Bouw winkelcentrum Dabbestraat wordt voortgezet Coalitiepartijen en wethouder pareren kritische oppositie Prijsuitreiking verloting Midwintermarkt en levende muziek in Middelharnis Ardi Keukens B.V. mag ook dit jaar Keurmerk Kwaliteit Keukenbranche voeren Oproep: ook uw verhaal is belangrijk Nieuws van de Wereldwinkel Tweede openbare vergadering dorpsraad Melissant Leerlingen- presentatie 'De Deltastreek' Informatie avond reuma Kerstzang avond Hart en Stem Opbrengst collecte Maria Evers in 'Uit de Kunst' Psalmen en gezangen door de eeuwen heen EIIAtlDEtl-niEUWS Nadelige gevolgen Planning Constante kwaliteit en service Waar voor uw geld Eigen ideeën Potverteren Lezingen Mar van der Veer: Aflieuring Moties PAGINA 8 DINSDAG 13 NOVEMBER 2007 OUDDORP - Tijdens de gehouden Vision beurs kon in de stand van Combifoto Hameeteman uit Ouddorp iedere bezoeker meedoen' aan een gratis verloting. De hoofdprijs was een compacte vouwfiets, voorzien van schok- brekers. Deze werd gewonnen door Ina Goud uit Maasdam. De eerste prijs, een JVC" radio-dvd spe ler, is gewonnen door de fami lie Ossewijer uit Goedereede. Op de foto krijgt de heer Osse- weijer (r.) zijn prijs uitgereikt door Jeroen Hameeteman van Combifoto Hameeteman. De 2'' prijs was een compacte wereldontvanger, die gewon nen werd door Monique Vliet- land. GOEREE- OVERFLAKKEF MIDDELHARNIS - Ook voor een Internationale Sin terklaasviering kunt u bij de Wereldwinkel terecht. Er is een uitgebreid aanbod van zowel handnijverheid arti kelen als speelgoed en siera den. Ook zijn er Chileense en Afrikaanse wijnen, heel goed te combineren met een mooi glas, uit bijvoorbeeld Vietnam. Uit alle delen van de wereld zijn er 'anders-dan andere' artikelen. Daarmee wenst men niet alleen de ont vanger het beste, maar ook de vele ambachtslieden in Afrika, Azië en Latijns Amerika die met zorg en liefde aan deze artikelen geschenken hebben gewerkt. De Wereldwinkel is te vinden aan het Spuiplein te Middelharnis en is open op woensdag en donderdag van 13.00-17.00 uur, vrijdags van 10.00-18.00 uur en op zater dag van 10.00-17.00 uur. En in verband met Sinterklaas ook op maandag 3 en dinsdag 4 december van 13.00-17.00 De dorpsraad van Melissant houdt op woensdag 14 novem ber a.s. haar tweede openbare vergadering. De vergadering wordt gehouden in 'Melishof en begint om 20.00 uur. Onder andere komen de volgende onderwerpen aan de orde. Allereerst het bos in Melissant. Dhr. W. Pen van Staatsbosbe heer houdt een presentatie waarin het ontstaan, onder houd, toekomst, en wat er zoal te zien is in het bos, dat door velen wordt bezocht. Na de pauze komt huisarts Baelde aan het woord over de terug keer van de huisarts in Melis sant. U bent welkom om tijdens de vergadering van de dorps raad mee te denken en mee te praten of informatie te ontvan gen over de ontwikkelingen in Melissant of om kennis te maken met de dorpsraad, die is samengesteld uit een aantal enthousiaste dorpsbewoners: Dick van Bloois (603169), Akkie Krouwel (601104) André Kool (602383), Nel Mijnders (602648), Klaas Dusseljee (601186), Wim Bik (06-53839062) en Laura Bos hoven (609224). Voor meer informatie kunt u zich ook tot één van hen richten. Evenals voorgaande jaren organiseert de Soroptimist- club Goeree-Overflakkee samen met de Midden standsvereniging Mid delharnis op zaterdag 15' december een midwinter- markt in en rondom het Diekhuus in Middelharnis. De midwintermarkt heeft dit jaar, in aansluiting op het tramproject, het thema 'Middelharnis Eindstati on'. Het Diekhuus en het voorlig gende plein worden omge toverd tot een sfeervol trein station. De decors hiervoor worden verzorgd door de leerhngen van de Technische School en de Groene School. De midwintermarkt krijgt