Proef met getijcentrale in het Grevelingenmeer Nieuwe leesboeken Als de maag zuur maakt het leven Huis kopen of verkopen? Vanaf 1 januari 2008 energielabel verplicht lylarco Tanis uit Ouddorp in tv- programma Renovatie hevel wordt gebruikt om onderwaterturbines te plaatsen Energiebedrijf Delta mag mogelijk ook in Brouwerssluis getijstroom opwekken EHAIinE|,.|1lElJWS Grevelingendebat Zuurstofloos Veilig Vernauwing a 4« fji fjt ffi ffi tfi ffi ffi «i ffs **4. - K* K* K' HOEKSCHE WAARD Oogsttijd Nieuwe uitgaven van de GBS Tips: PAGINA 10 MIDDELHARNIS - Het Zeeuwse energiebedrijf Delta gaat in 2009 in de Grevelingendam een proef doen met het opwekken van getijdenenergie. Daartoe worden in de hevel maxi maal zes turbines aange bracht, onderwatermolens met een rotordoorsnede van drie meter. Rijkswa terstaat Zeeland onder zoekt intussen of ook in de doorlaatsluis van de Brou- wersdam zo'n getijcentrale geplaatst kan worden. Goe- ree-Overflakkee krijgt op deze manier als eerste regio in Nederland te maken met getijdenenergie. VRIJDAG 14 DECEMBER 2007 Door Gert van Engelen De getijdenmolens in de Ore- velingendam hebben elk voor zich een vermogen van 35 kilo watt en kunnen ruim 100.000 kWh opwekken. Met zes tur bines betekent dit een totaal vermogen van 600.000 kWh. "Dat is niet gigantisch", rela tiveert Delta-voorlichter Jaap Nelemans. Bij een gemiddeld gebruik van 3500 kilowattuur per jaar zouden hiermee zo'n 170 huishoudens van stroom kunnen worden voorzien. De getijdencentrale in de Brou- wersdam daarentegen gaat mogelijk tussen de zestig en zeventig megawatt leveren. Dat staat gelijk aan de jaar lijkse stroombehoefte van zo'n 180.000 huishoudens. De proet met getijdenenergie in de Grevelingen is het gevolg van een studie van het Natuur en Recreatieschap De Greve lingen naar de toekomst van dit zoutwatermeer, het zoge heten Grevelingendebat. Dit vond plaats in oktober 2005 en leidde in juni 2006 tot het rap port 'Zicht op de Grevelingen'. Ir. David Luteijn, algemeen directeur van Delta NV in Mid delburg, stelde bij die gelegen heid voor om in de (Irevelin- gen energie op te wekken uit getijstromen, met behulp van onderwatermolens. Ook lanceerde hij het idee om bij de Grevelingendam een proef te doen met een con tainer, waarin zoet en zout water worden samengebracht, lonengeleidende membranen die tussen deze twee typen water worden geplaatst, zor gen voor 'blauwe energie'. Deze kleinschalige praktijk proef, waarover het Eüanden- Nieuws eind 2005 al berichtte, gaat er ook van komen, maar duurt nog enkele jaren. Eerst moeten goedkopere membra nen worden ontwikkeld. De productiemethode is anders commercieel niet rendabel. Getijdenenergie komt er snel ler van. Rijkswaterstaat Zee land gaat namelijk de hevel in de Grevehngendam, ook wel de Flakkeese spuisluis genoemd, in 2009 weer in gebruik stellen. En als toch renovatiewerkzaamheden wor den uitgevoerd, krijgt Delta toestemming om tegelijkertijd in de hevel de zes turbines aan te brengen. Voor het eerst kan in Nederland dan getijstroom worden opgewekt, een unieke. I' j I, iiverssluis. Rijkswaterstaat gaat onderzoeken of er een grotere doorlaatopening kan komemn de Brouwersdam. üe bestaande sluis wordt daartoe vergroot of er komt een nieuwe sluis. De kans is groot dat er ook in deze dam een serieuze getijcentrale komt. p„i„, cen van Engtkr. alternatieve vorm van duur zame energie. De hevel is al sinds 1987 bui ten gebruik. Hij heeft slechts enkele