Kring-apotheek Geanimeerd cultureel ontbijtdebat over afhaaimogeiijkheid sociale saHienhang en politiek draagvlak Bosseschool en Zomerland bestuurlijk onder één paraplu 1 1^ n^ AM Ouddorp biedt 24-uurs i»^»»! il Andere scholen zijn welkom' Visverkoop gaat niet door Cijfers vertalen, koers bepalen. ggRg tiomeftemaii Z'- 2007 80e jaargang Nr. 7659 Vrijdag 9 november S Christelijk strtekblad op gereformeerde grondslag AFHAAL- SYSTEEM UITGIFTE MIDDELHARNIS - Het eerste cultureel ontbijt van Stichting Podium Goeree-Over- flakkee, zaterdagochtend in het Diekhuus, was een geslaagd experiment. Niet alleen was de ontbijtzaal zo goed als afgeladen, maar daarnaast ontwikkelde zich, tussen het croissantjes eten en koffie drinken door, een levendige discussie over de cultuur op Goeree-Overflakkee. Een breed debat, want - alles heeft met elkaar te maken - ook de sociale samenhang, het dorpsleven, de politiek, natuur en landbouw kwamen aan de orde. Geen eenvoudig ontbijt, maar wel een voedzame basis voor meer. Geen gezonde toekomst Andere scholen Warm bad Politiek bijsturen Andere waarden Vk ^(^r Visser Visser Bij Kring-apotheek Ouddorp kunnen patiënten nu ook buiten openingstijden tereclit om hun medicijnen op te halen. Aan mensen die problemen hebben om tijdig in de apo theek te zijn, vanwege werkzaamheden, een drukke gezinssituatie, files, enz., kan aange boden worden of men gebruik wil maken van deze nieuwe vorm van '24 uurs' dienstverle ning. De geneesmiddelen wor den klaar gemaakt, in een papieren zak gestopt en vanuit de apotheek in één van de 18 vakken gelegd. Daarna wordt aan de men sen die gebruik wilden maken van het systeem een PIN-code verstrekt, bijv. aan de balie, middels een SMS-bericht of telefo nisch. Het systeem koppelt de vakken in de kast aan een unieke PIN-code, die willekeurig wordt gegene reerd door het apparaat. Bij het intoetsen van die PIN-code wordt het corresponderende vaJc geopend, een oplichtende gele pijl geeft vervolgens het signaal dat de klep 24 SERVIC 6 24 SERVICI Door Kees van Rixoort geopend kan worden om de medicijnzak te pakken. Het systeem vergrendelt automatisch. Geneesmiddelen die de volgende dag nog niet opgehaald zijn, worden weer teruggezet in de apotheek om dagelijks een goede benutting c.q. door stroming in het systeem te kunnen realiseren. De pin code vervalt automatisch om te voorkomen dat de medicijnen in verkeerde handen terechtkomen. Stichting Podium Goeree- Overflakkee hield de laatste jaren een cultureel café op vrijdagmiddag. De toeloop nam geleidelijk aan af op dit luu'. Afschaffen was geen optie, ivaiit de initiatiefnemers kregen duidelijke signalen dat de bijeenkomsten desondanks als waardevol werden ervaren. Vandaar het experiment met een ontbijt voor cultuurmin- naars en cultuurmakers op zaterdagochtend. Het andere tijdstip heeft de bedoeling niet gewijzigd: een eifande- Ujk netwerkpunt voor cultuur vormen, dat ideeën en contac ten oplevert. Allemaal in een informele sfeer. "Er gebeurt op Goeree-Overflakkee veel op cultureel gebied", aldus Adrie Stolk van Stichting Podium. "Het is de kunst om dat bij elkaar te krijgen." Tijdens het eerste cultureel ontbijt lukte dat vrij goed. Stolk zag dat de foyer van het Diekhuus vrijwel helemaal vol stroomde. Bovendien waren er onder de bezoekers diverse 'nieuwe gezichten'. Ze kregen een culturele maaltijd voor geschoteld met inspirerende bijdragen van drie sprekers: kinderboekenschrijfster Fem ke Dekker, ISGO-ambtenaar Aat van Alphen en agrarisch ondernemer Hein Mijs. Femke Dekker stelde zich voor MIDDELHARNIS - Tij dens een korte bijeenkomst jl. maandagmiddag