Willemijn van Marion (RGO) wint jongerendebat Nederland Leest Monumentale ^HBS-wilg' heeft nazaat bij nieuwe school 'Houd Ouddorp Mooi!' pleit voor een respectvol omgaan met de omgeving Eerlijkheid en transparantie gevraagd van wethouder Reactie wethouder Admiraal EiiAnDEn-niEuws 'Socrates zou trots op jullie zijn geweest' Prikkelende uitspraken Groepsgevoel Veel mondiger Eeuwige roem WOB Niet negatief Positieve benadering Welgelegen PAGINA 8 DINSDAG 20 NOVEMBER 2007 MIDDELHARNIS - Neder land Leest werkt. De laatste weken zijn een kleine mil joen exemplaren van het boek 'De gelukkige klas' uit gereikt. Rond het boek en de auteur, Theo Thijssen, vonden overal in het land tal van activiteiten plaats, waar onder lezingen, debatten en (school)reisjes. En, zo laat de uitgever weten, heeft de leesbevorderingscampagne van de Nederlandse biblio theken een groeiende vraag naar het oeuvre van Thijs sen opgeleverd. Bibliotheek Zuid-Hollandse Delta sloot de activiteiten vrijdagavond af met een jongerendebat in het gemeentehuis van Mid- delharnis. (Foto: Persburo Ftakkee) Door Kees van Rixoort Acht leerlingen van de Regi onale Scholengemeenschap Goeree-Overflakkee (RGO) en acht leerlingen van het Maer- lant College uit Brielle debat teerden met elkaar over 'De gelukkige klas'. Twee Helle- voetse scholen, Jacob van Lies- veldt en Helinium, hadden op het laatste moment afgezegd, waardoor de debatzaal min der gevuld was dan oorspron kelijk de bedoeling was. Het debat vond plaats aan de hand van een aantal stellingen over het boek en de hoofdper soon, onder leiding van Henk Weltevreden, filosoof, docu mentairemaker en roman schrijver. De beoordeling van de zestien leerhngen - alle maal afkomstig uit de hogere VWO-klassen - was in han den van een driekoppige jury. Deze bestond uit twee heren uit het onderwijs, Ad Wester en Hendrik Feenstra, en beel dend kunstenaar Jan Roedoe. De laatste, inwoner van Stad aan 't Haringvliet, is een van de oprichters van het Theo Thijssen Museum in Amster dam en medeauteur van een boek over de schrijver. De jury, die haar taak zeer seri eus oppakte, kondigde vooraf aan dat ze de debaters zouden gaan beoordelen op aspecten als overtuigingskracht, argu mentatie, inspelen op mede debaters, respect, spitsvondig heid en humor. Vlak voor de pauze gaf juryvoorzitter Ad Wester de discussiërende leer lingen complimenten, maar" hij zei ook wat te missen. "Wij willen graag wat meer emoties zien." De emotie kwam, zeker toen er prikkelende uitspraken over tafel gingen over bijvoor beeld gelijke kansen voor alle leerlingen, de verhouding tussen man en vrouw ("Vrou wen kunnen wel regels stellen, maar mannen doen 't toch niet"), de vraag of je vriend schap kunt hebben met een baby en de opvatting dat orde houden conservatief is ("Dat is niet per definitie zo; als het een klerezooi is in de klas, leer je niets"). "Socrates zou trots op jullie zijn geweest", was het oordeel van de jury na het tweede bedrijf. "We zijn echt onder de indruk van het taalgebruik, de zinsbouw en de wijze van presenteren en het verwoorden van ideeën. Gelukkig kwam er ook meer vuur." Meester Staal, de hoofdper soon in 'De gelukkige klas', onderwijst de vijfde klas van een lagere school in wat tegen woordig een achterstandswijk heet. In het boek, dat een hoog autobiografisch karakter heeft, komt Staal naar voren als een man die zijn leerlingen wil verheffen. "Hij houdt van zijn zootje ongeregeld", zei debat leider Henk Weltevreden ter introductie. "Het boek is een monument voor een leraar die ieder kind gelijke kansen MIDDELHARNIS - Dat het oude HBS-gebouw in Middel- harnis een imposante plaats in het dorpsbeeld van Middel- harnis inneemt, is algemeen bekend. Minstens zo bekend is de oude wilgenboom die op het terrein van het voor malige schoolgebouw staat. In oktober werd door middel van een reünie stilgestaan bij het negentigjarig bestaan van de school. Tijdens deze reünie plantten oud-leerUngen van de school een loot van deze monumentale schietwilg op het plein van de huidige