Ziek door uw eigen apparaten. Geslaagde Berlijnreis mannenkoor Ons Koor Beroepings- Gemeente Goedereede Leest Schotejil- zwemmers boeken prima resultaten Peuterochtend in bibliotheken Schaakver. De Zwarte Pion Instrumentaal concert in Nieuwe Kerk Zierikzee WERK EIIAtlOEn-IIIEUWS Zeven muzikanten op zeven verschillende instrumenten PAGINA 4 VRIJDAG 9 NOVEMBER 2007 Elektrische Overgevoeligheid is een relatief nieuw ont dekt verschijnsel. Sommige mensen, 'elektrisch gevoeli- gen', worden beroerd of ziek door blootstelling aan elek tromagnetische velden, die vaak op gang wordt gebracht door te werken met beeldschermen en door omgang met moderne communicatiemiddelen. Natuurlijke elektri sche en elektromagnetische velden zijn alom aanwezig in onze biosfeer en zowel mens als dier heeft hiermee leren leven. Maar anders zit dat met de kunstmatige velden van de vele elektrische en elektronische apparaten waar we ons mee omringen. Sommige personen worden beroerd of ziek van die kunstmatige velden. Dit houdt indirect in dat we deze velden metterdaad kunnen waarnemen en dat we op enigerlei wijze beschikken over middelen (anten nen, zintuigen?) om die te detecteren. Dergelijke perso nen zijn 'elektrosensitiefMaar het feit dat zulks leidt tot onaangename gevoelens of ziekte betekent ook dat deze personen 'elektrogevoelig' mogen worden genoemd, lij dend aan het verschijnsel 'elektrostress' of elektrische overgevoeligheid. Er is geen precies antwoord te geven op de vraag hoeveel mensen aan Elektrische Overgevoe ligheid lijden daar hier geen onderzoek naar is gedaan en ook geen algemene belangstelling voor bestaat. Een aan tal geïnteresseerden behorend tot de Duitse studiegroep 'Katalyse' en schrijvers van het fraaie boekje 'Electrosmog' (M. Karus e.a., 1995) komt tot een ruwe schatting van 1 op de 1000 personen; voor de groep personen die omgaan met PC beeldschermen zou het percentage veel hoger lig gen, mogelijk 1 a 2%. Het verschijnsel Elektrische Over gevoeligheid is zeker niet algemeen geaccepteerd. Artsen en ARBO-diensten kunnen er al helemaal niet mee uit de voeten. U vindt hier een beschrijving van (het ontstaan van) de problemen en van verdachte apparaten, alsmede aanwijzingen om met elektromagnetische velden te leren leven, en suggesties voor verder wetenschappelijk onder zoek. De aarde wordt dag en nacht bestookt door ioniserende stra ling van o.a. de zon. Gelukkig beschermt het magnetische veld rond de aarde ons tegen deze straling, want zonder dit magnetische veld zou het leven op aarde voor ons onmoge lijk zijn. Door inwerking van de straling van de zon op het magnetisch veld van de aarde komt er niet-ioniserende elek tromagnetische straling vrij in het zgn. extra-low-frequency (ELF, 0-100 Hz) bereik en het very-low-frequency (VLF, 100- 1000 Hz) bereik. Voorbeelden van niet-ioniserende straling zijn laser, infrarood en elek tromagnetische straling, zoals die bij radio en draadloze com municatiemiddelen gebruikt wordt. Het menselijk lichaam is enigszins aangepast om met niet-ioniserende elektromagne tische straling om te gaan. Dat het lichaam hier nog niet per fect toe in staat is, blijkt tijdens magnetische stormen van de zon: het aantal opnames in psy chiatrische inrichtingen neemt dan significant toe. Op de een of andere manier hebben deze elektromagnetische velden dus toch nog invloed op mensen. Hoe en waarom? De weten schappers zijn het daar nog niet over eens. Van natuurlijke naar kunstmatige velden Tot de laatste decennia van de 19e eeuw waren alle mensen en dieren redelijk goed beschermd tegen alle elektromagnetische straling, want deze had slechts één belangrijke oorsprong, de zon. Vanaf 1882 is de mens "echter begonnen met het maken van kunstmatige elek tromagnetische velden. Tegen deze velden