Nog eens vier waterbergingen erbij op Goeree-Overflakkee Zes jubilarissen bij Excelsior Herdenkingsconcert 'Rondom Buxtehude' EIIAtlDEn-niEUWA Natte zomer maakt opnieuw duidelijk dat Nederland zich met waterberging heter wapent tegen overvloedig regenwater In totaal wordt zeventig hectare (150 voetbalvelden) ingericht Faalkansen Automatisch Voetbalvelden Vrijwillig Huifkarren Kleiner Postduiven- tentoonstelling en forumavond PV de Rode Duif Bingo P.V. 'De Zwaluw' Maandthema Gezondheids- wijzer: Diabetes Sinterklaas bingo Damvereniging 'Dirksland' PAGINA 6 VRIJDAG 9 NOVEMBER 2007 MIDDELHARNIS/DORDRECHT Het Waterschap Hollandse Delta gaat op nog eens vier locaties op Goeree- Overflakkee waterbergingen aanleggen. Zij onderhandelt hiertoe met de betrokken agrariërs. Waarschijnlijk begin nen de werkzaamheden later dit jaar. Eerder, in 2006, zijn bij Goedereede en Middelharnis al twee grote projecten afgerond, waardoor zo'n vijfentwintig hectare extra ber gingscapaciteit is ontstaan. Maar er is voor de opslag van regenwater na zware buien beduidend meer grond nodig; dat is tijdens de natte zomermaanden opnieuw gebleken. In totaal is met alle locaties zo'n zeventig hectare gemoeid, die er straks met elkaar ervoor zorgen dat het water tijde lijk verspreid kan worden. Door Gert van Engelen Het verruimen van de water berging op het eiland vloeit rechtstreeks voort uit de hevi ge wateroverlast in het najaar van 1998, toen akkers onder- stroomden en de gewassen aanzienlijke schade opliepen. Volgens meteorologen krijgt Nederland vaker te maken met zulke uitschieters, als gevolg van de klimaatverandering. Het waterschap heeft na onderzoek geconcludeerd dat her en der op Cioeree-Overflakkee drin gend opvanggebieden moeten worden ingericht waarin over vloedig regenwater tijdelijk kan worden geborgen. Wat zijn de zwakke plekken in hef eilandelijke watersysteem en wat houdt waterberging eigenlijk in? Ing. Eric van der Meij (1958), projectmanager planvorming van het -Water schap Hollandse Delta, geeft op verzoek van hel Eüanden-Nieuws uitleg over deze kwestie, die ook van andere waterschappen steeds meei' aandacht vraagt: extreme neerslag in herfst en winter, extreme droogte in de zomer. Achter de dijken wordt water al net zo bedreigend als ei^voor. Gigantisch Hoosbuien heliben Cioeree- Overflakkee wel vaker geteis- terd, maar die van 1998 vor men een voorlopig record. "In korte tijd, 24 uur", zegt Van der Meij, "viel er een giganti sche berg regen uit de lucht." Om precies te zijn: 130 mm. De gevolgen van dit onmatige weer waren schrikwekkend: de gemalen konden de overvloed niet aan. Lailderijen kwamen blank te staan en raakten door weekt. De gewassen verpieter den, alles was soppig, drassig en verdronk. Het eiland bood een ondergelopen aanblik. "Onze reactie was: wat is het probleem?", vertelt Van der Meij. "Was dit een reguliere bui of was dit iets bijzonders? Hoe zit ons watersysteem in elkaar, ons netwerk van watergangen? Is er genoeg waterberging? Je krijgt dan onmiddellijk een dis cussie over normen. Wanneer mag iets onder water staan? Wanneer is het overmacht, wanneer zou je het nog moe ten kunnen bolwerken?" Maar zulke normen, zulke waarden waarmee je iets kunt toetsen, waren er niet. De landelijke discussie over een landelijke normt^ring was nog gaande. Vooruitlopend daarop heeft het voormalige Water schap Goeree-Overflakkee toen, "als een van de eerste", het watersysteem doorgere kend "met een norm die wij onszelf oplegden". Het waterschap wil de (loeree-Overflakkee beter