Zorgsaam tekent huurcontract 't Schelphoekje 'Lokale overheden moeten zelf beslissen' Vervolg' verhaal Sfeervolle Kerstconcerten in Goereese Toren Oliebollenactie Wintermarkt De Samaritaan Pakjesavond i bijZAJW Geboorte kaartjes op Kerstmarkt Lidmaatschap IJsclub Galafeest The Islanders Bingoavond voorjong en oud Proefavond voor 'moeilijke' kerstmenu's EIIAVID^-tllEUWS Vervolg van voorpagina: Eelt Discussie In 2^ arm de lammeren 1 PAGINA 7 DINSDAG 4 DECEMBER 2007 V ^jeuwe Tonge GOEDEREEDE - Vorige week woensdag ondertekende drs. J, Moerland namens de Stichdng Zorgsaam een huurcontract voor zeventien voor zeventien appartementen in Ouddorp. Deze appartementen in 't Schelphoekje worden gehuurd van Woningbouwvereniging Beter Wonen te Goedereede en voldoen aan alle eisen om de bewoners er - indien nood zakelijk - alle mogelijke zoig te kunnen verlenen. Ook op het gebied van Domotica zijn vele voorzieningen getroffen. Het systeem biedt ook de mogelijk heid om in de toekomst verde re uitbreidingen op dit gebied uit te voeren. Alle appartemen ten zijn verhuurd en rond 1 januari 2008 zullen de bewo ners naar de appartementen verhuizen. Op de (bto de heer J. Moerland van de Stichting Zorgsaam en de heren P.A. Braber en L.C. Kieviet van Woningbouwvereniging Beter Wonen bij hel tekenen van het contract. GOEDEREEDE - Zaterdag avond 22 december zal het Chr. Jong Kamerkoor Fiori Musicali o.l.v. Sietse van Wijgerden twee sfeervolle kerstconcerten verzorgen in de toren van Goederee de, aanvang 19.00 en 21.00 uur. Het programma zal bestaan uit koormuziek met vele contrasten: van licht en vrolijk tot diepgaand en virtuoos. Een deel van hel programma wordt a cappella uitgevoerd en een deel met professionele harpbegeleiding door Sabine Meijers. Bijzonder zal de uit voering van de 'Ceremony of Carols' van Benjamin Britten zijn, voor hoge stemmen en harp. In dit indrukwekkende en innemende werk zullen ook enkele .solisten te beluiste ren zijn. Voor een diepgaand contrast wordt uitgevoerd het beroemde 'Praeter Rerum Serieni' van Josquin des Prez, (de Beethoven of Bach van de 14e eeuw). Dit stuk is geschre ven voor lage stemmen en heelt een mystieke lading. Verder worden enkele kleine werken van hedendaagse Ame rikaanse componisten uitge voerd, zoals een werkje van de 29-jarige larik O'Regan voor koor en harp, een innemend slaapliedje uit 2004. Verder ook het iinniddels bekende 'O Magnum Mysterium' van Mor ten Lauridson. En van Eric Whitacre 'Lux Aurumque'; deze jonge componist weet zo aansprekend ie schrijven dat zijn composities op zeer veel colleges in Amerika worden uitgevoerd. Ook zult u het Gloria uit de 'Messe en Sol' van I'Yancis Pou- lenc kunnen beluisteren: virtu oze koormuziek met heel grote contrasten, waarbij bizarre passages worden afgewisseld met klassieke klanken. Natuur lijk worden er deze avond ook vrolijke kerstcarols uitgevoerd: o.a. voor harp en koor van de componist John Rutter. Al met al een programii*Bwaa»»ii«e wel de sfeerzoeker als de doorge- wijiterde koorliefliebber aan zijn trekken zal komen. Om de teinperaluren goed op peil te houden wordt overigens heer lijke glühwein geschonken. De toegangsprijs voor het con cert bedraagt 10 voor vol wassenen en 8 voor kinde ren tot en met 12 jaar. Omdat de torenconcerten altijd goed bezocht worden, is het raad zaam een plaats te reserveren; dat kan via tel. 0187-64)553 of via website www.fiori-niusicali. nl. Geeft u daarbij duidelijk aan of u de uilvoering van 19.00 of 21.00 uur wilt bezoeken. MIDDELHARNIS - Op zater dag 8 december hoopt de Chr. Geref Kerk te Middelharnis haar jaarlijkse oliebollenactie te houden. De opbrengst is voor de helft bestemd voor de bouwkas van de kerk, de ande re helft gaal naar Calando. De verkoop vindt in Middelharnis en Sommelsdijk huis-aan-huis plaats. SOMMELSDIJK - Een gezel lige markt