kan het aardmag- netisch veld ons niet bescher men, omdat we deze velden zelf opwekken, achter het schild. In 1882 werd door Thomas Edison de eerste gelijkstroom (DC) energiecentrale opgezet en Manhattan had de (bedenkelij ke) eer de eerste stad te zijn die elektrisch verlicht werd. Nage noeg gelijktijdig vond Nikola Tesla het wisselstroomsysteem (AC) uit, dat beter geschikt bleek voor het transporteren van energie c.q. elektriciteit op grotere afstanden. Een paar jaar later demonstreerde Hein- rich Hertz dat, wanneer een elektrische vonk oversprong tussen twee punten, er een paar meter verderop nog een vonk oversprong tussen twee soort gelijke punten, dus zonder dat de twee sets van punten met elkaar verbonden waren. Dit was zeer opmerkelijk en ging in de richting van magie, maar was ruim een eeuw eerder ook al aangetoond door Galvani. Sindsdien ging het hard: Hertz toonde aan dat de energie die door de vonk geproduceerd werd, opgebouwd was uit tril lingen of golven en deze waren deel van het veel grotere elek tromagnetische spectrum. Zelfs licht bevindt zich in het hoge deel van dit spectrum. In 1901 werd de eerste draadloze radio verbinding tot stand gebracht over de Atiantische oceaan en in 1918 kon men reeds een bericht oversturen van Enge land naar Australië. Enkele eigenschappen van elektromag netische straling waren in kaart gebracht, maar nog steeds had men geen idee met wat voor energie we hier te maken heb ben. Tot op de dag van vandaag tast men in het duister wat magne tische en elektromagnetische velden nu precies zijn, net zoals men nog geen goede verklaring heeft voor de zwaartekracht. De ontwikkelingen gingen verder en in de jaren 20 en 30 van de vorige eeuw begonnen grotere radiozenders het licht te zien. Ook het leger zag de moge lijkheden hiervan, maar de ontwikkelingen gingen stapsge wijs. Pas na de tweede wereld oorlog begon de aarde steeds meer en steeds sneller gehuld te worden in een grote elektro magnetische deken van elektro smog. Het leger was de eerste partij die met zeer zware elek tromagnetische straling begon te experimenteren. Tijdens de tweede wereld oorlog werd de radar ontwikkeld en sindsdien zijn veel slachtoffers gevallen onder de voornamelijk Ameri kaanse soldaten die de radars bedienden. De eerste gezondheids effecten worden duidelijk In 1928 begonnen de werkne mers van een energiecentrale in Schenectady, New York, ziekte verschijnselen te vertonen. Een arts werd er bijgehaald en de werknemers bleken ver hogingen van lichaamstem peratuur te hebben van ruim één graad Celcius. Wat bleek? Men was aan het experimen teren met een radiozender op 27 MHz, op dat moment de hoogst mogelijke frequentie. Tijdens de tweede wereldoor log bleek dit probleem ook op te treden bij de soldaten die de radar moesten bedienen. Het leger werd gedwongen om hier onderzoek naar te doen. Men concludeerde dat bij zeer hoge stralingswaarden het lichaam opgewarmd werd (net zoals in een huidige magnetron), maar dat dit opwarmingsefifect het enige schadelijke effect was. Dit wordt in de literatuur het thermische effect van hoog frequente elektromagnetische straling genoemd. Niet veel later bleek echter dat zelfs bij stralingsintensiteiten die geen opwarmingsefifect veroorzaak ten, toch gezondheidseffecten optraden. Bij dierstudies bleek dat de dieren staar kregen wan neer ze blootgesteld werden aan zwakke hoogfrequente straling die geen opwarmingseffecten opleverde. De staar trad echter niet direct op, maar verscheen pas 42 dagen na de enkelvou dige blootstelling. Des te lager de stralingsintensiteit, des te langer het duurde voor de effecten zich openbaarden. En hier begint het probleem waar we vandaag nog steeds mee worstelen: er treedt hier een niet-thermisch effect op, maar de