RGO. Toen de oude school in 2004 werd verlaten, nam toenma lig conrector Rien Brinkman, een loot van deze wilg rnee naar zijn tuin in Stad aan t Haringvliet. Hij verzorgde de loot, zodat hij in oktober het nieuwe plaatsje in kon nemen. Vrijdagmiddag jl. kon Rien Brinkman onder toeziend oog van een afvaardiging van de Stichting Vrienden van de HBS en de Oudercommissie de RGO-vlag hijsen, waar door een bordje onthuld werd dat herinnerde aan de lange geschiedenis van de wilg. (Teksl en foto: Adri van der Laan) wil geven. Hij wil ze allemaal een steuntje in de rug geven dat bepalend is voor hun ver dere leven." Bijna alle debaters waren het daarmee eens. Op de stelhng 'Meester Staal is een goede leerkracht' gingen bijna louter groene bordjes de lucht in. De leerlingen beargumenteerden hun mening met uitspraken als: "Hij heeft het beste met de klas voor", "Hij stelt niemand achter", "Hij heeft oog voor ieder individu", "Staal wil de kinderen naar een hoger niveau brengen", "Hij voelt wat het kind voelt" en "Hij geeft alle leerlingen gelijke kansen en geeft ze mogelijkhe den om zich te ontplooien, ook als klas". Maar ook: "Meester"' Staal is niet de perfecte leraar. Hij is ook kwetsbaar en maakt ook fouten. Toch inspireert hij." Eén leerhng van de RGO stak een rood bordje in de lucht. "Hij heeft veel minpunten", debatteerde hij tegen de stroom in. "Hij houdt niet van natuurkunde geven, dus geeft ie geen natuurkunde. En hij straft de hele klas als er maar een deel schuldig is." "Dat doet hij om groepsgevoel te kweken", klonk de repliek. "Zo creëert hij een eenheid. Het werkt beter als je de klas als geheel straft in plaats van het individu." "Maar dat doet hij wel onbewust", zei een leer ling van het Maerlant College. "Hij denkt niet; laat ik eens een groepsgevoel maken." De vraag van Henk Weltevre den of er nog van zulke lera ren zijn, leverde veel gelach op. "Misschien wel", zei een meisje, "maar of ik zo iemand voor de klas zou willen is een tweede." Een andere steUing: 'Staal is meer een vriend dan een meester voor de kinderen'. "Hij kiest een middenweg", bracht iemand naar voren. Een ander; "Hij behandelt de kinderen op een moderne manier voor zijn tijd. Hij stelt zich niet boven de kinderen." Weer een ander; "Hij is wel een vriend, maar ook duidelijk met de toekomst van de leer lingen bezig. Vrienden bevin den zich op hetzelfde niveau, maar Staal zit op een hoger niveau dan de kinderen. Hij kan en weet meer en probeert ze wat bij te brengen." "Een vriend zegt niet: stil zijn! En ik heb de meester ook geen één keer buiten zien spelen na schooltijd." "Hij is aardig, maar hij staat wel boven de klas." "Ik leer van mijn vrienden, ik weet niet hoe het met jullie zit", vroeg een Brielse leerling. Het ant woord van de andere zijde: "Natuurlijk, maar dan gaat het wel over heel andere din gen." Eén debater probeerde cle tegenstelling in de stelling te overbruggen. "Staal is een vriendelijke meester", klonk het vernuftig. Ook de vraag of de kinde ren zich heden ten dage heel anders gedragen dan in de tijd van Theo Thijssen, bracht heel wat los. De een vond van niet, de ander vond dat het tegenwoordig allemaal veel losser is. "Kinderen zijn veel mondiger geworden. De leraar uitschelden, dat moest je toen echt niet doen", vond een jongen. Een tegenstrever: "Tegenwoordig wordt veel meer toegelaten, maar dat wil niet zeggen dat de kinderen veranderd zijn." De uitspraak "Leraren zijn soepel gewor den omdat kinderen zich anders zijn gaan gedragen" leverde een interessante kip/ei discussie op. "Het is natuurlijk een samenspel", zei de latere winnaar. "Zowel de leraar als de leer ling is veranderd, en dus ook het onderwijs. Dat is een con stant proces van aanpassing." Debatleider Weltevreden was onder de indruk van deze bij drage aan het debat; "Ga je de wetenschap in?" vroeg hij. Tot slot ging het debat over de SteUing of het ideaal van meester Staal - gelijke kan sen voor iedereen - in 2007 is gereahseerd. Met andere woorden: hebben alle kinde ren gelijke