Nieuw Keurmerk Natuursteen voor Timmerman Natuursteen b.v. Wie ^zoet' is krijgt lekkers, wie 'stout' is... een prent Eerste paal voor Gewitech Machinebouw Bevolkingsonderzoek baarmoederhalskanker Inleveren hulpgoederen Oost Europa Werkgroep Middelharnis Uitvoering Weihnachts- oratorium Kerstmarkt Goedereede Ophalen oud papier Melissant Zaterdagavond jeugdwerk 12 Vangstquota voor haring en schol vastgesteld Kerstavond ANBO Oostflakkee Anonieme Alcoholisten groep EHAI1D^.f1IEUWS Zekerheid en duidelijkheid voor zakelijke en particuliere markt c< STICHTING DIERENBELANG PAGINA 6 VRIJDAG 30 NOVEMBER 2007 Vrijdag 2 november 2007 tijdens de ledenvergade ring van ABN (Algemene Nederlandse Bond van Natuursteenbedrij ven) presenteerde Stichting Keurmerk Natuursteen zijn nieuwe keurmerk voor de natuursteenbranche. Het keurmerk richt zich op de bediening van de zakelijke en particuliere markt. De eisen zijn ondergebracht in het Keurmerk Natuur steen. Natuursteenbedrijf Timmerman Natuursteen b.v. mag als één van de eer ste 9 natuursteenbedrijven in Nederland het keurmerk dragen. Timmerman Natuursteen b.v. is opgericht in 1839 en sinds 1966 gevestigd in Xieu%verkerk(Zld). .\]s vakmensen kennen eige naren Chris en Martin Tim merman alle mogelijkheden van natuursteen. En dat is niet een\oudig, want natuur steen, zoals graniet, leisteen of marmer is er in duizenden kleurschakeringen en soorten. Bedrijven die het keurmerk mogen voeren staan garant voor kwaliteit. Een onderneming die in aan merking wil komen voor het keurmerk moet aan bedrijfs matige en technische eisen voldoen. Het betreft onder andere eisen op het gebied van de wet ketenaansprakelijkheid, offertes, meer- en minderwerk, klachtenadministratie, .\rho en Milieu, bedrijfsorganisatie, opleiding en uitvoering van de werkzaamheden volgens geldende normen en richt lijnen. Stichting Keurmerk Natuursteen controleert of alle aangesloten bedrijven hieraan voldoen. Katja Staartjes, bergbeklim- ster die bergtoppen bereikt boven de 8000m, riep tijdens de ledenvergadering van ABN alle leden op zich aan te mel den voor het keurmerk. Zij maakt de vergelijking tussen de weg naar het behalen van een keurmerk en het bekUm- men van een berg. In beide gevallen is het een lange weg naar de top. "Timmerman Natuursteen b.v. heeft deze weg al afgelegd en kan met recht trots zijn op het verdien de keurmerk." In deze weken komt men regelmatig Sint Nicolaas tegen. Meestal bevindt hij zich in de buurt van of in een van de winkels. Vrijdagmiddag en -avond kwam men de Sint echter op een wat ongebruikelij ke plaats tegen, namelijk in het eilandelijke pol derlandschap. Voor deze gelegenheid was hij inge huurd door de Regionale Projectgroep Verkeersvei ligheid Goeree-Overflak- kee. De politie 'laserde' passerende automobilis ten en al naar gelang hun gedrag werden zij door de Sint onthaald op een cho coladeletter of door de aanwezige agenten op een prent. Door Adri van der Laan In het kader van het project 'Straffen en Belonen' werd vorige week vrijdag op twee plaatsten op het eiland een actie gehouden waarbij de bestuur ders zowel positief als nega tief werden geconfronteerd met hun verkeersgedrag. Van' afstand werden de automobi listen door de politie 'gelaserd' en vervolgens werden ze aan gehouden, en al naar gelang hun goede of slechte gedrag Deze leerling van de autorijschool belandde natuurlijk in de groene wne en werd beloond met een chocoladeletter. Foto: Adn van tier i/um op de weg werd men doorver wezen naar een groene of rode zone. In de groene zone ston den naast medewerkers van het ISGO, Rijkswaterstaat en Vei lig Verkeer Nederland ook een heuse Sint