'Je moet het werk leuk vinden want anders is het een hele zware baan' Foto Anne-Marie Vermaat in Beursgalerie Rotterdam POLITIE Nog wat kouder in het weekeinde Careyn Huishoudelijke Zorg streeft naar behoud van werk Het weer van volgende week.., EIUVt1[IEl1.niEIJWS Wethouder Petra 't Hoen: Westlandgevoel Spanningsveld Meer verantwoording WMO Eilandelijke samenwerking Interesse politiek Jeugd Toekomst 0900-8844 Vernieler aangehouden PAGINA 6 VRIJDAG 14 DECEMBER 2007 OUDE-TONGE - Dit jaar zijn we in Eiianden-Nieuws een serie gesprekken gestart met de wethouders van de vier eilandelijke gemeenten. Voor de zomer spraken we met de wethouders van de gemeenten Middelharnis en Goeder- eede. We zijn vorige week de serie vervolgd met één van de wethouders van Oostflakkee, Gert-Jan van der Valk. Deze keer is de beurt aan zijn collega wethouder: Petra 't Hoen. Zij heeft zorg, welzijn, onderwijs, cultuur en finan ciën in haar portefeuille. Door Adri van der Laan Na enkele jaren in de PvdA- fractie van de gemeenteraad van Oostflakkee te hebben gezeten, werd Petra 't Hoen in de aanloop naar de laatste gemeenteraadsverkiezingen gevraagd om lijsttrekker van haar partij te worden. De ver kiezingen waren voor de fractie succesvol en uiteindelijk werd zij in april 2006 geïnstalleerd als wethouder. Terugkijkend op anderhalfjaar wethouder schap kan zij constateren dat het een enerverende baan is. 'Je werk bestaat uit een enor me mix van activiteiten van urenlang lezen en praten met ambtenaren, organisaties en verenigingen. Waarbij Je soms een standpunt in moet nemen waar niet altijd iedereen het mee eens is". Voor Petra 'f Hoen, de enige vrouwelijke wethouder op het eiland, was het geen meis jesdroom om ooit nog eens ergens wethouder te worden. "Wel ben ik altijd breed geïn- teresseerd geweest, van com mercieel tot non-profit. Dit zal wel de reden zijn geweest dat ik in het onderwijs terecht ben gekomen". Zij heeft Jarenlang lesgegeven op scholen in het Rijnmondgebied en tot voor haar wethouderschap gaf zij les op de openbare basisschool Het Startblok te Oude-Tonge. Zij noemt haar brede belang stelling onontbeerlijk voor haar huidige fuhctie. "Door- datje met zoveel verschillende zaken omgaat, moet Jouw alge mene ontwikkeling niet teveel hiaten hebben". Zware baan -Een vereiste voor het wethou derschap die zij heel belangrijk vindt is "dat je het werk leuk moet vinden, want anders is het een hele zware baan". Zij verduidelijkt dat ze het wet houder zijn dan ook 'heel leuk' vindt en dat de vele uren die het werk kost dit waard zijn. "Voor dingen die je met passie doet, geeft het niet als het wel eens zesdg uur in de week is. Dan kun je dit ook heel lang volhouden". Hoewel Petra 't Hoen 'van de overkant' komt, voelt ze zich als tuinderdochter uit het Westland zeker ook verbonden met het Flakkeese platteland, waar ze naar wat 'omzwervin gen' door het Rijnmondgebied terecht kwam. Voordat ze in Oude-Tonge kwam wonen, werkte ze in Rotterdam met allochtone kinderen, maar uit eindelijk wilde ze toch terug naar het platteland. Het West land werd niets meer omdat daar door de glastuinbouw zoveel veranderingen hadden plaatsgevonden dat er van het platteland van haar geboorte grond maar weinig meer over was. Ze dacht het echte platte land terug te vinden in noord oost Groningen; het platteland was er inderdaad, maar werk was er niet. Uiteindelijk kwam ze bijna vijftien jaar geleden in Oude-Tonge terecht, vond er werk en woont er samen met haar gezin "heel plezierig. Ik vond hier het Westland vanuit mijn Jeugd weer terug..." Het overgrote deel van de dingen waar ze als wethou der verantwoordelijk voor is, zijn zaken uit de 'zachte sec tor'. Daarnaast is ze bestuur lijk ook verantwoordelijk voor de financiële zeken van die gemeente. Is dit geen vreemde combinatie? Volgens haar is dit de Juiste verhouding want "de grootste zorg voor iemand die de 'zachte sector' in de por tefeuille heeft is: hoe hou Je Je voorzieningen zo in stand We zijn geleidelijk wat meer winterse