Groep 2a vist niet achter het net... 2e Cultureel ontbijt in teken van netwerken Nieuwe parkeerplaats ziekenhuis moet dicht van de rechter, maar is nog open eiiatidsi-'ueuws k Uitslagen Damclub 'Denk en Zet' Denk en Zet houdt simultaanavond dammen Kerstsamen komst in De Bommelstee Ingezonden: Over, na meer dan 30 jaar Kerstritten RTM museum Opbrengst Goeree- Overflakkee kalender 2008 Kinderkerst- nachtdienst Kerstmarkt OBS Roxenisse PAGINA 7 VRIJDAG 14 DECEMBER 2007 MIDDELHARNIS/SOMMELSDIIK Uilslagen van de wcdsllijden van jl. maandag. Afdeling I: A. v.d. Veer - j. v. Hoorn... 1-1 A. Verolme - j.A. Dekker... ()-'^ ll.H. Verolme - C. Spee0-3 I. Koese - I. MackloetJ-1 Van der Veer speelde tegen Van Hoorn een super sterke vved- strijd. Lange tijd /ag het ernaai uit dal Van HOorn het ondei- spit 7.0U delven, maar hij hield dapper stand. Iben tot remise werd besloten had Van Hoorn /ells de helere papieren. A. Verolme is de kluts de ,iaal- .ste tijd een heetje kwijt. I lij had Dekker ais tegenstander Maar Dekker, die voor een toppres tatie speelt, zette alles op alles. Na wat altasten in het begin, kreeg Dekker in hel midden- spel al gauw een voordeli ger positie. Wat Verolme ook probeerde, hij kon het juiste aniwooid niet vinden. Zo kon Dekker de volle winst binnen halen. H.H. Verolme en .Spee raakten al spoedig in een heel moei lijke opening verzeild. Daar had Verolme de nieesle moeite mee. Nog voordal de spelers aan hel middenspel toe waren, zag Veiolme een mooie dam- combinatie van .Spee over het hoold. Daaiom bleef er voor Verolme niets anders over dan Spee (e li-liciteien met zijn «verwinning. Koese en Maekloel speelden een lantaslisi he |)ariij. De onte recht wal laag geplaatste Koese zat tegenover de koplo|)er Mackloet. Deze ging duidelijk voor de winst, maai door sterk tegenspel hield Koe.se de sland in evenwicht. In het eindspel leek het er even dal Maek loel voordeliger kwam Ie staan, maar Koese wist door sterk ver dedigen er een wel verdiende remise uit Ie slepen. A/rMi)!!^ 2: B. Dn'l'iee-S.VV. Keijzer 1-1 K. )aeol)s - K. van Rijjiberk O-,! R.'llage- |.J. Meiaard1-1 I. jordaan'-C. l'olderO-.'i j.A. Ni/Miis-./. Kiiiik«-.-i f)u l'iee was de verrassing van de avond. Hiervan werd de beter geklasseerde Keijzer de dupe. Du l'ree maakte gebruik van het niet zo sterke spel van Keijzei, wat hem een mooie remise opleverde. Jsicohs had z'n avond weer eens niet. Hij was niet bij de les tegen Van Rijnberk. Al heel snel wist deze een grote fout MIDDELHARNIS - Het bestuur van damvereniging Denk en Zet heeft voor maan dagavond 17 december een simullaanwedslrijd georgani seerd. De damkanipioeii van Goeree-Overllakkee, de heer I. Mackloet, daagl daarbij ieder een uit die belangstelling heelt hieraan deel te nemen, onge acht of men lid van een club is of niet. ledereen die van de regels van het damspel op de hoogte is, zowel jong als oud, is hartelijk welkom. De wedstrijd wordt gehouden in een zaal van sporKomplex 'De Staver' te Sommelsdijk. Wie de strijd met Mackloet wenst aan te binden, wordt verzocht uiterlijk kwart voor acht aanwezig te zijn. DKN BOMMEL - In de Boni- inelstee te r;)en Bommel wordt maandag 24 december een Kerst.samen komst gehouden met als thema 'l.icht in de duis ternis'. Medewerking wordt ver leend door Het St. AdoHskoor, Kinderkoor '(ioed Nieuws' en dhr. (Jemengd koor 'Mara- natha'. De aanvang is om 19.;i0 mii: De beide kerken van Den Btmimel nodigen iedereen har telijk liit om aanwezig te zijn. van Jacobs door een prach tige