De zwakte en de kracht van een christelijke zuil Kerk diensten Lege Concert blokfluit, gitaar en keyboard Het weer van volgende week.., Strakke wester draaft door perfect Jongerendienst 'Alles is liefde' EIÜVriDEII-IIIEUWS Verkoping vrouwenver. 'Bidt en werkt' Schilderijen expositie Misha Vijfhuizen Actie Schoenendoos Speculaas- verkoop scouting Jan Joosten Dagelijkse omgang met God Ophalen oud papier Stellendam Lutheravond bij 'De Christen vrouw' afd. Mh/Sd EHAriDEii-niEUwa W. H. Velema Muziekschool Goeree-Overflakkee: Üw auto én caravan Zondag 11 november 2007 J.M.J. Kieviet full copy-service PAGINA 2 VRIJDAG 9 NOVEMBER 2007 Ethiek In discussie El is een discussie losge broken over 'verzuilde hou dingen en mentaliteiten'. De lezer begrijpt dat met de woor den tussen aanhalingstekens gedoeld wordt op allerlei ver enigingen, partijen en insti tuties die zich met de naam christelijk in en aan het volk presenteren. Aan de opsomming van christelijke organisaties, insti tuten en partijen is bijna geen eind. Wie het in eigen (verzuil de) kring niet eens is, begint met een nieuwe partij. Zo komt er weer een zuil(tje) bij. Men begrijpt dat ik het organisatieleven op het oog heb dat in de samenleving voorzien wordt van het woord christelijk, of van een alterna tief daarvoor. Er is sinds het congres in Vleuten van begin oktober een stevige discussie losgebroken. De organisatoren hadden onder anderen minister Plas- terk uitgenodigd een bijdrage te leveren aan de conferentie, die belegd was door het Plat form Waarden en Normen. Als ik door de verslagen goed geïnformeerd ben, heb ben verschillende sprekers daar opgeroepen tot kritisch zelfonderzoek. Minister Plasterk als PvdA- politicais heeft op dat congres een warm pleidooi gevoerd voor 'ontzuiling'. Dat wil dus zeggen het afbreken van de aparte christelijke organisaties. Christenen zouden onder de noemer 'algemeen' hun bijdra gen moeten leveren in ontzuil- de organisaties; dus samen met niet-christenen. Opmerkelijk Het is opmerkelijk dat dit pleidooi op een congres van het Platform Waarden en Nor men werd gehouden. Nu kan men zeegen: de organisatoren wilden ook een tegenstem laten klinken. Zij wilden de interne bezinnning juist stimuleren door ook aan het standpunt van een anders denkende Nederlander, nog wel een PvdA-minister, ruimte te geven. Op zichzelf genomen kan men dat als een gebaar van openheid naar een totaal andere zienswijze opvatten. Het kan goed zijn om eigen positiekeuze kritisch tegen het licht te houden van een tegen overgesteld standpunt. IJzer scherpt men met ijzer, luidt een bekend gezegd. Toch was de opzet van de bijeenkomst in De Meern bre der dan alleen in discussie gaan met een tegenovergesteld standpunt. Zelfonderzoek Uit de verslagen proefde ik het verlangen om aan zelfon derzoek te doen. Moet ik het dan zo opvatten dat men zich zelf wilde zien in de spiegel die een PvdA-voorman hun voor hield? Op zijn minst mag de con clusie uit de verslagen en de daaropvolgende discussie zijn, dat men aan zelfkritiek.wilde doen. Laat de tegenstander aan het woord, om in zijn tekening ons eigen portret (lees: positie bepaling) kritisch te bezien. In het Reformatorisch Dag blad van 10 oktober schreef dr. J. van der Graaf een arti kel onder de titel 'Zuil mag geen reservaat worden', en in het nummer van 11 oktober schreef Prof Jochemsen een artikel 'Zuil sluit presentie in samenleving niet uit'. Mijn indruk van beide artikelen samenvattend, zeg ik: Jochemsen verdedigt het bestaan en in stand houden van de eigen zuil(en). Van der Graaf dringt sterker aan op zelfkritiek. Ik zeg niet dat beide scribenten