beschermen tegen waterover last door zware regenval, want dat die veiligheid niet afdoen de was, was wel zichtbaar en duidelijk. Maar waar zitten de zwaktes? "Met- de doorrekening", ver volgt Van der Meij, "wilden we zien te achterhalen waar de problemen na uitzonderlijke neerslag ontstaan. We voedden de computer met neerslaggege- vens van wel tachtig jaar, inclu- .sief die van 1998, en lieten 'm per peilgebied de faalkansen uitrekenen." De uitkomst was glashelder: in enkele gebie den, vooral gebieden die een woon- én een landbouwfunctie hebben, konden de watergan gen de regenwateroverlast niet opvangen. "Wij beschikken over achttien redelijk grote gemalen op het eiland, die elk een eigen gebied bemalen. Die gemalen hebben een bepaalde capaciteit die landelijk is afgesproken: per etmaal moet een gemaal 14 mm water kunnen a^oeren. Bij 130 mm neerslag doe je er dus tien dagen over. Dus houd je die norm aan, dan zit het pro bleem in het systeem achter het gemaal. De watergangen daar - de slootjes en de kreken - kun nen de bui niet bolwerken." De oorzaak kan tweeërlei zijn. "Of de watergangen zijn te smal, waardoor hun bergings capaciteit te klein uitvalt. Of er zit in het betrokken peilgebied een helling die het regenwater telkens naar het laagste punt doet stromen, waardoor alle water bij het gemaal belandt. Op Goeree-Overflakkee bleken beide manco's te spelen. De capaciteit voor waterberging was onvoldoende en het maai veld liep inderdaad van hoog naar laag. Het is bijna niet voor te stellen dat het ogenschijnlijk vlakke eiland helt, maar Van der Meij verzekert: "Er zitten veel gradaties in de hoogte van het eiland. Geen meters, dat niet, maar decimeters doen er ook erg toe. De oplossing ligt voor de hand: je voorkomt dat water van hoog naar laag vloeit door er stuwen tussen te zetten." Dit eerste knelpunt in het water systeem is inhiiddels verholpen. Verspreid over het eiland zijn vanaf het voorjaar in 2004 méér stuwen geplaatst en bovendien werden de handbediende stu wen vervangen. Zeventig stu wen zijn nu geautomatiseerd. Zij reageren automatisch op wijzigingen in de waterpeilen. Bij een teveel of een tekort aan water in de lager gelegen, benedenstroomse gronden cor rigeren de stuwen dit zelf, door een klep omhoog of omlaag te laten gaan. De stuwen zijn uitgerust met zonnepanelen en slimme tech niek, die het mogelijk maakt om ze via internet op afstand te bedienen. Het Eilanden-Nieuws heeft aan dit opmerkelijke ver nuft begin vorig jaar een artikel gewijd. Dankzij deze installaties kan het waterschap het water beter beheersen. Maar bij deze maat regel alleen kan het waterschap het niet laten, verduidelijkt Van der Meij: "Met stuwen kun je 't heel lang volhouden. Maar Pal naast het natuurgebied Koudenhoek bij Goedereede is een vier hectare grote waterberging aangebracht in een gebied dat de Plaspolder omvat, de Polder Oud Westerloo en de Polder Nieuw Westerloo. Er is een nieuwe geul gegraven, zoals de foto laat zien, met geleidelijk oplopende oevertaluds. De vnigekomen grond ligt nog op een berg. maar wordt later gebruikt om zwakke dijken te versterken. als de hoeveelheid slootjes te klein is, kun je geen water meer opslaan. En dan heb je bij wéér een zware regenbui altijd te hoge peilen. Je moet het water systeem dus ontlasten om een bepaald, verantwoord peil te kunnen garanderen. Daarom hebben wij als waterschap ervoor gekozen allebei te doen: meer stuwen plaatsen én meer waterberging aanleggen." Het vergroten van bergingscapaciteit ree-Overflakkee is omvangrijk