Klederdrachtensemble 'Eeuwkant' presenteert eerste boek 'Rap en Keuvel' Eerste lustrum voor Bibliotheek Ouddorp Een schip op het strand is... -'/ M I Bronzen gemeentepenning voor Pie van Noord ni Cijfers vertalen, koers bepalen. 80e jaargang Nr. 7661 Vrijdag 16 november 2007 Christelijk streekhlad op gereformeerde grondslag Mensen waarderen wat de bieb kan bieden Arjan Erkel Vrijwilligers zeer gewaardeerd Makkelijk Lezen Plein Vk ^{7 Visser Visser feiMi Het eerste symbolische exemplaar van 'Kap en Keuvel' xtm voor burgemeester De Vries. Fotii: Hans Villerius MIDDELHARNIS - Voor liefhebbers van originele, historische klederdracht - en die zijn er veel op het eiland - was er jl. maandag avond weer veel te genie ten in het gemeentehuis te Middelharnis. Oie avond hield het eilandelijke kle- derdrachtensemble 'Eeuw- kant' er zijn jaarlijkse pre sentatie in de raadszaal, een avond die ditmaal een dimensie extra had omdat het boek 'Kap en Keuvel' - waarover recentelijk in de media meer te lezen viel - nu officieel gepresenteerd werd. Door Hans Villerius Aardige bijkomstigheid was dat het boek nog niet klaar is, maar er tóch er een modus bedacht was waarin op de aan- vankeHjk gephtnde presenta- tiedatimi van 12 november een otlitiële, zij het symbolische, overhandiging kon plaatsvin den. Die eer viel te beurt aan het 'oudste' lid van Eeuwkant, Janline Adriaanse. Niet dat zij de oudste deelnemer is wat leeftijd betreft, maar wel doet z.ij al vanaf de oprichting van Keuwkant mee met de activi teiten van het ensemble. Na de presentatie van de verschillen de soorten originele Klakkeese drachten vanaf (800 - geheel historisch verantwoord onder bouwd, zoals Eeuwkant steeds te werk gaal - was het dus Jan- tine die de eerste exemplaren van het binnenkort te verschij nen boek mocht overhandigen aan burgemeester De Vries van de gemeente Middelhar nis, beschermvrouwe van Eeuwkant mevrouw Boonstra en de heer Boone van Erf- goedhuis Zuid-Holland. Van de 'presentexemplaren' waren voor de gelegenheid alleen de omslag en het schutblad klaar gemaakt, tnet daartussen een loze vulling; vanbuiten leek het echter net af. Maar als bin nenkort het boek wérkelijk af is, is 'Rap en Keuvel' een zeer fraai boek, waarin hoofdza kelijk de foto's 'het werk' zul len doen, vergezeld van een - uiteraard eveneens historisch verantwoorde - toelichting. De foto's zijn nagenoeg uitslui tend gemaakt tegen het decor van karakteristieke, meest 'oude locaties' op heel Goeree- Overtlakkee, van Ouddorp tot Ooitgensplaat. Niet alleen van wege de vele fraaie kleurenfo to's, maar zeker ook vanxvege de historisch verantwoorde onderbouwing van het geheel, wordt het boek een waarde vol document, dat niet alleen cultureel-historisch maar ook educatief waardevol is. Een woord van dank sprak Cathy Westdorp deze avond uit aan alle deelnemers van Eeuwkant die mee hebben gewerkt aan de totstandko ming van het boek door zich, soms meerdere malen, te laten fotograferen. Maar ook een dankwoord aan degenen die zo welwillend waren om hun woning, boerdeij of privé-ter- rein als fotolocatie open te stel len. En een speciaal woord van dank sprak ze uit aan het adres van de vormgever van het boek, Jan Markestein van Vak werk Vormgeving en Reclame te Dirksland, en aan de schrij ver dezes, die de nagenoeg alle foto's voor het boek maakte. Beide verleenden hun mede werking geheel belangeloos. Tijdens de presentatieavond van afgelopen maandag wer den zo'n kleine honderd inte keningen ontvangen op het nieuwe boek, waarvan de win- kelprijs 27,50 bedraagt. Ook nu kunnen bestellingen al wor den doorgeven. Dat kan via het emailadres a.westdorp® orange.nl. OUDDORP - Het is deze week precies vijfjaar gele den sinds