tegenover elkaar staan. Wel leggen ze verschillende accenten. Van der Graaf staat dichter bij prof R. Kuiper. Jochemsen zoekt een 'evenwichtige benadering, waarbij de eigen zuil over eind wordt gehouden, zonder dat men daardoor het contact met de samenleving verliest. U kunt ook zeggen: zonder dat men zijn roeping, zijn missie naar buiten verwaarloost of zelfs helemaal loslaat. Verschil van accent Ik heb de teksten van de bijeenkomst in De Meern niet onder ogen gehad. Ik zou niet van een tegenstelling tus sen Kuiper en Van der Graaf enerzijds en Jochemsen ander zijds willen spreken. Wel leg gen ze verschillende accenten. Deze kunnen op een bepaald moment tot een verschillend praktische opstelling leiden. Het is goed dat in eigen kring kritisch nagedacht wordt over eigen opstelling. Mijn conclusie uit de discus sie is vervat in de titel van deze column. Ook naar buiten gericht zijn De zuil verliest haar kracht als ze zich enkel naar bin nen richt. Dan heeft ze geen oog voor haar roeping jegens de samenleving. Dan gaat ze voorbij aan de evangelische opdracht om een zoutend zout te zijn! De zuil mag naar binnen zien en werken. Mede 'voor binnen' is (zijn) ze opgericht. Wie de ramen van de zuilen niet openzet naar de samen leving, vergeet echter zijn roe ping. Hij is alleen met zichzelf bezig, met eigen kring en club. Dat mag een gevoel geven van behaaglijkheid. Het is ook een gestalte van zelfgenoegzaam heid. Men vergeet dan dat de tweede generatie (en nog latere generaties) buiten eigen kring kijkt en komt. Hoe zullen zij in de pluriforme samenleving van vandaag weerbaar staan? En indringender nog is de vraag: Hoe zullen zij daar hun christelijke roeping vervullen? Hoe zullen zij niet alleen met woorden, maar ook praktisch, dus metterdaad iets betekenen voor en in de samenleving? Juist in dat ook op buiten, dus op de samenleving gericht zijn, moet de kracht van de eigen zuil blijken. .41s ik de discussie binnen het reformatorisch onderwijs goed begrijp, dan is daar een wor steling aan de gang. Ik breng mijn indruk zo onder woor den: niet alleen naar binnen kijken, maar leerlingen, onze kinderen, klaarmaken om in een volstrekt geseculariseerde samenleving als christen werk zaam en dienstbaar te zijn! Dat betekent dat we vanuit een zuil weerbaar gemaakt worden, toegerust worden voor onze dienst aan en in de wereld. De opsplitsing in allerlei mini-zuiltjes is daarvoor eer der een belemmering dan een stimulans! MIDDELHARNIS - Op vrij dag 16 november, aanvang 19.30 uur, hoopt Muziek school Goeree-Overflakkee weer haar eerste leerlingen- concert van dit schooljaar aan te bieden. Er treden blok fluit-, gitaar- en keyboard- leerlingen op. De presentatie vindt plaats in de grote zaal van het Diekhuus, Beneden Zandpad 7 te Middelharnis. De toegang is gratis, ieder een is hartelijk welkom. Ongeveer 15 blokfluitisten werken mee aan dit concert. Docente Elly Bakker heeft met deze leerlingen - die in leeftijd variëren van 8 tot 19 jaar en die sopraan, alt, tenor en bas blok fluit spelen - een aantrekkelijk programma ingestudeerd. U kunt genieten van volkslied bewerkingen uit Nederland, Duitsland, Israël en Ierland (een aantal bewerkingen wordt begeleid door Fieke Steenhuis op de gitaar) en van compo sities van Mozart (blokfluit- kwartet) en Wiltberger met zijn 'Kleine Suite im alten Stil' dat gespeeld wordt door Eline Roeland en Jitske Verkerk met pianobegeleiding. De bijdrage van de gitaren aan deze avond heeft een bijzon der element. Naast optredens van ongeveer 10 leerlingen (duo's en klein ensemble) laat ook het duo (^orné en Wilbert van den Boogert de werken horen