project. de op water- Goe- een nogal Daarvoor moeten immers gronden wor den aangewezen en aangekocht, met een totale omvang van zo'n 150 voetbalvelden. Dat is niet in een handomdraai geregeld. Inleidend zegt Van der Meij: "Overtollig regenwater kun je niet zomaar vasthouden. Want dan veroorzaak je overal in het gebied overlast. Je moet dat water kunnen opslaan zonder dat daardoor problemen ont staan. Daartoe moet je ruimte maken, waarin je water tijdelijk kunt opslaan. Want dat is het uitgangspunt geworden sinds 1998: de trits vasthouden-ber- gen-afvoeren. In eerste instan tie wordt overtollig water zo lang mogelijk eerst opgevangen in het eigen gebied om het pas in tweede instantie af te voe ren." Tijdelijk opvangen doe je door extra bergingsruimte te maken. Van der Meij gebruikt nadruk kelijk het woord "ruimte" en niet "bergingswater", om met een maar een misverstand uit de weg te helpen. "Iedereen denkt bij waterberging aan het graven van nieuw, open water. Dat noemen we natte waterber ging: een sloot of een plas gra ven. Maar je hoeft niet per se open water te hebben om toch water te kunnen bergen. Water kun je ook bergen op laag land, door het maaiveld te verlagen. Je graaft grond fors af en dan heb je droge waterberging." Vele tientallen hectares zijn nodig, heeft het waterschap berekend, verspreid over het hele eiland. Van der Meij: "Het verschilt per bemalingsgebied. Het ene gebied is groter en kan meer bergen, het andere heeft een structuur met weinig sloot jes." Maar voor alle locaties geldt dat er grond moet worden ver worven. "Dat gebeurt op vrij willige basis. De grondeigena ren zijn voor 89% landbouwers Wolken wordfn weerspiegeld in de grote plas die langs de Watergatseweg bij Nieuwe-Tonge is gegraven. Hel betreffende gebied k twintig hectare groot en werd eind vorig jaar in gebruik gesteld. De vrijgekomen grond is hier gebruikt om aangrenzende landbouwpercelen op te hogen en te egaliseren. Het project Watergat-Vogelnest is de grootste walerberging op het eiland. Foto: Gert van Engelen en die moeten genegen zijn om hun grond af te staan." Nog niet alle grond is aange kocht. "Dat heeft te maken met de vrijwilligheid. Wij geven voorlichting aan (vertegen woordigers van) de landbou wers. Naarmate we meer infor meren, merken we, ontstaat er meer begrip voor wat we nog nodig hebben. Het gaat stap voor stap vooruit. Ik heb er een positief gevoel over. Tot nog toe gaat het goed." De twee grootste van de in totaal zeven waterbergingspro- jecten zijn al voltooid: bij Goe dereede en bij Middelharnis. Vorig voorjaar kwam in het bemalingsgebied Witte Brug het project gereed dat de Pias polder omvatte, de Polder Oud Westerloo en de Polder Nieuw Westerloo. Deze, berging ligt pal naast 'hét natuurgebiedKrti- denhoek. Op een kleine vier hectaie is hier ruimte gescha pen voor de opslag van over vloedig regenwater. Flauwer Van der Meij licht toe dat zowel droge als natte waterbergings- maatregelen zijn getroffen. De natte waterberging bestaat eruit dat naast de hoofdwater gang een brede geul is gegra ven. Daarnaast zijn oeverzones aangelegd. Hiermee bedoelt hij dat de sloten zijn verbreed en flauwer aflopende oevers heb ben gekregen in plaats van de gebruikelijke steile taluds. De droge berging houdt in dat er landbouwgrond is afgegraven. De vrijgekomen grond ligt tijdelijk op de berg in de Plas polder. Stukje bij beetje zal het waterschap deze grond gebrui ken voor het versterken van de zwakke dijken op het eiland. Zodra de berg is verdwenen, komt er ter plekke nóg een