damcombinalie af Ie stral- fen, waardoor hij drie stukken winst kreeg. Jacobs zag na nog wal tegenspartelen het hope loze van zijn situatie al gauw in en galde strijd op. Hage die als beginnend dam mer steeds beter gaal spelen, gaf' Meiaard knap partij. Het weid een spannende min of' meer gelijkopgaande wed strijd. Een terechte remise was dan ook hel gevolg. Jordaan en Polder speelden de langste partij van de avond. Kr werd d()or beide speleis voJiiil op winst gespeeld, f'as tijdens het eindspel kreeg Polder een hctcvv sland. Nadat /orclaan een verkeerd stut had geotterd om door te breken, kon Polder de partij winnend al'maken. Nipius stond voor de haast onmogelijk taak de koploper Kruik in zijn opmars te stuiten. Dat lukte niet. Kruik stevent regelrecht op de tilel af. Hij gal Ni]5iiis geen enkele kans op succes. Deze moest al snel de vlag strijken. De ouderen reisvereniging van Oude-Tonge is niet meer Na een jarenlange traditie is hier een eind aan gekomen. Het was niet nodig geweest, maar ongewild gebeurt zoiets. Vele mensen zullen mooie her inneringen hebben aan deze vakanties door de jaren heen, door verschillende mensen georganiseerd. Er was nog een bedrag in kas. In overleg met de mensen die mij altijd geholpen heb ben, is hiervoor een g(jed doel gezocht. De keus is op Calando gevallen. Mét z'n drieën zijn we er naartoe gegaan. We werden ontvangen, en onder het genot van een kopje koffie werd het een en ander verteld over hei werk daar Ons geld is goed terecht geko men en bij Calando zullen ze fiet zeker goed besteden. En dat was dan de allerlaatste reis van de ouderen reisvereni- g'ng- Ans van Vugt, Oude-Tonge OUDDORP - Op Tweede Kerstdag en donderdag 27 december a.s. rijden de speciale stoomverwarmde RTM-Kersttrams bij het RTM-museum aan de Brouwersdam nabij Oud- dorp. De vertrektijden van de sloom- trains vanaf'dc Remise richting eindpunt Middelplaat Haven zijn: 12.00, 13.30 en 15.10 uur. De laatste verlichte tram, getrokken door één van de dieselmotorvvagens met door hetelucht verwarmde rijtui gen vertrekt om 15.50 uur vanaf het RI'M-museum. Voor of na atloop van de rit kunt u erwtensoep of warme chocola demelk verkrijgen. Op woens dag 2f) december komt een in Dickens-kledij gestoken draai- orgelman met kerstliedjes de sfeer versterken. In de tram bevindt zich de PD 291, voor zien van een werkende stoom- verwarming, waarin tijdens de rit de i)ost zal worden gesor teerd en waarin u ook een kijk je kunt nemen. Tevens is deze dag de laatste mogelijkheid om in het museum de speciale ten toonstelling 'De RTM en haar veerverbindingen' te bekijken. Zie voor meer informatie web site www.rtm-ouddorp.nl. MIDDELHARNIS - Het door de Stichting Podium voor de tweede maal geor ganiseerde Culturele Ont bijt, op zaterdag 1 decem ber, werd goed bezocht. Er was een interessant en geva rieerd programma samen gesteld met drie gasten, die bevraagd werden door gastheer Joop Tilbusscher. Het was niet alleen een informatief, maar ook een amusant ontbijt. Ook het publiek kreeg de gelegen heid om vragen te stellen. Na afloop van het ontbijt werden de vier deelnemers aan het Flakkeese deel van het project Zomersprook- jes 2007 bedankt voor hun bijdrage. Zij ontvingen elk een CD van het project. Terwijl de deelnemers aan het ontbijt aan hun eerste bakje koffie of thee begomten. kwam de eerste gast aan het woord: Pau Heerschap. Deze ond ieraar Nederlands heeft de taak op zich genomen om het Flakkees dialect te behouden, met name het 'Ouddurps'. Hij begon jaren