Meditatie Sportdag PKN kerken groot succes Vervolg' verhaal RAAD EN H DAAD Culturele reizigers over Goeree- Overflakkee Want een Kind is ons geboren, een Zoon is ons gegeven... V venster EiiivnD^-tiiEuws fUW-* MET GRO¥ GRAS ROT BIESLOOK PAGINA 5 VRIJDAG 14 DECEMBER 2007 Blik op kerk 4 en samenleving - De CU en de EO - Zijn ze ertoe in staat De laatste tijd is de Chisten- Unie nogal in discussie. Voor heen stond de/e partij erom bekend dat ze tegen abortus was, tegen euthanasie en tegen het zogenaamde homohuwe lijk. Dat was, om zo te zeggen, het eigene van de CU en wat deze onderwerpen betreft, was ze congeniaal met de SGP Maar sinds de CU deel uit maakt van de regering hoor je daarover niet meer zoveel. De CU is wat opgeschoven naar het midden en kennelijk wil ze een zo breed mogelijk publiek bereiken... Hetzelfde geldt min of' meer van de Kvangelische Omroep. .Sommigen aarzelen niet van een koerswijziging te spre ken. Stantlpunlen van vroeger zijn verlaten, worden althans steeds minder gehoord. De EO wil een \'olwaardige omroep zijn en van christelijke pro gramma's is soms niet veel te bespeuren... In het blad Ecclesia (8 dec. 2007) las ik een artikel van Dr H. Klink, dat uitstekend weer geeft hoe de zaken erbij staan. Daarom lat ik hem even aan het woord: 'Zowel de CV als de EO komen uit het isolement. De CL' deinst niet terug voor regeringsdeel name en de EO wil zich, met behoud van zijn eigenlijke boodschap en met een eigen profiel, positioneren in het midden van het omroepland. Of dat zal lukken, is de vraag. Ooit was het Abraham Kuyper erom te doen de kleine luyden te emanciperen. P^n de goede bedoeling viel niet te twijfelen. En toch is hun deze emanci patie duur komen te staan. Zelfverzekerd ging men de moderne tijd in. De wind van de secularisatie bleek te koud. De kerken veranderden ingrij pend, vooral in de jaren zestig en zeventig. Een stille revolutie deed zich voor Maar het \vas een revolutie. Moderne denk beelden deden hun intrede. Tal van organisaties die aan deze kerken gelieerd waren. volgden en veranderden van kleur. Men hoeft maar te den ken aan de NCRV. Je vraagt je af: zijn de CU en de EO op grond van hun evange lische insteek in staat aan een dergelijke (wellicht stille) revo lutie te ontkomen-- Kunnen zij bogen op eenzelfde niveau \an kennis en kunde als de Gere formeerden eertijds? Het is duidelijk dat de EO anders dan deze kerken toen, zijn kracht zoekt in het evangelicale chris tendom, dat vergeleken bij de oude kerken, modern aandoet en toch principieel wil zijn. De EO wil zich profileren met het Evangelie in de hand en daar mee aansprekend zijn. Voor de jeugd en voor de moderne mens. Wat dat betreft stelt de omroep zich zelfverzekerd op. Hij heeft er ook reden toe, hij doet niet onder voor de andere omroepen in professionaliteit. En toch kan het zijn dat juist in het populaire zijn zwakte ligt...' Deze keer was mijn bijdrage meer van een ander dan van mezelf Maar wat Dn Klink te zeggen had was ook de moeite waard. Ik zou het althans met mijn eigen woorden niet beter kunnen! Waarnemer .Morgen, zaterdag 15 decem ber, reist onder auspiciën van Stichting Podium een cultu reel programma over Goe- ree-Overflakkee. Het orgeltje Kleine Victoria en de Vi'inler- kaart (ontwerp Cees Dirkzwa ger) waren al in Goedereede. Zaterdag wordt het program ma uitgebreid met een reizend koor (o.l.v Jaap de Geus) en een reizend orkest (o.l.v. Piet VVesthoeve). Hieronder het programma. Chr. Stadskoor Goedereede: Dirksland, 10.30 uur Diekhuusplein, 12.30 uur Samaritaan, 