Er is meer dan Willem Walraven en Rien Vroegindeweij sc\\\^^ EIIAllDEfl-niElJWS iDIRKSLAND - Willem Walraven I is de bekendste, en volgens veel kenners ook de beste. Maar Goeree-Overflakkee heeft meer schrijvers voortgebracht. Rien Vroegindeweij bijvoorbeeld, en Josien Laurier. Daarnaast: schrijvers uit het verleden, zoals Hendrik de Veer, Arie Cornells Bouman en Isaac Hooykaas. De meeste zijn te vinden in de atlas van de digitale bibliotheek voor de Nederlandse letteren (www.dbnl.org) Abele spelen Tegen slavenhandel Hugenoten aan de Kaap Satirische geest Verwoeste stad Sterk autobiografisch Aan jong Nederland IJzeren draaibrug Mannen van betekenis Gemoedelijk/naïef PAGINA 32 DINSDAG 18 DECEMBER 2007 De schrijvers van Goeree-Overflakkee De digitale bibliotheek voor de Nederlandse let teren is een enorme bron van kennis als het gaat om de Nederlandse taal en literatuur De site bevat vele literaire teksten, secundaire literatuur en aanvullende informatie als biografieën en portretten. Ook zijn er interessante thema's in deze bieb te vinden, zoals dialecten, schrijvende vrouwen, het sonnet en de donkere dagen van december. De voorraad literaire teksten dijt voortdurend uit. Van Joost van den Vondel is enorm veel terug te vinden, evenals van Bredero, Isaac da Costa, Simon Vestdijk en Aagje Deken en Betje Wolff. Maar ook moderne auteurs als Maarten Bies heuvel en Toon Teilegen zijn vertegenwoordigd. Ook de Geschiedenis des Vaderlands van Willem Bilderdijk is integraal te raadplegen, evenals de literaire fantasieën en kritieken van Conrad Busken Huet,. werken van Anna Bijns en tal van Middelnederlandse abele spelen en andere werken. Wie de adas van de digi tale bibliotheek voor de Nederlandse letteren opent en inzoomt op Goeree-Overflakkee vindt schrijvers bij de plaatsen Ouddorp, Goedereede, Dirksland, Sommelsdijk en Middelharnis mét ver melding van literaire krin gen als die er zijn. Ooit gehoord van de schrijver Gualtherus Jacob van den Bosch? Deze Rotterdamse koop man en polderbeheerder kwam op 12 mei 1767 ter wereld in Sommelsdijk. Zijn publicaties hebben te maken met zijn werk en gaan over de zeehandel en de landhuishoud- kunde. Maar in 1815 verscheen van zijn hand ook een pleidooi tegen de slavenhandel: Tafereel van West-Afrika, gemeen zaamst bij ons bekend onder den naam van de Kust van Guinea. Een heel ander type schrijver was Isaac Hooy kaas, die op 21 oktober 1837 het levenslicht zag in Middelharnis. Deze Remonstrantse predikant was een warm pleitbe zorger voor de 'vrijheid van denken', die uitzag naar hereniging met de hervormde kerk "om te midden van het volk een zuurdesem van vrije godsvrucht te zijn". Ach ter Hooykaas' naam staat als belangrijkste werk De Bijbel voor jongelieden uit de jaren zeventig van de negentiende eeuw. Het boek verscheen ook in een Engelse en Franse verta ling: The bible for young people en La Bible des famil ies. Jan van Os Arie Cornelis Bouman, op 30 augustus 1892 geboren in Sommelsdijk, was hoog leraar in de Germaanse filologie en de geschiede nis van het Nederlands aan de universiteit van Stellenbosch (Zuid-Afrika). Later doceerde hij alge mene taalwetenschap en oud-Germaanse talen en letterkunde in Leiden. Bouman publiceerde over zijn vakgebied, de filologie, maar ook over beeldende kunst (bijvoorbeeld Kuns in Suid-Afrika). Hij schreef ook drie toneelstukken, waarvan twee in het Afri kaans. Nerina van Dra- kensteyn speelt in 1706 en beeldt het leven uit van de Hugenoten aan de Kaap. Naast een schrijvende theoloog en een dito taalkundige van Goeree- Overflakkee, heeft het eiland ook een schrij vende geneeskundige voortgebracht: Martinus Nieuwenhuijzen. Ook hij woonde maar kort op het eiland. Als zoon van een Doopsgezinde predikant vertrok Martinus al snel, van .Middelharnis naar Aardenburg. Hij studeer de aan twee niet meer bestaande universiteiten: Harderwijk en Franeker Nieuwenhuijzen leefde maar kort, van 1759 tot 1793. Hij bleek, aldus een biograaf, veel geschikt heid voor de dichtkunst te bezitten. Nieuwenhuijzen liet zich in zijn gedichten kennen als een luimige en .satirische geest, die echter ook in staat was om met ernst en waardigheid te dichten. Dat laatste zou blijken uit zijn bij dragen aan de Christelijke Gezangen voor de openbare godsdienstoefeningen, ook wel bekend als 'de grote bundel'. Ook Jan van Os was een in Middelharnis gebo ren dichter Hij kwam in 1744 ter wereld en staat bekend als een godsdien stige, brave en zedige dichter, die ook niet onverdienstelijk schilder de. Van hem verscheen, in zijn Haagse jaren, onder meer De Mensch geschikt voor de eeuwigheid en het Martinus Nieuwenhuijzen zedenkundig werk Bespie- en. Bekender - want van deze tijd - is wellicht Rien Vroegindeweij. Zijn wieg stond in 1944 in Mid delharnis, maar vanaf zijn achttiende woont en werkt hij in Rot terdam, de stad die in zijn gedichten en