H^ g|g ^11^^ Sociëteit Rethorica wil verhalen bewaren als cultureel erfgoed Juf Keijzer neemt afscheid na vijfendertig jaar voor de klas Conferentie www.zoetf1akkee.nl PEKAAR Partners Secretaris waterschap mr. J.B. van Gerdingen overleden Fretje kwijt...? iJanu^tEmoiv 80e jaargang Nr. 7660 Dinsdag 13 november 2007 Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag L Boek Veldnamen en Boerderijen opnieuw uitgegeven met DVD Bewaren en toegankelijk maken Beeldbank 'Oral history' Vitrine Flakkees Veel veranderd over de noodzaak van zoet water en landbouw in de Zuiderdieppolder Wanneer: 30 november vanaf 14:00 Waar: Restaurant Expo Haringvliet Uw komst maakt het verschil! Voor meer Informatie zie Kei in voorlezen De Waal Hoveniers Nieuwe-Tonge Tel, 0187-65 24 84 www.dewaalhoveniers.nl Üw complete MKB adviseur! Voorstraat 94 Stellendam info@pekaar.nl http://www.pekaar. nl www.autobedrijf-admlraal.nl SOMMELSDIJK - Regelmatig treedt Sociëteit Rethorica naar buiten. Onlangs nam ze nog een belangrijk deel van de organisatie van de Verlichte Boerderijen Route voor haar rekening, speelde ze een grote rol bij 'Natuurlijk Goeree- Overflakkee' en enkele jaren geleden gaf ze het bekende boek Veldnamen en Boerderijen op Goeree-Overflakkee uit. Dit 'standaardwerk' is inmiddels heruitgegeven en weer volop verkrijgbaar, nu inclusief een DVD-presentatie van alle boer derijen. Ook is men begonnen aan een nieuw project: het verzamelen van verhalen 'van vroeger' om ook deze vast te leggen voor het nageslacht. Door Adri van der Laan Sociëteit Rethorica heeft als thuisbasis 'De Doele' aan de St. Joris Doelstiaat in Som- melsdijk. We troH'en de vol tallige Sociëteit in dit monu mentale pand aan: Hein Mijs, Hans Bruggenian, jan van den Broek en Leen van Nimwegen. De Sociëteit Rethorica is al heel lang niet Sonimelsdijk verbon den en is daarmee het oudste gezelschap uit de regio. De geschiedenis van de Sociëteit Ijegint bijna Jaar geleden. Op 26 november j b 1.5 bekrach tigde Philips van Bouigondië, de toenmalig Heer van Soni melsdijk, hel reglement van de Rederijkerskamer Rethorica. Deze rederijkers beoel'ende c/e welsprekendheid ondei' het devies 'Hoe \angei- hoe liever'. Naast deze 'gezelligheidsver- eniging' waren er in Sonimels dijk ook de schuttersgilden St. Joris en St. Sebastiaan geves tigd. De leden van deze gilden mochten wapens dragen en fungeerden als burgerwacht. In 163'2 gelaste de toenmalige Ambachtsheer van Sonimels dijk, Francois van Aerssen, de ophelling van de kamer van Rethorica en de Schutterij van Sint Sebastiaan en sommeerde hen het gemeenschappelijke bezit waaronder het Doelege- bouw, over te dragen aan de Schutterij van de Biisse binnen Sonimelsdijk. Dit duurde totdat Napoleon rond 1800 hier een eind aan maakte want ontler het Franse bewind mochten er geen schut tersactiviteiten plaatsvinden. Na aanpassing van het regle ment in 1858 wordt de naam Sociëteit Rethorica ingevoerd. De ScKiëteit Rethorica heeft in de afgelopen jaren zich ten doel gesteld om de historisch waar devolle bezittingen van haar zelf en eventueel van anderen voor het nageslacht te bewaren en bovendien ook toegankelijk te maken. Het meest opvallende voorbeeld hienan is de uitgave van het bekende boek Veldna- meri en Boerderijen op Goeree- Overtlakkee. Deze uitgave, die in 2003 verscheen, bestaat uit twee delen: het eerste deel is een boek waarin duizenden namen van percelen en boerderijen worden beschreven, die al voor een deel door de Ramp, herin richting en ruilverkavelingen zijn verdwenen. Het andere deel bestaat uit een cassette waarin oude kaarten zijn opgenomen die de grotendeels verdwenen percelen en polders weergeven. Deze uitgave bleek een schot in de roos te zijn geweest want men moest al geruime tijd 'nee' ver kopen omdat de belangstelling hiervoor groot was. Inmiddels heeft Sociëteit Rethorica een tweede druk verzorgd die één dezer dagen in de boekhandel verkrijgbaar zal zijn. De kopers van dit werk krijgen een I)VD cadeau waarop de boerderijen op Goeree-Overflakkee worden getoond. Dat Sociëteit Rethorica het belangrijk vindt om de boerde rijen te bewaren voor het eilan- delijke landschap mag blijken uit de activiteiten