sferen ingegaan in de afgelopen week en dat bij de gratie van een solide en majestueus hogedrukgebied. Dat hoog manoeuvreerde zich in een tamelijk wintervriendelijke positie, namelijk boven Scandinavië en lijkt daar voorlopig ook niet weg te branden. De wind heeft inmiddels al voor de koudere oosthoek gekozen en voert steeds 'frissere' lucht aan, zon der dat het diepvriesweer wordt. Een 'probleem' van de laatste - steeds warmer wordende - winterseizoenen is als we eenmaal een winters gezinde luchtdrutverdeling in huis hebben, dus met aanvoer van uit Rusland, juist daar (in het brongebied) geen echte kou de voorhanden is. Een lastige factor in dit soort weerssitu aties is ook vaak het moeilijk voorspelbare gedrag van de wolkenvelden. Klaart het goeddeels op dan kan het bijna 4 graden vriezen in de kleine uurtjes en blijft het meren deels hardnekkig bewolkt door wolkenvelden die met de (noord)ooster worden meegevoerd, en komt het kwik nau welijks onder nul. In dit weekeinde lijkt er een lichte voorkeur te zijn voor de opklaringsvariant. Naast stroperige wolkenpartijen moe ten we ook af en toe de lage decemberzon kunnen zien die waarschijnlijk mooi strijklicht afgeeft in het landschap én ook in het dorpen op Goeree-Overflakkee. Overdag is het zowel zaterdag als zondag enkele graden boven nul en houdt de wind zich koest. Bij menig schaats liefhebber zal de bloeddruk en hartslag toch wel wat zijn gestegen. Hoewel de kans op ijsvorming toeneemt in de komende periode, na een paar vorstnachten, zit een schaatsavontuurtje er waarschijnlijk voorlopig niet in. Mis schien lukt het vanaf aanstaande woensdag op een sloot je- Zeer opvallend was het verloop van de luchtdruk deze week. Voorbije zondagavond - toen een lagedrukgebied nog pal boven Nederland bivakkeerde - lag de druk op ruim 980 millibar. Maandagochtend werd al 995 geme ten, dinsdagochtend 1025, woensdagochtend 1037, en de enorme opmars van de barometer ging gewoon door en inmiddels is het kwik bijna uit de luchtdrukbuis gestroomd - voor degenen inet een kwikbarometer - met ruim 1040 millibar. Een stand die Je zelden ziet in Nederland. Tot halverwege volgende week ve,randert er hoegenaamd niets aan het rustige koude hogedrukweer op de eilanden. Wat er daarna gebeurt is nu niet exact aan te geven. Zicht op een prolongatie van de winterse sferen lijkt niet heel zeker. De meest recente weerkaarten tonen een wat min der koude tendens in de aanloop naar Kerst, maar wie weet trekt de kou uiteindelijk toch aan het langste einde. Door de invoering van de WMO verandert de vraag naar huishoudelijke zorg. Hierdoor is er voor huis houdelijke medewerkers in loondienst van Careyn steeds minder werk. Huis houdelijke zorg is in het overgangsjaar 2007 over geheveld van de AWBZ naar de WMO. Vanaf 2008 is de WMO volledig van kracht. Alle klanten ont vangen voor 1 januari 2008 een nieuwe indicatie. Dit heeft tot gevolg dat er voor honderden medewerkers van Careyn geen vraag meer naar hun diensten is. Careyn is daardoor genood zaakt deze medewerkers boventallig te verklaren. Dat Careyn haar medewerkers boventallig verklaart, betekent niet dat deze mensen op straat worden gezet. Careyn ziet het als haar verantwoordelijkheid om de problematiek rondom de werkgelegenheid zo soci aal mogelijk op te lossen. De medewerkers die dit betreft, krijgen indien mogelijk een andere functie aangeboden. Ook wordt gekeken naar een mogelijke doorstroom naar andere onderdelen binnen (Careyn en Careyn helpt actief bij het vinden van passend werk bij andere bedrijven in de omgeving. "Als goed werkgever streeft t^areyn ernaar alle medewer kers aan het werk te houden. Deze medewerkers hebben altijd goed werk geleverd voor (Careyn en voor hun klanten. We willen ze het liefst alle maal in dienst houden. Echter hiui huidige fiuictie in stand houden terwijl er nauwelijks vraag is naar hun diensten, is bedrijfseconomisch niet haal baar. Niets doen is dus geen optie." Verklaart Marijke Helderman, directeur C^areyn Huishoudelijke