waterberging van zo'n zestig are (6000 m'^). De drie polders hebben nog een andere functie gekregen: met elkaar vormen ze een eco logische verbindingszone. Deze strook, die planten en dieren de kans geeft over te steken, is weer een versterkend onderdeel van de provinciale, ecologische hoofdstructuur, de ketting van aaneengeregen natuurgebie den. In Koudenhoek hebben nieuwe gegraven kreken ook glooiende oevers gekregen, waardoor dit natuurreservaat eveneens bij draagt aan een betere water berging voor de gemeente Goe dereede: het kaïr nu het eigen overtollige water tijdelijk vast houden. Het tweede grote project heette 'Watergat-Vogelnest', en ligt tussen de Oostmoersedijk, cle Watergatseweg en het Stam perswegje in bemalingsgebied De Haas van Dorsser, op enige afstand van Middelharnis. Dit project oogstte in oktober vorig jaar enige publiciteit doordat de oplevering werd gevierd met het hijsen van vlaggen en een rit in huifkarren. In het gebied, 20 hectare land metend, is een grote plas gemaakt. De grond die daarbij vrijkwam, is herge bruikt om het naasüiggende landbouwperceel op te hogen en landbouwkundig te verbe teren. F'eitelijk is er een bergings gebied met een natuurlijke ogende inrichting ontstaan, dat volgens Van der Meij "een coinbinatie biedt van droge Foto: Gen van Engelen en natte waterberging: land, nat weiland en moeras". Er zijn watertjes, weggetjes en bruggetjes om de recreanten te plezieren. Voor vissers zijn er vier vissteigers, waarvan er één geschikt is voor rolstoelge bruikers. Wandelaars kunnen er over een wandelpad en een laarzenpad lopen, ruiters kun nen er draven over een ruiter pad dat nog wordt aangesloten op een ander ruiterpad. In stilte is eind vorig jaar begonnen bij de kronkelige Zuidkreek, tussen Middelhar nis en Nieuwe-Tonge, ook wel de Zandkreek genoemd. Hier wordt een waterberging van zo'n vier hectare aangelegd. \'an der Meij: "De kreek wordt verbreed en in rechte lijnen getrokken, ten behoeve van de landbouw." Maar daar blijft het niet bij. In het gebied, dat rond de Kruis- of Vroonweg en de Potterweg ligt, krijgen ook planten, dieren en recreanten meer ruimte. Nu nog is het "droevig gesteld" met de waterplanten en -dieren in en rond de Zuidkreek. Water planten komen er nauwelijks voor, zelfs riet niet. Maar door de aanleg van natuurvriende lijke oevers ontstaat er een heus watermilieu. Riet kan er groei en, lisdodde, gele lis en zwa nebloem kunnen er een plaats veroveren en ook amfibieën als kikkers en padden krijgen er een leefomgeving. Voor ruiters wordt er langs het gebied een ruiterpad aange legd. Dit ontlast de smalle berm van de Geerweg, die beschadigd is geraakt door ruiters, maar straks heel blijft. Het nieuwe rui terpad gaat later deel uitmaken van een langere ruiterroute in de richting van de aangrenzen de kreek De Vliegers. Wande laars kunnen banjeren over de paden die op de oevers komen, voor hengelaars worden bij de Potterweg twee visstoepen aan gebracht. Het waterschap ver zekert de vissers dat er op den duur blankvoorn, rietvoorn, winde, karper en schubkarper zullen voorkomen» Op stapel staan nog vier ande re, kleinere projecten. Deze worden vermoedelijk in de loop van dit jaar uitgevoerd. Van der Meij kan daar niet te veel op veruit lopen, omdat de onderhandelingen over de grond nog niet in allé gevallen zijn afgerond. Maar de locaties zijn al wel bekend. In Polder Dirksland moet zo'n vier hectare nieuwe water berging worden aangebracht. Tegelijkertijd zal er een lecre- atief fietspad komen. Elders in dezelfde polder