13.45 uur Ooltgensplaat, 15.00 uur Reizend Winterorkest: Dirksland, 11.15 uur Diekhuusplein, 13.15 uur Ebbe en Vloed, 14.30 uur Ooltgensplaat, 15.45 uur In Dirksland, Middelharnis en Ooltgensplaat kan tevens worden meegeschildeid aan de Winterkaart Goeree-Over- flakkee. J^ «s# Deze vraag- en antxuourdrubriek staal geheel ten dienste van de lezer die er kostenloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-Nieuws, Postbus 8, 3240 AA Middelharnis, met in de linkerbovenhoek "Vragenrubriekvermeld. De vragen worden door de.skundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met antiuoord in deze rubriek worden gepubliceerd. GEVAARUJKe BOOM? In de tuin van onze huren staal ee7i hoorn van meer dan 20 meter hoog. Hij storm zwaait de hoorn behoorlijk heen en xueer. Kan de eigenaar verplicht zoorden om de boom weg te halen of om hem voor bijv. 2/3 te snoeienf Antwoord: Wij vrezen dal u heel weinig kunt doen. Een boom kan alleen verwijderd worden als hij bijvoorbeeld door ouderdom of ziekte een gevaar voor zijn omge ving oplevert. Hiervoor moet dan een rooivergunning bij de gemeente worden aange vraagd. De gemeente geeft trouwens in den regel geen rooivergunning af omdat een boom bij u teveel schaduw zou geven. Bladval is ook geen reden. Het Burgerlijk wetboek zegt dat bomen op teinninste twee meter van de erfgrens mogen staan. Dit geldt echter niet voor bomen die zich daar al jarenlang bevinden, rrou- wens elke boom loopt een risi co bij te\eel wind om te waai en. Als u bang bent voor scha de raden wij u aan om (e gaan praten met uw buurman. Hij zou een deskundige kunnen inschakelen om de staat van de boom te beoordelen. Deze deskundige kan dan tevens beoordelen of het mogelijk is om de boom in te korten. WAARDEBEPALING GEVRAAGD Ik heb een .schilderij (zie de foto) gegraveerd door P. Sluiter en getekend door T. Whitercotnhe en uitgegeven door f. Groene woud te Amsterdam. Wat zou de ivanrde zijn? Antwoord: In de eerste plaats is uw scbilderij is geen schil derij maar waarschijnlijk een lithografie (steendruk) of een ingekleurde gravure. De door u genoemde namen hebben we helaas niet kunnen thuis brengen. Over waarde van dit werk kunnen wij langs deze weg niets zeggen, daarvoor kunt u het beste terecht bij een kunsthandelaar of antiquair COCKTAILMOES Wat moet er allemaal in fruii- cocklailmoes? Antwoord: Voor een fruit- cocktailmoes kunt u bijna alle vruchten gebruiken, zoals sinaasappels, bananen, mango's, ananassen, meloe nen, enz. Een dergelijke moes kunt u maken naar uw eigen smaak door combinaties van het fruit te pureren met een staafmixer. 0N2E VLAG? Op de televisie zag ik in Egyp te rood-wit-hlauwe vlaggen waaien. Hoe komt dat land aan onze kleuren en mag iemand die zomaar overnemen'? Antwoord: De driekleur van Egypte die u daar thans ziet waaien, is rood/wit/zwart en herinnert aan de Egyptische revolutie (rood), de stralende toekomst (wit) en de donkere dagen uit het verleden (zwart). Er zijn niet zoveel kleuren als staten in de wereld en daarom komen (bijna) gelijke vlag gen wel eens voor. Luxem burg voert nog rood/wit/bleu, omdat het tot de dood van onze koning Willem III in een per sonele unie met ons land ver enigd was. Paraguay voert het rood/wit/blauw sinds de bevrij ding van 1811, Missouri in de VS. koos de zelfde kleuren toen die staat werd gevormd. Transvaal heeft ze als herinne ring aan de herkomst der eer ste kolonisten gecombineerd naast een staande groene baan, Zuid-Afrika gebruikte het oranje/wit/blauvv van de Republiek der Nederlanden. Het