Kinderafdeling Ziekenhuis Dirksland viert vijftigste verjaardag Bijzondere boomverplaatsing I Gemeentepenning voor mevrouw C. Oostlander ^^Y^/^~^\ koers bepalen. tiomegtemftit 80e jaargang Nr. 7663 Vrijdag 23 november 2007 Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag 'Kinderen zijn heel oprecht; ze doen nooit alsof 1 december reünie en symposium DIRKSLAND - Dinsdag 27 november is het pre cies vijftig jaar geleden dat het Van Weel-Bethesda Ziekenhuis in Dirksland een officiële kinderafde ling binnen haar muren kreeg. Door een gift van de Zweedse kinderorganisatie Redda Barnen, was het toen mogelijk geworden het ziekenhuis uit te breiden met een nieuwe vleugel, waar de afdeling voor zieke kinderen kon worden gerealiseerd. In het ziekenhuis spraken we - bijna vijftig jaar later - met toenmalig kinderarts dr. J. van Loo en één van de huidige kinderartsen, dokter Femke Visscher. Winter Vk,<Sr Visser Visser Kennismaking Veranderingen Niet zo vlug naar de dokter 24 uur per dag Website Symposium en reünie 0UDP:-T0NGE - Tijdens een werkoverleg van de openbare bibliotheek te Oude-Tonge, afgelopen maandagavond, heeft wethouder Petra 't Hoen van de gemeente Oostflakkee een bronzen gemeentepen ning uitgereikt aan mevrouw C. Oostlander Dit als erken ning van de gemeente Oost flakkee voor de inzet van mevrouw Oostlander, die al 25 jaar als vrijwilliger bij de bibliotheek actief is. Zij werd gevraagd bij de bibliotheek te komen werken toen ze nog voorleesmoeder was. fn haar eerste jaren heeft ze de aanvragen voor de bibliobus verzorgd, later heeft ze ook meegewerkt aan de aanschaf van boeken. Mevrouw Oost lander is altijd bereid bij te springen waar dat nodig is, en volgens alle medewerkers is ze een zeer gezellig collega. Deze maand viert ze haar 25-ydrig jubileum bij de bibliotheek. Door Adri van der Laan Vijf maanden voordat de kin derafdeling van het ziekenhuis officieel kon worden geopend - in juni 1957 - kwam kinder arts dokter Van Loo in vaste dienst van het ziekenhuis. "Ik ben dus ook al vijftig jaar Dirkslander", aldus de 84-ja- rige arts. Voor die tijd hield kinderarts H.J. Kooij uit Rot- Het verplanisen van de Iepen OUDE-TONGE - Dins dag vond in Oude-Tonge een unieke gebeurtenis plaats. Voor het eerst in de geschiedenis van de gemeente Oostflakkee werden zeven Elzen ver- plant. De Elzen, die al in de Julianastraat stonden, werden verspreid over het plantsoen aan het begin van de straat. Bij deze klus werden medewerkers van de buitendienst van de gemeente Oostflak kee begeleid door een gespecialiseerd bedrijf uit Haaren. In het verleden stond er in de Julianastraat een lange rij Iepen tussen de Stations weg en de Melkweg. Zeven jaar geleden werden deze gerooid. De Iepen leden aan de lepziekte en leverden een gevaar op voor onder meer de verkeersveiligheid. Niet lang daarna zijn er zeven Elzen geplant aan het begin van de Julianastraat. Nu de Zweedse woningen aan de Julianastraat herbouwd zijn, en het seizoen voor ver planting is aangebroken, wordt het straatbeeld weer in ere hersteld. Op dinsdag 20 november zijn zeven Elzen via een speciale techniek v<K)rzich- tig van hun plaats gehaald en herplant. Deze gebeurtenis is ook bijzonder omdat het in dit soort situaties eerder gebrui kelijk is dat de oude bomen gekapt worden en nieuwe geplant. Omdat de bomen nog jong en gezond zijn, is