voor iedereen. Dal is de opzet van de winter- markt die gehouden wordt op woensdag 12 december in Verpleeghuis De Samaritaan te Sommelsdijk. De deuren van cle recreatiezaal zijn hiervoor geopend van 10.30 lol 15.30 uur. Heerlijke erwtensoep, chocolademelk, glühwein met wat lekkers erbij is er Ie ruiken én te koop. Maar ook mooie kerslversiering, kersl- -■^•«rtfelea, -antiek en curiosa, decpraUernaterialen en mooie "kerstkaarten. Om de markl nog aantrekkelijker ie maken, is deze dil jaar gecombineerd met een aantal oude amljach- ten: netten breien, spinnen eii kantklossen. Ook zullen enkele leden van de groep 'Mooi Zee land' aanwezig zijn. In Zeeuw se klederdracht worden echte babbelaars gebakken en staan de Zeeuwen achter hini stand. Ook is er een kraam met zelf gemaakte artikelen want cle leden van de handwerkver- eniging hebben dit jaai' niet stil gezeten. Tevens is er volop gelegenheid om in alle rust een kopje koüie Ie drinken. Ieder een is hartelijk welkom, want bezoekers en kopers ontvangt men graag in hel Verpleeg huis. NIEUWE-TONGE - Bij ZAJW is het a.s. zaterdag o december 'pakjesavond', ans jongelui: denk aan Je surpri se. Iedereen van 14 jaar en ouder is hartelijk welkom. De aanvang is om 19.30 uur, in verenigingsgebouw Elim aan de Zuidelijk. GOEDEREEDE - De evange- lisatieconimissie van de Her vormde Gemeente van Goede reede zal zaterdag 8 december a.s. (jp de Kerstmarkt in Goe dereede aanwezig zijn om het publiek op de geboorte van hét Kerkstkind te wijzen. Daartoe zulleir aan de bezoekers van de Kerstmarkt geboortekaarljes worden uitgereikt. Op deze kaartjes zal men niet alleen kunnen lezen van het grote wonder dal God Zijn Zoon in deze wereld heeft gezonden, maar wordt men levens geat tendeerd op de film The Nati vity Story die tijdens de Kerst markt om 13.00 uur en 15.30 uur in verenigingsgebouw De Ark zal worden vertoond. De betere woninginrichting sinds 1920 Gcdonpl Kanaal IO.i. Middelharnis, (0187) iti 2" 8-1 w-wTv.hetbinncnhuismiddelliarnis.n! DIRKSLAND - IJsclub Dirks- land is bezig met de voorbe reidingen voor het wintersei zoen 2007/2008: de contribu tie wordt opgehaald, de baan wordt voorbereid, enz. Wie lid van de ijsclub wil worden, kan dat nog doen door zich vóór 15 december a.s. op te geven via telefoonnummer 603004 en 486510 (na 18.00 uur). Daarna kan men uitsluitend dagkaar- ten kopen bij een evt. vorst periode. Lidmaatschap kost voor volwassenen 5 en voor kinderen tot 12jaar€ 2,50 per jaar. OUDE-rONGE - In m.fg. Grutlerswei te Oude Ibnge vindt zaterdag 8 december het Islanders Gala 2007 plaats. Tijdens deze feestavond van honk- en softbalvereniging The Islanders worden prijzen uitgedeeld aan de meest waar devolle spelers en beste slag mensen. Ook zet de vereniging haar vrijwilligers in het zon netje. Het gala vindt voor de tweede keer plaats. Vorig jaar kwamen ruim 200 genodigden af op het feest, allen geheel gekleed naar het thema. Een volle 2jial tijdens de disciixsie rondom een zoet oj zout Ziiiderdiep. STELLENDAM-Tijdensde Conferentie Zoet Flakkee, onder leiding van dagvoor zitter Verhorst, bestuurder van LTO Noord, voerden een viertal sprekers het woord. Aan het eind van de middag was er al ruimte voor discussie met de zaal. CDA-kamerlid Ad Koppejan uit Zoutelande beet het spits af Deze CDA woordvoerder 'water', verklaarde dat hij in de eerste plaats naar de con ferentie was gekomen om te luisteren. "Ik ben hier niet heen gekomen om te zeggen hoe het zou moeten want het lokale bestuur moet in vrij heid kuruien beslis.sen". Samen met SP-collega Poldermati had hij voorafgaande aan de conferentie geconstateerd dat de natuurplannen "veel met de mensen doen". Daarom vond hij dat Jiet bestuur dat het dichtst bij de bevolking staat - de gemeentebesturen - in alle vrijheid hun besluit moeten kunnen nemen als de bestemmingsplanwijzigingen