^in1i«#litraiit M.Keygsman. p. noordyk, sicretarïs C.DiEéifER. EIIAtlDEtl-riIËUWa In Ooltgensplaat heeft een Van Weelstraat. Deze straat heeft geen nadere aanduiding of initialen. De Van Weelstraat is vernoemd naar verschillende leden uit het geslacht Van Weel. Zij waren als burgemeester of op andere wijze van betekenis voor het dorp. Hieronder wordt geschetst wie die Van Weel's waren en wat zij voor het dorp heb ben betekend. Mr. David van Weel m ©p-iw^iirf^^*'^*'^®'^ ZELVE, mW l»K-eESTicHTWAAEVAN OP wmn i& iii* ts47 ©f eeeste stbem p»4WISAfeATÏMÜSC«pl4is.TANWBKL. md 1 ICxCxELiflAn PAGINA 30 DINSDAG 18 DECEMBER 2007 eti Van Wed Door Harry J. Goosens Op 10 juni 1872 overleed in Ooltgensplaat, oud-burge- meester /Viithony van Weel. Hij was een zoon van David van Weel en Paulina Maria van der Valk en werd op 25 augus tus 1799 in Dirksland geboren. Hij huwde in 1826 in Stave- nisse met Adriana Theodora de Clerq. Zij werd in december 1801 geboren in Stavenisse en overleed in 1847 in Ooltgens plaat. Eind 1837 werd Anthony van Weel benoemd tot btngemees- ter van Ooltgensplaat. Zijn voorganger, Johannes van Putten, werd beschuldigd van nalatigheden in de administra tie; na het voortijdig vertrek van deze burgemeester werd er een tekort geconstateerd van 10.000. Van Weel was notaris, president-kerkvoogd, diaken, weesmeester en lid van het polderbestuur. Hij was ook voorzitter, en van 1838 tot 1852 administrateur van de zogenaamde 'boedel Bigge', en beheerde als zodanig de nalatenschap van Pieter Bigge. Deze burgemeester, een klein zoon van burgemeester Antho ny van Weel uit Den Bommel 1746-1813), kreeg dispensatie om van Ooltgensplaat én van Den Bommel burgemeester te zijn. De opeenhoping van ambten van Anthony van Weel - naast de al genoemde functies was hij lid van de Provinciale Staten van Zuid-Holland en lid van de Eerste Kamer der Sta- ten-Generaal - zou leiden tot Ireftige kritiek. De ambitieuze bestuurder stond aan de wieg van een rigoureuze vernieu wing van Ooltgensplaat. Een gedeelte van de kerkgracht werd gedempt, het kerkhof werd opgehoogd, het weeshuis werd opgeheven en veranderd in een kazerne en ook het fort Prins Frederik (eerst: Duque- sne) onderging een grondige verandering. Het raadhuis werd dusdanig vernieuwd dat beter gesproken kon worden van 'vernield'. Eerst honderd jaar later werd het raadhuis in oude luister hersteld. In het armlastige dorp vond onder het bestuur van Antho ny van Weel ook nieuwbouw plaats. Op 31 maart 1843 legde de jongste zoon van de burge meester, op precies dezelfde plek waar het oude complex had gestaan, de eerste steen voor een nieuwe (openbare) school en een onderwijzers woning. De aanneenisom bedroeg 7.475. De jongste zoon van de burgemeester, die op de Voorstraat de officiële handeling verrichtte, was mr. Agathinus Johannes Cornelis van Weel. Hij was tot zijn over lijden in september 1916 nota ris in Ooltgensplaat. Het meest omstreden besluit van bur gemeester Anthony van Weel was het afbreken van het oude kerkgebouw dat werd voltooid in 1553 (de herinneringsteen uit 1847 vermeldt 1555) om er een nieuw godshuis voor in de plaats te stellen. Het oude kerkgebouw had zwaar te lij den gehad van overstromingen en werd in 1845 gesloten. On 21 mei 1847 werd door de zes jarige zoon van de burgemees ter de eerste steen gelegd voor een zogenaamde Waterstaats kerk. De naam van president kerkvoogd (en burgemeester) Anthony van Weel Dz. staat op één van de herinneringsste- nen vermeld. De naam van de kleinzoon die de eerste steen legde, staat op de andere. In 1849 kwam de burgemees ter onder vuur te liggen. In de Zierikzeese Nieuwbode van 6 december 1849 verscheen (ano niem) een ingezonden stuk dat een directe aanval op Anthony van Weel was. De burgemeester werd onder meer verweten dat hij te veel gemeenschapsgeld besteedde aan verfraaiing en overbodige zaken. De schrij ver achtte het burgemeester schap van 'de heer Van Weel' een ramp voor Ooltgensplaat en Den Bommel. De schrij ver, een plaatsgenoot, noemde de bestuurder een 'domoor'. Ook sprak hij van een alleen heerser en de Tsaar. Vooral de bouwmanie van de burge meester moest het ontgelden. De (dure) aiduinstenen palen bij het kerkhof, die er nu nog staan, en de bouw van de kerk waren voorwerp van felle kri- Het