waarmee ze prijswin naar werden op het Brabants Gitaarduo Concours te Waal wijk. Een ruim aandeel in het leerlingenconcert hebben de keyboardleerhngen die les krijgen van Paul Stark. Paul Stark is vanaf het begin van dit jaar de nieuwe keyboard- docent van de Muziekschool en werkt nu voor de eerste keer - met zowel beginners als gevorderde leerlingen - mee aan een regulier leerhngen- concert. Het keyboard zal in al zijn bonte kleuren te beluis teren zijn in een keur van stij len: een sierlijke wals wordt opgevolgd door een jazzcom positie van Glenn Miller en een popnummer gaat vooraf aan een drumsolo. Als afsluiting van dit concert wordt u verrast met een waar klankspektakel. In een bewer king van Paul Stark spelen zes blokfluitisten en zeven key boardleerhngen het feestelijke Cubaanse lied 'Guantaname- ra!'. Uit het keyboard zullen o.a. heuse Cubaanse percus sieklanken getoverd worden. Leerlingen, docenten, bestuur en directie van de Muziek school stellen ieders aanwezig heid zeer op prijs. STELLENDAM - Zondag wordt in de Gereformeerde Kerk te Stellendam een jonge rendienst gehouden. Het the ma is: 'Alles is liefde'. Voorgan ger is ds. C.G. Kant. De dienst begint om 18.30 uur. Christelijk streel<biad op gereformeerde grondslag Uitgave: uitgeversmij. Eilanden Nieuws b.v. Verschijning: dinsdag huis-aan-huis vrijdag abonnementen uitgave Tel. (0187) 471020. Fax (0187) 485736 Postbus 8, 3240 AA Middelharnis. Langeweg 13, Sommelsdljk ADVERTENTIES EN ADMINSTRATIE Tel. (0187)471020 E-mail: algemeen@gebr-dewaal.com Tarief per mm 0,35. Contracttarieven op aanvraag Sluitingstermijn zal<elijl<e advertenties: maandag en donderdag 14.00 uur Stuitingsternrtijn overiijdensberichten: dinsdag en vrijdag 7.30 uur Voor foutief geplaatste advertenties als gevolg van onduidelijke advertentieopdrachten kan de uitgeverij niet aansprakelijk worden gesteld. Advertentie-acquisitie: Gert Verweij, tel. (06) 50448359 e-mail: g.verweij@gebr-dewaal.com REDACTIE hoofdredacteur: J. Villerius, tel. (0187) 471022 e-mail: j.villerius@gebr-dewaal .com Plaatsing van ingezonden berichten kan zonder opgaaf van redenen worden geweigerd. ABONNEMENTEN: Abonnementen (vrijdageditie) zijn bij vooruitbetaling en worden automatisch verlengd. Opzeggingen schriftelijk vóór 30 november. Wijzigingen graag twee weken voor ingaan doorgeven. REKENINGNUMMERS: Postbank 167930 Rabobank Goeree-Overflakkee 3420.01.108 Lid NNP Van toepassing zijn de Regelen voor het Advertentiewezen (ROTA). GOEDEREEDE - Op woens dag 14 november a.s. hoopt vrouwenvereniging 'Bidt en werkt' te Goedereede van 9.30- 12.00 uur en van 13.00-16.00 uur haar jaarlijkse verkoopdag te houden in 'De Ark', Kerk- pad 1 te Goedereede. In de hal worden kaas en oliebollen ver kocht. In de grote zaal plan ten, allerlei handwerk, baby- artikelen en speelgoed voor een schappelijke prijs. Voor de kinderen is er een grabbelton en enveloppentrekken. Boven in de zaal is er een boekentafel, een demonstratie borduren op de naaimachine en sieraden maken met zelfgekozen kralen. Verder kunt u hier een kopje koffie drinken en Sommels- dijkse speculaas proeven. De opbrengst van de verkoping is voor de kerk, zending en ande re diaconale doeleinden. OUDDORP - Dirkslands kun stenaar Misha Vijfhuizen expo seert gedurende de maanden november en december in de huisartsenpraktijk te Ouddorp. Met de serie 'When the spirit crossed my soul' presenteert hij zijn nieuwste serie schilderijen. Misha is sinds het naar bui ten treden met zijn werken in totaal zeven maal uitgenodigd om te exposeren: vier keer in het atelier bij fa. Van der Kamp te Middelharnis en drie keer