die m de Jtfge- lopen lijd zijn gehouden. Naast hel uitgeven van de boeken en de DVD organiseerde men ook mede de Verlichte Boerderij enroute die heel veel respons kreeg van de eilandelijk bevol king en daarbuiten. Daarnaast was men ook nauw betrokken bij de organisatie van 'Natuur lijk Goeree-Overflakkee' waar bij cultuur, natuur en landbouw elkaar ontmoetten op hoeve 'Lust en Last' in Sonimelsdijk, en bij de totstandkoming van de boerderijenroute ingepast in het tietsroutenetwerk. Het bestuur van Rethorica wijst erop dat het bewaren van gegevens over boerde rijen heel belangrijk is voor het nageslacht omdat juist de boerderijen een goed beeld vormen van de ontwikkelin gen in de afgelopen eeuwen Het geheel is vastgelegd in een databank; deze wordt, met eni ge regelmaat, aangevuld met oud beeldmateriaal uit de col lectie van boerderijenkenner Gerbrand Hoek. Men verwacht in de toekomst deze informatie via het Streek archief of via internet voor een groot publiek toegankelijk te maken. Het gaat hier niet alleen om historische boerde rijen, maar ook om moderne boerderijen die nog maar kort geleden op het eiland zijn gebouwd. "Deze zijn meestal gebouwd door boeren die elders in het land zijn uitge kocht en op het eiland een plaats hebben gevonden. Ook zij dragen 'een geschiedenis' met zich mee". Dat er in de streek veel verha len uit het verleden de ronde De leden van Sociëteil Rethorica in de monumentale benedenzaal van De Doele. Vl.n.r.: Leen van Nimwegen, Hans Bruggeman, Hein Mijs en Jan van den Broek. Foto: Adn vm iln l-am doen, mag algemeen bekend zijn. Enkele van deze verhalen zijn al verwerkt in verschillen de boekjes van diverse eilande- lijke auteurs. Tocli is het ver moeden van de mensen van Sociëteit Rethorica dat er nog veel verhalen zijn die niet aan het papier zijn toevertrouwd. Daarom heeft het gezelschap een nieuw project opgestart om deze 'oral history' voor het nageslacht te bewaren. De leden van Rethorica vinden dat deze verhalen ook beho ren tot het cultuurhistorisch erfgoed. In deze verhalen wor den gebruiken, voorvallen of bijzondere personen uit het verleden beschreven. Meestal worden ze binnen fainilie- of vriendenkring regelmatig opgehaald, maar daar blijft het dan ook bij. Doordat de verha lenvertellers steeds ouder wor den, dreigen ook deze verhalen in de vergetelheid te raken. Het is dan ook de bedoeling van Sociëteit Rethorica om in de komende tijd zoveel moge lijk mensen te benaderen die bereid zijn dergelijke verha len 'uit de oude doos' te ver tellen voor de microfoon. Van deze verhalen worden opna men gemaakt en vervolgens bewaard. Als de financiële mogelijkheden er zijn kunnen deze verhalen op DVD worden uitgebracht. De initiatiefne mers van Rethorica beselïën dat dit een 'gigantische klus' zal zijn, want eerst moeten er vertellers gevonden worden en vervolgens moeten er voldoen de vrijwilligers zijn die bereid zijn de verhalen af te nemen en vervolgens op schrift te stel len. Maar ze hebben de tijd er graag voor over want ze ver wachten dat er nog een schat aan informatie over het verle den beschikbaar is bij de indi viduele eilandbewoners. "Het zou zonde zijn als dit verloren gaat". Naast de genoemde activitei ten heeft Sociëteit Rethorica een 'reizende vitrine' samen gesteld, die op verschillende plaatsen op het eiland zal wor den opgesteld. Dit is een ini tiatief van Stichting Podium. Momenteel staat de vitrine in Het Diekhuus, maar ze zal in de toekomst ook te zien zijn in bibliotheken en zorgcentra op het eiland. In de vitrine is veel beeldmateriaal van de activitei ten van Rethorica te vinden. Sociëteit Rethorica is een echte Sommelsdijkse 'aangelegen heid' want volgens de statuten mag men uitsluitend lid wor den als men in Sommelsdijk geboren is en er woont. Een uitzondering wordt gemaakt voor Sonimelsdijkers die later in Middelharnis zijn gaan wonen. Nieuwe leden worden gekozen d.m.v een al honder den jaren bestaand systeem: het bonen. Dit houdt in dat gestemd wordt met witte en zwarte bonen. Met een aspirant lid wordt ingestemd als de zit tende leden allen met een witte boon hebben voorgestemd. Hoewel de basis in Sommels dijk ligt, strekken de activitei ten van