de bibliotheek in Ouddorp werd geopend. Samen met de Rabobank West-Flakkee werd na een feestelijke opening de aan zet gegeven voor een lange en hechte samenwerking die tot op heden nog steeds uitstekend is. Het lustrum werd in bescheiden kring gevierd met taart en een wat nostalgische terugblik op de afgelopen jaren. Door Dorien Kickert "Iedere dag is weer nieuw. Ik ben heel vee! met de biblio theek bezjg, maar ik geniet elke dag van mijn werk," zegt Gerdie Schellevis, hoofd van de Ouddorpse biblio theek vol overtuiging. "Als je ziet hoe de bibliotheek hier leeft, hoeveel waardering de inensen hebben voor wat de bibliotheek kan bieden, dan weet'm waar je het voor doet. We hebben als bibliotheek hele goede contacten met het onderwijs, met de peuters, met ouderen, en ondervin den wederzijdse grote waar dering." Sinds de opening vijfjaar geleden is er wel het een en ander veranderd. De collectie, bijvoorbeeld, is aan gepast op de doelgroepen: jeugd tot 12 jaar en oude ren. "Ik kan me nog herin neren dat de collectie riet na de opening nog niet zo groot was. De boekenkasten waren bijna leeg na de eerste grote toeloop. We hadden nog lang niet genoeg boeken in huis' lacht Gerdie. Dat is nu wel anders. ledere week worden er weer nieuwe boeken afge leverd om de collectie aan te vullen. "We schrijven inmid dels boeken af vanuit die allereerste periode. Zoals het prentenboek "Rupsje nooit fenoeg". Dat is in totaal 119 eer uitgeleend en echt let terlijk stukgelezen door heel veel Ouddorpse peuters." Naast het uitlenen van boe ken vinden er in de biblio theek allerlei andere activi teiten plaats. De Ouddorpse leescluD komt er al sinds de opening van de bibliotheek regelmatig samen. Vier maal in net jaar wordt een speciale ochtend voor de peuters geor ganiseerd onder het motto Boekenpret. Hoog gewaar deerd door de moeders én de peuters. Regelmatig wor den er lezingen gehouden van bekende schrijvers. Als heel bijzonder herinnert Ger die zich de lezing van Arjan Erkel. Ze had hem spontaan op eigen initiatief uitgeno digd. Tot haar eigen verba zing stemde hij direct toe om te komen verteilen over het boek dat hij over zijn ont voering had geschreven. "De bibliotheek zat die avond tot op het laatste plekje vol. Die lezing maakte echt de ton gen los! Er is nog lang over gesproken." Soms wordt er ook buitens huis aan activiteiten meege daan: in het kader van de SWO wordt er in de leesclub voor ouderen een aantal malen per jaar op woensdag middag een boek besproken in m.f.g. Dorpstienden. Ger die: "Dat doe ik samen met één van onze vrijwiUigsters, Elisabeth Visser, en dat loopt heel goed. Zonder onze vrij willigers zouden wij het trou wens nauwelijks redden. Ik heb veel waardering voor hun inzet. Ze doen mee aan alle activiteiten, houden de bibliotheek netjes, ze zijn in feite de gastvrouwen van de bibliotheek. Het is een hech te groep van 7 vrijwilligers die heel goed samenwerken. Daarnaast zijn Tonny Tig- chelaar en Mattie de Klepper natuurlijk nog steeds de vaste krachten met wie ik het team vorm." Een speciale groep bezoekers van de bibliotheek bestaat uit de mensen die tij dens de zomennaanden vast in Ouddorp verblijven, Zij nemen soms met pijn in het hart afscheid van 'hun' biblio theek en kijken er naar uit om in het voorjaar weer terug te komen. "De charme van een kleine bibliotheek is datje de mensen kent, dat je een per soonlijke aanpak kunt volgen en niet altijd helemaal vol- fens de regels hoeft te wer en, Dat is in een grote bibli otheek vaak wel anders. Voor mezelf heb ik het gevoel dat ik altijd alle ruimte krijg om initiatieven te ontplooien." Sinds 1 januari 2007 is de bibhotheek Ouddorp opge nomen in de fusie van 9 bibli otheken op