wetenschappers zijn niet in staat dit te verklaren. Volgens het huidige natuurkun dige en biologische model, kan schade alleen optreden wan neer er een mechanisme voor is waarbij materie het effect ver oorzaakt. Op die manier kan bijvoorbeeld het schadelijke effect van radioactieve stoffen (gedeeltelijk) verklaard wor den. Bij ioniserende straling (zoals o.a. bij radioactieve stof fen optreedt) is er sprake van kleine deeltjes (alfa, bèta) of van golven (gamma, Röntgen) die aantoonbare effecten geven bij de moleculen waarmee de straling in aanraking komt. Dat dit schade oplevert, ligt voor de hand. Bij elektromagnetische straling is er echter geen aan wijsbaar molecuul of atoom dat mogelijk schade aan kan rich ten: er is alleen een vaag begrip van energie of elektromagne tisme. Ook lijkt er geen enkel effect te zijn op de moleculen die in aanraking komen met de elektromagnetische golven. Vaak is er, naast de eventuele opwarming, geen enkel direct materieel effect aantoonbaar, maar openbaart de schade zich pas na verloop van tijd. Denk aan de genoemde oogschade, maar ook aan subjectieve klach ten (zoals zich onwel voelen). Men is er in geslaagd een aantal eigenschappen van deze stra ling in kaart te brengen, maar men weet nog in zijn geheel niet hoe deze straling en deze elek tromagnetische velden werken en hoe deze invloed op de mens kunnen hebben. Elektromagnetische straling in de 21e eeuw Nu maken we een sprong naar onze tijd. De radiozenders zijn vele malen krachtiger gewor den, er vliegen duizenden satellieten om onze planeet die gigantisch krachtige straling op de aarde afschieten. Sinds begin jaren 90 van de vorige eeuw kan ineens niemand zich een leven zonder mobiele telefoon voor stellen. We hebben van onze planeet een gigantisch elek tromagnetisch veld gemaakt. Het spectrum tussen de twee uitersten van de natuurlijk aan wezige straling en het licht is nagenoeg volledig gevuld met kunstmatige elektromagneti sche straling. Het is onmogelijk geworden om nog een plek op deze aardklomp te vinden waar er geen kunstmatige straling is. Sinds begin jaren negentig is er echter ook nog iets anders aan de hand. De digitalisering is op gang gekomen. Waar vroe ger analoge codering gebruikt werd om signalen te verzenden (geluid werd in een analoge golfVorm elektrisch verzon den), wordt nu nagenoeg alles digitaal gecodeerd en verzon den. Denk aan de GSM, DECT, UMTS, C2000, Digitenne en de draadloze computernetwerken. Door de digitale codering kan veel meer informatie verzon den worden door het toepassen van compressie en het in stukjes hakken van de data. Tevens is de kans opirujs en overdrachtsfou- ten geminimaliseerd. Als u met uw GSM belt, krijgt u slechts om de zoveel milliseconden een pakketje data binnen. Dit pak ketje wordt door de processor van uw mobiele telefoon uitge pakt en uiteindelijk omgezet naar een geluidsgolf die u via de ingebouwde speaker hoort. Het probleem is dat op de een of andere manier het lichaam zeer slecht tegen een zodanig gepulst signaal opgewassen is. Uit diverse onderzoeken blijkt dat het lichaam ruim tienmaal slechter tegen een gepulst sig naal kan dan tegen een analoog continu signaal. Het lichaam ervaart het gepulste signaal als de kogelregen van een mitrail leur. In het laatste decennium wor den er in Nederland steeds meer zendmasten geplaatst. In Nederland staan al zo'n 10.000 GSM masten en er komen zo'n 50.000 UMTS zendmasten bij. Om de hoge datasnelheden van UMTS te garanderen, moet er in de steden om de 300 meter een UMTS zender staan en op het platteland om de 700 meter Enerzijds woont de gemiddelde Nederlander dus steeds dichter bij een zendmast. Anderzijds zenden deze zendmasten 24 uur per dag een zeer krach tig gepulst signaal uit, wat nooit eerder in de menselijke