Bij Economische Visie Brouwersdppte^ vallen gemeentegrenzen weg Kinderen op bezoek bij de tandarts...! W. I Demonstreren om het demonstreren 773 A^\c\ 'Specifieke marktstrategie is keihard nodig SP-kamerleden bezoeken Rectificatie Sommelsdijk Cijfers vertalen, koers bepalen. 80e jaargang Nr. 7665 Vrijdag 30 november 2007 Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag Niet in grenzen denken All Seasons Boulevard Postieve reacties Visser Visser Zo hebben lue een tijd van heuse demonstraties achter de rug. Nee, geen werknemers die de straat op gingen, maar leerlingen uit het voortgezet onderwijs. Zij .staakten voor een vermindering van het aan tal uren les per jaar Daarbij speelde mee dat er kennelijk veel gaten in de roosters zitten. Dat betekent tussenuren zonder les, maar ook langere dagen. Toegegeven, het maken van een lesrooster is geen sinecure. Het dagelijks aanpassen van het rooster op grond van de telefoontjes na zeven uur van zieke collega 's, kan soms lei den tot een lichte vorm van luanhoop. De lesprogramma 's zijn onder meer zo toegesneden op steeds wisselende groepen dat hel haast onmogelijk valt altijd een vervanging te orga niseren. Dan is er ook nog het lerarentekort en de zaak is begrijpelijk. Het onderwijs staat als beroepsgroep niet hoog (meer) aangeschreven. Het is zo langzamerhand een loodzwaar beroep gexuorden. En het was altijd al zwaar De druk die in de loop der jaren is toege nomen, heeft alles te maken met de veranderende houding van jongeren tegenover luat we dan maar even gezag noemen. De klas is een verzameling rechthebbende individuen geworden. Dat is kort door de bocht geformuleerd, maar niet onjuist. Die houding is mede te danken aan het onderwijs zelf. De zelf standigheid van de (oudere) leerling, de attitudevorming verdrong de overdracht van kennis. Wie de juiste leer houding ontiuikkelde, stootte vanzelf tvel door naar de voor hem of haar belangrijke ken nis. Dacht men. We houden er nu een Parlementaire enquête over. Wie zal tegenspreken dat gedragsvorming niet een aspect van het onderwijs is Maar dan wel een vorming die uitgaat van een bepaalde normering. En die ook een ver lengstuk is van de waarden en normen thuis. Daar waar in het verleden bin nen groepen - zuilen werden ze genoemd - in de gezinnen sprake luas van gelijkgestemde opvattingen over waarden en normen kon het 'eigen onderwijs aanschuiven. Dat is verleden lijd. Daaraan is het onderwijs mede debet, omdat het dikwijls als aanjager van veranderingsprocessen fun geerde. In een tijd dat elke volgende generatie hoger en breder geschoold wordt dan de vorige, betekent dit dat de ach terliggende groep onder druk komt te staan. Scholing is één van de breekijzers geweest die gebruikt werden tijdens de ont zuiling. Ook van binnenuit. Gedurende vele jaren van individualisering zijn de belangen van burgers onder ling steeds verder uiteen gaan lopen. Wat bindt ons nog? Geen wonder dat er - nog steeds generaliserend geschre ven - gezocht wordt naar een gezamenlijke identiteit. Dat zal moeilijk zijn na een jarenlang afbraakproces van wat samen bond. In die context werd in toene mende mate de vraag gesteld: Wie zal mij zeggen wat ik doen moet? Ik maak zelf wel uit ival goed en verkeerd is. Waarden en normenpakketten werden gereduceerd tot eenmansuit- rustingen. Om iets te bereiken worden gelegenheidscoalities gevormd. De vriend van van daag is de tegenstander van morgen en omgekeerd. De laatste stap is dat dit proces binnen het gezin doorzet. Ik leef mijn eigen leven. De school Tuerd zo een vergaar bak van tegenstrijdige belan gen. Je moet, dus ga je er naar toe, maar