jaren gefunctioneerd. Aangelegd in 1983, werden de zes betonnen kokers, die alle 3,2 meter hoog en breed zijn, gebruikt om water uit de Gre velingen naar de Krammer en de Oosterschelde over te heve len. Dat gebeurde tijdens de aanleg van de Oosterschelde- kering. Rijkswaterstaat vreesde dat het water achterin de Oos terschelde niet genoeg ververst zou worden, en zoet zou wor den. Via de hevel werd daarom zout water naar het Zijpe, naar de kom van de Oosterschelde gespuid, met een vaart van honderd kubieke meter per seconde. In 2009 en 2010 herstelt Rijks waterstaat deze hevel in ere. De kokers worden bouwkun dig zo aangepast dat het water in twee richtingen kan stro men. Het Grevelingenmeer krijgt weer doorspoeling; er ontstaat enige dynamiek. Dat is hard nodig, want delen van de Grevelingen zijn zuurstof arm of zuurstofloos, en de hel derheid van het water neemt zienderogen af. Doorstroming voorkomt mogelijk ook dat de afstervende, hevig stinkende zeesla zich ophoopt bij de Gre velingendam. Delta mag de herinrichting van de hevel aangrijpen om zijn proef met getijdenener gie te doen. Dat gebeurt in samenwerking met Teamwork Technology. Dit bedrijf, geves tigd in het Noord-Hollandse Zijdewind, heeft de Tocardo- turbine ontworpen. Het bij zondere daaraan is dat zij in twee richtingen draait. Zij is omkeerbaar en past zich aan het tij aan. De turbines blij ven daardoor onophoudelijk draaien en leveren constant energie aan, in tegenstelling tot een turbine die niet mee gaat met het tij. Inmiddels heeft ook Nijhuis Pompen uit Winterswijk zich geïnteres seerd getoond in het plaatsen van turbines. De 'locardo-tinbines zijn al eens getest in de spuislui- zen van de Afsluitdijk bij Den Oever. Ze bleken visvriende- lijk: ze maakten geen slachtof fers onder de vissen. Daarnaast wees de proef uit dat ze veilig zijn voor bodem en dijken. Maar in de Afsluitdijk konden de turbines slechts met tussen pozen worden uitgeprobeerd; er werd niet continu gespuid. Dit kan straks in de hevel van de Grevelingendam wel. De bedoeling is dat er hooguit zes turbines komen - volgens Rijkswaterstaat vóór de kokers; dat wil zeggen aan de Greve- lingenzijde. Voorlichter Jaap Nelemans (Delta) benadrukt dat het gaat om "een praktijk proef op kleine schaal", die vooral is bedoeld om "er erva ring mee op te doen". "Getij denenergie wordt nog nergens in Nederland toegepast. De proef moet uitwijzen welk type turbine het beste werkt; wat de beste methode is voor deze wijze van energiewinning." Het technisch verfijnen van de onderwatermolens gebeurt fei telijk nu al, zegt Nelemans. "We kunnen toch niet eerder dan in 2009 beginnen, dus je gebruikt die tijd om van alles uit te zoe ken. Bovendien kijkt Delta of er nog andere turbinetypen bestaan." Ook loopt er al een studie naar de veiligheids- en milieuaspecten van het opwek ken van getijdenenergie in de hevel. Uiteindelijk zullen alle onderzoeksbevindingen aan gewend worden bij de aanleg van een grootschaliger centrale in de Brouwersdam. Daarvan kan volgens Nelemans, gere kend vanaf de praktijkproef, "over een jaar of vijf" sprake zijn. In de Brouwersdam bevindt zich ook een doorlaatsluis, de Brouwerssluis. Deze omvat twee kokers met een totale lengte van 195 meter. In het middendeel zit over een lengte van twintig meter een ver nauwing met schuiven (van zes meter breed en 4,5 meter hoog). Aan weerszijden van de vernauwing nemen breedte en hoogte van de kokers geleidelijk