geleden als lid van de archeologische vereniging De Motte zich te interesseren voor het historisch erfgoed. Maar net zoals de Motte zich verbreedde tot een historische vereniging, verbreedde Pau Heersciiap zich tot boegbeeld van de \erschillende Flak keese dialecten, die trouwens onder de Zeeuwse dialecten vallen. "Want hoewel Elakkee economisch aansluit bij Rot- teidam. sluit het cultureel wel aan bij Zeeland." Pau denkt dat het Flakkees uileindelijk het onderspit zal delven omdat het Hollands als dialectvari ant steeds meer gemeengoed wordt. Wat hij erg belangrijk vindt is dat mensen samen din gen doen. Niel bij hun eigen winkeltje alleen blijven en de bezoekers tellen. Maar plezier hebben in het samen dingen doen, waardoor iedereen zijn eigen achterljan meeneemt. Hij ziet hierin een grote rol voor de Stichting Podium, die als overkoepelend orgaan allerlei culturele uitingen coör dineert. Toen was het tijd voor een vol gende gang naar de rijk gevul- rle ontbijttafel en namen de deelnemers de gelegenheid te baat om een warm eitje te tik ken. Een lekker broodje erbij en natuurlijk ontbraken ook de bolussen niet. Daarna nam Nel van Engen plaats op de stoel, gevraagd om haar vierk als program meur van het Filmhuis. Ze ver telde dat ze in hart en nieren een Zeeuwse is, afkomstig van Schouwen-Duivelaud. 'I'oen Joop Tilbusscher er om vroeg, gaf ze dan ook een staaltje weg van onvervalst Zeeuws dialect. Het was hilarisch maar goed te volgen voor de meeste aan wezigen. Nel vertelde over het lilmhuis en hoe het publiek vergrijst. In samenwerking met scholen zou er meer aandacht gegeven kunnen worden aan films, met meer aantrekkings kracht op de jeugd, dan het huidige vaak maat.schappijkri- tische programma, dat onder de noemer Arthouse valt. Nel gaf aan dat er veel werk zit om een leuk en gevarieerd aanbod uit te zoeken om te vertonen in Middelharnis. De meeste films worden eerst zelf door de leden van het Filmhuis beke ken. F'ilms moeten uitnodigen tot nadenken en napraten. Het gebeurt dan ook regelmatig dat mensen na de vertoning nog een tijdje napraten over de bedoeling van de hlm. Films hebben Nel altijd geboeid en ze kijkt graag naar een film in een bioscoop. Niet alleen van wege het grote scherm, maar ook vanwege de mindere aflei ding. De eerste slappen van Cees Dirkzwager op schildergebied was de ambachtelijke toegepas te schilderkunst op keramiek bij de Porseleinenlles (1964). Hij woont inmiddels al 28 jaar op C'.oeree-Overflakkee. Zijn jeugd in Den Helder werd getekenct door de verwarring \an het oorlogsleed dat zijn vader met zich meedroeg. Hij is leraar in Rotterdam geweest en gaf les in creativiteit, hand vaardigheid en kunstgeschie denis. Hij deed ook buurt- en clubhiii.siverk, waardoor hij veel met jongeren werkte. Hij wil mensen kennis laten maken met creativiteit zonder het kunst of cultureel te noemen. "Ook het leven is een kunst om te leven, vooral met elkaar" Hij vindt het heerlijk om jon geren te stimuleren en te bege leiden in zo'n leuk project als de Trampaneleo. C)ok bij de Omloop werd hij betrokken bij het maken van panelen. Voor het project Zomersprook- jes droegen vier Flakkeese woordkunstenaars een bijdra ge aan, die op een CD is vastge legd. Hans Groenendijk over handigde namens de Stichting de CD's aan l-^emke Dekker (Ooltgensplaat). .