vrije tijdsbesteding, het baantje om een weekend- feest te kunnen betalen, is min stens zo belangrijk. Dat de samenleving grof investeert in de toekomst van diezelfde jongeren dat is ove rigens ook haar eigen toekomst wordt niet of nauwelijks beseft. Dat gratis ondenuijs een luxe is, evenmin. Nee, daar heb je recht op. Je hoeft niet per se een beroeps- somberaar te zijn om te begrij pen dat er in zo 'n omgeving snel iets mis kan gaan. Dat is dan ook gebeurd. Staken, ja waarvoor? Staken om het staken, rellen schoppen voor de kick. Wie die kurk van defies hielp halen, heeft een grote ver antwoordelijkheid. We lueten nu hoe snel een groep jongeren te mobiliseren is. Er was een probleem, het zij toegegeven. Er is wellicht niet voldoende geluisterd naar de signalen uit het veld en inspec tie, dat is meer het veriuijt. Maar de krachten die daar voor werden ontketend, doen je huiveren. Huiveren voor de jeugd die zich laat manipule ren, maar ook voor tegenkrach ten die in de samenleving vei'- borgen liggen. Een demoaatie zonder onderliggend (bijbels) waarden- en normenpatroon kan al te makkelijk verworden tot een vleugelsamenleving waar wetteloosheid en totali tair denken elkaar verbitterd zullen bestrijden. BROUWERSDAM - In de afgelopen jaren is gebleken dat de Brouwersdam meer inhoudt dan een afslui ting van een zeearm in het kader van de Deltawerken en een korte verbinding tussen Goeree-Overflakkee en Schouwen-Duiveland. In de loop der jaren heeft het gebied zich langzaam ontwikkeld tot een spor tief recreatiegebied. Maar er zit meer in, zo hebben verschillende betrokke nen geconstateerd, en de gemeenten Schouwen-Dui veland en Goedereede heb ben de mogelijkheden voor de toekomst in kaart laten brengen in een 'Economi sche Visie Brouwersdam'. Maandagmiddag werd het concept gepresenteerd in het 'recreatieve hart' van de dam, Port Zélande. Door Adri van der Laan Vertegenwoordigers van de beide provincies, gemeen ten, recreatieonderneniers en andere betrokkenen toonden veel belangstelling voor het gepresenteerde concept van de Economische Visie Brou wersdam. Bij allen is het dui delijk dat de ontwikkelingen aan de Brouwersdam een centrale regie nodig hebben en dat er samengewerkt moet worden om de dam een stevige plaats op de toeristische kaart te geven. Want dat er in het unieke gebied "met een grote binnen- en buitenzee" econo mische kansen liggen, daar waren de aanwezigen het roe rend over eens. De bijeenkomst waarin de eco nomische visie werd gepresen teerd, stond onder leiding van de communicatiemedewerker van de gemeente Goedereede, Bert Brand. Aan de hand van stellingen en vragen konden bestuurders en andere betrok kenen hun mening geven. Burgemeester Asselbergs van de gemeente Schouwen-Dui veland sprak tijdens de bijeen komst een openingswoord. Hij gaf aan dat de grote belangstel ling voor de presentatie van de Economische Visie een teken was dat ontwikkelingen op de Brouwersdam bij iedereen hoog op de agenda staan. Dit had hij ook gemerkt omdat hij in de afgelopen tijd verschil lende keren bij officiële hande lingen op de dam betrokken is geweest, zoals bij de onthulling van het nieuwe logo Brouwers- Tijdens de bijeenkomst in Port Zélande namen verschillende direct betrokkenen deel aan de discussie mei de overigen aanwezigen. dam Superspot, bij de beweg wijzering en bij de provinciale 'grensoverschrijding' van de toeristische RTM spoorlijn bij de Middelplaat. Volgens Assel bergs vragen de toenemende activiteiten om een gezamenlij ke aanpak, "specifieke markt strategie is keihard nodig". Hij sprak de wens uit dat het rapport breed gedragen zal worden door