in galerie Hennekein van de SKVR vrije kunst academie te Rotterdam. De expositie in de huisartsenpost, Dorpstienden 3 te Ouddorp, is te bezichtigen van 8.00-17.00 uur. OUDDORP - Voor de Actie Schoenendoos kunt u nog schoenendozen vullen voor kinderen die niets hebben, en deze dozen inleveren t/m woensdag 14 november a.s. bij de familie Van der Linde te Ouddorp. Zij zamelt gevulde schoenendozen in en nodigt iedereen uit hieraan mee te doen. De vulling voor een schoenendoos kan bijvoorbeeld bestaan uit een pen, tandpasta, tandenborstel, zeep, washand je, shampoo, speelgoed en een knuffel. Wie meer informatie wil, kan bellen naar Bouwbe drijf Van der Linden, tel. 0187- 682882. En wie een bijdrage wil overmaken, kan dat doen op bankrekeningnummer 433980915 t.n.v. Bouwbedrijf Van der Linde, o.v.v. 'Gift actie Schoenendoos'. Met intercitysnelheid trekken dezer dagen (rand)storingen naar Nederland. En hoewel het volgende week even wat rustiger en droger zal worden, raken we die westerdrift (vooral in de bovenlucht) voorlopig niet kwijt. Deze vrij dag gaf dan zo'n beetje hét 'weerevenement' van de week, nadat de aandacht voor de aankondiging van een super- storm voor eind november (eerder deze week door een Britse weerkundige) net een beetje was overgewaaid. Want hetgeen al enkele dagen duidelijk was, verliep het tijdvak donderdagavond tot vrijdagmiddag zeer rumoerig met stormvlagen in een deel van Nederland, Uitschieters tot rond 100 kilometer per uur werden gemeten in het vrije veld op Goeree-Overflakkee en het meeste herfstblad werd wel van de bomen meegenomen. In de meer beschutte en dichtbebouwde wijken viel het zoals gewoonlijk nog enigs zins mee met het windverhaal. Nieuw min of meer dit najaarsseizoen was de tempera tuur vrijdag overdag, die buiten de soms talrijke regen- en stofliagelbuien om tot hooguit 9 graden kwam, maar in een felle bui terugging naar amper 6 graden. Het onte gensprekelijke gure windverhaal maakte het ronduit een onaangename dag waarbij de resterende boombladeren menigeen inderdaad om de oren vlogen. Het weekeinde blijft vervolgens aan de koude kant en er valt ook nog een aantal waterdragers, terwijl de dagtempe ratuur een fracüe hoger zal tiitpakken. Veel meer dan 10 graden echter zit er op beide dagen niet in op de eilanden. Wel zijn er een paar flinke opklaringen mogelijk, maar die zijn beslist niet in de meerderheid. De nachten geven wel iswaar temperaturen rond 5 graden, maar door de wind die blijft doorstaan is nachtvorst uit te sluiten. Volgende week wordt het dus tijdelijk iets beter weer, maar dat intermezzo duurt niet lang, want verse oceanische sto ringen staan alweer te popelen om onze regio te bezoeken en hun regenvoorraden te lozen. Wel stijgt de temperatuur wat over de hele linie en de 14-15 graden moet er nog wel eens een keer inzitten tot het volgende weekeinde. Maar als het regent, hebben we niet zoveel aan een op zich aangename temperatuur. In 1980 hadden we vandaag net de allerkoudste periode die maar mogelijk was zo vroeg in het seizoen achter de rug en viel er uitgebreid sneeuw in het land. Op 3 novem ber dat illustere jaar bleef het ook in de middag enkele tienden graden vriezen in de omgeving van Dirksland. Weerman Mare Putto in vertrouwde handen www.bosmanenkalis.nl Zaterdagmorgen 17 november komen de scouts van scouting Jan Joosten in de gemeente Goedereede aan de deur voor hun jaarlijkse speculaasac- tie. Met de opbrengst hiervan wordt de laatste hand gelegd aan het verbeteren van het clubgebouw. De buitenkant daarvan is vrijwel klaar voor de winter invalt, alleen moet bin nen alles nog opnieuw geverfd