proza een belangrijke plaats inneemt. Vroegindeweij, die ook veel voor kranten schreef en schrijft, ontving recent de Anna Blaman Prijs. Recente werken zijn Gemengde berichten. De verwoeste stad en Rotterdam mers en andere mensen. Misschien nog wel beken der is de Dirkslandse schrijver Willem Walra ven. Op de gevel van het huis aan de Straatdijk waar hij in 1887 is gebo ren, is enkele jaren terug een gedenksteen onthuld met de tekst Er gaat geen dag voorbij dat ik niet aan Dirksland denk. Walraven was behalve literator bovenal journalist. Na maatschappelijke teleur stellingen in Nederland, waar hij in conflict kwam met het 'kleinburger lijk milieu', en Canada, vertrok hij naar Neder lands Indië. Aanvankelijk werkte hij als boekhou der, later als journalist bij De Indische Courant in Soerabaja. De roem van deze geboren en gedre ven schrijver komt vooral voort uit de bundel Brie ven aan familie en vrienden J 919-1941. Eendagsvliegen bevat een bloemlezing van zijn journalistieke werk, dat evenals de rest van zijn oeuvre sterk autobiografische trekken heeft. Walraven overleed in 1943 in het concentra tiekamp Kesilir op Java. Over het leven van Wil lem Walraven verscheen in 2000 Dirksland tussen de doerians van Frank Okker. Andere schrijvers uit Hendrik de Veer Dirksland, die de atlas van de digitale bibliotheek voor de Nederlandse let teren noemt, zijn Jan Leendert van Dalen (I864-I936),T. Zaaijer (1837-1902) en Josien Laurier (1967). Aart Admiraal, in 1833 geboren te Goedereede, was een verdediger van Multatuli. De directeur van het telegraafkantoor in Schoonhoven, die ook publiceerde onder het pseudoniem Ara- maldi, schreef artikelen in De Dageraad en Eigen Haard. In het laatstge- noemde blad verschenen van zijn hand de Flakkee- sche Vertellingen. Als Paulus schreef hij in de Neder landse Spectator een vijftigtal brieven aan het jonge Nederland. Daar naast produceerde hij titels als Een schoofje distels. Een badreis, de vijand der Maatschappij en Zondags viering. Het veer huis aan de Lek werd bekroond. De schrijver overleed in 1878 in Schoonhoven. Jacob Johan van Kerkwijk is een andere schrijver van de kop van het eiland. Hij werd geboren in 1830 in Ouddorp en overleed bijna 71 jaar later in Den Haag. Van Kerkwijk was civiel ingenieur en was, in dienst van de Ant- werpen-Rotterdamsche spoorwegmaatschappij bijvoorbeeld belast met het maken van de grote dubbele ijzeren draai brug over de Mark nabij Zevenbergen. Later trad hij in dienst van de Rijk- stelegraaf en werd hij verantwoordelijk voor de Willem Walraven aanleg van het Rijkstele- graafnet. Vele jaren was hij bijna onafgebroken op reis. Desondanks was Van Kerkwijk daarnaast lid van de Tweede Kamer, van 1863 tot 1901. Zijn literaire arbeid had in de eerste plaats te maken met zijn werkkring. Bijvoor beeld: De Atlantische tele- graaflijn, De paardenspoor- weg tusschen 's-Gravenhage en Scheveningen, maar ook De doorbraak van den Groot- en Zuid-Hollandschen waard op den 18''" November 1421. Tot slot de schrijver Hen drik de Veer, als zoon van een vrederechter geboren op 23 november 1829 te Sornmelsdijk en overleden op 11 december 1890 te RJienen. De Veer was een prozaschrijver, die anno 2007 amper nog gelezen zal worden, maar in zijn tijd redelijk succesvolle romans, schetsen, verhalen en herinneringen schreef Enkele titels: Toen... en nu, Kerstveriellingen en Mannen van beteekenis. Hendrik de Veer studeer de theologie in Utrecht. Hij ontwikkelde zich tot een aanhanger van het vrijzinnig modernisme en was een aantal jaren predikant. Laatstelijk in Delft, waar hij in 1864 directeur van de nieuwe HBS werd. Later werd hij hoofdredacteur van Het Nieuws van den Dag. Ook redigeerde hij het tijdschrift Los en Vast en stichtte hij het tijdschrift Rien Vroegindeweij Eigen Haard. De schrijver maakte giaag idyllische familieverhalen. Ze zijn gebundeld in Trou- ringh voor 't jonge Holland, die \erscheidene herdruk ken beleefde en wel is vergeleken met de Camera Obscura van Hildebrand. "De 'Trouringh' is eigen lijk eene doorloopende vereering \an de Hol- landsche \touw en volgens sommigen is de teekening van het Hollandsche bin nenhuisje door de \'eer wel wat geïdealiseerd. Over de geldelijke zoi^en van een gi'oot gezin in onze dagen wordt er zeer opümistisch in gesproken en o\ er het 'getob met onze dienstbo den' in 't geheel niet", meldt een biogiafie van de schrijver Gemoedelijk en opümistisch, zo kan het werk \an De \eer geken schetst worden. .Anderen zeggen: naïef en door de werkelijkheid beschaamd. Meer informatie over de schrijvers van Goeree- Overflakkee is te vinden op de site van de digi tale bibliotheek voor de Nederlandse letteren: www.dbnl.org. Geschied schrijvers als Boers, Hen drik van Dam en Van der Waal en Vervoorn zijn daar echter niet te vin den.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2007 | | pagina 32