alle betrokke nen, "zodat de Brouwersdam een uniek trendsettend recre atiegebied op internationaal niveau wordt". Hoewel de Brouwersdam op de grens van Zuid-Holland en Zeeland ligt, betekent dit niet dat er ook in grenzen moet worden gedacht. "De dam is geen slagboom, maar een deur die naar beide zijden zeer uit nodigend openstaat". Om de uitnodigende houding van de dam te versterken, die nen er gezamenlijk stappen te DIRKSLAND - Op woens dagmorgen mochten alle kinderen uit de 'rode' groep van c.b.s. Prins Maunts te Dirksland bij tandarts G.J. ten Voorde in de praktijk komen kijken. Hij heeft de kinderen van alles laten zien en veel verteld. Hoe kijkt hij in ie mond, hoe zien de boor, de spuit, de sonde, het spiegeltje en een röntgenfoto eruit? Een van de kinderen, Bart, deed zelfs voor hoe je fluor moet happen. En loanne en Niek lieten, i'n de tandartsstoel, hun tanden aan de tandarts zien. Kijk maar op de foto, daar ligt Joanne! Na afloop kregen de kinderen allemaal nog een cadeautje mee naar huis. Ze hebben een gezellige, leerzame morgen gehad. En voor sommigen was het best spannend! En tandarts Ten Voorde kan niet alleen goed gaatjes in tanden en kiezen repareren, maar óók goed uitleggen! Folo: Hans VUlerius worden gezet. Dit bleek ook uit de presentatie van de Eco nomische Visie Brouwersdam door de heer H. Verheijden van het adviesbureau ZKA, dat het rapport heeft samenge steld in nauwe samenwerking met een begeleidingscommis sie van nauw betrokkenen, Verheijden legde uit dat er op de Brouwersdam wel ontwik kelingen plaatsvinden, maar dat deze nog als 'los zand' aan elkaar hangen. De samen- en wisselwerking tussen de ver schillende bedrijven is nog gering. Hierbij blijkt dat de Brouwersdam als totaal nog geen begrip is voor de bezoe kers. "Men komt om te zonnen, te surfen of naar Port Zélande te gaan, maar men bezoekt de dam niet als toeristisch pro duct. De dam is alleen een plek, geen toeristische hotspot". In de Economische Visie wordt aanbevolen om voor de Brou wersdam en de Grevelingen één icoon te vinden waarmee het gebied geïdentificeerd kan worden. Als voorbeeld noemde Verheijden de zeehond voor de Waddenzee en het edelhert voor de Veluwe, In de visie wordt gepleit om de huidige tweedeling van de acti viteiten op de dam enerzijds te versterken en anderzijds met elkaar te verbinden. De zeezijde moet gezien worden als een 'Summer Boulevard', waarvan de toeristische functie vooral door het seizoen wordt bepaald. De binnenzijde aan het Grevelingenmeer dient een 'All Seasons Boulevard' te worden, Aan deze kant zullen dan ook verschillende ontwik- kelingeir dienen plaats te gaan vinden, die het hele jaar door veel recreanten zullen trekken. De verschillende activiteiten aan de binnenzijde zouden ver bonden kunnen worden door de huidige stoomtram, maar eventueel ook door een snel lere trein- of tramverbinding. De binnenzijde van de dam zal de toeristisch-economische drager voor het gebied moeten worden, In de gepresenteerde visie worden voor de binnenzijde de voorgestelde 'producten' voor gesteld. Zo zou De Punt ruimte moeten bieden voor natuurbe leving, ecologie en ontmoe ting. Het gedeelte tussen De Punt en de Kabbelaarsbank zou gebruikt kunnen worden voor onder andere drijvende woningen en drijvend theater, Kabbelaarsbank, waar momen teel onder andere Port Zélande en Marina Port Zélande op lig gen, zal de grote publiekstrek ker moeten worden, waarbij het aanbod zal dienen te wor den verbreed. Naast een con centratie van (dag)horecagele- genheden zou er een vier- en meersterren hotel kunnen worden gerealiseerd en de beleving van dit centrum zou verder