werden de notariële akten onderte kend waarmee de 'Vereni ging voor Gereformeerd Basisonderwijs te Middel- harnis' en de 'Vereniging tot Stichting en Instand houding van een School met de Bijbel te Stellen- dam' zijn opgegaan in één nieuwe vereniging de 'Ver eniging voor Protestants- Christelijke Basisonderwijs Goeree-Overflakkee'. Kort weg komt het er op neer dat de Christelijke basisscho len 'Bosseschool' te Mid- delharnis en 'Zomerland' te Stellendam verder gaan onder één bestuur. Door Adri van der Laan Doordat de basisscholen steeds meer vrijheid en eigen verant woordelijkheid krijgen om een door hen /elf gekozen beleid te ontwikkelen, krijgen ze veel meer kansen om zich te profile ren en te werken aan de eigen kwaliteit en identiteit. Dit heeft wel tot gevolg dat de scholen steeds grotere risico's lopen. Daarom is het vooral voor kleine basisscholen noodzake lijk om samen te werken met andere scholen. "Kennis en ervaring kunnen worden uit gewisseld en financiële risico's ktmnen worden gedeeld", zo verwoorden de schoolbesturen en directies van de Bosseschool eu' Zomerland hun motivatie voor de bestiunsfiisie. Volgens de besturen wordt er al jaren geprobeerd om alle Protestants-Ghristelijke basis scholen onder één bestuurlijke paraplu samen te brengen. Doordat dit proces nog niet heeft geleid tot een inten sieve samenwerking tussen de scholen, ontstaan er op De ondertekenins; vtm de documenten voor de nieiaoe schoolvereniging: rechts achter de tafel de notarissen Schuring en Benschop. Links Martin ten Have, voorzitter van Zomerland en de secretaris en de voorzitter van de nieini'e vereniging: Jnlie Benschop en Mieke Visser. Foto: .4dri van der Lmm Goeree-Overflakkee nu klei nere sanienwerkings\erban- den waarin scholen nauwer met elkaar samenwerken. Het verband tussen de Bosseschool en Zomerland is hiervan een voorbeeld. Ongeveer een jaar geleden nam het bestuiu' van GNS Zomerland contact op het met het bestuur van de Bosseschool met de vraag of er een bestuur lijke fusie tussen de twee ver enigingen tot stand zou kun nen komen. "GNS Zomerland is een kleine school, die geen gezonde toekomst meer voor zich zag zonder sanienucrking met andere scholen. De iden titeit van de Bosseschool en GNS Zomerland liggen in de praktijk dicht bij elkaar en er waren in het \'erleden al nau were contacten. Het bestinir van de Bosseschool besloot om op die oproep positief te reage ren en met inschakeling van de P.G. Bestinenraad werden een stiuugroep en werkgroepen samengesteld om de mogelijk heden van een besturenfusie te onderzoeken. Dit onderzoek heeft de constatering opgele verd dat er geen onoverkome lijk belemmeringen zijn voor een besturenfusie, zo leggen de besturen uit. Maandagmiddag 'passeerden' de benodigde aktes onder toe ziend oog van de notarissen Schiuing en Benschop, en wer den de aktes door vertegen woordigers van beide school besturen en -directies onderte kend. Een uniek moment in de historie was een feit. GNS Zomerland is een groei ende school met momenteel 71 leerlingen; de Bosseschool heeft 410 leerlingen en is 'licht groeiend'. De beide scholen zullen overigens zelfstan dig blijven bestaan, maar de samenwerking zal wel worden geïntensiveerd. Het bestuur laat weten dat deze bestuurlijke fusie voor de nieuwe schoolvereniging geen eindpunt is. "Het school bestuur is ervan overtuigd dat een samenwerkingsverband \an twee scholen te klein is voor een gezonde toekomst- Andere scholen zijn welkom om zich aan te sluiten". Het bestuur geeft aan dat ze hier bij denkt aan een samenwer king met zowel scholen die van Goeree-Overflakkee