geschiedenis is voorgekomen. Daarnaast zijn de zendmasten zo ontworpen dat ze het elek tromagnetisch veld zo vormen dat het slechts in één bepaalde richting gezonden wordt. Dat werkt op een manier vergelijk baar met hoe het licht gebun deld wordt middels spiegelende oppervlakken in een zaklamp. Een 20 Watt UMTS zender is daardoor effectief zo sterk als een normale zender (zoals TV- of radiozenders) van meer dan een kiloWatt. Er komen steeds meer berichten in de media van mensen die gezondheidsklach ten wijten aan de zendmast om de hoek. In Duitsland zijn meer dan I.OOO artsen en professoren en inmiddels ook zo'n 100 kinder artsen die een directe relatie zien tussen blootstelling aan straling en vele ziektes. Moderne ziek tes zoals fibromyalgie, chroni sche vermoeidheid raken in de 'mode'. Hoewel het KWF Kan kerfonds meent dat we de strijd tegen kanker aan het winnen zijn, blijkt uit de statistieken dat men steeds vaker kanker krijgt en op steeds jongere leeftijd. Een Duitse studie uit 2004 lijkt dit te bevestigen: na 10 jaar observatie onder bijna I.OOO inwoners van het plaatsje Naila blijkt dat de mensen die bin nen 400 meter afstand van een zendmast wonen een drievou dig risico op kanker hebben. Daarnaast is er inmiddels een gigantische bewijslast \'Oor de schadelijke effecten van hoog frequente straling, zelfs bij zeer lage zendvermogens, overeen komend met een miljoenste van de huidige blootstellinglimiet. Gezondheidsraad Er is geenszins bewezen dat elektromagnetische straling vei lig is, terwijl er handenvol aan wijzingen zijn dat het schadelijk is voor de gezondheid. Toch weigert de (iezondheidsraad, die de overheid adviseert op het gebied van gezondheid, de schadelijkheid te onderkennen en stelt ze dat er geen aanwij zingen zijn voor schadelijkheid van de straling. Echter, om deze mening te ontkrachten hoeft men slechts enkele zoektermen in te voeren in de PubMed onli ne onderzoeksbibliotheek en de studies die schadelijke effecten van elektromagnetische stra ling aantonen, vliegen je om de oren. Men hoeft slechts een paar van deze wetenschappelij ke studies te bekijken ofte luis teren naar een of meer van de duizend Duitse artsen. Of men luistert naar de vele burgers die inmiddels met gezondheids problemen kampen als gevolg van deze straling. De conclusie is duidelijk: de bewijslast dat hoogfrequente elektromagne tische straling schadelijk is, is vele malen talrijker en krach tiger dan die van asbest, Softe- non of sigaretten. De Gezond heidsraad daarentegen werkt volgens een andere logica en houdt vast aan de meer dan 10 jaar oude constatering dat straling volkomen onschadelijk is, mits je maar onder de ther mische blootstellinglimiet blijft. En die limiet ligt voor UMTS op 20.000.000 uW/m2. Ter indicatie: de natiuirlijke achter grondstraling is ten alle tijden lager dan 0,000001 uW/m2. Al bij 0,1 uW/m2 zijn echter bio logische effecten meetbaar en bij 100 uW/m2 zijn de biologi sche effecten dermate extreem te noemen dat er geen twijfel meer is over de schadelijkheid. De hersenbloedbarrière wordt doorbroken, de celwerking raakt ontregeld, de hersengof- ven blijven gedurende uren na blootstelling ontregeld, DNA breuken treden op, bepaalde vormen van kanker nemen toe in groeisnelheid, een ver hoogde mortaliteit bij kippen embryo's, dode hersencellen worden geconstateerd en ga zo maar door Niettemin stelt de CJezond- heidsraad dat er niets aan de hand is. Het is volgens haar onmogelijk dat er iets negatiefs met die mensen gebeurt die klachten krijgen tijdens of na de blootstelling aan straling omdat er geen mechanisme is dat de schade kan verklaren. Degenen die er desondanks klachten bij krijgen, lijken het allemaal' te moeten verzinnen, bijvoor beeld alleen al wegens het zien van een