worden. Wilt u meehelpen met verven? Neem dan contact op met Tom Coomans, tel. 0187- 681363. Wie meer wil weten over scouting Jan Joosten, kan kijken op website www.scou- tingjanjoosten.nl. OUDDORP - Hersteld Herv. Gem. Dorpskerk: 9.30 uur leesdienst en 18.30 uur ds. N. den Ouden, Genemui den. Eben-Haëzer: 9.30 uur ds. N. den Ouden, Gene muiden en 18.30 uur ds. C. Gielen, Poortvliet. Woens dag 14 november, Dorpskerk: 19.30 uur ds. P C. Hoek, Sint Annaland - Herv. Gem. Locatie mfg Dorpstienden: 9.45 uur ds. H. Stoutjesdijk, Dor drecht en 18.00 uur ds. C. Molenaar, Papendrecht - Geref.Kerk 10.00 uur (H.A.) ds. C.G. Kanten 18.30 uur ds. W. A. Boer - Gen Gem. 9.30 en 18.30 uur leesdienst - Doopsgezinde Gem .9.30 en 18.30 uur ds. J. Smink. GOEDEREEDE - Herv. Gem. Dankdag voor gewas, arbeid en visserij: 10.00 en 18.30 uur ds. E. de Mots - Hersteld Herv. Gem. Dankdag voor gewas, arbeid en visserij: 9.00, 10.45, 17.00 en 18.45 uur ds. J. W. van Estrik. STELLENDAM - Herv. Gem. 10.00 uur ds. P H. van Har ten, Ridderkerk en 17.00 uur ds. E. Versluis, Sint Annaland - Hersteld Herv. Gem. 10.00 uur ds. L. W. Ch. Ruijgrok, Monster en 18.00 uur ds. C. Oorschot, Stellendam - Geref. Kerk 10.00 uur ds. H. P de Goe de en 18.30 uur ds. C. G. Kant. MELISSANT - Hersteld Herv. Gem. 9.00 uur ds. A. de Groot, Numansdorp en 18.00 uur ds. A. van Wijk, Herkingen - Geref. Kerk 9.30 uur ds. B. Aal- bers (Dankdagdienst) - Gen Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst - Gen Gem. in Ned. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. DIRKSIAND - Herv. Gem. 10.00 uur ds. R H. van Har ten, Numansdorp en 18.00 uur ds. G. van Meijeren - Gen Gem. 10.00 (H.A.) en 18.00 uur ds. J. Schipper - Ziekenhuis: 14.30 uur ds. A. A. Egas. HERKINGEN - Herv. Gem. 10.00 uur ds. J. Maas, voor bereiding Heilig Avondmaal en 18.00 uur ds. L. van Rees, Bruchem Hersteld Herv. Gem. 9.30 uur kand. M. Diepeveen, Stellendam en 18.00 uur kand. J. B. Boesaard, Katwijk aan Zee -Gen Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. P. Blok SOMMELSDIJK - Herv. Gem. 10.00 uur ds. T. W. van Ben- nekom en 18.00 uur ds. G. Mulder, Haaften - Lukas- kapel HDG 10.30 uur ds. R. W. van Mourik en 15.30 uur Samenzangdienst Hersteld Herv. Gem. 9.30 en 18.00 uur ds. P de Vries, Waarder - Exodus 10.00 uur ds. T Verduijn (Dank dagdienst) - Remonstrantse Gem. 10.00 uur dr. T. R. Barnard - CAMA Gem. 14.30 uur de heer K. Mul der (H.D.) MIDDELHARNIS - Herv. Gem. 10.00 uur ds. H. Har- kema en 18.00 uur ds. R. W. van Mourik - Geref. Kerk 10.00 en 17.00 uur ds. L. J. Lingen - Gen Gem. 9.30 en 18.00 uur ds. G. van Manen - Chr. Geref. Kerk 9.30 en 18.00 uur ds. A. A. Egas - Geref. Kerk (Vrijge maakt) 9.30 uur (Dankdag dienst) ds. D. J. van Diggele en 17.00 uur leesdienst - Hernesseroord 10.30 uur dienst. NIEUWE TON.GE - Herv. Gem. 9.30 uur ds. A. van Lingen, Kinderdijk en 18.00 uur ds. B. Jongeneel, Dussen/Hank - Hersteld Herv. Gem. 9.30 uur ds. L. Groenenberg, Oud-Beijer- land, voorbereiding Heilig Avondmaal en 16.00 uur dr. P de Vries, Waarder - Gen Gem. 10.00 uur leesdienst en 15.00 uur ds. C. de Jong ste. OUDE TONGE - Herv. Gem. 10.00 uur ds. L. de Wit, bediening Heilige Doop en 18.00 uur ds. A. van Lin gen, Kinderdijk - Gen Gem. lO.OOen 18.OOuur leesdienst - Beréa Gem .10.00 uur de heer H. Scheermeijer. STAD a/h HARINGVLIET - Herv. Gem. 10.00 uur ds. H. J. Catsburg, voorberei ding Heilig Avondmaal en IS.OOuurds.A.A. W. Boon, Krabbendijke - Geref. Kerk 10.00 uur ds. B. J. Olden- huisen 18.00 uur ds. D. M. Knibbe - Gen Gem. 10.00 uur leesdienst en 14.30 uur ds. G. van Manen. DEN BOMMEL - Herv. Gem. 10.00 uur ds. C. Doorne- weerd