jamiliegrnj u;. kerkhof. tiek. In het ingezonden stuk worden enkele 'vrienden' van de burgemeester met naam en toenaam genoemd. Hieronder de rentenier A. van Ginkel, die sedertjaren het secretariaat van het Diaconaal Armbestuur van de Nederlandse Hervormde Kerk voerde. In het schrijven werd ook de 'vrome bakker' C. de Ruiter ten tonele gevoerd; herbergier en assessor (kerkbe stuurder) Bart Schenk moest het eveneens ontgelden. De schrijver riep de hulp in van de redacteur van de Zierikzeesche Nieuwbode om het huichelspel van burgemeester Van Weel te ontmaskeren. Hij hoopte dat minister Thorbecke aan Oolt gensplaat die verademing en verlossing zou schenken waar naar de burgers sinds lang tevergeefs uitzagen en zonder welke zij geheel te gronde zou den moeten gaan. Een derge lijk stuk zou tegenwoordig niet geplaatst worden. De brief is dermate fors opgesteld en de bewoordingen zijn zo cru dat geen redacteur het zou wagen een ingezonden stuk van dit kaliber op te nemen. In 1852 werd burgemeester Anthony van Weel, wegens ontoelaatbare dubbelfunc ties, eervol ontslag verleend. In 1856 werd zijn zoon, Mr. David van Weel (geb. 1830), burgemeester van Ooltgens plaat. Hij bekleedde het ambt tot aan zijn overlijden op 14 april 1886. Hij, zijn vader en moeder, Adriana Theodora de Clerq, en notaris mr. A.J.C, van Weel liggen begraven in het familiegraf op het (oude) kerkhof in Ooltgensplaat. In augustus 1886 liet de gemeen teraad op het graf van burge- De gedenksteen aan de voorzijde van de kerk. meester David van Weel een klein gedenkteken plaatsen. Het is een tempelachtig bouw sel bekroond een kleine obe lisk. Een korte tekst herinnert aan het burgemtjesterschap van David van Weel. Een bij zonderheid aan dit graf is een kleine vierkante steen die vermeld: K. Neels - Ter nagedachtenis aan zijn overle den patroon Mi;. D. van Weel. Burgemeester David van Weel stierf kinderloos. Bij testa ment liet hij 25.000 na aan de gemeente als fonds voor een (openbare) bewaarschool, alsmede een stuk tuingrond achter de school, dat als speel plaats moest worden ingericht. Zijn neef, de al genoemde notaris mr. A.J.C, van Weel, is de geschiedenis ingegaan als een weldoener. Hij hef bij de speeltuin van de bewaarschool een overdekte speelplaats bou wen en een ijzeren hek plaat sen. Volgens tijdgenoten zag een en ander er, mede door de beplanting, zeer net en vrolijk uit. Op donderdag 5 septem ber 1912 vonden ter gelegen heid van het veertigjarig jubi leum van notaris mr. A.J.C, van Weel verschillende festivi teiten plaats. Het programma voor de weldoener vermeldde o.a. een optocht, een recep tie en het aanbieden van een huldeblijk, een concert met zang, een fanfare-uitvoering en een hchtstoet met muziek. De schoolkinderen zongen bij deze gelegenheid het volgen de versje: 'Leve de notaris, leve mijnheer Van Weel, leef nog vele jaren, voorspoed zij uw deel] Laat de juichtoon klinken tot de verste straat. Heden is het feestdag voor héél Ooltgensplaat.' De tuinman van de notaris heette Gijsbert van der Stelt. Hij werd gebo ren in 1870 en overleed in 1938. De laatste burgemeester van Ooltgensplaat tnet de naam Van Weel was Pieter van Weel G. (izn. Hij werd op 1 februari 1851 in Den Bommel geboren. Hij was een zotm van Gerrit Cierrebrand van Weel en Sara van Weel. Hun vaders Jacob en Pieter Van Weel waren broers; Pieter en Sara waren dus vol le neef en nicht. De vader en grootvader van Pieter Gzn. waren landbouwer op 'Stoof- hof' bij Den Bommel. Hij huwde in 1875 met Catharina Jobina Houtaar uit Nieuwe- Tonge. Deze achterkleinzoon van Anthony van Weel (1746- 1813) uit Den Bommel werd in 1886 burgemeester \'an Oolt gensplaat en Den Bommel. Hij overleed op 28 december 1906 in Rotterdam. In januari 1894 werd de naam Van Weel nogmaals vereeu- wigd. Nad'Al b'ij de kerk een nieuwe toren was gebouwd, kwam er ook een nieuwe klok in. In het randschrift staan de namen van: A. van Weel Dz., mr. D. van Weel, Burgemees ters van Ooltgensplaat en de schenker mr. AJ.C. van Weel, alsmede van de toenmalige burgemeester Pieter van Weel Gz. vermeld. .-Mies bij elkaar voldoende reden om in het dorp een Van Weelstraat in het stratenplan op te nemen. Het bekende kerkje aan de Voorstraat.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2007 | | pagina 30