ervoor gekozen om de techniek van verplan- ten toe te passen. De in totaal tien Elzen staan nu in een Folo: Gi'mtriile Oo^ljkikkee lange rij aan het plantsoen voor de herbouwde Zweedse woningen. In de eerste maanden van 2008 worden in het plantsoen op de hoek van de Melkweg en de Julianastraat - waar ook een aantal Zweedse woningen staat - nog eens drie nieuwe Elzen geplant. Hiermee is een deel van de Julianastraat in aanzicht weer zoals zij was: een laan. Vmk accountants belastingaoviseöbs. MIDDELHARNIS Kon. |ulianaweg 56 0187 W 300 Fax 0187 485 637 www.visser-visser.nl f$anf§ u^u, B»i»hi. .«ywf 1» M (tarf(**«**<" Gebruikt was nog nooit zo nieuw. Kröps BV - Long«*e9 113 3;«5 KG - SommtiKÜjk .0187 4767S7 AkktrdOM BV - Kk»«r*eg 2i3l7 ALNoofd9«n«-OttU01M7 terdam vanaf 1953 één keer in de twee weken pohkliniek in het ziekenhuis. Dokter Van Loo legt uit dat het opzetten van een kinderafdeling in het begin echt pionierswerk was. "Ik moest overal en nergens patiënten wegduwen. Een deel van de kinderen lag op de chirurgische afdeling en anderen weer op andere afde lingen". Van Loo legt uit dat vijftig jaar geleden er nog niet zoveel speciale kinderafdelin gen in de ziekenhuizen in het land waren. "Het was toen zo dat er veel meer kinderartsen waren dan kinderafdelingen". In Nederland was het toen gebruikelijk dat "een internist een kinderzaaltje had en ver der niet". Dokter Van Loo herinnert zich nog dat hij in het begin kennis ging maken bij de huisartsen op het eiland. Het viel hem op dat juist de vrouwen van de huisartsen wat twijfelden aan het nut van de aanstel ling van een kinderarts: "mijn man weet toch al alles van kin deren", zo was van sommigen de reactie. De huisartsen op Goeree-Overflakkee stonden later overigens heel positief tegenover de aanwezigheid van dokter Van Loo en de kinderafdeling. Het bleek dat er veel werk aan de winkel was omdat volgens de oud- kinderarts er eeri achterstand was die weggewerkt moest worden. Als voorbeeld noemt hij het ontbreken van vaccina ties voor kinkhoest, waardoor ernstige restverschijnselen na doorgemaakte kinkhoes vaker optraden. Ook herinnert hij zich nog de bezwaren die er op het eiland leefden als het ging over wel of niet vaccine ren. Hij herinnert zich nog dat de staat van de gebitten van de eilandelijke kinderen niet zo best was. Dit heeft er ook toe geleid dat de kinderarts in zijn beginjaren actief geweest in 'de strijd' voor fluoridering van het drinkwater, waar in die tijd - zeker op het eiland - stevig over werd gediscus sieerd. Dokter Van Loo heeft zelfs nog in de Tweede Kamer gepleit voor fluor in het drink water. Op de vraag waarom ze kin derarts zijn geworden ant woorden zowel dokter Van Loo als dokter Femke Visscher eenstemmig dat het een "bij zonder leuk vak" is. 'Vroeger hadden ze het over 'roeping', en zoiets is het wel", aldus Van Loo. Ook dokter Femke Vis scher geeft aan dat het kin derarts zijn "een bezieling is". Zij verzekert: "kinderen zijn heel oprecht; ze doen nooil alsof", en dat is voor haar één van de aantrekkelijke kanten aan het werken met kinderen. Dokter Van Loo beaamt dat. Hij kan dan ook uit een rijke ervaring putten waaruit deze eerlijkheid van kinderen wor den bevestigd. Zo was er een jongen die ergens naar moest kijken, maar de dokter stond er voor. Op de vraag waarom hij niets kon zien, antwoordde de stamelende jongen dokter Van Loo in dialect: 'J-j-jae joh, mar dat g-g-gaet hêêlemale niet, want joe zitter met joe- wen dikken kop voor!" Wie nu de kinderafdeling van het ziekenhuis in Dirksland bezoekt en deze afdeling ook nog kent vanuit de beginja ren moet wel toegeven dat er grote veranderingen hebben plaatsgevonden. Doordat er voorheen maar één kinder arts was, had deze een zekere autoriteit op het eiland en de vraag rondom erg zieke kin deren was in de volksmond steevast 'wat zegt Van Loo ervan?'