afkomstig zijn, als met scholen van buiten het eiland. Geanimeerde gesprekken rond het Cultureel Ontbijt. als een schrijfster van boeken voor kinderen van alle leeftij den. "Ik schrijf omdat ik niet anders kan en omdat ik het belangrijk vind dat kinderen leren dat lezen leuk is. Mijn boeken zijn erg fantasievol. Als bet verhaal realistisch is, dan gebeuren er vreemde din gen." Aat van Alphen zei dat het platteland vroeger een tegen hanger van de stad was. "Een warm bad voor de hectische stad. Ik vraag mij af of dat nog zo is." Vervolgens schetste Van Alphen de ontwikkelingen van de laatste vijftig jaar "Een enorme transformatie op ruim telijk en economisch terrein. De vraag doet zich voor of die veranderingen doorwerken in sociaal en cultureel opzicht. In de agrarische sector is door mechanisatie en schaalvergro ting een enorme uitstoot van arbeidsplaatsen geweest. Er zijn veel minder boerenbedrij ven. De dorpen waren woon- en werkdorpen. Alles speelde zich af in het eigen dorp. Er waren hechte sociale structu ren en tradities, er was man telzorg en een patriarchaat. Een heldere en afgebakende samenleving. Nu, vijftig jaar later, werken veel mensen bui ten het dorp waar ze wonen. Werken en wonen op ééit plek is niet langer vanzelfsprekend. De mantelzorg is goeddeels verdwenen en het platteland is niet langer het exclusieve domein van de plattelandsbe woner De stedeling klopt aan de poort. Het sociale domein raakte gefragmenteerd. Er is niet langer één netwerk, maar er zijn verschillende netwer ken: één voor wonen, één voor werken, één voor ont spanning, enzovoorts." Van Alphen noemde in dit ver band ook de individualisering. STELLENDAM - De eer der aangekondigde visver koop van het Roemeniëco- mité aan het Oranjeplein in Stellendam gaat i.v.m. verwachte ongunsrige weersomstandigheden niet door. de explosief gegroeide (keuze) mogelijkheden voor ontplooi ing en de afbrokkelende soli dariteit. "Hoe leefbaar is het platteland nog? En hoe vrij zijn wij om te kiezen als het gaat om wonen, werken, win kelen en ontspannen? Is dat allemaal wel aanwezig en is het bereikbaar voor iedereen? Het antwoord op de vraag hoe leefbaar het platteland is, hangt samen met de participa tie in de verschillende domei nen. Of men in staat is deel te nemen aan het sociale verkeer. Uitsluiting en isolement lig gen op de loer, bijvoorbeeld bij ouderen, bij vrouwen met kleine kinderen, bij mensen die niet mobiel zijn. Die zul len in hun gedachten nog wel eens teruggaan naar die goede oude tijd." Uit het vraag- en antwoord- spel dat zich daarna ontspon, kwam naar voren dat de soci ale cohesie geholpen is met een aantal pijlers. Pijlers die de oude waarden belicha men, maar wel in een nieuw jasje. Volgens Aat van Alphen is daarbij een bijsturende rol weggelegd voor de lokale politiek. Vanuit de zaal kwam daarop een duidelijk state ment: "De politiek, dat zijn we zelfl" Ook lezen en nieuwsgierig heid kunnen een rol spelen bij de resurrectie van sociale samenhang. Femke Dekker, de kinderboekenschrijfster: "Door te lezen kijk je ver der dan je eigen omgeving, je eigen voordeur. Ik schrijf verhalen waarmee ik de fan tasie wil prikkelen. Kinderen zijn tegenwoordig zo vroeg met volwassen dingen bezig. Ze zijn steeds minder kind en worden ook minder creatief Dingen zelf bedenken, dat is er niet meer bij. Door te lezen kijk en deukje op een andere manier Je bent in staatje blik te verruimen en je wordt cre atiever." Hein Mijs, gepresenteerd als agrarisch ondernemer met hart voor cultuur, noemde zich een boer in hart en nie ren, die bezig is met het land schap. "De agrarische