Sociëteit Rethorica zich over het hele eiland uit, want het cultuurhistorisch belang van het gehele eiland gaat hen zeer ter harte. Bij hun vele activiteiten zijn ook veel vrijwilligers actief en daar mee zijn ze zeer content. Ook zijn ze vol lof over de mede werking van hel Streekarchief Goeree-Overflakkee en over de faciliteiten die het ISGO hen verleent. Wel hebben ze nog een wens: "We zouden graag zien dat de eilandelijke gemeenten een ineer actievere houding zouden innemen als het gaat om het bewaren van het cultureel erfgoed. Want dit dient toch een eilandbreed belang... MELISSANT - Na ruim vijfendertig jaar heeft juf Keijzer haar lier definitief aan de wilgen gehangen. Ze heeft jn haar werkzame jaren bij School met de Bijbel De Regenboog hon derden jonge inwoners van Melissant in de klas gehad. Op 30 oktober namen leer lingen, oud-leerlingen, ouders, bestuursleden en collega's afscheid van de juf. Mevrouw H. Keijzer- Kock kijkt' terug op haar schooljaren. Door Kees van Rixoort Toen ze in 1967 haar oplei ding voov kleuterjuf afrond de, kon de helft van haar klas geen werk vinden. Het was een slechte tijd om af te studeren. Maar juf Keijzer - toen nog juf Koek - had geluk. Ze vond een baan bij een kleuterschool in Waali.ijk. Twee jaar later verkast! naar een soortge lijke school in het eveneens Brabantse Drunen. Ook daar bleef ze twee jaar. "Ik wilde weg uil Drunen", kijkt ze bijna veertig jaar later terug. "Ik was juf en wilde graag hoofdleid ster ^yorden. Toen heb ik in Melissant gesolliciteerd. Het leek me gezellig en landelijk." Haar sollicitatie had succes.en op 1 februari 1972 begon ze als hoofdleidsler in de christelijke kleuterschool aan de Binnen weg. "Een heel oud gebouw", herinnert ze zich. "Het was geslicht door Paulina van Weel, die ook hel ziekenhuis in Dirksland mogelijk maakte. Ik had daar in het begin een hele grote groep met 53 kinderen. Hel mocht van de inspecteur, als maar niet alle kinderen tegelijk kwamen. Dat rouleren was niet ideaal, want je miste kinderen en de kinderen zelf misten een deel van de bezig heden." Een 'eenmansschool' ver anderde een paar maanden later, na goedkeuring van de inspecteur, in een school met twee kleuterleidsters en twee groepen. Eén groep bleef in het pandje aan de Binnenweg, één kwam in de lagere school. In 1974 verhuisden alle kinde ren en de twee leidsters naar een nieuwe kleuterschool aan de Fabiusstraat. "Ik heb nog de eerste steen mogen leg gen", vertelt juf Keijzer. Ze had hel vanaf hel begin goed naar haar zin in Melis sant. "Het beviel prima. Wel had ik in hel begin wat moeite om hel Flakkees te verslaan. Alle kinderen spraken Flak- Volkomen onverwachts is zaterdag 10 november jl. mr J.B. van Gerdingen (58), secretaris van water schap Hollandse Delta, overleden. Waterschap- per Van Gerdingen, die in Middelharnis woonachtig was, heeft gedurende zijn 40 jarige ambtelijke loop baan met grote toewijding en gedrevenheid zijn talen ten ingezet voor hel succes van waterschap Hollandse Delta en diens rechts- voorgangers. Vanwege zijn overlijden schort het waterschap de geplande coinmissievergaderingen van 12, 13 en 14 november 2007 tot nadere aankondi ging op. De bijeenkomst van de Verenigde Vergade ring op 29 november 2007 vindt wel doorgang. Hel afscheid op 30 oktober was een waar feest. Een rijtuig met vierspan bracht Juf Keijzer en haar man naar De Regenboog. Foto: Attri van der l^ian kees, behalve de kinderen van de dokter en de dominee. Maar hel wende toch wel snel, ik heb gelukkig wel een beetje gevoel voor taal." Ze vertelt een anekdote van een leerling die thuis moest blijven omdat hij wat grijperig was. De ij wordt een ie in het Flakkees, dus als je netjes Nederlands wil .spreken, wordt grieperig grijperig. In de beginjaren woonde ze buitenaf, op een boerderij, en moest ze door weer en wind naar school. Ze herin nert zich nog die strenge win ter van 1972. Gelukkig kon ze niet lang daarna een huis in het dorp belrekken. Nog later trouwde ze en werd ze juf Keijzer Een grote verandering in haar carrière was de samenvoeging van het kleuteronderwijs en het lager onderwijs in de jaren negentig. De hoofdleidster van weleer volgde een cursus, waardoor