onderwijskansen? Sommige debaters vonden van niet omdat sociale afkomst en financiële reikwijdte nog altijd een rol spelen. Anderen waren het daar niet mee eens en wezen op financiële rege lingen voor kinderen met min der draagkrachtige ouders. "In theorie.is alles mogelijk en heeft iedereen in Nederland de kans. Maar kijk eens verder dan Nederland. In Afrika heb je ook slimme kinderen en die krijgen vaak geen kansen." "Onderwijskansen zijn er voor iedereen. Of je ze benut is iets heel anders." De uitspraak "We zijn allemaal gelijk" lokte uiteraard' een reactie uit: "Er zijn en blijven verschillen". "Maar er is wel wat verbeterd sinds Staal." Het jongerendebat, dat aan gloed won naarmate de avond vorderde, werd uiteindelijk gewonnen door Willemijn van Marion, een leerling van de RGO, die waarschijnlijk wel een wetenschappelijke oplei ding zal gaan volgen. Vrij dagavond ontving ze in ieder geval een wisselbeker en 'eeu wige roem'. Dat het slotdebat van Neder land Leest plaatsvond in de raadszaal van de gemeente Middelharnis vond de aan wezige wethouder Visser een mooi en toekomstgericht sym bool. "Hier vindt ook het politieke debat plaats. Met elkaar debat teren is goed voor het zelfver trouwen en het uitkomen voor je eigen mening. Je kunt er niet vroeg genoeg mee begin nen", aldus de wethouder, die het boek een belangrijke cul tuurdrager noemde. "Papier voelen, papier ruiken, is het begin van cultuur." 'De gelukkige klas', het op grote schaal verspreide gratis boek van Theo Thijssen, was in ieder geval weer een mooie stimulans om papier te rui ken en te voelen. De keus van Nederland Leest viel in goede aarde, in ieder geval bij de debatterende leerlingen van de RGO en het Maerlant Col lege. Vraag van debatleider Henk Weltevreden: "Is Theo Thijs sen een saaie schrijver?" Ant woord vanuit diverse kelen: "Nee!" OUDDORP - "Teleurstellend en misleidend" zo noemt het bestuur van de Stichting 'Houd Ouddorp Mooi!" het hoe ze door anderen de afgelopen weken ziin 'neergezet' in de media. De Stichting werd verweten alles in het werk te zetten om de bouw van de Gronden Breen in Ouddorp te dwarsbomen en men voorzag daardoor jarenlange procedures voordat de eerste spa de grond in zou kunnen gaan op het door velen langver wachte bouwplan aan de westkant van Pla" Zuid. Volgens het bestuur van 'Houd Ouddorp Mooi!' is dit niet aan de orde. Voor zitter Hans Schneider en secretaris Tan van der Ligt leggen de bedoelingen van de Stichting uit. Door Adri van der Laan netbestuur van stichting 'Houd Ouddorp Mooi!' (HOM) hecht er aan om duidelijk te maken dat het niet tégen de ontwikke ling van de Gronden Breen is. Voor dit gebied dat begrensd wordt door het Smalle Einde, de Hazersweg, Havenweg en Waterweg in Ouddorp, heeft de gemeente, in samenwerking met de woningbouwvereniging een bouwplan ontwikkeld voor zo'n 160 woningen. In het plan zal naast 'gewone' huur- en koopwoningen ook ruimte zijn voor starters- en seniorenwo ningen. Hans Schneider en Jan van der Ligt van HOM benadruk ken dat voor hen 'de pijn' niet zozeer ligt in de ontwikkeling van de Gronden Breen, maar meer in de invuiïing ervan. De Stichting HOM is ontstaan vanuit omwonenden. "Toen twee jaar geleden bekend werd dat de Gronden Breen als woningbouwlocatie zou wor den ontwikkeld, waren we als omwonenden natuurlijk extra alert en we hadden best zorgen, omdat dit in de nabijheid van onze woningen werd ontwik keld". Voor sommige bewoners betekent de ontwikkeling van dit plan dat ze hun weidse zicht op de omgeving zullen kwijtra ken. Tijdens de ontwikkeling van de plannen bleek ook dat de bereikbaarheid van de wijk een zware druk zal leggen op de infrastructuur in de omgeving. Volgens de bestuursleden heb ben de planontwikkelaars hier mee waarschijnhjk onvoldoen de rekening gehouden. Verder heeft HOM ook vragen over de inpassing van de plannen in het Ouddorpse landschap en over de dichtheid van de bebouwing in het plan. Deze vragen heb ben ze dan ook al geruime djd geleden op schrift gesteld en aan het college van