Russische tsarenrijk heeft een driekleur gekend met het wit boven, dan de blauwe en daarna de rode baan. Het hui dige Rusland heeft deze vlag weer aangenomen. HEET STOPKONTAKT Als we de stekker van een mixer of snijmachine uit 't stopcontact in de keuken halen, voelt dat helemaal heet aan! Toch zijn koelkast, vrieskist en wasmachi ne in orde en blijven de snoeren daarvan koel. Kan er brand van komen Antwoord: Als u al die appa raten op één enkele wand contactdoos hebt aangesloten, moet er veel te veel stroom tegelijk door die contactpen- nen gaan. Ook de leidingen in uw huis zijn niet berekend op zulke hoge stroomsterkten. U moet onmiddellijk een erkend installateur laten komen en zo spoedig mogelijk een afzon derlijke leiding naar de was machine laten aanleggen, die op een eigen groep met afzondeilijke zekeringen van 16 Ampère in de meterkast moet komen te staan. Want uw wasmachine gebruikt in haar eentje al zo'n 12 A en die andere apparaten zoals mixer, snijmachine, vrieskist, friteu- se, strijkijzer en wie weet nog een elektrisch oventje kunnen er werkelijk niet tegelijk bij via dezelfde draden. De grote stroomsterkte zou de isolaue van de leidingen in de bui zen door de grote hitte doen verkolen. Nu kan reeds ver koling zijn opgetreden, zodat kortsluiting tussen de kope ren kernen niet denkbeeldig is. Koelkast en vrieskist kunt u met verlichting op één groep combineren, maar apparaten met verwarmingselementen zoals strijkijzers, ovens, grill en friteuse, of met zware motoren zoals centrifuges en dgl. mag u nooit tegelijk op eer zalfde wandcontactdoos resp. groep in werking stellen. Uw instal lateur zal u precies vertellen hoe het verder moet. Het fijne gras in mijn gazon verstikt telkens onder grovere soorten. Hoe krijg ik een mooi gazon met dunnergras Antwoord: Op uw gazon moet u in november of december 1 kg goed verteerde compost per m'- strooien en in februari een half ons slakkenmeel. Als u dan in maart per vierkante meter 40 gram stikstofmest of mengmest geeft, komt het fijne gras dat u zaaide snel aan de groei. Wekelijks maaien en om de zes a acht weken 40 gram mengmest en in droge perioden flink sproeien doen de grove grassen verdwijnen. Bij het sproeien moeten de zoden tot 20 cm diep voch tig worden, anders blijven de wortels bovenin. De mooiste gazons zijn die, welke intensief'gerold, gemest en besproeid worden, want grove grassen verdragen droogte en stilstand, maar fij nere gazongrassen niet. Mijn bieslookplantjes rotten weg. Hoe kan dat? Antwoord: Dan snijdt u zeker juist vóór of tijdens regen blad af voor de keuken. Dat mag niet. Bij regenweer rotten de aangesneden delen weg. Jesaja 9:5a Xiet voor niets wordt de pro feet Jesaja wel "de evangeli sche Jesaja" genoemd. Meer dan de andere profeten uit het Oude Testament heeft hij de beloften van de komende •Messias mogen verkondigen. Een van die profetieën is de belofte van onze tekst uit Jesaja 9. De achtergrond is het oor deel van de Heere over het volk van Gods verbond. Door eigen schuld en zonde hebben ze zich het strenge gericht van de Heere u-aardig gemaakt. Het slot van hoofd stuk 8 spreekt ervan. Als men de aarde aanschouwen zal, ziet, er zal benauwdheid en duisternis zijn. Het land zal verduisterd zijn door angst en voortgedreven door don kerheid. De Assyrische legers onder leiding van koning Tielat-Pilezer zullen land en volk overmeesteren. De bal lingschap wacht, terwijl de dorpen en de steden ver woest achter blijven. Toch gloort er licht. In de toorn zal de Heere aan ont ferming denken. Jesaja pro