is er "behoef te aan een nóg groter areaal waterberging", van zo'n zes hectare. Dit wordt een oeverzo neproject. In de buurt van Oude-Tonge, bij het gemaal De Haas van Dorsser, is het noodzakelijk twee hectare te bestemmen tot waterberging, ook in de vorm van oeverzones. Ten slotte zul len er in polders rond Goede reede enkele losse projectjes worden verwezenlijkt, van in totaal drie hectare, óók weer met de bedoeling Cioeree-Over- llakkee bestendig te maken voor onstuimige regenval. .Mie eilandelijke waterbergings- gebieden hebben in ongewone droogte trouwens een neven doel: dan dienen ze als water voorraad. STAD a/h HARINGVLIE T-PV de Rode Duif organiseert op 16 en 17 november a.s. haar jaar lijkse tentoonstelling in gebouw 't Trefpunt. Vrijdagavond tus sen 19.00 en 20.00 uur kunnen de duiven voor 4 klassen (oude doflér, oude duivin, jonge dof fer en jonge duivin) worden ingezet. Zaterdagmorgen wor den deze door een keurmees ter van de Eerste Nederland se Groep van Kemmeesters voor postduiven gekeiud en 's avonds vindt hiervoor de prijs uitreiking plaats. In verband met het 60-jarig bestaan van PVde Rode Duif (1947-2007) is een bonnenver koop voor eieren of jonge dui ven van goed spelende liefheb bers in Nederland gehouden. Van de opbrengst gaat 15% naar Stichting Promotie Post- duivensport Nederland (PPN) en 35% naar het Konipgin Wil- helmina Fonds (KWÏVkanker- bestrijding). Vrijdagavond 16 november a.s. zal de opbrengst hiervan aan afgevaardigden van PPN en KWT" worden overhan digd. Aansluitend hieraan is er een forumavond. In het forum zitten 4 grote duivenliefheb- bers, namelijk J.C:. Polder, Ko van Dommelen, A.P. Overwater en Jan van der Made. Alle aanwezigen kunnen aan deze 4 toplieflrebbers vragen stellen over de duivensport. Vragen kunnen gaan over kweekmethodenspelsystemen medische begeleiding, voorbe reiding wedstrijden, enz. Zaterdagavond is 't Trefpunt vanaf 18.45 uur voor iedereen toegankelijk. De duiven kun nen worden bezichtigd. Ook kan de leeftijd van een 6-tal duiven worden geraden. De winnaar hiervan ontvangt een vleesschotel. Ook zal het Rad van Avontuur die avond draai en, waarmee ook prijzen zijn te winnen (o.a. boterletters, vlees- .schotels, e.d.). Bestuur en leden van P.V de Rode Duif heten u allen van harte welkom op 16 en 17 november a.s. OOLTGENSPIvViT - Op vrij dag 16 november a.s. is er weer een bingo bij P.V. 'De Zwaluw', in het clubgebouw aan Dorps weg 2 te Ooltgensplaat. De deuren gaan om 19.15 uur open, de avond begint om 20.00 uur. DIRKSIAND - Op de feest avond van jl. vrijdag 2 bij het Gemengd koor Excelsior te Dirksland zijn zes jubilarissen in de bloemetjes gezet. Het zijn (op de foto v.l.n.r.:) Rien Knöps (65 jr.), Krijnie Gamp- hens (25 jr.), Berry Koote (25 jr.),Toos Neels (25 jr.), Ria v/d Vlugt (25 jr.) en Ina Zoon (25 jr.). Ze ontvingen een cadeau en een oorkonde. En het feest duurde tot in de late uurtjes. Nederland telt momenteel 850.000 mensen met diabetes. Altijd dorst, vaak plassen en voortdurend moe, kan wijzen op het hebben van diabetes. Het lichaam is dan niet meer in staat om zelfstandig suikers, oftewel glucose, uit voeding te verwerken. Dat komt omdat er te weinig of geen insuline wordt aangemaakt. Er zijn twee typen van dia betes: insuline-afhankelijke- diabetes, bij deze vorm pro duceert de alvleesklier geen insuline meer, en niet-insuline- afliankelijke-diabetes, ook wel ouderdomsdiabetes genoemd. Bij deze vorm maakt de alvlees klier te weinig insuline aan. De tweede type diabetes is geluk kig in een groot