Zorg. Elke gemeente geeft een eigen invulling aan de WMO. Careyn kijkt daarom per gemeente hoe de situatie is, welke vraag de gemeente heeft, hoe C^areyn aan die vraag kan voldoen en met welke mensen. Marijke Helderman: "Natuurlijk kun nen medewerkers kiezen om als Alphahulp aan de slag te gaan, maar we zorgen ervoor dat er ook andere keuzes zijn." Careyn blijft actief met de femeenten in haar werkge- ied in gesprek om samen een goede invulling en uitvoering te geven aan de huishoudelij ke zorg en de andere presta- tievelden van de WM(). Wethouder Petra 'ffjoen in de raadszaal van het gemeentehuis te Oude-Tonge. Weerman Mare Putto dat ze betaalbaar zijn voor de toekomst en tegelijkertijd ook recht doen aan de organisaties en mensen die erin werken. Dat is altijd een spanningsveld, maar het is wel goed dat het in één hand is". Het mooie van haar werk vindt ze dan ook het zoeken naar de balans in dit spanningsveld. Hoewel een deel van haar portefeuille 'zacht' wordt genoemdf wil dit niet zeggen dat de afgelopen tijd voor bij voorbeeld zorg en welzijn en sociale voorzieningen rustig is geweest en dat heeft Petra 't Hoen ook zo ervaren. Volgens haar gaat meer dan de helft van de gemeentebegroting övei- dat soort" zaleen en daar liggen ook de grootste finan ciële risico's. "Dit realiseren veel mensen zich niet". Met de komst van de WMO en de modernisering van de WSW waarbij de gemeenten meer verantwoording krijgen in taken op die gebieden. Taken die volgens Petra goed door de vier gemeenten en het Bin nenhof kunnen worden uitge voerd, maar die wel veel aan dacht, tijd en geld vragen. Tijdens het gesprek blijkt dat Petra 't Hoen enthousiast over haar portefeuille kan vertel len, vooral als het opkomen voor de sociaal zwakkeren aan de orde komt. Ze staat er dan ook niet negatief tegenover dat de gemeenten meer taken op het gebied van de WSW en de WWB hebben gekregen. "De gemeenten staan veel dichter bij de mensen dan de rijks overheid en zijn dan ook beter in staat om maatwerk te leve ren als het gaat over de vraag 'hoe kunnen we mensen op een goede manier in de maat schappij zoveel mogelijk aan het werk krijgen?'. Iedereen heeft het recht op arbeid en een zinvol bestaan want ook zij zijn nodig in de maatschappij en daar zouden zowel de over heid als het bedrijfsleven meer oog voor moeten krijgen". De invoering van de WMO is het eerste waar ze zich als wet houder mee bezig heeft gehou den. Ze heeft er het afgelopen jaar wel positieve ervaringen mee gehad. Dit komt volgens haar doordat de zorgaanbie ders op het eiland, na aanbe steding, vrijwel hetzelfde zijn gebleven en er zodoende voor de zorgvragers weinig veran dering is. Wel verwacht ze het komendejaar meer problemen als de Operatie Herindicade beslag zal krijgen als bijvoor beeld de huishoudelijke hulp in een aantal gevallen zal worden teruggebracht van uitgebreide hulp naar 'poetshulp'. "Dat is voor ons als gemeenten, maar ook voor de aanbieders een punt van zorg". De verande rende wetgeving op het gebied van zorg en welzijn vraagt wel om een gezamenlijke aan pak van de gemeenten op het eiland. "De samenwerking is zo goed mogelijk. Er is wel een spanningsveld tussen de zaken die Je lokaal wilt oppakken en die je gezamenlijk oppakt, maar het proces loopt goed". We vroegen Petra 't Hoen hoe het staat met de eilandelijke samenwerking. Zij geeft aan dat voor wat betreft de eilan delijke samenwerking ook hier gezocht moet worden naar een goede vorm van samen werken. Volgens haar zijn er voorbeelden in het land waar regionale gemeenten geza menlijk thema's oppakken en beleid maken zonder dat de eigenheid van de gemeenten verloren gaan. Dit zou dan als voorbeeld kunnen dienen voor de eilandelijke gemeen ten. Want ze geeft aan dat het voor collegeleden moeilijk is om dingen die men gezamen lijk - eilandelijk - afspreekt "niet alleen als hamerstuk in je eigen raad te laten passe ren, want de raadsleden wil len hiel- ook zeggenschap in hebben. Hierin ligt spanning, want je kunt niet iets