feteert: "Het volk dat in duis ternis wandelt, zal een groot hcht zien. Degenen die wonen in het land van de schaduw des doods, over hen zal een licht schijnen." Over de letterlijke vervulling van deze belofte in Jesaja's tijd heen, spreekt dit evan geliewoord van Hem die ooit komen zou. De Heere Jezus, de beloofde Messias. Daar is uit 's werelds duistere wol ken een licht der licht opge gaan... In vers 5 wordt het met zoveel woorden gezegd: "Want een Kind is ons gebo ren, een Zoon is ons gege ven." De Heere Jezus, Degene die Israël veiJossen zou, zou geboren worden als een kind. Zo was Zijn komst al eerder voorzegd. De engel zal het straks zeggen tot de her ders: "U is heden geboren de Zaligmaker Gij zult het Kindeke vinden, in doeken gewonden..." Een geboren Kind. Wat een onbevattelijk wonder: het eeuwige Woord werd vlees, God geooren als een Kind. Het is waar wat ooit de prediker Kohlbrugge zei: "We kunnen de Heere Jezus niet te diep in het vlees trek ken. Want Hij is de mensen gelijk geworden, uitgenomen de zonde." Maar dan vervolgt Jesaja: een Zoon is ons gegeven." Hier gaat het niet meer over Zijn mensheid. Maar deze omschrijving tekent Hem in Zijn goddelijke natuur. Let erop dat hier staat dat Hij. gegeven is. De Heere Jezus is van het zaad van David. Hij is de zoon van Maria. Maar Da^'id en Maria konden Hem niét geven. Zij hebben Hem ontvangen. Ontvangen als hun kind. Maar als Zoon is Hij gegeven. Gegeven door wie? Hij is door God gegeven. Het is de Vader die Zijn Zoon naar de wereld heeft gezonden. Hem gegeven heeft! Hij is de eeuwige Zoon \'an de Vader. Die van eeuwigheid aan Zijn schoot lag. Die de harteklop- pingen van de Vader kent. Deze Zoon, die door de Vader werd en wordt liefgehad met Zijn eeuwige, wonderlijke en heilige liefde, deze Zoon heeft Hij gegeven. Hij heeft Hem van Zijn hart gescheurd. Toen Hij Hem overgaf in de duisternis en de ongerechtig heid \'an deze wereld. Jesaja predikt deze godde lijke belofte heel persoonlijk. Luister in het bijzonder naar de persoonlijke voornaam- w(5orden: "Want een Kind is ons geboren, een Zoon is (ms gegeven." De kantte keningen op de Statenverta ling tekenen hierbij aan: "Te weten: het volk Gods, of ons, dat is: tot onze zaligheid.Een twee ledige verklaring dus. Aller eerst voor wie deze weldaad uiteindelijk bestemd zal zijn. Voor niemand anders dan voor het \olk van God. Voor degenen die daartoe van eeu wigheid zijn uit\'erkDren. Zij zullen de zaligheid in Chris tus ontvangen. De komst van de Heere Jezus naar deze aarde is daarop gericht dat zij zalig zouden worden. Dat zal ook gewis gebeuren. Gods raad zafbestaan en Hij zal al Zijn welbehagen doen. Maar we kunnen deze woor den ook'van een andere zijde bezien. Namelijk als we de vraag stellen: met welk doel is de Zoon van God gege ven, als kind geboren? Het antwoord luidt: met het doel dat wij zalig zouden worden. Wie? ,Allen tot wie dit woord klinken zal. Ook u die op dit moment deze woorden leest. De Heere bedoelt uw en jouw behoud. Daartoe kwam Hij naar deze wereld. En daartoe zond God Zijn Zoon. .Alzo lief heeft God de wereld gehad, dat Hij Zijn eniggeboren Zoon gegeven heeft. Opdat een iegelijk die in Hem gelooft, niet verlo ren ga maar het eeuwige leven hebbe. De vraag gelat: gelooft u dat? Alleen in Heiii is het leven. Buiten Hem is het leven niet! Ds. J.M.J. Kieviet Op zaterdag 24 november was het een drukte van belang in De Grutterswei te Oude-Ton- ge. Daar werd toen voor het eerst een eilandelijke sport dag voor tieners gehouden, georganiseerd door