zendmast. Dat echter ook proefdieren in vele onder zoeken het onderspit delven - 75% van de kippenembryo's overleeft de bestraling niet eens - brengt de wetenschappers niet aan het twijfelen. Patiënten staan machteloos In de tussentijd zit een toene mend aantal patiënten met de gebakken peren. Veel mensen zitten ziek thuis of hebben last van hartkloppingen, chroni sche vermoeidheid, futloosheid of nog erger, kanker, en wéten niet eens dat hun draadloze DECT huistelefoon - die net zo zwaar zendt als een GSM zend mast op 20 meter afstand - of de zendmast om de hoek hier van de mogelijke oorzaak is. Dan is er nog de groep die de draadloze DECH' huistelefoon (het basisstation is het pro bleem) al weggedaan heeft en die wéét dat de zendmast om de hoek de oorzaak is van hun gezondheidsproblemen. Deze groep mensen raakt verstrikt in de regels die de ovei-heid opge steld heeft ter 'bescherming' van de telecomindustrie. Bur gers hebben geen of nauwelijks inspraak wat betreft; de plaat- sing van zendmasten, en als ze al inspraak hebben - zoals bij de instemmingprocedure wan neer een mast op een flat wordt geplaatst - blijkt dat er veel regels zijn waardoor de burger monddood wordt gemaakt (zie website www.stopumts.nl/con- venant). Intussen verschuilen de telecom providers (verenigd in Monet) zich gezamenlijk ach ter de Ciezondheidsraad en die verschuilt zich weer achter het feit dat ze slechts naar weten schappelijke studies zouden kunnen (mogen) kijken om tot een advies te komen. Niemand durft blijkbaar de dis cussie aan te gaan. Maar voor elk objectief en logisch denkend niens wordt duidelijk dat hier meer aan de hand is. Onderzoek nodig, maar op andere wijze Wel zijn inmiddels meerdere onderzoeken uitgevoerd om het bestaan van Elektronische ()\ergevoeligheid vast te stel len, maar de wetenschappe lijke betrouwbaarheid is in vele gevallen discutabel. Daar zijn drie redenen voor aan te voe ren: - de wenselijke proefopzet met dubbelblinde experimen ten voldoet niet steeds aan wetenschappelijke criteria; - onderzoekers gaan uit van verkeerde veronderstel lingen ten aanzien van de werkelijke gevoeligheid van elektronisch gevoeligen; - de opzet van experimenten is soms om aan te tonen dat er géén Elektronische Over gevoeligheid bestaat en de vraagstelling is dienovereen komstig dan ook 'gekleurd'; Zoals in de klassieke genees- kiuide gebruikelijk, werden zgn. epidemiologische stu dies gedaan naar de meet bare effecten op een grote groep willekeurig gekozen proefpersonen, maar deze proeven zijn van geen waar de zolang men niet weet wat men werkelijk meten moet. Als bovendien inderdaad slechts I promille van de mensen Elektronisch Over gevoelig is, verdwijnt hun eventueel specifieke reactie volledig in de 'ruis' van reac ties van niet-Elektronisch Overgevoeligen. Het zou van groot belang zijn als de onderzoeken zich zou den gaan richten op en vanuit de personen die last hebben van Elektronische Overgevoe ligheid om te zien wat niet hen specifiek aan de hand is. Maatregels Wie met Elektronische Over gevoeligheid te kampen heeft, doet er goed aan zo gauw mogelijk actie te ondernemen, want Elektronische Overgevoe ligheid gaat nooit vanzelf over en kan bij voortgezette bloot stelling aan elektromagnetische velden heel snel leiden tot ern stige klachten. Daarom doen elektronisch overgevoeligen er goed aan om bij voorbaat hun vertrekken te voorzien van natuurlijke vloerbedekking en stoffering en zelf kleren te dra gen van materialen als katoen en wol; deze worden niet sta tisch opgeladen. Daarnaast die nen de leefruimten te worden geventileerd met buitenlucht om een te droge en stoffige atmosfeer te voorkorhen. En apparaten die men niet ver trouwt, zouden kunnen wor den vervangen of opgeruimd. Nadere maatregels om de kwa