toe. Naast deze kokers bevindt zich een vissluis, bestaande uit één koker van 2 bij 2 meter, die zich aan de zeezijde vertakt in twee ronde kokers. Deze vis sluis is sinds 1999 niet meer in gebruik. Rijkswaterstaat wil onderzoe ken of de doorlaatcapaciteit van de Brouwersdam (140 kubieke meter bij het inla ten, 120 bij het spuien) kan worden vergroot. Een gro tere doorlaatopening zorgt voor gedeeltelijk herstel van het gedempt getij in de stil staande, ecologisch vervuilde Grevehngen, maar Rijkswa terstaat wil ook achterhalen wat de andere effecten op de waterhuishouding zijn. Een grotere capaciteit kan bereikt worden door de sluis zelf te" vergroten of door een nieuwe aan te leggen. En als er op deze locatie een heuse getijcentrale komt, die tussen de 60 en 70 megawatt opwekt, hoeveel groter moet de oude of nieuwe sluis dan worden? Dat wordt de komende jaren allemaal uitgezocht. Maar vast staat al wel dat Rijkswaterstaat en Delta er voor voelen om hier te pionieren metgetij- denstroom. Eén probleem moet tegen die tijd opgelost zijn: de kostprijs van getijdenstroom. Volgens Nelemans komt die nu onge veer uit op 25 tot 30 eurocent per kilowattuur, terwijl de prijs voor conventionele elektriciteit rond de vijf eurocent ligt. "Het verschil is nog veel te groot. Zo is het niet betaal baar", erkent hij. "Voor de proef in de Grevelingendam maakt dat nog niet zoveel uit. We zullen de subsidiemogelijk heden voor duurzame ener gieopwekking benutten en we gaan belangstellende fabrikan ten om een bijdrage vragen. Op die manier kunnen we de kosten van de proef drukken. Maar tegen de tijd dat we een getijcentrale in de Brouwers dam beginnen, moeten we zor gen voor een kostprijs die con currerend is. Anders begint de consument er niet eens aan." •Sf »it Aan het einde van het jaar zit je wel eens te denken, wat zou het fijn zijn, als met de Kerst alle hokken leeg zouden zijn, maar helaas dat zal ook dit jaar wel niet gebeuren. In ieder geval blijven we proberen om voor «TinuTTM/- iedere hond of SUCHUlNCj kat weer een DIERENBELANG nieuwe baas te vinden. Carlo, een mooie rood/witte kat, ongeveer 5 jaar, een vondeling. Carlo moet nog een beetje wen nen. Drakie een Perzische kat, grijs-wit, ruim 5 jaar Drakie ziet er nu niet uit, hij is name lijk geschoren, dat was nodig, want hij wordt liever niet gekamd. De kat is heel lief voor mensen, is gewend aan een hond, maar heeft liever geen soortgenoten bij zich in huis. Drakie komt graag buiten als het lekker weer is, aan regen heeft hij een hekel. Max is cypers/wit, een lieve kat van 3 jaar. De kat vindt kinderen lief, kan bij andere katten, maar is niet gewend aan een hond. Max is niet gewend om naar buiten te gaan. Pibo en Dudek zijn samen gebracht. Pipo is zwart/wit en Dudek helemaal zwart. De katten zijn bijna 6 jaar. Zij zijn gewend aan kinderen, kunnen ook bij andere katten, maar zijn niet gewend aan een hond. Wij zoeken voor deze dieren een plaatsje waar ze samen kunnen blijven. Starke is een cypers/witte kat die eigenlijk in ieder gezin past. Hij is 3 jaar, komt niet buiten, kan bij kinderen, bij soortge noten en is gewend aan een hond. Deze katten en nog 40 andere wachten op u in De Dierenstee, Groene Kruisweg 14 Numansdorp. Tel. (0186) 655150. Onze' website: www.dierenstee.nl Openingstijden: maandag t/m zaterdag van 11.00 tot 16.00 uur. Drakie OUDDORP - Marco Tanis (32) uit Ouddorp is van avond, vrijdag 14 decem ber, te zien in het NCRV- programma De