aantal gevallen te voorkomen of uit te stellen door gezond te leven: verstan dig eten, matig met alcohol, niet roken, gewicht onder con trole houden, voldoende bewe gen. Voor mensen die meer wil len weten over diabetes, heeft de (Jezondheidswijzer van de CiGD Zuicihollandse Eilanden een informatiepakket samen gesteld. In het maandpakket staat informatie over diabe tes in het algemeen en over bloedglucose en een hyper en een hypo. Het gratis informa tiepakket is op te halen bij alle bibliotheken op de Zuid-Hol landse Eilanden of kan tijdens OUDE-TONGE - Op woens dag 21 november a.s. organi seert de plaatselijke commissie te Oude Tonge van de Stichting Welzijnswerk Oostflakkee een sinterklaas bingomiddag voor alle 55 plussers van Oude-Ton ge. De middag wordt gehou den in het Infocentrum, Bern- hardstraat 27 te Oude-Tonge. De middag begint om 14.00 iiur. Deelname kost 4 p.p. Aanmelden kan bij de SWO, tel. 641344. Uitslagen van maandag 5 november jl. Afd. 1: H. Keuvelaar- M. van 't Geloof3-0 Joh. Wolfert - J. Knöps3-0 M. Poortvliet - W. StolkI-I A. Jelier - G. van Prooyen 3-0 kantoortijden telefonisch aan gevraagd worden bij de GGD, tel. (0181) 652 404, of opge haald worden bij één van de vestigingen van de GGD; voor deze regio is dat Sportlaan 5 te Middelharnis, geopend op maandag en vrijdag van 9.00 tot 12.00 uur en op woensdag van 13.30 tot 16.30 uur. DIRKSIjVND - Morgen, zater dag 10 november, geven het Vocaal Ensemble Magnificat o.l.v. Rinus Veihage, het Blok fluit Ensemble Tibiarum Gan- tus, blokfluitiste Elly Bakker en organist Wim Diepenhorst een concert in de Hervormde kerk te Dirksland. Dit ter nage dachtenis aan de 300'' sterfdag van Dietrich Buxtehude (1637- 1707). Het concert begint om 20.00 uur. De toegangsprijs bedraagt 8 voor volwasse nen en 5 voor scholieren €5. Voor kinderen van de basisschool en blokfluitleerlin- gen van Muziekschool Cioeree- Overflakkee geldt een speciaal tarief van 3 p.p. Toegangs- kaarten zijn verkrijgbaar aan de ingang van de kerk. Op diverse manieren wordt en werd Buxtehude in 2007 her dacht. Nadat bovengenoemiii musici zeer succesvol meege werkt hadden aan het Zeeuwse Buxtehude-festival, was het een voor de hand liggende gedach te om deze muziek nog een keer op Goeree-Overflakkee uit te voeren! Als programma is gekozen het thema Rondom Buxtehude; een programma dat hem in zijn omgeving te beluisteren zet. Het concert begint met de canta te 'Hilf deinem Volk, Herr Jesu Ghrist' van Vincent Lübeck, een tijdgenoot van Buxtehude. Van de generaüe na Buxtehude is muziek gekozen van compo nisten die direct met hem te maken hebben gehad. Van J.S. Bach klinkt (voor vijfstemmig koor) het beroemde motet Jesu, meine Freude' en uit het oeu vre van Ci.F. Handel is gekozen de zeer feestelijke Sonate nr.3 in G, die gespeeld zal wor den door Elly Bakker (blokfluit) en Wim Diepenhorst (kistorgel). Wim Diepenhorst zal niet alleen alles zal begeleiden op het kist- orgel, maar ook op het grote orgel van de kerk de Giaconna in c van Buxtehude zal spelen. Tenslotte zullen centraal in het concert en als-afsluiting van het geheel twee hoofdwerken van Buxtehude gespeeld en gezon gen worden. Het betreft de bekende cantate 'Nicht soil uns scheiden von der Liebe Got- tes' en de grote en complexe koraalcantate 'Herzlich lieb hab ich dich, o Herr'. Deze compo sitie is geschreven voor vijfstem mig koor en vijfstemmig orkest met als uitgangspunt de diverse strophes van het lied 'Herzlich lieb!'

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2007 | | pagina 6