Oude Uonge J. SPRONG Zn. Op z'nFlakkees geschreve: ^JXllGin Vail 't Hof VAN LOONSl N(Dwy wwM ïïjmm VAN Kempen Van Loon Goede Kerstdagen en een voorspoedig 2008 huishoudspecialist prettige kerstdagen en een heel gezond en gelukkig nieuwjaar Firma De Looze BARENDREGT MECHANISATIE BVP^^ V V Trettije Jtestdagen EIUVIIDEtl-lllEUWS Gas- en waterfitter Sanitair - dal<bedel<kingen Lokale en centrale verwarming Uneto-Vni w wenst geaclite clientèle, familie, vrienden en bekenden een voorspoedig 2008 I N T E RTf^ R S ^f*€ttii^€^ '^eestctci^efi J^eluAAi^ ^Sleiitu^ai^ Qeztgmdt !J<^rstda£en en Vedgdul{mgezomffidd in 2008 NIEUWBOUW GROOT ONDERHOUD RENOVATIE wenst clientèle, vrienden en bekenden GARANT Tramweg - Oude Tonge Tel. (0187) 641659 De beste wensen voor2008 Direktie en personeel OUDETONGE RADIO - TV. - WITGOED VIDEO- ELEKTRO ^efu^^ 0\{ieuzojaar wensi u allen prettige Kerstdagen en een voorspoedig nieuwjaar Uw persoonlijke Wenst u allen prettige kerstdagen en een heel goed en gezond 2008 Namens het hele verkoopteam wensen wij u SCHOENEN MODE SPORT Aannemings- Timmerbedrijf Goede Kerstdagen Voorspoedig Nieuwjaar gezegende Kerstdagen en een Voorspoedig ïlieuwjaar toe fam. W. Grootenboer PAGINA 16 DINSDAG 18 DECEMBER 2007 i 1 k1 i 1 k V I i »l Boezemweg 18 3255 MC OUDE TONGE Email: info@jsprongenzn.nl Lid van Tel. (0187) 64 14 58 Fax (0187) 64 29 35 www.jsprongenznn I Tramweg 2a 3255 MB Oude Tonge Telefoon (0167) 64 26 77 E-tnail: infoPbareriilregt.nl Website: wivw.barendregt.nl NIASSEY FERGUSON wenst u en een Kerkring 62, OUDE TONGE, Tel. (0187) 641252 Uw eigen Drogist en Bottelier slijter Tramweg 7a - 3255 MB OudeTonge Tel. (0187) 643300 - Fax (0187) 641268 Postbus99 - 3255ZH OudeTonge CONSTRUCTIE- MACHINEBOUVI/J M.J. Koster SCHILDERWERK WANDAFWERKING ENKELE EN DUBBELE BEGLAZING Mariniersweg 52 3255 VG OudeTonge Tel. (0187)64 1969/641432 Werkplaats: West Achterweg 3 Nieuwstraat 2, Oude- Tonge, Tel. (0187) 642291 Voor al uw Liuishoudelijlce en elelctriscLie artikelen, speelgoed, lingerie, panty's, sokken, tuinmeubelen en tuinaccessoires. damen OUDETONGE, MOLENDIJK59, TEL. (0187) 641771 OUDE TONGE, NIEUWSTRMT12-16, TEL. (0187)643798 Kerkring 58 3255 AH OUDETONGE Aan clientèle, vrienden en familie en een Wij wensen familie, vrienden en kennissen Mercuriuslaan 14, 3255TV Oude-Tonge Oenderlesten las ik 'n spreuk, en die sprak me wel an. D'r stoend; 'Iets ontdekken is zien wat iedereen ziet, maar er met een derde oog net iets meer in zien'. Zo wordt 'r oak wel 's gezeid: 'Toen binne m'n oagen d'r pas voor ope gegaen'. En as 'n maans wat puwer wordt en je kiekt 's trug op je leven, dan mot je dat healemael beame. lederean zou zo wel z'n eige verliael kenne vertelle. Mar wat er bie mien wel 'n beetje uutspriengt, is de herinnerieng an oenze buren van vroeger: Wullem en Koba. Beste maan- sen. Daer stoenge ze trouwes in 't heale durp om bekend. En dat niet allean, mar wat de buurman betrof', iederean wist dat 'n 'n geweldige aerdigheid in tuuniere had. Hier had een volkstuun. Bie oens wier dat altied 't hof genoemd. Dat was wel twea kear zo groat as bie 'n aunder, hoewel hie en z'tï vrouwe mar saeme wazze. IVIar hie had overal z'n ofnemers in 't hoagseizoen. Femilie, vrienden en bekenden, iederean pikte dan wel 'n graentje mee uut z'n hof. Zo zal ieder die dit leest 't wel kenne begriepe dat 'n deur de measte Wullem van 't Hof genoemd wier. 'n Bienaem, mar voor Wullem 'n earenaem. As buren kreeg moeder oak nogal 's 'n maeltje vorse groente van z'n. Daer wazze m'n allemael heal blieje mee netuurluk. Mar we moste wel voor lief neme dat Wullem dan altied een heale verhandelieng had over 't hof Dat gieng dan bijv. over aerpels pote, spinao- zie zaoie, boanen laage, kroten uutdunne, affijn noem mar op. Soms had 'n 'n heale uutean- zettieng over postelein zaoie. Dat steekt heal nauw, zei 'n dan. 