versterkt kunnen wor den met kleine boetieks en modewinkeltjes, verkoop van watersportartikelen en levens middelen. Op het zuidelijke gedeelte van de dam zullen er ontwikkelin gen plaats moeten vinden die de watersport nog verder zul len bevorderen. De zuidpunt, bij Scharendijke, is de plaats voor attracties, actie en enter tainment, Aan de zeezijde zul len de bestaande activiteiten op het gebied van horeca moe ten worden uitgebreid en ver beterd. Volgens de berekeningen van Verheijden zal de werkgele genheid zich uitbreiden van de huidige 600 arbeidsplaat sen tot 900, Verder wordt er in de Economische Visie gepleit voor meer samenhang tussen de verschillende ondernemin gen, zodat er één adres als aanspreekpunt wordt gereali seerd. De huidige economische effecten zullen zich dan in de toekomst verdubbelen. Naar aanleiding van de Eco nomische Visie was er gele genheid om met de direct betrokken in discussie te gaan. De wethouders Verseput van Schouwen-Duiveland, Van der Vlugt van Goedereede, vice- voorzitter Den Broeder van de Foto: Adri van der iMnn VEEROr, gedeputeerden van de provincie Zeeland en Zuid- Holland Van Waveren en Van Engelshoven-Huls, aangevuld met de heer Verheijden gaven hun visie op het rapport. Natuurlijk kwam bij de discus sie ook de vraag naar voren hoe een en ander gefinan cierd gaat worden. Het is de bedoeling dat een belangrijk deel door particuliere geldver strekkers wordt gefinancierd. Gepleit werd dan ook om deze al in een vroeg stadium bij de plannen te betrekken. Verder veronderstelde gedeputeerde Van Waveren dat er ook uit het ontwikkelingsfonds voor het Zeereservaat een 'potje' zou kunnen worden gevormd. Tijdens de afsluiting van de bijeenkomst benadrukte bur gemeester Van de Velde van de gemeente Goedereede dat er met het verschijnen van de Economische Visie er een "enorme uitdaging" ligt, "want een rapport schrijven is één, maar uitvoeren is twee". In het berichtje over de 'eerste spruitenlezer van Nederland' in onze editie van jl, dinsdag is een storende foutgeslopen. Het betreft nl, niet de eerste sprui tenlezer, want er zijn al enkele tientallen van deze machines in Nederland geleverd. Maar wel is afgelopen zomer nieuwe software voor deze spruitenle zer ontwikkeld en dfe werd als eerste bij agrariër Eelco van Putten in Dirksland geïnstal leerd. Die heeft zijn landbouw bedrijf overigens niet alléén, maar samen met zijn vader en oom, zodat het officieel 'Maat schap Van Putten' heet. ACCOUNTANTS BELASTINGADVISEURS MI0DEIHARNI5 ton. lulisnaweg 56 0187 617 300 Fax 0187 485 637 wv™,visser-visser,nl SP-Tweede kamerlid Pau- lus Jansen brengt vandaag, vrijdag 30 november, een werkbezoek aan de Bouw vereniging Sommelsdijk, De woordvoerder wonen van de SP-kamerfracne bezoekt de woningbouwvereniging van wege het kleinschalige karak ter. Verder laat hij zich op de hoogte stellen van de situ atie op de woningmarkt op Goeree-Overflakkee, Eerste Kamerlid Kees Slager is ook bij het bezoek aanwezig. Jan sen; "Onder het mom van effi ciency ontstaan er door fusies op dit moment megawoning- corporaties van soms meer dan 80,000 woningen. Dit is voor mij volstrekt onaccepta bel, want de menselijke maat moet ook bij het wonen uit gangspunt zijn. Daarom kijk ik graag bij kleine woningcor poraties hoe zij de corporatie besturen en bijvoorbeeld het beheer hebben geregeld," OntM 't bij uw G!-d«üie( of kijk uivost op wv,w,opchi«uw»,nl Pe hitiiw <^»Jmi m WW {«•'•'W* Kndpi SV Langewcg 113 - )UÏ KG Sommefidifli 01(7 mW Akktrdoaa SV - Khx)iter>i>cg 1 - 4J17 AL - NDordgouwc-0111401347

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2007 | | pagina 1