cultuur sneeuwt momenteel een beet je onder En we krijgen allerlei projecten over ons uitgestort die van bovenaf afgedwongen zijn", aldus Mijs. "Veel plan nen komen van boven, terwijl je beneden zou moeten begin nen." Hij stelde voor tot een enthousiaste en kwalitatieve beweging van onderop te komen, "waardoor de politiek wordt gedwongen anders te kijken. Meer te kijken naar de behoeften. Zo moet een meer succesvol beleid ontstaan. Nu is het zo dat de ambtenaar in de stad woont en plannen maakt voor het platteland. Ik mis visie en daar lopen wij tegenaan." "U laat het gebeuren, terwijl wij de politiek zijn", klonk het nogmaals vanaf een van de ontbijttafels. "De verantwoor delijkheid ligt bij onszelf om de politiek dat te laten doen wal wij willen." Een ander: "Bijna niemand houdt zich bezig met politiek." Aat van Alpben: "liet grootste deel van de Nederlandse bevolking is in politiek geïnteresseerd als er directe persoonlijke belangen in het spel zijn. Een algemeen onderwerp boeit de mensen niet; het moet speci fiek zijn. Mensen laten zich moeilijk mobiliseren." Wat dan? Eén van de ontbij tende cultuurminnaars en -makers had een idee. "Beslis singen vallen vaak op grond van economische motieven. Er ligt een rol vanuit 'de cultiun' om andere waarden door te laten klinken. Waarden als schoonheid, leefbaarheid, sociale verbanden. Die moe ten een grotere plek krijgen. Ik zie een rol voor culturele activiteiten en geestelijke ver wantschap in de plaats van de oude dorps- en familiestruc turen. Het leven is meer dan geld verdienen." Sociale cohesie ontstaat als je een ruim aanbod hebt, met aansprekende initiatieven van onderop, meldde de Dirks- landse cultuurwethouder Bruggeman. Aat van Alphen beaamde dat: 'je moet een aanbod hebben waar behoef te aan is. Daar is nog veel te doen, denk alleen maar aan de jeugd." De kersverse cultuur wethouder van Goedereede, Van der Vlugt, relativeerde deze uitspraken met zijn mel ding dat er, bijvoorbeeld in het kader van de gebiedsge richte aanpak, al veel activitei ten van onderop tot stand zijn gekomen. Ook noemde hij de aantrekkingskracht van het stadje Goedereede. De wet houder pleitte voor pruden tie omtrent de sterke punten rust, ruimte en gemoedelijk heid. "We doen het nog niet zo slecht", aldus Van der Vlugt, die deze kwalificatie afzette tegen de verharding in de grote steden. Aan het eind van het ont bijt luidde de conclusie dat er draagvlak nodig is, dat de basis goed moet zijn en dat educatie een belangrijke rol speelt. Zodat de schooljeugd weer weet dat melk uit de koe komt en niet uit de fabriek. Agrariër Hein Mijs daarover: "Onze maatschappij heeft het contact met de natimr verlo ren. We zijn letterlijk ontaard, het besef dat we alhankelijk zijn van de natuur is weg. En dat moeten we terugbrengen via de kinderen. Als we die een reëel beeld van de natuur meegeven, krijgen we een betekenisvollere maatschappij. We moeten kinderen de boer derij laten zien, laten proeven en laten ruiken." Een ander: "Weetjes zijn niet zo belang rijk; beleven, daar moet het om gaan." Femke Dekker was het daar helemaal mee eens: "Kinderen weten veel van tv. Maar hoe het bos ruikt, hoe de blaadjes voelen en hoe de aar de tussen je vingers wegloopt, dat weten ze niet meer." V^^ ACCOUNTANTS ~^^H BELASTINGADVISEURS MIDDELHARNIS Kon. |ulianaweg 56 0187 617 300 Fax 0187 485 637 www.ïisser-visser.nl Knw» ev - Longeweg ll3 32i5 KG - Somm([wfp> - 0187 tmtJ AklietdüOS BV i;ioosret««91 - 4317 AL - Nftïrdaouwc - 0111 401147 fKtUt fc—W, fl»M, a(Pt»T} t»»n4

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2007 | | pagina 1