de geza menlijke PKN kerken op Goe- ree-Overflakkee. Het was een bijzondere en gezellige dag. Jongeren in de leeftijd van 12 tot 16 jaar konden strijden om de winst bij volleybal, voetbal, een circuit, sjoelen, touwtrek ken en tafeltennis. En fanatiek waren ze, want als je het tegen leeftijdsgenoten uit allerlei dorpen moet opnemen, dan ga je voor de eerste plaats! De eerste prijs ging aan het eind van de dag naar een enthousiast team uit Oude- Tonge. Zij gingen met een grote beker naar huis en kon den ter plekke een heerlijke taart opeten. Maar ook voor de overige teams waren er bekers, welke een mooie plek in de jeugd honken van de betreffende kerken zullen krijgen. Al met al was het een bijzonder eve nement, waarbij de samen werking tussen de verschillen de PKN kerken voortreffelijk verliep. Deze dag werd mede mogelijk gemaakt door de steun van een aantal sponsors: Plus Tes- semaker Stellendam, Imabo Esselink Middelharnis, Advies groep De Vogel Ouddorp, Loodgieter J. Sprong en Zn. Oude Tonge, Transportbedrijf Jan de Bakker BV Den Bom mel, Glashandel Noorderglas Middelharnis en Groothandel Koole Stad a/h Haringvliet. 45- Nog zóvee nachjes, terwijl hij elke keer één vinger minder opsteekt, maar dat is meer een vaste regel die hij zich zelf gesteld heeft dan een bewijs van ongeduld. Tevens is er het blijde besef dat de galgbroek steeds dichter naar hem toekomt. Maar hij heeft zich al zo \'aak het ogenblik voorgesteld dat hij hem aantrekt, dat het hem soms toeschijnt of hij er al in rondloopt. Eindelijk breekt de langverbeide morgen aan. de morgen van zater dag de een en dertigste januari. Maar in plaats van vroeg op te zijn, slaapt hij vandaag zo lang, dat Wantje haar ongeduld niet meer kan bedwingen. Ze sluipt de ladder op en loopt op zijn ledikantje toe. Ze steekt haar hoofd onder de kap en roept: Fransje, wor toch es wakker! Jie verjaer ommes vandaege! Slaperig opent Fransje zijn ogen en tuurt in Wantje's gezicht. Hij heeft haar niet verstaan en kijkt haar onbe grijpend aan. Dan herhaalt W'antje dat het zijn verjaardag is vandaag, en dan is Fransje ineens klaar wak ker. Hij komt overeind en klautert uit bed. Maar dan stuurt hij Wantje naar beneden, omdat hij eerst iets doen moet waar hij geen bekijks bij duldt. In den uze loopt hij met uitgestoken armen naar moeder, die hem optilt en hem op belde ivangen kust. Wel- gefieleseteerd oor m'n jongen, zegt ze, en kust hem nogmaals. In hun gezin hebben ze behalve een eigen nieuwjaarswens ook een speciale ver jaardagswens, en moeder zegt die op voor hem: Welgefieleseteerd mie de vermièrderienge van je jaeren. Ik ope da je nog laank mag leven, en iènmal zalig mag sterven. In dit geval wordt niet stuiken gezegd, maar sterven, omdat dit Hollandse woord veel zach ter klinkt dan het Zeeuwse, en het betreft hier immers een goede wens. Behalve Moeder is alleen Wantje in den uze, en ook zij geeft Fransje een hand en zegt dezelfdewens op. Maar voor ze hem laat gaan, geeft ook zij hem een kus, en dan houdt ze haar geopende hand onder zijn neus. Daarin ligt een heel grote glazen knikker, met een sierlijk gekrulde fel rode kern. Je zou haast denken dat het een vlam of een vreemde bloem is waaromheen het glas is gestold tot een grote bal. Die is voe joe, zegt Wantje triomfante lijk; voe je verjaerdag! Fransje neemt de knikker tussen duim en vinger en houdt hem tegen het licht. Zijn ogen drinken met wel gevallen de zachte flonkering in en hij roept: Wat een plachtige mulper! Is die ièlema! alliènig voe mien? Zijn moeite met het woord prachtig