klimaat- show. Hierin presenteren vijf 'young professionals', afkomstig uit bedrijfsle ven en overheid, plannen voor een veilig Nederland in 2050. Dit om Nederland voor te bereiden op kli maatsveranderingen met nattere zomers en hogere waterstanden. ]^én van deze 'young profes sionals' is Marco Tanis uit Ouddorp, die in het dagelijks leven werkzaam is bij Boskalis. Hij houdt zich bezig met de acquisitie van weg- en water bouwkundige projecten. Daar naast houdt hij zich bezig met de ontwikkeling van projecten, onderhoud en toekomstper spectief aangaande de Neder landse kust en het Markermeer en het IJ meer In gesprek met ex-staatsse cretaris Melanie Schidtz-Van Haegen daagde zij hem uit om, gezien de druk op de kust vanwege de klimaatver andering, met een haalbaar perspectief voor de kustont- vvikkeling te komen. Enerzijds komen vele goede initiatieven en plannen niet van de grond langs onze kust en ander zijds realiseren wij in heel de wereld landaanwinning en kustverdediging. Wat zou Marco's bedrijf met al deze kennis voor Nederland kun nen betekenen? Bouwen met de natuur Bouwen met zand in een zandig systeem, respect voor de huidige waarden van de kust. Kortom: nieuw veilig land in zee, dat is het doel van Marco en dat zal hij deze uit zending pitchen. De vijf 'young professionals' pitchen hun ideeën aan een jury van deskundigen: weer man/presentator Erwin Kroll (juryvoorzitter), trendwatcher Adjiedj Bakas, Annemarie Rakhorst (zakenvrouw van het jaar 2000) en Salomon Kroo- nenberg, hoogleraar toegepas te geologie. De ideeën die deze mannen en vrouwen presen teren zijn vooruitstrevend en ambitieus, maar bovenal rfeëel en werkbaar. Variërend van flexibele stedenbouw, extreme recycling tot schone scheep vaart. Naast de strijd tussen deze vijf 'young professionals' zijn in De klimaaishow diverse items te zien, zoals testjes, kleine uit vindingen, stand-up comedy en muziek. De presentatie van De klimaatshow is in handen van Harm Edens en Mieke van der Weij. Met een prachtige aquarel van een volle oogstmand van schil deres Mattie de Bruine op de cover presenteert Els Wesdijk- van Wageningen haar tweede dichtbundel, die de titel 'Oogst tijd' meekreeg. Een jaar nadat 'Dichter bij huis' verscheen als debuut van Els, stortte zij opnieuw haar hart uit op het papier Zij heeft ervaren dat een geestelijk groeiproces haar gedichten meer verdiepeing verschaffen. De bundel werd uitgegeven in eigen beheer en bevat 52 pagina's gedichten die weergeven wat zich in het binnenste van de schrijfster afspeelt. Al lezend ontmoeten we een vrouw die het regel matig moeilijk heeft, maar die zich weet gedragen door God, op Wie ze altijd kan terugval len. Soms ontstond een gedicht naar aanleiding van een speci ale gebeurtenis, soms waren het mijmeringen in de stilte. De thema's van de gedichten zullen voor velen herkenbaar zijn. Wie zich voelt aangespro ken kan het bundeltje met 52 pagina's voor 7 bekomen via het emailadres johnwesdijk@ kpnplanet.nl. Over Indianen en kolonisten Van de hand van Mw. A. Voge laar-van Amersfoort verscheen opnieuw een deeltje in de serie Vertellingen bij de Kerkge schiedenis. Ditmaal gaan de verhalen oer de geschiedenis van de kerk in Amerika in de 17e en 18e eeuw. We lezen hoe de indianen in aanraking kwamen met de Bijbel, en over het werk van de voor ons wel bekende mannen als Brainerd, Edwards, Whitefield en ande ren. Door deze verhalen komt ook dit stuk van de geschiede nis van onze