het karakter van een gezel lige fair. Er zijn stands met woonaccessoires, sieraden, cadeauartikelen, kleding, etc. Er worden demonstraties gegeven in glasblazen, hout bewerking, poppen en beren maken, zilversmeden, boek- binden en nog veel meer. Bij zondere vermelding verdient de Vrije Zeeuwse Papegaai Opvang die met haar dieren een ware attractie is. Naast dit alles is ook een aantal kramen bestemd voor het goede doel zoals Unicef, Wereldwinkel, Stichting Podium, Stichting Woord en Daad, De Ronde Tafel en de Lions. De Soropti- misten staan zelf ook met een aantal kramen op de markt, waaronder een kledingkraam vol met gloednieuwe kinder kleding van bekende merken als bijvoorbeeld DKNY, Tim- berland, Tom Du, Fransa en Replay. Daarnaast wordt de inwendige mens zeker niet vergeten. Tijdens de midwintermarkt zijn er kleine muzikale momen ten in de winkels van de mid denstanders op D'n Diek te Middelharnis. De winkeliers maken - tegen betaling voor het goede doel - ruimte in hun zaak en bieden daarmee een podium voor de muzikanten. De bezoekers van de winkels kunnen boodschappen doen, kijken, passen, enz., onder de klanken van levende muziek. Er zijn al heel wat muzikan ten, jong en oud, beginnend of zeer bedreven, die zich belangeloos hebben opgege ven voor dit muzikale festijn. Iedereen die ook nog mee wil doen kan zich nog aanmel den bij Heleen van Dijk van de Soroptimisten, e-mail goe- reeoverflakkee@soroptimist. nl. Via dit adres kunt u ook nadere informatie opvragen. De Soroptimistclub Goeree- Overflakkee organiseert de midwintermarkt en deze muzikale omlijsting ten bate van Inloophuis 'De Boei'. Inloophuis De Boei is een ontmoetingscentrum voor mensen met kanker en hun naasten. Het inloophuis orga niseert regelmatig bijeenkom sten waarbij informatie wordt gegeven over een thema dat met (het leven met) k'anker te maken heeft. Het contact met lotgenoten staat centraal. Samen creatief bezig zijn, ont spanning, een spelletje. Het gaat erom elkaar een luiste rend oor te kunnen bieden of nuttige tips. Inloophuis De Boei wordt gesteund doordat de winke liers betalen voor de concert jes in hun zaak. De mtizikan- ten krijgen graag applaus, maar meer ook niet. Want zij zetten zich belangeloos in voor het goede doel en dat doen ze graag, zoals ze zelf zeggen. Bovendien vinden ze muziek maken leuk, dus gaat het bijna vanzelf Eigenlijk vinden ze het een eer om te mogen komen spelen. Zo zijn er al gitaristen, koperblazers, een keyboardspeler en pianis ten, dankzij de medewerking van de muziekschool te Mid delharnis. In de week voorafgaand aan de midwintermarkt wordt het definitieve muziekprogram ma van D'n Diek bekend gemaakt. De eerste leerlingenpresenta- tie van muziekschool De Del tastreek komt er weer aan. Alle koperleerlingen van docenten Hugo Verweij, André Leer en Irene Kruik zijn zich ervoor aan het voorbereiden. Er zul len veel individuele optredens zijn, maar bok duo's en trio's laten van zich horen, van lich te muziek tot klassiek. Bugel, trompet en cornet, hoorn, trombone, euphonium, bari ton, alles zal voorbij komen. Aan het slot van de middag zal een aantal 'grootse' koperen sembles de middag afsluiten met een Mozartachtig Sinter- klaa.slied en de compositie 'De Goereese Toren' van Jacco Groenendijk, vroeger docent bij de Deltastreek. De leerlin- genpresentatie vindt plaats in verenigingsgebouw Oostdam te Goedereede en begint om 16.00 uur. DIRKSLAND - Op maandag avond 19 november a.s. geeft reumatoloog dr. DeGraeve van het Van Weel-Bethesda- ziekenhuis te Dirksland uitleg over Hyper Ostosis, ook wel genoemd het Dish syndroom. Dit is misschien wel de meest voorkomende reumatische aandoening. De bijeenkomst wordt gehouden in het per- soneelsrestaurant