doet hem nu een tweede fout begaan door het woord murpel als mulper uit te spreken, een fout die bijdehante Wantje niet ontgaat en haar noopt hem te korrigeren. Maar dan zegt ze vergoeilijkend: Ja, die is voe joe. Die ae'k expres ekocht voe je veijaerige, van die stuver die a'k nog van ouwe- jaer be«'aerd a. Fransje is getroffen door zoveel zelf verloochening en onbaatzuchrigheid. Nu loopt hij op haar toe en geeft haar een klinkende kus. Moeder zegt: A je noe ièst je stuten opeet, dan ae ik ok nog wat voe je, bedièmend. Mae je mó ièst je stuten opaen. Fransje kan zijn verwondering niet op. Hij had op niets anders gerekend dan op de nieuwe broek, die vanmid dag komen zal, en nu zijn er al twee extra verrassingen. Hij eet vlug zijn brood op en kleedt zich aan. Dan gaat moeder naar het kammenet en haalt daar iets uit te voorschijn dat een Hchtblauwe kleur heeft. Ze legt het opgevouwen voor hem op de tafel. Fransje vouwt het voorzichdg open en roept. Oóè! een nieuwe bloes, een nieuwe bloes! Oenièr ei je die ekocht. Poe te? Die aeme nie ekocht. Fransje. Die ei Meria en ik emaekt op 't naaimesien. Want a je noe toch een nieuwen broek kriegt, dan mó je toch ok een nieuwe bloes aen, ee? Fransje heeft geen woorden om zijn bewondering en blijdschap uit te druk ken. En hij heeft er niets van gezien dat ze die nieuwe bloes genaaid heb ben. Dat hebben ze zeker met opzet gedaan toen hij aan het slapen was! Maar er staan hem nog meer verras singen te wachten. Hij is net bezig om de bloes te passen als Kees beneden komt. In zijn handen draagt hij een kleine boog en een bos korte pijlen. Fransje ziet met één oogopslag dat het niet die van Kees zelf zijn. Deze houdt de voorwerpen in zijn uitgesto ken handen en zegt: Ier, Fransje, dat is voe joe! Ik ae 'n stok evonnen dae a'k wè een klein boogje van kon mae- ken. En 'k ae ok kleine pielen \'oe je emaekt. Ier, da's voe je verjaerdag. De bloes, die een beetje ruim gemaakt is met het oog op Fransje's groei, hangt nog open en los om zijn lichaam, en de mouwen reiken tot midden op zijn handen. Zo staat hij daar met de boog in de ene en de bos pijlen in de andere hand sprakeloos en met stra lende ogen naar zijn nieuwe schatten te kijken. Wat een dag van \reugde is dat! Hij wil meteen naar builen gaan om te proberen of hij deze boog han teren kan. Hij trekt vlug de nieuu'e bloes uit en zijn daagse aan. Hij wil er meteen vandoor gaan, maar moeder houdt hem tegen. Ièst je gezicht was sen. Kü je begriepen, je kunt zoa nie nae buten. De slaepers zitten nog in jen ogen. Er wacht hem nog een verrassing. Hij is naast het huis druk bezig met zijn boog en pijlen. Er ligt een vast beraden trek op zijn gezicht. Hij zal het net zo lang proberen tot hij die edele kunst machtig is. Hij is vandaag al vier jaar, en dus een grote jongen. En grote jongens moeten met pijl en boog kunnen schieten. Het gaat hoe langer hoe beter. De pijltjes vliegen telkens iets verder weg. Eén pijl vliegt tot helemaal op de weg. Juist als hij er heen loopt om hem op te halen, rijdt de postbode op zijn fiets achterom. Hij zet zijn rijwiel tegen de muur, en roept naar Fransje: Bin jie Fransje Westraete? Op diens knikken vervolgt hij: Ier is een kaarte voe je. Fransje holt naar de postbode en neemt met bevende hand de kaart in ontvangst. Het is een prachtkaart. Er staat een jongen op die zijn hoofd een beetje schuin houdt en het op een wit krulharig hondje laat rusten. Onder aan staan gouden letters. (wordt vervi

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2007 | | pagina 5