lijke velden te overleven, is het (laten) meten met daarvoor geschikte apparatuur van de heersende velden thuis of op kantoor, of het opsporen van kwalijke apparaten door vanuit een 'nulsituatie' te beginnen. Uitgebreidere informatie is onder andere te vinden op de websites www.stopumts.nl, www. electroallergie.org of www.fon- teine.com/elektrostress.html. Etwald Goes De auteur is oprichter van wwwstopumts.nl. OUDDORP - In het kader van de actie 'Nederland Leest' organiseert de Ouderensoos van de SWO in samenwerking met de Ouddorpse Bibliotheek op woensdag 14 november een middagvullend programma 'Goedereede Leest' in m.fg. 'Dorpstienden' te Ouddorp. Tijdens de actieweken van 'Nederland Leest' is via de Openbare Bibliotheken het boek 'De Gelukkige Klas' van Theo Thijssen verspreid. Dit dagboek vertelt het verhaal van een schoolmeester rond 1920. Naar aanleiding van dit boek is Rob de Jong uitgenodigd. Hij neemt u mee naar die school tijd en zal op verschillende manieren het schoolleven van toen weer tot leven brengen. Deze middag, met waarschijn lijk veel herkenbare schoolver- halen, begint om 14.00 uur. De entree bedraagt 3,50 per persoon. Meer informatie over de actie Nederland Leest en het programma zijn te vinden op website www.bibliotheek- zuidhollandsedelta. nl of aan de balie in de bibliotheek. Vorige week heeft een 5-tal zwemmers van zwemclub De Schotejil aansprekende tij den gezwommen op resp. een Lange ^Mstand Wedstrijd te Ridderkerk en een landelijke Jeugdwedstrijd te Amsterdam. Sebastiaan Rosendaal (1991) en Mark Costeris (1992) waren uiterst succesvol op beide wed strijden. Mark Costeris zwom een clubrecord en de win nende tijd op de 800m vrij te Ridderkerk in 9.01.49. Sebasti aan Rosendaal zwom op deze BOOm een tijd van 9.01.95. Op de Jeugdwedstrijd Amsterdam zwom Sebastiaan Rosendaal over drie zwemprogramma's naar het beste gemiddelde. Zijn prestaties op de lOOm vlinder slag (58.86), lOOm .schoolslag (1.09.74) en de lüOni vrij (52.44) leverde hem een P' plaats op bij de Jeugdcategorie. Mark Cos- teris zwom op de lOOm rugslag (1.03.27), de lOOm vlinderslag 1.01.26) en de 1 OOm vrij (53.56) naar de 2' plaats bij de Junioren. Aidere deelnemers waren Mela- nie van Ciemert 1993) en Esmee Koedoot (1992) met exact gelij ke tijden en ook cltibrecords op de iOüm vrij in 1.02.56. Mela- nie van Gemert zwom naar een clubrecord op de lOOm school slag in 1.19.50(3*'plaats). Danica Koedoot (1993) wist een pr. te zwemmen op de lOOm rugslag in 1.14.18. Bibliotheek Zuid-Holland se Delta organiseert in de komende weken peuteroch tenden in de Bibliotheken in Ouddorp en Middelharnis. De peuterochtenden zijn bedoeld voor peuters vanaf 2,5 jaar en hun (groot)ouders of verzorgers. Deze peuterochtenden worden georganiseerd in het kader van Boekenpret; een leesbe vorderingsprogramma, dat gedragen wordt door de bibli otheken, in samenwerking met kinderdagverblijven, peuter speelzalen en de eerste groe pen van het basisonderwijs. 'Ihema van deze ochtend is het prentenboek 'En nu lekker slapen, Sam', geschreven door .Amy Hest en Anita Jeram. De ochtenden (in Ouddorp op woensdag 21 november en in Middelharnis op woensdag 28 november) beginnen om 9.30 uur met het voorlezen van het prentenboek. Daarna is er volop gelegenheid om door middel van verschillende acti viteiten de bibliotheek en de wereld achter het prentenboek te ontdekken. Rond 11.00 uur wordt de ochtend afgesloten, (iratis toegangskaarten zijn vanaf heden verkrijgbaai' aan de balie in de desbetreffende bibliotheken of via website www.bibliotheekzuidholland- sedelta.nl. Alle peuters worden gevraagd hun favoriete knuf feldier mee willen nemen deze morgen. MIDDELHARNIS - Over zicht voor ronde 9 in de huishoudelijke competitie, gespeeld op 5 november jl. Struik (2) - De Haan (2)V-i-V2 De Jager (2) - Mulder (2)1-0 Lagendijk (3) - Boeter (2)0-1 Neleman (2) - Loosjes (2).. 