van het zie kenhuis en begint om 19.45 uur. Belangstellenden zijn hartelijk welkom. OUDDORP - Het Chr. Gem. Koor 'Hart en Stem' houdt 22 december een kerstzang avond. Uitgevoerd zal worden de kerstcantate 'Een Nieuw Begin' van Johan Bredewout. Evenals de vorig jaar uitge voerde cantate 'Het Licht' werd ook deze cantate nog niet eerder op het eiland gezongen. Daarbij wordt het koor muzikaal begeleid door een orkest dat is samengesteld uit (oud-) leden van de muziek school, met o.a. dwarsfluit, hobo, fagot, cello, trompet, trombone, accordeon, kist- orgel en piano. Ook het Chr. Kinderkoor 'Jong Begonnen' o.l.v. Simone Voortman hoopt deze avond enkele kerstlie deren te zingen. De avond wordt gehouden in m.f.g. 'Dorpstienden' te Ouddorp en begint om 19.30 uun De toegangsprijs bedraagt 6,50 voor volwassenen, kinderen t/m 12 jaar mogen gratis naar binnen. De collecte die tijdens het op november jl. door Mission Music georganiseerde con cert werd gehouden, heeft 759,98 opgebracht. Dit bedrag komt ten goede aan de opvang van straat- en weeskin deren op Curacao. Iedereen die hieraan heeft bijgedragen, wordt hiervoor bedankt. DIRKSLAND - Maria Evers komt niet direct uit een kun stenaarsgezin maar binnen het gezin waarin ze opgroeide was wel aandacht voor kiinst en cultuur. Ze heeft geen artistieke opleiding gevolgd maar werd heel degelijk klaar gestoomd voor het betere kan toorwerk. Haar latere beroep als journaliste en fotografe is min of meer toevallig tot stand gekomen. Wel volgde ze een paar cursussen om de techniek van het fotograferen onder de knie te krijgen. Op fotografisch gebied heeft ze vooral oog voor kleuren en lijnen. In een nieuwe afleve ring van het programma 'Uit de Kunst' op Raclio Flakkee vertelt ze over haar leven en werk. De presentatie van het programma is in handen van Cees Briek. Het gesprek wordt uitgezonden op donderdag 15 november tussen 20.00 en 21.00 uur. De herhaUng is op donderdag 29 november tus sen 21.00 en 22.00 uur. OUDE-TONGE - Vrijdag 9 november heeft de Voor- zieningenrechter van de Rechtbank Rotterdam het verzoek om schorsing van de verleende bouwvergun ning voor het winkelcen trum Dabbestraat in Oude- Tonge afgewezen. Gelet op deze uitspraak wordt de bouw van het winkelcen trum met 14 bovengelegen woningen door Slavenburg b.v. voortgezet. Tegen het besluit van de gemeente Oostflakkee om een bouwvergunning te verlenen voor het project winkelcen trum Dabbestraat is beroep aangetekend. Dit nadat het bezwaar dat eerder was inge diend, werd afgewezen. Tege lijkertijd met het Ijeroep is een voorlopige voorziening aangevraagd met als doel de werkzaamheden stil te leg gen tot aan de uitspraak van de rechter over het beroep. De bezwaarmaker is van mening dat het voorgenomen bouwplan zal leiden tot onge wenste verkeersdrukte op de Oudelandsedijk als gevolg van onder andere de realisatie van dit bouwplan. Op woensdag 31 oktober was de rechtszit ting waarin het verzoek om stillegging van de bouw werd behandeld. Tijdens deze rechtszitting stel de de Voorzieningenrechter vast dat in deze langslepende kwestie al vele verkeersonder- zoeken zijn opgesteld, die in sterke mate van elkaar ver schillen. De Voorzieningen- rechter heeft daarom besloten om advies in te winnen bij een derde onafhankelijke deskun dige, de Stichting Bestuurs rechtspraak voor Milieu en Ruimtelijke Ontwikkeling, de StAB. Dit advies wordt betrok ken bij de behandeling van het beroep over de verkeers drukte. De Voorzieningenrechter heeft besloten de bouwver gunning niet te schorsen. Zij js van oordeel dat schorsing van de bouwvergunning zeer ernstig nadelige gevolgen met ,ich brengt voor de betrok ken partijen, waaronder de bewoners en ondernemers in Oude-Tonge. Een