Voorne-Putten en Goeree-Overflakkee. De bibliotheek maakt nu onder deel uit van de Bibliotheek Zuid-Hollandse Delta. Dit betekent onder meer dat er een algemeen programma wordt gevolgd, waarbij uiter aard wel ruimte worclt gela ten voor lokale activiteiten. Eén van de recente ontwikke lingen is het Makkelijk Lezen Plein, dat sinds vorige week officieel van start is gegaan in alle bibliotheken van Zuid- Hollandse Delta. Het MLP is bestemd voor kinderen met leesproblemen. Vaak vinden zij het moeilijk om een keuze te maken uit de vele boeken. Met subsidie van de provincie Zuid Holland zijn er speciale meubels vervaardigd, waarin de boeken frontaal worden gepresenteerd. De kinderen zien dus niet de ruggen van de boeken, maar de voorkaf- ten. "De boeken zijn speciaal geselecteerd op zaken als zinslengte en zinsbouw, let tergrootte, papierkleur, e.d. Sommige boeken bevatten een GD: de tekst wordt lang zaam en duidelijk voorgele zen, zodat de kinderen tege lijkertijd in het boek kunnen meelezen. Daarnaast zijn er informatieve boeken met dui delijke teksten, die gebruikt kunnen worden voor spreek beurten. En er zün gesproken boeken, die bedoeld zijn om kinderen die echt veel moeite hebben met lezen kennis te kunnen laten nemen van de inhoud. Zo kunnen zij met hun vriendjes toch over een bepaald boek meepraten. Bovendien kan dat eeii prik kel zijn om het boek later zelf te lezen," legt Gerdie uit. De scholen hebben alle een infor matiepakket ontvangen met folders om aan de ouders uit te delen. Er kwamen al direct reacties op. Op dit moment is het MakkelijK Lezen Plein voorzien van boeken voor jongeren in de leeftijd van 7 jaar en ouder. Later komt er nog een uitbreiding voor brugklassers en ouder en ook voor volwassenen. Deze boe ken zullen echter alleen in de grote bibliotheken verkrijg baar zijn. "De fusie heeft als voordeel dat wij mee kunnen doen aan dit soort initiatieven. Als klei ne bibliotheek zou dat nooit gelukt zijn," aldus Gerdie. Zij ziet de toekomst van de Oud dorpse bibliotheek zonnig tegemoet: "als je bedenkt dat we vijfjaar geleden begonnen met een aantal van 7.'50, en dat we nu zitten op rond de 2300 leden, dan mag je wel stellen dat we in een behoefte voorzien. Wij hopen met het bibliotheekwerk nog lang te kunnen doorgaan, hier in het prachtige gebouw van de Rabobank!'^ V^lft ACCOUNTANTS "flBMk 8ELASTINGADVISEURS MIDDELHARNIS Kon. |ulianaweg 56 0187 617 300 Fax 0187 485 637 www.viss8r-visser.nl Gebruikt was nog nooit zo nieuw. RENESSE - De Garnalenkotter HD64 liep dinsdagmorgen vroeg, om 04.00 uur, vast op het strand van Renesse. Tij dens een poging om het schip los te trek ken liep ook de OD5 aan de grond. De OD5 is dinsdagnacht weer los getrokken door de sleepdienst. Er werd gewacht op hoogwater om ook de HD64 weer los te krijgen. Dat was woensdagmiddag om 16.00 uur. Er deden zich geen persoonlijke ongeluk ken \oov. OnttWt't bij uw GZ^»a;.T oUi;Uivc« co *T"w.»pe!ni*wwsjil Knöpj 8V - Lon9W«9 113 32iS KG - <omm-lM«jl 01!7 476767 *U*TA)ai BV - K10o*ten«91 «17 AL Noofdgouwe 011! 401W7 OUDE-TONGE - Wet houder Petra 't Hoen van de gemeente Oost- flakkee heeft afgelopen maandag tijdens een bestuursvei^adering van voetbalverenigingDBGC te Oude-Tonge een bron zen gemeentepenning uitgereikt aan mevrouw Pie van Noord. Zij is al sinds 1979 actief vrij willigster bij DBGC, waar ze elk weekend werkzaam is al keuken- en barmedewerkster. Ook maakt ze regelmatig de keuken en kantine schoon en wast ze wekelijks de tenues van het eerste elftal. Haar inzet was voor de gemeente Oostflakkee reden genoeg om haar te onderscheiden met een gemeentepenning. Foto: Pershuro Flnkkee

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2007 | | pagina 1