0-1 Meiaard (2) - Smit (3)/0-1 Markwat (3) - Wolters (3) V-i-V-i Lesuis (3) - Noordijk (3).. V-i-V-i Becker (3) - Vis (2)1-0 Op 29 oktober speelde DZP2 uit voor de RSB tegen Eras mus, maar moest met een 6-2 nederlaag naar huis. DZPl speelde afgelopen maandag eveneens voor de RSB tegen Shah Mata. Ook liier, ,een nederlaag, nu met 3'/2 - AV-i. Op 3 november werd het Rapidkampioenschap van Goeree-Overflakkee gespeeld met de volgende eindstand: 1. Mark van Putten6,5 pnt. 2. Sjaak Hennekes6 pnt. 3. Jan Moedt5 pnt. 4. Lennard den Boer5 pnt. 5. Olaf Cliteur4,5 pnt. Ook de jeugd speelde een kam pioenschap, met de volgende eindstand: 1. Kenny Oliviera11 pnt. 2. Nick Groeneweg10 pnt. 3. Wang Yang9 pnt. Op zaterdag 17 november a.s. wordt in de Nieuwe Kerk te Zierikzee een gevarieerd muzi kaal programma ten gehore gebracht door het echtpaar Knöps-Baas en het gezin Stou ten. Maria Knöps bespeelt de harp en Lennert Knöps het Donnts-concertorgel. Jacob- Jan Stouten bespeelt de trom pet, Arianne de viool, Aleida de dwarsfluit, Christiaan de piano en Marien Stouten het Kam Van der Meulenorgel van deze kerk. Het programma bevat een geestelijk en popu lair/klassiek repertoire, met veelal bewerkingen van psal men en geestelijke liederen die speciaal voor dit concert zijn gearrangeerd. Ook komen er lichtklassieke werken aan bod. Verder zal iedere muzikant zijn/haar instrument solistisch laten horen. Bovendien spelen PROTESTANTSE KERK IN NEDERLAND Beroepen te (Iroot-Ainmers (herv.), ds. A. Bloemendal te Oud Beijerland, die bedankte voor Putten (herv. 5); te IJs- selstein (hervormd. Kronen burg), ds M.J. Tekelenburg te Sprang; te Vaassen (hervormd wijk 2j, ds. C.M. van der Leek- Vosmeer Ie Blijham (herv.; pt). Amgenomen: naar Doorn, kandidaat PM. Sonnenberg te Utrecht; naar Harkema, kan didaat M.(;. Molenaar-Dekker te Oldeboorn; naar Urk (her vormd De Bron), ds. P van der Kraan te Bleskensgraaf; naar Wijngaarden, kandidaat P van de Voorde Ie Kaatsheuvel, die bedankte voor Polsbroek en Vlist (herv.). Beroepbaar: kandidaat J:]. de Lange, Reideriand 118, 3524 BB Utrecht. Tel. 030-2895118. HERSTELD HERV. KERK Aangenomen naar Schoonre- woerd, ds. L. Ciroenenberg te Oud-Beijerland. GEREE KERKEN (VRI/G.) Beroepen te FMe-Zuid, ds. J.J. Meijer te F^n.schede-Zuid; te Veenendaal-West, ds. A.A. Kra mer te ZwoUe-Berkum. Aangenomen naar Drachten- Zuid/West, ds. P Poortinga te F^indhoven-Best; naar Noord- bergum, ds. M.E. Buitenhuis te Baflo. Beroepbaar: kandidaat J.A. Francke, louwslagerij 7, 8011 AL Zwolle. Tel. 038-4235844. NED. GEREE KERKEN Beroepen te Ede, ds. M. Jans- sens te Utrecht. CHR. GEREE KERKEN Beroepen te Scheveningen, ds. K. Hoefnagel te Katwijk aan Zee; te Urk (Eben-Haëzer), ds. A.C. Uitslag te Kerkwerve. GEREE GEMEENTEN Beroepen te Ouddorp, ds. B. van der Heiden te Alblasser- dam. Bedankt voor Beekbergen, ds. P Melis te Veen; voor Brakel, ds. B.J. van Boven te De Valk- Wekerom; voor Leiderdorp, ds. W. Harinck te Woerden; voor Ridderkerk-Slikkerveer, ds. C.G. Vreugdenhil te Vlis- singen. Lennert, Christiaan en Marien ook zeshandig op de piano. Daarnaast kunt u de verrich tingen van de organist volgen op een groot scherm. Het con cert begint om 20.00 uur. De entree bedraagt 3 voor vol wassenen, kinderen onder de 12 jaar betalen 1. Voor meer informatie zie de websites www.lennertmaria.nl en www. marienstouten.nl. SOMMELSDIJK - Van 25 t/m 29 oktober bracht man nenkoor 'Ons Koor' een bezoek aan Berlijn, waar ze - naast deelname aan het koorfestival - ook verschil lende bezienswaardighe den bezochten. Hieronder een reisverslag. Donderdagochtend 25 okto ber werd om 7.00 uur ver trokken met een dubbeldeks- bus