kerk dichterbij en gaat hopelijk bij veel kinde ren het oog open voor Gods trouwe zorg voor de groei en instandhouding van Zijn eigen werk, door de eeuwen heen. Een prachtige aanvul ling op de voorgaande zeven deeltjes. De altijd mooie illu straties van Rino Visser passen heel mooi bij de verhalen. Het boek telt 128 pagina's, is gebon den en kost €l 1,90. EAN 978 9033119972, NUR 224. Gedragen door trouwe handen Een boekje voor jongelui dat gebeurtenissen uit het verle den van de kerk behandelt, is het boekje 'Gedragen door trouwe handen'. De verhalen in het boekje, voor het grootste BOEKEN EN MUZIEK VAN DER BOOM Éi, VoorsTOi 41 - 3245 BG SammeM.jl. Tcn01»7)48 26 14-F.. (018714845 20 deel geschreven door Barnold Trubant, verschenen eerder in Standvastig, het kwartaal tijdschrift van de (gerefor meerde Bijbel Stichtmg. Adri Burghout maakte bij elk ver haal een illustratie. Namen als David Livingstone en Ange lus Meruia gaan weer leven en ook de andere verhalen, die bewijzen hoe God voor de voortgang van Zijn eigen werk zorgt, maken iets duidelijk van de strijd die door de eeuwen heen is gevoerd om het Woord uit te roeien. In dit boekje geen illustraties, maar alleen een omslagillustratie van Adri Burghout. Het boekje is gebon den en telt 77 pagina's, EAN 9789072186461, prijs €5,25. Op vrienden moet je zuinig Geesje Vogelaar-van Mourik heeft voor de Gereformeerde Bijbel Stichting nog steeds stof om door te schrijven over Jef, een ernstige jongen voor zijn leeftijd, die bevriend is met Marcel, een 'vrolijke Frans' uit een niet-christelijk gezin. Die twee kunnen het ondanks hun verschillende achtergronden heel goed met elkaar vinden. Zo bezoeken ze regelmatig oude mensen en maken ze ook samen muziek. Jef, die soms erg volwassen uitspraken doet voor een kind, heeft het in dit achtste deeltje zwaar met zijn vriend. Voor wie een indruk wil hebben van Jefs gedrag: Mar cel heeft problemen en loopt weg. Als jef hem vindt, zegt Marcel dat hij maar wou dat hij dood was. Jef waarschuwt Marcel dat het dan wel eeu wigheid voor hem is. Geluk kig ergert Marcel zich niet aan het 'gepreek' van zijn vriend,' al noemt hij hem af en toe wel dominee. Wie de voorgaande zeven deeltjes al heeft, zal dit vervolg er zeker bij willen heb ben. De illustraties zijn van Jaap Kramer Het boekje heeft 86 bladzijden en is gebonden, EAN 9789072186454, prijs €5,25. Je telt toch mee, Rieno Nelleke Wander schreef een boekje voor de GBS met a/s titel 'Je telt toch mee, Rieno', en dat vertelt op voorhand al veel over de inhoud. Je verwacht een verhaal over een jongen die er graag bij zou horen, maar om een bepaalde reden uit de groep wordt verwijderd, wegloopt, en na een zoektocht weer boven water komt. Zo gaat het verhaal ook. Alexan der en Rieno - die van een andere school op de christelij ke Calvijnschool is gekomen - zijn wel vrienden, maar dat wil niet zeggen dat Rieno alles aan Alexander vertelt van wat er in hem omgaat. Dit maakt dat Alexander soms niet helemaal weet wat hij aan Rieno heeft. Hij doet doms zo geheimzin nig. Rieno past er wel voor op om op deze school te vertellen dat zijn vader in de gevangenis zit. Alleen de meester weet het. Gelukkig blijft die aardig tegen hem. (3p een dag lekt zijn geheim toch uit. Op school is het niet meer te houden. Rieno neemt de benen en is daarna zoek. Het vervolg van het boek vertelt hoe Rieno weer wordt gevonden, en hoe zijn positie in de vriendengroep verbetert. Ook voor