en 18.00 uur ds. A. Goedvree, Arnemuiden - Geref. Kerk 10.00 uur ds. W. A. Boer en 18.00 uur ds. R C. Koster. OOLTGENSPLAAT - Herv. Matthew Henry (1662-1714) kennen we vooral van zijn uit voerige bijbelverklaring. Hij was een Engelse puriteinse predikant. Die Verklaring van het Oude en Nieuwe Testament was zijn levenswerk. Hij verzorgde haar zelf tot en met het boek Handehngen der apostelen. Na zijn dood werd zijn werk, met behulp van gevonden aan tekeningen, door anderen in zijn geest voltooid. In 1994 verscheen zijn levens beschrijving in onze taal, ver zorgd door mevrouw J. Bout. Aan haar ontleen ik de vol gende typering van zijn weg en zijn werk. "Matthew Henry heeft geen veelbewogen leven gekend. Wel een diepbewo- gen leven. Hij was zeer begaan met het lot van zijn medemens wat betreft diens staat voor de eeuwigheid. De kracht van zijn prediking was Jezus Christus en Dien gekruisigd. Van zich zelf getuigde hij dat de Heere hem had opgezocht.De Hee re trok hem door Zijn genade van onder de heerschappij van eigengerechtigheid onder de lieflijke band van Zijn genade. Hij doorleefde het vreemde- lingschap op aarde in een nau we omgang en een heel nabij leven met de Heere. Zo wist hij zich geroepen om te getui gen van Christus, het Licht der wereld. Omdat hijzelf eerst door Hem was verlicht. In zijn prediking en in zijn geschriften ontvouwde hij de verborgen- heden van de Heilige Schrift. In die dienst is hij als het ware opgebracht als een brandende en lichtende kaars. Henry werd maar 52 jaar oud. Zijn grootste verlangen was om als vriend van de Bruide gom gebruikt te worden om Christus Jezus te verkondigen. Hij verlangde niet anders dan om een middel te zijn verhar de zondaren te overtuigen, onbekeerde zondaren te win nen voor Christus en Gods' kinderen te vertroosten en op te bouwen in het allerheiligst geloof. Het meest typerende in het leven van Henry was zijn dage lijkse omgang met het Woord van God. Niet alleen om ver der te werken aan zijn bijbel verklaring. Maar allereerst om voor zichzelf de schatten van het Woord te ontdekken en daardoor gemeenschap te oefe nen met de Heere. De Heilige Schrift was zijn grootste schat. Het gebed was de ademtocht van zijn ziel. Het door hem bij gehouden dagboek toont aan dat hij iemand was die dage lijks de verborgen omgang met de Heere beoefende. Onlangs kwam in onze taal een herdruk uit van een boekje dat de titel draagt Dagelijkse omgang met God. Het bevat een drietal preken die aanwijzin gen bevatten voor het dage lijks zoeken van de Heere in gebed en meditatie. Het is dus helemaal in de lijn met Henry's leven zelf Hij legt uit waarom het zo belangrijk is om met de Heere te wandelen. Veel prak tische handreikingen geeft hij. "Leef geen dag zonder God!", zo luidt zijn dringende oproep. We hebben de dage lijkse omgang met de Heere nodig. Niet alleen 's morgens en 's avonds, maar de hele dag door Henry zelf heeft, overigens op aandringen van vrienden, het initiatief genomen tot bunde ling van deze drie preken in boekvorm. Ze hebben een ster ke onderlinge samenhang. Dat blijkt wel uit het thema en de tekstkeuze: 1. "Hoe we elke dag moeten beginnen met God", n.a.v. Psalm 5: 3 ("Des morgens, Heere, zult Gij mijn stem horen. Des morgens zal ik mijn gebed tot U richten en tot U opzien."). 2. "Hoe wij elke dag moeten doorbrengen met God", n.a.v. Psalm 25: 5 ("U verwacht ik de ganse dag."). 