wat geza menlijk ontwikkeld is voor ieder detail aanpassen". Zij is er dan ook een voorstander van om de raad "een duidelij ker rol te laten spelen in een aantal eilandelijke processen". Voor haar hoeft er dan ook niet één eilandelijke gemeente te komen. "Er zijn nog genoeg andere vormen te vinden die ook werkbaar zijn. Dan zou het specialisme van de gemeente Oostflakkee anders kunnen zijn van die van bijvoorbeeld de gemeente Dirksland. Ook zo zou je de bestuurskracht kunnen versterken". Zoals meerdere lokale politici moet ook Petra 't Hoen con stateren dat de interesse van de inwoners van de gemeente voor 'de pohtiek' niet bijster groot is. Tijdens raads- en commissievergaderingen zijn er doorgaans maar weinig belangstellenden aanwezig. Maar het is haar wel opge vallen dat als mensen ergens persoonlijk bij betrokken zijn en hier ook een mening over hebben men wel belang heeft om hun stem te laten horen. "Tijdens participatieavonden komen er wel meer mensen en dan wordt er ook volop mee gediscussieerd. De inwoners hebben wel ideeën over hun leefomgeving". Wel is ze verontrust als ze de terughoudendheid bij de mensen constateert wanneer het gaat over het niet gebrui ken van sociale voorzieningen. Zij denkt dat dit enerzijds het gevolg is van onwetendheid, maar anderzijds ook voort komt uit schaamtegevoel. "We weten dat zestig pro cent van de doelgroep geen gebruik maakt van de sociale voorzieningen, zoals bijzon dere bijstand, maar ook geen zorgtoeslag aanvraagt. Dat is een groep mensen die niet klaagt en ogenschijnlijk tevre den is, maar mij wel iedere week aanspreekt of de Lidl al komt omdat men weet dat een dergelijke supermarkt in de eigen gemeente gewoon geld oplevert. Er is dus wel behoef te aan, maar men klopt niet zo vlug bij de gemeente aan". Er is veel wat Petra 't Hoen nog zou willen doen binnen haar werkgebied, maar ze weet dat dit niet altijd mogelijk is van wege de kleinschaligheid van de verschillende kernen. Als voorbeeld noemt zij het jeugdwerk. "Het is moei lijk om hieraan op een goed niveau vorm te geven, omdat Je hier een aantal dorpen hebt waar een grote afstand tussen zit. Hierdoor is het nauwelijks mogelijk om naar een ander dorp te gaan. Je bent dan dus aangewezen op Je eigen dorp, en als je dan niet behoort tot de jeugd die zich thuis voelt bij het kerkelijk jeugdwerk of zich aangetrokken voelt tot een sportvereniging is er niet zoveel te beleven". Craag zou ze een soort inloop of Jeugdhonk voor jongeren ontwikkeld zien worden. Maar ze weet ook wel dat dit niet zo gemakkelijk zal gaan. "]e krijgt dan weer problemen met geluidsovej-last omdat er geen geschikte accommodaties zijn. We zijn dan ook nog steeds op zoek naar een geschikte gele genheid hiervoor. Ik mag toch wel hopen dat het niet alleen bij de JOP blijft in Oostflak kee". Maar als portefeuillehouder financiën weet ze des te beter dat ook hier een fors prijs kaartje aan zal hangen. Zij geeft overigens aan dat zij wel positief is ingesteld in haar oordeel over de jeugd van tegenwoordig'binnen de gemeente Oostflakkee. Ze weet dat er wel kwalijke uit wassen zijn, maar ze wil dit stempel zeker niet op de jeugd drukken. "Sommige gedragingen van de jeugd die door anderen als negatief beoordeeld worden, vind ik niet altijd negatief". Ze begrijpt de kritische jongeren wel, die soms 'schoppen' tegen de maatschappij en op zoek gaat naar eigen waarheden. Het is voor haar herkenbaar. "Ik kom ook uit de polder en ik had toen ook het gevoel 'ik moet de wereld in', want als ik hier blijf gebeurt er hele maal niks. Maar nu kom ik daar weer graag..." Zij vindt het een kenmerk van het kri tisch jong zijn' "dat Je je niet houdt aan de gevestigde orde en aan de standaardnormen". Toch wil dit niet zeggen dat zij 'sloopgedrag' goedkeurt. Hierover is zij slecht te spre ken, zij vindt het "belachelijk" dat sommigen de verbinding leggen tussen verveling en dit gedrag. "Maar, ik ben net zo slecht te spreken over de man nen van zestig die met alcohol op achter het stuur gaan