aan de orde komen. Volgens hem moet de provincie in der gelijke gevallen "geen zachte dwang" uitoefenen door bij voorbeeld te dreigen met het intrekken van vergunningen. Hij wees er verder op dat land bouw, natutir en recreatiewel heel goed samen kunnen gaan, maar hij onderkende wel het belang van de landbouw, zeker met het oog o]) de sterk toene mende wereldbevolking. Hij wenste dan ook alle bel;rok- kenen veel wijsheid toe om de juiste besluiten te nemen. Ing. F.H. Haanstra, voorzit ter van LTO-Noord provincie Zuid-Holland, schetste, uitge breid de huidige situatie van de agrariërs. Volgens hem bevindt de landbouw zich op een keer punt omdat men de rimmekeer heeft gemaakt van een dump- markt naar een vraaggerichte markt, waaruit blijkt dat de wereldwijde vraag naar land bouwproducten verder zal stij gen. Van een teruggeven van goede landbouwgrond aan de natuur kan volgens hem dan ook geen sprake meer zijn. "ledere hectare landbouw grond die in Nederland wordt ingeleverd, betekent dat elders vier nieuwe hectares landbouw grond in gebruik moet worden genomen". Hiermee doelde hij op de hoogproductieve land bouw in Nederland. .Ain den lijve had hij meegemaakt dat de boeren in de afgelopen jaren veel hebben moeten inleveren. "De boeren hebben eelt op hun ziel, op hun handen en in hun portemonnee gekregen" Verder bleek de heer LTO-be- stuurder veel vragen te hebben bij het democratisch gehalte van Delta Natuur, de orga nisatie die zich volgens hem niet aan haar afspraken hield omdat ze tegen wal ze eerder beloofden, hel standpunt voor het vrijwillig afslaan van de gronden, hebben verlaten, -, -- Ing. Joh. A. van Nieuwenhuij- zen, lioofdingeland van het Waterschap Hollandse Delta, sprak tijdens de bijeenkomst op persoonlijke titel. Hij legde uil dal hel heel gcjed mogelijk is om aan de Kader Richtlijn Water te voldoen zonder een zout Zuiderdiep. Volgens hem kan dit door een geringe aan passing van de watersystemen. En Pau Heerschap uil Oud dorp verleide op zijn eigen wij ze zijn belevenissen van vroe ger, waarbij hij had ervaren dat de natuur iets is waarin "je vrij was", natuur die niet kunstma tig was aangelegd. Na de toespraken was er alle ruimte voor discussie. Vanuit de zaal kwamen zowel voor- als tegenstanders van de plan nen aan hel woord, maar ook onverwachte aspecten kwamen aan de orde, zoals dat wat de gepensioneerde arts Matri- cali uil Ouddorp inbracht. Hij vroeg de planontvvikkelaars of er wel rekening is gehouden met hel weer opduiken van de ziekte malaria. Hij waarschuw de ervoor dal na de aanleg van veel natte natuur deze ziekte weer op kan duiken en dal de bewoners dan voorzien zouden dienen te worden van malari- apillen. Hel overgrote deel van de aanwezigen behoorde tot de tegenstanders van de plannen rondom het Zuiderdiep. Toch lieten ook de voorstanders van zich horen. Zo waarschuwde Pim Balde van de Vereniging Natuur en Landschapbescher- niing Goeree-Overflakkee voor de gevolgen van intensieve landbouw voor de omgeving. Volgens hem staat deze vorm van landbouw op gespannen voet met deomgeving. Hij doelde hiermee op de hoeveel heid schadelijke stoffen die in de natuur terechtkomen. De ontwikkeling van Delia Natuur noemde hij dan ook duurzaam en verantwoord ondernemen. Wel vond hij dal de boeren op een goede wijze schadeloos dienen te worden gesteld. Hij was niet onder de indruk van - ^-bofcifieit. dat vijfduizend raen- sen hun handtekening hebben Folo: Adri vati der ÏMun gezet tegen de plannen. "Dil betekent ook dat 40.000 ervoor gekozen hebben om niet hun handtekening te zetten". Een belangrijk deel van de dis cussie werd gevoerd door de bestuurders over de vraag wie er nu uileindelijk verantwoor delijk is voor het besluit om de landbouwgronden om te vormen tot natuur. De provin ciebestuurders wezen naar het Rijk en de andere bestuurders