Nicolaas. Nadat de bestuurders een blaastest was afgenomen en gebleken was dat zij niet hadden gedronken kregen ze als beloning een cho coladeletter en wat voor folders van de Regionale Projectgroep Verkeersveiligheid waarin de actie werd toegelicht en tips werden gegeven voor een vei lig rijgedrag op het eiland. Voor hen die te hard reden was er 'natuurlijk' de straf, die deze keer niet door Sint Nicolaas werd uitgedeeld maar door het aanwezige politiepersoneel. Vooral zij die in de groene zone terechtkwamen, hadden veel waardering voor de actie. Dit was de derde actie in de serie 'Straffen en Belonen'. De voornaamste reden voor dergelijke acties is dat blijkt dat uit de landelijke registratie van verkeersongevalleir blijkt dat er op Goeree-Overflakkee meer \'erkeersslachtofï'ers val len dan in andere regio's. De organisatoren hopen met deze acties de automobilisten op een indringende wijze te con fronteren met hun rijgedrag, met de bedoeling dat dit wordt aangepast zodat het op de weg ook op Goeree-Overflakkee veiliger wordt. Morgen, zaterdag 1 decem ber, kunnen van 9.30-11.30 uur weer hulpgoederen worden ingeleverd bij de Oost Europa Werkgroep 'Middelharnis', in de- loods aan Industrieweg 17 te Mid delharnis. Er is behoefte aan diverse hulpgoederen zoals kleding, inconünen- demateriaal, roUators, e.d. De werkgroep ondersteunt in Roemenië een christelijk hulpfonds dat arme men sen aan deze goederen helpt en waarbij diegenen die dat niet kunnen betalen medicij nen kunnen krijgen op ver toon van een recept van dé huisarts of het ziekenhuis. Daarnaast is er nog porse lein te koop uit een porse leinfabriekje in Roemenië, dat ook door het hulpfonds is opgezet, om werk voor een inkomen te verschaffen. De verkoopopbrengst hier van wordt eveneens gebruikt voor de hulpprojecten. Bij de ingang van de loods kunt u een bijdrage in de trans portkosten deponeren. Wie financieel wil steunen, kan een gift overmaken op bank rekening 3420.07.408 t.n.v. Oost Europa Werkgroep Middelharnis. Zie voor meer informatie website www.oos teuropa-werkgroep.nl. t» S» fi. g» «H t» tm •i» i« .*f DREISCHOR-Op zaterdag 15 december, aanvang 20.00 uur, zal het Vocaal Ensemble 'Lus- cinia' voor de tweede keer in de Adrianuskerk te Dreischor een uitvoering geven van het Weihnachtsoratorium van J.S. Bach. Dit jaar zal dit de enige uitvoering zijn die in de pro vincie Zeeland van dit werk te beluisteren zal zijn. Deze cyclus van 6 cantates heeft Bach in 1734/35 gecomponeerd om te worden gezongen tijdens de kerkdiensten van I' Kerst dag tot en met Driekoningen. Tegenwoordig wordt dit ora torium gewoonlijk ten gehore gebracht tijdens concerten in de Kersttijd. Vorig jaar bracht Luscinia' nog alleen de eerste 4 cantates ten gehore. Dit jaar worden ook de 5' en 6' cantate uitgevoerd terwijl, om de leng te van het concert te beperken, de 3'' cantate achterwege blijft. .Aan het concert van 15 decem ber werken verder mee: Klaar- tje van Veldhoven (sopraan), .Alexandra d'Espinoza (mezzo alt), Sebastian Brouwer (tenor) en Michiel Meijer (bas). Verder het Dordts Kamerokest en de organist Marcel van Westen. Het geheel staat weer onder leiding van de Schouwse musi cus Wim Boer. Toegangskaar- ten kunnen worden gekocht a 22,50, 19,50 en 16; voorts studenten geldt een korting van 5. Kaarten zijn in voorverkoop te verkrijgen bij Delta Discs, Mol 15 te Zie- rikzee, Boekhandel De Vries, Havenplein 14 te Zierikzee en bij P. Sevestre, tel 0111- 720372, e-mail: psevestrefe zeelandnet.nl. Op zaterdag 8 december zal er van 10.00 tot 18.00 uur een kerstmarkt worden gehou den in het historische Goede reede. Het pittoreske stadje dient hierbij als