. Inmiddels zijn er op de kinderafdeling en kinder poli maar liefst vijf kinderart sen, waarvan drie bijna full time en twee parttime. Toch lagen er vroeger doorgaans meer kinderen op de kinder afdeling. Femke Visscher legt uit dat dit verschillende oorza ken had. Momenteel worden er veel meer gevallen polikli nisch afgehandeld en is de tijd dat men in het ziekenhuis doorbrengt aanzienlijk korter. Volgens dokter Van Loo lagen vroeger kinderen met bijvoor beeld astma of longontsteking een paar weken in het zie kenhuis. "Tegenwoordig pro beren we kinderen met die ziekten binnen een week weer thuis te krijgen". Als voorbeeld geven de artsen wat cijfers. In de jaren zeventig waren er 32 bedden op de kinderafde- hng die natuurlijk niet altijd vol 'lagen. Tegenwoordig zijn er 'maar' 16 bedden. Dokter Femke Visscher legt uit dat er wel meer bedden zijn, "maar we hebben maar verpleging voor 16 bedden. Deze zijn wel vaak bezet, maar hierbij zijn ook de dagopnames van onder andere de chirurgie en KNO gerekend. ".Afgelopen winter hadden we zelfs te wei nig opnamecapaciteit, zodat er kinderen naar andere zie kenhuizen in de regio moes ten worden geplaatst". "Ik had altijd de naam dat ik de kinderen lang in het zie kenhuis liet liggen en daarom was het toch wel opvallend dat uit een destijds gehouden onderzoek naar het functione ren van het ziekenhuis bleek, dat ik 26% minder opnames had dan ik had moeten heb ben. Bij mij lagen dus alleen de 'zwaarste gevallen' en dat De jonge kinderarts Van Loo in de beginjaren van de kinderafdeling. Foto mt: '50 jaar Van Weel-Belhesda Ziekenhuis Dirkdtuul' duurde natuurlijk langer dan gemiddeld", aldus Van Loo. Zowel vroeger als tegenwoor dig is het vooral op het eiland zo, dat mensen hier niet zo gauw met hun kinderen en voor zichzelf naar de dokter gaan. "Ik heb op verschillende plaatsen in het land gewerkt, maar het is me opgevallen dat men hier niet zo snel naar de dokter stapt", zegt Femke Vis scher, en dokter Van Loo legt uit dat dit vroeger ook al zo was. "Men deed dit gewoon niet. Ik denk dat dit komt omdat men het voor de oor log zelf moest betalen. In de oorlog is pas het ziekenfonds gekomen". Dokter van Loo wijst ook op een andere verandering die heeft plaatsgevonden sinds hij kinderarts in het zieken huis was. Hij legt uit dat de functie toen een volledige beschikbaarheid eiste van de kinderarts. "Ik was dit 24 uur per dag. Dat was wel zwaar." Want ontelbare keren werd hij in de avond of nachtelijke uren gebeld met de vraag of hij naar het ziekenhuis kon komen. Hij wijst erop dat hij hierdoor wel in een "sociale isolatie" terecht is gekomen. "Soms werd je bij uitnodigin gen bij kennissen overgesla gen omdat men redeneerde: Jan kan toch niet'. Dokter Van Loo verzekert dat hij als kinderarts veel hele korte nachten heeft gemaakt. "Later kwam ik er pas achter dat een