schor sing van de bouwvergunning acht zij onder de gegeven omstandigheden niet gerecht vaardigd noch redelijk. Een stillegging van de bouw is bovendien zeer ongewenst voor de leefbaarheid van het centrumgebied. Zeker nu is gebleken dat de toename van de verkeersintensiteit (voor alsnog) achterblijft bij tie verwachte verkeersintensiteit. De Voorzieningenrechter is van mening dat de belangen van de bezwaarmaker op dit moment niet, dan wel slechts beperkt, in het geding zijn. Het afwijzen van het verzoek om schorsing van de bouw werkzaamheden betekent dat de bouw van het winkelcen trum en de woningen kan doorgaan. Het is nog onbe kend wanneer de zitting over het beroep precies plaats vindt, maar de Voorzienin genrechter verwacht dat de Rechtbank Rotterdam medio 2008 uitspraak zal doen in deze zaak. Dit beroep is het enige dat nu nog loopt tegen het project Dabbestraat. Medio 2008 zal de eerste fase van het project afgerond zijn. Deze fase bestaat uit een nieuwe winkel voor de Albert Heijn-supermarkt en enkele dagwinkels, met daarboven een deel van het parkeerdek en bovenwoningen. Zodra de Albert Heijn-supermarkt is verhuisd naar haar nieuwe winkel wordt de oude winkel gesloopt en start fase twee. Fase twee omvat de bouw van een Lidl-supermarkt en enke le dagwinkels plus het andere deel van het parkeerdek met bovenwoningen. Aansluitend op fase twee wordt de passage ter plaatse van de Heerendijk gebouwd. De verwachting is dat het totale project midden 2009 zal worden opgeleverd. SINT-ANNALAND - Ardi Keukens B.V. uit Sint-An- naland mag ook dit jaar het prestigieuze en objectieve Keurmerk Kwaliteit Keu kenbranche voeren. Dit keurmerk is niet toegekend door de brancheorganisa tie, maar door consumen ten. Want wie kan de kwa liteit van een keukenzaak beter beoordelen dan de klanten zelf? Het kopen van een nieuwe keuken lijkt een fluitje van een cent. De foto's in woon- magazines tonen de mooiste en meest praktische inrichtin gen. In de showrooms kijkt u uw ogen uit. En toch... als u zelf eenmaal voor de keuze staat hoe uw keuken er precies tiit moet zien en wat u er exact in wilt hebben, blijkt dit niet altijd even eenvoudig. Daar om is het prettig om te werken met vakmensen die u helpen uw wensen te realiseren en alle aspecten uitstekend weten te coördineren. Je hoort het maar al te vaak. De aanschaf van een nieuwe keuken kan uiüopen op een grote teleurstelling. De keuze in keukens is haast té groot. Ideeën zijn er in overvloed, maar blijken niet altijd uit voerbaar. Wanneer de keuken eenmaal is uitgezocht, volgt de installatie bij u thuis. En dat betekent nogal eens het begin van een drama. Kastjes passen niet, onderdelen ontbreken, de afwerking is niet netjes, afspraken worden niet nage komen, enz. En tot overmaat van ramp blijkt de keuken in de praktijk toch niet helemaal de 'droomkeuken' te zijn die u in gedachten had. Om al deze teleurstellingen zoveel mogelijk te voorkomen heeft de Vereniging (Com fortabel Wonen een aantal jaren geleden het Keurmerk Kwaliteit Keukenbranche in het leven geroepen. Een MIDDELHARNIS - Het mocht niet baten. De raadsleden Van Dam (SGP) en Haff^ert (ABB) probeerden bij het begin van de raadsvergadering van de gemeente Middelharnis, afgelopen donderdag, de agendapunten gericht op de Programmabegroting 2008 van tafel te halen. De SGP stel de: "Een onaanvaardbare OZB-belastingverhoging en een niet te accepteren aanslag op de reservepositie. Dat heb ben we niet met elkaar afgesproken. Belofte maakt schuld. Daarom het voorstel om de agendapunten af te voeren en het college te verzoeken de begroting te wijzigen zodat aan de kaderstellende uitspraken wel wordt voldaan". ABB wenste eerst te wachten op een harde onderbouwing van