zijn vader gloort er weer hoop. Hoewel er veel moeilijke dingen in het ver haal spelen, komt alles toch goed. Eind goed, al goed, zo hoort dat, ook in een kinder boek van de GBS. De illustra ties in het boekje zijn van Jaap Kramer, het werkje telt 106 pagina's en kost 6,25. EAN 9789072186478. Het blijvende Woord Een prachtige kleurenuitgave van De Gereformeerde Bij belstichting is het boek Het Blijvende Woord. Dit jaar ver scheen deel drie van een serie die wat ons betreft nog niet ten einde hoeft te lopen. Het boek, groot formaat, overvloedig aan kleurenfoto's, behandelt opnieuw vijftig levens van oud- vaders en de kerken waar zij hebben gediend. Deze levens schetsen werden op papier gezet door diverse heren, waarvan wij namen noemen als L.M.E Scholten, H. Uil, E van Holten, J. de Koning. Mr H.A. Krijgsman, Dr. J. Exalto, Dr W.J. op 't Hof, Ds. C. Hogchem en Ds. A. van Heteren. De schetsen van de oudvaders vor men het hoofdbestanddeel van de hoofdstukken; de beschrij ving van het kerkgebouw dat betrekking heeft op het werk van betreffende voorganger wordt in een fraai blauw kader toegevoegd. Zo komt de lezer zowel van bekende als min der bekende personen meer te weten; ook de vele Oud- Nederlandse bedehuizen ber gen veel wetenswaardigheden in zich. Achterin het boek zijn twee registers opgenomen. In het eerste vinden we de namen van alle personen die voorko men in de drie delen van Het Blijvende Woord. De tweede lijst bevat de plaatsnamen waar de kerken staan die in de drie delen worden beschreven. Zo is de serie ook heel goed te gebruiken als naslagwerk. Een prachtig boek dat zeker de moeite van het aanschaffen waardis! EAN9789072186508, prijs 29,50. BOEKEN VROEGINDEWEIJ Brandend maagzuur is een brandend gevoel achter het borstbeen en soms ook in de keel, dat ontstaat wan neer de (zure) maaginhoud naar bovenkomt, in de slokdarm. Soms is het ook te proeven. Dit terugstro men wordt ook wel 'reflux' genoemd. De maag is een tijdelijke opslag plaats van voedsel. Maagzuur komt uit de maagwand en is nodig voor het afljreken van voedsel. De maag wordt tegen het zuur beschermd door een speciaal laagje, maar de slokdarm niet. De slok darm kan dan ook bescha digen als er vaak maagzuur naar boven komt. Er ontstaat dan een 'brandend' gevoel. De overgang van de slokdarm naar de maag is een kringspier die werkt als een klepje. Voed sel dat gepasseerd is, kan niet meer terug. De maaginhoud komt naar boven komen als de kringspier niet goed werkt of als de druk in de buik te hoog is. De zuurproductie wordt extra gestimuleerd door koffie, frisdrank, bier en alcohol. Dit kunnen dus veroorzakers van te veel maagzuur zijn. Drukverhoging in de maag kan worden veroorzaakt door overgewicht, het dragen van strakke kleding, gebukte hou ding, zwangerschap, haastig eten, koolzuur of het eten van een zware maaltijd. De wer king van de kringspier kan negarief worden beïnvloed door te gaan liggen na het eten, roken, alcohol, koffie, chocola, sinaasappelsap, het eten van een zware of pikante maaltijd en het gebruik van bepaalde geneesmiddelen. Ook bij een breuk in het mid- denrif, waarbij een deel van de maag boven het middenrif uitkomt, kan de kringspier zijn werk niet goed doen. Het inslikken van veel lucht (bij voorbeeld door te snel eten of door het drinken van kool zuur houdende dranken) kan ophoeren veroorzaken. Er zijn wat eenvoudige maat regelen om brandend maag zuur te verminderen of te voorkomen. Hieronder