kinderarts de specialist is die hel meest buiten de normale uren werkt". Waren er in het begin nog genoeg kinderartsen in den lande, later kwam er een tekort aan deze specialisten; in die tijd is het dokter Van Loo wel twee keer overkomen dat hij geen vervanger kon krijgen en werkte hij vijfjaar achter elkaar door, zonder vakan tie te kunnen opnemen... Toch vindt hij dat het werken in een klein ziekenhuis wel veel voordelen heeft. Dokter Femke Visscher beaamt dit. Ze prijzen allebei de 'korte lij nen' die er zijn tussen zowel de overige speciahsten als met de huisartsen. Inmiddels is ook de kinder afdeling van het ziekenhuis in Dirksland met haar tijd meegegaan. De website van het ziekenhuis is onlangs ver nieuwd en de kinderafdeling neemt daarop een belangrijke plaats in. Volgens Femke Visscher heeft de kinderafdeling voor de toekomst ook een wensenlijst- je. Het is de bedoeling dat de afdeling verder gaat uitbrei den en opnieuw wordt inge richt en dat er voldoende per soneel komt om meer bedden te gaan gebruiken. De afde ling heeft een aantal 'speer punten'. Femke legt uit clat er een project is opgestart voor begeleiding en behandeling van dikke kinderen. Ook gaat in 2008 de diabeteszorg voor kinderen veranderen en wor den de 'droogbedtrainingen' verder uitgebreid. Deze trai ningen bestaan al langer in het ziekenhuis, maar ze worden nog verder geperfectioneerd. De beide artsen geven aan dat dit heel belangrijk is. Bedplas sen valt onder het 'verborgen leed', omdat een aantal - ook oudere kinderen - hier nog steeds mee tobt. Met de trai ningen zijn inmiddels al veel positieve resultaten geboekt. Bij de trainingen worden kinderen vanaf 12 jaar soms een week opgenomen om een dergelijke behandeling te vol gen. Verder wordt men ook op de kinderafdeling al geconfron teerd met 'moderne' proble men van de jongeren, zoals overmatig gebruik van alco hol en drugs, en kinderen met eetstoornissen zoals Anorexia Nervosa. Men probeert hier voor deze verschijnselen - in nauwe samenwerking met zie kenhuizen in Rotterdam - een goede behandeling te ontwik kelen. Dokter Van Loo noemt het verder een hele vooruitgang dat er aan kinderen met psy chische stoornissen tegen woordig veel aandacht wordt besteed. "Ik weet nog dat een kind de boodschap meekreeg van een psychiater dat hij een 'hysterisch psychopaat' was. Later bleek dat hel kind autistisch was..." Femke Vis scher geeft aan dat er nu een kinderpsychologe van BAVO Europoort aan de kinderaf deling verbonden is voor één dag in de week. Zij vindt dit een welkome aanvulling op de psychologische zorg die aan de kinderen kan worden geboden. Zo blijkt het dat in de 'vijftig jaar kinderafdeling' de zorg voor het kind altijd centraal zal staan en als het aan de huidige kinderartsen ligt zal dat ook in de komende jaren zo blijven. Het vijftig jarig jubileum van de kinderafdeling van het zie kenhuis zal op 27 november feestelijk gevierd worden op de kinderafdeling, met speci ale activiteiten voor de patiën ten. Op zaterdag 1 december is er ter gelegenheid van het jubileum een reünie voor (oud)personeelsleden. 's Mid dags zal er een minisympo sium zijn voor alle disciplines waarmee wordt samenge werkt. Dokter Van Loo en dokter Femke Visscher bezoeken couveuseafdeling. Foto: Adri van dgr Laan

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2007 | | pagina 1