weer naar Brussel. Los van deze vragen sloot Europarle mentariër Cornells Visser zich aan bij zijn collega uit de Twee de Kamer want ook hij vond dat de uiteindelijke beslissing ligt bij de lokale overheden. De Werkgroep Zoet Flakkee kon aan het eind van de con ferentie tevreden concluderen dat deze bijeenkomst niet voor niets is georganiseerd en de wens werd uitgesproken dat de politiek haar beslissingen zal heroverwegen. MIDDELHARNIS - De bingocommissie van het Ouderenwerk te Middel harnis houdt op zaterdag avond 8 december a.s. een Bingoavond voor jong en oud in het wijkcentrum aan de Doetinchemsestraat te Middelharnis, De aanvang is om 19.30 uur, om 19.00 uur gaan de deu ren open. ledereen is wel kom. Een kopje koffie of thee wordt gratis aangeboden. De 10 ronden Bingo kosten 6, de koffieronden (2x) 0,50 per stuk en de superronde €1.50. Deelnemers kiezen zelf waar ze aan meedoen. Het wijk centrum is rolsloelvriendehjk en helemaal rookvrij. Wilt u meer informatie? Bel dan naar 483366. OUDDORP - Vindt u het ook zo lastig met de kerst om een exclusief, maar makke lijk menu op tafel Ie zetten? Cl000 van cien Hurk in Oud dorp organiseert dan, speci aal hiervoor, op 11 december een Kerst proefavond. Op deze feestelijke avond kunt u bij Cl000 van den Hurk het uitgebreide en culinaire a la maison kerstassortiment komen proeven in een sfeer volle ambiance. Op elke afde ling kunt producten proeven en het personeel staat voor u klaar om u van alle infor matie te voorzien. Na deze avond hoeft u vast niet lang meer na te denken over uw kerstmenu. De medewerkers van Cl000 Van den Hurk heten u hartelijk welkom, dinsdagavond 11 december tussen 20.00 en 22.00 uur. ■42- •>m- mmt jmmm m.f ^mssmnmi: Cvi'fliuv I.smbro;!-.- Hij zal op hel postkantoor opbellen, en dan moeten ze Fransje legen hem laten praten. Dan haalt hij zijn fiets uil de schuur en vertrekt. Fransje heeft genoeg van het grote platenboek. Maar Leentje gaat naar een kast in de hoek bij het raam en komt terug met een preiiteboek en een doosje kleurtjes. Ier, zegt ze, gae mae een sleutje kleuren. Fransje kijkt met gretige ogen naar al die schatten. Hij bladert een poosje in het boek en keert dan terug naar de eerste bladzij. Daarop staat een grote haan, enige kippen, en een aantal kuikentjes algebeeld, die heitr leven dig aan de suikergoedbeestjes herin neren. Maar ze hebben allemaal lege lichamen, die met kleuren opgevuld moeten worden. Hij is zo verdiept in zijn werk, dal als de telefoon weer rinkelt, hij opnieuw schrikt, en roept: Dae lopt dal dienk'awee oC De vrouwen lachen om dal gezegde. Maar Leentje, die nu het zwarte ding van zijn haak neemt en hallo zegt, roept Fransje bij zich. Ier, zegt ze. Dat is vader. Die wil tegen joe praten. Ze houdt hel instrument tegen zijn oor en tilt hem op zodat zijn mond vlak bij de hoorn is. Een stem knarst in zijn oor: Ai\ die Fransje! Weetje wien a'k bin? Fransje verstaat de woorden, maar herkent de stem niet, en dus weet hij niet wat hij moet zeggen. Hij schudt zijn hoofd maar een beetje. Ik bin Kees de Visser, kraakt de stem weer. En wien bin jie ok biwee? Dit maal moet Fransje wat zeggen en bedremmeld antwoordt hij: Fransje Westraete. En van wien bin jie een jonksje? Van m'n vader en m'n moeder. Zie je noe wè da je tegen mekaren praten kan deur een telefoon? Ditmaal knikt Fransje, zonder iets te zeggen. Bedièmend kom ik wee terug oor. Dag Fransje, toet bedièmend dan. Dag, zegt Fransje zwakjes. Leentje laat hem zakken en hangt het ding weer op. Jie bin zö es een groate jon gen! prijst ze. Jie kan noe a deur de telefoon praten! Fransje krijgt er een kleur van. Wat zullen ze thuis daar wel van zeggen! Even later gaat de deur open, maar het is niet Kees de Visser die binnen komt. Het zijn een man en een vrouw en een jongetje dat ongeveer even groot is als Fransje. De drie