3. "Hoe wij elke dag moe ten eindigen met God", n.a.v. Psalm 4: 9 ("Ik zal in vrede nederliggen en slapen. Want Gij, o Heere, alleen zult mij doen zeker wonen."). Wat in veel Engelstalige preken uit die tijd opvalt, dat kenmerkt ook deze predikaties, narjelijk dat ze zo bijzonder praktisch zijn. Ze hebben niets van het vertoon van geleerdheid dat veel preken uit onze Neder landse traditie van die eeuw typeert. Na een korte uitleg van de tekst die uitgangspunt is voor de preek, wordt direct doorgestoten naar de praktijk van het geestelijk leven. Een enkel voorbeeld ontleen ik aan de eerste preek. Na enkele pagina's van tekstuitleg ver volgt hij: "Daarom moeten we in elk gebed dit doen: wij moe- ten spreken tot God. We moe ten Hem schrijven, zoals we zeggen dat we van een vriend hebben gehoord, als we een brief van hem ontvangen. We moeten ervoor zorgen dat God dagelijks wat van ons hoort." Henry wijst er daarna op dat de Heere dat verwacht en eist. "Hoewel Hij ons en onze dien sten niet nodig heeft, noch daarvan voordeel kan hebben, heeft Hij ons toch verplicht om Hem voortdurend het offer van gebed en lof te brengen." Hij werkt dat wat breder uit in een tweetal gedachten: a. Op deze wijze wil Hij het gezag over ons handhaven en b. Zo zal Hij van Zijn liefde en ontferming jegens ons getuigen. Enkele bladzijden verder vraagt hij zijn lezer: "Wat zou u dan verhinderen om het te zeggen, om het elke dag te zeggen?" Vier dingen voert hij daarna aan die geen verhindering behoe ven te zijn. a. Laat de afstand u niet verhinderen om het te zeggen, b. Laat geen vrees u ervan weer houden, c. Zijn kennis van wat u doet en van wat u Hem te zeggen hebt, hoeft u niet te verhinderen, d. Laat geen enkele andere bezig heid voor ons een belemmering zijn... Elk van deze aanspo ringen wordt ook weer nader uitgewerkt. Wat het uiteindelijke doel van deze omgang met de Heere is, geeft Henry in deze preken duidelijk aan. Ik ontleen het eveneens aan zijn eerste preek: opdat wij Hem tot roem en prijs mogen zijn. Zijn eer moet ons hoogste doel zijn waaraan al wat wij zijn, bezitten en kunnen doen, moet worden toegewijd. Wij moeten Zijn livrei dragen, in Zijn voorho ven vertoeven en als Zijn knechten Zijn bewegingen volgen, met deze bedoeling dat Hij in alles verheer lijkt mag worden. God verwachten houdt in dat wij Zijn wil tot onze leefregel maken." N.a.\.:Matthew Henry. Dage lijkse omgang met God. Uitgeverij De Banier te Utrecht. Hard cover. 144 pag. Prijs 12,50. De Financiële commissie van het open Hervormd Jeugd werk te Stellendam hoopt morgen, zaterdag 10 novem ber, weer oud papier op te halen. Het ophalen begint om 9.00 uur vanaf de Molenkade, Nieuweweg en de Schoolstraat. Wilt u het papier tijdig en goed gebundeld langs de weg zet ten? Gem. 9.30 uur ds. E. j. M. van Veldhuizen, Din- teloord en 18.00 uur ds. H. G. van der Ziel - Hersteld Herv. Gem. 10.00 uur ds. H. J. Boer, Nieuwe Tonge en 16.00 uur kand. R. v.d. Kamp, Scherpenzeel - Geref. Kerk 9.30 uur ds. J. F. Ezinga en 18.00 uur ds. J. H. Becker - Gen Gem. 9.30 en 18.00 uur leesdienst. LAJSIGSTRAAT - Herv. Gem. Dankstond voor gewas^ en arbeid: 10.00 uur ds. H. G. van der Ziel. MIDDELHARNIS - Woens dag 14 november a.s. hopen de heer en mevrouw Kieviet uit Sommelsdijk een beeldpre sentatie te geven over het leven en werk van Maarten Luther. Ook zal er door hen een boe kentafel zijn ingericht met boe ken en aanverwante artikelen die betrekking hebben op het onderwerp. De bijeenkomst wordt gehouden in Hervormd verenigingsgebouw De Hoek steen aan de Ring in Middel harnis, De aanvang is om 19.45 uur. Ook gasten zijn welkom. U wilt uw' complete huisstijl gedrukt hebben? www.drukkerijdewaal.nl Gebr. de Waal bv Drukkerij Sommelsdijk (0187)47 10 20 algemeen® gebr-dewaal.com

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2007 | | pagina 2