't Mot waarm weer weze en of en toe een zacht buutje. M'n boer en ik Hete dat mar 'n beetje langs oenze oaren waoie, mar wat ik dan niet van m'n moeder kon begriepe: die gieng dan vraegen stelle. Zo van: en buurman, is dat selde- riezaed nogopgekomme, datje pas zaoiende? Want je zei toen dat 't overjaerig was. Achterof dienk ik wel 's dat moeder d'r oak wet 'n beetje in opgieng. Ze had echt biezoender veul oag voor de natuur. En Wullem voend 't fijn om zo 's met moe der te keuvelen. Jae, d'r is deur Wullem z'n bie naem oak of en toe wel 's ver- warrieng ontstae. Op 'n dag stienge d'r bie oens in de strae- te 'n paer vrouwen te praeten, toen 'r ineans 'n auto stopte. Un menhear draoide het raempje ope en vroeg: 'Zeg dames, kunt u me ook zeggen waar de fami lie Van Gent woont? Het moet in deze straat zijn, maar ik ben het nummer vergeten.' 'Weet joe dat Anna?', vroeg de eane vrouw. 'Nou', zei Anna, 'd'r binne hier pas nieuwe maan- sen komme weune, mar die binne geloaf ik op de Voorstraet terecht gekomme'. 'Meid!', zei Anna opeans, hoe kenne m'n noe toch zo suf weze? Hie moet netuurluk bie Wullem van 't Hof weze. Die hiet toch mit z'n eige naem Van Gent! Kiek menhear, hiervandaen het derde huus'. Toen de auto deurreed, zei Anna: 'wat raek je toch gewen an zo'n bienaem ee. Trouwens, ik vind Van 't Hof nog moaier klienke as Van Gent, joe oak niet?' 'Maans', zei d'n oaren, 'wat bin joe 'n fantast'. 'Noe ja, 't klienkt zo konienkluk'. 'Nou, ik bin mar nuchter oor. As 't beastje mar 'n naem heit.' Jae, mar de klank doet oak wet wat'. 'Och maans, daer koap je toch oak niks voor.' 'Nou', hield Anna vol, 'alles hoeft toch altied gean geld op te briengen?' 'Nbu jae', zei d'n oaren, 'ieder z'n meug, we gaen mar weer 's an 't waark'. Wat ik noe vaarder gae schrieve, heit indirect oak nog mit Wul lem te maeken. We hadde een taunte, die weunende in Rot terdam. Ze was nie getrouwd, mar had daer een goeie baen. Ze was gezelschapsdame of huushouster bie een heale rieke dame. Noe was het zo, as die dame in de zeumer in de vekansjetied 'n dag of tien naer d'r kinders in Loenden gieng, dan kwam taunte Greta bie oens logere. Ik oendergieng die lozjeerpartij altied mit gemiengde gevoelens. Aarges voend ik 't wel interessaunt. Ze had d'r eige nogal ontwikkeld, cursussen lengels gevolgd en ze wist alles over etikette en zo. Mar dan kon ze soms echt zo de stadse dame uuthange, en dat kon ik niet zo verdraege. Mar m'n moeder zei dan dat ik tocti wel respect voor d'r most hao omdat ze d'r eige in die kriengen zo goed kon bewege. En taunte voend 't oak leuk om, as ze weer thuus was, d'r mevrouw van alles en nog wat over 't plattelaund te kenne vertellen. Ze lioarde as ze hier was altied wel ean of aore annekdole. Om 'n paer vooibeelden te noemen. D'r was een vrou we uut de stad bie oens op 't durp komme weune. Ze had gehoard dat je op 'n bepaelde boerderieje zukke lekkere kae- kelverse eiers kon koape. Heur d'r heen. 'Hoeveul eiers witje hao?', vroeg de boerin. 'Nou, hoe duur zijn ze?', was de wedervraeg. 'Tien t?ent per stik en de gekneusde vuuf cent', kloenk 't. 'Nou', zei die vrouwe toen, 'Geeft u me dan maar 10 eieren en kneus er maar vijf voor me, want ik moet pannen koeken bakken en dan gaan ze toch meteen op.' Oak is 't 's gebeurd dat 'r 'n nieuwe schoolmeaster uut de stad hier was komme weune, en z'n vrouwe had at gauw de naem dat ze van gean toeten of blaezen wist van 't huushouwen doewe en eten koke. Ze kwam 'n kear bie de groenteboer en vroeg om 'n kilo giezerwilde- mans peren. 'Het spiet me, vrouwe, mar óf je bint te vroeg, óf je bint te laete'. Zei'n. 'Hoe bedoelt u?', vroeg ze. 