zet ten. Dat ligt voor mij öp het zelfde vlak. Dat is ook gedrag dat niet toelaatbaar is onze maatschappij". Voor de toekomst zou zij graag "absoluut lagere drempels" voor het gemeentehuis zien, met een zorgloket waar veel gebruik van wordt gemaakt. Maar niet alleen een derge lijk loket in het gemeentehuis maar ook 'mobiel'. Zodat amb tenaren bij zorgvragers op bezoek gaan en zo ter plaatse kunnen zien wat er werkelijk nodig is en zo een totaalpak ket kunnen aanbieden. Vol gens haar werken die directe contacten beter, en zeker in het voordeel van de zorg- of hulpbehoevenden. Verder zou ze ook graag onderzocht zien of het moge lijk is onr in het kader van het accommodatiebeleid voor de gemeente Oostflakkee de leegstand van de verschil lende accommodaties terug Folü: Aitn valt der Ijian te brengen en daarmee het 'opbrengend vermogen' van de accommodaties naar boven te brengen. Dat houdt de kernen leefbaar. "Misschien wel een idee voor het hele eiland". Een gebrek aan nieuwe initi atieven kan haar niet worden verweten. "Dat is het lastigste van dit vak: ik heb elke dag weer tien nieuwe ideeën en je moet een enorm geduld heb ben voor ze eventueel uitge voerd kunnen worden. Maar je moet zorgen dat je Je hand niet overspeelt, we zijn toch een kleine gemeente, de capa citeit en de financiën zijn dan vlug uitgeput. Ik vind het dan ook niet zo erg als er weer een aantal ideeën doorgeschrapt moeten worden...", aldus de ambitieuze, maar toch rea listische wethouder Petra 't Hoen. Rotterdam-Rijnmond Wijkteam Goeree-Overflakkee NIEUWE-TONGE - Nadat aan diverse auto's in de Ds. Wen- tinkstraat vernielingen waren gepleegd, heeft de politie van het wijkteam een onderzoek gestart. Uit dit onderzoek, en aan de hand van het opgegeven sig nalement, kwam een 18-jarige jongen uit Oude-Tonge als verdachte naar voren. Hij is inmiddels verhoord en beken de diverse vernielingen. De jongen gaf aan onder invloed van alcohol zijn woede te heb ben geuit, waarna hij de ver nielingen pleegde. In overleg met hem en zijn ouders wordt een vervolgtraject ingezet. Vernielingen worden vaak uit verveling of uit baldadigheid gepleegd. Willekeurige burgers zijn de dupe, en het gevoel van veiligheid in de buurt neemt af. Aan het eind van het jaar wor den, door het gebruik van vuurwerk, ook vaak vernie lingen gepleegd. De poliüe is samen met de gemeente de strijd aangegaan om vernielin gen tegen te gaan. Mocht u getuige zijn geweest van een vernieling of weten wie de vernieler is, belt u dan 0900-8844, of 0800-7000 als u anoniem wilt bellen. Beschrijf de verdachtefjij zo goed mogelijk. Als er gebrurt van een scooter ol auto wordt gemaakt noteer dan het ken teken. Na het overweldigende succes van vorig jaar, verlicht Beurs plein Rotterdam in november en december wederom 't hart van de stad met een kerstdeco ratie van internationale allu re. Belangrijk onderdeel van deze sfeercreatie is de open lucht fotogalerie. Beursplein Rotterdam heeft fotografen wederom uitgedaagd deel te nemen aan de georganiseerde competitie die dit Jaar het the ma L!FE draagt. Anne-Marie Vermaat uit Dirksland doet nu voor de tweede keer mee, en hangt met haar foto van een kapperszaak uit Egypte in de Beursgalerie (V&D) bij de ingang van La Plaz. De foto ïs op grootformaat te bewonderen op panelen van 4.60x 1.80 meter. U heeft de mogelijkheid om te stem men op haar foto via: www. beui.<plein-rotterdam.nl of via haar website: www.webklik.nl/ anneinarievermaat. U maakt hiermee kans om een pentax fotocamera te winnen. Verder is dezelfde foto te zien in de aankomsthal bij de VARA stu dio in Amsterdam, waar opna mes van o.a. Pauw en Witte- man en De wereld draait door worden opgenomen. En vanaf 22 december hgt magazine Felderhof in de winkel waar ook weer dezelfde foto staat afgebeeld. De Jury bestond uit Rik Felderhof, Marjolein Westerterp hoofdredacteur en Marjolein Holtkamp namens het tijdschrift Felderhof en de directie van Canon.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2007 | | pagina 6