Goedereede gestuurd. Hier hebben ze ech ter tot op heden geen concrete reactie op ontvangen. Overigens hebben de omwo nenden en HOM wel een aantal overieggen met de gemeente gehad. "Op 19 sep tember was het laatste overleg met de gemeente. Iben zijn er weer voorstellen gedaan onder andere over aanpassin gen van de infrastructuur die minder belastend zijn voor de bestaande omgeving. Echter, na alle overleggen en schriftelijke verzoeken om onderbouwin gen van de voorgenomen keu zes - zoals het aantal geplande wooneenheden, de vormgeving en de consequenties die dit plan heeft op de omgeving - is daar tot op heden niet of nau welijks informatie over ontvan gen. Gespreksverslagen en ant woorden komen slechts na vele weken wachten mondjesmaat af Volgens HOM wringt daar vooral bij hen de schoen, want ondanks de toezeggingen van wethouder Ton Admiraal dat bij de ontwikkelingen van de plan nen "transparant en open" te werk zal worden gegaan, heeft HOM volgens de bestuursle den hier nog maar weinig van gemerkt. "De omwonenden hebben toch het recht om zo goed mogelijk op de hoogte te worden gehouden van de plan- officieel weet HOM niet hoe het er met de planvorming voor staat. De Süchting heeft zich, omdat ze niet als volwaar- In een reactie op bijgaand artikel geeft wethouder Ton Admi raal aan de doelstelling van Stichting 'Houd Ouddorp Mooi!' - 'zorgvuldig' bouwen in Ouddorp - volledig te onderschrijven. Hij noemt het plan voor de Gronden Breen hiervan een goed voorbeeld, waar terdege is rekening gehouden met de omge ving. Zo is volgens hem het project zeker niet te vol gepland en sluit het prima aan bij de lintbebouwing in het Ouddorpse buitengebied. De wethouder wijst erop dat het plan ruim is opgezet en dat er alleen sprake is van een wat verdichte bouw bij de zorgwoningen omdat dit nodig is om later goede zorg te bieden. Dat HOM hem verwijt dat hij niet 'transparant' genoeg is, begrijpt Admiraal niet. "Er zijn in de afgelopen tijd vijf of zes momenten geweest waarbij de omwonenden betrokken zijn bij de planvorming en hierbij is voldoende gelegenheid geweest om met elkaar van gedachten te wisselen", verder wijst hij erop dat de brieven die het gemeentebestuur van HOM ontvangt wel degelijk beantwoord worden. "Maar als er een brief komt met een 14-tal vragen duurt dit wel even voordat deze kunnen worden beantwoord." Admiraafverzekert dat hij niet negatief staat tegenover HOM. "Tijdens de informatiebijeenkomst van 17 oktober heb ik hen gelegenheid gegeven om zichzelf voor te stellen, maar ze heb ben hier geen gebruik van gemaakt". Overigens geeft de wet houder aan dat de voorzitter van HOM hem na afloop van de informatieavond hem complimenteerde over de invulling van die avond. Dit hij de datum van 8 mei genoemd heeft om een eerste paal of eerste steen bij het project te plaatsen komt vol gens hem, dat de bevolking van hem verwacht "dat ik ga bou wen, en dat wil ik ook". Hierbij wijst hij nog eens op de grote vraag die er binnen de gemeente is voor het bouwen voor doel groepen, zoals starters en senioren. Verder verzekert Admiraal dat het gemeentebestuur er alles aan doet om in gesprek met alle omwonenden en met de Stichting HOM te blijven. Hij begrijpt dan ook niet de klacht van de stichting dat ze versto ken blijven van voldoende informatie. "Zij hebben het Master- plan en de stedenbouwkundige onderbouwing van het plan ook ontvangen en daar willen wij graag met HOM over van gedachten wisselen", zo is de verzekering van de wethouder. Daarnaast is er volgens hem ook in het verdere verloop van de planontwikkeling nog voldoende gelegenheid voor inspraak omdat het plan, voordat men tot uitvoering overgaat, nog twee maal zes weken ter inzage ligt en waarbij men alle ruimte heeft om zienswijzen of bezwaren kenbaar te maken. De wethouder benadrukte bereid te zijn om met alle geledin gen in gesprek te blijven omdat hij wil dat de plannen voor woningbouw in de gemeente een zo breed mogelijk draagvlak krijgen. Een overzkhtschets van het plan voor de Groml^" tl''''''"- dig