\ndrea Stri- bos (Dirksland), Martine Soe- ters (Nieuwe-Tonge) en Pau Heerschap (Ouddorp). Gezien de grote opkomst heeft stichting Podium besloten oin op zaterdag 2 februari 2008 weer een cultureel ontbijt te houden. In groep 2a van de School met de Bijbel 'Koningin Beatrix' te Oudclcjrp komt het hele proces wat vissen betreft aan bod. Het thema is 'de visser'. Wie het klaslokaal binnen komt, waant zich op de Noord zee nabij een kotter die de netten buiten boord heeft en na een ogenblik de vangst bin- nenboorcl haalt! Daarna is het moment aangebroken dat de vis verwerkt moet worden. De \'is wordt aan wal gebracht, zodat in de visafslag de vis gesorteerd en verkocht wordt en naar de eindbestemming gaat, zoals een restaurant of de viswinkel. Dit hele proces komt aan bod in groep 2a, maar dat ging niet vanzelf natuurlijk. Zo wer den er onder meer boeken en tekeningen bekeken, maar dat is altijd nog anders dan hoe het er in werkelijkheid aan toe gaat. Dus werden er plan nen gemaakt en via één van de ouders kon een excursie naar de visafslag te Stellendam geregeld worden! Zo gezegd, zo gedaan en daar om werd op vrijdag 30 novem ber de hele groep rondgeleid om te zien hoe dat ei' allemaal aan toegaat. Héél erg interessant xonden de kinderen dat om al die vis soorten te zien en te voelen... Maar vooial ook leerzaam zo'n excursie! Toch is dit nog niet alles, want in de visafslag draait het om vis natuurlijk, maar hoe komt die vis daar? Nou-, daar zorgen che stoere vissers voor die iedere vrijdag met hun kotters van zee komen om hun vangst aan wal en aan de man te brengen! Zo kon er via een andere ouder ook nog een bezoek aan een echte kotter gebracht worden. Dat was natuurlijk helemaal geweldig. Vrijdag 7 december was het zover en gingen ze in twee groepen naar de GO-48 van Jaap Tanis. .^lles werd bekeken en door de schipper en de bemanning werd tekst en uitleg gegeven zcdat de kinderen ogen en oren tekort kwamen. Na deze uitstapjes weten ze in groep 2a wel hoe ze moeten De verkoop van de Goeree- Overflakkee kalender 2008 is succesvol verlopen. Als gevcjig van de grote belangstelling kon een bedrag van 3.400 worden overgemaakt naar hos pice Calando te Dirksland. Dit bedrag is inclusief de giften van gulle gevers die het werk van Calando een warm hart toe dragen. Het bedrag zal worden aangewend voor de aanschaf van relaxstoelen, die als gevolg van hel intensieve gebruik, aan vervanging toe zijn. Iedereen die aan deze opbrengst heeft bijgedragen wordt hiervoor hartelijk bedankt. OflDDORP - Op maandag 24 december wordt in de CJerefor- meerde kerk te Ouddorp een kerstnachtdienst gehouden \'Oor alle kinderen, \an groot tot klein. 'I'ijdens de dienst, die om 18.30 uur begint, wordt de musical 'Glitter' uitgevoerd. Iedereen is hartelijk welkom. MELISSANT - Op donder dagmiddag 20 oktober \'an 13.00 tot 15.30 uur wordt op het schoolplein van openba re basisschool Roxenisse een kerstmarkt gehouden. Geheel in Dickens sfeer wordt alles in Victoriaanse stijl aangekleed. Naast de kramen \'an onderne mers zijn er nog een heleboel andere activiteiten te doen. Op de markt komen ook kra men te staan met zelfgemaakte spullen van de kinderen en een kraam met sponsormate- riaal dat de school verkoopt. Bezoekers kunnen gezellig een glaasje glühwein drinken. De opbrengst gaat naar het kerst- doel van de school dit jaar, Stichnng Kika. Wie niet in de gelegenheid is om naar deze kerstmarkt te komen, maar wel het goede doel wil steunen door een financiële bijdrage of door spullen te sponsoren, dan kunt u telefonisch contact opne men met juf Sanne de Neef- Wensink, tel. 0187-601951. DIRKSLAND - De nieuwe parkeerplaats voor zieken huispersoneel in de