decor. Naast kramen met o.a. kerstartikelen en zaken voor de inwendige mens is er volop vertier. De kerstman zal aanwezig zijn met zijn arrenslee, daarnaast zijn er diverse muzikale optredens van o.a. Apollo, draaiorgel de Kleine Victoria en zullen er ieder heel uur orgelconcerten worden gehouden in de grote Kerk. De beiaard zal om 12.00 uur en om 15.00 uur haar klan ken over het stadje uitstrooien. Daarnaast zijn er stadswande lingen onder leiding van een deskundige gids. Zij zullen u meer vertellen over de rijke historie van Goedereede. Ook zal de Toren van Goedereede daarin niet ontbreken. Hier zijn ook diverse acüviteiten, zoals een foto-expositie over Goedereede in wintertijd, en u en uw (klein)kinderen kunnen er op de foto met een Goerees kersttafereeltje op de achter grond, bijvoorbeeld voor een originele kerstkaart. En voor de kinderen is er de mogelijk heid om te knutselen. In Melissant wordt morgen, zaterdag 1 december, het oud papier weer opgehaald voor de Hersteld Hervormde gemeente aldaar. Het ophalen begint om 18.00 uur. Wilt u het papier tij dig en goed gebundeld aan de kant van de weg zetten? Deze week willen wij graag nog eens uw aandacht vragen voor drie honden die al een hele tijd in De Dierenstee zijn. Deze honden zijn Tanja, Trixie en Saartje. Het zijn beslist geen rashonden, ze zijn niet allemaal even makkelijk, ze hebben alledrie een gebruiksaanwijzing, maar we willen toch proberen om ook voor deze drie een leuk tehuis te vinden. Hans, onze vaste hondenuitlater, gaat iedere dag een flink eind met ze wandelen en leert ze dan goed te luisteren en netjes naast hem te lopen. Tanja Trix HOEKSCHE WAARD •y K' graag in huis voor het zeg gen' hebben en ze kan dan ook vrij dominant zijn. Dus zoe ken wij voor haar een ervaren baas. Trix is een kleine zwart/ witte hond, boerenfok- kie, een teefje van 9 jaar. Zij is gewend los op het erf te lopen en in de schuur te sla- Tanja is 12 jaar, pen, maar ze is al een aardige tijd bij ons een kruising en is nu gewend om binnen te zijn. Trix is labrador x her- vriendelijk voor kinderen, maar ze vindt der, zwart, kort- poezen en andere honden maar niks. Ook harig, dit is echt alleen thuisbüjven vindt Trix niet erg. Ze een hond die je is dan aardig waaks, alleen moet heb ben. Ze kan niet Saartje is een kruising border coUie, zwart/ bij kinderen, niet wit, een teefje en 4 jaar. Ook Saar is vrien- bij katten en niet delijk voor grotere kinderen, vindt katten bij andere bon- niet leuk en aan het gezelschap van een den. Tanja wil het soortgenoot zal ze moeten wennen. De Saartje hond vraagt aandacht, maar als je veel met haar bezig bent en veel met haar wandelt is het goed. Saartje past heel goed in een sportief gezin. Wie komt naar Tanja, Trix en Saartje kij ken en heeft voor een van de drie een plaatsje? Ons adres: De Direnstee, Groene Kruis weg 14, Numansdorp. Tel. (0186) 655150. Website: www.dierenstee.nl Openingstijden: maandag t/m zaterdag van 11.00 tot 16.00 um NIEUWE-TONGE - Op zater dagavond 8 december is er weer zaterdagavondjeugdwerk 12, een gourmetavond in Middelharnis. Het vertrek is om 18.00 uur bij het kerkge bouw van de Gereformeerde Gemeente. Voor wie mee wil doen, is het beslist noodza kelijk om zich vóór dinsdag 3 december a.s. op te geven. Dat kan bij Anneke Nagtegaal, tel. 652339, of bij Anja Heijkoop, tel. 652010. Let op: wie na 3 december belt, kan niet mee. OLDE-TONGE - Op regio naal Bedrijventerrein Oost- flakkee heeft Gewitech Machi nebouw b.v. vorige week de symbolische eerste paal geslagen voor haar nieuwe bedrijfspand aldaar. Gewitech Machinebouw is inmiddels 10 jaar actief op het gebied van ontwikkeling en