gesprekspartner wordt gezien, genoodzaakt gevoeld om gebruik te maken van de Wet Openbaarheid van Bestuur (WOB) om inzage te verkrijgen in die plannen. Tijdens een door de gemeente belegde drukbezochte voorlich tingsovereenkomst hebben ze wel een presentatie gekregen van de plannen, maar dit is voor HOM niet voldoende omdat de onderbouwing van de gehan teerde uitgangspunten volko men ontbreekt. "De presentatie van Jean-Paul Bron van Zeelen- berg Architectuur zag er heel goed uit, maar wat de effecten zijn voor de omgeving is nu nog niet duidelijk. Schuurtjes en schuttingen waren daar bij voorbeeld niet ingetekend en daar kijkt men toch ook als omwonenden tegenaan. Ver der werd niet duidelijk hoe het hoogteverschil van het gebied met de omgeving wordt opge vangen, want de Gronden Breen liggen, zeker aan de kant van de Waterweg, hoger zodat men daarvandaan tegen een vorm van hoogbouw aan gaat kijken." Ook vraagt HOM zich af hoe het plan past binnen de criteria die zijn vastgelegd in de vorig jaar vastgestelde Wel standsnota van de gemeente. De gronden Breen vallen bin nen het zogenaamde "zandlin- tengebied", een gebied waar dan ook bijzondere voorschrif ten voor gelden zoals de open heid en doorzichten vanuit de hnten naar het open landschap. Deze en ook andere vragen zijn vooralsnog onbeantwoord en dat vindt HOM geen goede zaak. Zeker niet als ze tijdens de laatste voorlichtingsavond horen dat wethouder Admiraal de eerste paal op 8 mei van het volgende jaar, op zijn verjaar dag, de grond in wil slaan. "Is er dan helemaal geen inspraak meer? Met dergelijke uitspra ken wordt een zekere span ning gecreëerd die er niet hoeft te zijn, als alle belangen op een zorgvuldige wijze worden behartigd". Herhaaldelijk benadrukken de bestuursleden van HOM dat ze niet tegen de nieuwbouwplan nen zijn, zoals de initiatieven- groep 'Ouddorp Bouwt Voor Jong en Oud' op hun website en in de pers suggereert. "Wij hebben ook kinderen en we hopen dat er straks woningen voor hen zijn. En wij willen ook seniorenwoningen als het zo ver is, maar we willen wel dat het plan goed en weloverwogen in de omgeving wordt ingepast en waarbij ook - anders dan een mogelijke planschade-uit- kering - de belangen van de omwonenden in redelijkheid worden ingepast. Iets waar nu nog geen zicht op is". Ze geven aan de plannen zelfs positief te willen benaderen, maar dat, tot op dit moment, de gebrekkige informatievoorziening van de gemeente naar de direct belang hebbenden, de omwonenden, volstrekt ontoereikend is voor een constructief dialoog. Het gaat HOM er vooral om dat bouwplannen en andere ontwikkelingen harmonieus worden ingepast bij "alles wat Ouddorp siert". HOM wil over haar, visie graag in overleg tre den met welke instanties en organisaties dan ook om haar doel te bereiken. "Om samen te waken over een doordacht en duurzaam wooncomfort voor alle Ouddoipers, nu en in de toe komst". Dat liet behoud van het land schappelijke en karakteristie ke karakter van Ouddorp de Stichting ter harte gaat, blijkt ook uit het feit dat de eigenaar van Boerderij Welgelegen aan de Hazersweg op zijn adres in België een brief heeft ontvan gen waarin HOM haar bezorgd heid uit over het onderhoud van dit monumentale pand. "Tientallen dakpannen zijn sinds de februaristorm van dit voorjaar verdwenen en diverse ramen zijn inmiddels kapot". De eigenaar wordt in die brief, waarvan ook een afschrift naar de gemeente Goedereede is gestuurd, gevraagd zijn ver antwoordelijkheid te nemen voor het instandhouden van dit gemeentelijk monument. Sinds de Stichting is opgericht en de gelegenheid heeft gekre gen haar standpunten te ver duidelijken, blijkt dat er veel meer Ouddorpers het met hun 'insteek' eens zijn, want inmid- dels heeft zich al een aantal donateurs gemeld. De Stichting 'Houd Ouddorp Mooi!' heeft ook een website waarop de laat ste ontwikkelingen en de activi teiten van HOM worden toege licht. Zie voor meer informatie www.houdouddorpmooi.nl.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2007 | | pagina 8