enkele tips van Kring-apotheek Oud dorp: Eet kleine maaltijden op regelmatige tijden en probeer rechtop te zitten bij het eten. Eet minimaal drie uur voor het slapengaan. Zorg voor goede en gevarieerde voeding. Vermijd voedsel dat klachten geeft, eet minder gekruid, vet of gefrituurd voedsel en eet meer fruit, groente en vezelrijk voedsel. Vermijd strakke en/of knellen de kleding. Probeer af te val len in geval van overgewicht. Ga meer bewegen. Stop met roken. Buk niet, maar ga door de knieën als u iets wilt oppak ken, en vermijd het tillen van zware dingen. Wanneer de klachten ontstaan kort na het starten met een bepaald medicijn, dan is de kans groot dat het medicijn de klachten veroorzaakt. Kijk in de bijsluiter of dit het geval kan zijn. Vraag bij uw apotheek om advies. Geneesmiddelen Wie toch last krijgt of last houdt van brandend maag zuur kan verschillende mid delen zonder recept gebruiken om de klachten te verminde ren. Gebruik deze middelen Vanaf 1 januari 2008 is het verplicht om bij verhuur of verkoop van een woning een energielabel te verstrekken aan de koper/huurder. Het energielabel is al bekend van de apparatuur in huis: de wasmachine, droger en koelkast hebben al zo'n label. Het energielabel van woningen wordt officieel 'energieprestatiecertifi caat' genoemd. Dit geeft aan hoe energiezuinig een woning is. Bij een erkende adviseur op website www.vrom.nl staat een lijst van erkende adviseurs - kan het energie label aangevraagd worden. Hij onderzoekt daartoe de woning onder meer naar ver warming, verhchting en venti latie. Na het onderzoek geeft hij een energielabel af dat tien jaar geldig is. Als het gaat om een nieuwbouwwoning of een appartement is het niet altijd nodig om een energielabel aan te vragen. echter niet langer dan twee weken achter elkaar Komen de klachten daarna terug, ga dan naar de huisarts. Er zijn middelen die het maag zuur binden. Deze middelen mogen ook worden gebruikt tijdens zwangerschap en bij borstvoeding. Ze werken enke le uren. Er zijn ook middelen die de productie van maagzuur verminderen. Als men na 1 januari a.s. een koopovereenkomst bij de nota ris laat opstellen, zal deze - in overleg met koper/verkoper - vastleggen dat de verkoper aan de koper het energielabel moet verstrekken en wat de sancties zijn als de verkoper dit nalaat. Het verstrekken van het energielabel dient uiterlijk te gebeuren bij de formele overdracht van de woning via de notariële akte van levering. De notaris zal erop toezien dat het energielabel daadwer kelijk wordt verstrekt. Als de koopovereenkomast niet door de notaris is opgemaakt, kan de notaris geen invloed meer uitoefenen op de inhoud van de koopovereenkomst. Mogelijk is de verplichting met betrekking tot het cer tificaat dan niet of juridisch onvolledig geregeld. Niet alleen vanwege het ener gielabel is het verstandig de koopovereenkomst door de notaris te laten opstellen. Hij zal zowel de koper als de verkoper adviseren over de wederzijdse rechten en plich ten. Wie als koper op tijd naar de notaris stapt, kan een goed afgewogen advies verwachten en horen waar hij aUemaal bij de koop of verkoop van een huis op moet letten. Wilt 11 meer weten over dit onderwerp of over andere notariële zaken, dan kunt u contact opnemen met Ter Braak Schuring Benschop Netwerk Notarissen, tel. (0187)476111. Ook vindt u alle informatie op www.notarissenmiddelharnis.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2007 | | pagina 10