vervaar diging van hoogwaardige machines, met name voor de agrarische sector. Vanwege de huidige groei van het bedrijf ontstond er behoefte aan een nieuw bedrijfspand, waar men komend voorjaar in gebruik hoopt te nemen. De Europese Commissie onderhandelt elk jaar met Noorwegen over de gezamen lijke visquota van onder andere haring, schol en wijting. Euro pa en Noorwegen vissen name lijk in dezelfde vijver als het om deze soorten gaat. Om ervoor te zorgen dat deze vissen niet overbevist worden, wordt elk jaar vastgesteld wie hoeveel- mag vangen. Nederland is redelijk tevreden over de uit komsten van de onderhande lingen. De hoeveelheid schol (49.000 ton) is in overeenstem ming met het meerjarenplan voor schol en tong. Nederland vindt het jammer dat de Noren niet hebben ingestemd met langjarige afspraken voor het beheer van schol. Voor de haring is een veel lager quotum voor de EU (en daarmee vooral voor Neder land) afgesproken. Het totale quotum daalt met 41%. Voor Nederland betekent dit dat er volgend jaar ongeveer 40.000 ton haring gevangen mag wor den. Nederland betreurt deze uitkomst, temeer omdat geheel voorbij is gegaan aan de advie zen van de Regionale Advies raad, waarin zowel vissers als maatschappelijke organisaties zitten. De overdracht van visquota tussen Noorwegen en Europa is voor Nederland positief uit gevallen omdat er aanzienlijk minder blauwe wijting wordt overgedragen aan Noorwegen, terwijl de hoeveelheid schol die wij van Noorwegen krijgen ongeveer gelijk is gebleven. Nederland is tevreden met de tijdelijke verhoging voor dit jaar van het quotum voor tar bot. Daardoor hoeft er minder tarbot - dat als bijvangst bij schol en tong wordt gevan gen - teruggegooid te worden. Nederland had hier bij Euro pese Commissie op aange drongen. In december worden de Euro pese visquota definitief vastge steld. OUDE-TONGE - De AXBO afd Oostflakkee organiseert op donderdag 13 december een Kerstavond in m.f g. Grutters wei te Oude-Tonge. De aan vang is om 17.00 uur, de zaal gaat open om 16.30 uur. Na een welkomst met consumptie is er om 17.30 uur een ver- rassingsbuffet. Om 19.30 uur is er koffie/thee, waarna om 20.00 uur de Musical 'A Time for Jou' wordt uitgevoerd door gospelkoor In Touch uit Mid delharnis o.l.v. dirigent Ad de Joode en m.m.v. pianist Pieter \'erhage. De avond wordt afge sloten met gezamenlijk het 'Ere zij God' te zingen. Opgeven kan t/m 5 december bij mevr. C. van den Berg, tel. 641476. De groep .Anonieme .-XlcohoUs- ten op Voorne-Putten krijg per 1 december 2007 een nieuw- telefoonnummer. Het oude nummer is 0181-310094, het nieuwe wordt 06-51218876. De groep .Anonieme Alcoho listen (AA) is een groep van mannen en vrouwen uil alle lagen van de bevolking en alle leeftijden, die op basis van vrijwilligheid hun ervaringen delen, met als doel nuchter te worden én te blijven. De enige vereiste voor deelname aan de .■\A groep is het verlangen om te stoppen met drinken. Nuchterheid wordt verkregen door een leven zonder alcohol, eenvoudigweg door het eerste glas te laten staan, elke dag opnieuw. Nuchterheid wordt behouden door het delen van ervaring, kracht en hoop, dit tijdens de wekelijkse bijeen komsten van de .