de financiële cijfers rond het item Westplaat. Posten rond 10 miljoen euro zijn nu niet duidelijk, daarom werd verdaging gewenst. De collegepartijen gaven echter geen krimp. Dit was ook wel te verwachten, maar Van Dam noemde zijn initiatief niettemin een serieuze poging. Met aanvankelijk liefst 27 amendementen en moties hadden de partijen zich gedegen voorbereid op het debat, wetend dat het merendeel zou sneuvelen of zou worden ingetrok ken. Van een onzer verslaggevers onafliankelijk en betrouwbaar keurmerk waaraan de consu ment goede en betrouwbare keukenzaken kan herkennen. Meer dan 100 keukenzaken zijn intussen via een consu mentenbeoordeling gecertifi ceerd. Een dergelijke beoor deling is vrij uniek. Want niet de branche zelf, maar de con sument bepaalt via strenge criteria welke keukenzaken het keurmerk wel of niet ver dienen. De complete lijst met keukenzaken die aan de crite ria voldoen kunt u vinden op www.debestekeukenzaken.nl. Hoe werkt het? Klanten wor den gevraagd om een vragen lijst over kwaliteit en service in te vullen. De vragen variëren van hoe de ervaringen met de verkopers zijn, tot en met het nakomen van garanties. Maar ook of men zelf weer bij die winkel zou kopen, of men de winkel bij anderen zou aanbe velen. Tot slot geven de klan ten de zaak een rapportcijfer Negentig procent van alle ondervraagde klanten moet een hoge score geven om de keukenzaak voor het keur merk te laten slagen. Het hele proces wordt begeleid door een registeraccountant. Deze geeft ook bij elk label een accountantsverklaring af. De gecertificeerde keukenza ken kunnen niet op hun lauwe ren rusten. Ieder jaar worden de zaken namelijk opnieuw door de klanten beoordeeld. Scoort een keukenzaak onder de maat, dan wordt het keur merk afgenomen. Een keu kenzaak met het keiumerk moet zich dus blijven bewij zen. Daarom is het keurmerk een uitstekende leidraad voor consumenten om een goede en betrouwbare keukenzaak te herkennen. U krijgt waar voor tiw geld. Een bezoek aan een gecerti ficeerde keukenspecialist is een grote stap in de richting van uw droomkeuken. Maar het slagen van uw plannen ligt Het college bood de raad een sluitende begroting 2008 aan. Op meerjarenperspectief zijn er tekorten aan de horizon. Om tot die sluitende begro ting te komen waren scherpe maatregelen nodig en daar bij waren keuzes gemaakt en prioriteiten gesteld die op onderdelen afweken van de afspraken die destijds in het raads-en collegeprogramma waren gemaakt. Kostenpos ten voor (herstelwerk) in de haven, personeelsvoorzie ningen en beheersplannen drukten hun stempel. Toch was met een rijksmeevaller, de septembercirculaire, inzet van een bijdrage uit de algemene reserves en een extra lasten verhoging van de OZB met 7 procent bovenop de trend matige verhoging, een slui tend pakket gerealiseerd. Dat onderwerpen zoals school- TMenanen nu van tafel vielen, was het gevolg van gemaakte keuzes in prioriteit bij deze begroting. Van Dam (SGP) zei dat er in deze begroting verkeerde keu zes zijn gemaakt die resulte ren in een zorgelijke situatie. Hij noemde het "potverte ren wat het college doet. Dit kan toch niet waar zijn?" Hij diende vervolgens 9 moties en een amendement fn. Mevrouw Vermeulen (PvdA) liet een geheel ander geluid horen. Zij was tevreden en zag de meeste wensen geho noreerd. Zij stemde in met de extra OZB-verhoging omdat onontkoombaar achterstallig onderhoud uitgevoerd en dus gefinancierd moet worden Ook Vreugde (VDB'78) was akkoord. Met invulling van het personeelsbestand en ver betering van de klantenbalie een verantwoorde keus. Hij vroeg om extra aandacht voor de Toekomstvisie en de bun- MIDDELHARNIS - Naast de preek heeft de Protestantse Kerk een eigen liedcultuur. Een rijke