Zijn naam noemen; Immaiuiël. dr. H.F. Kohlbrugge CHR. GEREE KERKEN Beroepen te Amersfoort, ds. R.WJ. Soeters te Leeuwarden; te Noordeloos, ds. P.DJ. Buijs te Harderwijk. Bedankt: voor Meppel, ds. B. Reinders te Zwaagwesteinde. GEREE GEMEENTEN Beroepen te Bodegiaven, ds. A.T. Vergunst te Carterton Nieuw Zeeland; te Borssele, ds. C. van Krimpen te Oud-Beijer land; te Ermelo en te Leerdam, ds. A. Schot te Nunspeet; te Hil versum, ds. M. Karens te Wer kendam; te Nieuwdorp, ds. WJ. Karels te Hardinxveld-Gies- sendam; te Rotterdam-IJssel- nionde, ds. A.H. Verhoef te St. Catharines (Ontario-Canada); te Apeldoorn, ds. W. Harinck te Woerden; te Beekbergen, te Krabbendijke en te Rhenen, ds. B.J. van Boven te De Valk- Wekerom; te Emmeloord en te Moerkapelle, ds. CC. Vreug- denhil te Vlissingen; te Rilland- Bath, ds. AJ. Gunst te Nieuwer kerk; te Rolterdam-Zuidwijk, ds. J.S. van der Net te Houten; te Scheveningen, ds. A.B. van der Heiden te Benthuizen; te 's-Gra venzande, ds. GJ. van Aalst te Klaaswaal; te Sint-Annaland, ds. WJ. Karels Ie Hardinxveld- Giessendam; te Tricht-Gelder- malsen, ds. CA. van Dieren te Rijssen-Noord; te Waarde, ds. M. Golverdingen te Boskoop, die bedankte voor Leiderdorp en voor Oudemirdum. Bedankt voor Groningen en voor Sioux Center (VS), ds. P van Ruitenburg te Chilliwack (Can.); voor Aalburg, ds. A. Schot te Nunspeet; voor Clif ton (New Jersey, USA) en \'oor Meeuwen i.c.m. Sprang-Capel- le, ds. C. van Krimpen te Oud- Beijerland. OUD GER. GEM. IN NED. Bedankt: voor Kindei'dijk, ds. T. Klok te Urk. OOLTGENSPL.'VAT - De poli tie onderzoekt de toedracht van een inbraak in een twee tal sportverenigingen in Oolt- gensplaat. In de nacht van 17 op 18 december is er inge broken bij voetbalvereniging OFB en de aangrenzende ten nisvereniging Ooltgensplaat. De onbekende verdachte(n) kwam(en) door middel van het breken van een raam de verenigingen binnen. 'J'ijdens de inbraak zijn onder andere een beamer, cv ketel, laptops en diverse sportartikelen weg genomen. Opvallend was de grote ravage die de onbekende verdachte(n) achterliet(en). De politie onderzoekt de toe- dracht. Wanneer u getuige bent geweest van dit incident en/of anderszins informatie heeft en hierover (nog) niet met de politie heeft gespro ken, wordt u verzocht te bel len naar 0900-8844 (lokaal tarief) of naar Meld Misdaad anoniem, tel. 0800-7000. -46- Even schiet het door zijn gedachten dat de familie De Visser die kaart mis schien wel weer gestuurd heeft. Maar dat kan moeder alleen maar vaststel len. Hij draaft den uze in en roept: Poete, kiek es wat a de post voe mien ebrocht eit! VVien eit die moaie kaarte nae inien estierd? Moeder kijkt achter op de kaart en leest: Afzender: Maria. Verder staat er niets.op, behalve hun eigen adres. Ze keen de kaan om en zegt: Da's toch es een moaie kaartel Jie bin zo es goedaf vandaege! Maria, die 's zomers op het land werkt, heeft in de winter uiteraard geen werk, en is dus al blij dat ze enkele halve dagen in de \veek voor de vrouwe van d'oe\'e in de huishouding werken kan. Daarom is ze vanmor gen niet thuis, en omdat ze dat van te voren ivist, heeft ze gistera\'ond na de catechisatie op het dorp een kaart gekocht en die op het postkantoor in de bus gedaan, in de hoop dat Fransje hem op zijn verjaardag zou krijgen. Fransie's beker is zo vol, dat hij haast bang is dat die nog over zal lopen. Want vanmiddag komt Lebreure zijn nieuwe broek nog brengen! Na het eten schiet Fransje vlug in zijn jas en rent naar buiten. Hij gaat mid den op de weg staan en tuurt in de richting van het dorp om te zien of hij daar geen fiets aan ziet komen. Het moet er een zijn met een grote vierkante mand voor aan het stuur, want dat betekent dat Lebreure daar achter zit. Op het ogenblik is die de enige mens ter wereld waar Fransje belang in stelt. Want die man komt straks de kroon zetten op al de vreug den die hem vandaag al te beurt zijn gevallen. Hij staat met de handen in de zakken van zijn jas. Hij voelt de grote, gladde glazen knikker en zenuwachtig laaf hij die telkens in en uit zijn zweterige hand rollen. Eindelijk meent hij vaag de witte vlek van de kleermakers- mand te kunnen onderscheiden. Hij tuurt zo intens, dat er allemaal kleine wriemelende witte spatjes voor zijn