\A groep en door het in praktijk brengen van een herstelprogramma dat uit 12 stappen bestaat. De .A-A groep komt elke dins dagavond van acht tot tien uur bijeen in Nieuwenhoorn en is 24 uur per dag bereikbaar via nummer 06-51218876 (evt. inspreken, u wordt terugge beld). In de maanden november en december van dit jaar worden vrouwen die zijn geboren in het jaar 1977 in de regio's Voome-Putten- Rozenburg, de Hoeksche Waard en Goeree-Overflak kee opgeroepen voor het bevolkingsonderzoek naar baarmoederhalskanker. Zij worden opgeroepen door de GGD Zuidhollandse Eilanden of door hun eigen huisarts. Deelname aan dit onderzoek is gratis. Vrouwen in de leeftijd \an 30 tot en met 60 jaar ontvangen eens in de 5 jaar een uitno diging voor het onderzoek. Vervolgens kunnen zij bij de huisarts een afspraak maken" om een uitstrijkje te laten maken. De huisarts is er\ an op de hoogte dat de vrou^^■ is uit genodigd voor dit onderzoek. .Als een vrouw niet door haar eigen huisarts onderzocht wil worden, kan zij een afspraak maken bij de Stichting Trom- bosedienst en .Artsenlabora torium (STAR) te Rotterdam. Het onderzoek wordt daar door een speciaal opgeleide doktersassistente uitge\oerd. Het telefoonnummer van deze stichting is 010-2890250. Ook zijn er andere uitstrijkmoge- lijkheden op te \Tagen bij de GGD. Is een vrouw reeds onder behandeling bij een g\nae- coloog, dan kan het onder zoek ook worden uitgevoerd door de gvnaecoloog. .Als een vroui\' niet wil of kan deelne men aan dit onderzoek, dan kan zij het antwoordformulier terugsturen naar de GCiD. Dit formulier is bijgesloten bij de uitnodigingsbrief Hierop kan de reden van 'niet-deelname' worden ingevuld. Door middel \'an een eenvou dig onderzoek kan een \oor- stadium van baarmoederhals kanker worden ontdekt, zelfs voordat een vrouw klachten heeft. Bij ontdekking in een vroe^ stadium is genezing bijna in alle gevallen mogelijk. In de baarmoederhals kun nen in de jaren veranderingen optreden, die kunnen leiden tot baarmoederhalskanker. Door eens in de vijfjaar een onderzoek te laten doen is het mowlijk deze verandering op tijd te ontdekken en kan baar moederhalskanker worden voorkomen. Daarom is sinds 1985 het bevolkingsonder zoek baarmoederhalskanker in Nederland ingevoerd. Na invoering van dit bevolkings onderzoek is het aantal vrou wen dat baarmoederhalskan ker krijgt, verminderd naar ongeveer 750 vrouwen per jaar. Bij de uitnodiging zit een laboratoriumkaart en een fol der met nadere informatie. Nadat de vrouw de uitnodi ging heeft ontvangen maakt zij een afspraak met haar huis arts, haar g\ naecoloog of met STAR. Op de afgesproken datum neemt zij de iaboi-ato- riumkaart mee. \oorafgaand aan het onderzoek stelt de arts een aantal vragen die van belang kunnen zijn voor het onderzoek. .Als de vrouw op de onderzoeksbank ligt. kijkt de arts naar de baarmoedermond en neemt met een spateltje wat slijm eg. Het uitstrijken diunt enkele minuten en is meestal pijnloos. Het slijm wcirdt op eea glaasje gedaan en wordt vei-volgens samen met de labo- ratoriumkaan van de vrouw naar het laboratorium opge stuurd. Daar wordt het \erder onderzocht. De uitslag \vordt na een aantal \veken naar de huisarts gestuurd. De huisarts spreekt met de vrouw af hoe zij de uitslag te weten komt. Soms moet het uitstrijkje opnieuw worden gedaan omdat het technisch niet goed is gedaan. Ook kan \erder onderzoek nodig zijn omdat bijvoorbeeld een onschuldige ontsteking is ontdekt. Een afwijkende uit slag hoeft niet automatisch baarmoederhalskanker te bete kenen! De GGD Zuidhollandse Eilan den coördineert het bevolkings onderzoek. .Adresgegevens krijgt zij via de gemeentelijke basisadministratie. Gegevens kunnen worden uitgewisseld met de informatiesystemen van de huisartsen. Öp deze uitwis seling en registratie is de Wet Bescherming Persoonsgege vens van toepassing. .Als vrou wen hiertegen bezwaar willen maken of meer willen ^veten kunnen zij de GGD bellen. Op werkdagen van 9.00 -14.00 uur is een medewerker van de GGD bereikbaar op het tele foonnummer 0181-652440.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2007 | | pagina 6