en oude traditie. De Psalmen van Israël houden het al 3000 jaar uit. Maar ook de Gezangen, waarvan er velen stammen uit de vroege kerk, worden nog steeds gezongen. Zijn we op de hoogte van die rijke traditie? De bekende musicus Mar van der Veer uit Zierikzee, een vertrouwd gezicht op Goeree-Overflak kee, zal hierover lezingen houden in de Emmaüskerk te Middelharnis op donderdag 22 en 29 november, aanvang 20.00 uur. Iedereen is hartelijk welkom, de toegang is gratis. Zie ook website www.emmaus- kerkmiddelharnis.nl. Organi satie - Vorming&Toerusting. desondanks toch vooral bij uzelf Het is namelijk belang rijk dat u uw wensen en ideeën zo goed mogelijk overbrengt aan de adviseur. Want ook keukenspecialisten kunnen geen gedachten lezen. Zorg daarom dat u een goed beeld heeft van wat u wilt en wat uw voorkeuren zijn. Een handig hulpmiddel is daarvoor de uit gebreide checklist die u kunt vinden in de informatieshop van de Vereniging Comforta bel Wonen op de keukenpro menade van de website www. woonboulevard-online.nl. deling van krachten daarin. Haffert (ABB) zwaaide met 2 moties van afkeuring (het ontbreken van voldoende dekkingsmogelijheden) bij geplande ontwikkelingen en wilde graag via toelichting op zijn amendement een "nieu we" begroting presenteren waarin met het schrappen van posten ruim 655.000 euro bespaard zou kunnen worden. Of de hoogte van die bespa ring inderdaad correct was berekend, werd van ambtelijk financiële zijde betwijfeld. Het zou om een lager bedrag gaan, maar in ieder geval geld dat vervolgens zou kunnen worden ingezet voor dekking van financiële onzekerhe den. In de hem vijf minuten toegemeten tijd kwam van een toelichting echter niets terecht. Bovendien bleek er geen enkel draagvlak voor de ABB-visie. Extra verhoging van de OZB is niet nodig zei Haf fert. "Als je de waardestijging onroerend goed 2008 neemt en daarop de trendmatig ver hoogde OZB-belasting han teert, ben je er al". Hij verzette zich verder tegen de geschrap te post voor schoolzwemmen. "Liever geen kunstwerk van 46.000 euro maar wel dat kre diet inzetten voor zwemon- derricht", stelde hij. De Rover (CU) zei dat het college "nog veel werk moet verrichten om ambitietis en gedegen over te komen. Het financiële beleid baart zorgen". Gemaakte keu zes noemde hij "discutabel" en "prioriteiten uit de geza menlijk opgestelde raads- en collegeprogramma's zijn nau welijks te vinden". WD-er Osinga wil dat het aan tal onnodige en overbodige regelgeving en voorschriften voor burger en bedrijf gaat verdwijnen. Hij begrijpt de OZB-maatregel ten behoeve van een sluitende begroting, maar vindt het binnenhalen van extra geld op deze wijze eigenlijk niet aanvaardbaar. Na schorsingen kwamen de moties en amendementen in stemming, met daarbij een humoristische noot dat de SGP een aantal vroegere PvdA- visies zou hebben ingebracht, die nu ontraden werden. In totaal 21 stukken verdwenen zonder steun van tafel. Het leek op het verhaal van de tien kleine negertjes. Toen waren er nog vijf Het college nam deze vijf moties/verzoeken over betref fende aandacht en realiseren van hondenuiüaatplaatsen, (groen) beheersplannen, beleidsvoorbereiding fiets parkeerplekken in de kernen, capaciteitsuitbreiding De Sta- ver met daarin de positie van turnclub MH/SD en onder zoek naar dekkingsmogelijk heden voor aanschaf defibril- latoren voor de brandweer. De commtmicatienota tenslotte komt in mei 2008. Uiteraard tekenden SGP, ABB en Chris- tenUnie aan - op grond van hun argumenten - tegen deze begroting 2008 te stemmen. Als laatste punt was er nog een vinnig gesprek tussen De Rover (CU) en wethou der Van den Berg over al dan niet onvolledige en of onjuist verstrekte informatie. Een heikel poUtiek punt met