ogen gaan dansen. En het helpt niet of hij al vlug een andere richting uit kijkt, (vant zodra hij daarna weer zijn aandacht vestigt op die bewegende witte vlek, zijn die lastige, staartjes er weer. Fransje zal geduld moeten heb ben tot de fiets wat dichterbij is. Ja hoor. Fransje heeft goed gezien - het is inderdaad de kleermaker. Een ogenblik later is hij vlak bij Fransje. Hij licht zijn rechtervoet van de trap per, steekt zijn been achteruit tot zijn zwartleren pantoffel op de lange pin komt te rusten die uit de as van het achterwiel steekt, en springt dan eerst op- en dan zijwaarts naast de fiets. Zoa, broer! klinkt zijn stem, luid en nasaal. Ik ae je moaien nieuwen broek bie me, oor! Hij zet zijn fiets tegen de muur, opent het zwarte zeildoek aan de bovenkant van de mand, en licht er dan een kleine bundel uit die in een donkerblauwe lap gewikkeld is. Dan snoert hij het zeildoek weer dicht. Fransje is hem ondertussen vooruitge- hold in den uze en kondigt aan: Dae kom Lebreure mie m'n galgbroek! De kleermaker is al aan het praten voor hij in den uze is. Hij werpt het blauwe bundeltje op een stoel en geeft alle aanwezigen een hand. Dan gaat hij op zijn gemak bij de tafel zitten en roept tegen de rug van vader, die zich weer aan het scheren is: Moai weertj' ee Merien? Vader antwoordt met een kromme mond en zonder zich om te keren: Ja, 't is butengewoon voe dezen fied van 't jaer! Moeder gaat naar het kammenet om liet lange stuk papier en wat geld te halen. Deze keer geeft ze twee gulden aan La Bruyère. die dat op zijn gemak op het papier noteert, maar dan ook dadelijk daarna het nieuwe bedrag van Fransje's broek er aan toevoegt. Fransje staat zijn ongeduld te verbij ten. Gaat die man dat bundeltje nu nooit opendoen? Maria komt ook thuis, zodat het gehe le gezin nu in den uze is. De meesten luisteren maar half naar het gewau wel van de praatzieke man. Maar daar stoort hij zich in het geheel niet aan. Arjaan en Kees zitten stiekem te proesten om het woord Lappedief dat ze elkaar over en weer toefluisteren. Opeens keert de kleermaker zich naar Fransje en roept: Broer, kom es ier! En doe je bloes en je broek mae es uut! Dan zunime es kieken of a je nieuwen broek goed past! Fransje kijkt hem stomverbaasd aan. Hij neemt hem meteen twee dingen ontzettend kwalijk in de eerste plaats dal hij hem nu voor de tweede keer broer genoemd heeft, een benaming die hij gewoonweg haat omdat Pier soriis zo genoemd wordt door diens moeder; en in de tweede plaats - en dat is nog veel erger - dat die man zomaar doodleuk verlangt dat Fransje in zijn onderbroek voor hem zal gaan staan. Hij krijgt al een rode kleur bij de gedachte alleen. Hij maakt geen aanstalten om aan dat- bevel te vol doen. Maar moeder, die het redelij ke van dat verzoek inziet, en tevens de beleefdheid in acht moet nemen, begint Fransie's bloes open te maken. Ze voelt hoe hij zich stijf houdt en in stilte tegenwerkt, maar dan gebruikt ook zij meer kracht en werpt hem een strenge blik toe. Fransje zal zich willoos mcjeten overgeven en zich die vernedering moeten laten welgeval len, wil hij de zo vurig begeerde galg broek in zijn bezit krijgen. La Bruyère heeft ondertussen ach ter Fransje's rug de blauwe bundel opengemaakt, en komt triomfantelijk met een hoopje goed terug. Fransje vergeet een ogenblik zijn onderbroek en kijkt met verbaasde ogen naar dat zwarte ding. En dan doet hij een ontnuchterende ontdekking, name lijk dat hij al die lijd zich een lichte broek had voorgesteld, jsrecies zoals Jan Blok er een droeg. Weer loopt zijn hoofd vuurrood aan, en onwille keurig drtikt hij zich wat stijver tus sen moeders knieën terug. Maar de kleermaker vouwt de broek open, buigt zich voorover naar Fransje, en houdt het kledingstuk vlak voor diens voeten. Noe, steekje biènen der mae es in! roept hij. Fransje kijkt omlaag. Een walgelijke stank slaat hem tegen viit het nieuwe goed. Het maakt hem bijna misselijk. Maar dat is het ergste niet. Hij heeft in dat korte ogenblik iets gezien dat hem met zulk een afkeer vervult, dat zijn hart opeens als een steen in zijn borst ligt. Hij werpt nogmaals een blik op dat tergende gezicht aan zijn voeten. (wordl xiemolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2007 | | pagina 5