van de fa. Mijnders, met chauffeur Sjaak Mulder. Aan boord waren 72 personen, waaronder 37 zangers, diri gent. Willen Chr. Meyboom, organist/pianist Andries Stam uit Schiedam en partners van de koorleden. Bij Hengelo werd een koffie- stop gehouden en vervolgens werd koers gezet naar Hildes- heim, vlakbij Hannover Dit schitterende plaatsje bevat een aantal fraaie kerken waarvan er.twee op de Werelderfgoed- lijst staan van de Unesco. Na een voortreffelijke lunch bij de nieuwe Van der Valk ves tiging in Hildesheim, werd in de Andreaskirche het eerste optreden verzorgd. In deze akoestisch fraaie kerk werd een voorproefje genomen op de nog resterende optredens. Om 8 uur 's avonds arriveerde het koor in hartje Berlijn in een fraai 4-sterren hotel. Koorfestival Vrijdag stond in het teken van het koorfestival. In de fraaie Philharmonic, de thuisbasis van het Berlijns Symphonieorkest, kon het koor zijn energie kwijt tijdens een 30 minuten durend optreden in één van de mooi ste concertzalen van Duitsland. Gadegeslagen door een viertal beoordelaars bracht het koor een mix van koorwerken ten gehore. Hoewel de beoorde ling wordt thuisgestuurd kwa men vanuit de organisatie de complimenten voor het fraaie gevarieerde programma met ook werken van hedendaagse componisten, waaronder Henk Badings. 's Avonds was het een culturele avond. Er werd een bezoek gebracht aan de Neue Oper, een fraai opera- en concert gebouw. Hier genoot het koor van een symphonieorkest met wel 110 muzikanten en uit gevoerde werken van Dvorak en Ravel, afgewisseld met een fraai pianosolo. Velen waren diep onder de indruk van het orkest. Zaterdag werd Berlijn in al zijn facetten bekeken. Onder lei ding van een zeer goede gids werd eerst koers gezet naar de Rijksdag, waar vanaf het dak genoten werd van een prach tig uitzicht over de stad. Daar na werden zowel per bus als te voet alle hoogtepunten van Berlijn bezichtigd, en dat zijn er vele. De omtrek van Berlijn is 32 x 45 kilometer 's Avonds werd met alle deelnemende koren aan het festival genoten van een Buffet. Zondagmorgen werd koers gezet naar de wijk Prenzlau- erberg, waar Ons Koor in de Heilige Familiekirche zijn medewerking zou verlenen tijdens de eredienst. In een prachtige kerk die tot de laat ste plaats was bezet, zongen ze de Messe in F van Josef Gabriel Rheinberger. Ook werden nog andere koorwerken ten gehore gebracht, wat zeer in de smaak viel bij de aanwezige gemeen teleden, getuige het spontane applaus. Tot slot werd het Hal lelujah van Handel als toegift gezongen. 's Middags werd koers gezet naar Potsdam. Hier werd o.l.v. de vakbekwame gids Anne- mieke een wandeling gemaakt door de tuinen van Sans Souci. Ook de Hollandse wijk die in vroegere tijden werd gebouwd, oogde heel fraai. Maandagmorgen na een heer lijk ontbijtbuffet moesten de koffers weer in de bus om richting Nederland te vertrek ken. Twee personen moesten echter worden achterlaten. Koorlid Jozef Koppenaal uit Stellendam moest de tweede dag al een noodzakelijke ope ratie ondergaan en kon het zie kenhuis nog niet verlaten. Hij is afgelopen vrijdag met zijn vrouw per vliegtuig thuisge- "keerd. Dankzij een goede reis verzekering bij Hans Meijer Advies te Sommelsdijk werd dit allemaal keurig geregeld. Na nog een heerlijk afscheids- diner in Babberich keerde het koor weer om 22.30 uur terug in Sommelsdijk. Ook naar Berlijn? Beter-uit reizen, waar de voor zitter van Ons Koor, Jaap Mack- loet, ook reisleider, is heeft een mooie reis op het programma staan van 21 tot 24 mei 2008. Men kan zich dan opgeven om deel te nemen aair een samen gesteld koor of als niet-zingen- de deelnemer. He.t programma is op te vragen bij Beter-uit, zie website www.beter-tiit.nl.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2007 | | pagina 4