een motie aan de basis. "Waren er nu afspraken gemaakt in de onderhandelingsfase rond grondruil en mogelijke terug koop van grond ten behoeve van eventuele scholenbouw aan de Zuidelijke Randweg? Ik hoor steeds iets anders", zei de CU-voorman. De portefeuille houder verweet De Rover dat hij de stukken beter had moe ten lezen. Alle informatie was voorhanden. De Rover streed moedig, wees op tegenstrij digheden, maar vond - met tiitzondering van ABB - nie mand ter ondersteuning aan zijn zijde. DIRKSLAND - De Tweede Wereldoorlog ligt al weer vele jaren achter ons en slechts een kleine minder heid kan nu nog navertellen wat zij in die tijd heeft mee gemaakt. Programmamaker Cees Briek van Radio Flak kee wil graag met deze men sen in contact komen. AI meer dan 60 jaar is het gele den dat Nederland bevrijd werd. Daar gingen 5 bezet tingsjaren aan vooraf. Elk mens beleefde die bezetting op z'n eigen manier, een beetje afhankelijk van zijn of haar leeftijd of positie in de maatschappij. Maar altijd was het angstig, zorgelijk of span nend. Sommigen gingen uit idealistische overwegingen naar Duitsland om te wer ken ^of te vechten, anderen moesten bij onze oosterburen gedwongen werken of werden hier tewerkgesteld. De joden werden weggevoerd. Jonge mensen doken onder omdat ze niet voor de Duitsers wilden werken. Vrouwen bleven ach ter als hun man of vriend werd weggevoerd of ondergedoken was. Goeree-Overflakkee lag op de weg van de bommen werpers die naar het Ruhrge- bied vlogen. Er waren boven onze contreien veel luchtge- vechten en er stortten vlieg tuigen neer. Het eiland werd onderdeel van de Aüantische verdediging en«met name de westkant van Goeree werd volgebouwd met bunkers. Die bunkers moesten gebouwd worden door werklieden die 'gevorderd' waren. Een groot TCdeelte van Overflakkefe werd onder water gezet en de inwoners moesten vertrekken. Waarheen, dat moesten de meesten zelf maar uitzoeken. En zo werd een groot gedeelte van de bevolking van Flakkee min of meer willekeurig over jjet hele land verspreid. Er kwam een nijpend tekort aan veel noodzakelijke en nuttige levensbehoeften. Aan sommi ge goederen zoals etenswaren had men geen gebrek, maar de behoefte aan kleren werd steeds groter. Vervoersmidde len werden gevorderd. Cees Briek wil graag in con tact komen met mensen van Goeree-Overflakkee die de oorlog aan den lijve hebben ondervonden en die hun ver haal over hoe zij de oorlog zijn doorgekomen willen vertel-, len. Elk verhaal is een stukje geschiedenis en belangrijk genoeg om bewaard te wor den. Ook mensen die denken niets te vertellen te hebben, blijken soms belangwekkende bijdragen te kunnen leveren aan de geschiedenis. Het gaat om de gewone belevenissen van de gewone mensen van Goeree-Overflakkee. Maar op ons eiland leeft ook een aantal mensen van Duitse afkomst. Ook zij hebben veel al bewust de oorlog meege maakt en ook zij leefden vaak in gebroken gezinnen, had den honger en waren bang. Ze kregen bombardementen over zich heen en werden, net als wij, bevrijd. Ook naar hun verhalen is Cees Briek zeer benieuwd. Het is in eerste instantie de bedoeling om uit deze verha len, al of niet anoniem verteld, radioprogramma's te maken, maar ook voor het streekar chief is dit stukje geschiedenis van groot belang. Bent u bereid om uw verhaal te vertellen en op deze manier mee te helpen aan het vast leggen van deze periode uit de geschiedenis van Goeree- Overflakkee, belt u dan voor een nadere afspraak met Cees Briek. De verhalen worden bij u thuis of in een vertrouwde omge ving opgenomen. Cees Briek is te bereiken onder telefoon nummer 0187-641215. Als u meedoet, graag vóór 1 decem ber bellen.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2007 | | pagina 8