'Nou, die peren binne d'r pas in oktober en ze gaen wel lange mee. Mar maert, april, dan is 't wel ofge- loape. En we zitte noe begin juli, dus nog even geduld'. Zo is 't oak 's gebeurd dat 'r 'n meisje in de stad was gaen die- ne, en of en toe schreef ze 's 'n brief naer huus. In de leste brief schreef ze: 'Volgende week zae- terdag bin ik vrie en dan kom ik 'n daegje naer huus. Dan bin ik van plan om m'n galant mee te briengen'. 'Wat zou dat noe toch weze?', vroege d'r ouwers d'r eige of 'Och jae', zei moe der, 'het is tegenwoordug elke kear war nieuws. Je ken 't nie mearbieliouwe'. 'Weetje wat ik wel doewe ken?', zei de vaoder, 'ik ken ze wel of gaen haete van d'n trein en dan neem ik voor alle zekerlieid de kruujwaegen mar mee. Is 't dan wat zwaers, dan komt ze d'r makkeluk'. Mar toen 't dan zaeterdag was, bleek er gean kruujwaegen nbadig te wezen. Mar om op taunte Grete trug te kommen, ze had weer bie oens gelozjeerd en zou de volgende dag weer vertrekke. Toen m'n 's aevus net de boter hammen op hadde, kwam Wullem d'r an. 'Kiek', zei 'n tegen taunte Greta, 'hier is 'n zak boanen voor je om mee te nemen. Ze binne net geplokt, dus je ken ze wel 'n paer dae- gen goed houwe. 'k Hope dat je d'r met je mevrouw lekker 'n kear of wat van ken ete. Tau nte Greta toande d'r eige blieje verrast. Ze bedankende Wul lem zo spontaan, 't leek wel of ze 'n klein toespraekje gieng houwe. 'Tjoe, dat hei joe noe toch moai gezeid, Greta!', zei de buurman. En jae, dan was ik toch weer groas op taunte, want je kon echt maarke dat ze altied mit deftige maansen omgieng. Toen Wullem weer wag was, zei moeder tegen taunte: 'Zeit Greta, zou joe me es 'n dienst wille doewe?' 'Natuurluk Lena, zei mar watje op je harte heit.' 'Nou', zei moeder, 'as je weer thuus bint, zou je dan 's 'n ansichtkaert naer Wullem en Koba wille stiere? Ik weet zeker dat ze daer aarg mee ingenome zalle weze'. 'Nou, dat beloof ik or', zei taunte. "k Zal 't zo gauw meugeluk doewe'. En zo gebeurende 't dat Wullem 'n paer daegen laeter 'n maeltje boanen kwam brienge én hie had 'n kaert van taunte Greta in z'n haimd. 'Kiek noe's an! Van je schoanzus uut Rotter dam, 'n Moai stadsgezicht! En ze heit 'r van alles opgeschre- ve. Lees 'm mar 's voor', zei 'n tegen moeder. 'Wat heit ze toch 'n moai haundschrift ee. Jae die Greta, daer zit wel stael in oor!' M'n vaoder, die oak net thuus kwam, had 'r aerdigheid in dat Wullem zo blieje mit z'n kaerte was. Hie wou cï'r nog 'n schep je bovenop doewe deur Wul lem uut te noadigen 'n potje te dammen, want dat kon Wullem meraekels. Nou. heal Wullems gezicht klaerende op. 'Nou', zei moeder tegen vaoder, 'dat wordt dan verlieze man'. 'Dat maekt niks uut', zei vaoder, 'ik leare steeds weer van Wullem'. 'Nou, as ik juule dan earst 's 'n bakje koffie geve, dan gae ik 'n pasjes met m'n breisel naer Koba, want om 'n heale aevend bie twea zwiegende venters te zitten die om de vuuf menuten 's 'n stean verzette, daer hao'k gean zin in.' Mar voor Wul lem was 't 'n dag met 'n gouwe randje! Jae, saeme blieje kenne weze om 'n aore z'n gelok, da's ean van de moaiste diengen in 't leven. Noe ik zelf oak al op leeftied bin gekomme, weet ik nog goed, toen Koba weduwe geworre was, dat ze 'n kear vertelde wat Wullem allemaele voor goeds gedaen heid voor allerlei maansen in noad. En as 'n aarges wat brocht, deej 'n dat altied as 't doenker was. Hie heid 's 'n kear de helft van z'n hof mit aerpels gepoot voor 'n gezin dat healemael buuten hun schuld an de groend zat. Toen hadde ze heal de winter d'n eet voor niks! M'n allerdiepste wens voor Wullem is dat 'n noe in d'n Hof van Eden mag weze, waer gean doornen en distels mear binne. En Koba netuurluk oak. Ze was altied de vrouwe op de achter- groend, zo'n stille in den lande. Mar je voelende altied wel: die twea binne ean. Koba en Wul lem, ik zalle ze noait vei-gete.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2007 | | pagina 16