bezoekers ge\'en de vrouwen een hand, en de man zegt legen Fransje: Zoa, kamme- raad. Van wien bin jie een jonksje? De man blijkt een broer van de vrou we te zijn. Het jongetje moet dus moeie tegen haar zeggen, maar hij noemt haar tante Janna, en daaruit. en op grond van de mooie kleren die de bezoekers dragen, besluit Fransje dat het voorname en rijke mensen zijn. In Fransje's kring zouden ze een voudig Moejanna zeggen. De kleine jongen komt naar Fransje toe om te kijken wat die aan het doen is. Oe ièt jie? \'raagt hij botweg. Fransje. En oe ièt jie? Ik iète Jan Blok. En wat is joe achter- naem? Fransje vertelt hem zijn achternaam. Weldra zijn ze de beste vrienden. Jan Blok vertelt dat hij op een boerde rij woont, achter de spoorbaan. Hij zegt dat Fransje eens met hein moet komen spelen. Dan valt hij zijn moe der, die met de andere vrouwen in een druk gesprek gewikkeld is, in de rede, en vraagt: Moeder, mag Fransje agauw es bie me op d'oeve kommen spelen? Ja, van 't voorjaer wè es, oor, at et 'n bitje moaier weer is. 't Is noe nog een vee te groate slikboel op d'oeve. Jan is blijkbaar geen vreemdeling in dit huis. Hij neemt Fransje mee naar dezelfde kast in de hoek waar het kleurboek uit gekomen is, en haalt er allerlei rommel uit waar hij hoogst vertrouwd mee blijkt te zijn. Hij ver telt Fransje dat dit zijn speelgoed is als hij bij tante Janna op bezoek komt. De twee jongens zijn weldra zo in hun spel verdiept dat ze geen van beiden Kees de Visser in de kamer heb ben zien komen. Maar deze roept: Fransje, oe von je dat noe om deur de telefoon te praten? Fransje kleurt en zegt; Fijn! Dan vertelt hij Jan dat hij tegen diens oom door de telefoon gepraat heeft. Dat is echter niets bij zonders voor Jan, die dat al zo vaak gedaan heeft: Fransje is echt een kind van zijn omgeving. Hij beschouwt hel als heel vanzelfsprekend dat Jan veel mooiere kleren aan heeft dan hij, daar Jans ouders rijke mensen moeten zijn. Er is dus van jaloersheid in het geheel geen sprake. Maar Jan draagt één kleding stuk waarmee hij, geheel onbewust, Fransje doet zondigen tegen het tien de gebod. En dat is zijn broek. Het is niet de veel betere kwaliteit dan die van Fransje's kale manchesterbroek je, noch de veel lichtere kleur van het zachte wollen goed, maar de s(3órt broek die Jan draagt. Want die heeft zomaar een echte galgbroek aan met heuse elastieken bretels, waar felrode en helblauwe strepen door lopen. De jongens thuis hebben ook galgen, maar zijn broers zijn hem zoveel jaren vooruit, dat hij dat als een \anzelf- sprekendheid beschouwt. Het is nog niet eens zo heel lang geleden dat hij nog in rokken rondliep. Maar hier is een jongen die nog niet eens net zo groot als Fransje is, en die heeft een galgbroek aan! Dat moet hij beslist aan moeder vertellen. Jans vader en moeder staan op van hun stoel en zeggen dat het tijd is om op te stappen. Daar ze dezelfde kant op moeten als Fransje, stelt de vader voor dat ze hem zover zullen meene men. Leentje helpt Fransje in zijn kle ren. Ze doet stiekem een zakje flikjes in zijn jaszak. Ze zit op haar hurken vóór hem om zijn knopen dicht te doen, en zegt zachtjes: Kriege'k nog een kos va je? Fransje doet het vlug en kijkt meteen of Jan het ook gezien heeft. Na het gedag zeggen volgen Fransje en Jan diens ouders naar het brug getje. Aan de kant van de weg staat een blinkendzwart gerij waarvoor een paard gespannen is, dat met zijn leidsels aan het brughek is gebonden. Fransje vraagt zich af hoe hij voorbij die grote paardekop moet komen, en wilde maar dat hij reeds op de weg was. Maar dan ziet hij hoe Blok de leidsels van het ijzeren hek losmaakt en het paard bij de toom naar de weg leidt. Daarna opent Blok het portier en helpt zijn vrouw in de koets. Jan volgt haar op de voet. (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2007 | | pagina 7