Dirks- landse wijk Kleine Boe zem is een paar weken in gebruik, maar dreigt al weer gesloten te worden. Een omwonende heeft bezwaar gemaakt en gelijk gekregen van de rechter. De gemeen te Dirksland bezint zich op het vervolg en probeert de parkeerplaats open te hou den. Door Kees van Rixoort De parkeerplaats is een initia tief van het Van Weel Bethesda Ziekenhuis en de gemeente. De eerste betaalde cle aanleg, de tweede stelde de grond beschikbaar. De nieuwe \oorziening aan de rand van de bebouwing is bedoeld om de parkeerdruk te verminderen rond het zie kenhuis. Daar visten patiën ten en bezoekers steeds vaker achter het net omdat het zie kenhuispersoneel de weinige parkeerplekken bezet hiel den. De nieuwe parkeerplaats biedt ruimte aan 160 auto's. Dage lijks staan er tussen de 40 en 60 auto's. Het ziekenhuis spant zich in om het personeel zoveel mogelijk gebruik te laten maken van de nieuw aange legde voorziening. De parkeervoorziening is aan gelegd voor maximaal vijfjaar. Na deze periode moei er een definitieve voorziening zijn, die zal samenhangen met de nog niet uitgekristalliseerde toekomstplannen van het zie kenhuis. De ruimtelijke proce dure die in dit soort tijdelijke gevallen geldt (artikel 17 van de Wet Ruimtelijke Orde ning), stelt dat aanleg mag als er concrete plannen zijn voor een definitieve oplossing. Daar wringt de schoen, want die definitieve plannen zijn er nog niet. Reden waarom de rechter de bezwaarmaker in het gelijk stelde en fjepaalde dat de par keerplaats moet worden geslo ten. Wethouder Gerrit Robijn (Pvd.A) vindt het heel jammer. maar ziet nog mogelijkheden om de nieuwe voorziening open te houden. "Momenteel bitigt onze advocaat zich over de kwestie. We moeten even afwachten wat dat voor een advies oplevert", aldus Robijn, die eraan toevoegt dat de rechter geen dwangsom heeft opgelegd en de parkeerplaats vooralsnog nog niet is gesloten. "Ik wil die parkeervoorziening zien te redden, als het moge lijk is. Dat zou bijvoorbeeld kunnen door een nieuwe pro cedure te beginnen, een arti kel 19-procedure. In dat geval gaat het niet om een tijdelijke parkeerplaats, maar om een permanente." Volgens de wethouder zou sluiting van de nieuwe voor ziening grote consequenties hebben. "Dan neemt de par keerdruk rond het ziekenhuis weer toe. Niet alleen op de oude parkeerplaats, maar ook in de omliggende straten in het dorp. komen er weer zo'n 50, 60 auto's bij. Het ziekenhuis zal het ook niet leuk vinden als de nieuwe parkeerplaats weer dicht inoet, want zij hebben de volledige aanleg betaald." De bezwaarmaker heeft gelijk gekregen van de rechter omdat er geen concreet plan is dat binnen vijfjaar de tij delijke voorziening overbodig maakt. Bezwaren die mee spelen zijn het toegenomen autoverkeer in hel kinderrijke wijkje, de daarmee gepaard gaande onveiligheid en de te hoge snelheden. De te grote afstand tussen parkeerplaats en ziekenhuis zou er boven dien voor zorgen dat veel per soneelsleden hun auto liever elders parkeren. Een ander bezwaar is dat er vraagtekens geplaatst zouden kunnen wor den bij de tijdelijkheid van de parkeerplaats. I)it gezien het plan om in de onmiddellijke nabijheid een kantoor te bou wen van Zorgsaam, de zorg- keten waarbij het Van Weel Bethesda Ziekenhuis is aange sloten. De rechtei lijke uitspraak heeft, in afwachting van het advies van de huisadvocaat van de gemeente Dirksland, nog geen effect gehad. De parkeerplaats is gewoon open.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2007 | | pagina 7