ze bij alle groepen voor de klas mocht komen te staan. En dat gebeurde ook. "Ik heb alle groepen gehad. Er was een tijd dat ik meer thuis was - toen mijn eigen kinderen klein waren - maar dal ik wel regelmatig inviel. Ik moest dan maar afwachten welke groep ik kreeg. Ik viel voor iedereen in. Ze noem den me wel de Vliegende Hol lander, Vliegende Brabander eigenlijk." De laatste lijd gaf ze les aan groep 6/7 van De Regenboog. "In het begin zag ik er best tegenop om les te gaan geven aan de grotere kinderen. Maar de directeur zei: dat kun jij makkelijk, pro beer het maar." Volgens juf Keijzer is er gedu rende haar schoolcarrière erg veel veranderd. Van hel klassi kale naar heiwerken in groep jes. Van het fröbelen naar hel starten met leren op de kleu terschool. "Ze mogen geen kleuter meer zijn", plaatst ze een kanttekening bij de laatste ontwikkeling. "Er wordt heel wat geëist van de kleuters. Hel gebeurt wel op een speelse manier, maar toch moeten ze veel kennen en weten. En alles moet worden geregistreerd. Als ze ademhalen moetje hel bij wijze van spreken al vastleg gen in een rapportje. Zo wor den de kinderen makkelijk in een hokje gestopt." "Ach, er is ontzettend veel ver anderd in die 35 jaar De ene verandering is achter de rug en de volgende staal al weer op stapel. Je moet constant bijscholen en vergaderen bui ten schooltijd. In het begin gingen we gerust met de hele groep naar de nieuwbouw kij ken. Dat was geen enkel pro bleem. Tegenwoordig inoet je dal aanvragen en heel zoiets een excursie." Maar, vat ze haar schooljaren samen, het was heerlijk en ze heeft er erg van genoten. Van haar sollicitatie naar Meliv sant heeft de juf nog geen moment spijt gehad. Ze kreeg ooit een pluim van de inspec teur 'Jij houdt vast en zeker van de kinderen", merkte hij op na een bezoek aan een les van juf Keijzer. Veel kinderen en ouders voelden hetzelfde. Als de juf ziek was, zamelden de kinderen zelf geld in om een fruitmand te kopen. Ze kwamen ook naar haar huis om wal te brengen en vervol gens rond de tafel limonade te drinken en snoepjes te eten. Ze vertelt dat ze zich altijd gemakkelijk hechtte aan haar leerlingen. Met orde houden had ze niet zo'n probleem. Als hel onrus tig was, was een geintje vaak voldoende. En het vooruitzicht dal de juf ging voorlezen. Daar was ze volgens velen een kei in. Hel afscheid op 30 oktober was een waar feest. Een rij tuig met vierspan bracht Juf Keijzer en haar man naar De Regenboog. Onderweg, in het dorp, zwaaiden vele handen de koets toe en bij de school was een ereboog met bolletjes wol - de juf was ook handwerkjuf - neergezet. "Iedereen stond in de hal, de hele school. Hel was zo leuk!" Na toespraakjes, lekkernijen, het schudden van vele handen - waaronder die van oud-collega's, -leer lingen en -bestuurders vanuit de beginjaren - en het in ont vangst nemen van cadeaus, elf bossen bloemen en een map met werkjes van alle leerlin gen, zat hel er echt op. "Een fantastische dag, een prachtig afscheid", vindt ze. Maar ook: een vreemde dag. "Ik denk regelmatig: ik ga weer, ik hoor er thuis." Hel blijft trekken. En andersom ook, want een aantal oud-leer lingen heeft al aangekondigd nog eens langs te komen. Ver hoeven ze er in ieder geval niet voor te wandelen, want het huis van de juf staal vlak bij De Regenboog. Zo dicht bij, dal ze de kinderen op hel schoolplein hoort. "Het is pau ze, jongens", zegt mevrouw Keijzer dan. Bij de familie J. van Rossum, Galgeweg 3 te Herkingen is enkele dagen geleden een tam roofdiertje aan komen lopen. Een fret lijkt het wel, lang en slank met een hoog ruggetje en wit/geel of vaal- kleurig met bruine pootjes. Het diertje laat zich zon der problemen oppakken. Het verblijft momenteel bij Van Rossum in een schuur, maar het gaat ook wel eens 'op stap', waarschijnlijk om zich van voedsel te voorzien. Wie sinds kort een dergelijk diertje kwijt is en vermoedt dat net hier om zijn/haar beestje gaat, kan contact opnemen met Jaap van Ros sum, tel. 06-52592888. faO» ia h—**, frtrt<^ fff*»»» ^^^V^CENT^o^ wwwbrilcentromkeuvsltmcnl 56 ■Mdelbomis-lelefoon (0187)48 34 37 tel: 0187-492633 j^«^'

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2007 | | pagina 1